Eerste Sint-intocht Serooskerke 'Boeiend om te kweken met levende wezens' Tweede kerncentrale Borsele komt er niet Thuis doet lachend zeer Vier keer gepakt voor rij den zonder rijbewij s Uitspraak Raad van State STREEKNIEUWS POSTCODE-KANJER Druk dagje voor Goedheiligman zonder schimmel maar met vervangend vervoer Tentoonstelling vogelvereniging Nachtegaal A MAANDAG 1 DECEMBER 1997 NR 26292 5 RECENSIE Ali Pankow DEN HAAG (ANP) - In de Zeeuwse gemeente Borsele Is nu geen plaats voor een tweede kern centrale. Dat heeft de Raad van State maandag morgen beslist. Volgens de Raad van State is de komst van een tweede kerncentrale een ingrijpen de beslissing, waarover eerst het kabinet een stand punt moet innemen. De ruimte voor een tweede kerncentrale was opgeno men in het bestemmings plan Zeehaven- en Indus trieterrein Sloe van de gemeente. Volgens het gemeentebe stuur, met steun van de pro vincie Zeeland, kan een tweede kerncentrale ge wenst zijn als de huidige kerncentrale Borssele in het jaar 2004 dicht gaat. Buurtbewoners, vooral ei genaren en gebruikers van agrarische grond in de om geving, hebben zich steeds tegen dit plan verzet. Onverantwoord Hierop vooruitlopen via een simpele wijzigin^sbe- voegdheid in een bestem mingsplan is bestuurlijk onverantwoord. De Raad van State verklaarde om die reden dit- onderdeel van het bestemmingsplan on geldig. ZIERIKZEE 'Verslik u niet' 'Verslik u niet' is de titel van een bijeenkomst voor cliën ten van de Geestelijke Ge zondheidszorg (GGZ), die woensdag 3 december wordt gehouden in het Multifunc tioneel Centrum (MFC) in Zierikzee. Arts H. Top ver telt daarbij over de werking en bijbewerkingen van medi cijnen die worden voor ge schreven bij psychische klachten en over mogelijkhe den en risico's van stoppen en minderen. De bezoekers kunnen vragen stellen en krijgen praktische tips. De bijeenkomst is een initiatief van de afdeling Zeeland van de Cliëntenbond en het Ge neesmiddel Team. Aanvang 14.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Sinterklaasfeest NVvH De leden van de afdeling Westerschouwen van de Ne derlandse vereniging van Huisvrouwen (NVvH) kwa men in De Schutse bijeen om het Sinterklaasfeest te vie ren. De presidente van de af deling opende de middag met een gedicht, waarna bingo werd gespeeld. L. van de Bijl las een verhaal voor uit de bundel 'Leuke dieng voo de mensen' van Ad Leijdek- kers. Uit de bundel 'Noe nog mooier' las ze het verhaal 'Eèt, voor en het gedicht 'Nie te vee eten'. In de pauze werd getrakteerd op warme chocolademelk met boterlet ter en speculaas, waarna weer bingo werd gespeeld. De leden die niets wonnen kregen een cadeautje uit de Sinterklaaszak. SIRJANSLAND Vergadering Het Reformatorisch Kon- taktorgaan Schouwen-Dui- veland vergadert donderdag 11 december in de Grote Zaal van de kerk in Sirjansland. M. van Campen, Nederlands Hervormd predikant in Goudzwaard, houdt een le zing getiteld Lichtpunt in het lijden. Hij heeft deze lezing voorbereid naar aanleiding van een droevig voorval in zijn gemeente. Aansluitend is er gelegenheid tot het stel len van vragen. De vergade ring begint om 19.45 uur. BRUINISSE Hartreanimatie Bij voldoende deelname start er in Bruinisse weer een cursus hartreanimatie. Voor opgave of inlichtingen kunt u contact opnemen met secre taresse van de Vrienden van de Hartstichting, mevr. R. Steketee-de Later, telefoon 482267. Thuisvan Hugo Claus door