Aanleg rondweg Brouw gestart Provincie wil meer grip op haar subsidie aan de ZMF Donkere dagen DICHTERS Recreatieverkeer uit kern Brouiuershaven weren Uitreiking fotoboek Den Berg Agro activiteitenmarkt in Goes Zeeuwstalig tijdschrift gepresenteerd GS verlangen jaarlijks een complete begroting KERKBERICHTEN ■nnHH H STREEKNIEUWS Broekhangen, spijkerslaan, dj-marathon en karaoke oo DINSDAG 16 DECEMBER 1997 NR 26301 5 BROUWERSHAVEN - Begonnen is met de grond werkzaamheden voor de aanleg van een rondweg van Brouwershaven naar Den Osse. De nieuwe rou te verbindt de Dirksweg met de Delingsdijk waar een rotonde komt. De weg moet het recreatiever keer uit de kern Brouwershaven weren. De Dirksweg, Dapperweg en Blankersweg worden ver breed. Ook zijn er plannen de weg door te trekken naar Scharendijke. Daar is echter nog geen zekerheid over. Om te voorkomen dat automobi listen een sluiproute naar Brouwershaven nemen, wordt op de^Schendersweg een verhoging midden in de rijbaan aangebracht. Auto mobilisten die over deze trot toirband rijden, rijden hun carter kapot. Zij worden ech ter wel gewaarschuwd door middel van borden. Bussen van de ZWN en tractors kun nen overigens wel zonder problemen over deze zoge naamde 'carterkraker'. C. van der Linde van de ge meente Schouwen-Duive- land verwacht dat de werk zaamheden in mei 1998 klaar zijn. De totale kosten bedra gen meer dan drie miljoen gulden. De voormalige ge meente Brouwershaven stel de eind vorig jaar dit bedrag beschikbaar. De plannen leverden leven dige discussies op in de Brouwse raad. De provincie had de Delingsdijk overge nomen van het waterschap en eiste dat op deze dijk een rotonde gemaakt moest wor den. ,,De provincie wil wel de lusten, maar niet de las ten. Ik vind het best dat ze nieuwe inzichten hebben, maar de gevolgen daarvan moeten ze niet afschuiven op de gemeente," uitte CD A-er R. van der Wekken in novem ber '96 tijdens de vergade ring van de commissie alge mene zaken, ruimtelijk be heer en financiën kritiek op die eis. V eront waardig d Hij was niet de enige die zich verontwaardigd toonde over de houding van de provincie, maar wel de eerste, die de term 'onbehoorlijk bestuur' in de mond nam. VVD'er M. Mol liet weten vooral ver baasd te zijn over de eis van de provincie. ,,We dachten dat het allemaal rond was en nu ineens is er een rotonde uit de lucht komen vallen," stelde hij toen. E. Overbosch-de Reijger (Pv dA) sloot zich daar bij aan. ,,Ik vind het nogal pretenti eus om voor zo'n kruispunt van drie wegen een rotonde aan te leggen. En ik vind dat de provincie er te laat mee komt." Om toch snel door te kunnen gaan met de uitwerking van plannen voor aanleg van de rondweg legde het college aan de commissie het voor stel voor om de gewraakte rotonde op kosten van de ge meente aan te laten leggen. Dat vergde een extra investe ring van 450.000 gulden. Dat voorstel werd door alle com missieleden, hoe veront waardigd ook, gesteund. De aanleg van de weg werd voordat' de provincie met de eis kwam al drie'jaar opge houden door bezwaren van omwonenden die tot de Raad van State door procedeer- De werkzaamheden voor de aanleg van de nieuwe rondweg ten zuiden van Brouwershaven zijn begonnen. (Foto: Marijke Folkertsma) den. Hun bezwaren werden door het hoogste rechtscolle ge verworpen. De rechtbank was van mening dat de ge meente Brouwershaven in planologisch .opzicht terecht heeft besloten een ontslui- tingsweg aan te leggen van Den Osse naar de Delings dijk. Ook de economische uitvoerbaarheid van het plan stond genoegzaam vast, aldus de rechter. Verkeersgevaarlijk Volgens de rechtbank was niet gebleken dat de nieuwe ontsluitingsroute tot ver- keersgevaarlijke situaties zou leiden, die niet waren op te lossen door verkeersmaat regelen. De vrees van omwonenden dat hun gebouwen en wonin gen bij verbreding van de Dirksweg in waarde zullen dalen was volgens de rechter bij een afweging van belan- gén niet zo gewichtig dat daardoor goedkeuring aan het plan moest worden ont houden. Door de akoestische grenswaarde voor de woning van J. Geluk te verhogen tot 51 db(A) werd ook het be zwaar van mogelijke ge luidsoverlast ongedaan ge maakt. GOES - Fotograaf Wim Helm heeft een fotoboek samengesteld over Leef gemeenschap voor ver standelijk gehandicap ten Den Berg in Goes. Het eerste exemplaar wordt donderdag 18 de cember uitgereikt aan di recteur W. Hurkens. Helm heeft gedurende een aantal maanden het leven op Den Berg op de voet gevolgd. In het boek zijn foto's opgenomen van wonen, werken en vrijetijdsbesteding. Het is het