Inkomen boer fors hoger Italiaanse voorkeur aan KLM bij fusie Alitalia Israëli's vernietigen huizen van Palestijnen CNV maakt excuses aan de gemeente Ede Mbeki voor zware taak Mandela op te volgen Britten nemen veel drank Frankrijk mee Vrijspraak kapitein voor mijnongevallen Bosnië Vals alarm op Heathrow WATERSTANDEN Tankstation ingestort Doden bij achtervolging Dollemansrit in dure auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vergelding van aanslagen JERUZALEM (RTR) - Het Israëlische leger heeft maandag de huizen verwoest van vier Palestijnen die 30 juli en 4 september een zelfmoordaanslag pleegden in Jeruzalem. Bij de aanslagen kwamen 21 Israëliërs om het leven. Het leger grendelde het dorp Asira al-Shamaliya bij de stad Nablus af om de huizen te vernietigen. Volgens func tionarissen van het leger ver liep de actie zonder inciden ten. Het dorp van 8500 inwoners valt onder het ge zag van de Palestijnse Auto riteit, maar Israël is er ver antwoordelijk voor de Veiligheid. Het Israëlische Hooggerechtshof verwierp vorige week het beroep dat de familie van de Palestijnen tegen het besluit tot vernieti ging van de huizen had inge steld. Opgeëist De fundamentalistische be weging Harnas heeft de ver antwoordelijkheid opgeëist voor de twee aanslagen. De organisatie verzet zich tegen het vredesproces tussen Is raël en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Niet de duurste van Nederland EDE (ANP) - Het Christelijk Nationaal Vakverbond CNV heeft de gemeente Ede excuses aangeboden, omdat de bond deze gemeente ten onrechte tot duur ste van Nederland heeft uitgeroepen. Het CNV heeft verschillende cijfers onjuist geïnterpreteerd en daardoor rekenfouten gemaakt. Het Edese gemeentebestuur reageerde enkele weken ge leden als door een wesp ge stoken toen het onderzoek van het CNV bekend werd. Ede is weliswaar de duurste gérheente in de regio, stelt het gemeentebestuur, maar dat komt omdat de plaats feen centrumfunctie heeft. De snelgroeiende gemeente moet voorzieningen voor een uitgestrekt gebied op peil hopden. Het CNV keurde vooral de zeer hoge hondenbelasting in Ede af. Volgens de gemeente heeft de bond het tarief voor de eerste en de tweede hond bij elkaar opgeteld, terwijl 92 procent van de mensen maar één hond heeft. Kostbaar Toch blijft een hond een kost baar huisdier in Ede. De be lasting bedraagt 112,20 per jaar. Maar, stelt het gemeen tebestuur, daarvoor zijn wel speciale losloopgebieden en uitlaatterreinen gereali seerd. Leiderschap ANC al vastgesteld JOHANNESBURG (ANP) - Thabo Mbeki staat voor de ogenschijnlijk onmogelijke taak de legendari sche Nelson Mandela op te volgen als voorzitter van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Maar het feit dat hij het lei derschap van het machtige ANC al lang heeft veilig ge steld, zegt veel over zijn poli tieke instinct en vaardighe den. Mbeki (55), die in mei 1994 vi ce-president werd van het ANC, is vanaf zijn aantreden vrijwel onafgebroken onder werp van debat en specula ties. Hij raakte verwikkeld in een moeilijke strijd om te bewij zen dat hij het ANC bijeen kan houden en vooral in staat is het land te leiden. Want sinds president Mande- la liet weten dat hij slechts tot mei 1999 beschikbaar is voor het hoogste ambt, was iedereen die langs de politie ke meetlat werd gelegd bij voorbaat een paar maten te klein om de legendarische leider op te volgen. Want dat hij in staat is om zijn eigen weg te gaan, heeft Mbeki inmiddels bewezen. Hij won in 1994 al de strijd om het vice-presidentschap van ex-vakbondsleider Cyril Ramaphosa en vervolgens werden andere politieke te genstanders binnen de partij vakkundig uitgeschakeld. Mandela zelf houdt vol dat Mbeki in feite al enige tijd de touwtjes in handen heeft. Niet geliefd Thabo Mvuyelwa (hij die vreugde brengt) Mbeki werd op 18 juni 1942 in Idutywa, Transkei geboren. Hij is niet geliefd bij de radi cale vleugel binnen de partij maar hij is wel één van de weinigen uit de top