GOED KOOP Praktijkman neemt afscheid 199 Eerste Gouden Hand Bru voor echtpaar Van Hekke vuurwerk 'Invoering één loket voor bedrijven niet verstandig' Weinig belangstelling voor de f ietskijkdag Bekneld onder een boom Inbraken bij horeca Bru Fusarium-schimmel tast wortels van vlas aan AGENDA Jan de Jonge Doorgereden na aanrijding Bijbellezingen in Goes Tasjesrover MAANDAG 15 DECEMBER 1997 NR 26300 3 DEEP BLUE ROZE ZALM blik 213 gram vanJZV 1? Maximaal 5 blikken per klant MAITRE PAUL pQQ SLAGROOMTAART \77 500 ,„.89? KEMPENAAR STOKBROOD^V0 per stuk 200 gram NU Om zelf thuis af te bakken. Aanbifdinj-wi gtk)ig van ma 15 fm wo. 24 (Jee 1997 Af.PSrw«B.V let 035-5483333 ÉLKE DAG GOED NIEUWS I Volgens onderzoek EIM: MIDDELBURG - De meeste bedrijven in Zeeland zijn tevreden met de informatievoorziening naar hen toe. Daarom is het op dit moment nog niet nodig om in Zeeland één loket te creëren waar alle bedrij ven met hun vragen terecht kunnen. Dat is de belangrijkste con clusie van onderzoeksbureau EIM dat in opdracht van de provincie Zeeland onderzoek deed naar de wenselijkheid van een zogenaamd '1-loket' in Zeeland. ,,De lijnen zijn kort, het informatieaanbod is doorzichtig," stellen de on derzoekers. „Slechts twee procent van de bedrijven heeft in de afgelopen twee jaar met vragen bij de 'ver keerde' instelling aange klopt." Het bedrijfsleven is volgens de onderzoekers vooral te vreden over de kennis en klantgerichtheid van mede werkers van instellingen en overheden, ook al bestaat er soms wel Verschil in bele ving' tussen de informatie vragers (de bedrijven) en de informatieverstrekkers (in stellingen en overheden). Ook wordt opgemerkt dat de interne informatievoorzie ning binnen de gelederen van de informatieverstrekkers voor verbetering vatbaar is. Het onderzoeksbureau stelt instellingen en overheden vopr om intern orde op zaken te stellen. Dat kan onder meer door het opzetten van interne loketten. Ook zou het volgens de onderzoekers niet verkeerd zijn als instellingen onderling meer en beter in formatie uitwisselen. Voor bepaalde doelgroepen zou den verder folders in elkaar gezet kunnen worden en ook zou meer werk moeten wor den gemaakt van public rela tions. Veel vragen van bedrijven houden verband met fiscale zaken en worden gesteld aan accountants. Als een bedrijf verhuist is de informatie van de gemeenten en de Kamer van Koophandel belangrijk. Als er mensen ontslagen moeten worden krijgt het ar beidsbureau veel vragen, maar als het om uitbreiding van het personeelsbestand gaat krijgen de gemeenten en de accountants de meeste vragen. Politie hamert op graveren postcode ZIERIKZEE - Zo'n veertig fietsen stonden zater dag tevergeefs op hun eigenaar te wachten. De politie van Schouwen-Duiveland had een fiets- kijkdag georganiseerd en de bedoeling was dat mensen hun gestolen fiets zouden herkennen. De te bezichtigen fietsen waren rijwielen die niet in Zeeland als gestolen geregi streerd stonden en hadden ook geen postcode in het frame gegraveerd staan. Hierdoor is het voor de po litie onmogelijk de eige naar te traceren. Zo'n tien belangstellenden waren tussen 10.00 en 12.00 uur naar het politiebureau in Zierikzee gekomen, maar geen van de fietsen kon aan de rechtmatige ei genaar worden teruggege ven. Van zeker de helft van de rijwielen was de kwali teit redelijk tot goed te noe men. „Als je sommige fiet sen ziet, begrijp je niet dat mensen geen aangifte doen," stelt brigadier van dienst J. Koole. Hij bena drukte nog maar eens het belang van het graveren van de postcode. „Dat is een kleine moeite en kost vrijwel niets. Veel rijwiel herstellers doen dat zelf gratis." Wat de politie