'Verschrikkelijk om te stoppen' Verkoping van kerstdennen Staatsbosbeheer van start Deuren manufacturenwinkeltje van mevrouw Stoel in Brouw voorgoed dicht Kerstconcert bij kaarslicht Dorpsraad Dumping Grovere exemplaren door goede groei iSfSfe ISsfe Telefonisch spreekuur met sectoren Voorstellen voor betere communicatie dorpsraad Inrijverhod Oost en Zuidstraat Vrachtwagens rijden zich klem op Ring in Dreischor INGEZONDEN STUKKEN Reacties Corneliastichting STREEKNIEUWS MUZIEKAGENDA DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 NR 26298 0 BROUWERSHAVEN - Aan het jarenlange bestaan van het 'manufacturen-winkeltje' aan Haven Zuid zijde in Brouwershaven is definitief een einde geko men. Sinds een paar jaar hield ze min of meer uitver koop, maar de bijna 79-jarige eigenaresse W. Stoel-Bom trok deze week de winkeldeur echt ach ter haar dicht. Gehuild heb ik, als een gek. Ik vind het verschrikkelijk om te moeten stoppen." Vijfenvijftig jaar lang runde ze de Brouwse textielwinkel. Enkele jaren na de dood van haar man - nu acht jaar gele den - begon ze langzaam af te bouwen. Trok het echtpaar in vroegere tijden één keer in de maand het land in om in kopen te doen, de laatste ja ren werd de voorraad nog maar één keer in de zes we ken door een grossier aange vuld. Geleidelijk aan stootte mevrouw Stoel steeds meer af, maar de echte beslissing ermee op te houden, viel pas dit jaar. ,,Ze zeggen allemaal dat ik al tien jaar roep dat ik ga stoppen. Nu heb ik echt de knoop doorgehakt. Ik ben al dicht en vanaf 1 januari ben ik ook bij de Kamer van Koophandel uitgeschreven." Ondanks het feit dat ze al aan het afbouwen was, valt de beslissing haar zwaar. Je verliest toch je contacten. Zomers komen er allemaal mensen van de bootjes bin nen. Je klets wat met ieder een en zo heb je toch een stuk omgang met mensen." De re den om toch een einde aan haar arbeidsjaren te maken, heeft vooral met Stoel's fy sieke gesteldheid te maken. ,,Ik heb een versleten rug en dat trekt door naar mijn be nen. Je kunt niet meer voort durend achter de toonbank staan en dan moet je de klan ten zelf hun dingen laten zoe ken." De winkel dateert volgens Stoel nog uit de vorige eeuw. De toenmalige eigenaar bracht zijn goed met een kruiwagen langs bij zijn klanten. Het echtpaar Stoel kocht de zaak van familie. Na de ramp werd de winkel uitgebreid en verbouwd. Het prachtige gerenoveerde hou ten interieur stamt uit die tijd. De zaak draaide goed. „We hadden zelfs een win kelmeisje, zo druk was het. We verkochten eigenlijk al les. Mijn man zei weieens: van stopnaald tot bed," om schrijft Stoel het verleden. Ledikanten maken al lange tijd geen deel meer uit van het assortiment, maar varia tie in spullen was er tot het einde toe steeds voldoende. ,,Ik verkocht allerlei klein textiel. Ondergoed, over hemden, t-shirts, handdoe ken - maar ook band, garen, naalden en corsetten. Won der boven wonder ben ik goed door de spullen heenge- komen." Iedereen vindt het jammer dat de winkel sluit, beaamt Stoel. ,,Voor een rolletje zij de zullen ze nu naar Zierik- zee toe moeten. Maar het gaat niet meer, dit soort klei ne zaken. Als je er nu één zou willen beginnen, dat lukt je niet." Zelf kan ze terugkijken op een prima tijd, waarin ze ook goed heeft kunnen leven. ,,Het was altijd ontzettend gezellig," vat ze de afgelopen De schappen zijn leeg. Mevrouw Stoel wil een hoekje van het pand inrichten als museum. vijfenvijftig jaar samen. ,,Er kwamen vroeger altijd veel vertegenwoordigers1, die er de hele middag waren. Ik heb heel wat potten koffie ge zet." En met een hoofdknik naar haar hulp mevrouw W. van Ast - de Boer: ,,Zij zegt altijd, 'er komt later een koffiepot op je graf te staan'." Door de jaren heen maakte mevrouw Stoel veel