Mosselveiling in stilte over 100 miljoen De Heideroosjes zetten in Brogum bloemetjes buiten Zweistra krijgt taart Natuur Nabij is film over eigen omgeving Gestrande viskotter vlotgetrokken In grote cocaïnezaak Hansweert Advocaten betichten OM van onvolledig onderzoek In Nieuwe Kerk Middelburg Koor Smol'niy Kathedraal met Russisch kerstfeest De Roovers maken mix van twee 'Shakespeares' Aanmerkelijk eerder en ook voor betere prijzen dan vorig jaar Start Z VU cursussen Omroep Zeeland marktleider Product van IVN Met Love Bite in het voorprogramma ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MIDDELBURG (ANP) - Het onderzoek van het Openbaar Ministerie naar een van de grotere co caïnevangsten ooit in Nederland, was onvolledig en suggestief. Ook heeft het OM een van de ver dachten zo onder ongeoorloofde druk gezet dat die een belastende verklaring aflegde. Dat stelde maandag de ver dediging op de eerste dag van het proces tegen vier verdachten van drugs smokkel. Op 17 april onder schepte de douane in Hans- weert 1236 kilo cocaïne (straatwaarde 140 miljoen gulden) in het schip de Fogo Isle. Justitie arresteerde negen mensen. Een Canadese vrouw en de Filipijnse be manning zijn echter weer 'vrijgelaten. De verdachten die nu terechtstaan zijn de 61-jarige T.B., de 53-jarige H.O., de 38-jarige H. W. en de 54-jarige A.B. De laatste ontsnapte in 1995 uit de ge vangenis van de Venezo laanse hoofdstad Caracas, .waar hij een straf van twin tig jaar mqest uitzitten. De man was ooit directeur van de beruchte ,,zwart-geld- bank" Femis, die in 1991 failliet ging en zich vooral bleek toe te leggen op het herbergen van drugsgel den. Met name de Fiscale Inlich tingen- en Opsporings dienst FIOD, zo stellen de raadsmannen van T.B en A.B., heeft bewust alleen gezocht naar bewijs dat de eigen belastende theorie moest onderbouwen. An- der, mogelijk ontlastend materiaal, liet de dienst lig gen. Daarom is niet aan waarheidsvinding menen de advocaten. Zeker nu twee bedrijfsre- eherche«rs in dienst van de twee verdedigers in korte tijd wel in staat zouden zijn geweest ontlastend materi aal te verzamelen.Zo zou de grote partij nooit bij de Cu- ragaose Droogdok Maat schappij, waar de Fogo Isle aanlegde, over land kunnen zijn aangevoerd, zoals het OM beweert. Dit omdat een steiger die naar het schip leidde, geen voertuigen kon houden. Het laden door per sonen had heel lang ge duurd en moest dan door het personeel van een lo kaal bewakingsbedrijf zijn waargenomen dat continu aanwezig was. Doodsangst T.B. heeft volgens de advo caten alleen zijn belastende verklaring afgelegd, omdat hij in doodsangst leefde in een cel in de beruchte De Koraal Specht-gevangenis op Curagao. Hij was daar om bereid om alles te ver klaren, als hij maar naar Nederland zou worden overgebracht. Het OM heeft die situatie mis bruikt, vindt raadsman mr. G. Hamer. ,,Een onverdra- gelijke schending van de rechten van een verdach te." Duidelijkheid De rechtbank honoreerde het daaropvolgende ver zoek om niet-ontvankelijk- heid van het OM voorals nog niet. De inhoudelijke behandeling moet eerst meer duidelijkheid over het onderzoek scheppen, meent rechtbankpresident mr. R. Rammeloo. De zaak wordt vandaag, dinsdag, voortgezet. MIDDELBURG - Het Kamerkoor van de Smol'niy Kathedraal uit het Russische Sint-Petersburg maakt rond Kerstmis weer een korte tournee door Nederland en geeft in dat kader op dinsdag 23 de cember een kerstconcert in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. Op het programma staan v.