nog ont breekt is een landelijk net waarop gestolen fietsen worden gemeld. Nu sluit het computersysteem van Zeeland bijvoorbeeld niet aan bij dat van Zuid-Hol land. Een fiets die in Goe- ree-Overflakkee wordt ont vreemd, komt zo niet op het computerscherm in Zierik zee. De veertig overgeble ven fietsen worden in één partij verkocht aan de hoogste inschrijver. SEROOSKERKE - Een 37-ja- rige man uit Noordgouwe raakte in Serooskerke be kneld onder een boom. Het ongeluk gebeurde toen hij het gevaarte met enkele collega's aan het omzagen was. Toen de boom vroeger omviel dan was verwacht kwam de Noorgouwenaar er onder terecht. Hij werd met rug- en ribkwetsuren overge bracht naar het Dijkzigt Zie kenhuis in Rotterdam. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van het ongeval. BRUINISSE - In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken bij twee (semi)horecagelegenheden aan de Dijkstraat in Bruinis- se. De deur van de kantine van de sportvereniging werd opengebroken, waarna het pand werd doorzocht. Voor zover kon worden na gegaan werd niet gestolen. Dat was wel het geval bij een horeca bedrijf aan de Dijkstraat, waar dezelfde nacht een geldbedrag werd gestolen. Conclusie CPRO-DLO-onderzoeker: ZIERIKZEE - In tegenstelling tot wat algemeen aangenomen werd doet de Fusarium-schimmel vlas niet alleen verwelken, maar tast het ook de wortels van het gewas aan. De verwelking is het laatste sta dium van de aantasting. Dat concludeert mevrouw ir. I. Kroes van het Centrum voor Plantenveredelings- en Reproductieonderzoek en de Dienst Landbouwkundig Ondgrzoek (CPRO-DLO) in haar proefschrift waarop zij 15 december hoopt te promo veren aan de Landbouwuni versiteit Wageningen. Kroes voegt er wel meteen aan toe dat er ook een remedie is te gen de fusarium-ellende. Volgens de onderzoekster kunnen Nederlandse vlas rassen die bestand zijn tegen de schimmel zonder proble men ook in landen als Frank rijk geteeld worden. Fusariumoxysporum f.sp. li- ni, zoals de Latijnse naam van de schimmel voluit luidt, is wereldwijd al eeu wen één van de grootste pro blemen in de vlasteelt. Zo is in Amerika de teelt en de verwerking van vezelvlas nooit goed van de grond ge komen doordat de schimmel ziekte zich razendsnel over het continent verspreidde. De verspreiding ging zo snel dat de verplaatsing van de teeltgebieden van vlas naar de westkust van Amerika steeds volledig werd inge haald. In Nederland heeft de schimmel nooit tot onoplos bare problemen geleid om dat Nederlandse akkerbou wers het ene jaar vlas maar het andere jaar een ander product op een bepaald per ceel grond telen. Doordat de vlasteelt de laat ste jaren meer en meer in de belangstelling staat is de be langstelling voor vlasrassen die Fusarium-resistent zijn evenredig toegenomen. Kroes toetste - samen met een groot aantal partners - de waarde van die resistente rassen. Daarbij bleken deze het overal beter te doen dan de rassen die als vatbaar voor de fusarium-schimmel te boek staan. Maandag 15 december Zierikzee Workshop stempelen. Ca deauwinkel Goudswaard, Poststraat. 19.00-22.00 uur. Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Vergadering postzegelver eniging Schouwen-Duive land in scoutinggebouw aan de Van Veenlaan 1. 20.00 uur. Kerkwerve Inloopdag voorontwerpplan Schouwen-Oost. Dorpshuis Zuudende. 13.00-21.00 uur. Dinsdag 16 december Zierikzee Adventsmiddag Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB). De Veste. 14.15 uur. Workshop stempelen. Ca deauwinkel Goudswaard, Poststraat. 19.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Kerstviering Ned. Ver. van Huisvrouwen. Zaal Gerefor meerde kerk. 16.00 uur. Scharendijke Vergadering Dorpsraad. Ge bouw De Putmeet. 