verschil lende trends mee. In haar.ge heugen gegrift staat onder meer de overgang van man chester- naar spijkerbroek. „Die spijkerbroeken deden het goed. Op een gegeven mo ment zijn ook de boeren over gestapt, dan kun je met die manchesterbroeken niet meer doorgaan." Uit die ou de tijd zijn nog wel wat spul len bewaard gebleven, zoals onder meer de kassa, sokop houders en een kledinghan ger met het telefoonnummer '15' erop gedrukt. De Brouwse is zich bewust van de waarde van dit mate riaal en heeft het plan in de winkel een museumhoekje in te richten. Het interieur wordt overigens intact gela ten, maar de ruimte wordt (Foto: Marijke Folkertsma) wel als woonkamer inge richt. Gordijnen zijn al besteld en ontwerpschetsjes getekend. Want hoe erg Stoel het af scheid ook betreurt, stil zit de kwieke dame niet. Ze is al weer druk bezig haar nieuwe leven invulling te geven. In teresses heeft ze genoeg. „Ik maak kaarten, ik puzzel en ik fotografeer." ZIERIKZEE - In de Lut herse kerk in Zierikzee wordt zaterdag 20 de cember het jaarlijks te rugkerende 'Kerstcon cert bij kaarslicht' van de Stichting Ars Musica gehouden. In de met kaarsen ver lichte kerk wordt een programma v gebracht met overwegend Duitse kerkmuziek. Organist Wim Boer is solistisch te beluisteren in orgelwerk van J. S. Bach en samen met Liesbeth Franken (zang) in een aria van de zelfde componist. Gita rist Dik de Koning sluit zich daarbij aan met een paar delen uit een Suite van J. S. Bach. Samen met Franken zal hij een aantal Duitse volks kerstliederen ten gehore brengen. Pianiste Ellen- gard Jense en Franken voert enkele kerstliede- ren van Reger uit. Samen met pianiste Cathy Ko- toun zal Jense een aantal van de 'Liebesliederwal- zer' voor piano vierhan dig spelen. Belangstellenden kun nen donderdag 18 decem ber tussen 10.30 en 11.30 uur bij de Zeeuwse Mu ziekschool terecht voor reservingen, of op dat tijdstip via telefoon 412169. Het concert be gint om 20.00 uur. SCHARENDIJKE - De Dorpsraad Scharendijke houdt dinsdag 16 september een vergadering in de Put- meet. Deze begint om 19.30 Tijdens de bijeenkomst zal worden gesproken over de nieuwe stichtingsvorm die de dorpsraad per 1 januari 1998 krijgt. Tevens komt het onderhoud van dijk Baken aan de orde en wordt er ver slag gedaan over de bijeen komst van de jeugdgroep. GOES - Op het opslagterrein van een benzinepomphouder in Goes zijn drie rode zestig litervaatjes gedumpt. De in houd wordt onderzocht. De vaten werden aangetrof fen tussen andere vaten afge werkte olie. Niet na te gaan is wanneer de drie zestig li tervaatjes zijn gedumpt. De gemeente Goes heeft de zaak samen met de provinciale milieudienst in onderzoek. Monsters moeten uitwijzen wat er in de vaten zit. De monsters zijn doorgestuurd naar het Gerechterlijk Labo ratorium in Den Haag. WESTENSCHOUWEN - Met de verkoop van kerst dennen uit boswachterij Westerschouwen ging gis teren het winterseizoen van Staatsbosbeheer onder een druilerig wolkendek van start. Hoewel de den nen qua uiterlijk steeds grover lijken te worden, is de belangstelling nog steeds groot. Halverwege de middag waren al vijftig dennen van eigenaar gewis seld. In de volksmond wordt ge sproken van een steeds min dere kwaliteit van de kerst den. Volgens objectbeheer- #der Staatsbosbeheer Leen van der Weele is het tegen overgestelde aan de hand. „De bomen groeien hartstik ke goed. Maar omdat je met elk groei jaar pas een volgen de etage takken krijgt, wordt de afstand tussen de etages groter als de boom be ter groeit," aldus de bos wachter. Met de echte den zijn weinig mensen bekend, de meesten hangen jaarlijks hun lichtjes in een spar of an dere variatie. „Het is ook een soort gewenning. Dus we moeten maar zien. Ons stre ven is ongeveer