Duizendpoot in de showbizz Aanvoer en prijs dalen ZOEKPLAATJE ¥MSʧSBl i Politie grijpt mis 'Stronthoop' De Saele Jerry Rijstenbil speelt, zingt, danst en produceert Kerstconcert 1 De Lichtboei op zoek naar begeleiders INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS EXPOSITIES VRIJDAG 5 DECEMBER 1997 NR 26295 5 RENESSE - Hij speelt in 'Sjakie en de chocoladefa briek', is leadzanger van 4 Jerry and the Bam Bams', vertolkt de rol van Raoul in de speelfilm 'Dropouts', die in maart uitkomt, was prins in 450 sprookjes voorstellingen in de Efteling, heeft net een eigen studio geopend en is zaterdag 6 december te zien in het televisieprogramma Telekids. Hij is nogal bezig in de show bizz: Jerry Rijstenbil (28) uit Renesse. Er is veel gebeurd sinds hij zijn rolletjes ver tolkte bij de plaatselijke ama t eu rt oneel verenigi ng 'Op Drift.' „Ik wil naar de toneel school," gaf hij de toenmali ge decaan van RSG 'Prof. Zeeman' te kennen, maar de decaan dacht daar anders over. Jerry's vader was hore- ca-ondernemer, zijn móeder exploiteerde een camping, dus Jerry kon het beste maar Jerry Rijstenbil:Het moei lijkste punt in mijn leven is dat ik soms op meerdere plaatsen tegelijk moet zijn". (foto Marijke Folkertsma) naar de Middelbare Midden standsopleiding (MMO) in Middelburg. Dat deed Jerry, want zo strijdbaar ten behoe ve van die toneelschool was hij nou ook weer niet. ,,Ik heb het ontzettend naar mijn zin gehad in Middelburg. Ik speelde in allerlei bandjes, was lid van cabaretgroep De Kuil en woonde vlak bij de schouwburg," vertelt Jerry, die zijn opleiding niet al te serieus nam. In het eindexa menjaar hield hij het voor ge zien. Het was een plotseling be sluit om ter elfder ure nog toelatingsexamen te doen bij de Hogeschool voor de Kun sten in Kampen. Vrijdags kreeg Jerry te horen, dat hij werd toegelaten en 's maan dag startte de opleiding. Gedreven Jerry is gedreven. Hij volgde in Kampen zowel de drama- docenten- als de acteursop leiding, specialiseerde zich ook in regisseren en in came ra acteren. Hij studeerde in 1995 af met zijn rol in 'Een donker uitzicht' van Karst Woudstra en met zijn scriptie over acteren voor de camera. Van een moeizame start om aan de bak te komen, was bij Jerry absoluut geen sprake. Nog tijdens zijn opleiding was hij met heel veel dingen tegelijk bezig. Hij was uit verkoren als mannelijke helft van het house-duo 'Tou- chez' en maakte binnen de groep 'Splinters' zowel jeugdmusicals als bejaarden cabaret. ,,Het moeilijkste punt in mijn leven is, dat ik vaak op meerdere plaatsen tegelijk zou moeten zijn. Daar lig ik soms wakker van, maar ik kan nou eenmaal heel slecht nee zeggen," erkent Jerry. Hij geeft zes uur per week dramalessen bij de Stichting Jeugd Musical in Amster dam. De afsluitende produc ties daar door jongeren van acht tot achttien jaar worden steeds populairder. De suc cesreeks loopt van enkele op tredens in kleinere zalen, via een volle stadsschouwburg naar een maandenlange tour nee door het hele land. Zo verging het in elk geval de musical 'Rats.' Hype De nieuwste productie 'Sja kie en de chocoladefabriek' naar het bekende boek van Roald Dahl wordt, volgens Jerry, een ware hype. ,,Er staan al twee seizoenen ge pland en vrijwel alle voor stellingen zijn op voorhand uitverkocht." Er wordt ge werkt met wisselcasts om al le leerlingen een kans te ge ven. In de tweede cast, dié zondag de première beleefde speelt Jerry de rol van Wil lie Wonka, de directeur van de chocoladefabriek. In de eerste cast heeft hij een klei nere rol. Het repetitieproces moest in korte tijd worden afgerond. Dat kwam Jerry goed uit, want van maart tot en met oktober dit jaar speelde hij mee in de sprookjesmusical in de Efteling: een mix van Jerry, zoals hij zich presenteert met Jerry and the