Hoger salaris GS Marktkoopman Vleghels verlaat marktcommissie Eerste Nieuwsbrief vrijwilligers archief Zeeuwse oesterhandel draait op volle toeren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H i O ZE Gewonden Truck met oplegger geslipt Botsing door onverlichte aanhangwagen 4 NAJANNEWEKKEN-AFFAIRE STRAKS M0NDRAG0N-DEBACLE? L dé krant van schouwen - duiveland! !t KZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 18 DECEMBER 1997 153e JAARGANG NR 26302 WAARIN OPGENOMEN DE ZIE RIKZ E E S C H E COURANT 1 797-1889 RATIEKANTOOR Het adres voor: De administratie De Loonadministralie Bedrijfsbegeleiding en advi Bogerdweg 33 4315 CB Dreischor -01-11-406060 Oil 1-406063 College van B&W kiest voor theater in binnenstad van Zierikzee Mondragon mag blijven ZIERIKZEE - Het college van B&W kiest voor een theater in de binnenstad van Zierikzee. Daarmee is de optie het theater te combineren met het nieuw te bouwen gemeentehuis wat hen betreft van de baan. Over de mate waarin Theater Mondragon moet wor den verbouwd, heeft het gemeentebestuur nog geen standpunt ingenomen. In ieder geval zijn Arbo-aan- passingen en een verbetering van de transportmoge lijkheden noodzakelijk. Mondragon betreft beschik ken we trouwens ook niet over jarenlange ervaringscij fers," aldus de wethouder. De opdracht voor een accoun tantsrapport over de huidige exploitatie ging gisteren, woensdag, de deur uit. Vol gens theaterdirecteur Twan Robbeson zit dat wel goed. ,,We hebben nu drieëneen- halfduizend kaai'ten ver kocht en stilletjes hoop ik naar de viereneenhalf te zwemmen. Vorig jaar zaten we rond deze tijd op 26 a 2700 kaarten," licht hij de stand van zaken toe. Over het collegevoorstel is hij positief. „Het kan heel leuk worden, maar ik vind het nu te vroeg om daar al op vooruit te lopen. Qua gevoel bert ik van mening dat dit een prima locatie is. Je doet het voor het publiek, de par keersituatie is goed en nog een voordeel van de ligging in het centrum is dat het een effect heeft op de rest van de horeca. Die loopafstand vindt het publiek ook pret tig," somt hij enkele voorde len op. ,,Hoe of wat moeten we straks dan maar gaan zien. We weten ook wat onze beperkingen zijn, zoals bij voorbeeld de transportsitu atie." Op pagina 3: Commentaar. ,,Op de huidige locatie komt het theaterproduct het beste tot uiting," motiveert wet houder P. Berrevoets - Rin- gelberg de keuze van B&W. Daarbij baseren zij zich op de adviezen van de Rijks- schouwburgcommissie en het rapport van onderzoeks bureau Twijnstra Gudde. De eerstgenoemde organisatie benadrukte de charme die van het huidige theater uit gaat. ,,Het is een apart theatertje, gecombineerd met een horecagelegenheid. Mondragon staat. Zou je uit gaan van het gemeentehuis, dan zou je de kantine als foy er gebruiken," duidt Berre voets het verschil aan. De keuze voor Theater Mon dragon betekent wel dat er flink wat vertimmerd moet worden. De huidige accom modatie voldoet niet aan de wettelijke milieu, Arbo- en brandweereisen. Bovendien dringt de vraag op of bijvoor beeld verlegging van de en tree geen gunstige gevolgen zou hebben voor de uitstra ling van de theatervoorzie ning. Maar verder dan een beslis sing over de locatie wil het college per se niet gaan, geeft Berrevoets aan. ,,We leggen dit voorstel neer bij de com missi e Maatschappelijke Aangelegenheden en als zij daarmee akkoord gaan, wil ik met de commissieleden van gedachten wisselen over wat ik nu verder moet doen. Voor ons