'Oudere moet zelf kiezen' Verzet tegen verstheater in Burgh verscherpt zich ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H l Goedkoper bellen met Walcheren 3'^-U- yiXg Onderhoud kering naar een Belgische aannemer f 'Als je hier lang werkt ga je raar reageren' O ZE Twee auto's op één kenteken "HIER ZIJN NOG 280 ANDEREN I DIE HUN STINKENDE BEST DOEN" dé krant van schouwen - duiveland! Bekeuringen Doorgereden na aanrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 4 DECEMBER 1 997 153e JAARGANG NR 26294 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 Het adres voor: De administratie De Loonadministratie Bedrijfsbegeleiding en Bogerdweg 33 4315 CB Dreischor Elk recht is in deze wereld verbonden aan een plicht. Frangois Coppêe Veel bewolking HET WEER Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Vannacht enkele opklaringen. Min. temp. van 4 graden op de Wadden tot min 2 graden in het zuidoosten van het land. Middag- temp. rond 5 graden. In de nacht weinig wind, overdag zuidwestelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. 3 UITSTEL Start bouw van nieuwe politiebureau in Zierikzee met driekwart jaar uitgesteld. 4 SCHOLEN G. Kooman beoogd adjunct-manager openbare scholen in de regio. 5 ZIERIKZEE-NOORD Gemeente Schouwen-Duiveland wil haast maken met Zierikzee-Noord. 7 SCHIETSPORT Gouden plakken voor schutters schietclub Zierikzee bij kleinkalibergeweerwedstrijden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Project kost 80 miljoen gulden NEELTJE JANS - Het groot onderhoud aan 21 schuiven van de Oosterscheldekering is gegund aan de Belgische aannemerscombinatie Iris-Willems. Met het onderhoud is een bedrag gemoeid van tach tig miljoen gulden. Iris-Willems was ook aannemer van de zeven voorgaande schuiven. Al in 1990 bleek dat er scheurtjes zaten in de verf laag op een aantal schuiven van de kering. Hierdoor kan het staal gaan roesten. Der tig van de 62 schuiven kwa men daardoor in aanmerking voor vervroegd groot onder houd. Negen schuiven zijn in middels voorzien van een nieuwe verflaag. De reste rende 21 zijn nu in een keer aanbesteed. Gedurende zes jaar zal er tus sen 15 april en 1 oktober wor den gewerkt. In de winter maanden is de kans op hoge waterstanden het grootst en moet de Oosterscheldeke ring operationeel zijn. In ver band met mogelijke zomer stormen mag maximaal aan vier schuiven tegelijk wor den gewerkt. Een schuif wordt eerst 3,6 meter opge vijzeld, waarna er een tent omheen wordt gebouwd. De oude verf en corrosie wordt verwijderd, waarna vier nieuwe verflagen worden aangebracht. Net als de afgelopen jaren zal vooreen deel van de autoweg een snelheidsbeperking gel den. Dit omdat de rijstrook door de aanwezigheid van 'werkmaterialen wordt ver smald. Twee lagere inschrijvers (67 en 75 miljoen gulden) volde den niet aan de eisen en crite ria van het contract en zijn daardoor als ongeldig aange merkt. In een arbitragezaak, aangespannen door een van de inschrijvers, is Rijkswa terstaat in het gelijk gesteld. KRUININGEN - Een 29-jari- ge inwoner van Hansweert is door de politie bekeurd om dat hij twee auto's in bezit had die beide hetzelfde ken teken voerden. De man is in het bezit van een zwarte Ford en kocht een auto van hetzelfde merk en type, maar dan in het rood. Hij schroefde de kenteken platen van zijn eigen auto en zette die op de rode, die hij vervolgens te koop aanbood. (Comelia-directeur over incidenten) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, I met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: I MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 I KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 Q JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr I Adres Postcode aPlaats I Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw j I I j j I I I j I I j j bank-/gironummer vermelden: III I lI II II II lI II aZI Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Hjq Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee. Ouderenbonden PCOB enAnbo tegen verplicht zorgabonnement Directeur A. Schouw over Vliedberg: ZIERIKZEE - Compleet overvallen is hij over de publiciteitsgolf rond de 'wantoestanden' in de gesloten afdeling De Vliedberg in zijn verpleeg tehuis. Gedwongen gezamenlijk douchen en hoc key met kunstgebitten: „Het zijn incidenten van enkele lieden. Als je hier lang werkt, ga je soms raar reageren," zegt directeur A. Schouw van de Corneliastichting. Die incidenten achter de deuren van De Vliedberg dateren al van april. De drastische maatregelen er tegen zijn in juni in gang ge zet. Medio oktober maakte de Zierikzeesche Nieuws bode melding van de groot scheepse reorganisatie als gevolg van de problemen binnen De Vliedberg. Behalve het ontslag van teamcoördinator *B. Ra- mondt en - via de kanton rechter - van plaatsvervan gend coördinator J. P. Frangois, berispte Schouw drie medewerkers van De Vliedberg. Vijftien mede werkers werden overge plaatst. Schouw: ,,We heb ben gewoon het hele team ontbonden." Over de incidenten zegt Schouw: ,,Dat hockeyen met kunstgebitten. Dat klinkt net alsof hier een hockeycompetitie wordt af gewerkt. Maar'zoiets be gint speels. Een verpleger maakt een kunstgebit van een bewoner schoon en laat dat per ongeluk vallen. Een collega ziet dat en schuift het over de grond terug. Ik begrijp de situatie waaruit zoiets kan ontstaan, maar het kan natuurlijk niet. Zo toon je geen respect voor de bewoners." Stinkende best Schouw is er overigens van overtuigd dat dergelijke in cidenten in vrijwel elk Nederlands verpleeghuis voorkomen. Alleen is het oog van de media op dit mo ment op zijn instelling ge richt: ,,Laat ze maar komen die televisieploegen. Dan zal ik ze eens laten zien dat hier nog 280 andere mensen zijn die hun stinkende best doen." ZIERIKZEE - Inwoners van Schouwen-Duiveland kunnen sinds 1 december goedkoper bellen met Wal cheren (kengetal 0118). Het telefoonverkeer tussen de twee eilanden valt nu onder het lokale tarief. Dit betekent dat voor een te lefoongesprek van vijf minu ten tussen bijvoorbeeld Zie rikzee en Middelburg 32 cent betaald moet worden. Voor heen was dit één gulden, 's Avonds en in het weekeinde wordt zestien cent per vijf minuten berekend in plaats van twee kwartjes. Het starttarief blijf wel ge lijk: tien cent. Met de komst van de goed kopere verbinding met Wal cheren, vallen alle aangren zende telefoondistricten nu binnen het basistariefge bied. Schouwen-Duiveland kon al voor het gereduceerde tarief bellen met de regio's Goes (0113), Goeree-Overflakkee (0187), Tholen (0166) en Steenbergen (0167). ZIERIKZEE - Bij een ver keerscontrole woensdagmor gen op de Weg naar De Val bij Zierikzee zijn dertien be keuringen uitgedeeld. Acht automobilisten kregen een proces-verbaal voor het niet dragen van de gordel. Een bestuurder werd op de bon geslingerd omdat het keuringsbewijs verlopen was en een ander kreeg een boete vanwege een gladde achterband. Twee vrachtwagenchauf feurs kregen boetes opgelegd wegens diverse overtredin gen, waaronder het zich niet houden aan de rijtijdenwet. Van één automobilist werd het rijbewijs ingenomen om dat hij nog 1000 gulden aan boetes open had staan. Een schuld van 630 gulden aan justitie werd door de man wel betaald, waarmee hij voorkwam dat hij de cel in moest. ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding dinsdagmiddag in Zie rikzee raakten twee auto's beschadigd. De veroorzaker van de botsing reed door. Een negentienjarige inwoon ster van Zierikzee reed met haar auto over de Meelstraat in de richting van de Dam. Uit de Kinderstraat kwam een andere auto die linksaf de Meelstraat inreed maar daarbij geen voorrang ver leende aan de van rechts komende Zierikzeese. Bovendien geldt voor de Kinderstraat vanaf de Min- derbroèderstraat een inrij- verbod voor auto's. De Zierikzeese week uit voor de plotseling uit de zijstraat opdoemende auto en botste op de geparkeerd staande au to van een 27-jarige inwoon ster van Zierikzee. De ver oorzaker van het ongeluk reed door. INSLUIPING GOES - Een handtas en baar geld. Dat was de buit van in sluipers in twee woningen aan de Marshallstraat in Goes. De politie vermoedt dat de insluipers binnenge komen zijn door 'op listige wijze' de voordeur te openen. ZIERIKZEE - De Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) en de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (Anbo) zijn fel gekant tegen invoering- door Beter Wonen van een verplicht zorgabonne ment voor bewoners van woonzorgcomplexen. Zij willen zo snel mogelijk overleg met de woning bouwvereniging. Ouderen moeten de vrij heid hebben om zelf te kie zen," aldus H. Asma, voor zitter van de Regioraad Schouwen-Duiveland van de Anbo. ,,Op zich hebben wij niets tegen een zorgabonne ment, maar wel tegen de ver plichting. Zorgabonnementen worden op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland aange boden en in de meeste geval len is het aan de bewo ners van ouderen-wooncom plexen zelf om ja of nee te zeggen tegen zo'n abonne ment dat gemiddeld tussen 40 en 60 gulden per maand kost. ,,In De Veste in Zierik zee was er onder de bewoners heel weinig belangstelling voor," aldus Van der Maas. Volgens Van der Maas en As- ma is het echter in het on langs officieel geopende ser- vicewoningencomplex voor senioren De Saele in Ooster- land voor huurders ver plicht. Voor een bedrag van 60 gulden per maand - waarin een bijdrage voor de alarme ring is verwerkt - kunnen de bewoners gebruik maken van wasservice, hulp aan huis, maaltijdservice, admi nistratieve dienstverlening, informatie en advies. ,,En dat soort hulp kun je ook via Oosterschelde Thuiszorg krijgen en dat is veel goedko per," aldus Asma en Van der Maas. A. Tange van verhuur- en be wonerszaken van verhuur der woningbouwvereniging Beter Wonen bevestigt dat de huurders in de Saele geen keuze hebben: het zorgabon nement zit in de huurprijs verwerkt. De stelling dat de zelfde service door Ooster schelde Thuiszorg voor veel minder geld verleend wordt bestrijdt Tange. ,,Het zor gabonnement zoals wij dat aanbieden is bedoeld als een aanvulling op wat Ooster schelde Thuiszorg biedt. Prijs waard Tange laat verder weten dat Beter Wonen het verplicht zorgabonnement per 1 janu ari 1998 in wil voeren in alle woonzorg- en ouderenwoon- complexen in haar Bezit. Voor de huidige bewoners van bijvoorbeeld De Veste in Zierikzee en Steenzwaenshof in Nieuwerkerk verandert er niets, maar wie na genoemde datum kiest voor het huren van woonruimte in genoem de complexen kan het zor gabonnement niet weigeren. Voor het verplicht zorgabon nement is volgens Tange ge kozen om ervoor te zorgen dat de service die Beter Wo nen haar klanten 'wil bieden H. Asma (links), voorzitter van de regioraad Schouwen-Duiveland van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (Anbo) en C. van der Maas, secretaris van