verlengsnoer naar lichtmanagement Prijswinnaars bij Golff Heidenroosjes naar Brogum 'Gouden Hand' trofee bij Bruse hobbybeurs Winnaar van de Sinterklaaspuzzel dier in het vizier Een levensgenieter Natuur Nabij is film over eigen omgeving -WOENSDAG 10 DECEMBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE - Toen Paul en Sigrid Brandsma in Zie- rikzee een monumentaal pandje betrokken, werden ze met onverwachte kosten geconfronteerd: de elektra in het huis moest worden vervangen. Nadat het echtpaar zich op de hoogte had gesteld van de talloze elektrotechnische mogelijkheden, besloot men de zaken voortvarend aan te pakken. Hun huis onderging een elektrametamorfose. Metamorfose, daar is op 't oog bij binnenkomst weinig van te merken. Maar in de woonkamer blijkt al gauw dat de oude kleurloze licht schakelaars en contactdozen zijn vervangen door nieuwe. "Mooi he", zegt Paul Brands ma als hij wijst naar een wil lekeurige schakelaar. ,,Het oog wil ook wat, daarom koos ik voor een afdekplaat je jnet een gouden randje. Dat heb ik in deze ruimte doorgevoerd. Gewoon een mooi en sjiek detail." Rommelig TeVens zijn de schakelaars en wandcontactdozen econo- rraischer verspreid over de ftHjnte. Voorheen was het •küoeien met verlengsnoeren omdat de bestaande voorzie ningen op de verkeerde plaats waren geïnstalleerd. Paül Brandsma vond dat maar een rommelig gezicht. Zoals je nu ziet, nergens een verlengsnoer te vinden." De wandcontactdozen zijn voor zien van een overspannings beveiliging, die spanning spieken (bijvoorbeeld bij blikseminslag) afleidt. De te levisie, videorecorder en ste reo blijven dan gespaard. Een staaltje van hedendaags binnenhuiselektra is het lichtmanagement. Triomfan telijk licht Paul Brandsma de mogelijkheden van dit high-techapparaatje toe. „Licht kun je tegenwoordig managen. Het is te program meren. Diner by spotlight, terwijl de overige ruimte passend is verlicht. Kan hoor. Kijk maar." Hij drukt op de afstandsbediening en in één adem floept het licht bij de eethoek aan, terwijl het in de woonkamer wordt gedimd. ,,Dat kun je voor programmeren. De lichtval verandert in de door mij voorgeprogrammeerde sa menstelling. Handig hoor." Zee van licht Dan loopt de gastheer naar het toilet waar zich - zo blijkt - ook een aardige gimmick bevindt. Voorheen zochten Oud en historisch van buiten, maar binnen voorzien van mo derne elektrische snufjes, zoals lichtmanagement, bewe gingsmelders en comf ortcontactdozen. (Foto: Maaike Verheijen) de gasten op de tast naar de lichtschakelaar. Dat hoeft nu niet meer. Wie nu het toilet betreedt, bevindt zich ineens in een zee van licht. Verant woordelijk hiervoor is de be wegingsmelder. Die bevindt zich overigens ook in de hal van het pand. „Handig voor als je thuis komt. Je voelt je ook zo welkom. De keuken en de badkamer waren voorheen een bron van elektra-ellende in huize Brandsma. De stoppen sloe gen regelmatig door als ge volg van eep verrotte man tel, die de koperen leiding beschermt. De leidingen zijn vervangen, evenals de con tactdozen? De muren hier zijn licht-beige waarop het echtpaar zwarte schakelaars en contactdozen bedacht, 't Moet gezegd: wederom fraaie details. Keuken Ook in de keuken heeft het echtpaar ruim voldoende voorzieningen getroffen. Voor elk keukenapparaat lijkt wel een (veiligheids)contactdoos te vinden. Zelfs een comfort- contactdoos: een stekker die vastzit, springt er met een druk op de knop vanzelf uit. Ook zien we een tijdschake- laar die de stroomtoevoer tot de ingestelde tijdsduur be perkt. "Dan slaat bijvoor beeld de afzuigkap automa tisch af", zegt Paul Brandsma. „Al die voorzieningen en snufjes, het lijkt wat over dreven en pure luxe. Toch is dat niet zo. Ik bedoel, ik was zo geschrokken van