Groene Pluim voor pionier 1+9 Feestje vol freedom Stichting 'Help Colin' schenkt bijna 30 mille aan Thuredrith Kerstprogramma in Domburg Biologisch Museum wil uitbreiding exporuimte ENGELEN H. de Vries: 'Bewijs dat idealisme en zakelijkheid samen kunnen gaan.' RECENSIE Eindconclusie publieksonderzoek MAANDAG 15 DECEMBER 1997 NR 26300 5 NOORDGOUWE - Het rechtstreeks kopen van bio logisch geteelde groenten bij kwekerij Zuidbos van Noordgouwe, blijkt voor veel mensen nog steeds een drempel. Daarom heeft de 36-jarige Geertje Aan- geenbrug sinds een aantal jaren een kraam aan de Kerkring van Noordgouwe en heeft ze zo'n vijftig afnemers voor groentetas-abonnementen. Biologisch tuinieren is wer ken zonder de gebruikelijke kunstmest en bestrijdings middelen. Voor al haar in spanningen om biologisch geteelde groente te promoten kreeg de Noordgouwse zater dag uit handen van Groen Links-raadslid Heieen de Vries de eerste Groene Pluim uitgereikt. Groen Links heeft de Groene Pluim (een met ecoline ge verfde meeuwenveer op een voetstuk van hout), ingesteld om mensen die millieube- wust leven en zakendoen kunnen combineren, meer in het voetlicht te plaatsen. Het is geen jaarlijkse onder scheiding, want de Groene Pluim kan zelfs meerdere ke ren per jaar uitgereikt wor den. Groen Links zal dat doen wanpeer de gelegen heid zich voordoet. Bij de uitreiking sprak De Vries lovende woorden rich ting de gehuldigde. ,,Ze is een pionier op Schouwen- Duiveland en heeft doorzet tingsvermogen. Geertje ver bouwt gewassen op een manier die het millieu én de klant ten goede komt. Zij be wijst dat idealisme en zake lijkheid samen kunnen gaan. Dat vindt Groen Links op vallend." Vooroordelen In 1984, toen Aangeenbrug op Schouwen-Duiveland be gon, bestonden forse voor oordelen ten aanzien van bio logisch tuinieren. In eerste instantie kreeg zij toestem ming om een kas te bouwen, vervolgens volgde een schuur en daarna het woon huis. Aangeenbrug, oor spronkelijk afkomstig uit 't Gooi, had zichzelf tien jaar gegeven om te bewijzen dat het op een biologische ma nier kweken van gewassen, rendabel kan zijn. ,,Het zijn er twaalf geworden. Dat was mogelijk omdat ik op finan ciële steun van mijn ouders kon rekenen. Uitgezocht De locatie bij Noordgouwe heeft Aangeenbrug, die een opleiding heeft gevolgd aan de Hogere Tuinbouwschool, zelf uitgezocht. Aangeen brug: ,,Het is geen zware klei en er is zoet water aanwezig om te beregenen. De kweke rij staat op een plaats waar een oude kreek heeft gelo pen." Dertien jaar geleden begon Aangeenbrug met een oppervlakte van een paar honderd vierkante meter. Nu is het bedrijf gegroeid naar anderhalve hectare. Sinds drie jaar werkt ze met groentetas-abonnementen. Wie een abonnement neemt krijgt wekelijks een pakket groente thuis. Wat daarin zit, blijft een verrassing. „Het seizoen bepaalt wat de men sen eten." Van de vijftig paketten die ze Een groen gekleurde meeuwenveer op een sokkel van hout. Dat was de Groene Pluim die Greet je Aangeenbrug (rechts) over handigd kreeg vanGroenLinks-raadslid Heieen de Vries. momenteel afzet, gaat het meerendeel naar mensen op Schouwen-Duiveland. Ande- re afnemers zitten op Goeree- Overflakkee en Zuid-Beve land. ,,Het eten van biolo gisch geteelde groenten is weer helemaal in. Eind jaren tachtig, is er ook zo'n ople- (Foto: Marieke Mandemaker) ving geWeest. Dat kwam om dat de koningin erover sprak in de troonrede." Ali Pankow The Glory of Gospel; Regie: Mabel Robinson; vrijdag avond Theater Mondragon, Zierikzee. Het werd een bruisend