Bezorger van het Jaar Grease inspireert Bevrij dingsf estival Excursies door bos en Meeuwenduinen Provincie vraagt actie van minister tegen kinderporno Campagne om gebruik alcohol tegen te gaan STREEKNIEUWS Zeeuwse en Brabantse musici 'Landfarming' Kreekraksluizen Rijkswaterstaat mag door met proef schonen van slib MUZIEKAGENDA Opnieuw hoorzitting Nieuwerkerk maandag 19 januari Kersdienst Samen op Weg Duiveland L.A. Van Gelder op 12 januari voorzitter KvK In kerstvakantie Vergezeld van 10.000 Zeeuwse handtekeningen DONDERDAG 18 DECEMBER 1997 NR 26302 5 ZIERIKZEE van het Leger des Heils op woensdag 24 december om Prijsklaverjassen 23.00 uur. De dienst wordt gehouden in het gebouw aan In de kantine van sportpark de Poststraat 37. Meer infor- Den Hogen Blok wordt zater- matie kan worden opge- dag 20 december de jaarlijk- vraagd via: 417483. se wedstrijd prijsklaverjas sen gehouden. Voor lief hebbers van andere kaart- Kerstmusical spelen is er bij voldoende deelname ook gelegenheid Het Leger des Heils voert om te jokeren of tachtigen, donderdag 25 december de De wedstrijd is een initiatief kerstmusical 'Vrede, vrede' van de activiteitencommis- op. De spelers zijn Angela, sie van voetbalvereniging Anne, Anne, Benjamin, Da- Zierikzee. De aanvang is om ve, Fanny, Krystle, Lilly, 19.30 uur. Voor nadere inlich- Maaike, Marieke, Nathalie, tingen of aanmeldingen: tele- Patrick, Sandra, Tim en Wil- foon 415697. lemien. De musical begint om 16.00 uur en is vrij toe gankelijk. De opevoering Kerstnachtdienst vindt plaats in het gebouw aan de Poststraat 37 in Zie- Iedereen is van harte wel- rikzee. Meer informatie is kom bij de kerstnachtdienst verkrijgbaar bij: 417483. VLISSINGEN - Het Bevrijdingsfestival in Vlissin- gen staat een bijzondere primeur te wachten. The Royal Dutch Disco Philharmonic verzorgt een mu ziekspektakel geïnspireerd door de musical Grease. De prémière is op 5 mei. Schouwen-Duivelandse mu sici ontbreken vooralsnog. The Royal Dutch Disco Phil- kei The Wall en het vorig harmonie (RDDP), bestaan- jaar gehouden muziek- de uit Zeeuwse en Brabantse theaterspektakel rondom muzikanten, presenteert zich het werk van Queen, voor de eerste keer tijdens de Ook nu wordt weer eenzelfde nieuwjaarsbijeenkomst van klapper nagestreefd, waar de Culturele Raad Vlissingen bij niet alleen muziek - maar zondag 11 januari in het Ar- ook audiovisueel spektakel senaaltheater. De muzikan- aan bod komt. Gedacht ten variëren in leeftijd van wordt vooralsnog aan reper- 17 tot en met 50 jaar en heb- toire van onder meer Earth, ben ook verschillende erva- Wind Fire, Kool The ringsachtergronden. Gang, Hot Chocolate en de De groep - onder artistieke Dolly Dots. De muzikanten leiding van Cor de Jonge, zijn zowel uit de klassieke Hans Notebaart en Ad Osté - als de pop- en jazzwereld af- borduurt voort op het succes komstig. In totaal staan vijf- in voorgaande jaren van entwintig optredens ge- Pink Floyd's muziekspekta- pland. MIDDELBURG (ANP) - Rijkswaterstaat mag van de provincie Zeeland doorgaan met een proef om met PAK's (teerresten) verontreinigd slib te zuive ren. De proef is landelijk van PAK's zorgen. In 1994 is be groot belang voor de verwer- gonnen met de behandeling king van baggerspecie. van slib uit onder meer de De directie Zeeland van Petroleumhaven in Amster- Rijkswaterstaat experimen- dam. De bagger die is be teert sinds 1989 met zogehe- werkt