was eigenlijk al leen de vraag: kan het nog wel in Theater Mondragon? Zijn de problemen oplos baar?." In het rapport van Twijnstra Gudde wordt een beperkte opknapbeurt op 2,5 miljoen geschat. Voor een grondige renovatie moet volgens het onder zoeksbureau 7,5 miljoen wor den uitgetrokken. Gooi je er flink veel geld tegenaan, dan is alles mogelijk erkent ook Berrevoets. ,,We moeten dadelijk gewoon van onde ren af aan beginnen. Een be hoeftepeiling doen, kijken naar de Arbo-eisen enzo voorts." Harde cijfers Van een keuze op grond van harde cijfers is geen sprake. Zo blijken concrete exploita- tiecijfers moeilijk boven wa ter te krijgen. „Het blijft een kwestie, van aannames. Wat Het gemeentebestuur heeft de knoop doorgehakt: Theater Mondragon, tot voor kort Concertzaal gehetenblijft bestaan. Er komt geen nieuw theater bij het toekomstige gemeentehuis. (Foto: Marijke Folkertsma) Goed voor twee derde deel jaaromzet YERSEKE - Morgen, vrijdag, komt in Yerseke de verzending van oesters echt op gang. De oest- ervloot heeft de afgelopen weken een grote voor raad zilte schelpdieren aangevoerd, die na het sorteren en schonen in verwaterputten zijn opge slagen. De branche verwacht rond de Kerstdagen en de jaar wisseling in z'n totaliteit een kleine anderhalf mil joen platte Zeeuwse oesters uit de Grevelingen en tus sen de zes en acht miljoen creuses de deur uit te doen, ongeveer een derde deel van de omzet op jaarbasis. Het gros van de oesters ver dwijnt dit jaar tegen fors concurrerende prijzen naar de grootste afnemers in België. Volgens een woord voerder van Jan Prins Zeeuwse Banier zullen de prijzen van de platte Zeeuwse in de horeca tus sen de vier en zes gulden per stuk bedragen. Voor de (kleinere) creuses wordt waarschijnlijk in de grootwinkelbedrijven rond of iets minder dan 1,25 per stuk gevraagd. MIDDELBURG - De Commissaris van de Koningin in Zeeland, de heer W. van Gelder gaat per 1 juli meer verdienen en dat geldt ook voor de gedeputeer den. De minister van Binnenland se Zaken heeft het salaris van Van Gelder en alle ande re Commissarissen van de Koningin in Nederland met 2,4 procent verhoogd. Het in komen van Van Gelder gaat 17.988 gulden per maand be dragen. Ook de gedeputeer den gaan 2,4 procent meer verdienen. Hun maandsala ris komt per 1 juli 1998 op 13.692 gulden. Bovendien gaat de eindejaarsuitkering in 1998 met een half procent omhoog en komt daardoor op 0,8 procent van het jaarsala- WOLPHAARTSDIJK Twee inwoners van Wolphaarts- dijk raakten woensdag ge wond bijeen frontale botsing als gevolg van de gladheid. Het ongeluk gebeurde op de kruising Stadseweg/Dool- dijk/Kaaidijk. Bij de botsing waren betrokken een perso nenauto bestuurd door een 21-jarige inwoner van Wolp- haartsdijk en een busje be stuurd door een 64-jarige dorpsgenoot. Bij de botsing raakten hij en zijn 61-jarige echtgenote gewond. VEILIGHEID MIDDELBURG - De provin cie stelt voor 1998 1.005.000 gulden beschikbaar voor het Regionaal Werkplan Ver keersveiligheid Zeeland. Dit is tevens het bedrag dat de provincie krijgt van het rijk voor het regionale ver- keersveiligheidsbeleid. In het Regionaal Werkplan staan alle maatregelen die de provincie in 1998 wil nemen om de veiligheid in het ver keer te bevorderen. Ift 1996 kwamen er 41 mensen om in het verkeer en moesten 371 mensen na een ongeval naar het ziekenhuis. Cadeau van gemeente na twintig jaar inzet ZIERIKZEE - Stormblokkeringen, elektriciteits voorziening en branche-afspraken. Het