Bestuur door eeuwen heen ZOEKPLAATJE Zeeuwse Vlegel komt met ham en spek Meer bezoekers voor Waterland Neeltje Jans Financiële steun voor gehandicapte kinderen Overdracht nieuwe mosselkotterBRU 19 In 1998 aandacht voor groepen Aflevering vijftien van Ach Lieve Tijd Vlegelworst nog in onderzoek Klaverblad wijst op mogelijkheid Op zaterdag 27 december VRIJDAG 12 DECEMBER 1997 NR 26299 b NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans zal dit jaar zo'n 16.000 bezoekers meer trekken dan vorig jaar. In totaal verwacht Neeltje Jans dat dit jaar 360.000 mensen de kassa's zullen paseren. Opvallend is de toegenomen drukte buiten het hoofdsei zoen. Zo trok Waterland Neeltje Jans in september van dit jaar 39.000 bezoekers. Vorig jaar in dezelfde maand waren dat er 33.500. Themadagen Het komende seizoen intro duceert Waterland Neeltje Jans themadagen voor groe pen. Zo wil het attractiepark beter aansluiten bij de inte ressesfeer van bezoekers. Jaarlijks brengen 50.000 scholieren een bezoek aan Neeltje Jans. De favoriete dagen voor schoolreizen zijn de maandag, dinsdag en vrij dag. Het attractiepark wil op die dagen extra begeleiding inzetten, waardoor specifie kere informatie gegeven kan worden. Over de manier waarop met name de scholie ren het best benaderd kun nen worden, wordt advies gevraagd aan docenten in het middelbaar onderwijs. Op de woensdag en donder dag wil Neeltje Jans zich spe cifieker gaan richten op groe pen met ouderen. Gastenpanels In 1998 zullen door Neeltje Jans tevens gastenpanels worden ingevoerd. Die zul- len-' bestaan uit mensen uit het Zeeuwse bedrijfsleven. De panels moeten gaan on derzoeken hoe klantvriende lijk Waterland is. Dit jaar is al proefgedraaid. Toten met woensdag 31 december Zierikzee Foto's-leden Fotogroep Schouwen-Duiye- land. Corneliastichting. Dagelijks 08.00- 20.00 uur. Tot en met zaterdag 3 januari Burgh-Haamstede Foto's Marijn van de Ven. Bewaerschole. Dinsdag tot en met zaterdag. 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met dinsdag 6 januari Zierikzee Potloodtekeningen Leendert van der Pool. 't Lange Uus, Havenpark. Expositie geopend tijdens winkeltijden. I Renesse Papieren uitklapbare kerststallen, glaze- nierskaarten, kerstversiering en sprook je. Blikmuseum De Blikvanger. Dinsdag en vrijdag 10.00-12.00 uur en zondag 21 de cember van 12.00-16.00 uur. Tot en met vrijdag 9 januari Burgh-Haamstede Beelden Herman Piet en keramiek Ida Wendrich en Liesbeth Mullemeister. Ga lerie 't Zuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur. Vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. PvdA-er Willem Drees maakte in de na-oorlogse jaren grote furore. Zijn hoofd sierde onder meer het Zierikzeese 't. Luitje. (Foto: Zeeuws Documentatie Centrum) van de Provinciale Staten - evenals de leden van de Tweede Kamer - per district gekozen. Dit stemrecht was echter alleen voorbehouden aan diegenen die een bepaald bedrag aan belastinggeld per jaar konden ophoesten. Dat bedrag lag bij landelijke ver kiezingen hoger dan bij ge- meenteraads- of provinciale verkiezingen. In de kleinste Schouwse gemeente Seroos- kerke mochten maar negen kiezers hun stem uitbrengen voor de Tweede Kamer. Ne gentien kiezers waren uit verkoren deel te nemen aan de verkiezingen voor de ge meenteraad. Schouwen-Dui- veland vormde met Goeree- Overflakkee het district Zierikzee. In meerderheid stemde dit district destijds liberaal. De recente herinde ling op Schouwen-Duiveland is al jarenlang een hot item en ook daar blikt het tijd schrift in het kort op terug. In 1920 onderzochten Gede puteerde Staten op Schou wen de mogelijkheden om tot een herindeling te ko men. Niet dus, want er -werd van afgezien. In de Tweede Wereldoorlog werden nieu we pogingen tot herindeling in Zeeland ondernomen, maar in 1945 telde de provin cie nog steeds honderdeen ge