Geen verfje gang zorgwoningen Marij nissen één op kieslijst van de SP Natuurorganisaties hebben samen bijna 3,5 miljoen leden Conferentie over stranden walvissen Watersnood-hond beste foto volgens kinderjury Nazi-goud ten goede aan de slachtoffers Kinderkermis in sport en recreatiecentrum Nat pak voor verstekeling Congres 24 januari in Bussum Reddings- en dodingsprotocollen Traditiegetrouw een dierenfoto Twintig miljoen uit Zwitserland Alleen geld voorschilderen loopbrug Metro doelwit van vandalen Stenenregen drugsrunners Aantal opleidingen theologie kan minder Beschikbaar budget wordt niet benut Opnieuw groei na daling vorig jaar GS-Zeeland willen subsidie Zeeuws Keurmerk halveren Door Van der Horst uit Breda SBBfëS&iSUÉ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ROTTERDAM (ANP) - Een 42-jarige Duitser die als verstekeling naar de Verenigde Staten wilde, is zondag letterlijk van een koude kermis thuis gekomen. De man had zich in de Tweede Werkhaven in de Botlek verschanst op een zeeschip dat naar Ameri ka zou vertrekken. Een bemanningslid ontdekte de Duitser, sloot hem op in een washok en waar schuwde de rivierpolitie. Toen die arriveerde, zag de verstekeling kans overboord te springen. De politie viste hem uit het ijskoude water. Voorzien van droge kle ren, mocht de man oost- in plaats van west waarts. UTRECHT (ANP) - Jan Marijnissen voert de lijst van de Socialistische Partij (SP) aan voor de Kamer verkiezingen van 6 mei. De partijraad zal zijn keuze aan de leden voorleggen tijdens het verkiezingscon gres op 24 januari in Bussum. Op nummer twee staat het huidige Tweede-Kamerlid Remi Poppe. De partijraad maakte zater dag in Utrecht ook bekend dat de SP voor de komende Kamerverkiezingen geen lijstverbinding zal aangaan met de Groenen en Groen- Links. Volgens de raad le vert deze constructie, hoewel slechts technisch van aard, te veel onduidelijkheid op. De eerste zes kandidaten op de lijst zijn allen bekend in politiek Den Haag. Achter Marijnisse en Poppe staat Eerste-Kamerlid Jan de Wit, daarna volgen drie fractie medewerkers: Agnes Kant, Harry van Bommel en Joset- te Hermans. Zetels In de opiniepeilingen schom melt de SP tussen de vijf en zeven zetels. Nu zijn dat er twee. Sinds de verkiezingen van 19fl4 heeft de SP vijfdui zend nieuwe leden verwel komd. In totaal telt de partij nu bijna 22.000 leden. Vorige week maakte het voormalige PvdA-Kamerlid Frans Moor zijn overstap naar de SP be kend. PIETERBUREN (ANP) - De Zeehondencrèche Pieterburen houdt begin volgend jaar een inter nationale conferentie over het stranden van wal vissen op de Noordzeekust. Belangrijkste agendapunt is het opstellen van red dings- en dodingsprotocol len voor de zeezoogdieren. Dat heeft directeur Lenie 't Hart van de zeehonden crèche meegedeeld. Levende walvissen die niet meer te redden zijn, moeten volgens 't Hart zo spoedig mogelijk uit hun lijden worden verlost. Dolfijnen en kleinere walvissoorten kunnen met een grootkali ber geweer worden afge schoten. Bij grote zeezoog dieren, zoals de potvis, komt antitankgeschut van pas. Nog levensvatbare walvissen kunnen met een soort van opblaasbaar ma tras worden vlotgetrokken. Voornaamste spreker op de conferentie is de dierenarts Rhys Nolan, die veel erva ring heeft opgedaan bij massale walvisstrandingen in Nieu w-Zeeland. De conferentie in Pieterbu ren moet iedereen bijeen brengen die betrokken is bij de problematiek rond gestrande zeezoogdieren: overheden, politie, brand weer, dierenbescherming, dolfinarium Harderwijk en het leger wegens de beno digde wapens voor