10 miljard voor lager tarief Lagere rente voor tuinder groene kas Kinderopvang ook vanuit economie gezien noodzaak Kans parlementaire enquête in Liro-zaak Meer geweld snorfiets Autoverkoop in Europa is gestegen Spotjes niet goed voor imago 'Even Apeldoorn bellen' is mogelijk verleden tijd Voordeel tot zeker 5000 gulden Kloof WD, D66 en PvdA groter Coalitie verdeeld over inkrimpen varkenssector WATERSTANDEN Kabinet schrapt aftrekposten en verhoogt indirecte belastingen Vrouwen steeds harder nodig op de arbeidsmarkt Reductie zeven procent in VS Kyoto boekt op valreep nog bescheiden succes Verkoop geroofd joods goud Erica Terpstra boegbeeld van Corporate Games 7ith no$ litrtr met Usvmhhni inde Mierrat werpen dsnmtt over te penftom maar wet moe- \dij Hf heb dal hereltje onderschat!, "ct 1 \jtn rer/reende bewefinf en erwachtjullie hehetjie tottópTl J Eerherstel voor klomp 2 -- 'j'.J.j'ic ZIERIKZËÊSCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM (ANP) - „Even Apeldoorn bellen", al vijftien jaar een van de succesvolste reclameslo gans, gaat mogelijk verdwijnen. Verzekeraar Cen traal Beheer is op zoek naar een nieuw reclamebu reau en sluit daarbij niet uit dat er ook een ander thema komt. Bij het besluit van Centraal Beheer om te breken met Re sult DDB heeft een rol ge speeld dat de commercials van de verzekeraar steeds vaker onderwerp van kritiek werden. Onlangs trok Cen traal Beheer een spotje terug waarin een Nederlandse vrachtwagenchauffeur in Engeland op de rechterweg- helft rijdt. De verzekeraar deed dat na klachten van de brancheorganisatie Trans port en Logistiek Nederland. De leden van deze vereniging vonden het filmpje .bescha mend". De verzekeringsmaatschap pij besloot de campagne af te blazen omdat ze een aantal grote vervoersbedrijven als klant heeft. Ook de spot met president Clinton en een voodoopop leverde behalve juichende reacties ook veel klachten op. Zorgwekkend Marketing-directeur Bram Rutten spreekt deze week in het reclamevakblad Adfor- matie van een zorgwekkende ontwikkeling. „Onze corpo rate campagne moet meer in lijn komen met die van onze particuliere en zakelijke pro ducten. Vijftien jaar heeft Nederland om onze commer cials gelachen, tegenwoordig is steeds vaker een kleine groep beledigd. De protesten halen soms de pers en dat is niet goed voor ons imago." DEN HAAG (ANP) - Glastuinders die een milieu vriendelijke kas bouwen, de zogenaamde Groen La belkas, komen vanaf 1 januari in aanmerking voor een rente die l'a2 procent lager is dan de normale rente. Dat heeft het ministerie van Vrom besloten. De officiële regeling wordt naar ver wachting in de loop van vol gend jaar gepubliceerd, zo weet Harry Groenewegen van de boeren- en tuindersor ganisatie LTO-Nederland. Het ministerie heeft LTO echter laten weten dat tuin ders die nu beginnen te bou wen er zeker van kunnen zijn dat ze in aanmerking komen voor de gunstige rente. Per bedrijf kan dit voordeel op lopen tot meer dan vijftig duizend gulden per jaar. De kosten voor het bouwen van eën kas bedragen gemiddeld 2 a 2,5 miljoen gulden per hectare. De eisen voor Groen Label kassen liggen op het gebied van milieu en energie. Zo is een Groen Label-kas bij voorbeeld extra goed geïso leerd en is een rookgasreini ger verplicht. Ook het ge bruik van insectengaas om het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen te ver minderen, kan onderdeel van een Groen Label-kas zijn. Volgens Groenewegen is er onder tuinders veel belang stelling voor het bouwen van een milieuvriendelijke kas. DEN HAAG (ANP) - De kloof tussen de coalitiepar tijen VVD en PvdA enerzijds en D66 anderzijds over de herstructurering van de varkenshouderij is weer groter geworden. D66 is voor geen enkele prijs bereid akkoord te gaan met het alternatieve plan om een deel van de krimp te laten plaatsvinden via het zoge naamde voerspoor. Dat heeft landbouwwoordvoerder Ter Veer van D66 gezegd. Minister Van Aartsen van Landbouw (WD) heeft woensdagochtend met de landbouwwoordvoerders van WD, PvdA en D66 over legd over aanpassing van zijn wetsvoorstel. Hij heeft de Tweede Kamer