Watersnood-expo in caisson Renee maakt het goed r 3265 PTT zet extra mensen in voor decemberpost Juniorkamer zet zich in voor muziektent Brouw Gemeente scoort hoog bij sociale participatie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE FE TER VASTGOED m Aanrijding Nieuwe Kooiweg Windmolens erbij op Neeltje Jans Pakje gestolen KAN ER EEN DOLFINARIUM KOMEN IN DE CAISSONS? dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 9 DECEMBER 1 997. 1 53e JAARGANG NR 26297 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 Voor vakkundige begeleiding bij de aan- of verkoop van uw woning tot een optimaal resultaat. Rrg 33 4 328 /V-I Burgh-Haamgede LeoS. de Feit er Tel Olll 65221'/ Fac.OI 11 658048 (om de hoek by Koffie- Lunch- Eetcafé Brandenburgh) Stichting Caisson Ouwerkerk wil in 1998 beginnen met verbouwing Phoenix-caisson OUWERKERK - De Stichting- Caisson Ouwerkerk wil volgend jaar beginnen met de verbouwing van één van de vier Phoenix-caissons bij Ouwerkerk tot permanente expositieruimte. De in de caisson in te richten tentoonstelling moet een beeld geven van de eerste uren en dagen na dat fatale moment op 1 fe bruari 1953 waarop de dijken braken en het water met donderend geweld bezit nam van Zuid-West Ne derland, en van het dijkherstel. Het idee op zich is niet nieuw. „Eigenlijk is het al een heel oud plan," aldus R. Geluk, bestuurslid van de stichting. „Het is alleen nooit echt van de grond geko men." De eerste die met de gedachte speelde om wat meer te doen met één of meerdere caissons was W. Bolijn, grondlegger en toen malig uitbater van Restau rant Café De Vierbannen. Later pakten de heren Wolf en Van den Berge het idee weer op, maar ook zij slaag den er ondanks veel voorbe reidend werk niet in het pro ject echt van de grond te krijgen. De leden van de Stichting Caisson Ouwer kerk gaan ervan uit dat het nu wel gaat lukken. Een spe ciale Werkgroep Caisson Ou werkerk is al een jaar bezig uit te knobbelen hoe het er precies uit moet gaan zien. Wie daar ideeën over heeft kan zich melden bij het be stuur van de werkgroep. Idee achter de plannen is dat er overal op Schouwen-Dui- veland - en elders in Zuid- West Nederland - zaken zijn die herinneren aan de wa tersnoodramp van 1953, maar dat er nergens een plek is waar het verhaal verteld wordt. En dat is nu precies wat de stichting wil gaan doen. Daarbij zijn twee hoofdlijnen uitgezet. „Op de eerste plaats willen we door middel van foto en film laten zien wat er toen precies ge beurd is," licht Geluk toe. Aan de orde komen vragen als waar braken de dijken door, hoe werden de mensen gewaarschuwd, hoe reageer den ze, hoe overleefden ze, waar gingen ze naar toe, hoe kwamen de eerste reddings acties op gang en hoe gingen die in zijn werk? Tweede dra gend element van de exposi tie in het caisson wordt het verhaal van het dijkherstel. Naast het gebruik van foto en film wil de stichting dat verhaal illustreren met voor werpen en voertuigen. Amfibievoertuig-en Niet alleen wordt plaats in geruimd voor de toentertijd beroemde Dukw-amfibie- voertuigen, maar ook voor een zandtreintje met kipkar retjes zoals dat destijds bij het dijkherstel werd ge bruikt en ander - kleiner - materiaal. Dat de stichting daadwerkelijk over dit soort voertuigen 'en 'gereedschap' kan beschikken is te danken aan de samenwerking met de Drie van de vier bestuursleden van de Stichting diej$e permanente expositie over de watersnoodramp van 1953 tot stand wil brengen (v. l.n.r.): N. Okker, R. Geluk en W. Kuyper. A. Petiet ontbreekt op de foto. (Foto: Marieke Mandemaker) in Middelburg zetelende Stichting Authentieke Voer tuigen die in dertig jaar tijd