Stichting Mondragon uiteen 'Kerstbomen lichtpuntje in donkere dagen voor kerst' Grootse KERSTMARKT r ZIERIKZEESCHE 1 i NIEUWSBODE i zaterdag 13 december a.e. zie advertentie achterpagina in deze krant 'Niet aansprakelijk zijn voor iets waar je geen invloed op hebt' Ondanks hogere rijksbijdrage De Zuidhoek rekent op gemeentelijke bijdrage Auto in sloot Auto landt in weiland Brief A. Schouw bij 'Schouwenaer' Cornelia ondergaat circus in de media en het theater I KAN MONDRAGON ZICH NIET BEHEERSEN? dé krant van schouwen - duiveland! n 32bq ^/OnFLBV^ \^/Dqpi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 11 DECEMBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26298 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - De Beheersstichting Mondragon heeft het bijltje er deze week definitief bij neergegooid. „Wij willen geen aansprakelijkheid voor zaken, waar wij geen enkele invloed op kunnen uitoefe nen," laat G. Willemse desgevraagd weten. Er ligt volgens hem een com plex aan factoren ten grond slag aan het besluit van de Beheersstichting om una niem op te stappen. Hij maakte als externe adviseur deel uit van de stichting. Wil lemse is directeur van een ad viesbureau horeca, toerisme en recreatie. Willemse somt zijn grieven op, zowel aan het adres van de gemeente als van de Zeeuwse Theater Stichting (ZTS). „Sinds de start van het theatercafé op 16 juli heb ben we tot op onze laatste vergadering maandag geen enkel resultaatcijfer ontvan gen. We zouden bij wijze van spreken een ton winst ge maakt kunnen hebben of drie ton verlies, wij weten het niet. Er zou gewerkt wor den met twee gescheiden ex ploitaties voor horeca en theater. Er werden slechts voorlopige contracten onder tekend en vervolgens kwam de ZTS met één exploitatie- overeenkomst, waarin hore ca en theater weer ineen wor den geschoven. Die hebben we dus ook niet onderte kend." Gescheiden exploitaties zijn van belang, omdat de theaterpoot subsidiabel is en winst vanuit de horeca door gesluisd kan worden, waar door op termijn minder sub sidie nodig is. ,,Het gaat in feite dus om gemeenschaps geld." Keus Willemse benadrukt, dat de keus om in zee te gaan met de ZTS al was gemaakt door de gemeente voordat de Be heersstichting was geïnstal leerd. ,,Ook op de aanstel ling van Twan Robbeson als directeur hebben wij geen enkele invloed gehad." Het moment van aankoop van restaurant Mondragon door de gemeente Zierikzee zo kort voor de herindeling kwam volgens Willemse op een ongunstig moment. „Ik heb de indruk, dat men ei genlijk niet goed wist, wat men er mee aan moest. De Beheersstichting werd in het leven geroepen omdat de ge meente absoluut niet zelf als exploitant wil optreden en elke schijn van paracommer- cie wil vermijden." Hij zegt, dat de Beheersstich ting in februari enthousiast aan haar taak is begonnen. De ervaringen met de be drijfsvoering van de ZTS hebben het tij doen keren. „Gerard Peijs (directeur ZTS, red.) en Twan Robbeson zijn creatieve mannen. Alle respect daarvoor, maar je kunt er geen zaken mee doen." Huurovereenkomst Ook de gemeente is, volgens Willemse in gebreke geble ven. Er ligt nog steeds geen huurovereenkomst en op brandbrieven van de Be heersstichting over dringen de voorzieningen aan restau rant en theater wordt niet gereageerd. „De cv-capaci- teit in het restaurant is on voldoende, de meterkast is afgekeurd en de Arbodienst zou het theater zo kunnen sluiten en daar zijn wij als Beheersstichting dan aan-t sprakelijk voor," aldus Wil lemse. Het signaal dat de stichting De bezoekersaantallen in Theater Mondragon zijn dit seizoen verrassend hoog. Maar hoe hoog precies, daar heeft de zojuist afgetreden Beheersstichting geen idee van. (Foto Marijke Folkertsma) eind augustus al gaf, had niet het gewenste resultaat. Bur gemeester J. Asselbergs ver zocht de leden de lopende za ken toch nog tot het einde van dit jaar te behartigen en zegde voor 1 november een duidelijk organisatieplaatje toe. Ook dat is niet gekomen. 