Actie Nederlanders Bosnië Gran Dorado volgend jaar uit de rode cijfers Horecadeal in Chassé Theater van de baan De coalitie werkt aan compromis varkensplan Schmitz wil Iraniërs in centra onderbrengen Tv-gids met enkel sport Bezoek kunstijsbaan is momenteel zeer in trek Budget bodemsanering komt verkeerd terecht Zwaargewond na explosie van vuurwerk Bestuurster overreden door eigen auto WATERSTANDEN 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Van der Valk trekt zich terug BREDA (ANP) - Het Van der Valk-concern neemt de horeca in het Bredase Chassé Theater niet over. Het plan om de ernaast gelegen historische Kloosterka zerne als zalencentrum in gebruik te nemen en daar een hotel bij te bouwen, gaat evenmin door. Twee vermeende oorlogsmisdadigers opgepakt DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - Nederlandse mili tairen van de vredesmacht SFOR hebben in de nacht van woensdag op donderdag twee van oorlogsmis daden verdachte Bosnische Kroaten opgepakt. Peter Werther, directeur van het Bredase congres- en ten toonstellingscentrum Het Turfschip, heeft dat bekend gemaakt. Het Turfschip maakt deel uit van het Van der Valk-concern. Volgens Werther maakt de gemeente Breda, de enige aandeelhouder van het Chas sé Theater, niet duidelijk hoeveel zij wil bijdragen in de kosten van restauratie van de eeuwenoude kazerne gebouwen. Verantwoorde lijk wethouder Van Os wijt het stuklopen van de ambiti euze plannen aan de onwil van Werther om eerst een compleet plan op tafel te leg gen. Over een bijdrage in de restauratie zou later altijd nog gesproken kunnen wor den, vindt hij. De onderhandelingen heb- PvdA en WD waren het al eens over de herstructure ring van de varkensstapel. Zij willen, net als minister Van Aartsen (Landbouw), een korting van 10 procent in 1998 en nog eens 15 procent in 2000. PvdA en WD denken dat varkenshouders door mi lieuvriendelijker veevoer te gebruiken vervolgens 5 pro cent korting kunnen ontlo pen. D66 heeft zich steeds fel ver zet tegen deze veevoer-va- riant, die is voorgesteld door minister Van Aartsen (Land bouw). D66 wil 10 procent korten in 1998, nog eens 10 procent in 2000 en tenslotte 5 procent in 2002. Als D66 zijn poot stijf houdt, kan dit voor grote problemen in de coali- Ze komt hiermee tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer om uit humanitair bógpunt deze groep in de winterperiode niet in de kou te laten staan. Schmitz stelt wel de formele voorwaarde dat de Iraniërs opnieuw een asielverzoek indienen. Dat is volgens haar nodig om het ju ridisch kloppend te maken. De staatssecretaris deed een HILVERSUM (ANP) - Voor jaar 1998 komt er een nieuw programmablad dat geheel is gewijd aan sport. Het blad geeft wekelijks een compleet overzicht van alle sporten op radio en televisie. De uitgave is een initiatief van onder meer de NOS, die namens de publieke omroe pen deelneemt, uitgevers maatschappij Audax, alsme de ABN/AMRO als financier. De samenwer kingsovereenkomst is deze ben anderhalf jaar geduurd. In september van dit jaar slo ten beide partijen een con cept-overeenkomst. Het Turfschip zou vanaf 1 janu ari 1998 de horeca-exploita- tie van het theater gaan doen. Vastgoedruil Daarmee was de weg open om tot een door beide partij en beoogde vastgoedruil in de Bredase binnenstad te ko men. De gemeente zou de 27.000 vierkante meter grond krijgen waarop nu Het Turf schip staat en Werther zou voor drie miljoen gulden ei genaar worden van de Kloos terkazerne met een stuk grond voor de bouw van een hotel met 140 bedden. tie zorgen omdat het wets voorstel dan dreigt te sneu velen. De VVD heeft D66 donderdagochtend opnieuw opgeroepen om een compro mis te sluiten over de in krimping van de varkenssta pel. ,,Het valt niet uit te leggen als u tegen het wets voorstel stemt", zei WD-er Blauw tegen de Democraten. ,,Het milieu is daar niet mee gediend." Bij monde van Kamerlid Van der Linden heeft het CDA zijn verzet tegen het wetsvoorstel gehandhaafd. Het CDA