De Leeuw en twee ton bizonvlee Zee eerder land in Sinterklaas in het land minder mossels van de hand Alarm over toestand van asielzoekers Gelderland Natuurlijk landschap naast Beneluxtunnels PvdA begrijpt verzet D66 nog steeds niet Politie ontbindt team doodsteken J. Hertig Veel studiestakers pikken draad weer op Te lang in ongeschikte opvang Op grens zout en zoet water Over reductie varkenssector Geen aanwijzingen meer Aan Vrije Universiteit KERKBERICHTEN Directeur Delta Consult treedt terug Onderzoek neo-nazi's Prijzen zijn licht gestegen Recept voor de viering van Kerstmis 1997: Prins Dingetnanse royaal met 166 gulden 1 VRIJDAG 12 DECEMBER 1997 NR 26299 A WAGENINGEN/AALTEN (ANP) - Staatssecretaris Schmitz (Justitie) moet asielzoekers in opvangcen tra binnen anderhalf jaar laten weten of zij in Ne derland mogen blijven. De meeste vluchtelingen ver blijven op dit moment ruim twee jaar in de daarvoor to taal ongeschikte centrale op vang. Dat leidt tot inhumane omstandigheden. Dat vinden de gemeentebe sturen van Wageningen en Aalten. In beide gemeenten zijn grote asielzoekerscen tra. Aalten heeft deze week een noodkreet aan de staats secretaris gestuurd. Ook staat een vergelijkbare brief over de kwestie op de agenda voor de Wageningse raads vergadering maandag. De fractievoorzitters van de politieke partijen in Wage ningen vinden dat veel asiel zoekers in Nederland meer getraumatiseerd raken dan in hun voorafgaande vlucht- periode, zo schrijven zij. Dat komt doordat de vluchtelin gen met veel te grote groepen langdurig in een ongeschikte ruimte moeten wonen, waar ze niets kunnen en mogen doen. De humaniteit staat op het spel, zo zeggen de Wage ningse politici. Verslechtert De gemeente constateert dat de leefsituatie in het opvang centrum snel verslechtert. Volgens de politici geldt dit voor alle centra in Neder land. De asielzoekers gebrui ken buitengewoon veel me dicijnen, hebben ernstige psychosomatische klachten, zijn agressief en begaap wan hoopsdaden. Voor de ge meente is de grens bereikt, staat in de brief. De situatie is niet langer verantwoord. SCHIEDAM (ANP) - Er komt als het aan Rijks waterstaat ligt in de toekomst naast de Benelux tunnels een natuurlijk landschap. Het gaat om het gebied Vijfsluizerhaven op de grens van Schiedam en Vlaardingen. Rijkswaterstaat wil dat er een brakwatergetij dege- bied komt met eb en vloed. Dat ontstaat nadat een werkdam is verwijderd die ten behoeve van de aanleg van de tweede Beneluxtun- Zanddepot nel wordt aangelegd. voorkomen. Zo vindt een overgang plaats van water naar riet- en biezenvegeta- tie. Het gebied is een over gangszone tussen het zoete rivierwater van de Nieuwe Maas en het zoute water van de Noordzee. Kenmer kend zijn stroomgeulen, slikken en schorren die on der invloed van het getij De verontreinigde bodem van de Vijfsluizerhaven is verwijderd en een nabijge legen zanddepot afgegra ven. De grond die bij de aanleg van de tweede Bene- luxtunnel vrijkomt, wordt later in de Vijfsluizerhaven gestort. RIJSWIJK (ANP) - De Landbouwwoordvoerder van de PvdA, Huys, kan zich niet voorstellen dat D66 volgende week tegen het wetsvoorstel voor inkrim ping van de varkenssector stemt. Want ook de ge wijzigde vorm, zonder 25 procent generieke korting, zal het leiden tot een gezondere varkenssector en een veel beter milieu. Huys snapt absoluut niet waarom D66 zich blijft ver zetten tegen de