laatste jaar dat Den Berg zelfstandig is. Daarom wilde Den Berg het huidige leven binnen deze leefgemeenschap vastleggen in een foto boek. Volgend jaar fu seert Stichting Den Berg met Stichting Arduin in Middelburg. De uitreiking is om 15.30 uur in de 'huiskamer' van Den Berg. GOES - In het gebouw van het Groen College in Goes wordt zaterdag 7 februari een agro-activiteitenmarkt gehouden. Tijdens het evenement pre senteren Zeeuwse onderne mers, bedrijven en instellin gen die actief zijn in en voor de agrarische sector hun pro ducten, diensten of ideeën. MIDDELBURG - In de voor hal van het Statencomplex in Middelburg wordt vrijdag 19 december het eerste exem plaar gepresenteerd van het nieuwe, Zeeuwstalige tijd schrift Noe. Tijdens de bijeenkomst geeft Marco Evenhuis een uiteen zetting over het tijdschrift en laat schrijver/dichter Lou Vlegelhof de aanwezigen kennismaken met zijn streektaalwerk. Het eerste exemplaar van Noe wordt aangeboden aan gedeputeer de G. de Kok. De bijeenkomst wordt afge sloten met een beschouwing over de Zeeuwse streektaal door Jan Zwemer. Aanvang 16.00 uur. MIDDELBURG - De provincie wil dat de Zeeuwse Milieu Federatie voortaan jaarlijks een complet^ begroting en rekening aan haar voorlegt. Op die ma nier wil de provincie meer grip krijgen op haar sub sidie aan de ZMF. Aan de hoogte van de subsi die wordt vooralsnog niet ge tornd. De ZMF krijgt zelfs ruim 31.000 gulden meer in 1998. In totaal komt de pro vinciale subsidie aan de mi lieufederatie uit op 480.752 gulden. Sinds 1994 krijgt de ZMF budgetsubsidie van de pro vincie. Daarnaast krijgt de milieufederatie, evenals een aantal andere instellingen, subsidie uit het milieufonds voor natuur^ en milieu edu catie-projecten. ,,De laatste jaren is de praktijk gegroeid dat de desbetreffende subsi die meer en meer is gaan fun geren als een soort vast be drag subsidie," constateert de provincie. De subsidie wordt volgens de provincie door de ZMF aangevraagd voor projecten zonder dat een gespecificeerde begro ting wordt bijgeleverd. „De ze praktijk biedt onvoldoen de aangrijpingspunten een subsidieafrekening te doen plaatsvinden. Er zijn nauwelijks mogelijk heden de afzonderlijke pro jecten af te rekenen op basis van subsidiabele kosten. Im mers zowel de aanvraag als de toekenning is onvoldoen de concreet gesubsidieerd." Daar wil de provincie van af. Zij stelt aan toekenning van de subsidie de voorwaarde dat de ZMF jaarlijks een complete begroting en reke ning indient, inclusief de ba ten en lasten van de projec ten. De rekening moet dan per project een specificatie van de verschillende (subsi diabele) kosten. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd als geestelijk ver zorger St. Krabbenhof te Dordrecht: T. Meijer, kandi daat te Puttershoek en bij stand in het pastoraat te Schiedam en 's-Gravendeel, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen door de Provincia le Kerkvergadering Zeeland als predikant voor buitenge wone 'werkzaamheden (scri ba PKV Zeeland): A. R. de Meij Mecima te Hontenisse en Hulst, die dit beroep heeft aangenomen en tevens werk zaam blijft te Hontenisse en Hulst (part-time); te Hedel: M. M. van Campen te Gouds waard; te Nieuwleusen (Re- hoboth): M. van Kooten te Montfoort. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Maas sluis: drs. E. H. van der Wei de te Nijverdal; naar Nij Beets (SoW): drs. M. Klomp te Minnertsga; naar Abcoude (SoW): drs. P. A. Vrijhoff te Marken. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Gouda: O. W. Bouwsma te Roden. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Papendrecht: S. B. van der Meulen te Nieuw- Amsterdam. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Rotterdam-IJs- selmonde: G. Mouw te De Valk-Wekerom; te Rotter dam-Zuid: M. Karens te Wer kendam; te Rijssen-Zuid en te Naaldwijk: W. Visscher te Amersfoort. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 18 december, 19.30 uur ds. G. J. Baan. :vi FOTO MARIEKE MANDEMAKER ZIERIKZEE Reiki-avond Voor mensen die meer willen weten over de kosmische le venskracht reiki vindt vrij dag 19 december een open reiki-avond plaats. Iedereen kan zich van deze kracht be wust worden en zichzelf er van bedienen voor het heil van zichzelf en anderen. Rei- ki-energie maakt het moge lijk ons innerlijk zelf en ons uiterlijk gedrag in harmonie met elkaar te brengen. De open reiki-avond heeft vanaf 19.30 uur plaats aan de Sint Joostmeet in Zierikzee. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Taco Asma: 417632. Kerstzangdienst In de Christelijk Gerefor meerde Kerk in Zierikzee vindt Eerste Kerstdag een Kerstzangdienst plaats. Kin derkoor de Sjofar, onder lei ding van Ellen van de Hoek, verleent medewerking aan deze speciale dienst. Hetzelf de geldt voor de Lofstem, on der leiding van Jaap Schouls. De meditatie wordt verzorgd door ds. H. Velema. De kerstzangdienst begint om 19.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE ATB-Oliebollentocht De Rijwiel Toer Club (RTC) SChouwen-Duiveland houdt zaterdag 27 december een ATB oliebollentocht. Deze ongeveer 25 kilometer lange tocht voert door de kop van Schouwen en voert via het strand langs de mooiste rou tes door de Domaniale bos sen weer terug naar de start plaats. De tocht duurt anderhalf a twee uur en wordt begeleid door ervaren rijders. Vanaf 14.00 uur zijn deelnemers welkom bij Res taurant Molenberg aan de Hogeweg. De start is om 14.30 uur. HAAMSTEDE NBvP Noordwelle De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) afdeling Noordgouwe en om streken houdt vrijdag 19 de cember haar kerstfeest in het verenigingsgebouw an de Gereformeerde Kerk in Haamstede. De bijeenkomst begint om 17.00 uur met een Engelse kerstviering. Na de pauze gaat de viering op Ne derlandse wijze verder. De viering wordt volledig door eigen leden verzorgd. In het nieuwe jaar worden de acti viteiten van de NBvP voort gezet met een nieuwjaarsre ceptie in het Wapen van Zeeland. Deze bijeenkomst begint om 10.00 uur. BRUINISSE Bloedafname Er is nog steeds een groot te kort aan bloed. Daarom hou den de Rode Kruis-afdelin- gen van Bruinisse en Duiveland op woensdag 17 december weer een bloeddo noravond. Alle gezonde men sen tussen 18 en 70 jaar wor den tussen 18.30 en 20.30 uitgenodigd een half litertje kostbaar bloed af te geven voor medemensen die dat hard nodig hebben. De afna- meavond in het Durpsuus aan de Molenstraat staat on der auspiciën van de Bloed- transfusiedienst uit Amster dam. Kerstavond NCVB De NCVB, afdeling Bruinis se houdt donderdag 18 de cember de jaarlijkse kerst avond. Presidente M. Knop-Jansen en enkele leden zullen de liturgie eh het kerstverhaal verzorgen. De avond begint om 19.45 uur in het Hervormd Verenigings gebouw aan de Deestraat. De NCVB heet gasten op deze avond van harte welkom. VogeJruilbeurs ODW De Nachtegaal houdt zaterdag 20 december een vo gelruilbeurs in het clubge bouw aan de Molenweg in Bruinisse. Er kunnen ook vo gels worden gekocht, want er is een handelaar aanwezig. Alleen een kop koffie drin ken, behoort eveneens tot de mogelijkheden. De vogel ruilbeurs duurt van 10.00 tot 12.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Jongerencentrum Big S in Burgh-Haamstede is zoals gebruikelijk tijdens de kerstvakantie twee weken open. Er staan activitei ten gepland als karaoke, een diskjockeymarathon, broekhangen en spijkerslaan. Het programma begint zater dag 20 december vanaf 20.00 uur met een karaokeshow. Jaap de Munnik en André van der Maas gaan zondag 21 december proberen het Big S record dj-marathon te verbe teren door tachtig uur te draaien. Er is dan ook onder meer een wedstrijd broek hangen en voor de kinderen een pyjamaparty.Big S is die dag geopend van 14.30 tot 17.30 en van 20.00 tot 24.00 uur. Tweede kerstdag wordt vanaf 20.00 uur een wed strijd spijkerslaan gehou den. Gedurende de gehele vakan tie vindt een Champions. League tafelvoetbalkam pioenschap plaats. Maandag 29 december is er vanaf 21.00 uur een old year party met DJ StantoHet jongerencen trum is op oudjeaarsavond vanaf 00.15 tot in de kleine uurtjes geopend. V LU LU ce f— Arm? Zij heeft geen kerstboompje in huis, komt netjes rond, maar houdt niet over. Kon ook niet kijken naar de buis, zo werd haar kerstfeest stil en pover. Maar na wat wikken, wegen, toen, kocht zij één kaarsje als klein offer. Die brandt nu en het hele doen, beschijnt een oude milde joffer. Zij weet zo dat Hij van haar houdt, die liefde is zo zonder vragen Met handen, rustend op de Bijbel, oud, beleeft zij zo de jongste dag der dagen. En als zij weer Zijn kruis hervindt, van Golgotha, nu in haar woning. Dan huilt zij om het kerststal Kind, hoe droevig was Zijn doornen kroning Maar in het schijnsel van de kaars, vlamt toch Zijn hoop voor alle mensen? Lapt nu de wereld dit aan de laars, is men nu zo verdwaald in wensen? Zij heeft geen kerstboompje in huis, maar rijk aan liefde is haar leven. Nooit kijkt zij eenmaal naar de buis, toch kan zij ons nog heel veel geven P. C. Noordhoek, Zierikzee. Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een ot meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5