Jongeren willen half-pipe Dorpsraad zet tanden in felbegeerde praathuis j e COMMENTAAR Meisje (17) uit Goes pleegt mishandeling Dek pleit voor bijdrage sanering gasfabrieken Brief van boze kinderen aan dorpsraad Dreischor Geld voor volksdansen Honden AGENDA DONDERDAG 11 DECEMBER 1997 NR 26298 3 Tussen voortvarendheid, machteloosheid en besluite loosheid tekent zich omtrent Theater Mondragon een klein drama af. De Beheers stichting is afgetreden om dat ze door het directieduo Peijs en Robbeson in het on gewisse wordt gelaten. De stichting heeft er geen idee van of Mondragon nu met winst of met verlies draait maar wordt wel verantwoor delijk gehouden voor de ex ploitatie. Het is volkomen terecht dat deze club van vrijwillige bestuurders er dan het bijltje bij neergooit. Het gemeentebestuur blijft nadrukkelijk op afstand, want wil elke schijn van commercieel handelen ver mijden. Toch speelt de ge meente een rol als eigenaar van theater en grand-café. Verder zou het gemeentebe stuur grove kaderlijnen moe ten aangeven van waar het heen moet met de cultuur op Schouwen-Duiveland. Peijs en Robbeson zouden - als zij dat zouden willen - wekelijk se veilingen in Mondragon kunnen houden of uitslui tend experimenteel theater kunnen programmeren. Het ontbreekt kortom, aan cul tuurbeleid op Schouwen- Duiveland. Maar zoals de za ken er nu voorstaan kunnen noch gemeentebestuur, noch beheersstichting het directie duo in de hand houden. De heren zijn professioneel en creatief. En zo wil de ge meente ook dat het theater worüt geëxploiteerd. In professionalisering aan publieke zijde ligt dus het antwoord. Wethouder P. Berrevoets - per slot van re kening ook een professional - moet op korte termijn met een richtinggevende cultuur nota komen. Die dient als steun in de rug voor een nieuw beheer van het theater. De vraag blijft of dat beheer dan in een stich ting moet worden onderge bracht. Ambtenaren zijn ten slotte ook professionals'. Dat is zuiverder dan een beheers stichting misbruiken om alle schijn van paracommercie te vermijden. Ernstig gewond aan gezicht GOES - Een 17-jarig meisje uit Goes heeft zich schul dig gemaakt aan ernstige mishandeling van een 23- jarige plaatsgenoot. Ook zijn een 15-jarige jongen en een 17-jarig meisje uit Middelburg aangehouden. verhoor heengezonden. Zij waren wel in de vechtpartij betrokken, maar brachten niet het zware letsel toe. Het meisje uit Goes zal worden voorgeleid aan de kinder rechter. De geweldpleging vond plaats in de nacht van zater dag op zondag in de Konings straat in Goes. De Goese hoofdverdachte heeft het slachtoffer meerdere malen met een kapot bierflesje in zijn gezicht en op zijn hoofd geslagen. Het slachtoffer houdt aan de mishandeling vermoedelijk blijvende litte kens in zijn gezicht over. Het Middelburgse koppel is na Volgens een woordvoerder van de recherche is de aanlei ding voor de mishandeling onduidelijk. „Stoerdoende- rij, anders niet." Spuitbussen voor niks DREISCHOR - „Aan de veelbelovende en niets doende dorpsraad," luidt de aanhef van een brief, die drie elfjarige kinderen hebben ge stuurd aan de dorpsraad in Dreischor. De kinderen zijn boos. Nou werd er eindelijk op zater- dag 8 november eens iets voor de jongeren op het dorp georganiseerd, een jeugdavond in het dorps huis, en nu bleken zij er niet in te mogen. De leeftijds grens was twaalf jaar en daar werd strikt de hand aan gehouden, terwijl aan vankelijk was gezegd, dat elfjarigen er ook in moch ten. En dat terwijl de gro ten, die volgens de brief schrijvers niet echt groot zijn, ook zomaar naar hun kinderdisco komen. 