Welkome gift voor aanschaf medicijnen kankerpatiëntjes STREEKNIEUWS Goese gewond bij ongeluk Bijeenkomsten Huisvrouwen Oliebollen voor kerkcentrum Van de Ven in Bewaerschole Auto's gekraakt Te hard gereden BESTE X MAANDAG 8 DECEMBER 1997 NR 26296 5 Cheque 70.000 gulden voor Streek- Landbouwmuseum Stichting Renesse royaal DREISCHOR - „Wie in de wereld overkomt het, dat je op een grijze zaterdagmiddag een cheque met vier nullen voor de komma krijgt," zei voorzitter W. de Vrieze van de Stichting Goemanszorg in Dreischor zaterdag bij de ontvangst van 70.000 gulden van de Stichting Renesse. Met dit bedrag wordt een zo genaamde potdekselschuur gebouwd bij het Streek- en Landbouwmuseum in Drei schor. Daar worden straks oude landbouwwerktuigen gepresenteerd en een speci fieke expositie ingericht. Die 70.000 gulden dekt voor negentig procent de totale kosten, de overige tien pro cent leveren de vrijwilligers in de vorm van zelfwerk zaamheid. De bouw van de schuur c.q. expostieruimte voldoet ge heel aan de criteria van de Stichting Renesse nieuwe stijl. In de nieuwe statuten van deze stichting, die op 19 december officieel worden bekrachtigd, staat aangege ven aan welke criteria pro jecten moeten voldoen om voor een gift in aanmerking te komen. Cultuurhistorie met een re gio-uitstraling scoort goed, zo constateerde ook De Vrie ze. Voorzitter van de Stich ting Renesse, C. Veerhoek, liet er geen enkele twijfel over bestaan dat hij vooruit lopend op die nieuwe statu ten nu al een gift van deze omvang kon aanbieden. ,,Er is geen enkel gevaar dat de schenking niet is gemanda teerd," aldus Veerhoek. Bo vendien blikte hij vooruit op de toekomstige structuurvi sie van de gemeente Schou- wen-Duiveland en stelde vast dat de activiteiten van de Stichting Goemanszorg daar ook uitstekend in pas sen. Om voor een schenking van de Stichting Renesse in aan merking te komen zijn in middels duidelijke criteria opgesteld. Sectoren, waar de Stichting zich a priori op richt zijn: sport, recreatie, cultuur, cultuurhistorie en toerisme. Zo overweegt de stichting bijvoorbeeld ook een gift van 50.000 gulden ten behoe ve van bankjes en overige ac cessoires bij het aan te leggen fietspad langs de duinen tus sen Renesse en Haamstede. Ook een samenwerkingsver band tussen de sportcentra in de Westhoek en Zierikzee mag op financiële steun reke nen. Maar de Stichting Goemans zorg was zaterdag dus de eer ste om te profiteren van een royale Stichting Renesse. De Vrieze noemde in dit ver band vooral de bemiddeling van bestuurslid L. Neder- hoed-Zijlstra, die goed op de hoogte is met politieke en be stuurlijke kanalen en die na het kernbezoek van het colle ge van B&W in mei dit jaar wethouder Veerhoek, tevens voorzitter van de Stichting Renesse, eens aan zijn jasje trok. Veerhoek liet zaterdagmid dag weten een gift voor het Streek- en Landbouwmuse um graag binnen het bestuur te hebben bepleit. Hij ging daarbij aanzienlijk verder dan de aanvankelijk ge vraagde 15.000 gulden voor de aanschaf van oude mate rialen. Het bestuur van de Stichting Renesse bracht op aandrin gen van Veerhoek een bezoek Voorzitter C. Veerhoek van de Stichting Renesse tijdens de aanbieding van de cheque van 70.000 gulden. Op de achtergrond neemt Goemanszorgvoorzitter W. P. de Vrieze een afwachtende houding aan. (Foto: Marijke Folkertsma) aan het museum in Drei schor. Daarna ging het snel: die eerste aanvraag werd te ruggetrokken en vervangen door een verzoek om een fi nanciële bijdrage aan de bouw van een grote land- bouwschuur achter het be staande museum. Dat ver zoek is nu gehonoreerd met de cheque van 70.000 gulden. Die cheque bleek overigens groter dan de landbouw- schuur op schaal, waar hij ei genlijk in verborgen had moeten worden. Derhalve was het een kwestie van de schuur even optillen om de cheque tevoorschijn