Melkertbanen in recreatie i Dorpsraden praten over komende veranderingen p zierikzeesche i nieuwsbode!! Zeeuwen onderzoeken ozonlaag op Antarctica ^^9 r4^SE BIBU°j^ SCHOENEN Vijftien mensen aan het werk na gerichte benadering door gemeente Schouwen-Duiv eland Stichting vraagt provincie om de subsidie te herzien Verf proef Rijkswaterstaat in jachthaven van Yerseke Piet drukt Zierikzeesche Nieuwsbode Bouwen in Kerkwerve Jacht op stropers Toename ultraviolette straling LIGT SINT MET EEN MELKERT-PIET OOK IN HET VERSCHIET? dé krant van schouwen -duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 5 DECEMBER 1997 153e JAARGANG NR 26295 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 279,- nu 159,°» 249,- nu 179,°° 199,- nu 109,M 159,-nu 99,°° 99,-nu 59,°° deurloo Schuithaven 2-4, Zierikzee Laat tijdig uw ski's slijpen en waxen 25,00 ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland hoopt volgend jaar zo'n vijftien mensen door middel van een zogenaamde Melkertbaan aan werk te hel pen. Na een gerichte opleiding zouden deze mensen als breed inzetbare kracht aan de slag moeten in de recreatiesector. De gemeente heeft vorige maand 76 recreatiebedrijven gepolst of zij er voor voelen om een door het rijk gesubsi dieerde kracht in dienst te nemen. Maar liefst 29 bedrij ven reageerden in eerste in stantie al positief. Dat resul taat heeft PvdA-wethouder D. van der Wekken aange naam verrast. ,,Niet ieder be drijf zal ook daadwerkelijk volgend jaar iemand in dienst nemen, maar al zo.u het om 50 procent gaan. Dan praten we toch over 15 ar beidsplaatsen. Procentueel gezien zou dat voor Schou wen-Duiveland een uitste kende score zijn." Voor kleinere gemeenten in Zeeland bestond al de moge lijkheid om via het Instap- project Zeeland, Melkertba nen te creëren. Dat project is een samenwerkingsverband tussen de arbeidsbureaus en uitzendbureau Start. Schou wen-Duiveland maakte van die mogelijkheid tot nog toe echter maar mondjesmaat gebruik. Van der Wekken: „We zochten te breed. We kwamen tot de conclusie dat we gerichter te werk moes ten gaan, en één bepaalde sector specifiek moesten be naderen. De recreatiesector heeft behoefte aan mensen die breed inzetbaar zijn voor bijvoorbeeld het groenon derhoud, terreinbeheer en technisch onderhoud. Die kwam dus als eerste in aan- merking." Voor de vacatures zal de ge meente zoeken in het eigen bestand van bijstandgerech tigden. Om de potentiële ar beidskrachten enige vaar digheid en handigheid bij te brengen zal contact worden gezocht met het Groencollege in Goes. Dat zal worden ge vraagd een opleiding op maat te leveren. Van der Wekken: Het liefst beginnen we daar in januari al mee, zo dat de mensen ingezet kun nen worden wanneer in april de drukte zich aandient." Loonsubsidie De maximale beloning van Melkertbanen ligt momen teel op 120 procent van het minimumloon. Minister Mel- kert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid liet deze week de Tweede Kamer we ten dat een verhoging van dat percentage er in deze ka binetsperiode niet in zit. Het onderwerp komt wat Mel- kert betreft wel aan de orde tijdens de kabinetsformatie Wethouder D. van de Wekken hoopt volgend jaar minimaal vijftien mensen aan een Melkertbaan te kunnen helpen in de re creatiesector. (Foto: Marijke Folkertsma) na de Verkiezingen in mei volgend jaar. De ondernemer die iemand met een Melkertbaan in dienst neemt krijgt een loon subsidie voor de eerste maanden. Daar staat wel de verplichting tegenover dat iemand na verloop van tijd, bij gebleken geschiktheid, een vast dienstverband moet worden aangeboden. „Op ba sis van de ervaring die we met dit project opdoen wil len we kijken of we volgend