is tegen een alge mene korting en vindt ook dat minister Van Aartsen (Landbouw) de inkrimping in een te hoog tempo wil doorvoeren. dringend beroep aan de ker ken en particulieren om Ira niërs zoveel mogelijk te blij ven huisvesten. De opvangcentra zitten mo menteel barstensvol. Als alle in aanmerking komende Ira niërs zich melden, kunnen er volgens haar problemen ont staan. Volgens Schmitz gaat het om enkele honderden uit- geprocedeerden. week getekend, aldus de NOS. De werktitel van het blad is TV Sport Magazine.TV Sport Magazi ne geeft tevens informatie over topsporters in het nieuws,* topsportevenmen- ten en zij die daarin een hoofdrdl spelen. De inhoud van de nieuwe uitgave beslaat naast infor matie over sportprogram ma's interviews door ver slaggevers en presentatoren van onder meer Studio Sport. Een van hen is vanochtend aangekomen in Schevenin- gen. De andere ligt met schotwonden in een Bosnisch ziekenhuis, nadat de militai ren uit zelfverdediging op hem hadden geschoten. Mjnister Voorhoeve van De fensie noemde de succesvolle actie van de SFOR-eenheden een goedverdiende „opste ker" voor de Nederlandse militairen in Bosnië en de vredesmissie in Bosnië als geheel. Geen van de soldaten van de multinationale een heid raakte gewond tijdens de actie. FIJNAART (ANP) - Een 36- jarige inwoner uit het West- Brabantse Fijnaart is woens dagavond zwaar gewond geraakt na een explosie in de schuur achter zijn woning aan de Radedijk. Volgens de politie zijn er aanwijzingen dat de man daar met vuurwerk bezig is geweest. Omwonenden hoor den rond half tien een explo sie en knallen en zagen dat het schuurtje in brand stond. Zij hebben de man in een bad met water gelegd tot de komst van een ambulance. Het slachtoffer heeft brand wonden over zijn hele li chaam. Gezien de aard en de ernst van de brandwonden is de man overgebracht naar het Zuiderziekenhuis in Rot terdam. TREINBOTSINGEN UTRECHT (ANP) - Binnen een half uur tijd zijn donder dagochtend op twee plaatsen in Nederland treinen gebotst met auto's. Daarbij vielen geen gewonden. In het Over ijsselse Junne reed rond tien uur een auto tegen de snel trein Ommen-Zwolle. De actie vond plaats in de sector waar de Nederlandse militairen zeggenschap heb ben, in Midden-Bosnië. Voor hoeve zei dat er „passende" maatregelen zijn genomen om de Nederlanders in het gebied te beschermen. De ar restanten zijn Vlatko Kup- reskic (39) en Anto Furund- zija (27), die beiden door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag werden gezocht. Kupreskic is in 1995 aange klaagd wegens oorlogsmis daden in Lasva-dal in Cen- traal-Bosnië in 1993. Hij maakte deel uit van het Bos- nisch-Kroatische leger HVO, dat verwoestende aanvallen uitvoerde op de moslimbe volking van dorpen in het dal. Kupreskic komt voor op de lijst van verdachten in de aanklacht van het tribunaal „Kupreskic en anderen". Zijn neven Zoran en Mirjan Kupreskic zitten al sinds twee maanden vast in specia le VN-cellen in Schevenin- gen. Furundzjia's naam was niet bekend. Hij komt niet voor in de gepubliceerde aan klachten van het tribunaal maar staat op een zogenoem de geheime lijst. Eerder dit jaar maakte de hoofdaankla ger van het VN-hof, Louise Arbour, het bestaan van een dergelijke lijst bekend. Een woordvoerster van het tribu naal zei dat de aanklacht te gen Furundzija donderdag wordt bekendgemaakt. Terreureenheid Voorhoeve zei dat ook Fu rundzija betrokken was bij de oorlogsmisdaden in het Lasva-dal, met name bij de verwoesting van het dorp Ahmici, waar meer dan hon derd mensen om het leven kwamen. Hij zou comman dant van een terreureenheid zijn geweest. De afgelopen tijd hield zich bezig met cri minele activiteiten. Wanneer Kupreskic naar Den Haag komt is niet be kend. Hij raakte tijdens de arrestatie gewond aan borst, arm en been, maar zijn toe stand is stabiel. Nadat hij met zijn geweer de militai ren had bedreigd, zagen die zich genoodzaakt op hem te schieten. Ingevlogen De Nederlandse commando's