'Provincie moet duurzaam bouwen actief stimuleren' Eerste hoofdprijs gevallen Minister bezorgd over veiligheid scheepvaart Expositie portretten van oudere Molukkers Uien doen het goed in verkoop Oostblok Skelet potvis naar Arsenaal Decembermarkt CJV in Driehoek Hulpactie Woord Daad houdt kerstzangavond STREEKNIEUWS DINSDAG 2 DECEMBER 1997 NR 26293 5 Samen met Strijkers Ensemble Zeeuwse Muziekschool Nu met Hope populair BURGH-HAAMSTEDE - Naar schatting 250 mu ziekliefhebbers woonden zaterdagavond de jaaruit voering van het Gemengd koor Nu met Hope in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede bij. De 67 leden tellende zangvereniging had zich verzekerd van de medewerking van het Strijkers Ensemble van de Zeeuwse Muziekschool. Het gaat goed met Nu met Hope. De belangstelling voor het koor is zowel vanuit de kant van zangers/zangeres sen als publiek groot, zo ver telt voorzitter A. Bouman- Borgman. Het bestuur van het koor heeft zelfs een le denstop in moeten stellen. ,,We hebben een vrij kleine repetitieruimte, en daar is gewoon geen plaats voor meer mensen dan nu lid zijn. Een probleem? „Dat vraag ik me af," antwoordt Bou- man. „Je moet je ook afvra gen hoe groot nog leuk blijft." Op de vraag wat het belang rijkste is bij een vereniging als Nu met Hope, de zang prestaties of de gezelligheid, antwoordt de voorzitter di plomatiek. „Ik denk dat het fifty-fifty is. We willen na tuurlijk graag mooi zingen, maar de gezelligheid doet ook veel." Dat ook de leden het gezellig vinden bij Nu met Hope mo gen blijken uit het feit dat het verloop minimaal is en dat zelfs leden die van Schou- wen-Duiveland naar elders - Middelburg in dit geval - ver huizen wel gewoon actief lid blijven van de vereniging. Toch blijft er ook voor Nu met Hope wel wat te wensen over. „We zijn bijvoorbeeld aan het sparen voor nieuwe kleding: een complete outfit voor de dames en nieuwe overhemden voor de heren. De leden brengen veel zelf op, maar we willen wat dat betreft de drempel niet te hoog maken." Nu met Hope houdt de verenigingskas op peil door verschillende ac ties. Tijdens de Burghse dag heeft de vereniging een ver koopstand en onlangs hield Nu met Hope een oliebollen actie. Tijdens de jaaruitvoering van Nu met Hope waren er afwisselend optredens van het complete koor, het zes tien man sterke strijkers en semble van de Zeeuwse Mu ziekschool en de 'mannenafdeling' van Nu met Hope die onder de naam De Westhoekzangers regel-, matig optreedt. Het strij kersensemble heeft, vertelt dirigent R. Hillebrand, een vaste kern van ongeveer acht mensen. Voor het overige wisselt de bezetting. „Er spe len zowel leerlingen als oud leerlingen van de Muziek school bij het ensemble," Het voltallige Nu met Hope in actie onder leiding van dirigente E. Vos-Simons. aldus Hillebrand. Het strij kersensemble speelt 7 maart 1998 in de Willibrorduskerk in Zierikzee. Gezongen werd werk van on der anderen Handel, Saint- Saëns, Mozart en Schubert, maar ook Hollandse en Duit se volksliedjes inclusief 'klassiekers' als het fraai ge zongen Drunken Sailor. Het concert werd afgesloten met Abba's Thank you for the music. Tijdens de jaaruitvoe ring werden twee leden in het zonnetje gezet: mevrouw C. Stoel-Hoogestein en de (Foto: Marieke Mandemaker) heer P. de Munnik. Mevrouw Stoel maakte al 25 jaar deel uit van Nu met Hope terwijl De Munnik zijn 45-jarig jubi leum bij de Burghse zangver eniging viert. VLISSINGEN - Het Ar senaal in Vlissingen is één van de musea die een skelet krijgen van de vier potvissen die zater dag aanspoelden op Ameland. Het zeeaquarium in Ber gen is de andere instantie die een skelet krijgt. Op Schiermonnikoog heelt een aantal oud-walvis vaarders het initiatief genomen om het skelet naar hun eiland te krij gen. Het skelet van de vierde blijft op Ameland zelf. Dit zijn de verschillende museumdirecties maan dagochtend overeenge komen. De gemeente Ameland is blij dat de potvissen allemaal een plek hebben gekregen. De kosten voor de ontle ding van de potvissen worden nu door de nieu we eigenaren van de ske letten betaald. De potvis sen zullen nu zo snel mogelijk ontleed wor den. Nog te vroeg voor uitbreiden convenant ZIERIKZEE - Het CJV houdt vrijdag 12 en zaterdag 13 de cember in