is inmiddels zo schoon ten landfarming (een biologi- dat het onder de norm van sche reinigingstechniek) op gevaarlijk afval valt een terrein bij de Kreekrak sluizen. Het verontreinigd Rijkswaterstaat heeft even- slib wordt in dunne lagen wel meer tijd nodig om alle uitgespreid. Na de ontwate- slib te zuiveren. De provincie ring en rijping kan zuurstof Zeeland heeft daarom de in de laag doordringen waar- gedoogbeschikking voor de door bacteriën voor de af- proef verlengd tot het jaar braak van minerale oliën en 2000. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 19 december: Nieuwe Kerk, Zierikzee. A Ceremony of Christmas Carols m.m.v. Ge- ref. Kerkkoor, Cantare, vocaal ensemble, Prins Mauritskoor, Prosper Sevestre, orgel. 20 december: Lutherse kerk, Zierikzee. Kerstconcert bij kaarslicht, door de Ars Musi- ca bestuursleden. Ars Musica 2. 20 december: Ned. Herv. kerk, Sirjansland. Kerstzangavond m.m.v. Duivelands Mannen koor. (19.30). 20 december: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Massale kinderkerstzangavond, m.m.v. Bid en Zing (Nieuwe-Tonge) en Jedaja (Nieuwerkerk), Erica van de Kolk. dwarsfluit. (19.30). 24 december: Grote Kerk, Zierikzee. Volkskerstzangdienst m.m.v. Koninklijke Harmonie Kunst en Eer. 19.30 uur. 24 december: Ned. Herv. kerk, Oosterland Kerstnachtdienst m.m.v. christelijke gemeng de zangvereniging VZOS. (22.00). 10 januari: Jacobuskerk, Renesse. Triplum-concert St. Willibrorduskoor (Grego riaans), Sietse van Wijgerden, orgel. (19.00). 24 januari: Tonnenmagazijn, Brouwershaven. Uitvoering Muziekvereniging Apollo. <19.30). 31 januari: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Karin Dolman en Ceacile Boschman (altviool en piano). Ars Musica 3. 7 maart: Sint Willibrorduskerk, Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. 21 maart: Theater Mondragon. Jaaruitvoering Kunst en Eer. 24 april: Bethlehemkerk, Scharendijke. Koor- en samenzangavond, m.m.v. de koren Sursum Corda. VZOS (St. Annaland), instru mentalisten van de Zeeuwse Muziekschool en Kees Groenleer, orgel en piano. (19.45). 25 april: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Ronald Slager, hoorn (met pianobegeleiding). Ars Musica 5. Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee. Voorstel Loensweg klaar NIEUWERKERK - De Samen op Weg gemeente Duiveland houdt woens dag 24 december een kerstzangdienst in de Ja- cobuskérk aan de Oost straat in Nieuwerkerk. Oosterlands Fanfare ver leent muzikale medewer king. Behalve het bege leiden van een gedeelte van de samenzang, ver zorgen de muzikanten ook enkele instrumenta le intermezzo's. Ds. J. Knoop is de voorganger. Aanvang 19.30 uur. Op eerste kerstdag, don derdag 25 december, wordt in de Jacobuskerk een kerkdienst gehou den. Het gospelkoor To gether werkt hier aan mee. Twee trompettisten begeleiden samen met het orgel de samenzang. In deze dienst, die om 10.00 uur begint, gaat ds. Knoop weer voor. Tweede kerstdag, vrij dag 26 december, wordt in de Jacobuskerk het kinderkerstfeest ge vierd. De kinderen van de kindernevendienst en de clubs werken hieraan mee. De aanvang is om 10.30 uur. MIDDELBURG - De heer L.A. van Gelder van de Ko ninklijke Scheldegroep B.V uit Vlissingen wordt voorzit ter van de nieuwe Kamer van Koophandel Zeeland. Zijn benoeming moet for meel nog wel door de dertig leden van het nieuwe be stuur worden goedgekeurd. Per 1 januari is