wijzigingen die Van Aartsen in zijn wets voorstel voor de herstructu rering aan wil brengen. ,,Het plan zoals het er nu ligt zorgt ook voor een vermindering van de fosfaatuitstoot met 14 miljoen kilo. Het gaat alleen niet op de botte manier van 25 procent minder varkens. Maar blijkbaar maakt het D66 niet uit hoeveel bedrij ven er kapot gaan", aldus Huys. Het gewijzigde plan komt er op neer dat per 1 januari 1998 een generieke korting van 10 procent voor alle varkens houders plaatsvindt. Dan is er in 2000 in principe een tweede korting van 15 pro cent. Maar deze kan op een aantal manieren omlaag. Ten eerste door het voeren van fosfaatarm voer (5 procent). Het bezwaar van D66 dat de ze methode slecht controleer baar is, aldus Huys, is te on dervangen door duidelijk vast te leggen dat bij een mis lukking er alsnog een kor ting plaatsvindt. De rest van de 15 procent moet er komen door het korten in varkens rechten bij de handel daarin. Hier krijgt de boer dan wel een vergoeding voor, maar zodoende verdwijnt weer een deel van de totale fosfaatuit stoot. In het oorspronkelijke plan van de minister was sprake van 25 procent kor ting op de varkensrechten, zonder mogelijkheid daar iets van terug te verdienen. Onder druk van de Tweede Kamer komt Van Aartsen nu met dit plan. SCHOORL (ANP) - De zee heeft vrijdagnacht, veel eerder dan verwacht, bezit genomen van het duinge bied achter de zeereep bij het Noord-Hollandse Schoorl. De natuurbeschermers die in november begonnen met het maken van een doorsteek om het duingebied terug te ge ven aan de zee, zijn totaal verrast door het binnenstro mende water. Staatsbosbeheer verwacht gezien de windrichting en - sterkte dat het zeewater vrij dagmiddag bij hoogwater opnieuw het krekengebied instroomt. Het project bij Schoorl is bedoeld als voor beeld van een „dynamische handhaving van de kust; lijn". Natuurbeschermers hopen op de terugkeer van typerende planten als de zee aster en lamsoor. De bewoners in het achter land worden op geen enkele wijze door het project be dreigd. Achter het krekenge bied ligt een tweede duinen rij die hoog genoeg is. PANIEK EINDHOVEN (ANP) - De re- gionale brandweer Eindho ven is vrijdagmorgen met groot materieel uitgerukt naar vliegveld Eindhoven Airport voor een vliegtuig dat met ernstig problemen kampte. Het toestel is om streeks elf uur veilig geland. Voor zover bekend had het 23 mensen aan boord. De brand weer was in hoogste staat van paraatheid maar hoefde" niet op te treden. TILBURG (ANP) - De Tilburgse politie heft het re chercheteam dat de zaak-Hertig onderzoekt per 1 ja nuari op. Er zijn geen concrete aanwij zingen meer te verwachten over de steekpartij waaraan Justus Hertig eind van de zo mer stierf, aldus een woord voerder. Het team Binnen stad krijgt de zaak in beheer. Enkele dagen na het overlij den van de 28-jarige Tilbur- ger werd hij door de Tilburg se bevolking massaal herdacht als slachtoffer van zinloos geweld, evenals de in Leeuwarden doodgeschopte Meindert Tjoelker. Het onderzoek verliep vanaf het begin uiterst moeizaam, ondanks dat de politie be schikte over een duidelijk signalement. Een composi tietekening ging rond in scholen, het televisiepro gramma Opsporing Verzocht werd ingeschakeld en hore cazaken hingen posters voor hun ramen. Gouden tip Ook loofde justitie 25.000 gulden uit voor de gouden tip. Er was één verdachte in het spel, maar deze 20-jarige