Herstarten? Oorkonde voor Rosanne IjmO Periodetitel Bruse Boys voor 't grijpen ZIERIKZEESCHE li"! NIEUWSBODE li l Dolfijn spoelt aan op strand Kampweg KRIJGT HET ZIEKENHUIS NU MEER ZWEVENDE BEDDEN? dé krant van schouwen - duiveland! j I k 51-jarige man omgekomen bij brand Wolphaartsdijk Bruenaar gewond bij ongeluk Automobilist ramt verkeersborden k f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 8 DECEMBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26296 WAARIN OPGENOMEN DE ZI E RI K Z E E S C H E COURANT 1797-1889 DRUKKERIJ UITGEVERIJ 0111-453535 Het beste huis is datgene, dat niets overtolligs verlangt en niets nodigs mist. Pittacus Enkele bui Vannacht opklaringen en min.temp. omstreeks 6 graden. Overdag nu en dan zon, maar ook kans op een enkele bui. Middagtemp. ongeveer 8 graden. Wind uit zuidwest, matig,kracht 3 tot 4, langs de kust en op het IJsselmeernu en dan krachtig, 6. 3 SCHOOLARTS Besluit schoolarts op centraal punt wordt opnieuw onder de loep genomen. 4 SPROOKJE Terra Incognita vertelt in MFC-Zierikzee sprookje in klankdecor. 5 CHEQUE Cheque van 70.000 gulden van Stichting Renesse voor Streek- en landbouwmuseum. 9 HANDBAL Handballers Delta Sport vinden na zege op HEC aansluiting bij middenmoot. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Herstel van Zierikzee tegen Steen ZIERIKZEE - Slechts een overwinning scheidt Bru se Boys van de tweéde periodetitel. Deze uitgangs positie verschafte de ploeg zich afgelopen zaterdag na de eclatante 6-0 zege op Middelburg. Doordat de concurrentie punten liet liggen breidde Brüse Boys zijn voorsprong in de tweede periodestand uit tot vijf punten. Het team van trainer Alexander van Keulen heeft overigens nog steeds de maximale score: vijftien punten uit vijf duels. De tweede periode gaat over zeven wedstrijden. Deze moet volgende week behaald worden ten koste van Kruin- ingen, dat afgelopen week einde voor de derde keer op rij verloor. Poulegenoot SKNWK deed nauwelijks on der voor zijn collega uit Brui- nisse en won met 1-5 in Axel van AZVV. Met de winst staat SKNWK op een keurige zesde plaats in de tweede klasse E. Doek WIK heeft het doek voor Brouwershaven zo goed als definitief laten vallen in de derby dat het elftal uit Kerk- werve met 3-1 won. Mocht Brouwershaven dit seizoen toch het vege lijf redden, zal dat ongetwijfeld de historie ingaan als het wonder van Brouwershaven. ZSC heeft geen Brouwse zor gen en neemt in de vierde klasse, een afdeling waar Brouwershaven volgend jaar ongetwijfeld speelt, de derde plek in. Deze notering dankt de Scharendijkse ploeg aan de 2-1 zege op Stavenisse. Duiveland en DFS speelden in de poule van ZSC met 1-1 gelijk tegen respectievelijk Smerdiek en Nieuwdorp. Zierikzee herstelde zich keu rig van de 2-1 nederlaag te gen IJzendijke van vorige week. In de dertiende compe titiewedstrijd versloeg de ploeg van de zieke trainer Bert Pentury Steen met 3-1. In dit duel maakte John van der Have zijn twaalfde doel punt van het seizoen. Renesse kwam thuis tegen Walcheren niet verder dan 1- 1. Zonnemaire 2 speelde ook gelijk, maar scoorde tegen Vogelwaarde 4 iets meer doelpunten, 5-5. Ouwerkerk viel met een puntendeling te gen SC Welberg behoorlijk tegen. Dreischor hield thuis de schade binnen de perken tegen Val Aan (0-4). Sport op pagina 7, 8 en 9. I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, i. I met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I I JA, ik wil een: I MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 i KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 I I KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! i Naam Dhr./mevr I