'Boehhh,' aldus de bekrach tiging in hun brief. Om aan te geven hoe groot hun te leurstelling wel was, deel den ze de dorpsraad ook mede, dat ze zich zeer ver heugd hadden op de jeugda vond en er twee spuitbus sen van vijf gulden per stuk voor hadden gekocht, om hun haar te verven dus. De brief werd ondertekend met 'Drie boze kinderen.' Voorzitter van de dorps raad Dreischor J. van Gas tel las de brief dinsdag avond voor tijdens een openbare vergadering. Dat de dorpsraad zich de kri tiek aantrekt, blijkt uit het feit, dat er op zaterdag 3 ja nuari weer een jeugdavond wordt gehouden, maar dan met een tweeledig pro gramma: van 19.00 tot circa 20.30 uur een kinderdisco voor de basisschooljeugd en vanaf 21.00 uur een soos- avond voor jongeren vanaf de brugklas. Vanuit de zaal kwam daar op het verzoek dan wel wat meer punk- en wat minder gabbermuziek te draaien, want die verhouding was volgens inspreker Jasper Voorzaat de vorige jeugda vond behoorlijk scheef ge trokken. Jeugdbestuurslid in de dorpsraad Jerome van de Velde was het daarin overigens niet met hem eens. ZIERIKZEE - Van de circa vijftig miljoen gulden die nodig zijn om de vijftien voormalige gasfabriek- terreinen in Zeeland schoon te maken, kan ongeveer de helft door partijen in de provincie op tafel wor den gelegd. Gedeputeerde A. Dek pleit voor aanvul ling door het rijk. „Als dit lukt is dat een goede zaak voor het milieu in Zeeland." Die beslissing moet nog bin nen deze kabinetsperiode vallen en verdient volgens Dek op korte termijn extra aandacht. ,,Als het rijk niet meewerkt, krijgen we het niet rond. Dan zal er mis schien hier of daar nog eens een terreintje worden gesa neerd, maar daar stopt het," zegt de gedeputeerde. De bedoeling is om op rede lijk termijn alle gasfabriek terreinen in Zeeland in één keer schoon te maken. Niet langer wordt hierin multi functionaliteit nagestreefd. Het plan is de terreinen func tioneel te saneren: gericht op het toekomstig gebruik. „Wij hebben er alles aan ge daan het geld bij elkaar te krijgen. De gemeenten doen meer dan ze wettelijk ver plicht zijn en de provincie is erg royaal. Het rijk moet wel zwaarder in de buidel tasten, maar op laqdelijk niveau komt eigenlijk ook niets van de grond." Veroorzakers dienen nor maal gesproken te betalen. Veelal nemen energiebedrij ven nu een gedeelte van de kosten op zich. In Zeeland heeft Delta Nutsbedrijven 15 miljoen gulden voor dit doel opzij gelegd. Een gedeelte van de terreinen waar voor heen gasfabrieken gevestigd waren, is ook in haar bezit. Gemeenten en provincie zijn bovendien wettelijk ver-' plicht 10 procent van de ver vuiling op zich te nemen; de gemeenten nemen 7,5 en de provincie 2,5 procent voor re kening. Pleidooi in vergadering dorpsraad Dreischor Vlnr.: Mark van Vliet, Jasper Voorzaat, Arnout Wesdorp, Kees-Jan Uyl en Ingmar Struys tijdens hun bezoek aan de dorps raadvergadering in Dreischor. (Foto: Marijke Folkertsma) DREISCHOR - „Het hele dorp skate en daarom wil len we een half-pipe op Dreischor," zegt Jasper Voorzaat (16) vol overtuiging dinsdagavond vooraf gaand aan de vergadering van de dorpsraad in het plaatselijke dorpshuis. Samen met Mark van Vliet, Arnout Wesdorp, Kees-Jan Uyl en Ingmar Struys. zit hij ten behoeve van de jongeren op het dorp de hele vergade- ringuit. „Hoe zit het nou met die half- pipe?," vraagt Voorzaat zod ra voorzitter J. van Gastel zijn openingswoord heeft af gerond. De publieke tribüne heeft spreekrecht over za ken, die niet op de agenda staan. De half-pipe staat wel liswaar niet op de agenda, maar wel op de memolijst, dus die koriit later in de ver gadering nog aan de orde. De jongeren moeten even geduld hebben. Zaken over groenbeheer, waar Dreischor patent op lijkt te hebben, komen eerst aan de orde, evenals de ver zakking in de Heshuyzen- straat en de wateroverlast aan de Welleweg. Uiteinde lijk dan toch de half-pipe. De jongeren hebben een globaal -uitgewerkt plan ingediend. Er is een