Wangedrag politie Rotterdam Verzet verstheater Hulp van de overheid bij aanpak motorendiefstal Melkert weerspreekt kritiek VVD en D66 Winnie Mandela ontkent betrokkenheid bij moord Drop-outs Mavo en VBO WATERSTANDEN Kabinet wil sportvliegtuigen weren boven natuurgebied Dierenbescherming lokt scharrelboeren met stro Explosief opgeruimd in Rotterdam Boekenbal injorwerd 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Ook hij voorspelde leegstand en verval van winkelpanden in Haamstede. Met de vesti ging van Albert Heyn in Burgh is volgens hem het Paard van Troje al binnenge haald. W. Boon, inwoner in Burgh blikte op voorhand al met weemoed terug op typische. Burghse zaken als perenver koop, museum en Burghse Dag, die door de winkeluit breiding naar zijn mening in de knel zullen komen. M. van Holthe tot Echten- Boomsma, voorzitter van de ondernemersvereniging, er kende tweespalt onder de le den. Zij pleitte er bij het ge meentebestuur voor op zorg vuldige wijze voorwaarden te scheppen, zodat beide ker nen zich goed kunnen ont wikkelen. T. de Gelder tenslotte kwam met het voorstel een referen dum over de winkeluitbrei ding in Burgh te houden. De commissie adviseerde po sitief om het ontwerp-be- stemmingsplan in procedure te brengen. Die procedure biedt, zoals de wethouder schetste nog diverse in spraakmogelijkheden. „Pey ton Place zal nog opgeld doen," aldus Veerhoek. 'Belachelijk en totaal krankzinnig' JOHANNESBURG (RTR) - Winnie Madikizela- Mandela heeft donderdagochtend voor de Zuid- Afrikaanse Waarheidscommissie ontkend dat zij tij dens het apartheidsbewind betrokken was bij moorden. Meteen aan het begin van haar getuigenis weerlegde zij praktisch alle beschuldigin gen die de afgelopen dagen tegen haar waren geuit. De 63-jarige ex-vrouw van president Mandela sprak on- - der meer tegen dat zij eind 1988 het bevel gaf tot de moord op de 14-jarige Stom- pie Seipei, een vermeende politie-informant. „Dat is belachelijk en totaal krank zinnig", aldus Winnie Man dela voor de Waarheids- en Verzoeningscommissie (TRC), de commissie die het apartheidsverleden van 'Zuid-Afrika moet ophelde ren. Ook ontkende zij elke be trokkenheid bij de geweld dadige dood van twee andere zwarte jongeren, Lolo Sono en Sibusiso Shabalala, en de -arts Abu-Asvat. De omstreden anti-apart- heidsactiviste had er de afge lopen maanden zelf op aan gedrongen in het openbaar een verklaring af te leggen om, zoals ze zelf zei, haar naam van alle blaam te zui veren. Mandela werd voor haar beëdiging met een om helzing en kussen begroet door TRC-voorzitter aarts bisschop Desmond Tutu. Getuigenis De voormalige chef van de lijfwacht, Jerry Richardson, legde woensdag een hartver scheurende getuigenis af over de activiteiten van zijn vroegere bazin. Voor de com missie zei Richardson dat Winnie opdracht had gege ven tot verscheidene moor den. Bovendien folterde en sloeg hij jongeren op bevel van Mandela. Zij was vol gens hem tussen 1986 en 1989 informant van de politie in het zwarte woonoord Sowe- to. Te weinig werkgelegenheid DEN HAAG (ANP) - Minister Melkert heeft grote moeite met het verwijt dat hij zich in deze kabinets periode vooral heeft ontpopt als minister van Socia le Zaken en minder als minister van Werkgelegen heid. Hij trok donderdag, tijdens de behandeling van zijn be groting in de Tweede Kamer, fel van leer tegen de kritiek van WD en D66. De woordvoerders van deze twee regeringspartijen be toogden woensdag dat er van Melkerts werkgelegenheids beleid minder is terechtgeko men dan de gunstige cijfers ih eerste instantie suggere ren. Volgens WD-woord- voerder Van Hoof schuilt er nog veel verborgen werk loosheid onder het officiële werkloosheidspercentage van 5,6. „Mij bekroop het ge voel dat er sprake was van het handhaven van een aan tal sterke Nederlandse tradi ties", zei Melkert. „Het gaat ons kennelijk niet makkelijk af onze zegeningen te tellen." De Kamer heeft volgens hem een „ietwat geforceerde po ging" ondernomen een tegen stelling te creëren tussen de werkgelegenheids- en de so ciale componenten in zijn be leid. Volgens de minister heeft de regering, onder meer door lastenverlichting en het creë ren van Melkertbanen, wel degelijk oog gehad voor de werkgelegenheid., Ook het stelsel van sociale zekerheid is in zijn ogen veel „active- render" geworden. DEN HAAG (ANP) - Als de plannen van staatssecre taris Netelenbos (Onderwijs) doorgaan, dreigen het mavo en het voorbereidend beroepsonderwijs (vbo) met een grote groep drop-outs te worden geconfron teerd. De examens die in de nieuwe opzet vanaf volgend school jaar worden afgenomen, zijn te theoretisch en te omvang rijk voor veel leerlingen. De Onderwijsraad zegt daarom dat de vernieuwingen van 1998 moeten worden uitge steld. De raad bracht op ver zoek van Netelenbos advies uit over de geplande onder wijsvernieuwingen in het mavo en vbo. De conclusie is duidelijk: er is meer geld, voorlichting en bijscholing voor docenten nodig. Vol gens de Onderwijsraad is de nieuwe opzet wel haalbaar, maar zijn er ernstige proble men te verwachten. De exa menprogramma's van vooral de beroepsgerichte variant wordt te theoretisch en te vol. Het aantal drop-outs zal daardoor de grens van 20 pro cent ver overstijgen. Tijden cn standen volgens gctijdctabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 5 dec. 06.35 151 00.15 -119 19.10 165 12.45 -147 ROOMPOT BUITEN 5 dcc. 05.05 164 11.25 -145 17.25 178 23.50 -113 BRUINISSE 5 dec. 06.05 164 00.15 -127 18.40 171 12.50 -155 WEMELDINGE 5 dec. 06.40 177 00.20 -135 19.10 190 12.45 -161 Doodtij: 9 december Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Vertrouwelijke brief van burgemeester Peper aan ministers ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse burgemees ter Peper maakt zich zorgen over de integriteit van zijn politiekorps. Volgens de korpsbeheerder neemt het wangedrag onder politiemensen toe. Dat blijkt uit een vertrouwelijke brief van Peper aan de minis ters Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie). Peper spreekt in zijn uitge lekte brief van „verontrus tende ontwikkelingen rond om de integriteit van het korps". De burgemeester schreef de brief al in mei. Mi nister Dijkstal heeft het schrijven onlangs vertrou welijk doorgegeven aan de Tweede Kamer. De afgelo pen 3,5 jaar heeft Peper 35 medewerkers van het poli tiekorps Rotterdam-Rijn mond ontslagen, van wie 25 onvoorwaardelijk. Vier ont slagen zijn nog in voorberei ding. De misdrijven waar de politiemensen zich schuldig hebben gemaakt variëren van diefstal, inbraak en op lichting tot corruptie en sa menwerking met criminelen. Het bureau Interne Zaken dat de korpsleiding in 1995 instelde, draait overuren. De bezetting van het bureau is al uitgebreid van zeven naar elf personen maar dat heeft niet kunnen voorkomen dat er een stuwmeer van zaken ligt die nog moeten worden on derzocht. Het bureau krijgt elke maand een twintigtal tips over politiemensen die mogelijk over de schreef zijn gegaan. De helft hiervan blijft liggen. Noodsignaal Het noodsignaal dat Peper afgeeft, sluit aan bij de con clusie die de inmiddels weer van het toneel verdwenen korpschef Brinkman trok vlak na zijn aantreden vorig jaar. Brinkman stelde toen ook al dat de integriteit van het korps werd bedreigd. De opmerkingen van de korp^ chef deden toen veel stof op waaien, vooral binnen het korps. De conclusie van Brinkman was overtrokken, stelden ondermeer de politie bonden. een integriteitsproject ge start en ook de uitbreiding •van het bureau Interne Za ken moet in dat licht worden bezien." 