begin deze week een nota van wijzigin gen toegezegd. Volgens Ter Veer heeft Van Aartsen er een nieuw pro bleem bij als hij een deel van de krimp wil bereiken via het voerspoor. Dit houdt in dat voer met minder fosfaat wordt gebruikt, waardoor de totale uitstoot vermindert. „Wij zijn daar tegen. Het is niet controleerbaar en niet handhaafbaar. Het is een op lossing uit de tijd van het CDA. Daar doet D66 abso luut niet aan mee", aldus een zeer stellige Ter Veer. Hoewel Van Aartsen ook geen fan is van de weg van het fosfaatarme voer, is hij volgens zijn partijgenoot Blauw toch wel bereid hier over na te denken. PvdA en VVD zien wel heil in het voerspoor. ROTTERDAM (ANP) - De snorfiets speelt een steeds grotere rol in het geweld op straat. Uit cijfers van het politie korps Rotterdam-Rijnmond blijkt dat bij 18 procent van de straatroven in het Rijn mondgebied in 1997 een snor fiets was betrokken. In 1996 was dat percentage 3 procent en in de tweede helft van 1995 nog 2,5 procent. De snor fiets blijkt een gewild object om te stelen. Criminelen houden de berijder aan en ge bruiken volgens chef J. van Meggelen van het Roofcoör- dinatieteam zeer grof geweld om de bestuurder van zijn snorfiets te halen. Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-metcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 12 dcc. 01.40 163 07.30 -120 I3.55 157 20.00 -143 ROOMPOT BUITEN 12 dec. 00.00 170 06.25 -116 I2.20 167 18.45 -142 BRUINISSE I2 dec. 01.20 170 07.35 -128 I3.30 165 20.00 -152 VVEMELDINGE 12 dcc. 01.40 185 07.40 -134 14.00 181 20.05 -157 Springtij: 16 december Actuele informatie oyer afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een bedrag van tien miljard gulden vrijmaken voor verlaging van de belastingtarieven. Dat geld moet komen uit het schrappen van aftrekposten en het verhogen van in directe belastingen, zoals BTW. Om negatieve effecten voor werkgelegenheid en koop kracht te vermijden zou deze operatie gepaard moeten gaan met een belastingverla ging van 2,5 tot vijf miljard gulden. Dat staat in de nota Belastin gen in de 21e eeuw, die minis ter Zalm en staatssecretaris Vermeend van Financiën donderdag hebben gepresen teerd. Het stuk is bedoeld als „verkenning" voor een dras tische belastinghervorming, die volgens het kabinet no dig is. Pas tijdens de kabi netsformatie zullen politie ke knopen worden doorgehakt. Het stuk, waarvan grote de len de afgelopen maanden al uitlekten, bevat drie varian ten. In de eerste variant da len de belastingtarieven (nu 36, 50 en 60 procent) het minst: naar 34, 48 en 58 pro cent. Dat komt omdat de be lastingvrije som (het bedrag dat iedereen van zijn belast baar inkomen kan aftrek ken) gehandhaafd blijft. In de tweede variant dalen de tarieven verder: naar 34, 44 en 56 procent, terwijl de eerste schijf wordt verlengd naar ruim 52.000. gulden. In deze variant wordt de belas tingvrije som omgezet in een voor iedereen gelijke aftrek, wat gunstig is voor de lage en ongunstig voor de hoge inko mens. In de derde variant ver dwijnt de (dure) belasting vrije som helemaal zodat de tarieven veel forser kunnen dalen: naar circa 20, 35 en 50 procent. De eerste schijf loopt in deze variant slechts tot 26.000 gulden en de twee de tot 53.000 gulden. Het geld voor deze belasting verlaging komt uit het op trekken van het hoge BTW- tarief van 17,5 naar 19 procent en door de milieu- en energiebelastingen met vijf miljard te verhogen. Aftrekposten Volgehs de nota verdwijnen veel fiscale aftrekposten of gaan ze omlaag. Zo zou het reiskostenforfait, de fiscale aftrek voor forensen, veel la ger kunnen worden als de vaste aftrek voor werkenden wordt verruimd. De rente-af trek voor consumptieve aan kopen (zoals boten en auto's) wordt beperkt tot een aantal bijzondere uitgaven, zoals voor studie en ziektekosten. Lijfrentepremies zijn alleen nog aftrekbaar voor mensen die een te laag pensioen he- ben opgebouwd. De hypo theekrente voor de eigen wo ning blijft geheel aftrekbaar. Vermogensbelasting De vermogensbelasting ver dwijnt volgens de nota. In plaats daarvan komt er een belasting op het rendement