jaar weer een andere sector gericht kunnen benaderen. De land- en tuinbouw bij voorbeeld," aldus Van der Wekken. Bijdrage voor 'Verrassende Gewassen' ZONNEMAIRE - De Stichting Zonnemaire Bui tengewoon heeft de provincie verzocht de subsi dieaanvraag voor het project 'Verrassende ge wassen' nog eens te bekijken. Een verzoek om een bijdrage van 10.000 gulden werd in eerste in stantie namelijk afgewezen. In een brief aan de provin cie zegt de stichting 'zwaar teleurgesteld' ,te zijn over de afwijzing. Zonnemaire Buitengewoon zegt juist aan alle voorwaarden voor subsidie in het kader van het Provinciaal program ma Plattelandsvernieu wing te voldoen. „Ons be zwaar tegen de huidige subsidieregeling met be trekking tot de plattelands vernieuwing is, dat er bijna geen geld bij de platteland bewoners zelf terecht komt," aldus Jaap Verse- put van de stichting. In het project 'Verrassende gewassen' plaatsten in de maanden juli en augustus van dit jaar 25 beeldende kunstenaars een kunst werk in de bloeiende ak kerranden van Zonnet- straal. In totaal kwamen er zo'n achtduizend bezoekers op de beeldende kunst af. Uiteindelijk moet de stich ting 7000 gulden toeleggen op de exploitatiekosten. Met de subsidie zou de orga nisatie uit de kosten zijn. 'Wij dringen er sterk op aan het project alsnog op de A- lijst te zetten' aldus de brief. Jaap Verseput vult aan: „Natuurlijk wilden wij het project graag orga niseren. Niemand heeft ons iets gevraagd, maar als sub sidie uitblijft wordt de ani mo om door te gaan toch la ger." Toch lijkt het er niet op dat de stichting zich door het wellicht uitblijven van de subsidie laat ontmoedigen. Voor komend jaar staat er al weer een aantal projec ten op stapel. De stichting heeft nog geen reactie van de provincie ontvangen. YERSEKE - Rijkswaterstaat begint volgend jaar in de jachthaven van Yerseke een milieuproef met ver schillende soorten verf voor boten. In het kader van de actie 'Naar een schoon Onderwa terschip' probeert Rijkswa terstaat maatregelen te ne men om de van verf afkomstige schadelijke stof fen te verminderen. Om aangroei bij schepen te voorkomen, wordt een verf soort gebruikt dat de orga nismen doodt. Deze antifou- lihg bevat schadelijke stoffen en die komen in het water en op de waterbodem terecht. Rijkswaterstaat wil nu proe ven doen met heel harde en heel gladde verf. Bij de harde verf zou de aangroei met een borstel te verwijderen zijn en aan de gladde verf zou zich vrijwel niets hechten. Ook wordt er gekeken of va ker reinigen van het onder waterschip de aangroei kan voorkomen. Bij de jachtha ven van Yerseke is medewer king gevraagd van recreatie- vaarders. Tot nu toe hebben zich 23 eigenaren van boten aangemeld. Genoeg om de proef te starten. ZEEUWSE BRONNEN MIDDELBURG - Gedepu teerde G. de Kok krijgt woensdag 17 december het eerste exemplaar aangebo den van het boek 'Werken met Zeeuwse bronnen. Tekst en uitleg bij het lezen van ar chiefstukken.' Deze gids is primair bedoeld om de (be ginnende) onderzoeker van de Zeeuwse geschiedenis te helpen bij het lezen én begrij pen van oude teksten. ZIERIKZEE - De dorpsraden van Brouwershaven, Dreischor en Zonnemaire zullen de komende week praten over de wijziging-en die per 1 januari door de gemeente worden opgelegd in de stuctuur van de dorpsraden. Daarnaast komen ook de gebruikelijke onderwerpen aan de orde. De financiële vergoedingen voor dorpsraadsleden ko men volgend jaar te verval len, alle dorpsraden krijgen een stichtingsvorm en er die nen minimaal zes vergade ringen per jaar gehouden te worden. K. Mandemaker van de dorpsraad Zonnemaire heeft er wel begrip voor dat de gemeente iedere dorps raad gelijk wil