Opname beroerte te lang Reiniging na brand geeft risico voor schoonmakers Auto kwijt door list 'Raad voor hele eiland' Politiebonden stellen ultimatum over de VUT Negentig gewonden door treinbotsing Luxemburg WATERSTANDEN Bedrijven verdacht van handel in Brits rundvlees VS niet afwijzend tegen meer Iraakse olieverkoop Tientallen doden bij mijnexplosie Nederland 'zapt' zich te pletter 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg vari pagina 1 Het jaarplan is door de provincie samengesteld in OVerleg met gemeenten, wa terschappen, politie, brand weer, GGD, Rode Kruis, Rijkswaterstaat en nog en kele kleinere organisaties en volgt op het jaarverslag over dit onderwerp. In eerste in stantie zal de provincie de komende maanden alle ram penplannen van de gemeen ten doorlopen. Maar wat er op papier goed uitziet, moet ook in de praktijk werken. Door de stuurgroep die het jaarplan heeft samengesteld, is daarom een oefenkalender opgesteld. Het is de bedoe ling dat minimaal één keer in de maand geoefend wordt door diverse samenwer kingsverbanden. Minister Dijkstal maakte zich verder grote zorgen om de 'mate van ongeoefend heid' bij rampsituaties. Niet zozeer bij brandweer, politie en ambulancepersoneel, maar vooral bij de bestuur ders zoals burgemeester en wethouders. De minister pleitte daarom voor het re gelmatig houden van oefe ningen. „We hebben dat met het kabinet ook een keer ge daan en ik kan u zeggen dat dat heel leerzaam was." 'Dorpisme' Staatssecretaris Van de Von dervoort benadrukte tijdens de bijeenkomst nog eens de intentie van kabinet en Tweede Kamer om Goeree- Overflakkee onderdeel uit te laten maken van Zeeland. Dat plan blijft wel gekop peld aan de komst van de stadsprovincie Rotterdam. ,,lk hoop dat we ook de Eer ste Kamer kunnen overtui gen. Zolang het tegendeel niet blijkt, ga ik daar van uit." In de afsluitende pers conferentie bleek dat Van de Vondervoort op Schouwen- Duiveland een nieuwe term heeft ontdekt. Een van de raadsleden had haar toege voegd dat men hier op het ei land „er in was geslaagd te voorkomen dat er dorpisme is ontstaan". Welk Schouws raadslid de Nederlandse taal hiermee 'verrijkt' heeft, kon zij zich echter niet meer her inneren. Daarvoor was de eerste kennismaking te kort geweest. Dijkstal vindt regeling te duur AMSTERDAM (ANP) - De politiebonden willen voor woensdag 12.00 uur duidelijkheid van minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken over het nakomen van de in de CAO overeengekomen vervroegde uit tredingsmogelijkheid voor 55-plussers. Volgens de bewindsman is de manier waarop de bonden deze regeling uitgevoerd wil len zien, te duur. De bonden hebben daarom de minister maandag een nieuw voorstel gedaan, waardoor de kosten aanmerkelijk dalen, meent H. van Duijn, voorzitter van de Nederlandse Politiebond (NPB). Minister Dijkstal be raadt zich nu over het nieuwe voorstel. Als Dijkstal laat weten dat hij ook met dit plan niet akkoord gaat, dan willen de bonden voor zater dag 12.00 uur opieuw met hem in overleg gaan, aldus de vakbondsvoorman. „Als dat niet gebeurt, voorspel ik grote arbeidsonrust onder het politiepersoneel.1 „Dan blijkt namelijk dat de minister onder zijn eigen cao-afspraken wil uitkomen, waaronder hij persoonlijk zijn handtekening heeft ge zet. Dan is hij gewoon onbe trouwbaar en gaan wij ons met de leden beraden over te nemen stappen tegen de mi nister", zegt Van Duijn. Stilstaande trein geramd LUXEMBURG (DPA/RTR) - Ruim negentig mensen hebben maandagavond verwondingen opgelopen, van wie zes ernstig, toen twee treinen kort na zeven uur in botsing kwamen even buiten het centraal sta tion van de Luxemburgse hoofdstad Luxemburg. Een volle forensentrein op weg naar Rodange in het zui den van Luxemburg boorde zich vijf minuten na vertrek uit de hoofdstad frontaal in een lege, stilstaande passa- gierstrein. Er zaten tussen de honderd en 120 mensen in de trein, voor zover bekend al len burgers van het groother togdom. Het ongeluk gebeur de