de fusie tus sen de Kamers van Koophan del van Noord- en Midden zeeland en die van Zeeuwsch-Vlaanderen een feit. Op 12 januari komen de nieu we leden bijeen om formeel een nieuw dagelijks bestuur en een nieuwe voorzitter te kiezen. Op die dag zullen ook de prijzen voor 'creatief on dernemerschap' worden uit gereikt. C. Hartog neemt na 12,5 jaar afscheid als voorzitter van de KvK van Midden- en Noord-Zeeland. Ook zijn col lega in Zeeuws-Vlaanderen keert niet meer terug in het nieuwe bestuur. Oproep aan politie controles op te voeren ZIERIKZEE - Het district Zeeland van Veilig- Ver keer Nederland (VVN) voert vooruitlopend op de feestdag-en samen met het Regionaal Org-aan Ver keersveiligheid Zeeland de campagne 'Ben jij ster ker dan drank? Rij alcoholvrij.' Naast het geven van voor lichting vindt Veilig Verkeer Nederland (VVN) het vooral ook noodzaak dat de pak kans wordt vergroot. Daar om doet de organisatie een dringend beroep op de poli tie het aantal controles rond en in de weekendnachten uit te breiden en gebruik te ma ken van de vliegende alco holbrigades. Zeeuwse weg- beheerders kunnen een bijdrage leveren door met posters de boodschap ken baar te maken aan de auto mobilist. Ook een aantal Zeeuwse werkgevers zorgen voor verspreiding van het materiaal binnen eigen be drijf. De Zeeuwse campagne duurt tot en met 28 februari. Juist in Zeeland is het nodig, zo meent VVN, aandacht op de problematiek van het drank- rijden te vestigen. Het hoge t aantal verkeersslachtoffers in de provincie spreekt voor zich. Bevestiging wordt ook gevonden in het rapport Rij den onder invloed in de pro vincie Zeeland, 1995-1996 van M. Mathijssen. Éen op de tien mensen zit met alcohol op achter het stuur, in Zeeuws- Vlaanderen wordt ruim twee keer zo vaak onder invloed gereden en mannen rijden ruim twee keer zo vaak on der invloed als vrouwen, zijn enkele van zijn conclusies. De kreet Ben jij sterker dan drank? is een initiatief van het Nederlands Instituut voor de Gezondheidsbevor dering en Ziektepreventie (NIGZ). Door de kreet Rij al coholvrij hieraan toe te voe gen, legde VVN de link naar het verkeer. De Zeeuwse campagne duurt tot en met 28 februari. BURGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van Staats bosbeheer worden in de kerstvakantie wandelingen gehouden onder leiding van een gids. De excursies vinden plaats op 23 en 30 december door de bos- wachterij Westerschouwen en op 24 en 29 december door de Meeuwenduinen. Tijdens de ruim twee uur du rende boswandeling loopt de route door het zuidwestelijk deel van het bos en langs de zeereep De tocht gaat over smalle zandpaadjes waar bij na niemand komt en langs stekelig struikgewas. In het gebied zijn vaak verschillen de soorten vogels te zien. De wandeling door de Meeu wenduinen heeft vooral bij minder goed weer zijn char me, omdat dan vaak te zien is hoe wolkenpartijen vanuit de Noordzee het land in trek ken. En dan zijn er nog de grote stuifvlakten die bij storm voor een adembene mend schouwspel kunnen zorgen. De gids vertelt over het ontstaan van het gebied en het beheer door Staats bosbeheer. De bosexcursies beginnen om 10.00 uur vanuit de excur- sieschuur van Staatsbosbe heer bij de hoofdingang van de boswachterij aan de Kraaijensteinweg 140 in Westenschouwen. De wande lingen door de Meeuwendui nen starten om 13.30 uur van af het waterleidingpomp station aan het eind van de A. van