'Geen eiland' Volgens een woordvoerder van het korps moet uit de brief van Peper niet gecon cludeerd worden dat de situ atie in Rotterdam erger is dan elders. „We zijn geen ei land, geen poel des ver- derfs". Het korps heeft vol gens de woordvoerder al maatregelen genomen om het wangedrag van de mede werkers in te dammen. „Er is Ondernemingsraad Ook de ondernemingsraad van het politiekorps plaatst kanttekeningen bij Pepers brief. „Het beeld in Rotter dam wijkt niet af van andere politiekorpsen. Dat heeft de huidige korpschef Lutken bij zijn aantreden nog eens ver klaard. Bovendien moeten we niet vergeten dat de 35 ontslagen een compilatie van ruim drie jaar zijn en op een totaal van een kleine 5000 medewerkers", zegt een woordvoerder van de OR. Vierhonderd diefstallen te veel voor motorbranche Jaarlijks worden in Nederland vierhonderd motoren gestolen. Politie en overheid gaan de branche helpen bij maatregelen hiertegen. (Archieffoto) RIJSWIJK (ANP) - De politie en de Rijksdienst voor het wegverkeer gaan de Nederlandse motor branche helpen bij de controle van motoren die wellicht afkomstig zijn van diefstal. De pakweg honderd erken de motorzaken kunnen de controle bij inkoop en on derhoud bij lange na niet al leen af. Jaarlijks worden in ons land zo'n 4000 motoren ontvreemd. Alle 26 regionale politie- korpsen en het Korps lande lijke politiediensten krijgen vrijdag 5 december speciale scanners om in motoren in gebouwde tags (chips met codenummer) te controle ren. Ook een aantal keuringssta tions van de Rijksdienst voor het wegverkeer wordt ermee uitgerust. De bijstand van de zijde van de politie is een Europese primeur. De diefstal van motoren heeft de afgelopen jaren een grote vlucht genomen. De 4000 exemplaren die jaarlijks spoorloos verdwij nen hebben een gemiddelde waarde van 15.000 gulden. Per saldo is dat een strop van 60 miljoen gulden. Vrijwel geen enkel gestolen voertuig komt terug bij de rechtmatige eigenaar. Ze worden gestript en en als on derdelen verhandeld of ver dwijnen naar het buiten land. v Chips Eén van de technische pre ventiemaatregelen is in bouw van chips met een be paald codenummer op een vijftal geheime plaatsen in/aan een motorfiets. Dat kost circa 200 gulden. Dat tag-nummer is gekop peld aan de algemene gege vens als merk, type, kente ken en chiassisnummer. Van de ongeveer 400.000 mo toren in Nederland is sinds de start van de actie medio 1996 bij 4000 exemplaren een tag ingebouwd. Ook in Zeeland DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil verstoring van de fauna door de kleine luchtvaart (sport-, zaken-, les- en reclamevluchten) terugdringen. Het kabinet overweegt daarom de minimum vlieghoogte voor deze categorie vliegtuigen te verhogen tot 300 meter. Voor bepaalde natuurge bieden met een nationaal belang wordt een verdere verhoging van de mini mumvlieghoogte of een vliegverbod voor recreatie ve luchtvaart overwogen. Dat staat in het rapport, ge titeld Beleidsvisie Kleine Luchtvaartinfrastructuur. .Boven natuurgebieden gëldt nu een minimum vlieghoogte van 150 meter. Boven gebouwde gebieden was het al 300 ftieter. Het rapport is onderdeel van de discussie over de toekomst van de luchtvaart in Nederland. Boven een vlieghoogte van 300 meter vertonen de meeste vogels geen vluchtgedrag meer. Een aantal soorten, zoals le pelaars, steltlopers en gan1 zen, wordt ook bij grotere vlieghoogten nog gestoord, vermindering van de hin der worden bereikt. Het kabinet overweegt ver der het aantal lesvluchten in de weekeinden aan ban den te leggen. Een deel van de lesvluchten zou door si- mulatoren kunnen worden vervangen. Midden-Zeeland Bij de zogeheten kleine luchtvaart in Nederland gaat het om circa 1000 ar beidsplaatsen. De vloot bestaat uit onge veer 700 vliegtuigen, waar onder vijftig lichte helikop ters. Er zijn luchthavens op Texel en Ameland, bij Bu- del, Hoogeveen, Lelystad, Hilversum, Seppe en Teuge en in de-Noordoostpolder en Midden-Zeeland. Ook óp de vliegvelden van Beek, Rotterdam, Eelde en Eindhoven is sprake van kleine luchtvaart. RIJSWIJK (ANP) - Varkensboeren die hun bedrijf ombouwen tot een scharrelboerderij maken kans op een jaar lang gratis stro. Met deze actie hoopt de Dierenbescherming varkensmesters tot een dier