van het ANC die kan rekenen op ver trouwen binnen de blanke economische gemeenschap. Daarmee is hij volgens velen toch de compromisfiguur die Zuid-Afrika de komende ja ren nodig heeft. LONDEN (ANP/AFP) - Dui zenden mensen zijn maan dagmorgen geëvacueerd van terminal 1 van de Londense luchthaven Heathrow, nadat het brandalarm was afge gaan. Het bleek om een valse melding te gaan. Op de belangrijkste terminal van het vliegveld woedde vrijdag een grote brand, die het vliegverkeer in de war schopte. Kort nadat het alarm om half acht (Nederlandse tijd) was afgegaan, was de brandweer ter plekke. Het is volgens de Britse omroep BBC onduide lijk waardoor het alarm is af gegaan. Vrijdag ontstond op het vliegveld en de wegen er naartoe grote chaos, nadat brand was uitgebroken in een vestiging van de restau rantketen Burger King. Meer dan 300 vluchten moesten worden geannuleerd. Tijden en standen volgens gctijdctabcl Hydro-metcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZfÉRIKZEE 16 dcc. 04.55 169 10.50 -141 17.15 181 23.00 -121 ROOMPOT BUITEN 16 dec. 03.00 179 09.15 -146 15.20 193 21.35 -125 BRUINÏSSE 16 dcc. 05.30 183 10.45 -150 17.50 194 23.05 -130 WEMELDINGE 16 dcc. 04.50 195 10.50 -157 17.10 206 23.05 -137 Springtij: 16 december Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Koopkracht agrarische sector met bijna twintig procent gestegen DEN HAAG/ZIERIKZEE - Het inkomen van boe ren en tuinders over 1997 zal fors hoger zijn. Dat blijkt uit ramingen die het Landbouw-Economisch Instituut vanochtend, maandag, bekend maakte. In de agrarische sector groeit de koopkracht per be drijf met bijna twintig procent. In de melkveehou derij is na vijf jaar eindelijk sprake van herstel. Ook glastuinbouwers gaan er op vooruit. Alleen zeugen en pluimveehouders en bloembollentelers moeten het met minder doen. In de akkerbouw is ook spra ke van herstel. Mede door een kleinere Europese oogst kon de prijs van consumptie aardappelen stijgen. Ook de prijs van uien stijgt sterk. Voor granen geldt evenwel een prijsdaling van meer dan tien procent. De malaise in de pootaardappelen is nog niet voorbij. De lage prijzen van vorig jaar zijn nog niet opgetrokken. Nadat van '94/'95 de inko mens in de akkerbouw sterk zijn gedaald, kan er dit jaar sprake zijn van een herstel. Het gezinsinkomen uit be drijf per ondernemer stijgt met gemiddeld 10.000 gulden naar 52.000 gulden. Terwijl vorig jaar gemiddeld nog een duidelijke ontsparing per be drijf voorkwam, lijkt dat nu niet het geval te zijn. On danks bouwplanverschillen zijn dit jaar de verschillen in bedrijfsuitkomsten tussen de akkerbouwgebieden ge ring. In de glastuinbouw zet dit jaar de verbetering van de re sultaten door. Het meest uit gesproken is de stijging van de opbrengsten in de glas- bloemensector, namelijk 7,5 procent per vierkante meter. In de groente is de stijging wat gematigder door een te rugval in de prijzen van to maten, terwijl de resultaten bij paprika opvallend goed zijn. De kosten per vierkante me ter in de glastuinbouw ne men gemiddeld met drie pro cent toe. Dat is voor een belangrijk deel toe te schrij ven aan hogere afschrijvin gen. Daartegenover staat een daling van het (duurdere) gasgebruik met tien procent, omdat het minder koud is ge weest. Gemiddeld stijgt het gezinsinkomen per onderne mer met 20.000 gulden naar meer dan 110.000 gulden. Open grond De groentebedrijven in de open grond zullen in '97/'98 door enigszins hogere op brengsten bij ongeveer gelij ke kosten wat betere resula- ten behalen, maar de besparingen blijven nega tief. De prijzen van de zomer groenten zijn gestegen en dat wordt ook verwacht voor de wintergroenten. De fruit teelt ziet bij een lagere oogst- omvang hogere prijzen voor de producten en kan tot inko mensstijging komen. Dat in komen blijft evenwel, gezien de tegenvallers van voor gaande jaren, te wensen over laten. Vergeleken met het midden- en kleinbedrijf (MKB) zijn de gemiddelde inkomens van zelfstandigen in