Jarenlang gevecht vergeefs B&W steken handje toe in restauratie van kerk DE VLIEGER Open dag Plompe Toren en Tureluur 1 ZWN-samenvoeging voorlopig uitgesteld rZIERIKZEESCHE Si i NIEUWSBODE i Aansluiting Plattew eg op Weg naar De Val definitief afgesloten Goes en Zierikzee blijven Alle camerakasten verwijderd Beheer natuur •noodzaak N. H. kerk Haamstede eindelijk onder mes Verdachte verkrachting opgepakt Opening gerenoveerd monument Brand in brievenbus HOORT SNELHEIDSREMMER WEL ZÓ GOED TE WERKEN? Jé krant van schouwen - duiveland! h J S KZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG,16 DECEMBER 1 997 153e JAARGANG NR 26301 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 -64 15 62 autotel. 06 53 32 88 09 ZIERIKZEE - „Ik heb weieens het idee dat water staat denkt dat ze Onze Lieve Heer zelf is en denkt van 'laat die lompe boer daar maar zitten'. Er valt gewoon niet met die mensen te onderhandelen." Boer L. Hanse uit Zierikzee windt er geen doekjes om. Hij verloor een ruim zes jaar durend gevecht voor behoud van de aansluiting van de Platteweg op de Weg naar de Val en dat zit hem bepaald niet lekker. Begin negentiger jaren werd het plan gelanceerd om de S7/N256 - beter bekend als de Weg naar de Val - en het kruispunt van die weg met de Julianastrraat te verbete ren. Om die plannen volgens de zin van de provincie uit te kunnen voeren moest de Platteweg voor het gemoto riseerd verkeer afgesloten worden. Dat zou in de visie van de provincie de ver keersveiligheid ten goede komen. Hanse stelde zich van meet af aan bijzonder kritisch op ten opzichte van de plannen. Voor hem zou het afsluiten van de aansluiting van de Platteweg op de S7 beteke nen dat hij om vanaf zijn landbouwbedrijf aan de Platteweg bij andere land bouwgrond in zijn bezit te komen drie kilometer moest omrijden. „Terwijl het he melsbreed maar om een af stand van 40 a 50 meter gaat," aldus Hanse. Tijdverlies Vanaf het bedrijf naar de - volgens Hanse in de zomer bijzonder drukke - Juliana- straat, vervolgens wachten voor de verkeerslichten, de 'weg oversteken en dan met een rechts over de weg die parallel langs de dijk loopt. En dat kost tijd. Veel tijd, volgens Hanse. „En dat heb je niet één keer, maar een he leboel keer. Als je rekent dat je tijdens de aardappeloogst misschien wel 40, 50 keer per dag met zware landbouwma chines die tocht moet maken loopt dat behoorlijk op. Daar komt volgens Hanse bij dat het ook niet echt bevor derlijk is voor de verkeers veiligheid op de Juliana- straat als hij daar met brede landbouwmachines gebruik van moet maken. Hanse schreef brief op brief naar de provincie, maar het mocht allemaal niet baten. De plan nen werden niet gewijzigd en Hanse's suggestie om de Platteweg niet helemaal af te,sluiten maar door middel van speciale drempels alleen geschikt te maken voor land- bouwverkeer vonden bij de provincie evenmin een ge willig oor. Terugkijkend op zes jaar te vergeefs vechten kan hij zich er nog steeds enorm over op winden. „Dan leggen ze een fietspad langs die weg aan. En dat voor die drie fietsers per jaar die er gebruik van maken. Ze zouden beter eens fatsoenlijke parallelwegen voor landbouwverkeer kun nen maken, want daar ont breekt het bijna overal op Schouwen-Duiveland aam Eind vorige week werd aansluiting van de Platteweg op de S7/N256 definitief afgesloten. Voor Hanse betekent het drie kilo meter omrijden met zware en trage landbouwapparatuur. (Foto: Marieke Mandemaker) En het kan wel goed, want op Zuid-Beveland en Goeree is het allemaal wel goed gere geld." Te klein De provincie heeft, zo stelt Hanse, bij de reconstructie van het kruispunt en het ver beteren van de Weg naar de Val fout op fout gestapeld. „Dan leggen ze wel een fiet- stunneltje aan, maar dan is het weer zo'n kleintje. Als ze dat ding nou wat groter ge maakt hadden had het land bouwverkeer er ook gebruik van kunnen maken." Over de financiële afwikkeling van de zaak is Hanse ook niet te spreken. „Ik heb een een malige 'ömrijvergoeding' ge kregen van een paar duizend gulden terwijl een gespecia liseerd taxateur die schade op een paar ton had geschat. Hanse ging tot aan Raad van State om zijn gelijk te krij gen. Tevergeefs. „En dan kun je wel doorgaan tot het hoogste gerechtshofmaar al die processen kosten geld. Waterstaat zit daar niet mee, want dat gaat toch allemaal 'van onze centen. Eén ding is voor Hanse een - zij het zeer schrale - troost. „Dit heeft de provincie aan amb- tenarenwerk veel meer geld gekost dan ze aan mij uitbe taald hebben." Hanse kan niet anders dan zich