op een stuk enkelspoor. De forensentrein had al een snelheid van zestig kilome ter per uur en de eerste twee wagons werd door de klap opengereten, verklaarde di recteur Alex Kremer van de Luxemburgse spoorwegen. Veertig ambulances vervoer den de gewondeh naar zie kenhuizen in de wijde om trek. Hoe het ongeluk kon gebeuren is niet duidelijk. Ook is niet bekend waarom er op het spoor een trein stil stond. Het aantal gewonden is in de loop van de nacht op gelopen, omdat een aantal mensen in paniek de plek des onheils had verlaten en zich pas later opgaf bij de politie. NIJMEGEN (ANP) - Een 41- jarige Nijmegenaar is dins dag zijn auto kwijtgeraakt nadat hij was gestopt voor een vrouw die in nood leek te zijn. De automobilist lijkt het slachtoffer van een voor de politie nieuwe manier van misleiding. De Nijmegenaar zag langs de kant van de weg een man staan die met zijn jas zwaaide. De automobilist stopte. De man vroeg om hulp voor zijn vriendin die onwel was geworden. Op het fietspad naast de weg zat ook een ineengedoken vrouw. De automobilist liep vervol gens naar haar toe en merkte op hetzelfde moment dat de onbekende man in zijn auto stapte. Hij probeerde hem nog tegen te houden, maar de dief gaf vol gas. De Nijmege naar viel en liep schaafwon den op. Toen hij omkeek naar de vrouw was ook die verdwenen. Tijden cn standen volgens getijdctabcl Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.y. NAP Datum Hoogwater Laag water tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 3 dec. 05.25 168 11.15 -140 17.45 173 23.30 -123 4 dec. 06.00 160 12.00 -144 18.25 169 ROOMPOT BUITEN 3 dec. 03.40 185 09.55 -143 16.00 195 22.10 -126 4 dcc. 04.20 177 10.40 -145 16.40 189 23.00 -119 BRUINISSE 3 dcc. 04.40 177 11.25 -148 17.05 181 23.35 -130 4 dcc. 05.20 172 12.05 -151 17.50 178 WEMELDINGE 3 dec. 05.25 194 11.20 -156 17.40 200 23.35 -139 4 dcc. 06.00 186 12.05 -158 18.25 195 Doodtij: 9 december Actuele Informatie over afwijkingen Ofl-9771 Wachtlijsten ziekenhuizen verstoppen door plaatsgebrek in verpleeghuizen DEN HAAG (ANP) - Patiënten die na een beroerte worden opgenomen in een ziekenhuis, verblijven daar vaak te lang Veel van hen zouden na behande ling moeten worden doorgestuurd naar een ver pleeghuis of revalidatiecentrum. Maar omdat daar dijkwijls geen plaats is, blijven ze in afwachting van overplaat sing in het ziekenhuis. Nji vier weken is van zeker één op de vier patiënten de reden voor deze opname niet meer duidelijk. Dat blijkt uit een rapport dat de Nederlandse Hartstich ting vandaag, dinsdag, pre senteert onder de titel 'Hart en vaatziekten in Nederland 1997'. De studie geeft een beeld van het aantal hart- en vaatziekten in Nederland in 1995. Volgens de stichting geeft het rapport voor het eerst betrouwbare cijfers over de wachttijden voor hart- en vaatpatiënten in zie kenhuizen en wachtlijsten voor verdere behandeling. De studie voorziet in een gro te behoefte, zegt de Hart stichting. Een nauwkeurige registratie van het aantal hart- en vaatziekten in Ne derland en de gevolgen daar van, stelt beleidsmakers in staat trends en ontwikkelin gen te signaleren en daarop in te spelen. Hart- en vaat ziekten zijn nog steeds doodsoorzaak nummer 1 in Nederland. In 1995 stierven 25.783 mannen en 26.945 vrouwen door zo'n aandoe ning. Blijkens de rapportage over 1995 liggen veel mensen de eerste week na een beroerte om duidelijke medische re denen in het ziekenhuis. Daarna neemt het aantal pa tiënten dat wacht op plaat sing in een revalidatiecen trum of verpleeghuis weke lijks toe. De Hartstichting wijst erop dat het lange ver blijf in het ziekenhuis het herstel van de patiënt niet bevordert. 