Toneelgroep Ouwerkerk, vrijdag en zaterdag in dorps huis Ouwerkerk; regie: Ad van Geesbergen; spelers: Eugène Totté, Yolanda Smits, Joke van Stuyven- berg, Alex de Jong en Janny Kunst. Lachen doet soms zeer. To neelgroep Ouwerkerk be wijst het weer eens met een eigenzinnige interpretatie van 'Thuis'. Een echte Claus, dus: herkenbare driften, die bij hun naam worden ge noemd en ongepolijste emo ties, die bepalend zijn voor het handelen van de persona ges. Claus' opvatting over vrouwen is vrij eenzijdig: het zijn heksen of hoeren en ook daar getuigt hij van in 'Thuis'. Die korte titel is veelzeg gend. 'Thuis' zoeken de be woners hun ideale werke lijkheid. Tevergeefs natuurlijk, want altijd weer achten we de anderen verant woordelijk voor het berei ken van ons ideaal. Moeder is pas gelukkig als zoon Rik thuis komt wonen; vriendin Sonja hunkert naar toewij ding van Rik; Rik zelf wil juist zoveel mogelijk zijn ei gen botte gang gaan en met rust gelaten wordende oude Madame Vergoten wil res pect en verzorging en...vader Theo Vandaele heeft een warm vrouwenlijf nodig om het angstige hoesten en springen van de beesten te vergeten. Als beenhouwer heeft hij er talloze geslacht, maar dat kan hij allang niet meer. Dat ene geitje werd hem net teveel. Glashelder Over de regie van Ad van Geesbergen is een stevige boom op te zetten. Zijn mise- en-scène roept nogal wat vraagtekens op. Waar hij en zijn groep echter wel in ge slaagd zijn, is een glashelde re weergave van de thema tiek. Elke zin heeft zijn waarde en al het overtollige is geschrapt. Eugène Totté geeft een ontroerend mooie invulling aan de vaderrol en blijft tot in de details geloof waardig. Hij en Yolanda Smits als de moeder preste ren het bovendien hun rollen in geloofwaardig Vlaams te spelen, hetgeen sfeerbepa lend is in 'Thuis.' Zijn warm te en haar verbittering leve ren een mooi contrast en als publiek mag je ervaren, dat achter de lach vaak bergen tragiek schuilgaan.De vorm geving is, hoewel niet tot in de puntjes uitgewerkt, ver rassend. België-clichés als sanseveria's en Palmbier worden benadrukt. Eigen lijk verdient zo'n vormge ving een vlakke vloer opvoe ring Dat zou de spanningsboog, die nu af en toe wat dipjes vertoonde, aanzienlijk ten goede komen. GOES (ANP) - Een 22-jarige vrouw uit Goes is in ze ven maanden tijd voor de vierde keer gepakt terwijl ze zonder rijbewijs in een auto reed. De politie betrapte haar za terdag opnieuw in haar woonplaats. Voor de vierde keer ook kon de politie niet meer doen dan een proces verbaal opmaken. De Goese rijdt steeds in een auto van iemand anders, zodat de poli tie het voertuig niet in beslag kan nemen. r;"<. ><$*- Valt in uw postcode 4301 KN J. M. JANSEN de Postcode-Kanjer van 15, 7 miljoen die U en uw buren miljonair maakt? Ho stop! Staat daar, opvallend zichtbaar aan de buitenzijde, met centimeter-grote letters: J. M. JANSEN? 'Ja dat staat er. Maar maakt u vooral het pakket open. Onze folder begint met 'Ge achte heer of mevrouw.' Ho stop! U weet blijkbaar niet of J. M. Jan sen een vrouw of een man is 'Nee, natuurlijk niet. Maar gelukkig zijn er niet meer mogelijkheden. Wat maakt het uit. Het gaat om de vraag of op 1 januari 1998 Henny Huisman in uw straat de Postcode- Kanjer van 15.7 miljoen komt uitdelen!' 'Getverderrie, bij al die andere rommel op straat ook nog Henny Huisman erbij?' Nou moet u niet gaan zeuren. Als u geen loten hebt dan wint u niets, dan gaat de no taris aan uw deur voorbij. Maar uw buren zijn lekker wel miljonair. Hahahahaha Eh sorry. 