neerleg gen bij het feit dat hij voor taan om zal moeten rijden. „Maar ik heb er wel enorm veel problemen mee.1 ZIERIKZEE - De voorgenomen samenvoeging van de Goese en Zierikzeese verkeersleidingen van streekvervoerder ZWN is voor onbekende tijd opgeschort. Deze fusie werd eind vorige jaar aangekondigd als één van de maatregelen om in totaal een bedrag van der tien miljoen te bezuinigen. Een onderzoek naar moge lijke uitvoering hiervan werd opgestart. De plannen werden echter in de loop van het afgelopen jaar in de ijskast gezet als gevolg van de ingrijpende Transfor- mer-operatie 2002. Om te gemoet te komen aan de overheidswens marktwer king te krijgen op vervoers gebied en om toekomstige concurrentie de baas te kunnen blijven, is de ZWN begonnen de eigen organi satiestructuur om te gooi en. „Een gigantische opera tie," laat een woordvoerder van het hoofdkantoor we ten. „In afwachting van de resultaten daarvan zijn alle andere plannen even stop gezet." Februari De verwachting is dat het onderzoek naar de fusie van de verkeersleidingen Goes en Zierikzee op zijn vroegst pas in februari 1998 weer kan worden opge pakt. Gekeken moet onder meer worden wat de beste locatie is om de nieuwe or ganisatie onder te brengen en hoe het personeel kan worden ingezet. ZIERIKZEE - Om vandalis me tijdens de feestdagen te voorkomen zijn alle camera- kasten op Schouwen-Duive land verwijderd. Ook in de rest van Zeeland is de automobilist even 'ver lost' van de gevreesde kas ten. Niet alleen op Schou wen-Duiveland zijn de kasten een makkelijke prooi voor baldadigheid. Rijkswa terstaat heeft in dit vroege stadium voor uitvoering van deze maatregel besloten, om dat er tussen kerstdagen en oudjaar niet wordt gewerkt. In januari worden de came rakasten op de vertrouwde plekken teruggeplaatst. De camerakasten op Schou wen-Duiveland zijn ook zon der dat er vuurwerk in het spel is regelmatig het slacht offer van vernielingen. ZIERIKZEE - De natuur aan zijn lot overlaten, is in Zee land met zijn versnipperde natuur slecht mogelijk. Zo meldt C. Jacobusse in het tijdschrift Zeeuws Land schap. „Zelfs een groot natuurge bied als Saeftinghe, waarvan onlangs een nieuw beheers plan gereed kwam, vergt flink wat ingrepen om de be staande waarden intact te houden," schrijft Jacobusse. Zo is begrazing bijvoorbeeld essentieel om de functie voor watervogels intact te hou den. Alleen in heel grote na tuurgebieden lukt het na in richting van het gebied de beheersinspanningen tot een minimum te beperken. De tendens naar meer 'natuur lijke natuur' levert, zo geeft de schrijver aan, wel veel nieuwe inzichten op. Gezocht wordt naar evenwicht tussen continuïteit en vernieuwing. BURGH-HAAMSTEDE - Het college van B&W wil 182.351 gulden beschikbaar stellen om het gat te dichten in de begroting voor de restauratie van de Nederlands Hervormde kerk in Haamstede. Daar mee komt eindelijk het einde in zicht van een al ja renlang durende strijd om geld. De ruim 180.000 gulden is precies het bedrag dat nodig is om het kostenplaatje slui tend te krijgen. Voor de hele restauratie is meer dan een miljoen gulden benodigd. Het rijk heeft toegezegd ze ventig procent van het to taalbedrag voor haar reke ning te willen nemen. De pro vincie toonde zich aanvanke lijk bereid tien procent bij te dragen, maar haakte voortij dig af. Ook de Hervormde Gemeente zelf heeft -door middel van acties een bedrag verzameld. Voor het einde van het jaar moeten de werk zaamheden beginnen, willen de betrokkenen de toegezeg de rijksgelden niet mislopen. „Vanaf 1992 zijn we er al mee bezig," vertelt een medewer ker van de gemeente. „Sinds dien is er al van een gevaar lijke situatie sprake. Het bedrag wordt zo ook alsmaar hoger," stelt de medewerker. Daarmee doelt hij deels op de steeds verslechterende con ditie van het gebouw, deels op de steeds hoger wordende prijzen en lager wordende Eén van de snelheidsremmers op de Juliana- straat in Zierikzee werkte maandagmorgen tot schrik van een 42-jarige Zierikzeeënaar wel erg effectief. De man reed komende uit het centrum van Zierikzee over de Juliana- straat in de richting van de verkeerslichten. Voor hem reed een andere personenauto. Toen deze aan de linkerzijde parkeerde dacht de man uit Zierikzee er snel rechts langs te kunnen. Da't viel tegen, want daar stond de snelheidsremmer die de man niet gezien had. Bij de confrontatie tussen de betonnen verho ging en de ijzeren paal enerzijds en de auto anderzijds werd de onderzijde van de auto compleet opengereten waarbij de olie uit het motorblok