feest je met een overdosis aan hal lelujah en freedom en de tal rijke toeschouwers wilden daar dolgraag aan meedoen. Het deed zelfs een beetje on- Zierikzees aan, zo'n swingen de bijna in extase verkeren de publieksmassa. Dat resultaat dient op het conto te komen van de leden van The Glory of Gospel, die vrij dagavond bezit namen van Theater Mondragon. Alles aan The Glory of Gos pel blijkt massaal: de big ma mas natuurlijk, die ^er de finitie niet in een gospelgroep kunnen ontbre ken, de muziek en vooral de performance. Direct aan het begin leken alle registers te worden opengetrokken en het publiek nam dat veelzeg gende visitekaartje gretig in ontvangst. Het ging deze avond om ver broedering en saamhorig heid en natuurlijk om samen te zingen en te klappen en om blij te zijn met zo heel veel freedom. Het eerste deel van dit gos pelconcert is gewijd aan de periode van de slavernij. Rond het jaar 1800 vertrok ken miljoenen Afrikanen richting de Verenigde Sta ten. Om hun gevoelens van verdriet, wanhoop en vooral de hoop op een betere toe komst ruimte te geven, zon gen ze, tijdens het harde werk, hun zelfgemaakte lie deren. The Glory of Gospel snelde vaardig door de geschiedenis heen met pittige muziek, kleurrijke kostuums, krach tige stemmen en een stevige scheut tragiek. Het effect van knallende zwepen op blote ruggen bijvoorbeeld: dat gaat erin als koek. Het regieconcept verdraagt geen kritische beschouwing, daar is het veel te dun voor, maar het merendeel van de tpe- schouwers had ook helemaal geen boodschap aan een fe- gieconcept en genoot vooral van het entertainment dat The Glory of Gospel te bie den heeft. Niet onvermeld overigens mag het optreden blijven van de pittige Michelle Da vid. Zij is de enige, die me af en toe echt even wist te ra ken, vooral in het kostelijke nummer 'Jump the line.' Na de pauze kan de tragiek achterwege blijven en kan het opzwepende feestje echt beginnen. De big mamma's en de andere getalenteerde zangers en zangeressen mo gen bij toerbeurt solo en krij gen daarbij steeds enthou siastere aanmoedigingen, zowel van de collega's op het podium als vanuit de zaal. Wederom was het die kleine, pittige Michelle David die voortdurend de aandacht op zich vestigde. Was het niet door haar zang, dan was het wel door haar heerlijk rit misch dansen, waarbij elke beweging de juiste bleek. Na de pauze was ook het or kest achter het brandscherm vandaan gekomen, het eerbe toon aan The Lord werd steeds swingender en fana tieker en the Glory of Gospel gaf er blijk van volledig ge traind te zijn in het bespelen van een zaal en het opzwepen van de emoties. Een gelikt en volledig geprogrammeerd optreden met een eindeloos einde, waar de meesten geen genoeg van konden krijgen. En ik? Ik stond erbij en ik keek ernaar en herinnerde me ooit toch kippenvel te hebben gekregen van een op recht gezongen negro-spiri- tual. RENESSE - De Stichting Thuredrith stelt vakantie huizen beschikbaar aan gezinnen waarin bij een van de kinderen een kwaadaardige aandoening (bijvoor beeld kanker) is geconstateerd. Om de exploitatie van de twee huizen aan de Rampweg bij Renesse rond te krijgen is de stichting afhankelijk van gif ten. In dat opzicht was zaterdag een historische dag. Kleine en grote gevers had den een bedrag van 22.093 gulden bij elkaar gebracht. Daar zat 7.500 gulden bij van de Nederlandse Bond van Za terdagvliegers (duiven), ruim negenhonderd gultien van de Corneliastichting, zijnde de opbrengst van een collecte van een kerkdienst, zeshonderd gulden van