19.30 uur. Noordgouwe Kerstviering van de NBvP in het Verenigingsgebouw vanaf 18.00 uur. Bruinisse Kerstviering Hervormde vrouwenvereniging 'Helpt Elkander'. Verenigingsge bouw Deestraat. 18.00 uur. Woensdag 17 december Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Hoorzitting voorontwerp be stemmingsplan Zierikzee- Noord. Gemeentehuis. 17.00 uur. Kerstviering NBvP. Mon- dragon. 19.00 uur. Kerkwerve Kerstviering Nederlandse Christen Vrouwen Bond Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur Westerschouwen Kerstbomenverkoop Bos- wachterij aan de Kraaijen- steinweg 140. 9.30 tot 16.00 uur. Burgh Kerstviering de Burghse soos. Gebouw De Koe bel.15.30 uur. Serooskerke Creamiddag kinderen. Dorpshuis. 14.00 uur. Kerst klaverjasavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Scharendijke Inloopdag voorontwerpplan Schouwen-Oost. De Put meet. 13.00-21.00 uur. Brouwershaven Kerstbijeenkomst Neder landse Bond van Platte landsvrouwen. Tonnenma- gazijn. 20.00 uur. Ouwerkerk Uitreiking prijs kerstkaar tenactie Wroclaw door J. As- selbergs. Hervormde kerk. 18.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie ten bate van Adullam. Kerkzaal Stationstraat. 19.30 tot 21.30 uur. Bruinisse Kerst-Inn. Openbare basis school De Meerpaal. 19.00- 21.00 uur. Bloeddonoravond in het Durpsuus aan de Molen straat. 18.30-20.30 uur. Donderdag 18 december Zierikzee Kerststukjes maken bij De Lichtboei in het MFC. Van 14.00 tot 16.00 uur. Serooskerke Kerststukjes maken. Dorps huis. 20.00 uur. Oosterland Kerstviering van de NBvP afdeling Duiveland in Oos terhof. 19.15 uur Vrijdag 19 december Rencsse Dorpskerstfeest zondags school Mirjam. Hervormde Jacobuskerk.18.50 uur. Zaterdag 20 december Zierikzee Kerststukjes maken bij De Lichtboei in het MFC, van 9.30 tot 11.30 uur. Algemene ledenvergadering en kerstviering ANIB afde ling Schouwen-Duiveland. MFC. 10.30 uur. Kinderkerstzangdienst met Jedaja en Bid en Zing. Grote Kerk. 19.30 uur. Joop van de Zande moet na 27 jaar gedwongen stoppen als brandweerman Advertentie voor oh's en ah's Gratis vuurpijl bij besteding boven f 10,- St. Jacobstraat Zierikzee 's GRAVENPOLDER - Op de kruising van de 's Graven- polderseweg met de afslag naar het Oosterscheldezie- kenhuis werd vrijdagmor gen een fietser aangereden. De dader reed door. Het ongeluk overkwam een 13-jarige inwoner van 's Gra venpolder. Hij reed over het fietspad en de onbekend ge bleven automobilist wilde rechtsaf slaan in de richting van het ziekenhuis en ver zuimde daarbij voorrang te verlenen aan de fietser. Bij de botsing die volgde raakte de achterkant van de fiets beschadigd. De fietser kwam met de schrik vrij. De automobilist ging er met ho ge snelheid vandoor in de richting van Goes. Volgens een getuigeverklaring van de fietser zou het gaan om een donkerblauwe of zwarte Op el Vectra. GOES - 'Gods lieilplan' is het thema van een aantal bijbel lezingen, dat wordt gehou den in het gebouw Nieuw- straat 8 in Goes. Het betreft een initiatief van de werkgroep Christelijk Opbouwwerk Zeeland. De eerste lezing is vrijdag 19 de cember en wordt verzorgd door W. J. Pieters uit Goes. Hij behandelt het onderwerp Ezau-Edom. Aanvang 20.00 GOES - Een 80-jarige vrouw werd zondagmiddag in de Papegaaistraat in Goes be roofd van haar handtas. De dader rukte de handtas uit de armen van de vrouw. De vrouw schrok en verzette zich waarbij de dader kwam te vallen. Hij krabbelde overeind en maakte zich uit de voeten via de Korte Vorst- straat in de richting van de Witte Paardstraat. In de handtas zat baar geld en een paraplu. De dader was een