Politie richt blik op de fietsverlichting Strandbeleid niet op tijd t Halt wijst jongeren op gevaar vuurwerk Expositie Arie Berkulin in RSG-galerie 'Galerij' Zorg over verordening monumentensubsidies Dinsdagavond gratis inloopspreekuur Teveel voor Camping Kabbelaarsbank Bezwaar gemeente tegen wijziging bestemmingsplan AGENDA Ouderenbonden ongerust over plannen Beter Wonen Deloitte Touche 3 ZIERIKZEE - Tweehonderd kampeereenheden is te veel voor een groene camping, vindt de gemeente Schouwen-Duiveland en kant zich daarom tegen het plan 0111 Camping Kabbelaarsbank van tachtig tot tweehonderd eenheden uit te breiden. Voor de uitbreiding, die ex ploitant Gran Dorado voor staat, is een herziening van het bestemmingsplan dooi de gemeente Goedereede no dig. De commissie Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken van Schouwen-Duive- land adviseerde dinsdag avond in meerderheid be zwaar aan te tekenen tegen de voorgenomen herziening. RPF-woordvoerder J. Rou- kema is het daar niet mee eens. ..Wij moeten ons niet mengen in het beleid van een andere gemeente," vindt Roukema. Ook P. van der Meide (SGP) is voorstander van terughou dendheid daarin, maar meent dat hier sprake is van een uitzonderlijke situatie. H. Coomans (VVD) vindt de geplande schaalvergroting van Camping Kabbelaars bank volstrekt onaanvaard baar in dit natuurgebied en steunt het voorstel om be zwaar aan te tekenen tegen de bestemmingsplanwijzi ging door de gemeente Goe dereede. De Raad van Bestuur van het Grevelingenschap keur de met zeven tegen negen stemmen de uitbreiding goed. Tegen stemden de pro vincie en de gemeente Schou- wen-Duiveland. Met onder meer Super Knalspel ZIERIKZEE - Bureau Halt biedt deze maand aan alle scholen in de Oosterschelderegio voorlich tingsmateriaal aan over vuurwerk. Jongeren worden daarin gewezen op de gevaren van vuur werk. Basisscholen krijgen het Super Knalspel voor groep acht, het voortgezet onder wijs behandelt in dè eerste klassen de vuurwerkkrant. Om de overlast voor dieren, zeer jonge en oudere buurt bewoners niet te groot te la ten zijn is afgesproken al leen op 31 december vuurwerk af te steken. Nogal wat jongeren van tien jaar en ouder hebben volgens Halt moeite om zich te houden aan deze af spraak. De politie zal in de cember speciaal op vuur werk controleren; verkoop punten worden bezocht, il legale verkopers opge spoord en met vuurwerk betrapte jongeren krijgen een verwijzing naar Halt of een forse boete. In Nederland werd tijdens de jaarwisseling 1996/1997 voor 120 miljoen gulden aan vuurwerk verkocht, waarvan naar schatting 45 miljoen aan illegaal vuur werk. Elfhonderd mensen belandden in het zieken huis vanwege ongevallen met vuurwerk. Voor het eerst sinds vijf jaar steeg dit aantal. De meeste slachtoffers zijn in de leef tijdscategorie van tien tot negentien jaar.Met name de kick, het stoer doen of hét aftasten van de grenzen ma ken dat ze soms de grens overgaan, aldus Halt. Jon geren van veertien jaar en ouder kunnen het niet laten om al vóór 31 december vuurwerk af te steken. De kleintjes gaan vaak op 1 ja nuari de straten af op zoek naar resten vuurwerk. Tentoonstelling over reizen ZIERIKZEE - Galerie 'Galerij' in de 'Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierik- zee toont in de maanden december en januari werk van beeldend kunstenaar Arie Berkulin. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is bezig met het ontwikkelen van een strandbeleid voor de komende jaren, maar dat beleid zal niet voor het zomerseizoen van 1998 gereed zijn. B&W handhaven daarom vooralsnog het standpunt dat er geen permanente paviljoens op het strand mogen worden toegelaten. Het opstellen van regels voor permanente vestiging op zee weringen en stranden blijkt geen eenvoudige zaak. Getui- v ge het feit dat minister Jor- ritsma van Verkeer en Wa terstaat er een interde partementale discussie voor wil opstarten. Haar eigen ministerie en die van Land bouw, Natuurbeheer en Vis serij en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu (VROM) moeten het hoofd buigen over de regel geving voor permanente ves tiging van strandtenten. Bo vendien stelt de minister voor een werkgroep in te stellen met vertegenwoordi gingen van rijk, provincies, waterschappen en gemeen ten. De minister baseert haar voorstellen op de,vierde nota Waterhuishouding. De gemeente