de staat van de elektra dat ik het ri goureus heb laten vervan gen. We voelen ons gewoon veiliger. En dan mag 't best wat kosten." Metamorfose De rondleiding eindigt in de badkamer. Behalve dat deze ruimte een kosmetische op knapbeurt heeft gekregen, zijn ook hier passende maat regelen getroffen. Het is een en al veiligheid wat de klok slaat. Paul Brandsma wijst op de veiligheidscontactdoos tegen foutstroom. "Dat is een contactdoos en veiligheids schakelaar tezamen. Bij ge vaarlijke situaties wordt de stroom vanzelf uitgescha keld, waardoor elektrische apparaten in de badkamer geen gevaar meer vormen," zo legt hij uit. Ook is er een regelaar voor binnentemperatuur geïnstal leerd. '"Dat is voor de ener giebesparing. Ik kan dat ding zo instellen dat als we de badkamer gebruiken de temperatuur altijd aange naam is." Lichtmanagement, wandcontactdozen met een sierstrip, bewegingsmelders. Het pand heeft z'n oude jas uitgetrokken. De 'elektra metamorfose' is compleet. De zon "Ik zei laatst nog tegen mijn partner: het lijkt wel alsof de zon hier nooit meer onder gaat", grapt Paul Brandsma. .Mensen die meer willen we ten over de vele mogelijkhe den van wandcontactdozen en lichtschakelingen kunnen terecht bij de stichting Scha kel naar Schoonheid, waarin de belangrijkste importeurs en fabrikanten zijn verenigd. De stichting heeft de brochu re 'Het beste voor uw huis' gratis klaar, liggen. De bro chure kan worden aange vraagd via telefoon 0800 0230005 (gratis). OLIEBOLLENACTIE öÏRKSLAND - Muziekver- endging Amicitia houdt vrij dag 12 'december in Dirks- land een oliebollenactie ten bate van het instrumenten fonds. De lekkernij, gebakken door bakker Nagtegaal uit Melis- sant, wordt zowel 's middags als;'s avonds verkocht. De le- c^n van Amicitia komen v^anaf 15.00 uur aan de deur. Dé'oliebollen kunnen vanaf l5-,30 uur ook afgehaald wor- deri bij het gebouw van Ami citia aan de Nijverheidsweg in Dirksland. KERSTZANGAVOND O OLTGï^N SP LAAT - In 't Centrum aan de Van Weel straat in Ooltgensplaat wordt maandag 15 december een kerstzangavond voor 50- plussers gehouden. De zaal is om 19.00 uur open. De zang- avond begint om 19.30 uur. ZANGDIENST STELLENDAM - In de Gere formeerde kerk van Stellen dam wordt zondag 14 decem ber een advent-zangdienst gehouden. Het Gereformeerd Kerkkoor Canticum verleent zijn me dewerking. De samen- en koorzang wordt begeleid door het koperensemble van de. familie Grootenboer uit Stellendam. Martin Kolff be speelt het orgel. Ds. J. Koster vertelt over het thema 'Bij God komen'. Aanvang 18.30 uur. KERSTZANGAVOND MIDDELHARNIS - In de Ne derlandse Hervormde kerk in Middelharnis wordt zater dag 13 december een volks- kerstzangavond gehouden. Het samenzingen van oude en nieuwe kerstliederen staat centraal in het pro gramma. De trompettisten H.' Kom en H. Mackloet en organist Paul Kieviet bege leiden de samenzang. De avond die om 19.30 uur be gint, is een initiatief van de restauratiecommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk. Advertentie runde sam trendsports Rchuithaven 10 Zierikzee 0111-420080 Prijs voor 'bijzondere hobbyist' BRUINISSE - De Gouden Hand. Zo heet de trofee die zaterdag 13 december tijdens de hobbybeurs in sportzaal De Vanger in Bruinisse wordt uitgereikt aan een verzamelaar of hobbyist'die op een bijzon dere manier bezig is of er creatief uitspringt. De Bruse hobbybeurs beleeft dit jaar haar veertiende edi tie. Ongeveer tachtig hobby isten en verzamelaars heb ben zich aangemeld voor het jaarlijks terugkerende eve nement. Organisatoren Lydie Wie- brens en Jaap Huizer hebben geprobeerd zoveel mogelijk verschillende verzamelingen en hobby's op hun beurs te krijgen. Het evenement wordt gecombineerd met een Kerstmarkt. Nieuwe trend