'Stroke service' Dinsdag presenteert de Harststichting in haar rap port ook een nieuwe visie op de behandeling van hart- en vaatpatiënten, „stroke ser vice" genaamd. Door een vroegtijdige dia gnostiek en start van een in tensieve behandeling ver wacht de Hartstichting de uiteindelijke gezondheid van de patiënt te kunnen ver beteren. Daartoe moet het gehele zorgtraject in ogen schouw worden genomen, van ziekenhuisopname tot thuiszorg. Afdeling De Hartstichting bepleit ver der dat ziekenhuizen een af deling voor mensen met een beroerte moeten inrichten. Daar kan dan de eerste op vang plaatsvinden en de diagnose worden bepaald. „Door afspraken te maken met andere instellingen en disciplines wordt hopelijk ook het probleem van de lan ge wachttijden verkleind," aldus de Harststichting. Schoonmaakbranche wil beschermende kleding De risico's voor schoonmakers na een brand waren tot dusverre nog niet bekend. De schoonmaakbranche vraagt nu om beschermende kleding. (Foto: Marijke Folkertsma) .TILBURG (ANP) - Werknemers die na een brand worden ingezet voor de reiniging van de getroffen ruimte, lopen het risico in aanraking te komen met kankerverwekkende polycyclische aromati sche koolwaterstoffen (pak's) en met koolmo- noxyde. Daarom zouden deze gespe cialiseerde schoonmakers optimaal beschermende kle ding moeten dragen, ook voor de ademhaling. Tot die conclusie komt de Vereniging Schoonmaak Re search (VSR) in een rapport dat morgen, woensdag, wordt gepresenteerd in Til burg. In opdracht van de VSR on derzocht het Instituut voor Reinigingstechnieken TNO de gezondheidsrisico's voor schoonmakers die een uitge brande ruimte moeten reini gen. In Nederland zijn met dit werk ongeveer duizend arbeidsplaatsen gemoeid, waarvan de helft vaste ba- n$n. De risico's die deze werknemers lopen waren tot dusver niet bekend. Schade Volgens TNO ontstaan in Nederland jaarlijks meer dan 10.000 branden, die voor ruim 150 miljoen gulden schade veroorzaken. Meer dan de helft van deze kos tenpost ontstaat in kanto ren, scholen en instellingen voor de gezondheidszorg. De hoogte van dit bedrag wordt veelal beperkt door gespe cialiseerde schoonmaakbe drijven. Ogen en huid Uit het TNO-rapport blijkt dat reinigingsmiddelen ogen en huid kunnen bescha digen. Daarom adviseert de VSR werknemers die moe ten werken met niet of weir nig verdunde middelen, be schermende hulpmiddelen te gebruiken. Bedrijven die werknemers laten werken met geheel onverdunde mid delen, moeten beschermen de kleding voor het hele li chaam verstrekken. Verder zou in ruimten waar brand is geweest meteen een kool- monoxyde-alarm moeten worden geïnstalleerd, voor dat de schoonmaakploeg aan de slag gaat. Exportverbod BSE geschonden RIJSWIJK (ANP) - In elk geval twee Nederlands vleesverwerkende bedrijven worden verdacht van de handel in rundvlees uit Groot Brittannië. Dat is verboden in verband met het exportverbod dat voor Brits vlees geldt in verband met de gekkekoei- enziekte BSE. Dit meldt de Algemene In spectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw. De AID deed dinsdagmor gen invallen bij vier vlees verwerkende bedrijven en vleeshandelaren. De huizoekingen hadden plaats op locaties in zowel Nederland (Oss, Lierop en Helmond) en België. De dienst nam administra ties in beslag, maar ver richtte geen arrestaties. Omwegen De AID verdenkt de bedrij ven ervan dat zij via be paalde constructies en om wegen de identiteit en de oorsprong van het Britse vlees hebben veranderd, waarna het is geëxporteerd naar landen in Oost-Euro pa. Op deze manier zou minstens 1000 ton Brits rundvlees zijn verhandeld. Het onderzoek naar de fraudezaak zal nog geruime tijd in beslag nemen. Extra voedel en medicijnen WASHINGTON (RTR/AFP) - De VS stellen zich niet bij voorbaat afwijzend op tegen het voornemen van secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties om Irak meer olie te laten verkopen om met de opbrengst extra voedsel, medicijnen en andere goederen voor de hulpbehoevende bevolking te kun nen kopen. In een brief aan het Ameri kaanse Congres, die afgelo pen woensdag is verstuurd maar pas maandag is be kendgemaakt, zegt president Clinton „open te staan" voor suggesties over manieren waarop het 'olie-voor-voed- selprogramma' kan worden aangepast zodat de Iraakse bevolking de beschikking krijgt