Schouwen-Dui veland verwacht dat een en ander niet tijdig voor het zo merseizoen van 1998 tot ad viezen zal leiden en hand-' haaït vooralsnog het Vooral in de ochtenduren meer controle ZIERIKZEE - De politie controleert de laatste we ken op Schouwen-Duiveland scherper op fietsver lichting bij de schoolgaande jeugd. Dit hpeft al gere sulteerd in tientallen waarschuwingen en processen verbaal. Bestemmingsplan voorziet niet in bouwvergunningen Een duidelijk beleid voor strandtenten aan de Schouwse kust zal er in de zomer van 1998 nog steeds niet zijn. (Foto: Marieke Mandemaker) Berkulin, geboren in Gemert in 1939, woont en werkt sinds 1985 in Dreischor. In de gale rie is een tentoonstelling in gericht met tekeningen en aquarellen, die betrekking hebben op reizen. Berkulin is een groot liefhebber van rei zen en de landen, die hij be zoekt, verkent hij het liefst te voet. De tentoonstelling van schet sen die hij maakte ter plekke in landen als Italië, IJsland en Nepal, gaf hij daarom dan ook de titel 'Op Pad.' Plastieken Behalve tekeningen en aqua rellen worden in enkele vi trines ook kleine plastieken getoond. Berkulin is voor al les beeldhouwer en als zoda nig geniet hij binnen en bui ten Nederland bekendheid. In een centrale plaats als Eindhoven staat aan de Ka- rel de Grotelaan tuésen twee rijbanen een meer dan tien meter hoog beeld in corten- staal. Een kleinere uitvoe ring van dit beeld staat in de MIDDELBURG - De aanpas sing van (le verordening mo- numentensubsidies door de provincie wekt zorgen bij di verse kerkgenootschappen in Zeeland. Zij maken in een gezamenlijk schrijven be zwaar tegen de forse beper king van de subsidiemoge lijkheden voor kerkge bouwen. Met name de Nederlandse Hervormde Kerk in Zeeland bezit een groot aantal monu mentale kerkgebouwen, die door hun geregeld gebruik en dooi' de inzet van vele vrij- Belgische plaats Deinze. Ook in de uiterste noordoosthoek van Groningen staat een op vallend beeld van Berkulin. Titel van dit beeld is 'Honge rige Wolf.' Het is gemaakt van tien ijzeren buizen (maximumhoogte twaalf me ter) die aldaar gebruikt wer den bij de werkzaamheden in het kader van de dijkverho ging langs de Dollard. Dichterbij, in Goes, staat een beeld van roestvrij staal voor het Oosterscheldezie- kenhuis en een ander beeld van brons in het parkje 'Het Zoute Vestje.' Op een prominente plaats in de school prijkt een model van het beeld bij Eindhoven. 'Swing' is de titel van dat beeld, dat werd gerealiseerd in 1969. Werk van Berkulin bevindt zich in de collecties van veel musea in Nederland. De tentoonstelling in galerie 'Galerij' in de gangen van de RSG in Zierikzee duurt tot en met 30 januari en is toe gankelijk voor het publiek tijdens schooluren en op af spraak, telefoon: 402017. willigers in stand gehouden worden. Dat geldt in dezelf de mate voor de gebouwen van de Evangelisch Lutherse kerk en voor de gebouwen van de Rooms- Katholieke Kerk in Zeeland. De provin cie wil de subsidies voor res tauraties laten vervallen. Dat zal, volgens de brief schrijvers, voor de eigenarbn Tjcin monumentale gebouwen een groot financieel pro bleem gaan opleveren. De provinciale subsidie dient immers dikwijls voor het dichten van het laatste gat in de restauratiebegroting. Volgens brigadier A. Dubois hebben de controles vooral een educatief karakter. „We spreken de jeugd aan op hun verkeersgedrag. Dat gaat dan om verlichting, maar ook over het met te veel men sen naast elkaar fietsen. Van een gerichte actie is vol gens Dubois echter geen sprake. „Wanneer het wat vroeger donker wordt en de verkeersomstandigheden slechter worden, letten we altijd extra op verlichting. Vooral 's ochtends als de jeugd massaal naar school fietst." Volgens Dubois is de aange sproken jeugd in principe be gripvol. ,,Ze weten dat ze fout zijn. Wat dat betreft hebben we weinig proble- men." Dat de controle nie mand uitsluit, heeft ook de brigadier ondervonden. Zijn zoon werd vorige week nog op de bon geslingerd. Bij Centerpoint Profile aan de Meelstraat is de actie van de politie niet onopgemerkt voorbijgegaan. „We kunnen merken dat er meer fiels- lampjes worden verkocht," stelt John Boon. ,,De klanten praten over de scherpere con trole. Normaal is de mentali teit van 'als de .lamp het niet doet, dan doet hij het niet', nu kopen ze toch maar even een lampje." De nieuwste rage vormen