de ING-bank, maar ook kleine re giften van particulieren. Anderen boden hulp aan in de vorm van goederen en diensten. Eén bedrag was toen nog on bekend. Dat kwam van de stichting 'Help Colin'. Colin Breas was een jongen uit Goes, waarbij in 1991, op 16- jarige leeftijd, een hersentu mor werd geconstateerd. In Nederland kon hij niet gehol pen worden. Voor behande ling moest hij naar de Ver enigde Staten. Een aantal kennissen van de familie heeft toen een stichting opge richt om de behandeling te bekostigen. Vooral door het toedoen van Het Goese Ly ceum is veel geld binnenge haald. De behandeling leek in eerste instantie te helpen, maar uiteindelijk overleed Colin in 1994. Drie jaar lang heeft de Goese stichting gezocht naar een goede bestemming van het overgebleven geld. Die werd tenslotte dichtbij huis gevon den. Zodoende overhandigde de penningmeester J. H. Fokkelman zaterdag een che que ter waarde van 29.500 gulden. Uiteraard was er door de stichting eerst over legd met de ouders van Co lin. Zij waren zaterdag ook aanwezig. „De Stichting Thuredriht was ons onbe kend, maar de doelstelling sluit helemaal aan bij de er varingen die wij gehad heb ben. Ik kan me goed voorstel len dat er bij families behoefte bestaat om eens een week weg te zijp van de om geving van ziekenhuis en art sen", aldus A. Breas, de moe der van Colin. Derde vakantiehuis In totaal kon de Stichting Thuredriht 51.593,75 gulden bijschrijven. Ruim genoeg om het jaarlijkse tekort van zo'n 10.000 gulden te dekken. „Ik ben sprakeloos. Mis schien kunnen we voorzich tig gaan denken aan'een der de vakantiehuis", sprak Thuredrithvoorzitter B. Schot uit Zierikzee. Dat wa ren ook vele andere gevers. Zij waren zaterdag uitgeno digd voor een bijeenkomst. Zo konden ze zelf zien wat er met hun geld werd gedaan en zich vervolgens tegoed doen aan een mosselmaaltijd. Penningmeester J. Fokkelman van de Stichting 'Help Colin' (rechts op de foto) en voorzitter B. Schot van de Stichting Thuredrith voor één van de twee vakantiehuizen. (Foto: Marieke Mandemaker) DOMBURG - Een Kerst markt, een Oudejaarsmarkt, een fakkeloptocht en een Ti- roleravond.Dat zijn enkele onderdelen van een twee we ken durend kerstprogramma dat werd opgezet door de on dernemers en VVV van Dom burg. De initiatiefnemers willen meer bezoekers naar Dom burg trekken in de kerstpe riode. Het kerstprogramma begint vrijdag 19 december met een twee dagen durende kerst markt in de Stationsstraat en eindigt donderdag I janu ari met een Nieuwjaarsbrun- ch in restaurant De Parelvis ser. In de periode daartussen zijn in Domburg dagelijks evene menten, waaronder concer ten, spelen en dans- en mu ziekavonden. BURGH-HAAMSTEDE Vlooienmarkt Op de laatste zondag van het oude jaar, 28 december, wordt in recreatiecentrum Westerschouwen een einde- jaarsvlooienmarkt gehou den. In een aantal kramen worden tweedehands artike len aangeboden tegen een 'oudejaarsprijs'. Het evene ment is van 10.00 tot 17.00 uur. Oud-lndiëgangers In restaurant de Molenberg in Burgh wordt woensdag 4 februari een regiobijeen komst gehouden van de ver eniging oud-militairen Indië- gangers (VOMI). De bijeenkomst is bedoeld om contacten tussen oud-lndië gangers te versterken en her inneringen en ervaringen uit te wisselen. Zowel leden als niet-leden kunnen de middag bijwonen. Aanvang 13.30 uur. SCHARENDIJKE Dorpsraad De Dorpsraad Scharendijke houdt dinsdag 16 december een vergadering in de Put- meet. Tijdens de bijeen komst zal worden gesproken over de nieuwe stichtings vorm die de