man bleek niets met de steekpartij te maken te heb ben. AMSTERDAM (ANP) - Bijna alle „studiestakers" aan de Vrije Universiteit in Amsterdam pikken na verloop van tijd de draad weer op. Vorig jaar braken ruim 1400 studenten hun opleiding voortijdig af. Ongeveer 45 procent begon toen onmid dellijk aan een nieuwe stu die. Nog eens 43 procent zei van plan te zijn om later ver der te studeren. De rest hield het voor gezien. Dit blijkt uit een onderzoek aan de «Vrije Universiteit dat is uitgevoerd in opdracht van het college van bestuur. De onderzoekers constateren dat vooral veel hbo'ers, die na hun beroepsopleiding aan de universiteit zijn begon- nen, vroegtijdig uitvallen. Meer dan 60 procent van hen legt het bijltje erbij neer. Het uitvalpercentage voor de he le Vrije Universiteit ligt met 12 procent aanzienlijk lager. Eerste jaar Het overgrote deel van de studiestakers komt al in het eerste jaar aan de universi teit tot de conclusie niet ver der te willen studeren. Dat betekent dat 60 procent na het propedeuse jaar een andere opleiding zoekt of tij delijk stopt. Maar 37 procent neemt pas in de doctorale fa se dat besluit. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Meeuwen: A. Bloemendal, Kandidaat te Hasselt (Ov.) (verbeterd be richt). Aangenomen naar Asperen: G. van den Berg, kandidaat te IJsselmuiden, die bedank te voor Nieuweroord-Noord- sche Schut; naar Katwijk aan Zee (wijkgemeente Mor genster) (toez.): A. Vlietstra te Driesum. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Terwolde-De Vecht: J. Kareis te Oudemir- dum; te Kapelle-Biezelinge: A. B. van der Heiden te Utrecht; te Amsterdam en te Boskoop: A. B. van der Hei den te Utrecht. Bedankt voor Alblasserdam: M. Karens te Werkendam; voor Groningen: P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Mid- delwatering. KAPELLE - J. de Ruiter is teruggetreden als algemeen directeur/eigenaar van Delta Consult B.V. in Kapelle. Hij is in zijn functie opgevolgd door H. Mulder. In de komende jaren zal De Ruiter verbonden blijven aan het bedrijf als manager van de afdeling Water- en bo dembeheer. Delta Consult is een onaf hankelijk technisch organi satie- en adviesbureau met circa 75 medewerkers. Het richt zich op ondersteuning van de integrale bedrijfsvoe ring van haar opdrachtge vers. De kernactiviteiten van Delta Consult zijn het opzetten, verbeteren en uit voeren van de integrale in standhoudingsprogramma's van industrie en overheid, informatisering en automa tisering van de bedrijfsvoe ring, systeem- en netwerkbe heer, configuratie en documentatiebeheer, be- drijfszorg en milieuprojec ten met betrekking tot on derwaterbodems. BONN (DPA) - Het Duitse parlement heeft vrijdag een commissie ingesteld die inci denten rond neo-nazi's bin nen de strijdkrachten moet onderzoeken. Het gaat niet om een onder zoek tegen de Bundeswehr maar om een poging rechts- radicalen binnen het leger in kaart te brengen en te isole ren, aldus een woordvoerder. Woensdag stelde de minister van Defensie Ruhq een onaf hankelijk onderzoek voor, naar aanleiding van een reeks incidenten. Neo-nazis zouden binnen de strijd krachten lezingen houden, Hitiers verjaardag vieren en andere duistere dagen uit de Duitse geschiedenis herden ken. VOORBURG (ANP) - De prij zen voor de consument zijn tussen oktober en november met gemiddeld 0,1 procent gestegen. De prijsstijgingen deden zich over de hele linie voor. De prijzen lagen in november 2,5 procent hoger dan een jaar eerder. In oktober was dat nog 2.3 procent. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek vrijdag. De inflatie lag de laatste vier maanden op een hoger ni veau dan begin dit jaar. De garnering mag er ook zijn: zwarte wintertruffel. Woordvoerder H. van der Dungen van ISPC in Breda kent de culinaire buitenissig heden. Zijn firma levert voedsel en drank aan de mid denklasse en toprestaurants. Veel horecaondernemingen hebben hun bestellingen al geplaatst en de leveringen gaan massaal de deur uit. Zo gaat er twee ton bizon vlees, relatief nieuw op de markt, naar de afnemers. Bij hertenfilets en hertenbief stuk gaat het om liefst 25 ton. Ook ganzenlever, grote Ca nadese kreeften en verse Hollandse hazenrugfilet vin den gretig aftrek. De kerstbomenhandel ver wacht overigens dit jaar drie tot drie en een half miljoen bomen te slijten, ongeveer evenveel als vorig jaar. De prijs schommelt rond het ni veau van 1996: een gemiddel de boom „doet" twee tientjes tot 25 gulden. Ongeveer 60 procent van de bomen wordt gekapt in eigen land, goed voor een opper vlakte van ongeveer vier honderd voetbalvelden. De overige bomen komèn uit de Scandinavische landen, Duitsland en Luxemburg. De fijnspar is verreweg de populairste en ook goed koopste boom. De sterkere rassen zijn echter in opkomst omdat Nederlanders hun boompje steeds eerder zet ten. De bomen die langer meegaan zijn wel flink duur der. Voor een echte kwali teitsboom van het type Nord- mann wordt meer dan zestig gulden gevraagd. De Nederlandse Vereniging van Kaarsenfabrikanten meldt op haar beurt een dui delijke voorkeur voor na tuurlijke kleuren als ivoor, maïsgeel en terra. In het afgelopen jaar en ook rond de feestdagen is boven dien de vraag naar vooral dikkere kaarsen (stomp- kaarsen) groot. Volgens M. Deelen van de vereniging vinden ook rode, groene en vooral donkerblauwe kaar sen massaal hun weg naar de huiskamers. Bij de brandende kaarsen klinkt de komende weken in elk geval een lekker muziek je van Paul de Leeuw, Anouk of Céline Dion. Deze arties ten zijn volgens de Free Re cord Shop echte trekkers voor de feestdagen. Ook de kerst-cd van Jantje Smit ligt bijzonder goed in de markt. Licht Nummer één in de kerstaan kopen van de consument is alles wat met licht te maken heeft, signaleert productma nager Marloes Nieuwenhuy- se van Vroom en Dreesmann. „Van kerstboomverlichting tot buitenverlichting en van kandelaars tot kaarsen. Hoe groter en hoe meer lonten, des te beter." Ook attributen voor een BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de periode van 1 tot en met 5 december werden 54 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 24.153 ton netto. Dat is bijna 5.000 ton minder dan een week eerder. Alle partijen verdwe nen in kopershanden. De gemiddelde prijs bedroeg 100,93 per ton, een bedrag dat ruim vier gulden lager per 100 kilo ligt dan de week er voor. Prins Dingemanse betaalde de hoogste prijs van 166,09 aan een Bruse kwe ker uit. De verzending was in de Sin- terklaasweek volgens opga ve van het Mosselkantoor: België 4.631 ton, Frankrijk 4.148 ton, binnenland 2.708 ton en diverse landen 1.164 ton. Na een stille maandag maak te de handel op dinsdag 2 de cember keuze uit zes verschillende ladingen, waarvan de helft uit hét noorden. De YE 161 ving in het Scheurrak de grootste partij, namelijk 