de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) zijn tegen een verplicht zorgabonne ment. (Foto: Marijke Folkertsma) betaalbaar blijft. „Als' een zorgabonnement niet ver plicht zou zijn en maar enke len een abonnement zouden nemen, dan zou het veel te duur worden," aldus Tange. ,,Het werkt eigenlijk net als bij een verzekering, Hoe meer mensen eraan mee doen, hoe goedkoper het wordt." Bovendien zou de alarme ring zoals die deel uitmaakt van het zorgabonnement in De Saele een betere zijn-dan- het bestaande ouderena- iarm. „Wij garanderen in fei-, te met die alarmering dat er snel iemand .bij is als hulp snel geboden is. Wij werken in het zorgabonnement sa men met In 't Opper (Bruinis- se), De Wieken (Zierikzee) en Duinoord. Bij het bestaande alarmeringssysteem gaat het allemaal via Domburg en duurt het langer eer de hulp ter plaatse is." Volgens Tan ge zijn tot dusverre bij Beter Wonen geen klachten binnen gekomen over het verplichte zorgabonnement. Angst voor artikel 19-procédures ZIERIKZEE - Het verzet tegen de komst van een verstheater en een Etos-drogisterij in Burgh wordt scherper. In veelal emotionele bewoordingen uitten de tegenstanders hun bezwaren dinsdag in de com missie ruimtelijke ordening en economische zaken. Het voorstel aan de commis- stadium is. Nu dus nog niet, sie om het bestemmingsplan Burgh, inmiddels in de vijf de herziening, in procedure te brengen, gaf aanleiding tot een bomvolle publieke tribune met voor het over grote deel 'Vrienden van Westerschouwen. Er is nog een lange weg met veel inspraakmomenten te gaan voor het uiteindelijke bestemmingsplan is vastge steld! De tegenstanders van de winkeluitbreiding in Burgh vrezen echter verras singsmanoeuvres via zoge naamde artikel 19-procedu- res, vooruitlopend op vast gestelde bestemmingsplan nen. Wethouder C. Veerhoek sloot de mogelijkheid van die arti kel 19-procedures ook niet uit. Ze kunnen overigens pas worden opgestart als de pro cedure voor een bestem mingsplan in ver gevorderd maar Veerhoek verwacht dat aanvragen daartoe op een be paald moment zullen komen van de zijde van betrokken ondernemers, die enige voortgang willen bewerk stelligen. In eerste instantie meldden zich dinsdagavond zeven insprekers. Sommige van hun uitspraken schoten de commissieleden in het verkeerde keelgat. Zo voor zag L. van der Hucht leeg stand in winkelpanden in Haamstede door de uitbrei ding in Burgh. „Wat moet er anders komen in die panden dan coffeeshops en andere ongewenste funshops?" vroeg hij zich af. Ook H. Binneveld, eveneens sprekend 'namens zichzelf', wekte weerstand op met zijn opmerkingen. „Wat in Re- nesse gebeurd is, zou in Burgh niet mogen gebeuren. Daar is het de ondernemers samen met het gemeentebe stuur van Westerschouwen gelukt om van een lieflijk dorp de beerput van West- Europa te maken," aldus Binneveld. J. Kik sprak namens een groepering ondernemers in Haamstede. Hij verweet het gemeentebestuur onjuiste cijfers te gebruiken wat be treft de toegestane vierkante meters verkoopvloeropper vlakten voor dagelijkse boodschappen en detailhan delsartikelen. Zelf heeft Kik heel andere cijfers van de Kamer van Koophandel ge kregen. Wethouder Veer hoek daagde hem daarop uit, die cijfers een dezer dagen dan maar eens op het ge meentehuis kenbaar te ko men maken. Leefbaarheid Woordvoerder namens de 'Vrienden van Westerschou wen' O. Osinga pleitte voor een leefbaarheidseffectsrap- portage als basis voor de plannen in Burgh. Vervolg op pagina 2. Maquette voor het Verstheater, zoals betrokken ondernemers dat in Burgh willen realiseren. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1