het af schieten. De conferentie moet in de eerste helft van 1998 plaats hebben, zodat iedereen goed is voorbereid op stran dingen tijdens de volgende najaarstrek. Tussen 28 no vember en 4 december strandden in totaal 25 pot- - vissen op de Noordzeekust. ROTTERDAM (ANP) - De landelijke kinderjury die dit jaar de beste nieuwsfoto mocht selecteren, heeft traditiegetrouw een dierenfoto bekroond. De keuze viel op een foto waarop een hond naar de fotograaf toezwemt tijdens de watersnood in Tsjechië. Maker is Petr Josek van persbureau Reuters. De ver kiezing van de Beste Dag bladfoto 1997 werd voor de dertiende keer georgani seerd door de stichting Krant in de Klas. Voor de selectie kwamen zaterdag 39 juryle den van 9 tot 12 jaar bijeen in het Nederlands Foto Insti tuut in Rotterdam. Zij kon den uit zestig foto's kiezen, die door scholieren uit het hele land waren voorgeselec teerd. In de categorieën binnen- en buitenland ruimden de kin deren alle podiumplaatsen voor dierenfoto's in. Na de hoofdprijswinnaar volgden een tweede een derde plaats voor opnames van een noord- pool-ijsbeer die zuidpool- pinguins ontmoet en van aapjes op een driewieler. Beste binnenlandse foto von den de kinderen een shot van ijsbeermoeder Katrien en haar pasgeboren jong in dier gaarde Blij dorp (Toussaint Kluiters, ANP). De tweede en derde prijs waren voor een zeehond met een antenne op zijn kop en de olifant Son ny die met man en macht overeind geholpen moest worden. In de categorie regio koos de jeugdige jury voor ijsbeertje Winner (Robert Vos, Algemeen Dagblad). Mi chael Jordan prijkt op de beste sportfoto (Reuters). Vo rig jaar riepen de kinderen een foto van een reuzen- schildpad op de weegschaal in Artis tot winnaar uit. DEN HAAG (ANP) - Het ziet er naar uit dat de waar de van de 1200 kilo nazi-goud die Nederland terug krijgt van Zwitserland, ten goede zal komen aan de Nederlandse slachtoffers van de holocaust. Het onlangs opgerichte in ternationale Holocaustfonds zal zich bezighouden met de verdeling van de in totaal twintig miljoen gulden. Enkele weken geleden advi seerde de commissie-Van Ke- menade, die zich bezighoudt met de restitutie van het ge stolen goud, de regering de miljoenen rechtstreeks aan de Nederlandse slachtoffers ten goede te laten komen. Een aantal andere landen, waaronder de VS en Groot Brittannië, is voorstander van een internationaal fonds waar alle landen hun deel in storten. De richting waarin het kabinet nu denkt is een soort mix van beide voorstel len. Joodse organisaties zul len het geld verdelen. Naar verwachting komt de rege ring deze week mef een standpunt dat deze richting opgaat.Nazi-Duitsland stal in de Tweede Wereldoorlog voor 137 miljoen dollar goud, nu 3,29 miljard gulden, van De Nederlandsche Bank. In totaal plunderden de Duit sers voor 475 miljoen dollar (nu 11,4 miljard gulden) uit de centrale banken. Van de resterende 5500 kilogram na zi-goud krijgt Nederland er 1200 kg. ROTTERDAM (ANP) - Een metrotreinstel in Rotterdam is zondagmiddag beschoten of mgt stenen bekogeld. Twee ruiten van het voertuig sneuvelden maar niemand raakte gewond. Wel moest ambulancepersoneel twee in zittenden van de metro kal meren die overstuur waren geraakt. Het incident had plaats bij het metrostation Slinge in Rotterdam-zuid. De daders hebben vermoedelijk vanuit de bosjes langs de me- trobaan, die daar boven gronds is, schoten afgevuurd of stenen gegooid. De politie stelde meteen een uitgebrei de zoekactie in maar zij wist zondagavond nog niet wat er precies is gebeurd. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft zondagochtend drie drugs runners ingerekend die twee Fransen hadden getracteerd op een stenenregen. De drie boden dc Fransen, vader en zoon, bij de grens overgang Hazeldonk drugs aan. Toen dezen niet op het aanbod ingingen, werden ze bekogeld met stenen.De Fransen vluchtten hun auto in en reden weg. Onderweg kregen ze nog een steen door hun voorruit, waardoor een van hen werd getroffen. De drugsrunners zaten de Fran sen op de hielen tot in Rotter dam. De vader en de zoon konden onderweg een bus chauffeur waarschuwen die de politie alarmeerde. Die reed het trio klem op de Goudsesingel. BRUINISSE - De loopbrug in het zorgwoningencom- plex bij zorgcentrum In 't Opper in Bruinisse onder gaat een grote schilderbeurt, maar voor een verfje in de gangen van hetzelfde complex is nog geen geld beschikbaar. ,,We nemen dat schilderen van die gangen in elk geval niet gelijk mee met die loop brug," liet J. Wiebrens weten tijdens de vergadering' van de Bewonersraad van de Christelijke Woningbouw vereniging $chouwen-Duive- land in het dorpshuis in Brui nisse. Bewonersraadslid J. Mulder- Beekman meende, dat de schilderbeurt van de gangen vorig jaar al was toegezegd en informeerde of die belofte nu ook gehonoreerd kon wor den. „Nee, we moeten eerst maar eens kijken of daar geld voor is," vond Wie brens. Microfoontjes Waar wellicht wel op korte termijn aandacht aan be steed moet worden zijn de deurmicrofoontjes in de zorgwoningen. Die blijken herhaaldelijk te weigeren. Volgens J. de Keijzer gaat het in veel gevallen om on juist gebruik van de appa raatjes. „Mensen, die aan de deur komen, praten er niet goéd recht in en dan hoort de bewoner binnen dus niks." Hij wil eerst eens bezien of de problemen op te lossen zijn met een kaartje op de deur met goede richtlijnen over het gebruik van'het mi crofoontje. Mevrouw Mulder informeer de bij de rondvraag of er al reactie gekomen is op de brief aan de gemeente be treffende de reinigingsrech ten voor de bewoners van de zorgwoningen. De bewoners betaalden in eerste instantie 100 gulden per jaar aan reini gingsrechten. Volgens bewo ners van zorgcentrum De Wieken in Zierikzee, die het normale tarief van 400 gul den moeten betalen, was hier sprake van een rechtson gelijkheid. „Daar was de gemeente het mee eens," zegt voorzitter L. Ottens. „Er is toen besloten het tarief ook voor de bewo ners van de zorgwoningen in Bruinisse op te trekken." Daarmee kwam de heffing ook voor hen op 400 gulden per jaar. Voor het komend jaar ver wacht Ottens een aanslag van 314 gulden per huishou den per jaar. De aanslag van de gemeente bedraagt, naar zijn weten, 414 gulden. Dat is inclusief de aangekondigde drie procent verhoging. Daar gaat naar verwachting een korting van 100 gulden af, die door het Rijk beschik baar wordt gesteld. Toekomstvisie Penningmeester Deurloo sprak bij de bespreking van het meerjarenperspectief tot 2007 over een gunstige ont wikkeling voor de Chr. Wo ningbouwvereniging Schou- wen-Duiveland. In dat meerjarenperspectief wordt uitgegaan van een huurstij- ging van drie-en-half procent voor 1998 en 1999 en van drie procent voor de jaren daar na. Voor de kosten wordt een jaarlijkse stijging van twee procent berekend. De te ver wachten jaarresultaten ont wikkelen zich van 133.615 gulden in 1998 tot ruim zes ton in 2007. De algemene bedrijfsreserve wordt over tien jaar op onge veer drie miljoen gulden ge schat. Daar bovenop kan re kening worden gehouden met een stille reserve van vijf a zes miljoen gulden. De gemiddelde waarde van de woningen - 153 in totaal op