Zeeland voor de watersport Berdien Stenberg brengt matinee voor hele gezin Geertje Aangeenbrug krijgt Groene Pluim Glastuinbouw ontkomt niet aan verhuizingen BIBLIOTHEEK Provincie past kwart miljoen bij in tekort vanVeerse Meer KERKBERICHTEN Beperking import Zeeuwse middag in kerstsfeer DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 NR 26298 7 Eigenares biologische kwekerij NOORDGOUWE - Geertje Aangeenbrug van biolo gische kwekerij Zuidbos in Noordgouwe ontvangt zaterdag 13 december de eerste 'Groene Pluim' van GroenLinks Schouwen-Duiveland. Heieen de Vries, raadslid van GroenLinks, overhan digt de onderscheiding om 11.30 uur bij de groente- kraam aan de Kerkring in Noordgouwe. De politieke partij heeft de Groene Pluim in het leven geroepen voor een persoon, groep of organi satie die 'groen of anderszins doorbrekend' initiatief heeft getoond. Kortom, volgens GroenLinks, die laat zien dat het ook anders kan. De 36-jarige Aangeenbrug bezocht de Hogere Tuin bouwschool waar totaal geen aandacht werd besteed aan biologisch tuinieren. Zij ging stage lopen bij een biologisch bedrijf. ,,Over het biologisch kweken van groenten werd indertijd behoorlijk neerbui gend gesproken," aldus Aan geenbrug. Na afronding van haar opleiding volgde zij cur sussen. In 1994 vestigde Aan geenbrug zich in Noordgou we. In eerste instantie kreeg zij toestemming om een kas te bouwen, vervolgens volg de een schuur en daarna het woonhuis. Conditie Bij biologisch tuinieren wor den geen bestrijdingsmidde len en kunstmest gebruikt. Omdat de grond niet wordt uitgeput, blijkt uit ervaring dat de conditie van de grond in de loop der jaren zelfs ver betert," vertelt Aangeen brug. Wilde bloemkool voor heen niet groeien, het afgelopen jaar had ze voor het eerst een uitstekend bloemkooljaar. Inmiddels kweekt Aangeenbrug bijna alle groenten in haar tuin. Jaarlijks is er een strenge controle om het predikaat 'biologisch gekweekt' ofwel 'ecoproduct' te mogen voe- Onder meer naar Zeeland DEN HAAG (ANP) - Het voortbestaan van de glastuinbouw is alleen veilig te stellen door her inrichting van gebieden en verplaatsing van be drijven. De kassen moeten gecon centreerd worden in gebie den die zich goed lenen voor bloemen, groente en pot planten onder glas. Het Westland en Limburg moe ten veel hectares prijsge ven, ten gunste van Noord- Holland, West-Brabant en Zeeland. struct ureerd worden en af nemen met 2500 hectare tot 1500 hectare. Voor de diverse gebieden zijn de voor- en nadelen op een rijtje gezet. Een nadeel van locaties in het westen is de hoge grondprijs. Gun stig is echter de invloed van het licht op de productie. Tot die conclusie komt het Landbouw-Economisch In stituut (LEI) in het rapport. „Kansen voor kassen", dat woensdag is aangeboden aan leden van de Tweede Kamer. Het LEI heeft on derzoek gedaan naar de wenselijke structuur van de glastuinbouw in het jaar 2010. Bedrijfseenheden van drie tot vijf hectare blijken de toekomst te hebben. Het ge bied Midden Zuid-Holland wordt de grootste locatie met ongeveer 2000 hectare. Het Westland zal geher- Extra inspanningen Het onderzoek is verricht in opdracht van Land- en Tuinbouworganisatie Ne derland (LTO) en de provin cies Noord- en Zuid-Hol land. Zij komen tot de conclusie dat extra inspan ningen nodig zijn van Rijk en provincies om de aange wezen locaties ook daad werkelijk beschikbaar te stellen voor de hervesti ging van grootschaliger be drijven. Alleen zo ontstaat ruimte in de oude glastuin bouwgebieden. Vrijdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Kerkwerve Christelijke Bibliotheek Tolle Lege. In Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat. 19.00-20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbar bibliotheek De Schutse. 