'Druk mee' „Ik ben er heel druk mee be zig," reageert wethouder P. Berrevoets-Ringelberg. In een vergadering met de wet houder werden directeur Pe ijs en adjunct-directeur Rob beson woensdagmiddag da nig op hun nummer gezet. „In principe zit er wel wat in de kritiek van de Beheers stichting," vindt de wethou der. Ze heeft echter ook be grip voor de aanloopproblemen van ue ZTS, die wat meer tijd nodig heeft voor het opstellen van dienstverleningscontracten, directiestatuten en overzich ten van exploitatiecijfers. Verder wil Berrevoets er ei genlijk niks over zeggen, ook niet of er getracht gaat wor den een nieuwe Beheers stichting te vormen. „Ik ga niet op zaken vooruit lopen, waar ik misschien later weer op terug moet komen." Peijs vindt het jammer, dat de Beheersstichting de ZTS niet iets meer tijd heeft ge gund. De ZTS bestaat offi cieel pas sinds mei dit jaar. Het werk in de praktijk was toen al in volle gang. „Er kwam een gekkenhuis over ons heen, in een tijd dat we ook heel veel energie moes ten steken in het promoten van het nieuwe theaterpro gramma. Onze hoofdtaak ten aanzien Mondragon is ook meer publiek binnen te ha len. Daar zijn we volledig in geslaagd." Het maken van gescheiden exploitatie-overzichten kan wel, volgens Peijs, maar pas aan het einde van het jaar. De Raad van Toezicht van de ZTS heeft bepaald dat er met een verweven exploitatie moet worden gewerkt. Want is volgens Peijs ook moeilijk om exact bij te houden hoe veel uur elk persone^slid wordt ingezet voor het theater of voor de horeca. Bo vendien zit ook daar een gro te verwevenheid in. Op pagina 3: Commentaar ZIERIKZEE - Ondanks een hogere rijksbijdrage en een exploitatieoverschot over de eerste negen maanden van dit jaar, verwacht Werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek ook voor dit jaar een ge meentelijke bijdrage van ongeveer drie ton. Het extra geld dat van het rijk werd verkregen zal ge bruikt worden om meer for matieplaatsen te creëren. Over de eerste negen maan den van dit jaar is er een winst gemaakt van 93.000 gulden. In 1995 bedroeg het verlies op het exploitatiere sultaat 481.000 gulden. In 1996 was er nog een tekort op de exploitatie van 281.541 gulden. Dit jaar werd er in eerste instantie een tekort van 329.000 gul den verwacht. Naast de hogere rijksbij drage (dit jaar 7.185.800 gul den) zijn ook de werkelijke loonkosten van de WSW- werknemers lager dan ge raamd. Opvallend aan de kosten kant van De Zuidhoek is een boete die is opgelegd door het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds. Deze werd gegeven omdat De Zuidhoek onvoldoende' in spanning heeft geleverd voor herplaatsing van een arbeidsongeschikt ver klaarde gemeentelijk me dewerker. SCHARENDIJKE - Een 22- jarige inwoner van Oost- voorne reed gisteren in Scha- rendijke van de Elkerzeeseweg af de sloot in. De man uit Oostvoorne kwam vanuit de richting De- lingsdijk. Hij raakte met het rechtergedeelte van de auto ter hoogte van de bocht op de Elkerzeeseweg in de berm en kwam pas in de sloot tot stil stand. De bestuurder kwam er af zonder verwondingen. De auto moest worden weg- getakeld. AANHOUDING OOSTERLAND - De politie van Goeree-Overflakkee heeft een inwoner van Oos- terland aangehouden. De 36- jarige man trapte gisteren de voordeur in bij een inwoon ster van Middelharnis. Ook had hij vernielingen aange bracht aan