een unieke verzameling op heeft gebouwd, maar eigen lijk nooit een ruimte heeft kunnen vinden om de voer tuigen ten toon te kunnen stellen. Die ruimte is er in de meer dan 50 meter lange, ruim zeven meter brede en enkele meters hoge caissons wel. De kosten voor het geschikt maken van het binnenste van de caisson als expositie ruimte - inclusief gas, water, licht en sanitair - schat de stichting voorlopig voorzich tig op enkele tonnen. Dat geld en het geld dat nodig is voor het inrichten van de ex positie zelf moet van derden komen. Met in het achterhoofd de wetenschap dat de waters noodramp diepe wonden heeft geslagen bij de bevol king van Zuid-West Neder land is gekozen voor een mu seumachtige opzet van de expositie. Wat de stichting per se niet wil is een 'pret park'. „Daar ligt de ramp veel te gevoelig voor," weet Geluk. ZIERIKZEE - PTT Post in Zierikzee is klaar voor de jaarlijkse decemberdrukte. Tot en met 31 de cember gaan naast de veertig vaste medewer kers zo'n 35 deeltijdwerkers en zeven uitzend- en hulpkrachten op pad om de post op tijd bij de mensen te krijgen. „De laatste twee a drie jaar is er een toename van het aantal verstuurde kerst- en nieuwjaarskaarten," ver telt A. van Burg, groepslei der van PTT Post in Zierik zee. Hij verwacht dat tot en met 31 december zo'n 1.078.450 miljoen poststuk ken vanuit het voorsorteer- centrum aan het Haring- vlietplein besteld worden. Daar zijn de pakketten nog niet bij inbegrepen. Dit aantal is volgens Van Burg iets meer dan de dubbele hoeveelheid in een gewone periode. Normaal gefrankeerde post krijgt in december zo veel mogelijk voorrang. Het is belangrijk kerst- en nieuw jaarswensen op tijd te ver sturen. Voor het eerst is de Decemberzegel tot 6 janu ari te gebruiken, zodat 'ver geten' wensen alsnog ge stuurd kunneb worden. PTT Post leegt de bekende rode brievenbussen in de cember extra vaak. BROUWERSHAVEN - De Juniorkamer Schouwen- Duiveland wil zich inzetten voor het opknappen van de muziektent op de Markt in Brouwershaven. De dorpsraad juicht dat initiatief toe en heeft een startbedrag" van 750 g"ulden voor die actie toege kend. Voorzitter van de Brouwse dorpsraad L. Obbink deelde dat maandagavond mee tij dens een openbare vergade ring in het Tonnenmagazijn. Hij liet weten, dat de mu ziektent hard toe is aan een onderhouds- en schilder- beurt. De dorpsraad wil haast ma ken met het opstellen van een plan voor enkele voorzie ningen voor de jeugd in Brouwershaven. Sommige jongeren en ouders willen zich daar mede voor inzetten. Gedacht wordt aan zaken als een halfpipe en een hangplek voor de jeugd. Men hoopt nog voor het einde van dit jaar wethouder P. Berrevoets- Ringelberg een concreet plan te kunnen aanbieden. De dorpsraden oude stijl, zo als die bij wijze van proef in de voormalige gemeente Brouwershaven werden op gezet, functioneren nog tot het einde van dit jaar. Daar na krijgen de dorpsraden een stichtingsvorm en wordt er een convenant met de ge meente gesloten, waarin af spraken over het functione ren worden vastgelegd. Obbink gaf daar maandag avond een uitgebreide toe lichting op. Het huidige bestuur heeft ge kozen voor het zogenaamde model twee, dat wil zeggen dat men de verantwoorde lijkheid voor het exploiteren van dorpshuis en gymzaal wil afstoten. „Die verant woordelijkheid vinden wij veel te groot," zegt Obbink. Overigens vervalt de finan ciële vergoeding, die dorps raadsleden tot nu toe van de gemeente hebben ontvangen. De verdeling van een be scheiden subsidiepotje zal wel tot de rechten van een dorpsraad model twee blij ven behoren. Vervoer naar Harderwijk probleemloos verlopen NOORDWELLE - De dolfijn