10.00-12.00 en 19.00-21.00 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae- te. 14.00-17.00 en 18.30-20.30 uur. Zaterdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00 uur. Maandag Zierikzee Openb. bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 en 19.00-21.00 uur. Dinsdag Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Oosterland Bibliotheek in consistorie Hervormde kerk. 19.00-19.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zaete. 10.00-12.00 en 18.30-20.30 uur. Strip-o-theek (in De Zaete). 18.30-19.30 uur. Woensdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae te. 14.00-17.00 uur. Donderdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00, 14.00-17.00 en 18.30-20.00 uur. Nieuwerkerk Bibliotheek Rehoboth. 18.30- 19.15 uur. ROOSTER BIBLIOBUS Maandag Renesse Mauritsweg 13.15-14.45 uur. Scharendijke Dijkstraat 15.15-16.30 uur. Dinsdag Brouwershaven Schuitkade 12.45-13.45 uur. Ellemeet Deensestraat 14.05-14.35 uur. Zonnemaire I. M. v. d. Bijlstraat 15.15-16.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis 16.15-17.30 uur. Woensdag Sirjansland Lageweg 11.30-12.00 uur. Oosterland Sporthal 12.45-14.00 uur. Ouwerkerk Ring 14.15-15.00 uur. Schuddebeurs Donkereweg 15.30-16.00 uur. Donderdag Noordgouwe Vijverbergstraat 13.00-13.45 uur. Kerkwerve Vloedstraat 14.00-14.45 uur. Noordwelle Ingridstraat 15.20-15.50 uur. Serooskerke Dorpsplein 16.00-16.30 uur. Renesse Oude Moolweg 16.45-17.30 uur. Brouwershaven Markt 18.30-19.30 uur. Vrijdag Nieuwerkerk Burg. v. Eetenstraat 13.00-14.15 uur. Dreischor Nieuwe Schoolstraat 14.30-15.30 uur. Oosterland Markt 16.00-17.00 uur. Provincie optimistisch over economie in beleidsplan 1998-2002 MIDDELBURG - De provincie past 272.843 gulden bij in het tekort van het recreatieschap Veerse Meer. GS hebben dat dinsdag besloten. Het recreatieschap sloot de boeken 1996 negatief af van wege het later dan gepland invoeren van parkeerbelas ting, storingen aan de par keerautomaten en tegenval lende onderhoudskosten. Ook voor dit jaar verwacht het schap negatief uit te ko men. Het parkeergeld heeft opnieuw minder opgebracht dan begroot. Daartegenover staan financiële meevallers in het onderhoud. Penningmeester J. Huijsen: „We verwachten opnieuw een tekort, maar dat zal niet zo groot zijn als in '96. We zijn bezig met een inlooppro ces over drie jaar. Bedoeling is dat we volgend jaar op nul uitkomen." Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd als docent aan het Intituto Biblico Presbite- riano van de IEPRP te Peru door de Gereformeerde Zen- dingsbond: M. van Pelt, kan didaat te Zwijndrecht. Beroepen te Maassluis (wijk- gemeente Grote Kerk): H. W. Riphagen, predikant voor bijzondere werkzaamheden te Rotterdam-Zuid (geeste lijk verzorger Ikazia Zieken huis); te Uitgeest-Akersloot (SoW): M. J. Luijk te Box- m^er-Vierlingsbeek (part time), die dit beroep heeft aangenomen; te Rijssen: D. van de Streek te Ameide- Tienhoven; te Winterswijk: H. R. Betting te Waal-Koog- Den Hoorn, die dit beroep heeft aangenomen; te Sleen: W. P. J. Janssen te Almelo (SoW); te Bedum en Onder- dendam: G. H. Abma te Gouda; te Farmsum- Ooster- hoek- Meedhuizen: mevr. H. Novékova, kandidaat te Ta bor, Tsjechië, die dit beroep heeft