uit vermogen. Dat rende ment wordt geschat op 4 pro cent en daar wordt vervol gens 25 procent belasting over geheven. Vrouwen zijn hard nodig op de arbiesmarkt. Daarom zijn er ook economische motieven om kinderopvang te stimuleren. (Archieffoto) DEN HAAG (ANP) - Kinderopvang- is niet alleen vanuit het oogpunt van vrouwenemancipatie ge- lyenst, het is ook nodig voor de economie. Op de arbeidsmarkt zijn vrouwen steeds harder nodig. Dat zei minister Melkert (Sociale Zaken) woensdag tijdens het Kameroverleg over emancipatie. Kinder opvang is een gedeelde ver antwoordelijkheid van overheid, ouders, werkge vers en werknemers, aldus de minister. In het najaarsoverleg tussen kabinet en sociale partners is dinsdag ook over kinder opvang gesproken, aldus Melkert. Werkgevers dra gen vaak al bij aan de kos ten van opvang van kinde ren onder de vier jaar. Maar Melkert bespeurde bij de so ciale partners terughou dendheid wanneer het erop aan komt dat ook te doen voor de opvang van oudere kinderen. „Kortzichtig", vond Melkert. Maar hij heeft er wel begrip voor dat zij willen weten wat op lan gere termijn het beleid van de overheid is. Daarover moet dan ook helderheid worden geschapen. De over heid trekt voor komend jaar extra geld uit voor de bui tenschoolse opvang van kin deren tussen de 4 en 12. Gok komen er experimenten met opvang voor 12- tot 16-jari- gen. Die moeten duidelijk maken of daaraan behoefte bestaat. Overbrengen Melkert beloofde tijdens het overleg dat hij de suggestie van Pvd A-Kamerlid Van Nieuwenhoven zal over- brengëh om te kijken wat de belastingplannen van mi nister Zalm (Financiën) voor effect op de positie van vrouwen hebben. BRUSSEL/AMSTERDAM (ANP) - De verkoop van au to's in Europa.is in november flink gestegen. De vereniging van Europese autoproducenten (ACEA) maakte donderdag bekend dat er de afgelopen maand 10,4 procent meer wagens zijn verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Neder land blijft als een van de wei nige landen achter met een daling van 2,9 procent ten op zichte van november 1996. Dat is de laagste score van al le EU-lidstaten. Volgens de brancheorganisa tie RAI speelt daarbij mee dat de autoverkoop in Neder land aan het einde van het jaar altijd terugvalt. KYOTO (RTR) - De klimaatconferentie in Kyoto is op het allerlaatste moment toch nog op een be scheiden succes uitgelopen. Na elf dagen van keiharde onderhandelingen kwam het donderdag, een dag na dat de conferentie eigenlijk had moeten eindigen, toch nog tot een akkoord over de reductie van de uitstoot van broeikasgassen. Volgens „Kyoto" moeten tussen 2008 en 2012 de vol gende verminderingen zijn bereikt in de uitstoot van zes broeikasgassen: 8 pro cent in de Europese Unie, 7 procent in de Verenigde Staten en 6 procent in Ja pan. Het akkoord stelt 1990 als referentiejaar voor kooldioxide, methaan en lachgas. Voor drie CFK- vervangers geldt het ni veau van uitstoot in 1995 als uitgangspunt. Gemiddeld moet een ver mindering van de uitstoot bereikt worden van 5,2 pro cent ten opzichte van 1990. De verschillen per land zijn groot. Zo mag Australië zijn uitstoot opdrijven met 8 procent, Noorwegen met 1 procent en IJsland met 10 procent. Canada zal dalen met 6 procent, wat geldt als een belangrijke bijdrage. Nederland Nederland hoeft zijn uit stoot veel minder ver terug te brengen dan oorspronke lijk het plan was. De Euro pese Unie had aanvanke lijk ingezet op een reductie van 15 procent ten opzichte van het emissieniveau van 1990. Daarbij ging het om drie gassen. Binnen de EU zouden per land andere per centages gelden. Nederland zou in dat plan uitkomen op een vermindering van on geveer 10 procent. DEN HAAG (ANP) - Voormalig president van de Al gemene Rekenkamer F. Kordes sluit niet uit dat zijn onderzoek naar de gang van zaken omtrent het Liro- archief zal uitmonden in een parlementaire enquê te. De Tweede Kamer kan daar toe besluiten, afhankelijk van Kordes' bevindingen. Bij een enquête kunnen be trokken worden verplicht te verschijnen. Bovendien staan ze onder ede. Kordes zal zich vooral richten op de beschuldiging