en mariniers die de actie uit voerden, behoorden niet tot de Nederlandse SFOR-een- heid ter plekke. Zij werden speciaal voor de operatie in gevlogen en vertrokken daarna meteen weer. Over de operatie zelf. wilde de be windsman verder geen bij zonderheden prijsgeven, om wille van mogelijke repercussies. Verwachting t/m maandag 22 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht z.oost 3 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht z.west 3 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 dec. Zon op 08.45, onder 16.28 Maan op 22.32, onder 11.50 Laatste kwartier: 21 december (22.44) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De kou was venijnig, maar duurde niet lang. Inmiddels is in het hele land de temperatuur weer bo ven nul. Zelfs in het noordoosten, waar de kou nog lang tegenstribbel de, vriest het vannacht niet meer. Gemiddeld over het land ligt de mini mumtemperatuur rond plus 5 gra den. Er waait een zuid- of zuidoos tenwind die in het noordelijk kustgebied nog krachtig is. Zowel vannacht als morgen overdag heb ben wolken de overhand en valt er nu en dan een bui.'Misschien dat 's middags in het zuiden de zon even schijnt. De winterse kou moet het af leggen tegen zachtere lucht die door een sterke bovenstroming in de at mosfeer wordt aangevoerd uit het zuiden. De stuwende kracht hierach ter is een diepe depressie op de At lantische Oceaan. Deze depressie wordt in het weekeinde opgevolgd door een nieuwe, terwijl boven het noordoosten van Europa de lucht druk hoog blijft. Boven onze omge ving ontstaat dan een soort nie mandsland dat vooral rustig weer oplevert. Het blijft meest bewolkt en soms valt er een bui. 's Middags wordt het een graad of 6, 's nachts rond plus 4. AMERSFOORT (ANP) - Een vrouw is donderdagmorgen overleden nadat zij bij de in gang van een parkeergarage in Amersfoort door haar ei gen auto werd overreden. Het slachtoffer, wiens perso nalia nog niet zijn vrijgege ven, stopte voor een met rol luiken afgesloten par keergarage onder een bedrijf aan de Stadsring. Toen de deuren onderaan de oprit niet automatisch opengin gen, stapte zij waarschijnlijk uit om de rolluiken met een sleutel te openen. De politie vermoedt dat de auto vervolgens ten gevolge van de gladheid in beweging is gekomen, waarna de vrouw onder de wagen te recht kwam en enkele meters werd meegesleurd. Het is ook mogelijk dat de auto niet op de handrem stond. Na fel verzet van D66 DEN HAAG (ANP) - De drie regeringspartijen, Pv dA, VVD en D66, proberen donderdagochtend ach ter de schermen alsnog een compromis te sluiten over de inkrimping van de varkensstapel. Dat heb ben bronnen in de Tweede Kamer gemeld. Uitgeprocedeerde asielzoekers DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Schmitz van Justitie is bereid om uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers tijdelijk onderdak te bieden in de op vangcentra. Succes na overname Creatief Vakantieparken Gran Dorado, op de foto de locatie Port Zélande, verhuurde tien procent meer bunga lows. De bezettingsgraad komt daarmee op 80 a 85 procent. (Foto: Marijke Folkertsma) DEN HAAG (ANP) - De Gran Dorado Group, de grootste aanbieder van bungalowvakanties in de Benelux en Duitsland, raakt volgend jaar uit de rode cijfers. Dat is volgens directeur J. van der Dussen vooral te danken aan het succes van de for mule die het bedrijf toepast sinds de overname van Creatief Vakantieparken, een jaar geleden. „Door het gevarieerde aan bod parken en bungalows kunnen we nu aan de sterk uiteenlopende wensen van de consument tegemoet ko men", licht Van der Dussen de keer ten goede toe. Over de omvang van de verliezen in de afgelopen jaren en de mate waarin de onderne ming winst gaat maken, laat hij zich niet uit. De verhuur van de vakantie huizen in de veertig parken van Gran Dorado stijgt dit jaar met 10 procent. De ge middelde bezetting 80 tot 85 procent. Het bedrijf verzorgt nu acht miljoen van de in 20 tot 22 miljoen overnachtingen