der Weijdeweg in Burgh-Haamstede. Deelne mers kunnen zich aanmelden bij de VVV Schouwse Kust in Burgh-Haamstede. Tijdens de kerstvakantie is de excursieschuur van Staatsbosbeheer van dins dag tot en met vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur geopend. Er is onder meer een foto-ex positie. een videofilm over de Heckrunderen en een kin derhoekje. Op eerste kerst dag en nieuwjaarsdag is de schuur gesloten. NIEUWERKERK - Met een viertal ingrepen wil de gemeente de verkeerssituatie op de Loensweg in Nieuwerkerk verbeterd krijgen. Daarmee komt het college van B&W gedeeltelijk tegemoet aan opmer kingen die door omwonenden tijdens het kernbe- zoek en een hoorzitting over dit onderwerp zijn ge maakt. Tijdens deze gesprekken leg den de omwonenden ver schillende wensen op het bordje van de gemeente neer. De Loensweg is een weg met een open karakter die veelal als sluiproute wordt ge bruikt om een stuk Rijksweg - met stoplichten - af te kun nen snijden. Via de Kapelle- weg proberen automobilis ten sneller Nieuwerkerk te bereiken. Wanneer deze af- snijmogelijkheid wordt uit gesloten, is een groot deel van de verkeersproblema tiek op de Loensweg opge lost. In het nu klaarliggende voorstel is de aansluiting Rijksweg echter niet betrok ken. ,,Daar wordt wel aange werkt. Maar .de Loensweg moet toch herbestraat wor den. Voor geen al te hoge kos ten kunnen we dan gelijk die middengeleiders meenemen. Dan sla je twee vliegen in één klap," licht een gemeentelijk medewerker toe. De gemeente wil drie mid dengeleiders plaatsen. Het gaat om drie eilandjes, waar het verkeer om heen wordt geleid. Twee eilandjes zullen aan de uiteinden verrijzen, respectievelijk bij de krui sing met de Stolpweg en bij het bruggetje aan het begin van de bebouwde kom. Een derde eilandje staat in het midden gepland, een stukje voorbij de kruising met de Botlandstraat. De middenge leiders dienen als snelheids- af remmers. ,,Voor verkeers drempels voelden de omwonenden niets," aldus de medewerker. B&W volgen deze wens op in verband met de beperkte breedte van de weg en trillingsoverlast. Een door omwonenden op de in mei gehouden hoorzitting neergelegde suggestie om de Loensweg af te graven, is door B&W overgenomen. ,,De Loensweg is al zo hoog. Vanuit de huizen kijken de bewoners tegen de onder kant van de auto's aan. Graaf de weg liever een hal ve meter af, dan dat je er drempels op gaat aanbren gen," stelde F. Dieleman des tijds. Voor die halve meter is niet gekozen, wel zal de weg 10 tot 15 centimeter worden verlaagd. De bestaande fun dering en de kabels en leidin gen onder de weg maken nog dieper afgraven onmogelijk. ,,Het is de oude doorgaande weg van Bruinisse via Nieu werkerk naar Zierikzee. Die ligt er al veel langer dan dat er huizen staan. De polder ligt veel lager. Mensen die daaraan wonen vinden dat lastig en het scheelt denk ik ook wel wat geluidsoverlast betreft," vermoedt de ge meentelijk medewerker. Ronde vorm Typisch kenmerk van de Loensweg is de ronde vorm. De bedoeling is deze bolling af te platten, op zodanige wijze dat er toch van een goe de waterafvoer sprake kan zijn. Het wegdek wordt niet De weg zal tien tot vijftien centimeter worden afgegraven. De straatklinkers worden na de werkzaamheden gewoon terugge plaatst. (Foto: Marijke Folkertsma) geasfalteerd, maar zal op nieuw met klinkers worden bedekt. Deze keuze is ge maakt om hardrijden