de land- en tuinbouw na 1991 steeds la ger geweest. Met de genoem de verbetering dit jaar wordt deze achterstand vrijwel in gelopen. De inkomens in het MKB stijgen in 1997 met drie procent. Vergeleken met de agrarische sector in veel an dere lidstaten van de Euro pese Unie lijkt de inkomens verbetering voor de land- en tuinbouwbedrijven in ons land dit jaar groter te zijn. Maatschappijen vullen elkaaroptimaalaan De Italiaanse politiek verkiest KLM in plaats van Air France voor samenwerking met Alitalia. (Foto: Aerophoto Schiphol) te. Het decreet waardoor de Nederlandse maatschappij vanaf oktober '98 zou dienen té verkassen naar het dertig kilometer verder van Mil aan verwijderde vliegveld Malpensa, moet worden her zien, vindt Stajano. RIJSWIJK (ANP) - De KLM verdient de voorkeur hoven Air France bij de zoektocht naar een strate gische partner voor de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia. De Nederlandse maatschap pij zou met haar goed ont wikkelde internationale verbindingen een goede aan vulling zijn op Alitalia, die op dit terrein „zwak" is. Dit heeft de voorzitter van de Italiaanse Kamercom missie voor Verkeer, Erne sto Stajano, zondag ver klaard in een interview met de krant La Repubblica. Ali talia en KLM zouden elkaar „optimaal aanvullen", waardoor „positieve syner gie" ontstaat, aldus de poli ticus van Italiaanse Ver nieuwing, het partijtje van ex-premier Dini. Daarnaast is de KLM „gesaneerd en fi nancieel sterk", terwijl Air France in een zwakke posi tie verkeert en door de staat, die een meerderheid van de aandelen bezit, steun be hoeft. „Als je Alitalia echt wilt privatiseren, moet je mik ken op een particuliere part ner en niet op een staatsbe drijf om uiteindelijk tot een uitwisseling van aandelen pakketten te kunnen ko men", aldus Stajano. Hij eiste tevens een herzie ning van het gedwongen vertrek van de KLM en ze ven andere Europese lucht vaartmaatschappijen van het vliegveld Milaan-Lina- Besluit Het bestuur van het staats bedrijf Alitalia neemt woensdag een besluit over de keuze van een partner. Centrum-rechts heeft - tot nu toe vergeefs - geprobeerd dat besluit langs parlemen taire weg te laten uitstellen. Stajano eist respect voor de „autonome besluiten van het management" van Alita lia, die uitsluitend in het be lang van het bedrijf moeten worden genomen. Wegenwacht schiet te hulp RIJSWIJK (ANP) - De Britse vereniging van au tomobilisten heeft reizigers naar Frankrijk aan geraden hun wagen niet te overladen met goed kope wijn en andere alcoholische dranken. De Britse wegenwacht moet zeker vijf keer per dag hulp bieden aan auto mobilisten die hun wagen te zwaar hebben beladen, meldt de Britse omroep BBC. De overbelasting kan leiden tot een gebroken op- hanging, een doorgebrande koppeling of lekke banden. Een woordvoerder van de vereniging wijst de auto mobilisten erop dat zij het geld dat zij met de aankoop van goedkope drank willen uitsparen aan de reparatie van hun wagen kwijt kun nen zijn. In de kersttijd groeit het aantal Brittep dat naar Frankrijk rijdt om wijn en andere drank in te slaan. Twee gewonden in 1996 ARNHEM (ANP) - De Militaire Kamer in Arnhem heeft maandag de 48-jarige luchtmachtkapitein J.V. vrijgesproken van verantwoordelijkheid voor mijn ongevallen in Bosnië in 1996. Bij dat ongeval raak ten twee militairen gewond. Het Openbaar Ministerie eis te een maand militaire detentie tegen de kapitein omdat hij willens en wetens IFOR-instructies overtreden zou hebben. De kapitein kreeg veel complimentjes over zijn werk in voormalig Joegoslavië en zou zich daar door onfeilbaar gevoeld heb ben, vond de officier van jus titie. De vrijgesproken kapitein had de leiding over een een heid die in Bosnië honderden landmijnen onschadelijk maakte. Defensie heeft ach teraf toegegeven dat de be voegdheden en verantwoor delijkheden bij de buiten landse troepenmacht zeer on doorzichtig waren. Geen blaam De luchtmachtkapitein treft daarom ook volgens Defen sie