vader, die op een voudige wijze aan materia len kan komen en er zijn ou ders, die de half-pipé willen bouwen. Ze hebben ook di verse locaties op het oog waar de skatevoorziening ge plaatst kan worden. Zo moei lijk hoeft het dus allemaal niet te zijn. De dorpsraad wil de jonge ren steunen. In enkele ande re kernen - Zierikzee en Burgh-Haamstede - zijn ook half-pipes geplaatst, dus waarom in Dreischor niet. Het skaten is inderdaad heel populair bij de jeugd tussen veertien en achttien jaar. Het bestuur van de dorps raad heeft de gemeente dan ook verzocht medewerking te verlenen aan de totstand koming van deze voorzie ning. Het blijkt echter alle maal niet zo eenvoudig, zo legt voorzitter Van Gastel uit. Als er een zelfgemaakte half-pipe wordt geplaatst op gemeentegrond, is de ge meente aansprakelijk als er een ongeluk gebeurt. Als er een ongeluk gebeurt op een officieel aangekochte half- pipe ligt die aansprakelijk heid bij de fabrikant; ten minste als een construc tiefout er de aanleiding, van is. Met andere woorden de gemeente voelt er niet veel voor mee te werken aan de totstandkoming van een ei gengemaakte half-pipe op gemeentegrond. Pachten „Maar als we dan zelf een stukje grond pachten, zou het dan wel kunnen?" wil Voorzaat weten. Van Gastel antwoordt bevestigend. „En betaalt de dorpsraad dat dan?" luidt de volgende vraag, die niet bevestigend wordt beantwoord. „Je zou zo'n ding, als hij er eenmaal ligt, ook kunnen la ten testen en als hij dan goed wordt bevonden, is er toch niks aan de hand?" probeert de inspreker nogmaals. Er blijft veel onduidelijk heid over de stellingname van de gemeente. „Want, als er nou een ongeluk gebeurt en dat komt niet door een constructiefout wie is er dan aansprakelijk?," vraagt Kees-Jan Uyl. „De veroorza ker van het ongeluk zelf," is het antwoord. „Nou dan klopt dat verhaal van de gemeente toch niet he lemaal?" dringen de jonge ren aan. Gemeentelijk coör dinator dorpsraden A. Wal raven doet er het twijgen toe en Van Gastel erkent, dat het bij de gemeente natuurlijk ook een kwestie van geld is, dat er niet zo enthousiast op het plan wordt gereageerd. „Maar, ik ben alleen maar de brenger van de slechte boodschap, hoor,"verdedigt hij zich tegenover de jonge ren. De dorpsraad wil hun inia- tief best blijven steunen en zal bij de gemeente nogmaals aandringen de mogelijkhe den van een half-pipe in Dreischor te bezien. Na afloop van de vergade ring in de hal van het dorps huis worden de vijf jongens aangemoedigd door wat ou dere dorpsbewoners. „Niet opgeven hoor." „Nee, tuur- lijk niet, we zijn al heel ver en we gaan gewoon door, die half-pipe moet er komen." Zonnemaire wil zelf met plannen op proppen komen ZONNEMAIRE - De dorpsraad van Zonnemaire slaat de handen ineen om het zo fel hegeerde praathuisje op eigen dorp gerèaliseerd te krijgen. Een groepje belanghebbenden gaat een plan opstel len, waarmee opnieuw naar de gemeente kan wor den gestapt. Zoals het er nu uitziet, zullen oud en jong een samenwerkingsverband aangaan. „Dat praathuisje is toch vooral een financiële zaak. Zou het een mogelijkheid zijn dat enkele inwoners van Zonnemaire zelf iets in el kaar zetten en dat de ge meente alleen het materiaal vergoedt. Dat drukt de kos ten," zette dorpsraadslid S. Duinhouwer de toon voor de discussie. „Zelfwerkzaam heid. Dat verhaal ken ik van uit de voetbalvereniging. Het is allemaal wel mooi, maar ik zet er nog even mijn vraagtekens bij. Het gaat misschien wel om veel geld, maar op het totale budget is het niets," reageerde dorsp- raadslid N. Deist in eerste in stantie. Duinhouwer voelde met de twijfel van Deïst mee: „Dat ze niet gaan denken: ach, die jongens van Zonne maire die doen het toch zelf wel." Deïst struikelde vooral over het feit dat de voormalige ge meente