Adres Postcode Plaats I Telefoon Geb.datum:i H^ndtek. Bij automatische afschrijving uw I I 1 I I I r~ bank-/gironummer vermelden: II II II II II L1 LJ II II gZZ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. UN Twintig patiënten Rode Kruisziekenhiiis in Zierikzee naar noodgebouwen overgeplaatst Slotfase renovatie bezig ZIERIKZEE - Twintig patiënten zijn vanmorgen, maandag, in ongeveer een uur tijd overgebracht van de verpleegafdelingen van het Rode Kruis zieken huis in Zierikzee naar de aangrenzende noodgebou wen. Daarmee is laatste renovatiefase van het zie kenhuis van start gegaan. In een jaar tijd moet het uit drie lagen bestaande ziekenhuis volledig worden opgeknapt. Harderwijk zorgt voor opvang BROUWERSDAM - In de bocht van de Brou- wersdam met de Kampweg richting Renesse is vanmorgen op het strand een jong dolfijntje aan gespoeld. Medewerkers van Dolfina rium Harderwijk zijn in al lerijl naar Schouwen-Dui veland afgereisd om de dolfijn op te vangen en naar Harderwijk te vervoeren. De dolfijn - waarschijnlijk gaat het om een tuimelaar of een gewone dolfijn - heeft een lengte van circa anderhalve meter. De poli tie werd voor het gestrande dier gealarmeerd. Vrijwilligers van de Eerste Hulp bij Zeehonden (EHBZ) boden ter plaatse hulp. Zij arriveerden rond een uur of half tien. De dol fijn zag er op het eerste ge zicht niet gewond uit. Ver moed wordt dat het beest te kampen had met vermoeid heid. Nat De medewerkers van de hulpverleningsorganisatie hebben ervoor gezorgd dat de dolfijn nat bleef. Zij groeven een gat rondom, sleepten emmers water aan en bonden natte doeken om zijn vin. Ook is een pomp geïnstalleerd. Verstikking door rook WOLPHAARTSDIJK - De 51-jarige P. van Doorn uit Wolphaartsdijk is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen bij een brand in zijn woning aan de Burgemeester Hackstraat 31 in Wolphaartsdijk. De brandmelding kwam om 4.51 uur binnen bij de politie in Goes. De brandweer was snel ter plaatse en hoorde van omstanders dat er nog ie mand in de woning zou zijn. De brandweer forceerde daarop een raam en door zocht de woning. Er was geen sprake van een uitslaande brand, maar wel was er be hoorlijk veel rookontwikke ling. In de woonkamer op de bega ne grond trof de brandweer een man aan die buiten be wustzijn bleek te zijn. De man werd direct naar buiten gebracht waar het personeel van de inmiddels gearriveer de ambulance begon met re animeren van het slacht offer. De hulp kwam echter te laat. Een arts constateerde even later de dood van het slachtoffer. Keuken Uit technisch onderzoek is gebleken dat de brand in de keuken is ontstaan, vermoe delijk op de plaats waar een frituurpan stond. Op het aanrecht lag naast de frituur pan een sateh nog in de ver pakking. De politie ver moedt dat het slachtoffer nadat hij in de keuken de fri tuurpan had aangezet op de bank in de kamer is gaan zit ten en vergeten is dat de pan aan stond of in slaap is geval len. 'BRUINISSE - Een 32-jarige inwoner van Bruinisse raak te zaterdagavond gewond bij een ongeluk op de Grevelin- gendam. De man reed over de parallel weg van de N59 in de richting van Oude tonge. In een bocht naar rechts kwam de man met zijn auto in de linker berm terecht en sloeg vervol gens een aantal malen over de kop. De Bruenaar werd met onbekende verwondin gen opgenomen in het zie kenhuis. In verband met mo gelijk drankgebruik werd in het ziekenhuis een bloed proef afgenomen. De uitslag daarvan is nog niet bekend. De auto werd bij het ongeluk totaal vernield. OOSTERLAND - Een 51-jari- ge automobilist uit Haamste de heeft donderdagavond twee verkeersborden op de N59 geramd. Bij het