meenten. Zesenvijftig daar van hadden minder dan tweeduizend inwoners. De provincie kent nu nog maar zeventien gemeenten. Schou wen-Duiveland is daar de jongste van. Omdat het verzorgen van een ernstig gehandicapt kind vaak hoge kosten met zich mee brengt, is dit jaar de Re geling tegemoetkoming on derhoudskosten thuiswonen de meervoudig en ernstig lichamelijk gehandicapte kinderen (TOG) in het leven geroepen. Deze regelingen maakt twee verschillende uitkeringen mogelijk. Eis is in ieder ge val dat de handicap zo ern stig moet zijn dat de betrok kene in een AWBZ-inrichting opgenomen zou kunnen wor den. Voor een kind dat ver standelijk gehandicapt is en daarbij lichamelijke gebre ken heeft, bedraagt de tege moetkoming meer dan 375 gulden per kwartaal. Voor een kind dat ernstig lichame lijk gehandicapt of chronisch ziek is, bedraagt de bijdrage meer dan 250 gulden per kwartaal. Van deze mogelijkheid wordt echter te weinig ge bruik gemaakt. Hebben tot dusverre bijna zesduizend mensen een aanvraag inge diend, naar schatting komen 20.000 mensen in aanmer king. Kinderbijslag In aanmerking komen ou ders met een thuiswonend kind in de leeftijd drie tot en met zeventien jaar. De toege kende bijdrage heeft geen in vloed op de hoogte van de kinderbijslag en er hoeft geen belasting over betaald. Ook valt de regeling buiten de mogelijkheden binnen de regelingen Wvg en persoons gebonden budgetten. Mensen die voor 31 december een aanvraag indienen, kunnen nog voor het jaar 1997 een te gemoetkoming krijgen. Aanvragen zijn in te dienen bij de Sociale Verzekerings bank in Eindhoven: 040 - 2655595. WOLPHAARTSDIJK - De Stichting Zeeuwse Vle gel heeft twee nieuwe producten op de markt ge bracht: gerookte ham en gerookt spek. Deze produc ten zijn samen met Hendrika Huijsmans, die in Wolphaartsdijk op een diervriendelijke wijze var kens houdt, ontwikkeld. Zeeuwse Vlegel 'geeft uitvoe ring aan een vleesproject waaraan boeren en boerin nen meedoen die ervan over tuigd zijn dat er een manier van veehouderij mogelijk is waarbij milieu en welzijn van mens en dier gediend zijn. Dit betekent voor de varkens dat ze worden ge huisvest in een ruime stal met veel daglicht en volop stro op de vloer waarin ze naar hartenlust kunnen wroeten. Het rundvlees is afkomstig van eerste klas vleesrassen waarvan de kalveren in Zee land geboren zijn en gedu rende het begin van de opfok buiten bij de moeder lopen. De Zeeuwse Vlegel heeft een productie-reglement voor de rundvee- en varkenshouderij opgesteld. Het geproduceer de vlees moet aan deze regels voldoen om onder de naam Zeeuws Vlegelvlees op de markt te komen. Vlegelworst Er is nu een jaar ervaring op- i met de afzet van pak ketten vers rund- en var kensvlees. Met de ontwikke ling van vleesproducten die langer houdbaar zijn, zoals ham en spek, wordt nu een geheel nieuwe weg ingesla gen. Zeeuwse Vlegelworst is nog in onderzoek. De ver koop zal zoveel mogelijk via de boer zelf gaan met daar naast verkoop in boerderij winkels en speciaalzaken. Voor alle soorten Zeeuws Vlegelvlees geldt dat het vol ledig op Zeeuwse bodem ge produceerd en verwerkt is. FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - Ouders die een ernstig gehandicapt kind thuis verzorgen, kunnen een financiële tege moetkoming van de overheid krijgen. De Zeeuwse Stichting Klaverblad vraagt aandacht voor deze mogelijkheid. „Jammer dat mijn paard niet op het Zoekplaatje staat, z'n drinkbak wel," laat Eline Struyk weten. Zij reageerde sa men met vierentwintig andere inzenders op het Zoekplaatje in de krant van vrijdag 5 december. Vijf van hen blijken af komstig te zijn uit Sirjansland. Dat heeft een reden; de afge drukte foto laat onder meer de Sportweg in die plaats zien. Twee van de inzenders hebben dat kleurrijk geïllustreerd door bij hun oplossing een plattegrondje te plakken. Één van de inzenders - en