te halen. Zodra bekend was dat de Stichting Renesse voor het overgrote deel van de bouw een bijdrage ging leveren, werd er hard gewerkt. Be stuurslid van Goemanszorg P. Boot tekende een bestek en ambtenaar D. Haak deed dat op verzoek van Veerhoek onafhankelijk van Boot ook. Het verschil in beide bestek ken bleef beperkt tot slechts enkele honderden guldens. De schuur zal worden ge bouwd door aannemer J. van de Velde uit Dreischor. Met het in de grond slaan van een piketpaaltje gaf De Vrie ze symbolisch aan dat de gift op zo kort mogelijke termijn wordt besteed aan het doel waar hij voor bestemd is. Hij verwacht, dat de schuur ruim voor het nieuwe muse umseizoen gereed zal zijn. Nu staan al staan her en der oude landbouwwerktuigen opgeslagen. Die kidjgen alle de prominente plek die hen toekomt in de nieuwe muse- umschuur. Dat geldt zeker ook voor de nieuwste aan winst: een ijzeren rosmolen uit 1895, die nu wegens ge brek aan ruimte wat achter af staat opgesteld. ZIERIKZEE Master Drs. C. de Hooge, voormalig inwoner van Zierikzee, be haalde aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam de academische graad van Mas ter of Business Administra tion (MBA). De Hooge is thans algemeen directeur van de Rabobank Middel- burg-Veere. ANIB De ANIB afdeling Schou wen-Duiveland houdt zater dag 20 december vanaf 10.30 uur de jaarlijkse algemene ledenvergadering in het MFC. Na het huishoudelijk gedeelte van de agenda wordt een borreluurtje ge houden, gevolgd door een kerstlunch en een ontspan ningsprogramma met optre dens van het Bru's Vissers- koor SCHARENDIJKE Sint Sint bracht vorige week ook nog een bezoek aan Scharen- dijke. Hij kwam met het mo torschip 'Bruinvis' in de ha ven aan. Burgemeester J. Asselbergs verwelkomde Sint-Nicolaas en kreeg op zijn beurt een boterletter van de Sint. Nadat de kinderen hem hadden toegezongen, maakte Sint-Nicolaas een rondrit door het dorp en bracht hij een bezoek aan de basisschool 'Helchersee', waar alle kinderen een surp rise kregen. OOSTERLAND SGP De SGP-Studievereniging Schouwen-Duiveland houdt vrijdag 12 december een bij eenkomst in de consistorie van de Gereformeerde Ge meente aan de Sint Joostdijk 11. Spreker is I. C. A. Taha- pary uit Kinderdijk over 'Monaietische godsdiensten.' De bijeenkomst begint om 19.45 uur. BRUINISSE Kerstattenties De kinderen van het CJV be zorgen woensdag 17 decem ber weer kerstattenties bij de oudste inwoners. Deze ac tie heeft een tweeledig doel. Het CJV wil laten zien, dat de ouderen niet vergeten worden en willen hen op deze wijze gezegende feestdagen toewensen. Daarnaast is het een manier om de kinderen van het CJV in contact te brengen met de ouderen op het dorp. Filmvertoningen Het CJV vertoont maandag 22 december drie films in clubgebouw De Kazerne aan de Molenstraat 22. De eerste film is 'Kerst met Winnie de Poeh' om 13.00 uur. Om 15.00 uur staat de film 'Assepoes ter' op het programma en om 19.00 uur is het de beurt aan '101 Echte Dalmatiërs.' In de pauze worden limonade en chips uitgedeeld. Bejaardensoos De ouderen van de soos van mevrouw IJzelenberg-Olree kwamen onlangs bijeen om het Sinterklaasfeest te vie ren. Omdat de goedheilig man zelf niet aanwezig kon zijn, belde hij op om te infor meren naar het reilen en zei len van de Bruse soos. Me vrouw IJzelenberg meldde trots dat er een stijgende lijn in zit. De cadeautjes die een van de Zwarte Pieten in het Hervormd Verenigingsge bouw had bezorgd werden uitgewisseld De ouderen nuttigden vervolgens de door mevrouw Kok verzorg de maaltijd. Op woensdag 17 december wordt het kerst feest gevierd. GOES - Een 51-jarige in woonster van Goes raak te vrijdagochtend ge wond geraakt bij een ongeluk. Zij is overge bracht naar het Ooster- scheldeziekenhuis. Het ongeluk gebeurde op de Nieuwe Rijksweg bij Goes. De vrouw uit Goes reed met haar auto over de Nieuwe Rijksweg in de richting van 's Heer Arendskerke. Een 83-ja- rige inwoner van 's Heer Arendskerke wilde met zijn auto die weg oprij den, maar zag daarbij de auto van de Goese over het hoofd. Bij de aanrij ding die volgde raakten beide auto's zwaar be schadigd. De man uit 's Heer Arendskerke kwam met de schrik vrij BURGH-HAAMSTEDE - De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Wes- terschouwen houdt dinsdag 16 december de kerstviering in de zaal van de Gerefor meerde kerk in Haamstede, aanvang 16.00 uur.