aangenomen; te Os- sendrecht-Hoogerheide c.a. (SoW): mevr. drs. H. S. Co- hen Stuart-Fens, kandidaat te Doetinchem; te Meeuwen: A. Bloemendal te Hasselt (Ov.); door de Provinciale Kerkvergadering Noord- Brabant/Limburg als predi kant voor buitengewone werkzaamheden (secretaris provinciaal): J. A. Compag- ner te Geleen-Beek-Urmond, die dit beroep heeft aangeno men. Bedankt voor Maartensdijk: M. van Kooten te Montfoort. Aangenomen naar Enschede- Oost: J. D. Zuurmond te Gla- nerbrug (part-time) Toegelaten tot de evangelie bediening en beroepbaar: mevr. H. Novókovó, Tébor 390 02, Farského 1960/7, Tsje chië. Gereformeerde Kerken Beroepen te Bergenheim: mw. drs. G. Nijmeijer, kan didaat te Leusden, die dit be roep heeft aangenomen; te Abcoude (SoW): drs. P. A. Vrijhoff te Marken. Beroepbaarstelling: mw. drs. G. Nijmeijer, kandidaat te Leusden. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Grijpskerk in combinatie met Niezijl: drs. D. de Jong, kandidaat te Kampen. Aangenomen naar 't Harde: G. J. Slotman, kandidaat te Zeewolde, die bedankte voor Nijmegen, Opende in combi natie met Surhuisterveen en voor Vrouwenpolder. Beroepbaarstelling: R. J. Meijer, Van Spilbergen straat 1B, 3816 VK Amers foort. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Doesburg en Doe tinchem en Nijmegen: N. Ribbers te Gorinchem en J. Trommel te Kornhorn. Beroepen te Broek op Lange- dijk: S. Otten te Rotterdam- Zuid. Bedankt voor Urk (Eben- Haëzerkerk): H. Polinder te Ge nemuiden. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Kruiningen: M. Karens te Werkendam; te Klaaswaal en tc Poortugaal: G. Mouw te De Valk-Weker- om; te Sint Annaland: J. de Pater te Krabbendijke; te Westkapelle: C. A. van Die ren te Stolwijk; te Rotter- dam-Alexanderpolder: M. Kareis te Werken dam; te Wolphaartsdijk: G. Mouw te De Valk- Wekerom. Bedankt voor Katwijk aan Zee: A. Bac te Bodegraven. SCHUDDEBEURS - Jan Ge- luk uit Schuddebeurs is als voorzitter van de GLTO-vak- groep akkerbouw verheugd over de importbeperkingen van goedkope suiker en rijst uit de Nederlandse Antillen. „Ik ben blij met dit succes voor de belangenbeharti ging," zegt hij in het GLTO Nieuws. De ministers van buitenland se zaken van de Europese Unie wilden aanvankelijk de import van suiker en rijst uit de Antillen drastisch verho gen om de economie op de ei landen te versterken. Gevolg zou dan zijn dat de bieten- prijs in Nederland onder druk zou komen te staan. De lobby tegen de maatregel bleek succesvol. De EU is van zijn besluit teruggeko men. GOES - In de Prins van Oran je in Goes wordt zondag 21 december een Zeeuwse mid dag in kerstsfeer gehouden, aanvang 14.30 uur. Muziek en vertellingen vor men de basis voor deze mid dag. Het koor van 'Ons Boe- regoed' onder leiding van Jo Koeman is aanwezig in 'vol ornaat' en zal voor de tradi tionele kerstliederen zorgen. De groep Ambras brengt een aantal 'zachte liedkens' zoals de leden die zelf noemen. Robbert Neve, een jong geta lenteerd zangertje uit Vogel waarde zingt solo enkele lie deren. Engel Reinhoudt presenteert het programma en zal zeker ook een aantal van zijn lied jes ten gehore brengen. Adrie Quaak en Sankie Koster ver tellen elk een kerstverhaal. Verloting Engel Reinhoudt van de Stichting Goed Zeeuws Goed Rond. die het programma voor deze middag" heeft sa mengesteld, verwacht dat het een stijlvolle middag zal worden met een gezellige sfeer die past bij deze dagen. In de pauze is er een verlo ting van Zeeuwse producten. De netto-opbrengst van de middag komt ten goede aan Terre des Hommes, die het geld zal gebruiken om de kin derslavernij te bestrijden. Kaarten voor deze middag zijn te reserveren bij de fami lie Reinhoudt, telefoon: 0113- 351317. 