vriendelijker aanpak te verleiden. De dierorganisatie roept de ze week de varkensboeren via advertenties in vakbla den op de overstap te maken. Voorwaarde is wel dat nieu we scharrelboeren hun be drijfsomvang beperken tot 750 zeugen of 6600 mest var kens. Voor 15 december moe ten belangstellenden hun overstap schriftelijk bij de Dierenbescherming motive ren. Vijf boeren komen uit eindelijk in aanrrlerking voor een jaar lang gratis stro. Met de actie speelt de Dieren bescherming in op de plan nen van minister Van Aart- sen (Landbouw) om de var kenssector met een kwart in te krimpen. Volgens de orga nisatie krijfjt dierenwelzijn in die saneringsvoorstellen nauwelijks aandacht. Daarom heeft ze nogmaals aandacht gevraagd voor het belang van een goede stro- laag in de stallen. Ook moe ten varkens in de toekomst tweemaal zo veel ruimte krijgen en kunnen rekenen op voldoende vers drinkwa ter en ruwvoer. ROTTERDAM (ANP) - Het Explosieven Opruimings Commando heeft donderdag ochtend vroeg aan het Mat- henesserplein in Rotterdam een bom onschadelijk ge maakt. Het explosief, een staaf met springstof en een „mechanis me", werd kwart voor drie door een voorbijganger ont dekt bij een geldautomaat van het postkantoor aan het plein. Na de vondst, besloot de politie woningen in de om geving te ontruimen. Zo'n 80 mensen in 20 woningen wer den geëvacueerd Rond kwart voor vijf was de bom gede monteerd en werd het plein veilig verklaard. BROMMOBIEL ROTTERDAM (ANP) - Een 55-jarige vrouw uit Capelle aan den IJssel is woensdag nacht haar gemotoriseerde invalidenwagentje, een zoge noemd brommobiel, kwijt geraakt. De politie van Rot terdam nam het voertuigje in beslag omdat de vrouw er mee reed op een afrit van de rijksweg A16. Suske en Wiske ''de mompelende mummie1' door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 8 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht west 5 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graderl Windkracht var. 3 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 dec. Zon op 08.32, onder 16.28 Maan op 12.18, onder 22.32 Eerste kwartier: 7 december (07.10) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Komende nacht kan het nog licht vriezen, maar daarna ver dwijnt de kou. De wind verlaat de noord- tot oosthoek en draait naar het zuidwesten. Zachtere lucht stroomt dan onze kant op en laat de winterse trekjes verdwijnen. De grootste kans op lichte vorst maakt komende nacht het noorden en oos ten van het land. In het zuidwesten blijft het kwik boven het vriespunt. Morgen overdag zijn er wolkenvel den en op de meeste plaatsen blijft het droog. De middagtemperatuur ligt rond 5 graden. De wind waait uit het zuidwesten en is zwak tot matig, rond kracht 3. In het Waddengebied neemt de wind morgen later op de dag toe tot vrij krachtig, windkracht 5. In het weekend waait de wind uit het westen. Nachtvorst behoort dan tot de verleden tijd evenals sneeuw. De middagtemperatuur loopt op naar 7 graden terwijl uit de bewol king af en toe regen valt. AMSTERDAM (ANP) - De Boekenweek wordt volgend jaar voor de ver andering eens niet in de Amsterdamse grachten gordel afgesloten. Het slotbal verhuist naar Jorwerd, het Friese dorp dat figureert in het veel- bejubelde boek Hoe God verdween uit Jorwerd van boekenweekessay schrijver Geert Mak. Wel is er in de hoofdstad een openingsbal, zodat er voor het eerst in de 63-ja- rige geschiedenis van de Boekenweek twee Boe kenbals zijn. De Stichting Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek (CPNB) onderstreept met deze keuze het thema van de Boekenweek: Panorama Nederland, Stad en land in proza en popzie. Het openingsbal is op dins dagavond 10 maart in de Stadsschouwburg van Amsterdam. It Boekebal fan Jorwert vindt zater dagavond 21 maart plaats in café Het Wapen van Baarderadeel. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Ziqpkzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2