toevallig was dat niet degene die uit de sta pel werd getrokken - vergat naam en adres te vermelden. An- nemiek den Boer uit Nieuwerkerk deed dat wel. Gelukkig maar, want zij kwam als prijswinnaar uit de bus. Zij krijgt de cadeaubon van vijfentwintig gulden zo snel mogelijk toe gestuurd. Wie meent te weten waar fotograaf Joop van Houdt het plaatje van deze week heeft gemaakt, kan zijn of haar oplos sing per brief of briefkaart opsturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. In zendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 17 decem ber 1997 binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden. Tot 11 januari Werken van Joke Blom, Rob Jansen, Rijn- hard Schregardus en Samia. Stubs Art Gallery. Donderdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.30 uur. Tot en met zondag 18 januari Schilderijen Ytsen Engelsma. Atelier 4b, Verrenieuwstraat 32. Vrijdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur of na tele- fonische afspraak via 0111-414912. /i Tot maandag 15 december Bruinisse Foto-expositie Langs de deur. Biblio theek De Zaete. ZIERIKZEE - Lang niet iedereen maakt er gebruik van, toch heeft het veel moeite gekost om het stem recht voor iedereen te laten gelden. In 1875 mochten bijvoorbeeld in Serooskerke nog maar negen men sen hun stem uitbrengen voor de Tweede Kamerver kiezingen. De Zeeuwse ontwikkelingen op bestuurs gebied in de afgelopen eeuwen staan beschreven in Ach Lieve Tijd. De vijftiende aflevering van dit geïllustreerde tijdschrift is gewijd aan bestuurders, wat niet direct betekent dat het om een gortdroog ver haal gaat. Hartstocht en pas sie zijn bestuurders, getuige Ach Lieve Tijd, niet vreemd. Zo schreef Alexander de Munck jr. in 1679 geschiede nis met een schokkend lief desdrama. De Munck werd, nog maar eenentwintig jaar oud, door een Middelburgse stadhou der in 1676 als vroedschaps lid benoemd. Een jaar later zette hij zijn volgende carriè- restap door het burgemees tersambt te accepteren. Na een paar jaar deze functie te hebben vervuld, verloor hij zijn hart aan de getrouwde Henriëtte Thibaut. Zij was dochter van een toen al over leden machtige Middelburg se regent. De liefde bleek we derzijds en het koppel ontvluchtte Middelburg. Haar kostbare juwelen en waardepapieren gingen in de koffer mee. Het tweetal werd al snel opgepakt. Hen riëtte moest terug naar haar echtgenoot en de gevluchte burgemeester werd opgeslo ten in de Haagse Gevangen poort. Het is een liefdesver haal met een positieve afloop. Alexander kreeg in 1682 zijn oude functie terug, nadat hem eerst gratie was verleend. Bovendien over leed Henriettes man, waar door de twee geliefden als nog officieel konden trouwen. Ruim tweeduizend jaar gele den woonden er in Zeeland nog maar weinig mensen. De samenstellers van Ach Lieve Tijd gaan er echter vanuit dat in de toenmalige gemeen schappen al bepaalde 'ge zagsdragers' onderscheiden werden. De Romeinen lieten die structuren na hun komst ongemoeid, maar eisten van de bevolking wel belasting centen. Daarnaast werden de sterkste mannen geronseld om in de Romeinse legioenen dienst te doen. Positieve kant van het verhaal was dat de achterblijvers ruim twee honderd jaar konden profite ren van de Romeinse vrede. De handel kwam tot bloei en het aantal bewoners in de kuststreek nam aanzienlijk toe. Naarmate het Zeeuwse inwonersaantal groeide, werden de bestuursstructu ren steeds ingewikkelder. Wat uiteindelijk geleid heeft tot de huidige structuur. In de negentiende eeuw kwam de gedrukte pers om de hoek kijken. Ach Lieve Tijd maakt melding van de Vlissingsche Courant en de Zierikzeesche Nieuwsbode als spreekbuizen van de op komende burgerij, die een einde wilde maken aan de - in die tijd gebruikelijke - al macht van de Oranjevorsten en de braafknikkende nieu we adel in het parlement. In 1848 kwam het tot een nieu