behandelen, maar vindt wel dat de in vloed van de raden hierdoor beperkt wordt. „We krijgen een adviserende functie, maar iedereen die de ge meente ergens op wil aan spreken kan dat al gewoon doen. Daar heb je geen dorps raad voor nodig." De dorpsraad van Zonnemai re vergadert woensdag om 20.00 uur in het dorpshuis. Brouwershaven opent maan dag de reeks bijeenkomsten. Vanaf 20.00 uur wordt in het Tonnenmagazijn onder meer gepraat over de toegangke- lijkheid van de kern voor rol stoelgebruikers. De vrijwil lige hulpdienst heeft een onderzoek laten verrichten. Dit zal een vervolg krijgen in de buitenwijken van Brou wershaven. Verder zal voor uit worden gelopen op de verkiezing van de nieuwe dorpsraad. Dat moet in janu ari gaan gebeuren. De dorpsraad van Dreischor vergadert dinsdag 9 decem ber vanaf 20.00 uur in het dorpshuis. De raad zoekt naar een oplossing voor de vrachtwagens en bussen op de Ring. „Het probleem is dat ze de Ring wel op kunnen rijden, maar niet af," licht dorpsraadvoorzitter J. van Gastel de problematiek toe. Via de Oostweg draaien vrachtwagens en bussen moeiteloos het centrum van Dreischor binnen. Meestal chauffeurs die niet bekend zijn in de omgeving en - in de avonduren - per ongeluk het dorp inrijden op zoek naar een doorsteek. „Ze kunnen er dan alleen nog maar ach teruit af," aldus Van Gastel. „En dan sneuvelt er nog wel eens wat. Recent nog het hek werk van een particulier." De dorpsraad lanceert het voorstel een inrijverbod voor zwaar verkeer in te stel len, maar wil dit - alvorens naar de gemeente te stappen - eerst bespreken met de inwo ners van Dreischor zelf. Van Gastel: „Maar misschien moet er wel een ontheffing komen voor het bestem mingsverkeer of zijn er nog mensen die heel andere ideeën hebben." Zijn oude baas was er niet blij mee. Eigenlijk mocht het dan ook niet, want de hofhouding van Sint Nicolaas heeft het dezer dagen ra zend druk. Maar hij wilde het zo graag. En hij zemelde en dreinde er al zo lang over. En dus mocht de Zeurpiet donderdagmiddag de Zie rikzeesche Nieuwsbode drukken. Vaste krantendrukker Erik Sluijs had er geen moeite mee om tijdelijk zijn werkplek af te staan aan de vasthoudende Zwarte Piet. In ruil daarvoor hielp hij de Spaanse kinder vriend een handje mee. Naar verluidt komt het vanavond, ondanks deze onverwachte job-rotating, wel goed met de bezorging van de pakjes en het strooien van lekkers uit een of andere hoek. (Foto: Marieke Mandemaker) KERKWERVE -De gemeente Schouwen-Duiveland heeft 553.000 gulden beschikbaar gesteld voor het bouw- en woonrijp maken van voor woningen bestemde grond in Kerkwerve. Hiermee zal be gin volgend jaar worden be gonnen. Achter de Kerkweg en bij de Oudeweg in Kerkwerve wor den komend jaar 13 wonin gen gebouwd. Het gaat om de bouw van koopwoningen, waarvan een deel vrijstaand is en een deel twee onder een kap. De gemeente Schouwen- Duiveland verkoopt de in to taal 6450 m2 grond voor 150 gulden per vierkante meter. Dit brengt in totaal 867,500 gulden op, zo dat per saldo de gemeente zo'n drie ton over houdt. Aanvankelijk was het plan om 28 woningen te bouwen in Kerkwerve. De provincie gaf echter maar gedeeltelijk toe stemming aan het plan. BRUINISSE - De AID uit VJissingen lieeft deze week in samenwerking met in specteurs van Milieu en Na tuurbehoud bij de Krammer sluizen ongeveer 200 meter staandwant in beslag geno men. Het netwerk werd boven wa ter gehaald na een tip van een beroepsvisser uit Brui- nisse. De Bruse vissers ont dekten het illegale vistuig tijdens het legen van de fui ken. De AID stelt alles in het werk om degenen die zich met stroperij op snoekbaars bezig houden in de kraag te vatten. VAN ZWIETEN ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland mag na het jaar 2000 toch 298 wo ningen bouwen buiten Zie rikzee. Aanvankelijk leek het erop dat er helemaal geen huizen buiten Zierikzee bij mochten komen. De provincie is ech ter van standpunt veran derd. Het Woningbouwpro gramma 1997-2006 is deze week door de provincie vast gesteld. Komende week komt gedeputeerde J. van Zwieten het provinciale be leid op het gemeentehuis in Zierikzee toelichten. Werkdagen vol moeite en inspanning zijn de beste van alle feestdagen. Frieda Schanz Af en toe regen HET WEER Veel bewolking en in de loop van de dag voornamelijk in het noorden van het land af en toe regen. Min.temp. omstreeks 3 graden, middagtemp. ongeveer 6 graden. Zuidwestenwind, toenemend tot matig, kracht 4, aan de kust tot krachtig, 6, in het Waddengebied mogelijk tot hard, 7. 3 STRANDBELEID Nieuwe strandbeleid van de gemeente Schouwen- Duiveland is niet gereed voor de zomer van 1998. 5 DUIZENDPOOT Jerry Rijstenbil uit Renesse blijkt een duizendpoot in de showbizz; hij acteert, zingt, danst en produceert. 6 VERKOOP De ondernemers zijn tevreden over de Sinterklaas verkoop. Sint wint terrein terug op de Kerstman. 7 VERTREK Onno Bal moet wegens zijn werk definitief stoppen bij volleybalvereniging MEVO'80. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's YERSEKE - Drie medewerkers van het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek-Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie (NIOO-CE- MO) in Yerseke vertrekken tussen kerst en de jaar wisseling naar Antarctica. Zij gaan daar de invloed van de ultraviolette straling van de zon op de vege tatie van de kust van het Zuidpoolgebied onderzoe ken. Sinds de laatste 25 jaar is on der invloed van de vervui ling van de atmosfeer met gechloreerde fluorkoolwa- terstoffen (CFK's) de ozon concentratie in de stratosfeer geleidelijk afgenomen. Ozon filtert de schadelijke ultra violette straling uit het zon licht dat op de aarde valt. Door de afname van de ozon concentratie neemt de hoe veelheid ultraviolette stra ling die op aarde terecht komt geleidelijk toe. Ultra violet licht (UV) kan schade toebrengen aan alle organis men, omdat het mutaties kan veroorzaken in het DNA, de drager van de erfelijke ei genschappen. Bij planten wordt ook de fotosynthesé beïnvloed. De invloed van UV op plant, dier en mens is universeel. In Antarctica is echter volgens NIMOO-CEMO de toename van UV-straling sinds de laatste 25 jaar het sterkst. Ef fecten van deze schadelijke straling zullen daarom ge makkelijker te vinden zijn op Antarctica dan elders op de wereld waar de toename in UV minder is. Het onder zoek vindt plaats in de omge ving van de Engelse onder- zoeksbasis Rothera en wordt gefinancierd via het Neder lands Antarctica Program ma, waarin een vijftal minis teries financieel bijdragen. EMANCIPATIE VLISSINGEN - Emancipa tiebureau Zeeland overhan digt vrijdag 12 december De publicatie 'Over emancipa tie en perspectief gesproken' aan gedeputeerde L. Cop- poolse, D. van den Bout, di recteur van Zeeuws instituut voor zorg, weLzijn en cul tuur Scoop en M. Beinema, voorzitter van Scoop. Febe Deug van organisatiebureau De Beuk houdt een inleiding over 'Van doelgroepen naar diversiteit'. De bijeenkomst in Grand Hotel Arion aan de Boulevard Bankert is van 14.30 tot 16.30 uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving af 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving f 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!) Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw f bank-/gironummervermelden: 1 M J LJ l ..Plaats: Geb.daturn... 1 SE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 9