Reductie door VS blijft uit Hogeschool Zeeland eert maker van beste scriptie Passen meten Verbod ontkenning Holocaust werkt niet Miljoenenstrop door fout in flesjes Finale Grote concentratie in de drogisterijbranche Aangifte gedaan tegen vernietigen archieven 'Alleen de dommen gepakt' Fatale griepvariant ontdekt Hongkongse vogelgriep geen reden tot paniek Grolsch ziet af verkoop Gore belooft 'meer soepelheid' in onderhandelingen klimaatconferentie Kyoto Tijdens Carrièredag Onrust door bommeldingen in Rotterdam Aanhouding na dubbele moord 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM (ANP) - Minister Sorgdrager van Justitie ziet op dit moment geen aanleiding voor het strafbaar stellen van de ontkenning van de Holo caust, de vernietiging van joden door de nazi's ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. Zo'n algemeen verbod heeft volgens haar vermoedelijk meer symbolische waarde dan dat er echt iets veran dert. ,,Het gevaar dreigt dat men bij strafbaarstelling al leen de dommen pakt." Sorgdrager zei dit maandag op een studiedag in Amster dam over de Holocaust-ont kenning. De „sluwe" jon gens leggen anderen allerlei racistische dingen in de mond en blijven daardoor buiten schot, aldus de minis ter. „Strafrecht is voor mij geen effectief middel om onjuiste en smakeloze opvattingen te bestrijden. Tegen domheid kun je met het strafrecht weinig bereiken." Goelag Bij strafbaarstelling komt volgens Sorgdrager boven dien de vraag aan de orde of justitie ook mensen die de Goelag-archipel (strafkam pen in de voormalige Sovje tunie), de verschrikkingen van Pol Pot dan wel de mas samoorden in Rwanda ont kennen, strafrechtelijk moet aanpakken. Verder is het de vraag of juist een verbod de Holocaust-ontkenners, ook wel revisionisten genoemd, niet in de kaart speelt. ROTTERDAM (ANP) - De ontdekking van een mogelijk fatale griepvariant is momenteel abso luut geen reden tot paniek. De zogeheten „vogel griep", die bij zeker twee jonge kinderen in de voormalige Britse kroonkolonie Hongkong is opgedoken, staat voorlopig op zichzelf. De vrees voor een nieuwe mondiale epidemie met mo gelijk vele duizenden slachtoffers, geuit in enke le buitenlandse media, is dan ook ongegrond, vindt vjroloog E. Claas van het Nationaal Influenza Cen trum in Rotterdam. „Alle deskundigen gaan ervan uit dat er op enige termijn een nieuwe wereldwijde griepepidemie komt. De laatste, de Hongkong- griep, dateert van 1968. Of deze vogelgriep de start is van een nieuwe uitbraak op wereldschaal is te be twijfelen. Voor dit moment loos alarm, wat mij be treft." Het eerste geval van de vo gelgriep in Hongkong is door het instituut in Rotter dam onderzocht. „Wat we vaststelden is dat de ver oorzaker, H5N1, tot dan toe alleen bij vogels voor kwam. Een 3-jarige jonge tje is gestorven. In een an der geval was er echter sprake van herstel. Claas meldt dat onderzoek onder familieleden en an dere naasten geen nieuw ge val heeft aangetoond. Wel staat vast dat in het eerste geval het jongetje in con tact kan hebben gestaan met besmette kippen. „Het gaat voor zover we weten om geïsoleerde uitbraken. Er is wel nader onderzoek gaande om de ontwikkelin gen in de gaten te houden." Weer twee 'dioov.ggr Volgens enkele buitenland se persbureaus en dagbla den zijn intussen weer twee personen in Hongkong ge troffen door de vogelgriep. Eén patiënt zou aan de ge volgen van de aandoening zijn overleden. De ander, een meisje van dertien, zou nog in het ziekenhuis ver blijven. ENSCHEDE (ANP) - Grolsch kan zijn jubileumbier „Finale" niet op de markt brengen. Een buitenland se toeleverancier heeft een fout gemaakt in de fabri cage en distributie van een partij flessen waarin het speciale biertje had moeten worden gebotteld. Bij controle bleek dat de fles kan breken. Grolsch zit daar door met een schade van vele miljoenen die het op de glas producent wil verhalen. Grolsch heeft geprobeerd de partij flessen onmiddellijk te blokkeren, maar de fabri kant heeft deze volgens de bierbrouwer tegen alle af spraken in toch doorgeleverd aari de afvuller. Grolsch had voor dit afvullen een ander, eveneens buitenlands bedrijf ingeschakeld, omdat de brouwer „Finale" in speciale flessen van anderhalve liter aan de klant wil aanbieden. De partij foute flessen is nu in de totale voorraad Finale bier terechtgekomen en voor Grolsch niet meer op te spo ren. Om geen enkel risico te lopen ziet het bedrijf af van de introductie van het nieu we product. Een woordvoer der van Grolsch sluit vrijwel uit dat er al Finale-bier in de winkel staat. Eindejaarsbier „Finale" is het zevende bij zondere bier op rij waarmee Grolsch het 100-jarig bestaan van de beugelfles wilde vie ren. Het eindejaarsbier had rond deze tijd in de winkel moeten staan als kroon op dit jubileum. Het bier, be reid met champagnegist, speelde in op de feestdagen en zou voor de symbolische prijs van f. 19,98 in de ver koop gaan. HOOGEVEEN/HOUTEN (ANP) - De concentratie in de drogisterijwereld is in een stroomversnelling ge komen. De Boer Unigro verkoopt Trekpleister aan de Groenwoudt Groep in Renswoude, al eigenaar van de Kruidvat-drogisterijen. Groenwoudt krijgt met de overneming een marktaan deel van 40 procent in de sec tor. Trekpleister, die als ke ten gewoon blijft bestaan, telt 187 eigen winkels en 22 franchisezaken. De omzet was vorig jaar f 280 miljoen. Kruidvat heeft in Nederland 445 filialen en 64 in België. De bijna 1400 medewerkers van Trekpleister gaan over naar Groenwoudt. Groenwoudt garandeert de werkgelegenheid bij Trek pleister. De Dienstenbond CNV toonde zich hierover erg tevreden. Toch had woordvoerder H. van der Vlies wel zorgen. KYOTO (RTR) - De Amerikaanse vice-president Al Gore heeft vanochtend, maandag, „meer soepel heid" beloofd bij de onderhandelingen over de uit stoot van broeikasgas. In een toespraak tot de kli maatconferentie in Kyoto deed hij echter geen niepwe voorstellen voor de gewenste reductie in emissies. De toespraak van Gore in Kyoto schiep verwachtin gen, omdat Gore van tevoren had gezegd, dat hij met presi dent Clinton had afgespro ken de positie van Washing ton eventueel te wijzigen om de conferentie in Kyoto te la ten slagen. De toehoorders van Gore, die uit zijn op min der uitstoot, waren diep te leurgesteld toen zijn toe spraak in Kyoto niets concreets bleek te bevatten. „We moeten maar afwachten wat Gore met zijn „soepel heid" bedoelt", aldus de lei der van de Saudische delega tie, Fahad Abdallah Al-Saud. In de VS viel Gores speech ook niet goed bij tegenstan ders van strenge beperkin gen van de uitstoot van „broeikasgas". William O'- Keefe, de voorzitter van de Global Climate Coalition, een Amerikaans verbond van meer dan 200.000 onder nemingen, zei dat Gores toe spraak niet deugde, omdat die toch ruimte schept om van - eerder vastgestelde Amerikaanse politiek af te wijken. De VS willen over tien jaar een reductie tot het niveau van 1990, de EU wil een re ductie van 15 procent ten op zichte van datzelfde jaar. Voorts eist Washington