'U lijkt het nogal leuk te vinden als J. M. Jansen geen prijs krijgt.' Hoe komt u erbij? Hier, lees zelf in de nieu we folder. Speelt J. M. Jansen niet mee, dan moet de notaris helaas zijn deur over slaan. Dat zouden we vréééééselijk vinden. Want er zijn nog veel meer prijzen voor J. M. Jansen weg te kapen. Wat dacht hij van de derde Gouden Bingo van 500.000 gulden? Of de Mega Jackpot van 2 tot 7 miljoen die weer flink aan het oplopen is. 'Maar, mensen van de Postcode-toestand, luister nou eens We horen dat u aarzelt. Maar weet u dat J. M. Jansen, als hij meedoet, een ongelofelijk liefdadig mens is, dat hij ons laat zien dat hij een warm hart voor zijn naaste heeft. Hij steunt meer dan twintig goede doelen voor mens en natuur. Heeft u, J. M. Jansen, trouwens dat leuke boekje al ingekeken dat we erbij gestopt hebben? Kijk, daar zit een hele familie juichend in een grote badkuip. Met Henny Huisman. Haha! Ze zwemmen letterlijk in het geld. Op de andere bladzij den ziet u zielige foto's van aan aids-lijden- de kinderen en stervende Afrikaanse kinde ren in hongersnood. Ze gaan allemaal dood als u niet meedoet met onze Postcode-kan jer. 'Maar mensen van de Postcode-loterij, ik wilde even Nee, u kunt niet langer nadenken. Leest u maar op de andere bladzijde: pit is uw laat ste kans, meneer of mevrouw Jansen! Uiter lijk 15 december anders., (ja, we roepen het echt voor de derde keer!) moet de notaris helaas uw deur overslaan! 'Heeft J. M. Jansen bij u echt nog een laat ste kans?' Natuurlijk, natuurlijk. J. M. Jansen krijgt nog een laatste kans en we wensen hem veel geluk. 'J. M. Jansen doet niet mee.' Dat is dan straks zijn eigen schuld. 'J. M.JANSEN IS ALTWEE JAAR GELEDEN OVERLEDEN!' Maar dat is geen enkel probleem. Hij moet... Wat zegt u 'Dat meneer Jansen al twee jaar geleden gestorven is. En dat u met uw reusachtige brieven waarop met koeieletters staat dat J. M. JANSEN kans maakt op 15,7 miljoen mevrouw Jansen een dag lang van streek hebt gemaakt. Een postcode-kanjer-fout.' O sorry, sorry. Dan is er toch iets verkeerd gegaan. We dachten echt dat J. M. Jansen nog leefde. Wij hebben cle naam van PTT- Post echt uit de publiek toegankelijke gege vens. 'Dan moet u beseffen dat lang niet alle we duwen aan PTT-post op tijd doorgeven dat hun aanduiding in het telefoonboek gewij zigd moet worden. Ze vergeten het en soms willen ze het bewust niet. En bovendien, postcode-loterij, is het een schandaal dat jullie een methode voeren waarmee je dui zenden mensen pijn en verdriet doet. Wat heb je aan woorden 'dit is je laatste kans. J. M. Jansen' als je weet dat je nog maar en kele weken te leven hebt. Wat heb je aan koppen zoals 'J. M. Jansen, miljonair, dat klinkt wel goed, vindt u niet?' als je niet weet hoe je elke week de eindjes aan elkaar moet knopen? Hoe kun je mensen gelukkig maken door anderen pijn te doen? En wie worden er ge lukkig? Velen, zullen de vertegenwoordi gers van de goede doelen zeggen. Maar als de moderne vorm van naastenliefde is men sen met een smakeloos schreeuwende re clame te verleiden met 17,5 miljoen wappe rende guldens, dan moeten organisaties als Vluchtelingenwerk en Milieudefensie zich toch maar eens flink achter de oren krab ben. Als je echt bewogen bent met mensen die aan aids lijden kun je maar beter niet je geld via Henny Huisman