zijn enkele van de zaken waar C. Vleghels, eigenaar van de kraam bonneterie en confectie, zich gedurende twintig jaar voor in heeft gezet. Wethouder G. van de Velde-de Wilde nam vanmorgen afscheid van Vleghels als lid van de marktcommissie. ,,We heb ben een heel goede samenwerking gehad," zegt hij over het contact met de gemeente. Als lid van de marktcommis sie diende Vleghels het ge meentebestuur van advies, onder meer bij herinrichting van de markt. Vooral met oud-wethouder L. van Gastel - uit de voormalige gemeente Zierikzee - zat de markt koopman vele malen rond de tafel. „Zelf heb ik in de loop van de tijd geleerd nooit ge lijk ja te zeggen, maar eerst te proberen tot een compro mis te komen," blikt Vleg hels terug. De nieuw gefor meerde marktcommissie wenst hij veel succes, sterkte en wijsheid toe, want: „de gemeente bekijkt dingen toch vanachter de tafel ên wij doen dat vanuit de prak tijk." Zo'n vier keer per jaar vindt overleg plaats. Uit handen van Van de Vel de-de Wilde ontving hij een ingelijste foto van zijn kraam. Zij bracht ook een bos bloemen mee voor R. Schutter, die na drie jaar zit- .ting te hebben gehad in de marktcommissie een stem te kort kwam om deze functie verder te kunnen uitvoeren. Schutter verkoopt sinds 22 jaar aardappelen, groente en fruit. „Het is natuurlijk je eten en de markt staat veelal op een a-locatie, die erg ge wild is. Daar wordt altijd van alle kanten aan getrok ken. Als lid van de markt commissie probeer je de mensen hier te vertegen woordigen. Kort te sluiten wat er leeft en gebeurt." Lie ver had hij nog langer deel uitgemaakt van de commis sie. „Voor deze markt doe ik altijd graag wat extra's." Ook Vleghels onderhoudt een-speciale band met Zierik- zee.'Het in deze plaats geves tigde Modehuis Marita is de zaak van zijn echtgenote. „Mijn vader wilde altijd een zaak in Zierikzee en hij wilde wonen in het buitengebied van Bergen op Zoom. En bij ons is dat uiteindelijk ook echt zo gelopen," zegt Vleg hels. Als marktkoopman draait hij al jaren mee. Zeven jaar lang met zijn vader en sinds vijfendertig jaar als zelfstandig marktkoopman. „In al die tijd ben ik nog geen vijf keer afwezig geweest," blikt hij terug. Het contact met de mensen en de buiten lucht zijn de grote pluspun ten van de markt, geeft Vleg hels aan. „Alles heeft z'n voor- en z'n nadelen, want in een winkel staan is zomers weer niet fijn." Zijn kraam blijft Vleghels gewoon bemannen. Met name het sociaal contact spreekt de koop man aan. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE Een truck met oplegger be landde woensdagmiddag in een slip als gevolg van de ij- zel. De combinatie liep bij het ongeluk geen noemens waardige schade op. De trekker met oplegger werd bestuurd door een 26- jarige inwoner van Uddel. Hij reed over de Kraaijen- steinweg in de richting van Haamstede en kwam door de plotselinge gladheid in een slip terecht. De oplegger be gon te glijden en kwam dwars over de rijbaan te staan. Uiteindelijk kwam de com binatie in de slootkant tot stilstand. Twee kranen moesten eraan te pas komen om het gevaarte weer op de weg te krijgen. De chauffeur kwam met de schrik vrij. THOLEN - Op de Slabbe- koornweg in Tholen zorgde een onverlichte geparkeerd staande aanhangwagen voor een aanrijding. Een 65-jarige automobilist uit Hoogerheide knalde op deze wagen, omdat hij die niet - of te laat - zag staan. Een aankomende tegenligger bemoeilijkte het zicht. Toen de man de aanhangwagen