van de ontwikkelingslanden con crete toezeggingen. De confe rentie, die maandag met de ministersvergaderingen de laatste en beslissende fase ingaat, verloopt moeizaam. Er zit een groot gat tussen wat landen als de VS en Ja pan willen en wat de Europe se Unie voorstaat. „De inzet van de Europese Unie is veel te ambitieus", vat voorzitter Van Middel koop van de Nederlandse Klimaatcommissie zijn ge voelens samen. Andere lan den willen lang zo hard niet lopen. Te waarderen is het overigens wel dat de EU wil dat de industrielanden in 2010 15 procent minder broei kasgassen uitstoten dan in 1990. Het heeft de Verenigde Staten geactiveerd. En de VS zullen voor een groot deel de uitkomst van de VN-confe- rentie bepalen. Braafste jongetje GPV-Kamerlid Van Middel koop durft niet te voorspel len wat er uit Kyoto komt. Wat hij wel zeker weet, is dat de EU na afloop van de con ferentie niet het braafste jon getje van de klas zal zijn, dat meer doet dan de juffrouw vraagt. Zoals minister De Boer al aankondigde: de Unie zal haar definitieve doelstellingen laten afhan gen van de uitkomst van de Klimaatveranderingen: oogsten met dikke zonnebril en onder de parasol. conferentie. Van Middel koop: „De EU zal zich aan sluiten bij het reductieper centage in het slotprotocol, en bijvoorbeeld niet een paar procent reductie extra na streven." Dat lijkt misschien vreemd voor een groep landen die kennelijk zo ambitieus is. Van Middelkoop wijst er ech ter op dat het de milieumi nisters waren die tot een per centage van min 15 besloten. „Als er binnenslands zaken moeten worden gedaan, zul len alle tegenkrachten zich mobiliseren. Dan komen de ministers Jorritsma en Wij- ers in het geweer." Met verbazing heeft Van Middelkoop het debat in de Tweede Kamer gevolgd over de inzet van de EU en de rol van Nederland daarin. Een meerderheid van de Kamer vindt dat Nederland, wat Kyoto ook oplevert, moet vasthouden aan een vermin dering van 10 procent. Die (Foto: Marieke Mandemaker) verplichting is afgeleid van de Europese inzet. „In zo'n discussie neemt ie dereen elkaar moreel de maat", blikt Van Middel koop terug. „Het is onmoge lijk en zinloos dat Nederland in z'n eentje aan de EU-doel- stelling vasthoudt." VLISSINGEN - Bij de Hogeschool Zeeland wordt op donderdag 11 december door het college van bestuur een prijs uitgereikt aan de student(en) met het beste afstudeerwerk van het studiejaar 1996/1997. De prijs bestaat uit een bron zen beeldje - de HZ-Stern ge naamd - en een geldbedrag van duizend gulden. De an dere genomineerden krijgen een geldprijs van vijfhon derd gulden. Voor deze HZ-Stern zijn acht afstudeerscripties genomi neerd. Dat zijn:Zeeland Se aports in perspectief van Ro gier Polderman van de opleiding Logistiek en Tech nische Vervoerskunde. Spoorontsluiting Vlissingen (Sloe) van Pascal van den Eynden en Hans de Meij van de afdeling Civiele Techniek. Bouwtechnische uitwerking CD-R van Richard Paauwe, afstudeerder van de oplei ding Bouwkunde. Het boe kenmuseum of hoe lezen nog leuker wordt? van Iris Cor- stanje van de opleiding Pa bo. Suïcide gedrag bij jonge ren van Janca Beun van de opleiding HBO-Verpleeg- kunde. Inside Out: Een on derzoek naar in- en externe communicatie vaji Jeroen Neve van de opleiding Com municatie en Certificatie als basis voor een gezond bedrijf van Victor Barends, afstu deerder van de opleiding Ma nagement, Economie en Recht. Uitreiking De HZ-Stern wordt uitge reikt aan het eind van de HZ- Carrièredag. Dat is een dag, die door en voor