* erken van onder meer Rachmaninov, Tsjesnokov en Bortnianskij. Deze com ponisten hebben een belang rijke bijdrage geleverd aan de geschiedenis van de Rus- sisch-Orthodoxe kerkmu ziek Als extra zal een deel van het programma rondom de Russische indrukwekken de bassen worden gemaakt. Traditie Het Kamerkoor van de Smol'niy Kathedraal Sint- Potersburg werd in de lente van 1991 opgericht en kreeg de naam van de kathedraal waaraan zij sedertdien ver bonden is. De zangers stu deerden allen aan het be faamde Rimsky Korsakov Conservatorium van Sint- Petersburg. Het Kamerkoor, dat in haar relatief korte be staan reeds vele concerten gaf in binnen- en buitenland, staat onder leiding van diri gent Andrej Petrenko. Het repertoire is gebaseerd op de rijke traditie van de Russisch-Orthodoxe kerk muziek en omvat daarnaast moderne Russische koormu ziek en volksmuziek. Dirigent Andrej Petrenko werd in 1956 in Sint-Petersburg gebo ren. Nadat hij in 1978 zijn studie koordirectie aan het conservatorium voltooide, zette hij zijn directiestudie nog bij diverse docenten voort. In 1988 was hij laure aat van het Internationale Dirigentenconcours van de voormalige Sovjet-Unie. In 1994 won hij met het Smol'niy Kamerkoor het In ternationale Festival voor Orthodoxe kerkmuziek in het Poolse Hajnowka. Het kerstconcert in de Nieu we Kerk in Middelburg op 23 december begint om 20.00 uur. Kaarten zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij de VW Middelburg of bij de kerk één uur voor aanvang van het optreden. Vrijdag 12 december in Goes GOES - 'Venetië' is de titel van de toneelvoorstel- iing die gezelschap De Roovers vrijdag 12 december opvoert in Podium 't Beest in Goes. 'Venetië' is een mix van de twee Shakespeare-stukken 'Othello' en 'De Koopman van Venetië.' leedvermaak Vorig jaar braken De Roovers door en werden zij gekozen voor het Theaterfes- üv il. Voor de vaste bezoe- lffrs van 't Beest was dat géén verrassing, want elke voorstelling van deze groep bleek tot nu toe een schot in de roos. Met 'Venetië' heeft deze groep van twee stukken één voorstelling gemaakt over racisme, integratie en schijn. Roovers spelen het drama an de jood Shylock in de jchtstaat Venetië en geven 'thel Lo de tijd om de jaloerse assie te laten ontwikkelen. 3e Koopman van Venetië' is de lezing van De Roovers »n Middeleeuwse klucht vol Di ongegeneerd geworden. Ook de Moor Othello wordt het bloed van onder de na gels gepest. Omdat hij zijn afkomst, geloof en traditie afgewezen heeft, kortom om dat hij zich geïntegreerd heeft, duurt het alleen veel langer voor hij door het hei melijke gestook van Jago wordt geveld. Doel van De Roovers met de ze voorstelling is om Shakes peare een krachtige interpre tatie te geven door middel van een ogenschijnlijk ver- derlichte voorstelling. Het optreden op vrijdag 12 december in 't Beest begint om 20.30 uur. ZIERIKZEE - In de periode van 6 tot en met 15 januari gaan weer enkele nieuwe ZVU-cursussen van start. Zo begint op dinsdag 6 januari de basiscursus fotografie van 19.00 tot 21.00 uur in RSG Prof. Zeeman in Zierikzee. Op maandag 12 januari be ginnen, eveneens in de RSG, de cursus psychologie en bin nenhuisarchitectuur. De cur sus psychologie bestaat uit acht bijeenkomsten. Een deel van de avonden wordt gebruikt voor gesprekstech niek. De cursus binnenhuisarchi tectuur neemt zes lesavon- den in beslag. In het MFC in Zierikzee be gint ook op maandagavond 12 januari een vervolgcursus bridge voor beginners. Op dinsdag 13 