geen blaam. Hij hield zich aan Nederlandse orders, die afweken van het multinatio nale Britse bevel. ROTTERDAM (ANP) - Door het gewicht van regenwater is zondagavond het dak van het Shell-benzinestation aan het Middellandplein in Rot terdam ingestort. Eén auto werd verpletterd, maar wonderwel kwamen de vier inzittenden met de schrik vrij, aldus de politie. Door een gebrekkige afvoer bleef al het regenwater van de afgelopen dagen op het dak liggen. Dat kon het ge wicht van het water op een gegeven moment niet meer aan en stortte in. VENHUIZEN (ANP) - Twee inzittenden van een auto zijn in de nacht van zondag op maandag in het .ï^oord-Hol- landse Venhuizen door een verkeersongeval om het le ven gekomen. De auto reed in een sloot na een achtervolging door de politie. Volgens een politie woordvoerder zagen agenten tijdens een surveillance een verdachte auto op een indus trieterrein. Bij nadering ging het voertuig er vandoor. Tij dens de achtervolging raakte de vluchtende auto uit het zicht. Even verderop ontdek te de politie de auto in een sloot. De twee inzittenden bleken overleden. De slachtoffers zijn nog niet geïdentificeerd. De politie onderzoekt nog of de auto wellicht is gestolen. VUURWERK APELDOORN (ANP) - Een 17-jarige jongen uit Apel doorn is zondag een groot deel van zijn rechterhand kwijtgeraakt door het spelen met vuurwerk. Hij is opge nomen in het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud. Suske en Wiske "de mompelende mummie" door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 19 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -6 graden Mid.temp. -2 graden Windkracht z.oost 5 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. -3 graden Mid.temp. -1 graden Windkracht z.oost 5 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. -1 graden Mid.temp. 1 graden Windkracht z.oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16 dec. Zon op 08.43, onder 16.27 Maan op 19.21onder 10.10 Laatste kwartier: 21 december (22.44) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Voor het gevoel leek het vandaag al te vriezen. De tempera tuur lag een paar graden boven nul, maar de straffe noordoostenwind maakte het zo koud. Komend etmaal neemt de wind verder in kracht toe en daalt de temperatuur verder. Van nacht vriest het op de meeste plaat sen licht, hier en daar matig. Daarbij staat een stevige oostenwind, op het water soms krachtig of hard. De wol kenvelden worden af en toe wat dunner en morgen wordt de kans op zon steeds groter. Ondanks zon morgen komt het kwik niet boven het vriespunt uit. Op de meeste plaatsen vriest het ook morgenoverdag licht. Dat betekent dat we morgen de eer ste ijsdag van dit seizoen beleven. Voor het gevoel vriest het zelfs nog een stuk harder en dat komt door een toenemende, snijdende oosten wind. Ook woensdag wordt een on aangenaam koude dag, 's nachts wordt het nog wat kouder en ook overdag blijft het vriezen. Later in de week wordt het minder koud, maar neemt wel de kans op neerslag toe. APELDOORN (ANP) - Vier Apeldoornse jonge tjes van 8, 11, 12 en 14 jaar hebben zich zondag middag vermaakt door rond te scheuren met au to's die geparkeerd wa ren op een afgesloten ga rageterrein in hun stad. Ze maakten onder meer een ritje in een dure Mer cedes. De kinderen heb ben grote schade aan de geparkeerde auto's ver oorzaakt. De jongens klommen over het hek van het terrein. De ge parkeerde auto's ston den niet op slot. De sleu teltjes staken in de contacten. Volgens een zegsman van de politie gebeurt dat vaker. De kinderen reden in een groot aantal auto's rond jes over het terrein. Daarbij hebben ze tien tallen auto's beschadigd. De politie hield de kinde ren aan na een tip uit de omgeving. De jongens zijn overgedragen aan hun ouders, die voor de schade moeten opdraai en. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax f 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 .Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2