niet aantrekkelijker te maken. Evenmin gehonoreerd is de vraag van omwonenden par- keerstroken aan te leggen. Parkeerruimte is op eigen terrein' meestal voldoende stelt de gemeente en het tij: delijk parkeren langs de kant van de Loensweg wordt niet als problematisch ge zien. Ook de kruising met de Stolpweg blijft ongewijzigd. De huidige aanpassingen volstaan. Wel bestaat het plan een tweede voetpad aan te leggen aan de noordzijde van de Loensweg. De weg zal dan aan beide zijden van een wandelstrook zijn voorzien. In samenhang met het woon- rijp maken van d'Heule is in het voorstel van B&W ook de gelijknamige weg meegeno men. De bedoeling is hier twee verhoogde plateaus te installeren. Dat hier wel aan verhogingen wordt gedacht heeft te maken met het feit dat landbouwverkeer geen gebruik maakt van deze rou te. In een hoorzitting wordt dit voorstel met ,de omwonen den doorgesproken. Deze bij eenkomst heeft in het dorps huis plaats op maandag 19 januari om 19.30 uur. Wet houders G. van de Velde-de Wilde en C. Veerhoek zullen aanwezig zijn. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten vragen mi nister Sorgdrager (Justitie) de wetgeving op gebied van seksueel kindermisbruik en. kinderporno aan te passen aan de wensen van de bevolking. Om te onderstrepen dat van die zijde .een strengere wet geving wordt verlangd, gaat het schrijven vergezeld van 10.000 handtekeningen. Die handtekeningen kreeg het dagelijks bestuur van de pro vincie vorige week uit han den van de actiegroep Veilig Kind op de Dag van de Rech ten van de Mens. In Middel burg werd toen de Mars van de Witte Ballonnen gehou den. GS waren zeer verrast door het grote aantal steunbetui gingen. Het bestuur signal eert dat er kennelijk veel on rust heerst als het gaat om seksueel misbruik van kin deren, in welke vorm dan ook. Die onrust heeft volgens GS niets te maken met recente berichtgeving over kinder misbruik of de Belgische af faire Dutroux. „Het is - zo is onze overtuiging - de basale behoefte van ouders om hun kinderen in een veilige, om geving te laten opgroeien," aldus GS. Vele Nederlanders Het college schrijft Sorgdra ger dat de angst van Zeeuwse ouders de gevoelens van vele Nederlanders weergeeft. V erjaring-stermijn In de brief wordt gevraagd om het strafbaar stellen van het in bezit hebben van kin derporno. Verder willen GS dat de verjaringstermijn op seksueel misbruik wordt op geheven. Momenteel verjaart dit ver grijp na twaalf jaar. Tenslot te willen GS een strengere aanpak van seksueel mis bruik. Het provinciebestuur heeft een brief met dezelfde in houd geschreven aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Egon de Bakker (16) uit Brouwershaven is dinsdagavond in het Sport- en Recreatiecen trum Westerschouwen uitgeroepen tot Bezor ger van het Jaar van de Zierikzeesche Nieuwsbode en Het Extra Nieuwsblad. Uit het korps van een zestigtal bezorgers werden vijftien mensen genomineerd aan de hand van een aantal criteria. Uit deze vijftien kwam Egon de Bakker als winnaar naar vo ren. De Bakker presteert het zelfs om zijn kranten op tijd in de bus te krijgen als hij met zijn vriendin aan het strand ligt. Zijn familie neemt dan waar. Op de foto overhandigt hoofd verkoop/bezorging Ton van Eenden burg de cadeaubon aan de winnaar. Links op de foto Ans Flikweert van de bezorgafdeling van deze krant. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5