januari wordt in de RSG van 19.30 tot 21.30 uur een lezing gehouden met als thema 'Madrid.' Tenslotte start op woensdag 14 januari de cursus boekbin- den. Deze beslaat tien les- avonden en wordt gehouden bij drukkerij Lakenman Ochtman in Zierikzee. Voor meer informatie en voor inschrijving kan men terecht bij het ZVU-bureau in Middelburg, telefoon 0118-634800 of fax: 0118- 626789. COLLECTIES AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse musea besteden gemiddeld slechts 6 procent van hun jaarbudget aan wat zij zelf als hoofddoel zien: het aankopen doen en het onder houden en verzekeren van de collectie. Dat blijkt uit een rapport van het onderzoeks bureau Museum Manage ment Strategie. De post personeelskosten drukt daarentegen zwaar op de be groting. Van elke gulden gaat daar vijftig cent aan op. OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland was in september/oktober markt leider in de provincie. Dat wil zeggen, dat het regionale radiostation in het eigen ge bied gemiddeld het beste werd beluisterd. Met een marktaandeel van negentien procent nestelde Omroep Zeeland zich boven dien direct onder de top, die al jarenlang wordt beheerst door de regionale omroepen in Drenthe, Groningen en Flesland. Dit blijkt uit de jongste cijfers van Intromart uit het Continu Luisteron derzoek. Ten opzicht van september/ oktober 1996 steeg het marktaandeel van Omroep Zeeland met vijf procent. De gemiddelde luisterdichtheid bedroeg in september/okto ber 1997:3,7 procentPer dag stemden ongeveer 58.000 luisteraars af op de Zeeuwse radio. YERSEKE - Zonder dat het Produktschap Vis er ruchtbaarheid aan heeft gegeven is op de mosselvei ling in Yerseke de honderd miljoen gulden omzet- grens gepasseerd. Tot en met 21 november verwis selden 729.489 nettoton mosselen van eigenaar, voor een totale aanvoerwaarde van ruim 103 miljoen gul den. Vorig jaar lag het productie cijfer op dezelfde datum op 702.403 nettoton, waarvoor de handel toen dik 87 miljoen gulden uittrok. De gemiddel de prijs ligt dit jaar 20 gulden per ton (een ton is 100 kilo) hoger dan vorig jaar. In de eerste week van novem ber streefde het productiecij fer dat van het vorig seizoen voorbij. Duidelijk is dat er vanaf juli tot en met eind oktober min der mosselen van de particu liere kweekpercelen zijn aangeboden. Met name de re sultaten van de percelen bij het Waddeneiland Terschel ling (Oosterom) liggen bedui dend lager dan in voorgaan de jaren. Uit de cijfers blijkt dat vanaf de Waddenzee tot en met 21 november 1997 326.047 netto ton mosselen op de veiling zijn aangeboden, tegen 374.471 nettoton vorig jaar. De Zeeuwse percelen waren dit seizoen over dezelfde pe riode goed voor 402.294 net toton, tegen 327.932 nettoton in 1996. De spectaculaire prijsstijging van de schelp dieren uit de Oosterschelde resulteerde in een gemiddel de prijs van 160,33 per ton, tegen 89,30 vorig jaar. De tonnageprijs van de Wad mosselen daalde van 151,12 vorig jaar naar 119,08 ge middeld. Het lagere productiecijfer werd in belangrijke mate ge compenseerd door de riante hoeveelheid consumptierijpe mosselen die in oktober en november tijdens de zaadvis- campagne zijn gevist en rechtstreeks, op de veiling zijn verkocht. Ruim de helft van de 80 kweekbedrijven was, vanaf de seizoensopening tot de mijlpaal van 100 miljoen, goed voor een omzet van meer dan een miljoen gul den. Ongeveer een kwart van de bedrijnen blijft beneden het half miljoen steken. De absolute topper verkocht tot nu toe rond de 60.000 