Brouwershaven al Met het oog op de naderende feestdagen kon den de vierentwintig deelnemertjes aan de Kreaclub gisterenmiddag zelf hun creativi teit kwijt in het fabriceren van engeltjes. De ze engeltjes konden de kinderen - allemaal in de leeftijd van zes tot twaalf jaar - naderhand meenemen naar huis. De Innderen stonden er niet alleen voor. Cyrious Thaeridoolatabadi, bewoner van Hotel Huis van Nassau in Zie rikzee, was - samen met Agnes Dankers en stagiaire Ilse Deurloo - aanwezig om hen in het creatieve proces een handje te helpen. Een vierde vaste vrijwilliger van organisator Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei was door ziekte afwezig. Met lapjes, bolletjes, stokjes en glittertjes konden de kinderen ve le kanten op. „Ze kunnen allemaal iets kie zen dat bij ze past. De kleintjes houden er van gewoon te kleuren, de ouderen zetten liever iets in elkaar," licht coördinator SKW me vrouw T. van 't Leven toe. De Kreaclub vindt regelmatig plaats. „De drukte is wisselend, maar met dit miezerige weer loopt het meest al heel goed." (Foto: Marijke Folkertsma) een belofte had gedaan een praathuisje te realiseren. „Ik wil eigenlijk vooral duide lijkheid. De gemeente moet nu maar eens een uitspraak doen." A. Walraven, gemeentelijk coördinator dorpsraden, kwam met het voorstel het bedrijfsleven aan te spreken. „De gemeente heeft beperkte middelen. Als ik zie dat iets eenvoudigs als een verkeers- spiegel wordt doorgeschoven naar volgend jaar dan denk ik: wellicht kan er iets uit een andere hoek worden ge haald." J. Elenbaas van de Stichting Jeugd borduurde op deze suggestie voort. „Mijn voorstel is met een paar mensen een concreet plan samen te stellen. Wat kost zo'n praathuisje en hoe kunnen we het mogelijk fi nancieren?." Naast Moniqqe Duinhouwer - aanspreek punt jeugd in de dorpsraad - en Elenbaas zelf zouden er vertegenwoordigers van de oudere bevolking zitting in dit comité kunnen nemen. Ook Deïst ging omwille van het eigenlijke doel overstag: „Ik vind het een goed voor stel." Jeugdavonden Aanleiding voor de discussie was het positieve verloop van de door Monique Duin houwer opgezette en uitge voerde jeugdavonden. Deze avonden zijn opgezet om het gebrek aan een eigen hang- plaats voor de jeugd te com penseren. De avonden, deels film- deels feestavonden, werden goed bezocht. Uit een enquête waarop negentien jongeren reageerden bleek ook niets dan lof. Het plan is met deze avonden door te gaan. alleen over fre quentie en invulling zal nog moeten worden gesproken. Dorpsraadlid K. Mandema- ker: „Mocht het praathuis een keer worden gereali seerd, dan hoeft dat die ge zellige avonden in mijn ogen niet in de weg te staan. Het hoeft niet of-of te zijn. Zo'n gezellige avond kan tenslotte alleen in het dorpshuis wor den georganiseerd." ZONNEMAIRE - Op voor spraak van dorpsraadlid K. Mandemaker heeft de Zonne- mairse dorspraad 300 gulden toegezegd aan de volksdans groep voor ouderen. In januari viert de volks dansgroep haar vijftienjarig bestaan. Voor het te houden feest heeft de groep per brief een verzoek tot financiële on dersteuning bij de dorpsraad neergelegd. De leden zegden het geld unaniem toe. Voor zitter J. Goemans gaf aan de beslissingen van de gemeen te wat betreft de vorm en het wegvallen van ambtelijke ondersteuning te betreuren. „Maar het subsidiegeld dat we aan verenigingen kunnen geven, is voor 1998 nog even gewaarborgd. Het zal wel op zijn pootjes terecht komen, maar het betekent gewoon meer belasting dan voor heen," aldus Goemans. De voorzitter bood gemeente lijk coördinator A. Walraven zijn excuses aan voor het ver wijt dat hij bij de vorige ver gadering had gedeponeerd voor het zonder kennisge ving afwezig zijn. Die opmer king bleek achteraf niet te recht. De dorpsraad van Zonnemaire