Plompe Toren vanaf a.s. zaterdag weer open voor publiek! Gratis rondleiding door de inlagen Welkom... Twee jaar en één dag... Prijsvraag "De Plompe Toren is nu vooral boeiend" Junior Kamer Schouwers- Vuwelarui orjanUeert l.sm. NaïuuruwKumeecteii CjiMws vtuc Na^uurmofumtenteH/ kêmwev 00 mee of> fxul! zaterdag 20 december van 10.00 - 16.00 uur 0 Hoeveel 'galmgaten' telt de Plompe Toren? O Waartoe dienden deze galmgaten? i/> verrekijker I I O I u <u "Z fi. ■u <y het boek "Natuur in Zeeland" V) 2x lm Qi •u DONDERDAG 18 DECEMBER 1997 M NR 26302 11 Na maanden van onderhandelen en restaureren wordt de Plompe Toren a.s. vrijdag officieel heropend. Vanaf zaterdag 20 december is de toren weer voor het publiek toegankelijk en kan eenieder kennismaken met de geschiedenis van de toren en wetens waardigheden uit haar directe opgeving. De Plompe Toren kreeg een nieuwe bestemming als informatiecentrum. Binnenin het robuuste bouwwerk wordt de bezoeker op educa tieve wijze rondgeleid middels een moderne presentatie. Dat de Plompe Toren aan restauratie toe was zal een ieder die de toren kent niet verbazen. Onlangs is gebleken dat de laatste onderhoudswerkzaam heden welke de vorige eigenaar heeft laten uitvoeren dateren van 1960. Het robuuste baken, duidelijk herkenbaar in het vlakke Schouwen en vanaf de Oosterschelde, was dan ook danig aan getast door de weers invloeden. Grauw en verweerd heeft hij alle stormen doorstaan. Het onderdeel dat het meest restauratie behoefde was dan ook het metselwerk. Al jaren waren de voegen verdwenen en kon het regenwater ver in de muren doordringen. Bij vorst zette dit vocht uit een veroorzaakte hierdoor grote schade aan het metselwerk. Om dit te herstellen is het gehele metselwerk nagezien en waar nodig zijn de kapotte stenen uitgehakt en vernieuwd. Van het totale gevel oppervlak is ongeveer een vijfde deel vernieuwd. Doordat de toren weer totaal nieuw gevoegd is heeft deze zijn grauwe uiterlijk verloren. Hij is nu bijna te fraai, doch dit is slechts een kwestie van jaren. In de loop van de tijd zullen de weers invloeden hun werk doen en binnen enkele jaren is de 'nieuwigheid" er wel af. Doordat de afdekking boven op de toren jarenlang niet meer waterdicht was liep het regenwater binnen langs de trappen en vloeren naar beneden. De eikenhouten vloeren en trappen waren daar door zodanig aangetast dat de toren al jaren geleden voor het publiek gesloten moest worden. De vloeren en trappen zijn dan ook voor een groot gedeelte vervangen. De bovenste twee spiltrappen moesten zelfs in hun geheel worden vervan gen. Een tijdrovend en vakkundig hoogstandje waarvoor in België de deskundigheid gevon den werd. Voor een waterdichte afdekking en bevordering van de toegankelijkheid als bezoekerscentrum is bovenop een nieuwe moderne roestvrijstalen koepel geplaatst. De bolling van het dak hiervan is net boven het metselwerk van de verschansing zichtbaar. De ruimte in de toren is gerelateerd naar de bui tenzijde maar klein. Dit komt door de dikte van de muren'die op sommi ge plaatsen wel twee meter dik is.. De eerste trap van de begane grond naar de eerste verdieping is zelfs geheel uitgespaard in de buitenmuur. De galmgaten t.b.v. de klokkenzolder waren jaren geleden al afgesloten. Buiten enke le kleine ramen kon er dan ook geen buiten licht in de toren binnen dringen. Om dit te ver beteren zijn de galmga ten weer openge maakt en afgewerkt met hardglazen ruiten. Vanuit deze galmgaten heeft men dan nu dan ook een fantastisch uitzicht over de Oosterschelde en de Inlagen en karrevelden. De Junior Kamer en Natuurmonumenten nodigen u uit. Van jong tot oud. Alles wat u ooit wilde weten over de Plompe Toren komt u te weten. Maar ook over de omgeving van deze markan te verschijning: De Oosterschelde, de Schouwse Inlagen en karrevelden. Bovenop deze oude toren kunnen we de natuur om ons heen overzien en dringt de wijdsheid en veelzijdigheid ervan door. In zuidelijke richting zien we de Oosterschelde lig gen met haar rijke waterleven, zandplaten en de vele vogels die op deze zandplaten en op het water voorkomen. Direct landinwaarts zien we de Koudekerkse inlaag liggen. Dit is een stukje natuur, ontstaan in vroeger tijden. Toen bescherm den de bewoners het land tegen de zee door op - plaatsen waar de dijk zwak was een inlaagdijk aan te leggen. Het milieu is er meestal brak (deels 'zoet, deels zout water). Er komen daardoor heel specifieke planten voor zoals zilte schijnspurrie, zilte rus en de welbekende zeekraal. De zeekraal verkleurt tijdens de wisseling van de seizoenen, waardoor er een steeds verschillend pallet aan kleuren te zien is. Vogels voelen zich ook uitstekend thuis in deze gebieden. Karakteristieke broedvogels zijn de kluut en de tureluur, maar ook het visdiefje en de kokmeeuw komen er in behoorlijke aantallen tot broeden. De Plompe Toren en de Koudekerkse inlaag liggen in plan Tureluur. Dit plan heeft tot doel de zoute, natte en vogelrijke gebieden rond de Oosterschelde te behouden, uit te bereiden en te beschermen. In grote lijnen wil men de natuur in deze zogenaamde Gouden Rand terugbrengen