we grondwet, die vooral voor het plaatselijk bestuur grote gevolgen had. Niet al leen de provinciale taken, ook de gemeentelijke taken namen steeds meer in om vang toe. Vanaf 1953 werden de leden BRUINISSE - Op zaterdag: 27 december zal werf- directeur A. Kooiman van Scheepswerf Gebroe ders Kooiman in Zwijndrecht de mosselkotter BRU 19 Cornelis Gerrit officieel overdragen aan de Fa. N. L. en L. de Keijser in Bruinisse. De feestelijke overdrachts ceremonie vindt omstreeks 16.00 uur plaats in Restau rant Grevelingen aan de Grevelingendam te Brui nisse. Voorafgaand aan de receptie ligt de jongste aan winst voor de Bruse mos- selvloot vanaf 13.30 tot 15.00 uur ter bezichtiging aan de loswal in de Vissers- haven. De BRU 19 met nog het aloude gemeentewapen van de roemrijk ten onder gegane Oost-Duivelandse mosselenclave op de ste ven, heeft afmetingen van 41,16 x 9,00 x 2,80 meter. In 1978 bracht de Firma De Keijser ook een nieuwe mosselkotter" in de vaart. Het personeel van Scheeps werf Kooiman is inmiddels druk 4n de weer met de bouw van de nieuwe BRU 6 voor W. van de Berg bv. De ze revolutionaire mossel kotter krijgt een lengte van 40 meter bij een breedte van 10 meter. Meer plannen Naar verluidt rommelt het van Bruse zijde aan het nieuwbouwfront. Nog meer kwekers zouden plannen hebben om in een nieuwe kotter te investeren. Om dat de capaciteit van de huidige Vissershaven be perkt is zijn dat symbolen die de aanleg van riante 'parkeerhavens' met deug delijke stroomvoorzienin gen in de Vluchthaven met gezwinde spoed rechtvaar digen. ZIERIKZEE Stempelen Boven de cadeauwinkel van Goudswaard aan de Post- straat in Zierikzee wordt 15, 16, 29 december en 6 januari een workshop stempelen ge houden. Een van de onderde len is het werken met reliëf poeder. Door poeder over de nog natte stempelinkt te strooien en daarna te ver warmen gaat de poeder smel ten en blijft op de kaart plak ken. De workshops op 15 en 16 december zijn volgeboekt. Aanmelden voor de overige twee bijeenkomsten kan via telefoonnummer 450054. De stempelworkshops zijn van 19.00 tot 22.00 uur. Kerstviering De afdeling Schouwen-Dui veland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen houdt woensdag 17 de cember de jaarlijkse kerst viering. Plaats van hande ling is de theaterzaal van res taurant Mondragon in Zie rikzee. Er wordt een kerst spel opgevoerd en het eigen koor zal optreden. De bijeen komst begint om 19.00 uur. De nieuwjaarsbijeenkomst wordt gehouden op 7 januari in de Havenzaal van Mondra gon. Ook hier is de aanvang 19.00 uur. Levende kerststal In de gymzaal van Brugzicht wordt maandag 22 en dins dag 23 december een kerst markt gehouden. De deelne- 4 mers van dit dagverblijf verkopen hier eigengemaak te spullen. De gymzaal is t bereiken via de ingang van de kinderboerderij. De stal op het terrein van de kinder boerderij is ingericht als le vende kerststal. Er zijn her ders in traditionele kleding aanwezig. Ook wordt warme chocomelk en glühwein ver kocht. De openingstijden zijn beide dagen van 10.00 tot 15.00 uur. BROUWERSHAVEN Kerst NBvP De afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt woensdag 17 december een kerstbijeenkomst in het Tonnenmagazijn. Het gos pelkoor Freedom zingt onder andere 'De herdertjes lagen bij nachte', 'O denneboom', 'White Christmas' en 'Jingle Bells'. Verder is er zamen- zang en vertellen diverse sprekers over kerst. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. BRUINISSE Kerstviering De leden van de Hervormde vrouwenvereniging Helpt Elkander houden dinsdag 16 december de kerstviering in het verenigingsgebouw aan de Deestraat. De kerstvie ring gaat van start met een gezamenlijke maaltijd vanaf 18.00 uur. De leden worden verzocht zelf het 'tafelge reedschap' mee te brengen. Gasten zijn ook hartelijk welkom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5