'The Christmas Tradition' in TheaterMondragon MIDDELBURG - Het beeld van toeristisch Zeeland wordt nog te veel bepaald door zon, zee, strand, rust en' ruimte. Dat imago moet verbreed met water sport. Verder dient de seniorenmarkt beter be werkt. Alle sectoren overziend, gaat het goed met de Zeeuwse economie. De werkgelegenheid zal de ko mende vier jaar harder groeien dan de beroepsbe volking. Tot die optimistische conclu sie komt de provincie in haar sociaal-economisch beleids plan 1998-2002. Ramingen van Arbeidsvoorziening Ne derland laten een jaarlijkse werkgelegenheidsgroei van 1,4 procent in Zeeland zien. Landelijk zelfs 1,5 procent. De beroepsbevolking zal jaarlijks gemiddeld met één procent stijgen. Resultaat hiervan is een daling van de werkloosheid met 1,1 pro cent. Op het gebied van toerisme en recreatie kan onder meer winst worden geboekt door een bijstelling van het ima go. Nadrukkelijker dan in het verleden dient het brede scala van watersportmoge lijkheden in onze provincie onder de aandacht te worden gebracht. Die worden in de beleving van de recreant nog te weinig met Zeeland geas socieerd. De provincie is be reid een imagocampagne fi nancieel te ondersteunen, mits het bedrijfsleven dit eveneens doet. Op de toeristisch/recreatieve markt zijn verschillende ver schuivingen merkbaar. Eén ervan is de vergrijzing. De geschatte groei van de inter nationale seniorenmarkt be draagt gedurende de jaren negentig maar liefst 78 pro cent. Zeeland biedt momen teel nog overwegend kam- peervakanties met de nadruk op gezinnen. Door middel van gerichte markt- segmentatie moet het be drijfsleven beter inspelen op de doelgroep senioren. Een ander onderdeel van het toeristisch beleid van de pro vincie is de versterking van de regio's op het gebied van promotie en productontwik keling. Per regio dient er één VVV te komen. Op voor waarde dat bedrijfsleven en gemeenten dat ook doen, wil de provincie dat proces met geld ondersteunen. Visserij De visserij is in Zeeland nog maar goed voor een half pro cent van de werkgelegen heid. De sector biedt direct werk aan 800 mensen en indi rect aan 2100 personen. Maar in een aantal plaatsen als Bruinisse is het een doorslag gevende bestaansfactor. Voor andere plaatsen, waar onder Zierikzee, is de sector van belang. Met name rond de Grevelin- gen wil de provincie de voor waarden voor bedrijfsuit- voering verbeteren. Het gaat dan om het verwachte her stel van de oesterteelt. Ver der gaat de provincie na wat haar rol kan zijn in de vesti ging van een quarantainesta tion voor de import van schelpdieren uit andere wa teren. Landbouw De Middelburgse landbouw- plannen zijn al langer be kend, maar voor het eerst noemt de provincie Sirjans land als gebied waar de glas tuinbouw met veertig hecta re mag uitbreiden. In St. Annaland mag dat met twin tig hectare. Eigenlijk heeft de provincie Zuid-Beveland aangewezen als overloopge- ZIERIKZEE - Theater Mondragon staat zondagmid dag 21 december volledig in het teken van Kerstmis. Berdien Stenberg komt met groot orkest en gasten naar Zierikzee voor een speciaal kerstconcert voor het hele gezin,en de bezoekers worden ontvangen door de Kerstman. De voorstelling begint om 15.00 uur. 