betreurt het feit dat van de actiepuntenlijst maar weinig daadwerkelijk wordt gerealiseerd. „Dat werkt frustrerend. Er staan punten al langer dan een jaar op en daar is nog niets aan gedaan." ZONNEMAIRE - Een aan- lijngebod van honden voor het strandje van Bonnnene- de. De Zonnemairse dorps raad wil de hondenpoeppro- blematiek begin volgend jaar voorleggen aan direc teur J. Lodder van het Na- tuur- en Recreatieschap de Grevelingen. Lodder bezoekt de dorpsraad van Zonnemaire in februari 1998. De hondenpoep vormt al langer een doorn in het oog van vooral ouders met kinde ren die het strandje van Bommenede aandoen. „Is het misschien een idee een scheiding aan te brengen?," opperde dorpsraadslid Moni que Duinhouwer. „Een ge deelte waar honden aange lijnd moeten worden en een gedeelte vrij." Naar aanlei ding van het lobbyen van de dorpsraad voor lichten aan de Trambaan en de Achter weg, heeft Delta Nutsbedrij ven laten weten de verlich ting voldoende te vinden. De dorpsraad laat dit punt voor alsnog echter niet rusten. Donderdag 11 december Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA. Theater Mondragon. 16.00-18.00 en. vanaf 19.30 uur. Start kerstwensenactie Amnesty International. Hervormd Kerkcentrum, 19.30 uur. Fakkeloptocht, 19.00 uur. Brouwershaven Presentatie en toelichting voorontwerpplan Schou- wen-Oost; Tonnenmagazijn; 19.30 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Kontactorgaan Schouwen- Duiveland in de grote zaal van de kerk. 19.45 uur. Bruinisse Vergadering Bewonersraad Christelijke Woningbouw vereniging Schouwen-Dui veland in het dorpshuis. 20.15 uur. Vrijdag 12 december Zierikzee Decembermarkt in gebouw De Driehoek. Van 19.00 tot 21.00 uur. The Glory of Gospel. Theater Mondragon. 20.00 uur. Noordwelle Winter Fair op Lockershof in Noordwelle. 11.00 tot 21.00 uur. Oosterland Gymnastiekuitvoering SV Duiveland in het sportge bouw. 19.30 uur. Bijeenkomst SGP-Studie- vereniging; Consistorie Ge reformeerde Gemeente, Joostdijk 11; 19.45 uur. Zaterdag 13 december Zierikzee Kerststukjes maken bij De Lichtboei in het MFC, 9.30 tot 11.30 uur. Fietsenkijkdag. Politiebu reau. 10.00-12.00 uur. Verkoping tweedehands feestkleding; korpsgebouw Leger des Heils Poststraat 37.10.00-13.00 uur. Decembermarkt in gebouw De Driehoek. Van 10.00 tot 17.00 uur. PJZ Schouwen-Duiveland verzamelt op Weg naar de Val in Zierikzee voor ski-fes tijn. 13.15 uur. Kerstzangavond regionale koren (Woord Daad). Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Punkrock night met De Hei deroosjes. Brogum. Vanaf 22.00 uur. Renesse Bijeenkomst voor donateurs van de Stichting Vakantie huis Thuredriht in het CJV- jongerenkamp. 11.30 uur. Kinderdisco. Discotheek Pinky's. 14.00 tot 17.00 uur: Zonnemaire Kerstmarkt. Dorpshuis. 13.00-17.00 uur. Dreischor Kerstmarkt (10.00-17.00), kinderdisco (18.30-20.00 uur) en dansavond (21.00). Dorpshuis. Zaterdag 13 december Nieuwerkerk Duivententoonstelling PV Duiveland. Ons Dorpshuis. 14.00-22.00 uur. Adventsconcert vocaal en semble Cantiona Musicum in de Nederlandse Hervormde Kerk. 20.00 uur. Bruinisse Hobby beurs/kerstmarkt Dorpshuis en sporthal De Vanger. 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 14 december Zierikzee Kerstklaverjastoernooi. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur Yogalezing/dans. MFC. 14.00 tot 16.00 uur. Renesse Adventsconcert met de West hoekzangers en kopergroep Luctor et Emergo. Dorpshuis. 14.00 uur. Dreischor Kerstconcert Vocaal Ensem ble St. Laurens en Ooster- lands Fanfare. Hervormde kerk. 20.00 uur. Maandag 15 december Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Vergadering postzegelver eniging Schouwen-Duive land in scoutinggebouw aan de Van Veenlaan 120.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3