ongeluk vielen geen gewonden. De man had vanwege vorst voor vertrek de ruiten van de auto schoongemaakt met een spuitbus. Onderweg begon nen de ruiten echter weer aan te vriezen waardoor het zicht belemmerd werd. De Haam- stedenaar belandde op de N59 ter hoogte van Ooster- land op de verhoogde ver- drijvingsvlakken en ramde vervolgens twee verkeers borden, De auto raakte daar bij zo zwaar beschadigd dat deze moest worden wegge sleept. DIEFSTAL ZIERIKZEE - Een 47-jarige inwoonster van Zierikzee deed bij de politie aangifte van diefstal van haar Fiat Uno personenauto. De rode Fiat, met het kenteken FN- XT-09, stond vanaf vrijdag middag geparkeerd aan de Nieuwe Bogerdstraat. Zater dagochtend bleek de auto verdwenen. ,,En dat is echt heel hard no dig," zegt patiënte mevrouw E. Jongschaap vlak voor haar verhuizing naar het noodgebouw. Sinds zaterdag verblijft ze alleen op een vier-persoonskamer. Haar kamergenoten kregen, met het oog op de verhuizing, dit weekend ontslag. ,,De ramen tochten, de bel waarmee je de zuster kunt roepen is kapot en de douches zijn verschrik kelijk oud. Dat kan alleen al voor de hygiëne niet meer." H. van Tongeren uit Burgh- Haamstede, die sinds vijf weken als patiënt in het Zie- rikzeese ziekenhuis ver blijft, bevestigt de nood zaak. ,,De kleuren en de entourage, dat is niks als je dat met andere ziekenhuizen vergelijkt. Daarnaast heb je nergens aansluiting voor ka- bel-tv en is het sanitair hard aan vernieuwing toe. Ik denk dat de voorzieningen in het noodgebouw 'beter zijn dan hier." Sectorhoofd Klinische en Ambulante Zorg N. de Viet geeft aan dat er een drasti sche renovatie te wachten staat. ,,De buitenmuur blijft staan, maar dat is dan ook al les." In plaats van de huidige tachtig plaatsen, zullen na de renovatie op de verpleegaf delingen nog maar zestig bedden een plaats krijgen. Vooruitlopend op deze nieu we situatie herbergt het tij delijke gebouw eveneens een maximum van zestig patiën ten. In de oude situatie zijn er vier douches op veertig pa tiënten, na de renovatie heeft elke kamer in het zie kenhuis een eigen douche- en toiletvoorziening. ,,Als je goede sanitaire groepen in wilt bouwen, heb je ruimte nodig," aldus De Viet. Ook de gangen zullen worden ver breed. De indeling van de kamers blijft ongewijzigd. Er zijn éénpersoonskamers, twee- en vierpersoonska- mers beschikbaar. De renovatie kent twee fa sen. In de loop van het ko mende jaar zal er vaker wor den verhuisd. Alleen de patiëntenverhuizing is een malig. Wanneer gedeelten van het ziekenhuis bouw klaar zijn gemaakt, is het de beurt aan het lab. „Dat wordt aangepast aan de ei sen van de tijd. Er is weinig aan gedaan, terwijl er wel is uitgebreid," aldus De Viët. Onder meer de klimaatbe heersing en de werkruimtes zullen worden aangepakt. „Maar er komen geen nieuwe functies bij." De röntgenaf- deling gaat niet onder het mes. Volgens De Viet is dit gedeelte aangepakt met plaatsing van apparatuur. De renovatie kost rond de elf miljoen. Daar zit de huur- Tekening krijgt plaats op kalender over verkeersveiligheid De verhuizing op zich was best spannend,' maar de patiënten ondervonden nauwelijks overlast. Ook was voldoende perso neel aanwezig om de mensen te begeleiden. (Foto: Marieke Mandemaker) prijs van de noodgebouwen bij inbegrepen. Deze ge bouwtjes - die voorheen dienst deden als verzorging snoodgebouw in Rotterdam - worden compleet met roep- systeem, gordijnen en andere faciliteiten geleverd. In de afgelopen weken is het patiëntenaantal geleidelijk afgebouwd. Hoewel de plan ning uitging van dertig te verhuize2i patiënten lukte het het ziekenhuis leeg te ha len tot twintig. Één van de