blanke jongeman van 20 a 25 jaar oud met lang zwart haar tot op de schouders. Hij droeg donkere kleding en een halflang jack. Mogelijke getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie in Goes. (0113-245000) OMLEIDING STELLENDAM - Rijkswa- terstaat gaat volgend jaar re constructiewerkzaamheden uitvoeren aan de rijksweg N57 op Goeree-Overflakkee. Gedurende de periode van 12 januari 1998 tot en met 15 mei zal het verkeer tussen Stellendam en Goedereede worden omgeleid via de oude Provincialeweg. Advertentie Uit handen van burgemeester J. Asselbergs kreeg Joop van de Zande onder meer een kadobon als afscheidscadeau (Foto: Marieke Mandemaker) BURGH-HAAMSTEDE - De bindingsavond van de brandweerpost Haamstede en Renesse werd een beetje dé avond van Joop van de Zande. Na 27 jaar nam de Renessenaar zaterdag in Sport- en Recreatie centrum Westerschouwen gedwongen afscheid van de bluseenheid. Gedwongen, omdat een brandweerman nou eenmaal niet ouder mag zijn dan 55 jaar. Al het rollend materi aal, inclusief dat van de jeugdbrandweer, werd zater dag ingezet om Van de Zande thuis op te halen. Bij het sportcentrum vormden de overige brandweerlieden een erehaag. Het werd voor de persluchtmaskerdrager een afscheid met pijn in het hart. „Ik ben ook nog niet zolang geleden in de VUT gegaan. Dus alles bij, elkaar vallen er wel een hoop sociale contac ten weg. Ik heb ook tot de al lerlaatste activiteit bij de brandweer meegedaan. Sinds Van de Zande in 1970 bij de brandweer kwam, is er veel veranderd. „Toen sprong iedereen bij een brand uit de brandweerauto. Nu zit er veel meer structuur in. Er ligt ook meer nadruk op hulpverlening en EHBO-. En tegenwoordig moet je veel doen om bij te blijven bij alle ontwikkelingen." Van de Zande is een echtê praktijkman. Diploma's en certificaten zeggen hem niet veel. „Ik zie wel eens mensen met een heleboel papieren, maar in de praktijk gaan ze flippen, dan wordt de druk te hoog. En diploma's geeft ze nog geen overwicht op ande ren." Wat de toekomst van de brandweer betreft, heeft Van de Zande de nodige twij fels over de mogelijkheden nieuwe vrijwilligers te wer ven. „Het kost je toch een a twee avonden in de week. Maar als je het brandweervi rus eenmaal te pakken hebt, wil je niet meer weg. Zonnetje Van de Zande was niet de enige die in het zonnetje werd gezet. Traditioneel wordt de bindingsavond be nut om alle jubilarissen en geslaagden voor een certifi caat of diploma te huldigen. Burgemeester J. Asselbergs was daarom lang bezig om al le oorkondes uit te reiken. Het afgelopen jaar werden door de verschillende korps leden vierentwintig rijkscer tificaten behaald. Opvallend daarbij was de score van hoofdbrandwacht W. Bot. Hij haalde een tien voor zijn rijkscertificaat repressie. Boot werd tevens onder scheiden omdat hij 12,5 jaar bij de brandweer zit. Net als de hoofdbrandwachten W. Gilijamse en L. Kruik. J. Kristelijn (drukke werk zaamheden) en J. Oosterloo (naar brandweer Zierikzee) namen net als Van de Zande afscheid van de eenheid Re- nesse. M. van Zeventer ver trekt, wegens verhuizing naar Oosterland, bij de een heid Haamstede. Ook bij de jeugdbrandweer werden cer tificaten en oorkondes uitge reikt. Twee jeugdbrand- weerlieden, Martine Kenters en Bart Jan den Boer, stap pen over naar het echte korps. Stil Tijdens zijn toespraak stond burgemeester Asselbergs stil bij de komende veranderin gen. In februari zal de benoe ming bekend worden van de plaatsvervangend comman dant. Dan ook worden vier officieren van dienst aange steld voor de piketdienst. „U zult van mij geen namen horen. We praten nog met kandidaten." Brandweer commandant F. Pijnenborgh