'The Christmas Tradition' is de titel van dit specifieke kerstconcert. Daar zijn Sten- bergs oog voor detail, de prachtige kleding en haar ei genzinnige benadering van de klassiekers in terug te vinden. sulteerd in het uitnodigen van de zeer talentvolle gast- zangeres Barbara Lok, die onder meer meewerkte aan diverse radio-uitzendingen en onlangs in het nieuwe theaterprogramma van Wil- leke Alberti. Het repertoire tijdens 'The Christmas Tradition' bestaat onder meer uit werken van Mozart, Mercadante en een selectie van Stenbergs laat ste album. De Engelse Christmas Carols, de tradi tionele Hollandse kerstlied jes en het bekende Ameri kaanse repertoire zullen niet ontbreken. Kaarten voor deze kerstma tinee zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Theater Mondragon, dagelijks tussen 11.00 en 14.00 uur, telefoon: 412670. Na ontelbare optredens in binnen- en buitenland, meer dan 25 gouden en platina cd's, vele prijzen en verkoop van meer dan drie miljoen exemplaren is zij het Neder landse publiek trouw geble ven. Ieder seizoen zorgt zij ervoor, dat zij de theaters in Nederland en België verrast met een nieuw programma. Altijd weer een programma, waarin zij de vloer aanveegt met alle vooroordelen, die er over haar bewerkingen van klassieke muziek bestaan. Zelf zegt ze daarover:,,Zeer regelmatig speel ik puur klassieke concerten, maar als ik een bewerking maak, hangen de critici in de gordij nen. Onzin! Ik doe zoveel mensen een plezier, haal al jaren drempels van klassie ke concertzalen weg en dat is wat voor mij enorm telt." Kerstconcerten Zeeland moet zich de komende jaren nadrukkelijk gaan profileren als watersportprovincie. bied voor de Westlandse en Limburgse glastuinbouw, maar voor Sir en St. Anna land wordt een uitzondering gemaakt. Zeeland profiteert te weinig van de bedrijvenmigratie uit de Randstad. Toch heeft de provincie vestigingsmoge lijkheden langs zowel de Oost-West- als de Noord- Zuid-as van Nederland. Ook hier kampt de regio met een imagoprobleem. Ondernemers zien Zeeland nog vooral als een agrarische strandprovincie met weinig cultuur en perifeer gelegen. Zeeland-presentaties en een mediacampagne moeten dit beeld bijstellen. Zeeland telt ruim 12.500 werklozen, Schouwen-Duiveland ruim achthonderd. Het provinciaal- beleid is er op gericht om met name lang durig werklozen weer aan de slag te krijgen. De potenties voor economische groei zijn aanwezig. „Maar met inacht neming van het duurzaam- heidsstreven zal er alles aan gedaan moeten worden om Het is al bijna vijftien jaar geleden, dat Berdien Sten berg uitkwam met haar de buut LP 'Rondo Russo'. Zij is inmiddels uitgegroeid tot een veelzijdige artieste en in nemende theaterpersoonlijk heid. Naast haar programma 'The Sound of My Music' brengt Berdien Stenberg in deze pe riode een serie kerstconcer ten. Dit seizoen laat zij zich begeleiden door haar vaste groep musici, met wie zij al jaren op tournee gaat. Een zeer homogene groep muzi kanten, die op voortreffelij ke wijze het fluitspel van Berdien weet te ondersteu nen. Haar betrokkenheid met jonge solisten heeft gere- Berdien Stenberg staat zondag 21 december met haar pro gramma The Christmas Traditionin Theater Mondragon. (Foto: J. van der Veer) die om te zetten in concrete resultaten," meent het pro vinciebestuur. Het optimisme dat hieruit klinkt is gerechtvaardigd, gezien de veerkracht die de Zeeuwse economie de afgelo pen decennia heeft getoond. Dat vinden Gedeputeerde Staten, die het beleidsplan dinsdag hebben vastgesteld. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7