die gisteren op het strand van Noordwelle werd gevonden is goed in Harderwijk aangekomen. Ze is Renee genoemd naar haar vindplaats Renesse. Voor de komende dagen is het afwachten of ze gaat eten en of ze weer gaat zwemmen. Gisteren was dat alleen mogelijk met on dersteuning. Het blijkt omrgewone dolfijn te gaan. Het jonge dier meet ongeveer 160 centimeter en weegt bijna tachtig kilo. De ze dolfijnsoort komt spora disch voor in de Noordzee, maar het is ongebruikelijk dat het dier zich dicht bij de kust ophoudt. Vermoedelijk is het dolfijntje door oververmoeidheid gestrand, maar het kan ook zijn dat longontsteking de dolfijn parten speelt. Corrie Dalebout uit Noord welle zag de dolfijn gister morgen het eerst. Ze was be zig aan een strandwandeling. „Ik dacht eerst dat het een zeehond was, maar toen ik dichterbij kwam zag ik dat er een dolfijn lag, een flip per. Hij lag in een heel on diep kreekje. Ik kon er met mijn schoenen aan naar toe lopen. Ik ben naar huis ge gaan en heb eerst de politie in Zierikzee gebeld, maar die zeiden dat ik bij de meldka mer in Middelburg moest zijn." Rond half tien ging er een telefoontje van de politie naar. de Zeeuwse vrijwilli gers van Zëehondenopvang- centrum Pieterburen. Deze Eerste Hulp Bij Zeehonden (EHBZ) spoedde zich vanuit Walcheren naar het strand aan de Rampweg. In eerste instantie werd nog geprobeerd de dolfijn terug naar het water te slepen, maar het dier bleef op zijn plaats liggen. Toen is het Dolfinarium Harderwijk ge beld. Die stuurden direct een speciale auto richting Zee land. Marten Geerse uit Vrouwen polder en Jaap van der Hiele uit Serooskerke (W) waren de twee EHBZ-vrijwilligers die zich zo lang over het ge- strandde dier ontfermden. Ze dachten eerst dat het om een tuimelaar ging, maar dat bleek uiteindelijk niet zo te zijn. Geerse: „Het eerste wat je probeert te doen, is het dier gerust te stellen. We heb ben een kuil gegraven en die met emmers gevuld met wa ter. Zo kwam het dier half in het water te liggen." Om de paar minuten werd de dolfijn overgoten met water en bovendien bemoedigend toegesproken door Geerse. Van der Hiele ging ondertus sen op pad om versterking te halen.- Hij kwam terug met Tineke Rippe van Dolfijnop- vang Neeltje Jans en met een waterpomp en handdoeken. „De vinnen worden het snel ste warm. Het is belangrijk om die nat te houden. Door er een natte doek over te leg gen, blijft de dolfijn op tem peratuur," aldus Rippe die ook de eerste diagnose stel de. „Hij haalt stevig adem en heeft niet al te grote verwon dingen. Dus wat dat betreft ziet het er niet slecht uit. Maar hoe beter van buiten, hoe slechter ze er meestal van binnen aan toe zijn." Voor de dolfijn de wagen in werd gehesen, kreeg hij een kalmerend spuitje. In de au to werd hij in een hangmat geplaatst. Daarin zaten aan gaten voor de zijvinnen. De hangmat werd bovendien in een bak gehangen, waardoor er onderweg steeds water over de dolfijn kon worden gegoten. Met man en macht werd gewerkt aan het in leven houden van het aangespoelde dolfijntje. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee vond gistermiddag een aanrijding plaats. Een 54-jarige man uit Zonne- maire reed achterop de auto van een 33-jarige vrouw uit Haamstede. De Haamsteed- se moest vanwege de ver keerssituatie remmen. De man uit Zonnemaire remde te laat en knalde achterop zijn voorgangster. Beide voertuigen liepen schade op. De auto uit Zonnemaire lek te koelvloeistof en is door De Jonge afgesleept. MIDDELBURG - Bij Noord- land op Neeltje Jans worden vier windmolens gebouwd. Gedeputeerde Staten hebben da$r een verklaring van geen bezwaar voor afgegeven. De molens