dorpsraad pér 1 januari 1998 krijgt. Tevens komt het onderhoud van dijk Baken aan de orde en wordt er verslag gedaan over de bij eenkomst van de jeugdgroep. De vergadering begint om 19.30 uur. NIEÜWERKERK Lingerieverkoping In de kerkzaal aan de Sta tionsstraat wordt woensdag 17 december een verkoping gehouden van lingerie, nachtkleding en keukentex- tiel. De opbrengst is bestemd voor de stichting Adullam, die zich inzet voor de gehan dicaptenzorg. De verkoping is van 19.30 tot 21.00 uur. OOSTERLAND Kerstnachtdienst In de Nederlandse Hervorm de kerk iri Oosterland wordt woensdag, 24 december een kerstnachtdienst gehouden. De christelijke gemengde zangvereniging Vooruitgang Zij Ons Streven (VZOS) werkt aan deze dienst mee. Ds. J. de Haan is de voorgan ger, Julian Ringelberg be speelt het orgel. De aanvang is om 22.00 uur. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum streeft naar uitbreiding van de oppervlakte exposi tieruimte. Verdere inrichting van de zolderverdie ping is de enige mogelijkheid hiertoe of op zoek gaan naar andere locaties in de omgeving waaraan een combinatiebezoek kan worden gebracht Dat is de eindconclusie van het dit jaar door het Zeeuws Biologisch Museum uitge voerde publieksonderzoek. Verder blijkt uit de enquête dat Zeeuwen meestal met meerdere personen in een au to naar het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapel- le komen. Ze blijven zo'n anderhalf uur en vinden voor de heemtuim en het aquari um mooi. Zij komen vooral van Walcheren en zijn meest al al eens eerder in dit mu- sem geweest. Niet-Zeeuwen, meestal Ne derlandse en soms Duitse toeristen, komen vaker op de fiets tijdens hun vakantie. Zij zijn vooral bekoord door de heemtuin en wat minder door het aquarium. Toeris ten vinden het museum wel wat kleiner dan verwacht. Het overgrote deel van hen komt met kinderen. Doel van het onderzoek was voor al nadere informatie te ver krijgen over de verschillen tussen Zeeuwse en niet- Zeuwse bezoekers. De enquê te was een gevolg van het in 1996 door de VMC-Zeeland uitgevoerde onderzoek. De resultaten wijken niet in be langrijke mate af van de en quête in 1996, stelt het muse um. In 1998 zal het onderzoek vooral gericht worden op niet-bezoekers. Wandelaars in het bos van Westhove en toeristen in de directe omge ving zullen ondervraagd worden om erachter te ko men waarom ze niet komen. Er zijn mensen die in deze dagen heel hun huis met lichtjes versieren. Het schijnt een nieuwe kerst-trend te zijn. Ik ken iemand die een andere gewoonte heeft. Deze vriendelij ke Zierikzeese dame laat in de weken voor kerst haar hele kamer een woonplaats zijn van honderden kleine engelen. Een jaar lang moeten ze wachten. In een doos vol enge lengeduld. Maar dan mogen ze er weer uit. Dan wordt de kamer even een hemel op aarde. De piano is in deze weken een ver blijfplaats van tientallen kleine engelen. Twijfelend aan hun aardse standvastigheid vroeg ik me af: Zouden ze wel blijven staan?' en speelde een stevig akkoord op de toetsen om ze te toetsen. Er waren geen gevallen engelen bij. Weet je wat, dacht ik, ik zal ze eens een plezier doen. Waarom speel ik het engelenlied niet. het lied dat ze voorgezongen hebben in dé velden van Efratha? Met machtige akkoorden zette ik het lied in: Ere zij God. Wat er toen gebeur de weet ik niet meer. Ik hoorde een stem. 