Bam Bams.' vier sprookjes: Hans en Grietje, Roodkapje en de bo ze wolf, De Chinese Waterle lies en Doornroosje. Jerry speelde er Hans, de Jager en de Prins in. Vier dagen spe len met drie a vier voorstel lingen per dag, twee dagen vrij. In totaal 450 voorstellin gen. Kots je het dan niet uit? „Ja," erkent Jerry, maar de uitdaging bleef wel. ,,Je moet immers constant pres teren, zorgen dat je goed bij stem blijft, verkoudheid on derdrukken. Bovendien zijn de randwaarden bij de Efte ling zo ideaal: perfecte tech niek en ontzettend leuke mensen om mee te werken." Hij kreeg als prins tal van liefdesbrieven en knuffels. ,,Ik vier vandaag mijn drie honderdste voorstelling, wil je na afloop even met me op de foto?," was het verzoek van een jeugdige superfan. Na de laatste van de 450 voor stellingen bleef Jerry niet bij het eindfeest, maar snelde naar de opnamen van de film 'Dropouts' van Will Wissink. „Ik moet die motor aan de gang houden, als ik een paar dagen vrij heb, word ik van het kleinste karweitje al moe." Hij doet inderdaad nog veel meer: Hij is bezig met het produceren van een house- musical achtige dance-act als 'Jerry and the Bam Bams.' Het samplen en transforme ren gebeurt in de gloednieu we studio, die Jerry tussen tijds nog even creërde in 'de fietsenstalling in de tuin van zijn woonhuis in Amster dam. Samen met Marcel Meuldijk en Duncan Boon tjes richtte hij in de vorm van een v.o.f. een eigen produc tiebedrijfje op. Zaterdagochtend is hij op te levisie te zien als Tinus To neel in Telekids, waarin Car lo Boszhard en Irene Moors de nieuwe Telekids CD pre senteren. De voorstellingen van 'Sjakie..' lopen nog tot eind mei door. Als het enigszins kan, komt Jerry één keer per week even langs bij pa en ma in Renes- DREISCHOR - Vocaal Ensemble St. Laurens en Oosterlands Fanfare ge ven zondag 14 december een kerstconcert in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. De kerk is voor deze gele genheid sfeervol verlicht met kaarsen. Het uit elf mannen bestaande en semble St. Laurens heeft dit jaar twee keer een prijs behaald op een con cours. In 's-Heerenberg kregen zij een tweede prijs op het Festival Kleine Ensembles, ter wijl ze in Apeldoorn op een internationaal con cours de vijfde prijs in de wacht sleepten. Ooster lands Fanfare speelt op het concert ter afwisse ling kerstmuziek. Voor afgaande aan de uitvoe ring brengen zij vanaf 19.45 uur koraalmuziek ten gehore. Het concert, een initiatief van de stichting Musi Voca, be gint om 20.00 uur. De kerk is om 19.30 uur open. KERSTMARKT VEERE - In de Grote Kerk van Veere wordt van woens dag 10 tot en met zaterdag 13 december een Zeeuwse Kerstmarkt gehouden. Aan geboden worden onder meer handgemaakte kerstdecora ties, zelfgegoten kaarsen, kerstbomen en originele Zeeuwse culinaire gerechten. Daarnaast zijn er demonstra ties van oude ambachten, modeshows en verzorgen Zeeuwse schrijvers voor drachten of lezingen. Zang-, dans- en theatergroepen als Rijn en Trijn, Muis Leeuw, het Zeeuws Vocaal Ensemble en het Souburgs Mannen koor geven een uitvoering. De markt is woensdag tot en met vrijdag van 12.00 tot 21.30 uur geopend en zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. PVDA ZIERIKZEE - De Partij van de Arbeid houdt donderdag 11 december een extra open bare fractievergadering in Theater Mondragon in Zie- rikzee. De onderwerpen die aan de orde konden zijn: de algemene beschouwingen en de begroting 1998. De verga dering is van 16.00 tot 18.00 en vanaf 19.30 uur. EXPOSITIE GOES - De Goese kunstena res Josefien Blanco neemt deel aan de Floating Gallery Art Expo in de Carnegie Hall in New York. Op deze expo sitie, die tot en met zondag 21 december duurt, zijn één of meerdere werken geselec teerd van kunstenaars uit di verse landen. Van Blanco is een aquarel met bloemen te zien. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de periode van 24 tot en met 29 november werden 57 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangeboden, met een totaalge wicht van 29.072 nettoton. Dat is 7.340 ton minder dan de week er voor. Alle partijen verdwenen voor een gemiddelde tonna- geprijs van 105,21 in ko pershanden, ongeveer een rijksdaalder per ton minder dan in de voorgaande week. De verzending was voor zo ver bekend: België 6.145 ton, Frankrijk 3.987 ton, diverse landen 1.761 ton en binnen land 3.459 ton. Zeelands Roem betaalde met 146,98 per ton de hoogste prijs, voor een partij met een stukstal van 167 bij een vleesgewicht van 29,2 kilo. Maandag 24 november ver scheen de YE 96 (Prins Din- gemanse) aan de veiling met 453 nettoton. Het tarraper- centage bedroeg 16,4 procent, het stukstal 147 en het vlees gewicht 21,9 kilo. Prins Dingemanse nam deze lading over. De volgende dag maak te de handel keuze uit 5.587 nettoton. Drie ladingen, te weten die van het trio BRU 12 (Fa. Jumelet-Otte), BRU 43 ..(S. Jumelet) en YE 96, groeiden tot marktwaardige mosselen in het Oosterschel- degebied. De overige partij en waren afkomstig uit het Oosterom en het Scheurrak. De aanvoerders uit de noor delijke vangstgebieden wa ren de volgende vaartuigen met tussen haakjes de netto tonnages: YE 57 (Nieuwen- huize, 806 ton), YE 157 (Nieu- wenhuize, 792 ton), ZZ 10 (Chr. Schot bv, 937 ton), YE 161 (Zoeteweij, 995 ton) en YE 19 (Barbé, 1.313 ton). Zee lands Roem betaalde 127,88 per ton (de hoogste dagprijs) voor een partij met een stukstal van 166 en een vlees gewicht van 29 kilo. Op woensdag verwisselden in twee veilingen achttien la dingen van eigenaar. Alleen de BRU 6 (W. van den Berg bv) voer van een Zeeuws lap je met 354 nettoton met een vleesgewicht van 22,2 kilo. Daarnaast arriveerden tien vaartuigen met een lading mosselen vanaf de Wadden zee. Bijvoorbeeld de WR 41 met 658 nettoton in twee par tijen. De ene partij kookte bij een stukstal van 201 een vleesgewicht van 25,6 kilo, de andere (kleine) partij be vatte bij een stukstal van 135 een vleesgewicht van 27,3 ki lo. Prins Dingemanse en Triton namen elk een 'dotje' over. De BRU 5 (De Waal-Ju- melet) ving in de Meep 1.256 ton met een gemiddeld stuks tal van 163. Het vleesgewicht bedroeg ruim 27 kilo. Prins Dingemanse tastte voor deze vracht het diepst in de bui del. In hetzelfde vangst ge bied viste de YE 73 (Zuijd- weg) 1.198 ton met stukstallen van 153 en 163. Hollestelle en Triton druk ten elk het hoogst af voor één lading hiervan, met vleesge wichten van respectievelijk 27,5 en 29,5 kilo. Donderdag waren er opnieuw twee vei lingen voor de verkoop van 10.782 ton, aangeboden door twaalf vaartuigen. De BRU 68 (W. Okkerse) meerde af met 955 nettoton, gevist op percelen in de Balgen en het Inschot. Goudschelp bleek het meest geïnteresseerd in 419 ton met een stukstal van 215. Vette &Verhaert toonde de meeste belangstelling voor de inhoud van het ach terruim met een stukstal van 204. Het prijsverschil tussen beide partijen bedroeg ruim vier gulden per ton. De overi ge vaartuigen met dikke vrachten betroffen de: YE 74 (787 nettoton), BRU 12 (1.121 ton), YE 50 (1.167 ton), YE 19 (1.326 ton), YE 20 (1.352 ton), YE 62 (1.563 ton) en YE 116 (1.011 ton). De aanlokkelijke lading van de YE 62 (C. Sin- ke) bevatte bij een tarraper- centage van minder dan ne gen procent een stukstal van 167 en een vleesgewicht van iets meer dan 29 kilo. Vrij dag 28 november bracht de han del tenslotte een bod uit op zes verschillende ladingen, waarvan er door de ZZ 7 (J. Schot bv) twee over de weg naar Yerseke werden gediri geerd. De YE 1 (Van den Ent bv) loste 463 nettoton voor Krijn Verwijs met een stuks tal van 178. Zeeuwsche Ba nier