- De Nieuwjaarsbijeenkomst wordt op dinsdag 6 januari gehouden in dorpshuis De Schutse in Haamstede. Deze bijeenkomst begint om 14.00 uur en biedt onder meer een optreden van Thomasvaer en Pieternel.Op woensdag 21 ja nuari geeft J. de Koek, even eens in De Schutse, vanaf 19.30 uur een lezing over groei en bloei van kruiden en specerijen. Slager Polder man geeft een demonstratie over het gebruik van deze kruiden. KERKWERVE - De onder- houdscommissie van de Ne derlands Hervormde kerk in Kerkwerve houdt ook dit jaar de traditionele oliebol lenactie ten behoeve van de bouw van het nieuwe kerk centrum. Dit jaar zullen er naast olie bollen ook appelbeignets worden gebakken. De eerste ploeg begint op 30 december om 19.30 uur met bakken, zo dat alles op tijd gereed is en iedereen zijn bestelling tij dig in huis heeft. De bestellingen kunnen wor den opgegeven bij familie Kooman: 425372, familie Stouten: 416404 en familie Van der Have: 671396. Cheque 2500 gulden voor Zeeland helpt Polen ZIERIKZEE - Sint-Nicolaas kwam vrijdagmiddag in de hal van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee met een grote verrassing voor de Stichting Zeeland helpt Polen: een cheque van 2500 gulden. Daar worden vooral medicijnen voor jeugdige kan kerpatiëntjes voor gekocht. „Fantastisch, hoe krijgt u het voor elkaar?" reageerde Theo Heikamp, een van de vrijwilligers van het eerste uur van deze stichting. De gift bleek een particulier ini tiatief van de Sint, die elk jaar rond zijn verjaardag geld inzamelt voor een door hem uitgezocht goed doel. Dit keer liet hij zijn keus val len op de Stichting Zeeland helpt Polen. De vrijwilligersgroep op Schouwen-Duiveland werd ruim vijftien jaar geleden opgezet door Heikamp, me dewerker in de huishouder- lijke dienst van het zieken huis. Samen met zijn vrouw Janny Heikamp en met Coby de Looff, Henk van Harten en Cokkie Slagboom zet hij zich nog steeds in voor de transporten van hulpgoede ren en medicijnen naar Po len. Het inzamelen van kle ding verloopt vlotjes, maar voor de aanschaf van medi cijnen en om elk kwartaal de transporten te betalen, is veel geld nodig. „Die gift van Sinterklaas kunnen we dan ook heel goed gebruiken," zegt De Looff. „In januari gaat er weer een transport naar Polen. Om als Stichting zelf aan geld te komen, hebben de vrijwiligers een eigen ver koopstandje ingericht bij de balie van het ziekenhuis. Zij krijgen daartoe alle mede werking. De dienstdoende receptionistes zijn altijd be reid een stukje verkoop voor hun rekening te 'nemen en het geld apart te houden voor de stichting. Het assortiment van dat ver koopstandje bestaat geheel uit eigen gemaakté spulle tjes: wenskaarten, blqem- stukjes van droogbloemen, kransen, houtsnijwerk in de vorm van kleurrijke tulpen, vogelhuisjes, dierfiguren en dergelijke. Alles wordt door de vrijwilligers zelf ge maakt. Vooral Heikamp en Van Harten, door Sint om schreven als 'timmerman' en 'schilder', brengen heel wat uurtjes in hun schuurtje door. Om te voorkomen dat ze daar vernikkelen kwam Sint-Nicolaas niet alleen met de cheque van 2500 gulden, maar ook met voor beiden een flesje geestrijk vocht om de kou te verdrijven. De verkoop van spulletjes verloopt in deze geschenken- tijd ontzettend goed volgens De Looff. Er.is hard gewerkt