worden gebouwd in opdracht van adviesbureau E Connection. De gemeente Veere moet nog een bouw vergunning verlenen. Behalve de molens gaat het om een gebouwtje voor appa ratuur en een antennespriet die de windrichting bepaalt. De molens komen op de noordelijke havendam van Noordland Buitenhaven na bij de Roompotsluis. GOES - Uit de fietstas van een Goese vrouw is gisteren middag een zojuist gekocht cadeautje gestolen. De vrouw had het pakje net gekocht toen zij even een tus senstop maakte bij een win kel aan de Ganzepoortstraat in haar woonplaats. Ze zette haar fiets tegen de gevel en liet het cadeautje in haar fietstas zitten. Bij terug komst bleek de fietstas te zijn leeggehaald. Het pakje bevatte een blau we kindertrui van het merk Mexx ter waarde van 69 gul den 95. In harten te leven, die wij achterlaten, dat is niet sterven. Th. Campbell Onstuimig en nat HET WEER In het algemeen veeI bewolking en perioden met regen. Temperatuur rond 9 graden. Wind zuidwest, matig, kracht 3 tot 4, langs de kust en op het Usselmeer nu en dan krachtig, 6, mogelijk enige tijd hard, 7. 2 BROEIKASGASSEN VS komen Europa tegemoet in reductie uitstoot 3 ARMOEDENOTA De Armoedenota van de gemeente Schouwen- Duiveland is overwegend positief ontvangen. 5 SKIFF De bandleden van Skiff zijn verrast met hun nominatie voor een Zeeuwse Popprijs. 6 VOLLEYBAL Herenteam van Kwiek behaalt probleemlozezege in Middelharnis. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Conclusie meetlat duurzaam beleid ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland benadert de hoogste Zeeuwse score op het beleid sterrein 'sociale duurzaamheid'; er zijn doelen ge steld ten aanzien van sociale participatie van inwo ners. Dat blijkt uit de meting 1997 van de Zeeuwse Meetlat voor lokaal duurzaam beleid. Dit rapport heeft VMC Zee land in opdracht van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling opgesteld. Het brengt in beeld wat er in Zeeland gebeurt op het ge bied van lokaal duurzaam beleid. Het doel is dat ge meenten van elkaar leren en dat het platform aan de hand van de meetresultaten de ge meenten adviseert en onder steunt. Mogelijkheden Uit de meting komt verder naar voren dat de gemeente verschillende mogelijkheden toepast om de arbeidsparti cipatie van werklozen te be vorderen. Wat betreft inko mensondersteunende maat regelen zijn er middelen beschikbaar en is de voor lichting verbeterd door de Anbo en vakbonden hierbij te betrekken. Ook bij de Wet voorzieningen gehandicap ten (Wvg) worden belangen organisaties betrokken. In dividuele vergoedingen van vervoerskosten voor gehan dicapten zijn mogelijk naast een indicatie voor collectief vervoer. Het vrijwilligersbeleid is echter alleen gericht op uit keringsgerechtigden en niet op andere vrijwilligers. Te vens ontbreekt bij de ge meente inzicht in het aantal huurwoningen dat aange past is of aangepast kan wor den voor mensen met een handicap. Het minst ontwik kelde terrein is 'bouwen en wonen'. Op dit gebied wordt alleen voorlichting gegeven. Er zijn geen plannen, doel stellingen, stimuleringsrege lingen of andere maatrege len. Eindscore De gemeente Schouwen-Dui veland behaalt in de eindsco re een vijfde plaats en 'rijdt voor in het peloton'. Een opmerkelijke prestatie, con cludeert de VMC. Ook in de gemeente Schouwen-Duive land moet echter nog veel ge beuren op weg naar duurza me ontwikkeling, besluiten de onderzoekers. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis» Naam Dhr./mevr Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw f bank-/gironummer vermelden: Plaats Geb.datum Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1