stroomde. De politie vermoedt dat de schade aan de auto de dagwaarde van de vierwieler overstijgt en - in verzekerings termen - total loss kan worden verklaard. De auto moest worden weggetakeld. (Foto: Marijke Folkertsma) subsidies. „Het is een miljoe nenproject, maar een prach tig project," vindt wethou der P. Berrevoets-Ringel- berg. „En het betekent dat ze er nu eindelijk eens uit zul len komen." Het bedrag wordt gedekt via hét Stadsfonds. Een groot ge deelte komt voor rekening van het restbudget 1997 en een deel zal doorgeschoven worden naar het budget voor 1998. „Ik denk dat meer dan een ton van het budget van 1997 kan worden betaald." Het collegevoorstel komt nog aan de orde in de - eerst volgende - vergadering van de commissie maatschappe lijke aangelegenheden. „Je weet natuurlijk nooit zeker hoe op een voorstel gere ageerd gaat worden, maar ik schat in dat zij de gemeente toch als verantwoordelijke zien voor de veiligheid," al dus Berrevoets. GOES - Een 18-jarige Goese- naar is maandag - gisteren - aangehouden op verdenking van aanranding van een 14- jarig meisje uit Goes. De man wordt eveneens ver dacht van de verkrachting die drie weken geleden is ge pleegd in Goes Noord. Dat de aangehouden man met deze zaak te maken heeft, kwam tijdens het politie-onderzoek naar boven. Verder onder zoek wordt verricht door de Goese recherche. De verdachte wordt voorge leid voor de officier van jus titie in Middelburg. AANRIJDING GOEDEREEDE - Maandag morgen raakten bij een aan rijding op de kruising Duin- kerweg en Molenblok bij Goèdereede twee auto's be schadigd. De bestuurders - een 25-jarige inwoner van Dordrecht en een 84-jarige inwoner van Ouddorp - kwa men met de schrik vrij. Over de exacte omvang van de schade is bij de politie niets bekend. Strijd is de vader van alles. Zon en kou HET WEER Vannacht opklanngen en minimumtemperatuur omstreeks min 6. Overdag perioden met zon en lichte vorst. Wind uit oost tot zuidoost vrij krachtig, 5. Langs de kust en op het IJsselmeer hard 7, af en toe stormachtig,.8. 2 CONTROLE Onvoldoende controle op vrachtverdeling in de binnenvaart. 3 VERGUNNING Ontbreken vergunning voor concert reden voor gemeente aan de bel te trekken. 5 RONDWEG Er is een begin gemaakt met de aanleg van de rondweg rond Brouwershaven. 6 VOLLEYBAL Zierikzeese volleybalploeg onderuit in thuiswedstrijd tegen Bouwmarkt/DOS. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BURGHSLUIS - Na een langdurige renovatie gaat de Plompe Toren bij Burghsluis zaterdag weer open voor het publiek. Een dag eerder wordt de toren of ficieel heropend door de burgemeester, de inspec teur van Natuurmonumenten de een vertegenwoor diger van de Juniorkamer. Tijdens de open dag zaterdag geven gidsen van Natuurmo numenten gratis rondleidin gen door het achtet de toren gelegen natuurgebied Ture luur. Vrijwilligers van de Ju niorkamer en de gidsen laten zien hoe mooi de toren is ge worden. De open dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Na za terdag is de toren te bezoe ken door het aanvagen van de sleutel bij Natuurmonu menten. Aan de open dag is een prijsvraag gekoppeld die donderdag in de Zierikzee sche Nieuwsbode wordt ge publiceerd. Heropening Een gezelschap van 150 geno digden vaart vrijdagmiddag met de Friesland vanuit Zie rikzee naar Burghsluis om de heropening een officieel tin tje te geven. Burgemeester J. Asselbergs, de inspecteur van Natuurmonumenten en iemand van de Juniorkamer openen de toren door het ver wijderen van een barricade voor de deur. De renovatie van de Plompe Toren heeft 405.000 gulden gekost. Ruim drie ton is af komstig van het rijk, de rest werd bijeengebracht door de voormalige gemeente Wes- terschouwen, de Juniorka mer en Natuurmonumenten. Aan de buitenzijde van de to ren werd een vijfde deel van het geveloppervlak ver nieuwd. Binnen werd de trap vervangen en boven op de to ren is een koepel geplaatst. Natuurmonumenten richtte de toren in als bezoekerscen trum. THOLEN - Door brand is de brievenbus van de Rabobank in Tliolen, inclusief de in houd, verloren gegaan. De brand is aangestoken. Een medewerker van de bank dééd gisteren aangifte bij de politie. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement, JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving kf 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving kf 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnementzonderaufomatischeafschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ..Plaats: Geb.datum:. 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1