'Wegwezen!' En daarna was er een groot geruis en opeens was de piano leeg. Klap wiekend hadden ze de wijk genomen. Be teuterd keek ik naar mijn vingers die 'in den hoge' bleven steken. Blijkbaar had ik ze weggejaagd. En ik speelde toch zo mooi. Maar die engelen moesten wel terugkomen. Waar zouden ze zijn? De volgende dag ben ik op zoek gegaan. De eerste gedachte was: natuurlijk het tuincentrum! Daar liggen ze, bakken vol. Een echte engelenbak. Daar zingen ze 'in den hemel is enen dans' met alle andere engelenvrienden. Het tuincen trum was helemaal in kersttooi gestoken. Het 'Gloria in excelsis Deo' ruiste door de kerstbomen. Maar de engeltjes waren niet echt. Het 'welbehagen' maakte plaats voor 'onbehagen'. Een plastic kerstboom met twee grote ogen wenste me een 'Merry Christmas' toe. Kwam ik al bij de engelen in de buurt Engelen in een kerstshow? 'No, no, no'. Natuurlijk zocht ik in kerken en kloosters. Ook daar zag ik engelen. Maar die waren al eeuwen versteend. 'Zijn hier de engelen nou?' riep ik en de ruimte echode 'Lauw, lauw. lauw.' Ik ging naar het Oranje Hotel in Noordwijk voor het Appelsientje-kerstconcert. De Tros gaf er vrijdagavond een impressie van. De camera's maakten prachtige opnamen. In door kaarslicht spiegelende kerstballen zag je de artiesten in kerstglans. In plaats van op een ezel kwamen ze in een Rolls Royce voorrijden. De kerstman deed zelf de taxi open. De omhoog gevallen Appelsientje yups huppelden met hun stralende aanhang met veel bloot en zwart de entree van het hotel binnen. De kerstman en twee sexy kerstvrouwtjes in hele korte broekjes brach ten ze langs harpspelende dames naar de twinkelende feestzaal waar een heel orkest met zwarte vlinderstrikjes in vrome kerst sfeer klaar zat voor de schnabbel van het jaar. Met een bibber in zijn stem zong Bill van Dijk 'God rest you, merry gentlemen', alsof ze dat nog nodig hadden. Tijdens het 'glojia' - het liefst met een Amerikaans ac cent - werd in de wandelgangen de bruisen-, de champagje al in gereedheid gebracht. 'Is hier een engelenlied?' vroeg ik en diep in me hoorde ik: 'Niet, niet, niet'. Hier waren geen engelen. Hier waren alleen sterren. Terug in Zierikzee probeerde ik het donder dagavond nog even in de Hema. Daar waren ook kleine engelen. Twee bakken vol. 'Engelen voor de halve prijs' stond er op een bordje. 'Laatste restanten' van wat eens het kerstfeest was. Ik ging moedeloos de straat, op. Er kwam een kleine optocht voorbij. Dertig mensen waren het. De orga nisatie had op vijftig gehoopt. Ze liepen tweemaal een rondje in de stad. In hun ge wone kleren. Niet in smoking. Geen kerst glitter, maar een simpele brandende fakkel. Na afloop geen champagne maar een ge woon kopje koffie. En hopelijk geen Appel sientje. Waren dat dan de engelen? Welnee, het waren gewone mensen van het eiland. Maar op stille wijze sloegen ze alarm... 'Warm, warm, warm!' Die stem herkende ik. Dat was de stem die 'wegwezen!' had ge roepen. Zouden ze dan hier wel in de buurt zijn? Zouden ze dan toch in Zierikzee geble ven zijn en waren ze meegevlogen, hoog boven de fakkels? Hadden ze met kloppend hart overal in de dakgoten gezeten waar die kleine stoet voorbij kwam? Hadden ze zo'n kerstgroet aan een gevangene stiekem van de tafel gegrist en als een hemelse postbo de, al zingende 'in mensen een welbeha gen' aan de andere kant van de wereld ge bracht waar mensen in gevangenissen wachten op een straaltje licht? Kerst 1998. Bisonvlees, Paul de Leeuw of een brallend Gloria op een piano. Ik weet niet veel van engelen. Alleen dit. Dat ze onverwacht weg willen wezen, maar dat ze er ook altijd on verwacht weer zijn. Vooral als het echt don ker is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5