kan ook nog geen uitsluitsel geven over wie rechtstreeks onder hem wordt geplaatst. „Er moeten ook nog afspra ken met de werkgevers van de kandidaten worden ge maakt, want zo'n functie kost veel tijd. De plaatsver vangend kandidaat moet bij mijn afwezigheid overdag vergaderingen bij kunnen wonen." De brandweer Schouwen- Duiveland zal begin volgend jaar een actieve campagne voeren om nog meer vrijwil ligers te werven. Dit wordt in- ieder geval ondersteund door een open dag bij alle bluseenheden. Uitgereikt tijdens veertiende hobbymarkt in De Vanger BRUINISSE - De eerste Gouden Hand, een onder scheiding voor degene die het beste uit zijn hobby weet te halen, is zaterdag gegaan naar de heer en mevrouw Van Hekke uit Bruinisse. In sportzaal De Vanger werd de 14e hobbymarkt gehouden. Het winnende echtpaar maakt samen allerlei gede tailleerde voorwerpen van hout, maar het meest opval lend zijn de poppenhuizen. Sinds M. van Hekke zo'n 13 jaar geleden in de vut ging, is hi j altijd intensief met zijn hobby bezig. De aanleiding om iets te maken is meestal het verzoek van een klein kind. Zo maakte hij Jip Janneke figuurtjes, auto's, treinen en poppenhuizen. Keukentje In sportzaal De Vanger in Bruinisse was bijvoorbeeld een keukentje op schaal te zien, dat morgen gewoon weer als speelgoed dienst doet. Nog opvallender was het model van een schoolklas in oud-Hollandse stijl. Mi nuscuul kleine schoolbank^ jes en kleine schriftjes, alles heel precies nagemaakt. „Al ben ik wel de inkpotjes ver geten," constateert M. van Hekke die het kunstwerk desondanks als zijn favoriet bestempeld. Net als het poppenhuis op de hoek van de kraam. Dat zijn ook de enige dingen die hij absoluut n^et wil verkopen. „Mijn vrouw en ik dokteren alles zelf uit. Zij bepaalt de kleuren en zorgt voor de ge zellige aankleding. Ik doe het timmerwerk." „Hij doet het keurig, een echte perfec tionist," vindt zijn vrouw, N. van Hekke. De Gouden Hand heeft de prijswinnaars ver rast. „Ik was toch even emo tioneel. Dit hadden we niet verwacht," aldus een stra lende mevrouw Van Hekke. Volgens organisator van de hobbymarkt en initiatiefne mer van de Gouden Hand, Jaap Huizer, is bij het toe kennen van de prijs vooral gekeken naar de combinatie van creativiteit en de prakti sche toepassing. Ook de ja renlange aanwezigheid van de Van Hekkes op de hobby markt is een afweging ge weest. Het is de bedoeling dat de Gouden Hand jaar lijks zal worden uitgereikt. Op de hobbymarkt waren heel uiteenlopende liefheb berijen te zien. Van houtsnij werk tot modelbouw van bo ten en vliegtuigen en zelfgemaakte kerstkaarten. Een van de opvallendste kraampjes was die van Jaap Kloet uit Serooskerke. Hij maakt glasgravures. Als be wijs van zijn kunnen had hij eèn grote gravure van de Oosterscheldekering ten toongesteld en in de andere hoek stond een gravure van een kotter te pronken. Kloet: „Het is heel nauwkeurig werk, want fouten kun je niet herstellen." Soms zit er wel 250 uur werk in een gra vure, maar toch is hij gene gen ze te verkopen. „Het moet iets opbrengen en zo erg is het niet, want ik kan altijd weer een nieuwe maken." Veerponten Bruenaar C. de Keijzer had nog eens zijn verzameling veerponten uitgestald. Hoe wel hij al een paar jaar ge stopt is met het maken van de modellen. „Ik heb op alle maal gevaren. Als je mij er in het donker op zou zetten, zou ik geen stap verkeerd doen", geeft hij de binding aan met zijn modellen. „Verkopen doe ik ze niet. Ze zijn niet te betalen." Het echtpaar Van Hekke is winnaar geworden van de eerste Gouden Hand, uitgereikt op de hobbybeurs in Bruinisse (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3