dat medewer kers van het Agentschap/ Waarborgfonds Rechtsher stel eind jaren zestig onder hands door nazi's van joden geroofd goud hebben ge kocht. Het weekblad De Groene Amsterdammer kwam met deze schokkende onthulling. Minister Zalm van Financiën reageerde meteen en stelde Kordes aan om de zaak tot de bodem uit te zoeken. Het College van Rabbijnen van het Verbond van Libe raal-Religieuze Joden in Ne derland vindt sowieso dat er een parlementaire enquête moet komen naar alle gesto len bezittingen van joden tij dens de Tweede Wereldoor log. Ook de organisatie Federatief Joods Nederland (FJN) heeft bij minister Zalm aangedrongen op een dergelijk breed onderzoek. DEN HAAG (ANP) - Op per- soonlijke titel is staatssecre taris Erica Terpstra (Sport) benoemd tot beschermvrou we van de World Corporate Games die volgend jaar plaatsvinden in Den Haag. Aan dat sportevenement doen 7500 deelnemers uit het bedrijfsleven mee, afkom stig uit de hele wereld. Nelson Mandela (Johannes burg '94), wijlen Francois Mitterand (Lille '91) en Juan Antonio Samaranch (Genève '95) zijn enkele namen die Terpstra voorgingen als ver tegenwoordiger van de orga nisatie van de olympiade. Ze aanvaardt de uitnodiging op persoonlijke titel omdat de verkiezingen eraan ko men. „En over een tweede ambtstermijn als staatsse cretaris kan ik nog geen dui delijkheid geven. Ik zou met een aanvaarding op titel van bewindsvrouw een nieuwe bewindspersoon in verlegen heid kunnen brengen." De World Corporate Games vinden volgend jaar (29 au gustus tot 6 september) plaats in het kader van het 750-jarig bestaan van Den Haag. Suske en Wiske DE MOMPELENDE MUMMIE" door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 15 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht n.west 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 1 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht noord 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht n.oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 dec. Zon op 08.40, onder 16.27 Maan op 15.51onder 06.11 Volle maan: 14 december (03.38) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het roer gaat om. Hadden we de afgelopen dagen temperatu ren die ruim boven normaal lagen, de komende dagen krijgen we te maken met koude lucht en duikelt de tem peratuur naar waarden die beneden normaal zijn. Na het weekeinde komt het kwik nog slechts met moeite bo ven het vriespunt uit. Behalve kou der wordt het ook droger. Vannacht is er nog geen sprake van droog weer. Tijdens de passage van een storing regent het flink en waait het stevig. De wind, die van zuidwest naar noordwest draait, wakkert bo ven land aan tot vrij krachtig, langs de kust tot hard of misschien zelfs tot stormachtig. Met het draaien van de wind stopt de aanvoer van zachte lucht. De minimumtemperatuur ligt rond 6 graden en morgenmiddag is het een graad of 8. De zon schijnt slechts af en toe en er is kans op en kele buien. In de loop van het week einde ontwikkelt zich een hogedruk- gebied dat de regenkans onder drukt. Daar staat tegenover dat de wind langzaam verder draait naar noordoost zodat koude lucht uit Scandinavië ons kan bereiken. DELFT (ANP) - Klompen zijn voldoende veilig als werkschoeisel. Dat heeft een onderzoek van TNO in Delft uitgewezen. De klomp als werk schoeisel kwam in op spraak toen een ambte naar van een Arbo-dienst vaststelde dat de klomp niet was voorzien van de zogenoemde CE-marke- ring. Die is in het ver enigde Europa nodig voor officiële erkenning. De klompenindustrie in Nederland kwam daarte gen heftig in het geweer en liet een onderzoek in stellen naar de veiligheid van de klomp door TNO. Nu het onderzoek is afge rond hebben twee klom penfabrikanten een cer tificaat aangevraagd. Die resultaten zijn zoda nig positief dat de over handiging van die certifi caten spoedig mag worden verwacht, aldus TNO. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever L/iO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. fnlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/j% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2