dit moment - staat voor 60.000 in de boeken. De wer kelijke waarde per woning echter is, volgens de pen ningmeester, dertig a veertig duizend gulden hoger. Huurderving Dit jaar voor het eerst heeft de Chr. Woningbouwvereni ging te maken gehad met huurderving ten gevolge van anderhalve maand leeg'- stand. Met name dé vraag naar eengezinswoningen neemt af. In het meerjarenperspectief wordt rekening gehouden met een groei aan huurder ving. Voor 1998 woz-dt er een bedrag van 1.500 voor be groot en voor de jaren daarna telkens 750 gulden meer. De woningbouwvereniging voelt niet voor de verkoop van huurwoningen. Daar is volgens voorzitter Ottens ook geen enkele aanleiding voor. De verdeeldheid bin nen woningcomplexen, die daardoor zou kunnen ont staan, wordt als een nadeel beschouwd. WESTERSCHOUWEN - De Stichting Renesse wil van 18 mei tot 8 september volgend jaar een kinder kennis houden in het Sport- en Recreatiecentrum Westerscliouwen. De loopbrug in het complex zorgwoningen bij In t Opper in Bruinisse ondergaat een schilderbeurt. Geld voor een nieuw verf je in de gangen is er echter nog niet. (Foto: Marieke Mandemaker) UTRECHT (ANP) - Nederland zou best met minder dan zeventien opleidingen theologie toekunnen. Het geringe aantal studenten, het kleine onder scheid tussen opleidingen en de beperkte beroeps perspectieven noodzaken tot samenwerking en sa nering. Dat is het oordeel van een vi sitatiecommissie onder lei ding van oud-hoogleraar R. van den Broek, die maandag haar rapport heeft aangebo den aan voorzitter R. Me- ijerink van de verenigde uni- versieiten, VSNU. Het totale aantal nieuwe studenten (424 in 1996) baart de commissie de meeste zorgen. Zij onderscheidt negen zoge heten klassieke opleidingen waarvoor Grieks en Latijn de toelatingseisen zijn en die opleiden tot een kerkelijk ambt. De acht niet-klassieke opleidingen missen die kenk- merken. Op termijn zullen vacatures moeilijk te vervul len zijn en wordt de „didacti sche ondergrens" bij de klas sieke opleidingen bereikt met hoorcolleges voor enkele studenten. De niet-klassieke opleidin gen onderscheiden zich on voldoende en ontberen het uitzicht op een baan. De helft van deze opleidingen is nauwelijks levensvatbaar. Drastisch saneren is de enige oplossing, aldus de commis sie. HILVERSUM (ANP) - Het aantal leden en donateurs van natuur- en milieuorganisaties in ons land is dit jaar gestegen tof bijna 3,5 miljoen. Dat ig de helft meer dan in 1991. Dit blijkt uit de jaarlijkse telling van het Var a-radioprogramma Vroege Vogels. Na een daling vorig jaar za gen de meeste organisaties hun aanhang dit jaar,groei en. Van de vijf grootste raak te alleen de Dierenbescher ming 9000 leden kwijt. Mogelijk zijn deze mensen overgestapt naar de nieuwe organisatie Varkens in Nood, ontstaan uit een initia tief van de schrijvers J.J. Voskuil en Koos van Zomer en. Ruim 12.000 mensen heb ben zich in enkele maanden tijd bij deze club aangeslo ten. De grootste organisatie blijft Natuurmonumenten met 870.000 leden/donateurs, een winst van 35.000. Het We reld Natuur Fonds kreeg er duizend nieuwe leden bij en heeft er nu 708.000. Green peace zit na jaren van terug gang weer in de lift. De aan hang van deze organisatie groeide met 25.000 tot ruim 610.000. In 1991 was Green peace met 830.000 aanhan gers nog veruit de grootste. Ook de Nederlandse tak van International Fund For Ani mal Welfare deed het goed. Mede dankzij prijzenfesti vals haalde deze instelling 26.000 nieuwe donateurs bin nen en bezet nu met ruim 219.000 aanhangers de yierde plaats. De Dierenbescher ming is ondanks ledenverlies nog altijd vijfde met ruim 187.000 leden. Opschonen Naast de Dierenbescherming verloren ook de Waddenver eniging, Zuidhollands Land schap en Proefdiervrij dui zenden aanhangers. Dat komt deels ook door het op schonen van de ledenbestan den. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland willen de subsidie voor de ontwikkeling van een Zeeuws Keurmerkinstituut met de helft terugbren gen. Dit omdat in de praktijk is gebleken dat het eerder beschikbaar gestelde budget niet volledig is benut. Uit - door de provincie be taald - onderzoek van de Stichting Kwaliteit pontrole en Markt (KCM) blijkt dat het werken aan de oprichting van een Zeeuws Keurmerk instituut meer tijd vergt dan aanvankelijk gedacht, maar dat het wel aanbeveling ver dient om ermee door te gaan. „Er kan weliswaar niet ge sproken worden van een ech te doorbraak, maar er is wel aanzienlijke vooruitgang ge boekt,". vatten GS de onder zoeksresultaten samen. Andere belangrijke conclu sie van KCM is dat het door de provincie voor de ontwik keling van het keurmerkin stituut beschikbaar gestelde budget niet volledig is benut. „De subsidie kan dus nave nant worden verlaagd," con cluderen GS van Zeeland. Dat houdt in een verlaging van de subsidie voor 1996 van 172.000 naar 83.000 gul den en een verlaging van twee naar één ton subsidie voor 1997. Vanuit deland- en tuinbouw in Zeeland is behoorlijk wat belangstelling voor de plan nen voor het keurmerkinsti tuut. Op Schouwen-Duive- land werken vier bedrijven mee: Boerderij Groot Stelle in Ouwerkerk (kleinfruit, vruchtensap en jam), Han en Jacomien Boot (Rundvee- vleespakketten), W. Roskam (Advocaat) en Zuivelboerde- rij WVF-hoeve (zuivelpro ducten), alle drie uit Kerk- werve. i Bij hen leeft niet alleen de wens naar meer promotie voor hun producten, maar bestaat ook behoefte aan professionele ondersteuning ten aanzien van productie, productontwikkeling en ver- markting van streekeigen producten. Herhaald adver teren, zowel in vakbladen als huis-aan-huis-bladen en re creatiekranten, zo luidt een van de onderzoeksconclu sies, werkt goed. „Het heeft productverkoop en bedrijfs bezoek duidèlijk gestimu leerd." Natuurmonumenten kreeg er het bijna afgelopen jaar 35.000 leden/donateurs bij. Met de kinderkermis wil de stichting een slechtweerpro- gramma bieden voor kinde ren tot twaalf jaar. Daar be stond veel vraag naar bij recreatieondernemers en toe risten. Twee jaar terug is er ook al eens een kinderkermis gehouden. Toen in samen werking met het bedrijf Loontjes uit Middelburg. Dat bedrijf had dit jaar geen belangstelling. Dit keer wordt samengewerkt met Van der Horst Organisaties Evenementen uit Breda. „We hebben eerst nog beke- ken of we het zelf konden or- ganiseren, maar daar bleken t och te veel risico's aan te zit- I ten", aldus voorzitter C. Veerhoek van de Stichting Renesse. (Archieffoto) I Het is de bedoeling dat in de tennishal van het sportcom plex allerlei mechanische toestellen komen, waarmee de kinderen zich kunnen ver maken. Dit tegen een een nog vast te stellen entreeprijs. Achterliggende 'gedachte is dat de kinderkermis een mo gelijkheid biedt om de mati ge inkomsten van het sport centrum in de zomermaanden, aan te vul len. De tennishal staat in de zomermaanden namelijk na genoeg leeg. Met het bedrijf dat de speel toestellen levert is een af spraak gemaakt om de op brengsten op fifty-fifty basis te verdelen. Veerhoek ver wacht dat deze zomer zo'n 20.000 bezoekers op de kin derkermis af zullen komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6