net toton mosselen, ruim 20 be drijven moeten genoegen ne men met een aanvoercijfer van minder dan 5.000 netto ton: in guldens uitgedrukt komt dat voor tien bedrijven neer op minder dan 200.000 gulden. Topseizoen Alleen in het topseizoen 1995/1996 lag het aanvoercij fer in geld per 21 november Wisselvalligheid en Dankbaarheid gezusterlijk als de markt en de vissers naast elkaar in de haven van Bru. (Foto: Jacob de Ronde hoger dan dit jaar. Toen wer den namelijk tot en met die datum 626.443 ton aangebo den voor een aanvoerwaarde van ruim 106 miljoen gulden. De mosselveiling in Yerseke noteerde daarop in april 1996 een record jaaromzet van 126 miljoen gulden. Tot 21 november 1994 gingen 862.194 nettotonnen in ande re handen over voor een be drag van bijna 91 miljoen gulden. Het seizoen ervoor (1993) waren de gezamenlijke kwekers tot 21 november goed voor 568.423 tonnen, te gen een bedrag van ruim 80 miljoen gulden. In het sei zoen 1992/1993 was het pro ductiecijfer opvallend laag. Tot eind november 1992 gin gen slechts 441.782 ton onder de hamer. De handelaren waren erg royaal en voteer den daarvoor gezamenlijk 84.339.681 gulden. DEN HAAG - Het filmduo Jan van den Ende en Mo nique van den Broek heeft in opdracht van het IVN Vereniging voor natuur- en milieu-educatie de film Natuur Nabij gemaakt. De eerste vertoningen zijn zondag 14 december in het Museon in Den Haag te zien. Aanvangstijden om 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 uur. De rVN-afdelingen in de regio nemen daarna de organisatie van voorstellingen in de buurt in eigen handen. De film duurt zevenentwintig minuten en is ook op video te koop. Reservaten Natuur Nabij laat zien dat natuur niet alleen in natuur reservaten te vinden is, maar juist ook direct over de drem pel van de eigen voordeur be gint. Voorbeelden zijn een nest jonge torenvalken in een plantenbak op tien hoog, bijenkasten op het dak en wegbermen als één groot veldboeket. Met eenvoudige maatrege len, zo maakt de film duide lijk, kunnen mensen planten en dieren een extra steuntje in de rug geven. Het aanleg gen van een kleine vijver kan voor grote verrassingen zor gen en een niet al te netjes opgeruimde achtertuin kan een complete dierentuin op leveren. Van den Ende en Van den Broek leverden met Natuur Nabij hun veertiende film af. Informatie is aan te vragen bij het Landelijk Bu reau van het IVN: 020 - 6228115. NEELTJE JANS - Met behulp van het KNRM-sta- tion Burghsluis en collegiale hulp van de kotter KG6 is gistermorgen de gestrande viskotter OD3 weer vlotgetrokken. De Ouddorpse kotter liep vast op de Bollen van het nieuwe Zand in het Brouwer- havense gat. Om 9.30 'uur kreeg Burghsluis de oproep om assistentie te verlenen. Een solopoging het schip vlot te trekken door reddings boot De Graaf van Bylandt mislukte. Samen met de KG6 lukte dat uiteindelijk wel. Redding boot De Griend van KNRM- station Ouddorp verleende assistentie bij het overbren gen van de sleeptros. Beide reddingsboten waren om 11.30 uur weer terug op station. Voor Burghsluis was deze inzet de honderdste van het jaar. Daarmee werd het record van 1995 geëvenaard. Mevrouw R. Zweistra, ouder van een van de leerlingen van het Buys Ballot College in Goes, heeft een taart gewonnen. Zij kreeg deze prijs overhandigd in* verband met het beden ken van namen voor de gebouwen van het college. Het nieu we onderkomen aan de Cs-Heer Elsdorpweg, dat 1 augustus 1998 in gebruik wordt genomen, gaat Mistral heten. Het ge bouw aan de Bergweg krijgt