de ledlampjes. Die werken op een batterij. Ze zijn maar iets duurder dan de conventione- standpunt, dat geen perma nente bebouwing wordt toe gestaan. De gemeente heeft inmiddels ook informatie ingewonnen over de vergunningverlening elders langs de Nederlandse kust en constateert daar wei nig eenduidigheid in. Binnen de gemeente wordt gewerkt aan een integrale vent- en standplaatsenveror dening. Hier valt ook het strand onder. Of en zo ja op welke wijze vergunningen voor het plaatsen van strand paviljoens hieronder vallen, kan de gemeente thans nog niet bezien. Bouwvergunning Strandtentexploitant J. Kristelijn uit Renesse kwam de afgelopen maanden in le fietslampen, maar bran den volgens Boon langer. „Ze hebben het voordeel dat ze ook branden als de fietser stilstaat en ze zijn feller." Toch is zo'n lamp alleen niet genoeg. Boon: „Ze mogen al leen gebruikt worden in com binatie met de gewone lam pen. Want je bent zelf wel goed zichtbaar, maar de lam pen geven niet genoeg licht op de weg. Dus je zicht wordt er niet beter door. Rijwielhandelaar Jan de Jonge heeft nog weinig ge merkt van de scherpere con troles. „Ik heb niet meer lichtreparaties dan anders om deze tijd van het jaar. En ik verkoop ook niet meer lampjes dan anders." Wel be speurde ook De Jonge een voorkeur voor de ledlamp jes. De politie erkent dat het voeren van alleen ledlampjes niet juist is. Toch lijkt er sprake van een gedoogbe leid. Beter enige verlichting dan helemaal geen, lijkt het standpunt te zijn. conflict met de gemeente over omvang en aard van zijn stranttent 'Zomerzon.' Dit etablissement is inmiddels verwijderd op last van de ge meente. Kristelijn bena drukt, dat alle strandtenten - permanent of tijdelijk - en overige bouwsels op het strand illegaal zijn, omdat er naar de letter van de wet een bouwvergunning voor ver eist is. Bij de afdeling Ruim telijke Ordening wordt dat bevestigd. Probleem is ech ter, dat het vigerende be stemmingsplan niet voorziet in het verstrekken van bouwvergunningen. Daar is dus een wijziging van het be stemmingsplan voor nodig. Een voorstel daartoe zal niet worden gedaan voordat er integrale, duidelijkheid, is, over het van hogerhand ge wenste beleid ten aanzien Beter Wonen liet onlangs we ten dat zij van plan is de ge bouwen van Duinoord te ko pen. Vervolgens wil Beter Wonen een deel van de ge bouwen vervangen door woonzorgwoningen. Nu zijn er nog 93 plaatsen in het ver zorgingshuis en dat zou kun nen dalen tot minimaal 60. „Dat zou inhouden dat er ruim dertig plaatsen ver dwijnen," constateert H. As- ma, voorzitter van de Regio raad Schouwen-Duiveland van de Anbo. „In de West hoek zie je juist een toename van het aantal ouderen. Dan is het toch van de dwaze om een bestaande accommodatie af te breken. Ze kunnen het aantal plaatsen in het verzor- van permanente vestigingen op het strand. De voormalige gemeente Westerschouwen verleende tot en met 1996 toestemming voor het innemen van een tij delijke standplaats op basis van de Algemene Plaatselij ke Verordening (APV). Deze handelwijze kende al een lange traditie en heeft nooit problemen opgeleverd De nieuwe gemeente Schou wen-Duiveland heeft die in Westerschouwen gebruike lijke regeling overgenomen. Mede naar aanleiding van de initiatieven van Kristelijn is binnen de gemeente een dis cussie ontstaan over dit in het verleden gevoerde en overgenomen beleid. Bij de ontwikkeling van een eenduidig strandbeleid voor de komende jaren wil de ge meente in elk geval ook de problematiek van de bouw- verguhningen voor strand paviljoens aan de orde stel len. Die discussie wil de gemeente in nauw overleg met het Waterschap en Rijks waterstaat voeren. Gretigheid De gretigheid om een strand tent te exploiteren op het Schouwse strand is groot. In 1997 stonden er twaalf eta blissementen. Ruimte voor meer is er volgens B&W op dit moment niet. J. Vroon, eigenaar van café-restau rant-speeltuin 'Schouwer Hoeck' in Renesse vist dan ook achter het net. Vroon vindt dat Kristelijn zich als strandtentexploitant heeft misdragen. Gezien deze misdragingen heeft de ge meente, volgens Vroon, geen andere keus dan Kristelijn geen vergunning meer te ver lenen voor 1998 en daarna. In dat geval zou Vroon zelf wel in aanmerking willen komen voor een strandtentvergun ning. De gemeente denkt daar an ders over en heeft Vroon la ten weten dat er intern wordt