overmaken. SCHOUWEN-DUIVELAND - Voor het eerst in lange tijd weer een echte Sinterklaas-intocht in Seroos kerke. Vroeger kwam hij alleen op de school. Wij wilden nu Weieens een echte intocht," verklaart Ma rian Hart, vice-voorzitter van de onlangs bijna com pleet vernieuwde Dorpsgemeenschap Serooskerke. De Goedheiligman arriveerde in Serooskerke per tractor. Het nieuwe bestuur van de Dorpsgemeenschap is nog maar een paar weken in func tie, maar heeft al een succes vol mossel-dansant-festijn achter de rug en slaagde er zaterdag in Sint Nicolaas in een goed gevuld dorpshuis te ontvangen. Voor alle kinde ren was er een presentje. Hart: ,,Er was genoeg geld in kas, en daar moet je wat mee doen vinden wij." Aldus ge schiedde. Een feest voor zo wel de leden als de niet-leden van de dorpsgemeenschap. Eerder die dag deed de Goed heiligman Noordgouwe aan. Daar reed hij gezeten in een legerkleurig open Dafje het dorp binnen. Een entree waar hij door de heer Van Oeveren van de dorpsraad - die de Sint officieel welkom heette - op aangesproken werd. „Die ligt nog te slapen," ant woordde de Sint op de vraag van Van Oeveren waarom hij niet op zijn schimmel naar Noordgouwe gekomen was. „We hebben zo'n drukke nacht gehad en dat dier was zo moe. Vandaar." Play-backwedstrijd In het dorpshuis werden de kinderen vervolgens getrak teerd op een play-backwed strijd. Twaalf kinderen en acht volwassenen beklom men het podium voor num mers variërend van Luv's Waldolala tot 'Er is leven na de dood' van Freek de Jonge. De organisatie van het Sint festijn was in handen van de ondernemersvereniging Noordgouwe. In Oosterland reed de Sint met speciale 'Sport-mijter' gezeten in het zijspan van een motor het dorp binnen, voorafgegaan door de mu ziek en gevolgd door een groot aantal kinderen en ou ders. „We hebben het wei eens met een paard gepro beerd, maar dat ging mis," herinnert E. Louwerse van de ondernemersvereniging Oosterland zich. „Daarom verzinnen we nu elk jaar iets anders, maar altijd zonder paard." Speciale stoel In het dorpshuis stond de speciale stoel al klaar voor de Spaanse kindervriend. Nadat de goedgeefse grijs aard zich met de kinderen on derhouden had kreeg het jeugdig publiek een kinder middag voorgeschoteld met een clown en een goochelaar. In Dreischor zag het er een paar weken geleden nog even naar uit dat er géén Sint-in tocht zou komen. De onder nemersvereniging wilde al leen 's avonds een feest en dat stuitte weer op weer stand onder de ouders van de jongste kinderen. Waarop besloten werd om dan maar geen Sinterklaas feest te vieren. Dat ging an dere ouders weer te ver. Zij staken de koppen bij elkaar en vormden de 'Organisatie- raad'. „Want we vonden het toch heel sneu als er nu hele In Dreischor koos Sint Nicolaas voor vervoer per boerenkar, getrokken door struise Zeeuwse trekpaarden. (Foto: Marieke Mandemaker). maal niets zou gebeuren," al dus Marty Geelhoed en An neke Lameijn. In tweeënhal ve week tijd zetten zij samen met een aantal andere oudersN een Sinterklaasfeest in el-" kaar. Compleet met kinderfeest- middag en een apart Sint programma voor de bewo ners van ouderen-complex Het Stapelhof. Van alle plaatsen die Sint zaterdag aandeed nam hij naar Drei schor de meeste Pieten mee: negen om precies te zijn. Hij stelde ze ook allemaal aan de kinderen voor: Pierewiet de Hoofdpiet, Rio, Ricardo, Ma rio, José, Pedro, Pepé, Gas ton en Fernando. Speciaal ter gelegenheid van het be zoek, van de Sint werd de Boogerdweg autovrij ge maakt. In Zonnemaire werd de Sint niet ingehaald maar uitge zwaaid. In het dorpshuis zat de Goedheiligman om een uur of negen 's ochtends al klaar om de kinderen te ont vangen. Kindertheater Kwark zorgde voor een Songfestival van Sinter klaasliedjes en aan het einde van de ochtend moest de Sint - hij had nog andere verplich tingen - er weer vandoor. Daarbij maakte hij gebruik van een boerenkar. 