over meer voedsel en medicamenten. Hoewel Washington bereid lijkt Irak meer lucht te ver schaffen, legde Clinton de schuld voor de slechte huma nitaire situatie in Irak bij het bewind. Volgens Clinton krijgen de mensen in Irak minder voedsel ondanks dat er meer het land binnen komt. ,Er zijn berichten dat er voedsel wordt opgeslagen voor gebruik door aanhan gers van het regime en het le ger". De meeste hulporgani saties in Bagdad zijn het met deze zienswijze niet eens. Annan ook niet. Noodzaak Hoewel Bagdad sinds vorig jaar december olie mag ver kopen, „is de voedings- en gezondheidstoestand van de bevolking nog steeds zeer ernstig en is er een dringende noodzaak het risico op verde re verslechtering in te dam men", aldus Annan. MOSKOU/LONDEN (DPA/ RTR/AFP) - Bij een zware methaangasexplosie in een mijn in de West-Siberische stad Novokoeznjetsk zijn dinsdag minstens 59 mijn werkers om het leven geko men. Acht anderen worden nog vermist, aldus hebben de lo kale autoriteiten gemeld. De ontploffing in de Zyr- janovskaja-mijn vond rond een uur 's nachts plaats. Zes mijnwerkers zijn levend om hoog gebracht. Zij hebben brandwonden en vergifti gingsverschijnselen opgelo pen, maar verkeren niet lan ger in levensgevaar. De Russische kompels werken vaak in moeilijke omstan digheden in verafgelegen ge bieden. Omdat de overheid krap bij kas zit, hebben ve len van hen al maanden geen salaris ontvangen. NIEUW KAMERLID DEN HAAG (ANP) - Dr. Mar- ja Wagenaar wordt vandaag beëedigd als nieuw Tweede- Kamerlid voor de PvdA. Zij volgt H. Houda op, die zijn lidmaatschap onlangs neer legde, nadat hij in opspraak was geraakt door een affaire rond zijn textielbedrijf. Suske en Wiske "de mompelende mummie' door Willy Vandersteen W/S/CE.' VnriifhlijKlampjr.mfTj Jthtbl fir! mw mr l Zlfttn 1 W/MRRRti Verwachting t/m zaterdag 6 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht nz.oost 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp.-3 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht noord 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 dec. Zon op 08.29, onder 16.29 Maan op 11.00, onder 20.10 4 dec. Zon op 08.30, onder 16.29 Maan op 11.42, onder 21.19 Eerste kwartier: 7 december (07.10) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het draait deze dagen om de kou. Tot aan het weekeinde haalt de middagtemperatuur met moeite nog een graad of 3 en 's nachts vriest het een paar graden. Helemaal droog blijft het niet; zowel regen als sneeuw zijn mogelijk. Tussendoor is wat ruimte voor de zon. Vannacht valt in het zuidoosten misschien nog wat sneeuw. In de rest van het land komen enkele opklaringen voor en mogelijk ontstaat er een mistbank. De minimumtemperatuur ligt rond -2 graden. Morgen overdag heeft de temperatuur moeite om boven het vriespunt uit te komen want bijna nergens kan de zon door het wol kendek breken. Het blijft wel over wegend droog. Er staat een zwakke tot matige noordoostenwind. Ook de komende dagen hebben we te maken met noordoostelijke stro ming, rondom een hogedrukgebied bij de Britse Eilanden. Daarmee is de aanvoer van koude lucht gegaran deerd. Of de kou zich ook nog in het weekeinde kan handhaven is onze ker. HILVERSUM (ANP) - Nederlanders kijken ge middeld een kwartier naar hetzelfde tv-pro- gramma en „zappen" dan verder, op zoek naar iets dat hen mogelijk meer kan boeien. Dat heeft de Dienst Kijk en Luisteronderzoek van de NOS vastgesteld. Het „zap-gedrag" ofwel „kanaalzwemmen" is in tensiever dan men in Hil versum tot nog toe had aangenomen. Het komt er volgens de recentste gegevens op néér dat de gemiddelde kijker vijf tien keer per 2,40 uur in-, uit- en dus vooral om schakelt. Jongeren zappen vaker dan ouderen, mannen va ker dan vrouwen, alleen staanden meer dan gezin nen en laag-opgeleiden meer dan gestudeerden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn Inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17i/j% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2