aan een gevarieerd assorti ment, want op 12 en 13 de cember is de stichting ook vertegenwoordigd op de kerstmarkt in gebouw De Driehoek in Zierikzee. Ziekenhuisjes De hulp van de groep op Schouwen-Duiveland van Zeeland helpt Polen is vooral gericht op jeugdige kanker patiëntjes tussen nul en zes tien jaar en voor zieke be- jaardeh. Zij vertoeven vaak in kleine ziekenhuisjes, waar nijpend tekort is aan bedden, lakens, pyjama's en medicij nen. Elk kwartaal wordt in gekocht afhankelijk van het toereikend budget en wor den de hulpgoederen en me dicijnen samen met de inge zamelde kleding naar Polen vervoerd. Via ziekenomroep Nomen Nescio wordt de stand van dat budget regelmatig be kend gemaakt. Dit keer was die stand ook Sint ter ore ge komen, die daarop direct be sloot tot zijn individuele ac tie. Begeleid door vier Zwarte Pieten in chique outfit kwam hij de vrijwilligers vrijdag middag blij maken met het resultaat van zijn inspan ning. T. Heikamp (rechts op de foto) en H. van Harten van de Stichting Zeeland helpt Polen zijn bij zonder in hun sas met de royale gift van Sint-Nicolaas. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - De kunstenaar Maryn van de Ven (38) uit Rotterdam is vrijdag 19 en zaterdag 20 de cember persoonlijk aanwe zig in De Bewaerschole in Burgh-H aamstede Daar worden tot en met 3 ja nuari foto's met afmetingen van 1 x 1,40 meter van Van de Ven tentoongesteld. De kun stenaar zelf omschrijft zijn werk als 'illusie-fotografie met drie-dimensionale wer king.' De expositie in De Bewaer schole is geopend van dins dag tot en met zaterdag vap 13.30 tot 16.30 uur. BRUINISSE - In de nacht van donderdag op vrijdag werden in Bruinisse twee au to's opengebroken. In de Molenstraat werd een rilit van een daar geparkeerd staande auto vernield, waar na een cd-wisselaar werd ge stolen. Tevens verdween een aantal cd's. Een 24-jarige in woner van Bru deed aangif te. De schade wordt geschat op 1500 gulden. Een 22-jarige inwoner van Bruinisse deed eveneens aan gifte van inbraak in zijn au to. Zijn auto stond in de Bernhardstraat geparkeerd en hier werd eveneens een ruit vernield. De dieven kon den echter klaarblijkelijk niets van hun gading vinden. Er werd niets weggenomen. ZIERIKZEE - Bij snelheids controles zondag op verschil lende locaties werden 114 weggebruikers betrapt op te hard rijden. Van 11.30 tot 13.20 uur stond de radarapparatuur opge steld langs de Nieuwe Kool- weg bij Zierikzee. In totaal 425 voertuigen werden ge controleerd. Achttien men sen reden hadden het gaspe daal te diep ingetrapt. De hoogst gemeten snelheid was 105 kilometer per uur daar waar 80 de limiet is. Aansluitend werd gecontro leerd op de Serooskerkseweg bij Serooskerke. Van de 1245 voertuigen die de radarwa gen passeerden reden 96 te hard. Eén van hen maakte het behoorlijk bont met een snelheid van 137 kilometer per uur ofwel 57 kilometer te hard. Af Ik schrijf een brief aan je, maar ik weet niet eens wie je bent. Misschien ben je een ver slaggever van de PZC of misschien was jij het die het nodig vond de PZC te tippen over 'mistoestanden' in de Corneliastich- ting. In het begin moest ik er om lachen. Als je als krant een beetje voelhorens hebt had je allang gemerkt dat er in het voorjaar iets niet boterde in de Corneliastichting. Maar de PZC niet. De Vliedberg werd niet voor niets helemaal gereorganiseerd. Het was overduidelijk te lezen in de Nieuwsbode. Maar de PZC pitte door. Tot het december is. Dan wordt er iemand wakker. Je hebt in deze maand maar een lucifer nodig om een donderend vuurwerk af te steken. Hockeyen met een gebit. Dat verhaal sprong er het meest uit. Alle lachers erom zijn even schul dig als diegene die het gedaan heeft. Maar het originele bericht haalde gelijk de tele tekst en juist deze woorden vormden de koppen in landelijke kranten. Vorige