per jaar in Nederlandse vakantiehuis jes. Opmerkelijk De stijging noemt Van der Dussen daarom zo opmerke lijk, omdat de markt in Ne derland verzadigd raakt. Gran Dorado verwacht vooral te groeien in Duits land, waar het aantal bun galowvakanties nog zeer klein is. Het' bedrijf hoopt de expansie door de verdere verbetering van kwaliteit te bereiken. Nieuwe parken komen er daarom mondjes maat bij Grote aanbieders Van der Dussen gaat ervan uit dat er in Nederland drie tot vier grote aanbieders van bungalowvakanties overblijven, met elk hun ka rakter en het daarbij beho rend marktaandeel. Voor kleinere bedrijven is geen ruimte, omdat ze onvoldoen de geld kunnen steken in marketing en promotie. Ze kwijnen weg, of sluiten zich aan bij een grote aanbieder van bungalowvakanties. Gran Dorado biedt werk aan 2600 mensen. Schaatsles aan 60.000 mensen EINDHOVEN (ANP) - Het gaat goed met de 22 kunstijsbanen in Nederland. Het bezoek is ver geleken met vorig jaar met 35 procent toegeno men. Wekelijks krijgen zo'n 60.000 recreanten schaatsles. Volgens secretaris E, Eu- verman van de Vereniging Kunstijsbanen Nederland is de toeloop vooral te dan ken aan de lange vorstpe riode eind vorig jaar en in mindere mate aan de Elf stedentocht begin januari. „De vorstperiode van drie weken viel precies in de kerstvakantie waardoor veel mensen de ijzers on derbonden om op natuurijs te schaatsen", aldus Euver- man. „Daardoor hadden wij het toen heel stil. Maar het effect is dat veel men sen nu ook willen schaatsen en naar de kunstijsbaan ko men." Per maand staan ongeveer een half miljoen recreanten op het kunstijs. Daarbij zijn er nog zo'n 150.000 schaatsers die in vereni gingsverband opereren. „Heerlijk", vindt Eu ver man het opsommen van de ze cijfers. „Na zeven mage re jaren, volgen nu hoop ik de zeven vette jaren. Het is vooral vreselijk leuk om te zien dat zoveel volwasse nen les nemen." Klapschaats De klapschaats, het nieuwe fenomeen in het wedstrijd- schaatsen, heeft volgens Euverman nog niet op grote schaal de amateurvoeten gevonden. „Dat zal onge twijfeld binnenkort komen maar voorlopig zie je ze vooral nog in het wedstrijd circuit." Te veel indirecte kosten WEERT (ANP) - Een onevenredig groot deel van het budget dat wordt besteed aan sanering van vervuil de grond in Nederland, gaat op aan overleg, onder zoek, analyses, aanvragen van vergunningen en an dere indirecte kosten. Slechts een fractie van het to tale saneringsbudget komt terecht bij bedrijven die de grond daadwerkelijk schoonmaken. Dit stelt de Nederlandse ver eniging van procesmatige grondreinigingsbedrijven (NVPG) in de publicatie Grondig Schoon. De branche vereniging waarin de grond reinigingsbedrijven in Ne derland zijn verenigd zet vraagtekens bij de kwaliteit van de huidige bodemsane ringsoperatie die jaarlijks meer dan een miljard gulden kost. De NVPG pleit voor duidelijker saneringsplan nen waarin staat waarom voor bepaalde oplossingen is gekozen. En wat de gebruiks beperkingen zijn van de grond onder de gekozen op lossing, welke kosten er over een periode van 25 jaar mee gemoeid zijn en welke garan ties er worden afgegeven. Alleen zo kan voorkomen worden dat er op discutabele gronden een onjuiste beslis sing wordt genomen voor een sanering, stelt de branche vereniging. Suske en Wiske "de mompelende mummie' door Willy Vandersteen '/oor xt m<i lt pohhtn hn- Jw msshih ót job4'- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag - Vrijdagkrant donderdag Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Tijden en standen volgens gelijdetabel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 dec. 06.40 153 00.15 -lil 19.10 159 12.50 -144 ROOMPOT BUITEN 19 dec. 05.10 154 11.30 -140 17.35 161 23.50 -105 BRUINISSE 19 dcc. 06.40 158 00.20 -121 19.20 167 12.45 -152 WEMELDINGE 19 dec. 06.45 174 00.20 ■127 19.10 180 12.55 ■157 Doodtij: 23 december Actuele informatie over afwijkingen 06-9771

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2