hetzelfde aantal als vorig jaar te ver kopen. Als we dat niet halen, moeten we misschien van de verkoop afzien." De kerstdennen gaan voor vijf, tien of vijftien gulden van de hand. Voor Staatsbos beheer is dan ook geen spra ke van een vetpot. „Verre kend met de kosten voor de aannemer is het ongeveer kostendekkend. We doen het eigenlijk meer om wat publi citeit te geven aan Staatsbos beheer," aldus Van der Wee le. Op dat punt bleek de eer ste verkoopdag geen slechte te zijn. Er was een continue stroom van belangstellenden bij het .kantoor aan de Kraaijensteinweg. Boswachtersvrouw Mattie van der Weele hielp, gesto ken in kletsnatte kleding, de klanten aan een geschikt exemplaar. Hoewel ze tot drie keer toe van outfit moest wisselen, had ze het prima naar haar zin. „Het is altijd wel gezellig. Die men sen die tussen de bomen aan het rommelen zijn en de op merkingen die je dan hoort. Er zijn er die willen per se een den, maar er zijn er ook die zeggen: waar moet ik al mijn lichtjes en ballen dan in hangen?" De aanloop van gisteren had ze echter niet verwacht. „Ik dacht mis schien komen er een man of tien kijken. Om half tien zou ik beginnen, tien voor negen stonden hier de eerste men sen al." Excursiesehuur Tegenover het verkooppunt was ook de excursiesehuur van Staatsbosbeheer geo pend. Vrijwilligster Jopie Kouwenberg tuigde daar de eigen kerstden op. De excur siesehuur trekt, volgens haar en objectbeheerder Kees Ha genaars, ook in de winter de nodige bezoekers. Bladerend door het gastenschrift blijkt er van een voortdurende aan loop sprake te zijn, al varië ren de aantallen per ope ningsdag sterk. „Als er weinig mensen komen, vind ik het minder hoor. Maar ik ben hier nog steeds graag," aldus Kouwenberg. Boswandelingen De aanloop is reden voor Staatsbosbeheer ook op spe ciale dagen de deuren open te gooien voor bezoekers. Naast de gebruikelijke openingstij den, is de excursiesehuur ook op tweede kerstdag geopend tussen 13.30 en 16.30 uur. Op de dinsdagen 23 en 30 decem ber staan boswandelingen gepland en op woensdag 24 en maandag 29 december kan deelgenomen woFden aan een rondleiding' door de Meeuwenduinen. Meer infor matie hierover is verkrijg baar bij Staatsbosbeheer: 401453. Verkoop De kerstdennenverkoop heeft ook nog plaats op woensdag 17 en zaterdag 20 december. Beide dagen van 9.30 tot 16.00 uur. Er viel genoeg te rommelen tussen de dennen. Zo'n 250 exemplaren lagen op de liefhebbers te wachten. (Foto: Marijke Folkertsma) DREISCHOR - Een wekelijks of veertiendaags tele fonisch spreekuur met de gemeentelijke sectoren is één van de voorstellen van de dorpsraad Dreischor om te komen tot een betere communicatie met de ge meente Schouwen-Duiveland. De dorpsraad acht het niet nodig dat steeds het sector- hoof d aanwezig is, maar ie mand uit het middenkader - die eventueel snel een beslis sing weet te nemen en inzicht' heeft in problemen en kosten - zou een oplossing kunnen zijn om de verstoorde com municatie te verbeteren. De dorpsraad doet dit voor stel in verband met de veran derende situatie per 1 janu ari. De secretariële ondersteuning vanuit de ge meente valt dan weg. De dorpsraad moet die taak zelf gaan uitvoeren. Die nieuwe situatie werpt vragen op bij het bestuur, zo als: „Wat moeten wè met de notulen van de vergaderin gen? Bij wie moeten die in eerste instantie op het bu reau komen? en worden we over de mogelijke knelpun ten rechtstreeks ingelicht?" A. Walraven is aangewezen als tussenpersoon tussen dorpsraad en de gemeente. Het bestuur hoopt, dat hij zal kunnen bewerkstelligen dat er sneller gereageerd gaat worden op brieven van de dorpsraad. „De vragenstel lers willen namelijk ant woord, wij willen dat kun nen geven of in ieder geval kunnen uitleggen hoe een