week kon je zien hoe in het dorp Nederland een roddel tot stand komt. Een gebit onder een bed en een stokje om het daar vandaan te krijgen. In welk ver- pleeghuis gebeurt zoiets nooit? Maar de kranten roken de sen satie. Het werd steeds meer aangedikt. En SBS6 als Sensatie Beluste Stoorzender was er als de kippen bij om het beeld te schet sen van Zierikzeese verplegers die op de gangen hockeywedstrijden met gebitten houden. Alsof verplegers overeenkomsten hebben met kampbewakers. Disckjockeys maakten er flauwe grappen over. Als je tegen iemand zei dat je uit Zierikzee kwam begonnen ze gelijkt te grinniken. Zeker tien mensen hebben me erover aangesproken. Maar ontsteld waren er weinig. Wat is dat toch voor een situatie. Maanden nadat een brand geblust is en de hele boel is opge- knapt komt er een bericht in de krant: Brand!! Maar besef je wel dat zo'n bericht opnieuw brandwonden veroorzaakt omdat ze weer worden opengereten? Het lijkt alsof in Zie-rikzee in het verpleeghuis men sen beschadigd worden. Ondertussen heb jij er wel voor gezorgd, mister X, dat ande ren dubbel geraakt worden, namelijk zij die nu in de landelijke kranten vermeld staan. Vertekende beelden zegt directeur Schouw terecht. Maar vertekende beelden hebben de eigenschap zich als secondenlijm vast te hechten in de hoofden van de Nederlan ders. De desbetreffenden hebben voorgoed een verleden. Een vertekend verleden. En dat voel je. Jarenlang. Natuurlijk. Verkeerde zaken mag je niet goed praten. Verplegend personeel is echt niet zo heilig als Cornelia zelf. De directie koos voor een rigoureuze oplossing. Twee mensen kwamen, als verantwoordelijken van de hele afdeling, niet meer terug. Dat doet al pijn genoeg. Bij een van hen ben ik op bezoek geweest. Iemand die in alle kran ten werd aangeduid als de 'verpleger met meer dan vijfentwintig jaar ervaring'. Niet ontslagen, maar wel op wachtgeld gezet. Geen salaris, wel de sociale dienst. Na zware maanden ging het eindelijk weer bergopwaarts. Tot vorige week. Dan kom je in elke krant te staan. Dan wordt de schand paal zo hoog mogelijk opgericht. Je kunt beter om andere redenen een bekende Ne derlander worden. Kranten zijn machtig. Ze kunnen iemand beroemd maken, maar bin nen een week kunnen ze een iemand totaal de grond inboren. Zelfs bij je familieleden in formeren ze naar je. Op zoek naar het recht. Maar veroorzakende onrecht. Zo gebeurde het vorig jaar met Diekstra. Zo gebeurde het deze week hier. Ik noemde het woord recht en onrecht. Al houd je zielsveel van je kinderen toch kun je als ouders fouten blunderen. Het gebeurt ook in de zorg. In hoeverre bij de reorgani satie volledig recht is geschied kan ik niet beoordelen. Maar ik weet wel dat er nu, zeker na vorige week, onrecht gebeurt. Hoewel jij wist dat alles al lang achter de rug was begon jij opnieuw. Het gevolg is dat er nu mensen voor de tweede maal gestraft worden. En hoe. De Cornelia is een uitstekend verpleeghuis. X. Dat weten we allemaal op dit eiland. Het grootse feest was dan ook terecht. De Cor nelia zal de negatieve publiciteit dan ook makkelijk overleven. Maar bij mensen maalt het wel een leven lang door. Weet je, ik hoop vurig dat mensen na deze week de moed zullen hebben om de schandpaal om te hakken om snel een praatpaal op te rich ten. Zodat je elkaar weer in de ogen kunt kij ken. Een soort waarheidscommissie. Om schoon schip te maken. Dat lucht op. Waar heid is in alle openheid tegen elkaar zeggen wat de ander volgens jou niet goed heeft gedaan. Waarheid is ook dat je zegt wat je in iemand jarenlang hebt gewaardeerd. Na de golf van publiciteit van deze week is de weegschaal nu volledig naar één kant door geslagen. Het is hoogt ijd voor evenwicht. Vandaar deze brief. Laat hem gerust aan anderen lezen. Marzas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5