naar de situatie van voor de komst van de stoom gemalen. Het gaat om 700 hectare natuurontwik keling, afgestemd op de mogelijkheden in de ver schillende deelgebieden van het plan. De Vereniging Natuurmonumenten wil door mid del van fietsroutes, wandelpaden en gluurmuren, jong en oud mee laten genieten van deze toekom stige parels der natuur. De Vereniging Natuurmonumenten is blij om op deze plaats in de Plompe Toren, middels een voor- lichtings tentoonstelling, veel over deze natuur, de toekomstige plannen en de cultuur te kunnen ver tellen. De Junior Kamer Schouwen-Duiveland heet u (in het bijzonder a.s. zaterdag) van harte welkom. Trots tonen zij u het resultaat van waar zij ooit het initiatief toe namen. Als vanouds kunt u de toren ook zelfstandig bezoeken. Na 20 december worden weer sleutelbewaarders aangesteld waar u de sleutel op kunt halen en op uw gemak de indrukwekkende toren kunt bezoeken. Een bijzóndere, jedziarttertrwüselUt^ Ooit was de Plompe Toren een kerktoren. Later fungeerde de toren als baken voor de scheepvaart. Met ingang van morgen, 19 december doet de toren dienst als uitkijkto ren met educatieve trekjes. Neemt u dan gerust even de tijd om alle visuele en speelse effecten tot u door te laten dringen. De toren begint haar eigen verhaal (letterlijk!) te vertel len wanneer u binnenstapt, een boek dat de geschiedenis verhaalt bladert automatisch en pane len met tekst lichten op wanneer u ze passeert. Het had al lang genoeg geduurd. De toren was al jaren niet meer open, na een fiets of wandel tocht genieten van het uitzicht over o.a. de Oosterschelde was er niet meer bij. Junior Kamer Schouwen-Duiveland kwam in actie. In de eerste gesprekken met de toenmalige Gemeente Westerschouwen werd al gauw duidelijk waar het probleem lag. De gemeente had al in 1990 kontakt op genomen met de eigenaar van de toren, de Rijksdienst Domeinen. Over restauratie werd wel gepraat maar niemand had zijn portemonnee bij zich. De gemeente wou de toren wel overnemen en beheren maar dan niet in deze staat (er moest mini maal een bruidsschat mee) en Domeinen wou niet verder gaan dan overdracht voor een symbolisch bedrag. Aangezien de gemeente zelf niet voor de restauratie had gereserveerd (ze waren immers geen eigenaar) en Monumentenzorg pas in 2020 budget beschikbaar had ontstond er een inpasse. Tot 2020 wachten op restauratie dat was voor de Junior Kamer geen optie, over 25 jaar was restauratie immers waarschijnlijk niet eens meer nodig. Op 18 december 1995 heeft in het provinciehuis het eerste overleg plaats gehad tussen de Junior Kamer, Gemeente Westerschouwen, Ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij, de Vereniging Natuurmonumenten en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Er is besloten een werkgroep in het leven te roepen met één vertegenwoordiger van elk van de aanwezige partijen. In het daarop volgende overleg werd steeds duidelijker dat de restauratie en de inrichting als informatie-centrum van Natuurmonumenten een feit zou worden. Toen de Junior Kamer, de gemeente Westerschouwen en Natuurmonumenten elk 32.500,- gulden op tafel legden was het laatste gat van bijna 100.000,- gulden gedicht, tezamen met de subsidie van het ministerie van Landbouw, natuurbeheer en visserij en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg kon de 405.000,- gulden kostende restauratie en inrichting van start. De restauratie en inrichting die fysiek bijna een jaar heeft geduurd vanaf het moment dat de toren in de steigers ging, is overigens niet vrij van problemen verlopen. Het heeft veel creativiteit gevergd om de inrichting en vooral de dakbetreding te bedenken, in te passen en uit te voeren. De bovenste twee trappen die tijdens de werkzaamhe- den verder aangetast bleken te zijn dan venvacht en dan ook totaal vernieuwd moesten worden (een tegenvaller van ca. 35.000,- gulden) hebben nog de nodige hoofdbrekers veroorzaakt. Precies twee jaar en één dag na de eerste aanzet kan het bord "Gesloten i.v.m. de gevaarlijke situatie voor het publiek" van de deur af en kan er met gesproken tekst en uitleg genoten worden van het schitterende en altijd boeiende uitzicht over Oosterschelde en Inlagen. De Junior Kamer Schouwen Duiveland bedankt iedereen die dit project heeft gesteund en zich heeft ingezet voor de realisatie. Hoeveel treden telt de Plompe Toren? 0 Hoe heten de twee karakteristieke broedvogels in de inlaag? IQ Tot welk dorp behoorde de Plompe Toren? 0 Hoe heet de bekende eetbare plant in de inlaag? Beantwoord de onderstaande vragen en maak kans op één van de onderstaande prijzen. De antwoorden worden terloops tijdens de excursie van a.s. zaterdag "gegeven" of zijn eenvoudig op te doen bij uw bezoek aan de toren. Uw ingevulde vragenlijst, voorzien van uw naam en adresgegevens kunt u 'a.s. zaterdag 20 december inleveren bij de mensen van de Junior Kamer. 0 Hoe heet het natuurherstelplan dat vernoemd is naar één van de karateristieke broedvogels? Q. lm 0) O) Naam: Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: 0)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11