de leerlin gen wordt gehouden en waarbij tal van lezingen en workshops worden gehou den en bedrijven, vervolgop leidingen en uitzend- en deta- cheringsbedrijven zich pre- sen-teren aan de studenten en met ze in gesprek treden. UTRECHT (ANP) - De Vereniging Voorkom Vernie tiging (VVV) gaat bij justitie aangifte doen tegen de vernietiging van een deel van de dossiers van de Mi litaire Inlichtingendienst MID. De Vereniging heeft voor haar leden honderden processen lopen voor in zage in deze dossiers. De VVV is bijzonder nijdig dat nu weer archieven van de MID zijn versnipperd. Eer der gebeurde dat ook al delen van de archieven van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) en van de Inlichtin gendienst Buitenland (IDB). De MID zegde in 1992 nog de Tweede Kamer toe dat voor alsnog geen vernietiging van dossiers zou plaatsvinden. Voor het opruimen van ar chiefmateriaal is altijd toe stemming nodig van de Alge meen Rijksarchivaris. Minister Voorhoeve (Defen sie) zei zaterdag dat het wel meevalt met de vernietiging. Hij erkent dat archieven zijn opgeruimd maar dat noemt hij een normale gang van za ken. „Het zou kunnen dat meer is opgeruimd dan had gemoeten maar dat is nu stopgezet", aldus de be windsman. De komende week legt hij alles uit in een brief aan de Kamer. Er lopen volgens de WV ruim 100 zaken voor inzage in de MID-dossiers. Mogelijk is van een aantal van de le den die deze aangespanbnen hebben, het dossier nu ver nietigd. FOTO MARIEKE MANDEMAKER ROTTERDAM (ANP) - Drie nepbommen hebben de poli tie en het openbaarvervoer bedrijf RET zondag in Rot terdam handenvol werk bezorgd. Mensen moesten hun huis uit en een metrostation werd voor de zekerheid ontruimd. Voorzover bekend heeft geen enkele organisatie de plaat sing van de pakketjes ge claimd. Zondagmiddag ont dekte een passagier eerst een verdacht pakketje vlakbij de bestuurderscabine van een metrotrein. Bijna tegelijker tijd vond de politie een soort gelijk pakketje in de Taxus straat in de wijk Kralingen. De politie zette de omgeving af en sommeerde een aantal omwonenden hun huizen te verlaten. Ook in dit geval bleek het een nepbom. Eerder, in de nacht van zater dag op zondag, veroorzaakte een pakketje bij een PTT- kantoor aan de Vlietlaan, ook in Kralingen, al grote on rust. AMSTERDAM (ANP) - De politie van Amsterdam heeft een circa 40-jarige man aan gehouden in verband met de moord vorige maand op twee vrouwen in de Wenslauer- straat. Dat heeft de politie maandag gezegd. De verdachte ver bleef illegaal in Nederland. Hij bleek in het pand te heb ben gewoond waar de ver moorde vrouwen zijn aange troffen. De recherche traceerde hem in een andere woning in het centrum van de stad. De verdachte ont kent overigens elke betrok kenheid. Het motief voor de dubbele moord is nog niet duidelijk. De politie ver moedt dat het iets te maken had met iets in de relatie sfeer of met drugs. EREVOORZITTER BUSSUM - De Roemeense ambassadeur in Nederland M. Buhoara, vaste gast van de Kunstschouw Wester- schouwen, wordt erevoorzit ter van de Stichting Kinde ren in Nood (SKN). Buhoara ontvangt het erevoorzitter schap woensdag op het ge meentehuis van Bussum, al dus een SKN-woordvoerder. De stichting, die zich vooral op Roemenië richt, werd in 1990 opgericht vanuit het particulier initiatief. Zo'n ze ventig vrijwilligers zijn er voor in de weer. Jaarlijks brengt SKN vele tonnen hulpgoederen en voedsel naar weeskinderen en zieken in Roemenië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6