's Avonds werd in het dorps huis een playbackshow - ge volgd door een disco met mu ziek van de Sound Drivers - gehouden. BRUINISSE -Je kweekt met levende wezens. Dat is boeiend." Zo omschrijft de 41-jarige J. C. Versen- daal uit Bruinisse zijn hobby; het kweken van vo gels. Tijdens de jaarlijkse tentoonstelling van vo gelvereniging De Nachtegaal, in het Bruse Durpsuus, kreeg hij het Bondskruis voor een groene Catharinaparkiet. De jury kende de door Versen- daal gekweekte vogel 91 punten toe. De Bruenaar was heel blij met dat resultaat, maar ook wat beduusd. „Ik had eigen lijk verwacht dat een van mijn lutino's in aanmerking zou komen voor het Bonds kruis." Versendaal kweekt al lange re tijd vogels van de soorten agapornis lutino en forbus. „Ik ben vorig jaar pas begon nen mét het kweken van Cat- harinaparkieten omdat het zulke rustige vogels zijn. Dat vond ik een prettige afwisse ling met de lutino's en de for- bussen, die heel druk zijn." 78 kampioensvogels Versendaal was de enige die werd onderscheiden met een Bondskruis, maar ook voor andere leden van de Bruse vogeltvereniging pakte de tentoonstelling succesvol uit. „We hebben 78 kam pioensvogels", vertelde voorzitter J. de Boed vol trots. In totaal brachten de ongeveer vijftig leden van De Nachtegaal vierhonderd vogels in voor de tentoon stelling. „Het mooiste van wat ze het afgelopen jaar kweekten." De kanaries, zeebravinken, Japanse meeuwen, gould damadines, zilverbekjes, rijstvogels en vele andere soorten werden vrijdag avond beoordeeld door een jury. „Volgens de keurmees ters zit er een stijgende lijn in de kwaliteit van de vogels die de leden van onze vereni ging kweken," aldus De Boed. Dat Werd in de prak tijk bevestigd door de tien tallen vogels die negentig of nog meer punten behaalden. De vogelvereniging De Nach tegaal, die volgend jaar der tig jaar bestaat, telt op dit moment ongeveer vijftig le den. „We zijn indertijd be gonnen met acht leden, maar we hebben er in de loop van de tijd ook wel eens zestig ge had." Volgens De Boed is het voor vogelkwekers zinvol om lid te zijn van een vogel vereniging omdat zij op die manier de kwaliteit van hun vogels kunnen vergelijken en laten beoordelen. Behalve vierhonderd leven de, vogels, konden bezoekers van het evenement ook tien tallen papieren vogels bekij ken, op platen die werden in gekleurd door leerlingen van de openbare basisschool De Meerpaal en de christelijke basisschool De Meerpaal. Vrijdagavond werden van el ke school drie prijswinnaars gehuldigd. In de grote zaal van het Durpsuus draaide ook een elektronisch rad van avontuur, terwijl kinderen zich vermaakten met het ei- erspel. De tentoonstelling duurde twee dagen trok veel belangstellenden. 'Kinderen van de basisscholen Op Dreef en de Meerpaal kleurden ter gelegenheid van de vo geltentoonstelling kleurplaten met parkieten. De prijswinnaars werden vrijdagavond gehul digd. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5