en ander zal gaan. Nu hoor je dat de dorpsraad raadplegen geen zin heeft, je krijgt toch geen antwoord. Een zeer slechte zaak voor u, ons en de betrokkenen," aldus de dorpsraad Dreischor in de brief aan de gemeente. In de volgende dorpsraad vergadering op dinsdag 20 ja nuari komt in elk geval wet houder G. van de Velde-de Wilde met enkele ambtena ren een uitleg geven over het groenbeheersplan van de ge meente. „Komt allen en zorg dat u uw vragen paraat hebt," moedigde de voorzit ter de dorpsbewoners aan. DREISCHOR - Bestuurders van lange vrachtwa gens en bussen, die de plaatselijke situatie niet ken nen, rijden zich vaak klem op de Ring in Dreischor. Ze kunnen er met hun voertuigen wel oprijden, maar er niet meer schadevrij vanaf komen. Het bestuur van de dorps raad Dreischor adviseert de gemeente dan ook zowel aan de Ooststraat als aan de Zuidstraat een inrijverbod voor voertuigen vanaf tien meter lengte in te voeren. Tijdens de vergadering dins dagavond werd er geruime tijd over gediscussieerd. „Is zo'n maatregel nou wel no dig, gebeurt het dan zo vaak dat een vrachtwagen de Ring oprijdt?" Dat blijkt inder daad wekelijks het geval en meestal worden er paaltjes en hekjes kapotgereden bij het verlaten van de Ring. De plaatselijke zuivelhande laar en de groenteman zijn wel op de hoogte met de situ atie en rijden bovendien in voertuigen korter dan tien meter. Men wil hen ook niks in de weg leggen om de Ring op te komen. Overwogen werd eerst nog een waar schuwingsbord te plaatsen, maar uiteindelijk ging de voorkeur toch uit naar een inrijverbod, omdat voertui gen langer dan tien meter so wieso in de problemen ko men. „Het is natuurlijk maar een voorstel, het wil nog niet zeggen dat het ook gebeurt, want de politie heeft er ook nog een stem in," voegde voorzitter J. van Gastel er nog even aan toe. VERWISSELD HAAMSTEDE - Door de poli- tie zijn bij een bericht in de krant van maandag over een botsing tussen twee auto's in Burgh-Haamstede de namen verwisseld. Een 71-jarige in woonster van Burgh kwam bij het inrijden van een par keervak in de Noordstraat in botsing met een daar passe rende 78-jarige inwoonster van Brouwershaven en niet andersom. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Over de negatieve reacties op het gebeurde in de Corne liastichting zou ik het vol gende willen zeggen. Wat er in de Vliedberg is gebeurd, daar kan ik niets over zeg gen. Alleen over de afdeling Polderland. Mijn moeder is daar maanden verpleegd om te revalideren en ik kan niets anders zeggen dan. dat het goed was. En dat vinden ve len met mij. Ik zou daarom langs deze weg de dokter en het verplegend personeel hartelijk willen bedanken. W. VAN ALMENKERK - VAN PUTTEN Brouwershaven ZIERIKZEE Adventsmiddag De Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) Schouwen-Duiveland houdt dinsdag 16 december een ad ventsmiddag in gebouw De Veste aan de Manhuisstraat in Zierikzee. Alle belangstel lenden zijn welkom. De aan vang is om 14.15 uur. Volkskerstzang Op initiatief van de Interker kelijke Werkgroep Zierikzee wordt woensdag 24 decem ber een volkskerstzang- dienst gehouden in de Grote of Nieuwe Kerk. De Konink lijke Harmonie Kunst en Eer onder leiding van Hugo Ver- weij verleent haar medewer king. Deelnemers van de Le ger des Heils' kerstmusical 'Vrede, vrede' brengen enke le liedjes ten gehore. Hans Biesma bespeelt het orgel. De dienst begint om 19.30 BROUWERSHAVEN Kinderdiscq Jeugdsoos The Trump houdt zaterdag 20 december een kinderdisco in het scouting- gebouw aan de Spuiweg in Brouwershaven. De disco be gint om 19.00 en duurt tot 22.00 uur. Kerstzanguur In de Grote of Sint Nicolaas- kerk in Brouwershaven wordt woensdag 24 decem ber een kerstzanguur gehou den. Medewerking wordt