bleek de royaalste koop man voor 967 nettoton van de BRU 14 (Firma Otte) met stukstallen van 241 en 247. Prins Dingemanse tastte het diepst in de buidel voor 1.847 nettoton van de YE 56 (Hollestelle) met een stuks tal van 174 en een vleesge wicht van 29,2 kilo. FOTO JOOP VAN HOUDT Eén van de inzenders van een oplossing voor het zoekplaatje in de krant van vorige week vrijdag stuurde zelfs een presen tje mee: een eigen foto van het gebouwtje dat op op de foto van Joop van houdt afgebeeld stond: De voormalige verkeer storen behorend bij vliegveld Haamstede, door een deel van de inzenders betitelt als het KLM-station. Alle achtentwintig inzenders herkenden het markante gebouwtje in Nieuw- Haamstede. Uit de stapel goede oplossingen werd die van J. Buyse, Julia- nastraat 25, 4301 LK Zierikzee getrokken. Hij/zij krijgt de cadeaubon van vijfentwintig gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt boven staand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplos sing per brief op briefkaart sturen naar: redactie Zierikzee- sche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kunnen ook in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee worden gedeponeerd. Inzendin gen moeten voor woensdag 10 december binnen zijn. ZIERIKZEE - Sociaal Kultu- reel Werk De Lichtboei zoekt vrijwilligers voor verschil lende van haar clubs. Ge zocht wordt naar mensen voor de timmer- en de kre- aclub en voor Teclinika 10. De timmerclub vindt plaats maandag van 18.30 tot 20.00 uur. De kinderen zoeken zelf een werkstuk uit en van de begeleiders wordt verwacht dat ze de kinderen onder steunen, en praktische tips geven. Één keer in de twee weken vindt de kreaclub plaats, altijd op woensdag van 14.00 tot 15.30 uur. Voor Technika 10 wordt ge zocht naar vrouwen die elke donderdag van 18.30 tot 20.00 uur een groep technische meiden willen begeleiden. Bij Technika 10 leren meisjes van 10 tot 12 jaar in steeds tien lessen met een bepaalde techniek te werken. Mensen die zich als begelei der zouden willen inzetten, kunnen contact opnemen met Tea van 't Leven: 412075. Dan kan een afspraak wor den gemaakt om een keer één van de clubs te begeleiden. DANSAVOND GOES - Vriendenkring Ka- pasi houdt zaterdag 27 de cember een dansavond in wijkcentrum De Spinne in Goes. The Belgium Border Count ryband zorgt voor de mu ziek. Ook is er een verloting. De avond .begint om 20.30 uur. Voor nadere inlichtin gen: telefoon 0113-230616 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. In de Zierikzeesche Nieuws bode van 24 november bij de opening van De Saele in Oos- terland wordt Beter Wonen voorzitter F. K. Vos geci teerd als hij het heeft over een „Seniorencomplex op een stronthoop". De redactie bracht dit flink uitvergroot ter kennis van de bewoners en de lezers. Wethouder P. Berrevoets had een wat mi lieuvriendelijker invalshoek en had in de boeken 'burcht' gevonden als betekenis voor 'saele'. Deze omschrijving werd niet opvallend in de be richtgeving meegenomen. Bij mij blijft als oud-Ooster- lander een wat nare smaak (hoe kan het ook anders) over de mening van der heer Vos. Zijn ongetwijfeld vele erva ringen met de pers zouden toch eigenlijk een wat voor zichtiger uitspraak doen ver wachten. Bovendien voor kom je daarmee dat het zo mooi gebouwde eigen nest wordt bevuild. Voor je het weet wordt en blijft dit rustoord een 'stronthoop' voor de komende generatie. Toch maar eens gezocht in de officiële stukken die De Sae le omschrijven. In de uitgave van de vereniging Stad en Lande dd 1988 wordt in de ru briek 'Oude veldnamen van Duiveland' dit terrein om schreven als de Saele ver noemd naar een versterkte woning, kasteel of woning van de burchtheer. Gezien de plaats en de voormalige eige naar baron Schimmelpen- nick van der Bye een