De nieuwe trend in hobbyï- sten-land is volgens Huizer en Wiebrens het werken met uitsluitend natuurlijke ma terialen. Daarvan zijn op de Bruse hobbybeurs verschil lende varianten te zien. Vas te klanten als modelbouwers zijn ook dit jaar weer op de hobbybeurs vertegenwoor digd, maar Huizer en Wie brens verwachten dat bij voorbeeld de hobbyisten met handgemaakte maskers, die genen die werken met giet- hars, de makers van geur- taarten en de deelnemers die alles van Droste verzamelt extra aandacht van de bezoe kers zullen krijgen. Startschot Burgemeester J. Asselbergs is bereid gevonden om zater dag 13 december om 10.00 uur het officiële startschot te ge ven voor de veertiende editie van de hobbybeurs. De beurs is open van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Ook dit jaar wordt de hobbybeurs in De Vanger gecombineerd met een Kerstmarkt. (Foto: Marieke Mandemaker) Mevrouw M. Speelman en L. van der Wekken werden bij de Golff Supermarkt gehuldigd als prijswinnaar. ZIERIKZEE - 'Kom, kijk en geniet en ziet wat de Golff in Zierikzee u biedt'. Deze slagzin, bedacht door L. van der Wekken, leverde de Zierikzeeënaar een lang weekeinde op in en bungalowpark van Landal Greenparks. Ook voor M. Speelman uit Zierikzee was het afgelopen vrijdag een echte feestdag. Zij won een Siemens wasdro ger. Beide prijswinnaars werden in de Golff super markt aan het Zierikzeese Havenplein gehuldigd door bedrijfsleider Michel Ooij- ens. Hij overhandigde de prijzen. Twee wedstrijden Bij Golff Supermarkten in heel Nederland konden klan ten 3e afgelopen maand deel nemen aan twee wedstrij den. Bij aankoop van een aantal produkten kregen zij een deelnameformulier. Daarop moest een aantal ge gevens worden ingevuld en een slagzin worden afge maakt. De inzendingen van me vrouw Speelman en L. van der Wekken werden door een jury beoordeeld als de beste. Ook bij de Golff Supermarkt in Burgh-Haamstede werd de actie gehouden. Daar won mevrouw Landegent uit Burg-Haamstede een was droger. KERSTFEEST OUDDORP - De kerngroep Van Vrouw tot Vrouw viert woensdag 17 december het kerstfeest in het kerkge bouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Dorpstien den in Ouddorp. Ds. A. M. Langhout vertelt het kerst verhaal en houdt een medita tie. In de hal is een verkoping van handwerkartikelen, cd's en boeken. Er is kinderop- vang. De koffie staat vanaf 9.00 uur klaar. De kerstvie ring begint om 9.30 en duurt tot 11.30 uur. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Het filmduo Jan van den Ende en Monique van den Broek heeft in op dracht van het IVN Vereniging- voor natuur- en mi lieueducatie de film Natuur Nabij gemaakt. De eerste vertoningen zijn zondag 14 december in Den Haag. De IVN-afdelingen in de regio nemen daarna de or ganisatie van voorstellingen in de buurt in eigen handen. De film duurt zevenentwin tig minuten en is ook op vi deo te koop. Natuur Nabij laat zien dat natuur niet al leen in natuurreservaten te vinden is, maar begint direct over de drempel van de eigen voordeur. Voorbeelden zijn een nest jonge torenvalken in een plantenbak op tien hoog, bijenkasten op het dak en wegbermen als één groot veldboeket. Met eenvoudige maatregelen, zo maakt de film duidelijk, kunnen men sen planten en dieren een ex tra steuntje in de rug geven. Het aanleggen van een klei ne vijver kan voor grote ver rassingen zorgen en een niet al te netjes opgeruimde ach tertuin kan een complete die rentuin opleveren. Van den Ende en Van den Broek le verden met Natuur Nabij hun veertiende film af. Informatie is aan te vragen bij het Landelijk Bureau van het IVN: 020-6228115. ZIERIKZEE - We begonnen met een map, maar al snel bleek dat een kartonnen doos nodig was om alle inzendingen te verzamelen, die