944 netto- ton. De lading in twee partij en bestond uit schelpdieren met stukstallen van 218 en 233, bij een gemiddeld vlees gewicht van 27 kilo. De vracht werd gelost in de nat te pakhuizen van Mieras en Vette Verhaert. Verder arriveerden de BRU 14 (Otte), de BRU 43 (S. Ju- melet), de YE 27 en een con signatie van de YE 50 uit het Inschot. Drukste dag Woensdag werd de drukste dag voor de Productschap- medewerkers in Yerseke. In totaal 33 ladingen (ruim 15.000 nettoton) gingen die dag in andere handen over. De prijzen liepen uiteen van 57,89 voor een partij met een stukstal van 196 bij een vleesgewicht van 22,5 kilo tot 166,09 gulden voor mos selen met een stukstal van 158 en 29,6 kilo vlees per 2,5 kilo. Praktisch alle vaartuigen losten twee partijen. Uit het Slenk de YE 18 (1.071 ton), uit de Meep de YE 69 (999 ton), de YE 58 (967 ton), de BRU 5 (Fa. J. de Waal-Jume- let, 938 ton), de YE 73 (1.067 ton), de BRU 25 (J. de Waal, 580 ton), uit het Inschot de BRU 24 (Fa. Hoogerheide- Elenbaas, 1.232 ton) en WR 41 (1.127 ton en van Texel de BRU 26 (D. de Ronde) met 1.063 ton. Verder werd acte de presènce gegeven door de BRU 48 (J. A. C. J. Verspoor, 841 ton), de YE 181 (1.217 ton), de BRU 12 (Fa. Otte en Jumelet, 655 ton, de BRU 2 (M. J. S. de Koning, 594 ton) en de YE 55 (917 ton). De YE 19 en de YE 62 lieten gezamenlijk drie la dingen over de weg naar Yer- seke transporteren. Grootste partij Op donderdag verschenen negen vaartuigen aan de Zeeuwse mosselmarkt met in totaal veertien ladingen. De grootste partij van 2.024 net toton werd aangeboden door de YE 56. Deze vracht kookte bij een stukstal van 166 een vleesgewicht van 26,6 kilo. Verder kwamen onder meer dé YE 74 (797 ton), de ZZ 5 (Fa. N. L. Praet Zonen, 682 ton), de YE 161 (863 ton), de BRU 14 (369 ton), de YE 116 (604 ton) en de ZZ 9 (S. L. Schot bv, 531 ton). De prijzen schommelden tus sen 55 gulden en 140 gulden per ton. Hekkesluiter YE 96 was op vrijdag tenslotte goed voor 419 nettoton uit de Balgen. Deze partij bevatte bij een stukstal van 179 een vleesgewicht van 26,5 kilo. De BRU5 loste vorige week twee partijen in de natte pakhuizen bij Yerseke. (Foto: Jacob de Ronde) RIJSWIJK (ANP) - De duurdere restaurants en ho tels kennen momenteel drukke tijden. Met de feest dagen voor de deur moeten de deftige kerstmenu's weer vele lekkerbekken over de drempel helpen. Grote gangmakers dit jaar; bizonvlees, hertenfilets en hertenbiefstukken. De horeca is bijna klaar voor Kerstmis. Bizonvlees is dit jaar de nieuwe culinaire trend. mooie kersttafel worden goed verkocht. Volgens Nieuwenhuyse is het opval lend dat de mensen niet lan ger alleen hun woonkamer in kerstsfeer brengen, maar te genwoordig hun hele huis versieren. Favoriete kleuren in kerstballen en tafelversie ring zijn mat goud, mat zil ver, kobaltblauw en donker blauw. Kunstbomen verkopen dit jaar slecht bij V&D. Nieu wenhuyse vfermoedt dat dit komt door de oproep van de Consumentenbond om deze bomen maar niet meer te ko pen omdat ze zo slecht voor het milieu zijn. Maar voor de rest heeft het warenhuiscon cern niet te klagen. De ker- stomzet ligt naar verwach ting 10 procent hoger dan vo rig jaar. „Het gaat Nederland econo misch voor de wind. De men sen willen ook laten zien dat ze veel te besteden hebben. Dat is toch wel opmerkelijk in dit calvinistische land." (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7