de auto van de vrouw. NOORDWELLE - Een 61-ja- rige Rotterdammer is dins dag bij een inhaalmanoeuvre op de Stoofweg in Noordwel- le een aangrenzende sloot overgevlogen en in het wei land beland. De man reed over de Stoof weg in de richting van Renes- se. Voor hem reed een 37-jari- ge man uit Noordwelle. Ter hoogte van de Smidsweg gaf de Noordwellenaar aan linksaf te willen slaan. De Rotterdammer zag dit niet en zette een inhaal manoeuvre in. In een poging een aanrijding te voorko men, week hij vervolgens uit naar links en maakte zijn sprong over de sloot het wei land in. De omheining van het wei land en het bord 'Welkom in Noordwelle' sneuvelden daarbij. Gemeente plant bomen in alle kernen Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - De plantsoenendienst van de gemeen te is deze week begonnen met het plaatsen van kerstbomen (sparren) op Schouwen-Duiveland. In Zierikzee worden er vier geplant, de andere kernen krijgen er één. „Voor het einde van de week brandt alles," vertelt J. Doeswijk, hoofd plantsoenen dienst. De bomen in Zierikzee wor den geplaatst aan het Haven park, Grevelingenstraat, Ca- landweg en bij het tijdelijke gemeentehuis aan de Haring- vlietstraat. In iedere andere kern op Schouwen-Duive land wordt één boom in het centrum geplant. Zierikzee krijgt er vier omdat het een grotere plaats betreft. „Het brengt sfeer en is een licht puntje in deze donkere dagen voor kerst," omschrijft Doeswijk de reden van het plaatsen van de bomen. Voor de verlichting in de bo men in de voormalige ge meente Duiveland schafte de gemeente transformators aan. In Nieuwerkerk, Ou- werkerk, Oosterland en Sir- jansland was de verlichting in voorgaande jaren aange sloten op het lichtnet, het geen 220 volt spanning ople verde. Te gevaarlijk, oordeelde de nieuwe gemeen te Schouwen-Duiveland. „Wij accepteren het niet dat de kerstbomen op het licht net branden om persoonlijke ongelukken te vermijden," aldus Doeswijk. Door de transformators is de net spanning teruggebracht naar acceptabele waarden van 42 volt. In Nieuwerkerk en Ou- werkerk worden die appara ten geplaatst in de toren van de kerk, in Oosterland in café Neffen d'Eule en in Sir- jansland in een woonhuis. De andere vijf gemeenten van voor de herindeling hadden Aan de Ring in Ouwerkerk werd deze week, evenals in alle andere kernen van Schouwen-Dui veland, een kerstboom geplaatst. (Foto: Marieke Mandemaker) al de beschikking over trans formators. Het hoofd plantsoenendienst kreeg van iemand het ver zoek om de sparren het hele jaar te laten staan, maar hij is daar geen voorstander van. „De bomen horen hier in verband met klimatologi sche omstandigheden niet thuis, je houdt ze niet lang goed." De sparren zijn af komstig uit België, waar zij uitgedund werden om andere bomen de ruimte te geven om te groeien. De gemeente koopt ze bij de zuiderburen omdat hier in de buurt geen objecten gedund werden. Vandalisme Om schade door vandalisme te voorkomen worden de bo men op de laatste dag van het jaar weer weggehaald. „Niet zozeer om de bomen, die door de jeugd in brand gestoken zouden kunnen worden, maar het zou zonde zijn van de verlichtingssnoeren, die de volgende jaren weer ge bruikt kunnen worden," al dus Doeswijk. Nu maar ho pen op een sfeervolle kerst met vele lichtpuntjes. AANRIJDING BRUINISSE - Een 49-jarige inwoonster van Zierikzee en een negentienjarige inwoner van Bruinisse raakten gister middag betrokken bij een aanrijding op de Parallelweg te Bruinisse. Om 15.50 uur reed de Zierik- zeese, komende uit Bruinis se, over de verbindingsweg tussen de N59 en de Parallel weg. Zij wilde richting Oude- Tonge maar verleende op het kruispunt geen voorrang aan de van links komende Bru- enaar. Het licht is voor alle ogen, maar niet alle ogen zijn voor het licht Feuch-Tersleben Minder zacht HET WEER In het algemeen veel bewolking en ge regeld enkele buien. Middagtempera- tuur dalend naar ongeveer 8 graden. Noordwestenwind, krachtig, rond kracht 6, aan de kust hard tot stor- machtig, 7 a 8. In de loop van de dag geleidelijk minder wind. 3 HALF PIPE De skatende jongeren van Dreischor willen een half- pipe in hun dorp. 5 SLUITING Deuren manufacturenwinkeltje Brouwershaven gaan nu definitief dicht. 