samenwerking met de Stichting Zeeland Helpt Polen een December markt in de Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde. De Welfare van het Rode Kruis, Unicef, Vluchtelin genwerk, Stichting Zeeland Helpt Polen, mosterdmake rij d'Hooge Molen, stoffen zaak de Spoel en het CJV bie den een keur van artikelen aan. Deze zijn grotendeels zelfgemaakt en gericht op de naderende kerstdagen. Ook wordt informatie gegeven over de ideële doelen. Verder presenteert de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer zich, is er een koffiebar en zorgt Nomen Nescio voor de mu ziek, waarbij belangstellen den een verzoekplaat aan kunnen vragen. Vrijdag is de markt van 19.00 tot 21.00 uur geopend, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. TAIZE-DIENST MIDDELBURG - In de Nieu we Kerk in Middelburg wordt zaterdag 13 december een Taizé-dienst. speciaal be doeld voor jongeren, gehou den. Taizé is een plaatsje in Frankrijk waar jaarlijks tienduizenden jonge mensen samenkomen om met elkaar op zoek te gaan naar wat ge loven is. Tijdens deze dien sten wordt niet gepreekt. Zang en muziek, anders dan in de kerk, spelen een grote rol. Het inzingen begint om 19.30 uur. Het eigenlijke jon- gerengebed begint om 20.00 uur. Na afloop kunnen de jongeren hun mening over de dienst geven. MIDDELBURG - De provincie moet duurzaam bou wen stimuleren. Niet alleen met woorden, maar ook door het beschikbaar stellen van kennis en mens kracht. Die aanbeveling: doet een ambtelijke werk groep. De werkgroep vindt het ech ter nog te vroeg om het Zeeuws convenant uit te breiden met een supplement duurzame stedenbouw. „De discussie over wat duurzame stedenbouw in Zeeland pre cies is dient zich nog verder uit te kristalliseren, er dient nog aan draagvlakverbre ding gedaan te worden en er dienen zich nieuwe partijen aan - Delta en waterschap pen - die duidelijk nog aan de discussie moeten wennen." Iedere locatie kent volgens de werkgroep zijn eigen spe cifieke kansen als het gaat om duurzaam bouwen. Dat begint volgens Bureau No- vioConsult - dat in opdracht van de provincie een rapport over duurzaam bouwen pro duceerde - bij de keuze van de plek waar woningen ge bouwd moeten worden. Een keuze die door de provincie in het streekplan en door ge meenten in bestemmings plannen wordt gemaakt, aldus NovioConsult. „De ge meente moet, om greep te houden op de planontwikke ling, de onderhandelingen met private partijen afron den voordat het plan wordt vastgesteld. Een mogelijk heid hiervoor is om het plan van te voren met de Wel standscommissie te bespre ken, zodat hier al voldoende draagvlak is, voordat de ex ploitatieovereenkomst wordt gesloten. Dit betekent dat er meer wordt geïnves teerd in overleg en samen werking dan in plannen en besluitvorming." NovioConsult adviseert die genen die duurzaam willen gaan bouwen in haar rapport om meer tijd en geld in mi lieu-aspecten van een bouw plan te steken dan nu gebrui kelijk is. „Bijvoorbeeld door. elk ter zake doend milieu-as pect in een ontwerpstudie maximaal uit te werken." geeft hèt bureau aan. Het bureau beseft dat parti culiere bouwers moeilijk zo ver te krijgen zijn dat zij duurzaam gaan bouwen. Niet alleen bestaat er onder hen nogal wat weerstand te gen gemeentelijke regels, maar ook heeft het begrip duurzaam bouwen vaak een negatieve klank en roept 'te- rug-in-de-tijd associaties op. „Deze dienen doorbroken te worden door voorop te stel len dat duurzame steden bouw bijzondere kwaliteiten aan een wijk geeft zoals vei ligheid of groen. Benadruk dat duurzaamheid evenzo goed een bepalend element is voor de plankwaliteit als bij zondere architectuur," advi seert het onderzoeksbureau. Checklist Om het begrip duurzame ste denbouw wat concreter te maken wordt in het rapport voorgesteld om gebruik te maken van een checklist. De ze lijst van voorwaarden waaraan duurzaam bouwen moet voldoen kan dan door gemeenten opgenomen wor den in een uitgangspunten notitie of een programma van eisen. Het verdient vol gens het onderzoeksbureau verder aanbeveling als ge meenten in een toelichting bij ruimtelijke plannen aan geven hoe zij om willen gaan met de milieu-uitgangspun ten en op welke manier dat in (bestemmings)plannen wordt verwerkt. De provin cie Zeeland