in het vizier kreeg, kon hij een aanrijding niet meer voorko men. Zijn auto schoot door de klap naar links, waardoor ook de wagen van de tegen ligger beschadigd raakte. De personenauto moest worden weggetakeld. UIT BOCHT GOES - Een 49-jarige Goese- naar is op de 's-Heer Hend- rikskinderenstraat in zijn woonplaats met zijn auto uit de bocht gevlogen. Paaltjes voorkwamen dat hij een woonhuis inreed. Het onge luk gebeurde dinsdagavond. De man bleek onder invloed van alcohol te verkeren. Zijn rijbewijs is ingevorderd en de Goesenaar kon met een dagvaarding op huis aan. De auto is volledig vernield. Het oude wordt nooit oud; oud wordt alleen het nieuwe. Meest bewolkt HET WEER Bewolkt en een enkele bui. In de middag vporalin het zuiden ook af en toe zon. Minimumtemperatuur omstreeks 5, middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Wind uit zuidoost tot zuid, matig, kracht 3 of 4, in het noordelijk kustgebied krachtig, 6. 3 VW Nieuwe stek VW Zierikzee biedt meer winkelruimte en goede ligging. 5 LOENSWEG Gemeente wil met vier ingrepen verkeerssituatie op Loensweg verbeteren. 7 KERSTKAARTEN Kerstkaartenactie in Ouwerkerk voor ziekenhuis in Poolse stad Wroclaw. 9 TEGENSLAG Zonder te voetballen al eerste nederlaag voor Schouws elftal. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aanbieding in Vierschaar stadhuis ZIERIKZEE - Populus Scaldis. Dat is de naam van de eerste Nieuwsbrief voor de vrijwilligers van het gemeentearchief. Maandag wordt tijdens een bijeenkomst in De Vier schaar van het Zierikzeese stadhuis het eerste exem plaar aan wethouder G. van der Salm aangeboden door H. Dalebout. De wethouder zelf biedt tij dens die bijeenkomst drie nieuwe toegangen tot het ge meentearchief aan de bewer kers - vrijwilligers - aan. Vrijwilliger N. Deïst maakte de advertenties in de Zierik- zeesche Nieuwsbode en de Zierikzeesche Courant in de periode van 1908 tot 1929 toe gankelijk. I. van der Male be werkte het archief van de Waterschout te Zierikzee (1840-1875). Deze functiona ris was onder meer belast met de registratie van de aanmonstering van zeelie den. Vrijwilliger J. Simmelink vervaardigde een toegang op de kerkeraadsnotulen van de Hervormde Gemeenten in Oosterland over de jaren 1720 tot 1750. Simmelink geeft na de aanbieding door de wethouder een korte reac tie. De bijeenkomst in De Vier schaar begint om 19.30 uur. DRUGS ZIERIKZEE - In het Multi Functioneel Centrum in Zie rikzee komt dinsdag 6 janu ari een gespreksgroep Ou ders Van Druggebruikers (OVD) bijeen. Ouders met kinderen die drugs gebrui ken en daar met niemand over kunnen praten, vinden hier wel een aanknopings punt. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Meer informa tie is verkrijgbaar via: 412075. KERSTMAN ZIERIKZEE - De kerstman doet zaterdag Zierikzee aan. Hij loopt 's middags en tij dens koopavond tot 21.00 uur door de binnenstad om man darijnen van Holty Fashion uit te delen. Restaurant de Beuze deelt glühwein uit en de Hema zorgt voor iets bij de koffie. De sok - die tot donderdag kan worden inge leverd - kan zaterdag tussen 19.00 en 21.00 uur gevuld worden opgehaald. ~~1 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KW ARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 0/184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw j bank-/gironummer vermelden; ..Plaats: ..Geb.datum.. Z. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, ffl Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1