7 ECONOMIE Provincie optimistisch over economie in beleidsplan 1998-2002. 9 VOETBAL Voetbalclubs Schouwen-Duiveland boeren redelijk goed voor de winterstop, blijkt uit tussenbalans. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Na de euforie over de musical Circus Cornelia, kwam de domper van het mediacircus, zo stelt directeur A. Schouw van Verpleeghuis Corne lia vast in een persoonlijke brief bij huiskrant 'De Schouwenaer.' Schouw geeft aan, dat het imago van de Corneliastich- ting een stevige deuk heeft opgelopen door de wijze waarop 'bejegeningsinciden ten' binnen het verpleeghuis onlangs in het nieuws zijn ge komen. Hij schrijft, dat in de bericht geving waar mogelijk is ge tracht om uitleg te geven, zo als over de maatregelen, die getroffen zijn om herhaling van de bejegeningsinciden ten in de toekomst uit te slui ten. Mochten er bij de betrok kenen toch nog vragen leven over het reilen en zeilen van de Corneliastichting, dan wil de directie graag de tijd ne men om klaarheid te schep pen. Steunbetuigingen Verder maakt Schouw mel ding van de vele steunbetui gingen, die de Corneliastich ting in de recente hectische periode mocht ontvangen. Ze kwamen zowel van mensen, die weten hoe het er in de da gelijkse praktijk van het verpleeghuis daadwerkelijk aan toe gaat, als van vele ex terne relaties. Het festijn rond het theater spektakel Circus Cornelia markeerde, volgens de direc teur, de nieuwe elan waar mee de medewerkers aan de slag zijn gegaan na een groot scheepse reorganisatie ten behoeve van de kwaliteit van de zorg aan de bewoners. AANRIJDING ZIERIKZEE - Op de kruising Weg naar de Val met de Juli- anastraat in Zierikzee vond als gevolg van het buiten ge bruik zijn van de verkeers lichten gisteren een aanrij ding plaats. Een 49-jarige automobilist uit Zierikzee kwam vanaf de Julianastraat gereden en raakte door het buiten ge bruik zijn van de verkeers lichten in verwarring. Hij reed de kruising op om links af te slaan in de richting van Rotterdam. Te laat zag hij de naderende truck met opleg ger, waarop een aanrijding volgde. De truck raakte licht beschadigd, de personenauto was aanzienlijk beschadigd. Er vielen geen gewonden. De verkeerslichten waren bui ten gebruik in verband met werkzaamheden. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, i I met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neemeen abonnement. I j JA, ikwil een: OMAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 i I O KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving óf 51,00 I I O KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving f 53,50 O HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 I O HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 O JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 j O JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr I Adres I Postcode Plaatsj Telefoon Geb.datum:i Handtek. Bij automatische afschrijving uw j J I 11 f j j ii bank-/gironummer vermelden: II II II lI lI lI II II II SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. zzn 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1