verleend door het Smalstads Gemengd Koor onder leiding van B. Gebben, Jan en Abram de Pagter op cornet en organist P. Sevestre. Ds H. Buijs houdt een korte overdenking. Bezoekers wordt aangeraden zich warm te kleden. De bijeenkomst, georganiseerd door de werk groep Samen op Weg, begint om 19.00 uur. KERKWERVE Kerstviering NVCB De afdeling Kerkwerve van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond houdt woens dag 17 december haar jaar lijkse kerstviering. De avond in dorpshuis 't Zuudènde begint om 19.45 uur. NIEUWERKERK Duivententoonstelling Postduivenvereniging Dui- veland houdt zaterdag 13 de cember een tentoonstelling in Ons Dorpshuis in Nieu- werkerk. Honderdtachtig duiven wor den gekeurd. Verder draait het rad van avontuur. De ten toonstelling is geopend van 14.00 tot 22.00 uur. OOSTERLAND Kerstavond De kerstavond op donderdag 18 december van de NBvP af deling Duiveland is alleen voor leden. Uit eerdere berichten zou ten onrechte de indruk kunnen onstaan dat iedereen wel kom is, maar daar hebben de dames bij de inkoop van ver snaperingen en consumpties geen rekening mee gehou den. BRUINISSE Kerst-lnn Openbare basisschool De Meerpaal houdt woensdag 17 december een Kerst-lnn. Het schoolgebouw wordt voor deze gelegenheid omgeto verd tot een feeëriek geheel. Het thema is: 'Sterrenfeest'. Alle leerlingen verzorgen op tredens. Verder is er een verkoping van boeken, kaarsen, kerst stukjes en kerstgebak. Be langstellenden kunnen zelf kerststukjes maken en gips- figuurtjes beschilderen. Ver der is er muziek en zijn er koffie met gebak, glühwein en snacks verkrijgbaar. Een gedeelte van de op brengst gaat naar de Stich ting Clinic Clowns, die optre dens verzorgt voor ernstig zieke kinderen. De Kerst-lnn is van 19.00 tot 21.00 uur. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. Ned. Herv. kerk, Nieuwerkerk. Vocaal Ensemble Cantiona Musicum, m.m.v. Harrie van de Velde, orgel. Nieuwe Kerk, Zierikzee. Kerstzangavond Woord en Daad. m.m.v. de ko ren VZOS, Oosterland; Sursus Corda, Scharen dijke: De Lofstem en De Sjofar, Zierikzee. (19.30). Ned. Herv. kerk, Dreischor. Kerstconcert Stichting Musi Voca; Vocaal En semble Sint Laurens en Oosterlands Fanfare. Dorpshuis, Renesse. Adventconcert, De Westhoekzangers m.m.v. Kopergroep Luctoret Emergo. (14.00). Nieuwe Kerk, Zierikzee. A Ceremony of Christmas Carols m.m.v. Ge- ref. Kerkkoor, Cantare, vocaal ensemble, Prins Mauritskoor, Prosper Sevestre, orgel. Lutherse kerk, Zierikzee. Kerstconcert bij kaarslicht, door de Ars Musi ca bestuursleden. Ars Musica 2. Ned. Herv. kerk, Sirjansland. Kerstzangavond m.m.v. Duivelands Mannen koor. (19.30). Nieuwe Kerk, Zierikzee. Massale kinderkerstzangavond, m.m.v. Bid en Zing (Nieuwe-Tonge) en Jedaja (Nieuwerkerk), Erica van de Kolk, dwarsfluit. (19.30). Grote Kerk, Zierikzee. Volkskerstzangdienst m.m.v. Koninklijke Harmonie Kunst en Eer. 19.30 uur. Jacobuskerk, Renesse. Triplum-concert "St. Willibrorduskoor (Grego riaans), Sietse van Wijgerden, orgel. (19.00). Tonnenmagazijn, Brouwershaven. Uitvoering Muziekvereniging Apollo. (19.30). Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Karin Dolman en Ceacile Boschman (altviool en piano). Ars Musica 3. Sint Willibrorduskerk, Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. 24 april: Bethlehemkerk, Scharendijke. Koor- en samenzangavond, m.m.v. de koren Sursum Corda, VZOS (St. Annaland), instru mentalisten van de Zeeuwse Muziekschool en Kees Groenleer, orgel en piano. Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee. 13 december: 13 december: 14 december: 14 december: 19 december: 20 december: 20 december: 20 december: 24 december: 10 januari: 24 januari: 31 januari: 7 maart:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5