gewerkt aan de invulling van het strandbeleid en tot dat dat gereed is zal er zeker geen medewerking aan zijn verzoek worden verleend. gingshuis beter uitbreiden in plaats van inkrimpen," al dus Asma. PCOB-secretaris C. van der Maas sluit zich daarbij aan. „Deze zet van Beter Wonen bevreemdt ons." Van der Maas en Asma zijn ook niet content over de manier waar op het nieuws medegedeeld werd aan personeel en bewo ners. Zonder vooroverleg kregen die de plannen voor geschoteld en dat viel hen rauw op het dak. „Ze hadden eerst toch minstens met het personeel en met de Bewo nerscommissie moeten pra ten," meent Van der Maas. Hij en Asma willen op korte termijn overleg met de wo ningbouwvereniging. Zaterdag 6 december Zierikzee Advents zang- en orgelavond m.m.v. mannenkoor Elim. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier in de kern door ASV Brouwersha ven. Vanaf 9.00 uur. Zondag 7 december Zierikzee Klaverjassen. Café 't Slop, Visstraat. 13.00 uur. Voorstelling De Keizer van slag in het MFC. Aanvang 15.00 uur. Maandag 8 december Serooskerke ZVU-cursus Een kijkje in de keuken van restaurant De Schelphoek. 18.30 uur. Ellemeet Uitreiking prijs tekenwed strijd ROVZ. 't Mêêtje. 9.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommis sie nieuwbouw gemeente huis. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 9 december Zierikzee Openbare steunfractieverga- dering GroenLinks. Gemeentehuis, kamer 74 (achteringang). 19.30 uur. Brouwershaven Huiskameravond In Perspectief. De Lelie 20. 19.45 uur. Noordgouwe NBvP maakt kerststukjes in het Verenigingsgebouw van af 13.00 en 15.00 uur. Woensdag 10 december Zierikzee Kreaclub voor kinderen van 6 tot 12 jaar, MFC van 13.30 tot 15.30 uur. 'Glück, wieso Glück?', to neelsolo door Sylvia de Leur; Theater Mondragon; 20.00 uur. Informatieavond over borst voeding. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Westerschouwen Kerstbomenverkoop Bos- wachterij aan de.Kraaijen- steinweg 140. 9.30 tot 16.00 uur. Donderdag 11 december Zierikzee Fakkeloptocht Amnesty In ternational vanaf de Beuzë - in Zierikzee. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing beroepsfotograaf Frank Husslage over reizeri Oost-Afrika. Dorpshuis De Schutse. 13.30-15.30 uur. Brouwershaven Presentatie en toelichting voorontwerpplan Schou- wen-Oost; Tonnenmagazijn; 19.30 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Kontactorgaan Schouwen- Duiveland in de grote zaal van de kerk. 19.45 uur. Vrijdag 12 december Zierikzee Decembermarkt in gebouw De Driehoek. Van 19.00 tot 21.00 uur. The Glory of Gospel. Theater Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 13 december Zierikzee Kerststukjes maken bij De Lichtboei in het MFC, 9.30 tot 11.30 uur. Fietsenkijkdag. Politiebu reau. 10.00-12.00 uur. Verkoping tweedehands feestkleding; korpsgebouw Leger des Heils Poststraat 37.10.00-13.00 uur. Decembermarkt in gebouw De Driehoek. Van 10.00 tot 17.00 uur. PJZ Schouwen-Duiveland verzamelt op Weg naar de Val in Zierikzee voor ski-fes tijn. 13.15 uur. Kerstzangavond regionale koren (Woord Daad). Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Punkrock night met De Hei deroosjes. Brogum. Vanaf 22.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF In de donkere ochtenduren, soms ook 's avonds, besteedt de politie extra aandacht aan de fietsverlichting. Brigadier A. Dubois voert hiert een controle uit. (Foto: Marijke Folkertsma) 'Van de dwaze om accommodatie af te breken' ZIERIKZEE - De ouderenbonden PCOB en Anbo zijn ongerust over de plannen van Woningbouwver eniging Beter Wonen met de gebouwen van verzor gingshuis Duinoord in Burgh-Haamstede. Advertentie Aanstaande dinsdagavond 9 december houdt Deloitte Touche te Zierikzee een gratis inloop spreekuur voor ondernemers die behoefte hebben aan advies op bedrijfseconomisch, administratief of fiscaal terrein. Bijvoorbeeld: oprichting B.V. of man-vrouwfirma start of (ver) koop van een onderneming investeringen/financieringen/pensioenen Tussen 17.00 en 21.00 uur bent u van harte welkom voor een gesprek met een van onze accountants of fiscalisten. U kunt ook vooraf bel len voor het maken van een afspraak. Zierikzee, Oude Haven 34, telefoon 0111-412 928. Ondernemend Alert ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS CONSULTANTS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1