de naam Passaat toebedeeld. De school heeft de prijsvraag uitgeschreven omdat ze af wilde van het onpersoonlijke woord locatieDe jury bestaande uit vertegenwoordigers van bestuur, directie, docenten, ouders en leerlingen was unaniem van mening dat de namen die me vrouw Zweistra bedacht het beste bij de school passen. Inmiddels ligt het vierde al bum in de schappen. Dit al bum - getiteld Kung Fu - ge tuigt van volwassenheid, maar klinkt nog altijd op standig. Na succesvolle op tredens op het Lowlandsfes- tival (1995) en op Pinkpop (1995 en 1996) scoorde de groep met de single Klapvee zelfs een hit. Ook in het bui tenland zijn de energieke, chaotische concerten en dito platen van de groep niet on opgemerkt gebleven. De band heeft recent een tour ge maakt langs het Duitse club circuit. Het publiek staat teksten in vier talen te wach ten, want geheel naar eigen inzicht zingen de Roosjes in het Engels, Duits, Neder lands of dialect. Op dit album staan tien nieu we nummers. Zelf duiden ze hun muziek aan als rock 'n roll, maar invloeden uit hardcore-, metal-punk- en trashhoek zijn eveneens te rug te vinden op het album; in nummers als Demonlover, We March Again en Burn The Flag. De stem van zanger Eg- gie is een kruising tussen Lemmy (Motörhead) en Wat- tie (The Exploited) en deze typering past ook wel bij de sound van Love Bite. Tournee Die invloeden zijn ook te ho ren in Brogum. Eind augus tus werd de tournee opge start. Na Brogum volgen nog drie andere concerten in de maand december. De punk- rocknight in Zierikzee begint om 22.00 uur. De zaal gaat een half uur eerder open. Kung Fu De band bestaat uit zanger Marco Roelof s, gitarist Frank Kleuskens, drummer Igor Hobus en bassist Fred Houben. Met het derde album Fifi braken De Heideroosjes in 1996 de finitief door. (Foto: Brendan van den Beuken) ZIERIKZEE - Brogum pakt flink uit met een punk- rocknight op zaterdag 13 december. Grote topper'is de Limburgse formatie De Heideroosjes. Love Bite verzorgt het voorprogramma. Na lancering van het derde album Fifi brak de Limburg se punkgroep De Heideroos jes in 1996 definitief door. Daar was al heel wat geploe ter aan vooraf gegaan, ofte wel - in hun eigen woorden - zes jaar 'door de'stront krui pen voor een meier en een krat pils'. Al sinds 1989 is de viermans formatie actief op muzikaal gebied. De bandleden waren amper vijftien jaar oud, toen zij zich op puntige, korte punksongs begonnen toe te leggen. Voor eenzijdigheid is bij De Heideroosjes geen plaats; ook van ska-, rock- en hiphopinvloeden wordt dankbaar gebruik gemaakt. In 1992 bracht de groep in ei gen beheer het album Noisy Fairytales uit, een combina tie van puberale ongeinnum- mers en serieuze songs over mens en maatschappij. Met het tweede album, het in 1994 verschenen Choice for a lost generation, is op dezelfde lijn voortgeborduurd. De zaal wordt opgewarmd door driemansformatie Love Bite. Eggie (zang/gitaar), André (zang/bas) en Joosten (drums) zijn elke week wel ergens in het land op de plan ken te vinden. Juist daar voelen zij zich thuis. Biertje in de ene hand en een mu ziekinstrument in de andere hand en dan aan de slag. Geen wonder dus dat de de- buut-cd van dit trio direct een live-cd werd. Ongecom pliceerd en recht uit het hart, zo is de punkrock van deze Zwolse band te typeren. Al zes jaar lang speelt Lovebite door heel het land en nu zijn ze op tournee om hun in janu ari 1997 opgenomen CD Gre atest Shit te promoten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6