bij de redactie bin nen kwamen naar aanleiding van de Sinterklaas kruiswoordpuzzel in het Extra Nieuwsblad van 26 november. Enkele uren na het versprei den van de krant kwam reeds de eerste fax met de juiste oplossing binnen en de afgelopen twee weken volg den honderden briefjes en kaarten en enkele faxen. Veelal van goede puzzelaars, want iedereen vond de juiste oplossing: 'Het pakjesfeest van Sint en Piet is nog altijd favoriet'. Uit de enorme sta pel inzendingen werd kaart van J. G. Glerum-van de Gruiter Hoge Molenstraat 98 4301 KC Zierikzee als win nende inzending getrokken. Naar haar wordt de cadeau bon ter waarde van 25 gulden gestuurd. Alle andere puzze laars krijgen weer een nieu we kans met de Kerstmon- sterpuzzel, die in de ZOC-Kerstbijlage staat die deze week bij het Extra Nieuwsblad zit. Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. Politie en milieu (VI) 'Gevaarlijk afval' De politie kijkt niet alleen naar huisvuil, maar ook naar gevaarlijk afval. Dit is afval dat van bedrijven komt en dat op een speciale manier moet worden opgeruimd en verwerkt. Speciale bedrijven nemen dit voor hun reke ning. Veel van dit gevaarlijke afval wordt verbrand bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) in Rotterdam. Je kunt je voorstellen dat dit niet goedkoop is. Dure instal laties zijn hiervoor aangeschaft. Omdat het afgeven van gevaarlijk afval geld kost, is het natuurlijk aantrekkelijk om er op een andere, illegale, manier van af te komen. De politie houdt daarom regel- ihatig controles bij bedrijven, maar ook op de weg, om dit soort zaken te controleren. Een chauffeur van een vracht auto die gevaarlijk afval vervoert, moet een papier bij zich hebben waarop staat wat voor afval het is, waar het vandaan komt en waar het heen gaat. In heel Europa zijn er regels opgesteld die te maken hebben met het vervoer van gevaarlijke afvalstoffen. Thuis 'produceren' we ook gevaarlijk afval, bijvoorbeeld batterijen, verfblikken, lege spuitbussen enz. Dit wordt 'klein chemisch afval' (KCA) genoemd. In de meeste ge meenten komt de chemokar dit afval van tijd tot tijd op halen. Dit is gratis. Neem de moeite dus om dit afval daar ook in te leveren. Punkrock night zaterdag 13 december ZIERIKZEE - De Limburgse punkgroep 'De Heider oosjes' staat centraal tijdens de punkrock night, die zaterdag 13 december wordt gehouden in het Zierik zeese podium voor muziek en theater Brogum. De punkgroep brak door in 1995 nadat zij het Pinkpop festival in Landgraaf open den., De vier muzikanten, Frank Kleuskens (gitaar), Marco Roelofs (zang), Igor Hobus (drums) en Fred Hou- ben (bas) maken muziek die is geïnspireerd op Bad Reli gion, Ramones, Sex Pistols en Urbanusv Zij gebruiken daarbij Engel se, Duitse, Nederlandse en dialectteksten. De groep maakte vier CD's. De nieuw ste: 'Kung Fu' kwam onlangs uit. In het voorprogramma van de punkrock night treedt de Zwolse groep 'Love Bite' op. Een punkrockgroep die live het beste tot zijn recht komt. De punkrock night in Bro gum begint om 22.00 uur. De Heideroosjes. (Foto: Brendan van den Beuken) (Foto: Marijke Folkertsma) Vlekje uit het dierenasiel in Zierikzee is een echte levensge nieter. Het witte dwergkonijn met bruine vlekjes is dol op lekkere hapjes, zoals droogvoer en allerlei knabbelbolletjes. Het vrouwtje (voedster) heeft een goed humeur, is rustig en heel lief. Honden vindt Vlekje eng, maar op mensen is ze erg gesteld. Belangstellenden die Vlekje een plaatsje in het gezin willen geven, kunnen contact opnemen met het onderkomen aan de Zandweg, telefoon 0111-417013. Er zitten negentien katten, vier honden en Vlekje. Poes Moriaantje, die vorige week in de krant stond, is geplaatst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 19