logische en verklaarbare benaming van dit historische terrein. Ik wens alle bewoners een goede tijd toe in hun prachtig kasteel. H. A. VAN DER WERF Zierikzee ZIERIKZEE Geslaagd Alle dertien cursisten den voor het examen hartre- animatie van het Rode Kruis. De cursus werd geor ganiseerd door de afdeling Zierikzee/Kerkwerve van het Rode Kruis. Borstvoeding Borstvoedingsorganisatie La Leche League houdt woensdag 10 december een informatieavond bij Lydia de Raad aan de Mastgat straat 90. Het thema is: 'De toekomst in met een gezin'. De avond is bedoeld voor vrouwen die zwanger zijn of reeds hun kind zelf voeden. Ook de baby is welkom. Een aantal basisprincipes wordt uitgelegd zodat het starten met borstvoeding meer ont spannen kan verlopen. Aan de orde komen onder meer vragen als: Hoe lang mag de baby drinken? en Hoe kan de baby goed drinken aan een borst met vlakke of inge trokken tepels? De aanvang is om 20.00 uur Voor nadere inlichtingen: telefoon 417776. DREISCHOR Kerststukjes Liesbeth Giltay geeft zater dag 20 december een work shop waarbij de deelnemers een kerstkrans voor vogels en een kerststuk maken. Het programma aan de Molen weg 15 in Dreischor begint om 9.30 en duurt tot 15.30 uur. Tussen de middag kan een lunch genuttigd worden. De bloemschiklessen zijn dins dag van 19.30 tot 21.30 en vrijdag van 9.15 tot 11.15 uur. Voor nadere inlichtingen of aanmelding: telefoon 0111- 402172. YERSEKE - De politie heeft gisteren in de Azale alaan in Yerseke een VW Golf klemgereden. De auto bleek op 28 november in Eindhoven gestolen te zijn. De twee inzittenden sloegen op de vlucht. Ondanks een achtervolging kon het tweetal niet worden gepakt. De politie kwam in actie na een melding van om wonenden dat twee mensen zich verdacht gedroegen. Rond 23.00 uur werd een VW golf gestolen uit de Aak straat in Yerseke. De politie trof de auto later aan op de A58 in de richting van Ber gen op Zoom. Na een achter volging stopte de auto op parkeerplaats 't Rak. Twee personen sprongen daar uit de auto en vluchtten de pol der richting België in. On danks de inzet van een poli tiehond konden de mannen niet worden gepakt. De twee gestolen auto's zijn voor spo renonderzoek overgebracht naar een politiebureau. Eerder op de avond werd een poging tot inbraak gedaan in een huis aan de M.J. Goe manstraat in Yerseke. Nadat de bewoner op de vlucht sloeg, koos de dief het hazen pad. Om 22.00 uur kwam een mel ding binnen van een inbraak in een huis aan de Grindweg in Yerseke. Het is nog niet duidelijk wat daar gestolen werd. De technische recher che stelt een onderzoek in. Tot maandag 15 december Bruinisse Foto-expositie Langs de deur. Biblio theek De Zaete. Tot en met woensdag 31 december Zierikzee Foto's leden Fotogroep Schouwen-Duive- land. Corneliastichting. Dagelijks 08.00- 20.00 uur. Van zaterdag 6 december tot en met zaterdag 3 januari Burgh-Haamstede Foto's Marijn van de Ven. Bewaerschole. Dinsdag tot en met zaterdag. 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met dinsdag 6 januari Zierikzee Potloodtekeningen Leendert van der Pool. 't Lange Uus, Havenpark. Expositie geopend tijdens winkeltijden. Renesse Papieren uitklapbare kerststallen, glaze- nierskaarten, kerstversiering en sprook je. Blikmuseum De Blikvanger. Dinsdag en vrijdag 10.00-12.00 uur en zondag 23 no vember en zondag 21 december van 12.00- 16.00 uur. Tot en met vrijdag 9 januari Burgh-Haamstede Beelden Herman Piet en keramiek Ida Wendrich en Liesbeth Muilemeister. Ga lerie 't Zuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur. Vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot 11 januari Zierikzee Werken van Joke Blom. Rob Jansen. Rijn- hard Schregardus en Samia. Stubs Art Gallery. Donderdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3