patiënten moest naar Goes, worden overgebracht. Deze patiënt heeft continue bewa king per apparatuur nodig, een service die tijdens de ver huizing niet kan worden geboden omdat de zender tij delijk uit de lucht wordt gehaald. De overige ver- plèegactiviteiten gingen on verstoord door. „De verple ging is gewoon doorgegaan. We hebben niets hoeven mis sen. Het enige rommelige is dat er veel mensen naar huis zijn gegaan, waarna het op eens heel stil was," zegt Van Tongeren. „Alles is keurig geregeld, ik heb er totaal geen last van gehad," zegt Jongschaap stellig. Vrijdag kreeg ik te horen dat ik nog moest blijven, waardoor ik echt van slag was. Maai- ik ben hardstikke goed opge vangen, daar hebben ze toch de tijd voor genomen. Nee hoor, niks dan lof. ELLEMEET - Voor de tienjarige Rosanne Koppert uit Scharendijke wordt het aftellen. Haar tekening voor de actie 'Kind en verkeersveiligheid' heeft een plaats gekregen op de kalender van 1998 van de ROVZ. Pas volgend jaar september hangt Rosannes kunstwerk voorop, maar dan wel dertig dagen lang. De tekenwedstrijd van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland had als doelstelling leerlingen op speelse wijze bezig te laten zijn met de verkeersveilig heid. Vanmorgen in alle vroegte werd Rosanne over donderd door de grote be langstelling. Vier fotografen waren gekomen voor haar en voor gedeputeerde A. Bruin- ooge. Die kwam naar de openbare basisschool 't Mêêtje in Ellemeet om de bij behorende prijzen uit te rei ken. De school kreeg een bedrag van 750 gulden, een oorkon de en een kalender. Voor Ro sanne was er eveneens een oorkonde, een kalender plus een boekenbon. Alle kinde ren van de school kregen een ROVZ schuifpuzzel, met als thema 'Goede raad is niet duur, beide handen aan het stuur'. Rosanne tekende een auto en een fietser die zijn hand uit steekt om zichtbaar te ma ken dat hij af wil slaan. 'Laat zien welke kaht je op gaat', schreef ze erbij. Zelf gaat ze soms op de fiets naar school en dan steekt ze 'meestal' haar hand uit als ze de bocht om moet. De oorkonde deed haar niet zo veel, met een plaats op de kalender was ze meer ingenomen. De teke ning van Rosanne is overi gens niet geheel authentiek op de kalender gekomen. Zo wel de lichtgrijze autoweg als de turquoise-blauwe lucht zijn door het drukpro ces dezelfde kleur lichtblauw geworden. Rosanne's tekening was een van de 1200 tekeningen waaruit de jury een keuze moest maken. In totaal 120 Zeeuwse basisscholen namen deel aan het project. Iedere school mocht tien tekeningen insturen. „We hebben de veertig tekeningen die op 't Mêêtje gemaakt zijn, met de hele school bekeken. De keu ze van onlze tekeningen is de keuze van de kinderen ge weest," aldus meester Ad Smit die belang hecht aan verkeersveiligheid omdat enkele van de kinderen uit andere kernen komen. Een jury, met onder andere gedeputeerde Bruinooge maakte uit de tekeningen een eerste selectie. 'Snelheid en drank' en 'snelheid en oversteekplaatsen' zijn de thema's die kinderen het meest bezig lijken te houden. Om uit de 120 tekeningen die de eerste schifting doorkwa men twaalf geschikte kunst werkjes voor de kalender te halen, werd een onafhanke lijke jury ingeroepen. Voor» de 750 gulden die de school mocht ontvangen, heeft meester Smit al een be stemming gevonden. De school schaft zo spoedig mo gelijk een magnetisch ver keersbord aan. Daarop kan met behulp van verplaatsba re auto's en voetgangers ver- keersonderricht worden ge geven. Rosanne ziet echter liever dat de meester trak teert: op slagroomtaart. De prijswinnares met de winnende tekening. (foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1