zou diezelfde checklist dan kunnen gebrui ken als 'meetlat' voor de be oordeling van gemeentelijke plannen. De eerste hoofdprijs van de Decemberactie van de Zierikzeese Ondernemers Centrale is gevallen. In IJssalon Capri werd gistermid dag de cheque van duizend gulden uitgereikt aan mevrouw P. van Santé uit Scharendijke. Die kwam goed terecht, want de Van Santes waren juist van plan een nieuw bankstel aan te schaffen. De prijs werd uitgereikt door D. Schiettekatte, bestuurslid van de ZOC. Ver der waren er nog tien prijzen van honderd en dertig prijzen van 25 gulden. Volgende week vindt de nieuwe trekking plaats. (Foto: Marijke Folkertsma) In Nieuwe Kerk Zierikzee ZIERIKZEE - Het comité van de reformatorische hulpactie Woord Daad houdt zaterdagavond 13 december een kerstzangavond in de Nieuwe of Grote Kerk in Zierikzee. Het programma begint om 19.30 uur. Een aantal regionale koren verleent medewerking aan deze kerstzangavond, te weten: Chr. gemengd koor VZOS (Vooruitgaan Zij Ons Streven), Chr. gemengd koor Sursum Corda, Chr. gereformeerd koor De Lof- stem en Chr. Gereformeerd kinderkoor De Sjofar. De meditatie (inclusief een appèlwoord) op deze kerst zangavond wordt verzorgd door ds. J. Oosterbroek van de Chr. Gereformeerde Kerk in Zierikzee. Het Chr. Gemengd koor VZOS uit Oosterland staat onder leiding van Willem dirk van den Berg uit Oud- Beijerland. Het koor wordt op deze kerstzangavond be geleid door Julian Ringel- berg. Deze zal ook de sa- menzangen van de avond begeleiden. Het Chr. Gemengd koor Sursum Corda uit Scharen dijke staat al ruim dertig jaar onder leiding van Jaap Schouls uit Zierikzee. Schouls is tevens dirigent van het Chr. Gereformeerd koor De Lofstem uit Zierik zee. Beide koren geven op deze kerstzangavond dan ook een gezamenlijk optrer den. Sjofar Het kinderkoor Sjofar staat onder leiding van El len van den Hoek. Op deze kerstzangavond zal het koor begeleid worden op piano door Kees Groenleer en op dwarsfluit door Ast- rid Boot. De jongeren zin gen onder meer: Het lied van keizer en Kind'; 'Wij aanbidden Hem' en 'Wij trekken in een lange stoet.' Het comité van Woord Daad Schouwen-Duiveland heeft in het afgelopen jaar geld bijeen gezameld voor de bouw van huizen voor de Scavengers in India. De op brengst van de collecte die tijdens de kerstzangavond wordt gehouden, is ook be stemd voor dit project. Te vens zullen er verkoopta fels zijn met kerst- en nieuwjaarskaarten. Onbekende vrachten Westerschelde MIDDELBURG - Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken vindt het onaanvaardbaar dat sche pen uit België nog steeds de Zeeuwse wateren bin nenvaren zonder dat bekend is wat voor lading ze aan boord hebben. Hij zei maandag in Middelburg het probleem te zullen aankaarten bij zijn collega Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. „Van een rampenbestrij dingsplan blijft niets over als je niet weet wat er in de fik staat of wat er ontploft. We moeten kijken hoe we daaraan iets kunnen doen", aldus Dijkstal op zijn werk bezoek aan Zeeland. In februari van dit jaar bleek tot wat voor problemen de onbekendheid van scheeps ladingen kan leiden. Een duwbakcombinatie verloor toen in het Schelde-Rijnka- naal, net over de Belgische grens, dertig containers met gevaarlijke en explosieve stoffen. Het duurde enige tijd eer bekend was om wel ke stoffen het ging en welke container welke lading be vatte. „We zijn niet tevreden over de manier waarop de sa menwerking met België ge stalte krijgt", reageerde Dijkstal op deze problema tiek.De minister doelde ook op het feit dat België nog steeds het nieuwe Scheldere- glement niet heeft geratifi ceerd. Voor de veiligheid op de Westerschelde is dat van belang omdat in het regle ment een verscherpte loods- plicht is opgenomen. Voor 1998 staat een zoge noemde NOREX-oefening op stapel. Het gaat hier om een fictieve ramp op de Noord zee. Deze oefening wordt ge leid door het kustwachtcen trum en test de coördinatie tussen de beleidscentra en de daadwerkelijke bestrijders van de ramp. Omdat het ram penbestrijdingsplan voor de Westerschelde door meerde re burgemeesters is opge steld, zal dit plan volgens de provincie vaker dan de ande re rampbestrijdingsplannen getest moeten worden. BRUINISSE ken, boeken, speelgoed, aar dewerk, bloemen en droog- Helpt Elkander bloemen. Ook aan de inwen dige mens is gedacht. Voor de hongerigen zijn er oliebollen, babbelaars en een gevarieerd assortiment kaas. De koffie en thee staat klaar. Iedereen is tussen 10.30 en 17.00 uur hartelijk welkom in de zaal van de gereformeerde ge meente aan de Schoolstraat in Bruinisse. De Hervormde Vrouwen groep Helpt Elkander in Bruinisse komt vanavond, dinsdagavond, bijeen voor de jaarlijkse viering van het Sinterklaasfeest. Op het pro gramma staan onder meer een bingo en een letterspel. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het verenigingsgebouw aan de Deestraat. Gasten zijn van harte welkom. Verkoping Tryfosa Zendingskrans Tryfosa houdt morgen, woensdag, de jaarlijkse verkoping. Ter verkoop aangeboden worden diverse handwerken, sok- Oud papier In Bruinisse wordt zaterdag 6 december vanaf 8.30 uur oud papier opgehaald. Ver zocht wordt het papier ge bundeld en op tijd gereed te zetten. De Bruse papieropha lers bezoeken vrijdag 5 de cember vanaf 19.00 uur de on dernemers. In het Zeeuws Museum MIDDELBURG - 'Saudara' is de titel van een ten toonstelling die portretten en levensverhalen omvat van oudere Molukkers. De reizende tentoonstelling is van zaterdag 13 december tot en met 1 maart 1998 te zien in het Zeeuws Museum in Middelburg. Saudara plaatst de oudere Molukker in de Nederlandse samenleving op het podium. Fotograaf Jan Malawauw fo tografeerde en interviewde drieëndertig mensen die be horen tot de eerste generatie Molukkers die in Nederland kwamen wonen. Enkele verhalen van de ge- portretteerden werden gedo cumenteerd op cassette en vi deo en worden op die manier getoond tijdens de tentoon stelling Molukse cultuur Jan Malawauw werd gebo ren in Oostburg en groeide op in Middelburg. Met zijn fotowerk geeft hij een beeld van de Molukse cultuur en de tradities die daarbij horen. Hij wil deel zijn van de socia le en culturele geschiedenis van het Molukse volk in Ne derland en op de Molukse ei landen. Abdij Het Zeeuws Museum is ge vestigd in de Abdij. Het is ge opend van maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zon- en feest dagen van 12.00 tot 17.00 uur. Kiezen voor kwaliteit is noodzaak KRUININGEN - Uien doen het goed, wat vooral is te danken aan de grote export naar Oostbloklanden. Areaaluitbreiding is mogelijk, mits boeren kiezen voor kwaliteit. Zo stelt de Kruiningse exporteur J. Wiskerke in GLTO Nieuws. Kiezen voor kwalitatief goe de rassen luidt het advies van Wiskerke, want vooral in het zuidwesten zijn er nog te veel rassen die onder de maat blijven. Sterke rassen zijn duurder, maar leveren een betere prijs op en het bui- tenland vraagt om harde ui en. Een partij voor Indonesië is al vier weken onderweg en moet aansluitend het binnen land in. Perfecte kwaliteit is dan een noodzaak. Vorig jaar bracht de ui hoog uit een dubbeltje op, nu is twee kwartjes nog te weinig. Boeren houden hun voorra den vast in afwachting van nog betere prijzen. De uien- handelaar adviseert in elk geval een deel van de voor raad te verkopen, zodat de kostprijs er in ieder geval uit Toekomst Hij denkt dat de goede per spectieven voor de uienteelt ook in de nabije toekomst staande houden. Rusland bij voorbeeld nam vorig jaar honderd miljoen kilo af en dat gewicht zal dit jaar waar schijnlijk groeien. LLJ LU CXL X— OO Zwarte Piet Hij leeft in schaduw van de Sint, maar torst het moeilijke der taken. Is lief daarbij voor veler kind, klimt zelfs naar schoorsteen, op de daken. Voor 't paard zal hij ook zorgzaam zijn, dit krijgt op tijd goed eten, drinken. In Spanje leeft het dier heel fijn, hier moet hoef op straatsteen klinken. Op elke vraag van Sinterklaas, zal hij het juiste antwoord weten. En noemt men hem ook Pieterbaas. dat 'baas' kan men om hem vergeten. Toch vindt hij vrede in zijn vak, door blijdschap bij de vele kind'ren. Soms moet er eentje in de zak, dit kan de pret dan heus niet hind'ren. Maar in het kaartspel van het leven, speelt men zijn naam elkander toe Hier kan de Sint geen straf hen geven, dit stemt nu Pieter somber, moe P. C. Noordhoek, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, fostbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5