De Kok doet geen beloften GOED KOOP Bijdrage voor Apollo en VZOS 'Kritiek op opleidingsniveau moeten we nuchter bekijken' Snelheidscontroles op Schouwen-Duiveland Ruime belangstelling voor de groenstroken Nieuwjaarsreceptie in Theater Mondragon 3? Adviesgroep komt met nieuw mosselcompromis Adventsconcert Westhoekzangers BROCCOLI AGENDA MAANDAG 1 DECEMBER 1997 NR 26292 3 Over schenkings- en succesierechten BRUINISSE/ZIERIKZEE - Adviseurs van Coopers Lybrand, De Roo Van der Veen en Schipper Ac countants hebben in overleg met de Belastingdienst een vernieuwd mosselcompromisweten te be werkstelligen. Werden in het oude compro mis de stille reserves in een mosselkweekbedrijf aange duid met huurrechten en goodwill, in het nieuwe, zo geheten tafelcompromis, worden de stille reserves met de term meerwaarde om schreven. Onder meerwaarde vallen ook de mosselvergunning en het zaadquotum. Bijna twee jaar voorbereiding gingen aan de vaststellingsovereen komst met de fiscus vooraf. Met name op het terrein van schenkings- en successierech ten in het kader van de be drijfsopvolging hebben de adviseurs drs. L. Cleiren van Schippers Accountants, Hr Bakker van Coopers Ly brand en mr. Zurhortst van De Roo Van der Veen volgens hun zeggen een 'heel mooi compromis' bereikt. Voor wat betreft de afschrij ving op de meerwaarde was het de wens van de branche om aansluiting te zoeken met de aanschrijvingen van de staatssecretaris omtrent melk-, bieten, mest- en vis quota. Op basis van deze aan schrijvingen zou dan afge schreven kunnen worden op de totale meerwaarde, echter over een periode van acht jaar. De Belastingdienst ac cepteerde over dit punt geen discussie zodat op dit punt verder niets is gewijzigd. Het tafelcompromis gaat van kracht als tenminste 70 pro cent van de kweekbedrijven zich aan het voorstel confor meert. Alle mosselkwekers zijn schriftelijk van de in houd op de hoogte gesteld. Up-daten In januari 1993 heeft de mos selbranche met de Belasting dienst een compromis geslo ten voor de periode 1991 tot en met 1995. Met de ervarin gen van het 'oude compro mis' in de hand zijn begin vo rig jaar nieuwe onderhandelingen gestart, met als uitgangspunt het be staande compromis te up-da- ten en uit te breiden. For meel had het vorige compromis alleen betrek king op inkomstenbelasting en vennootschapsbelasting. De roep vanuit de bedrijf stak om in het nieuwe com promis zoveel mogelijk heffingen van toepassing te doen zijn, is volgens de woordv.oerders, gehonoreerd voor de middelen inkomsten belasting, vennootschapsbe lasting, vermogensbelasting, successierecht en schen kingsrecht. Zekerheid is ook van belang voor de Belas tingdienst, luidt het com mentaar. Het tafelcompro mis geldt (met terug werkende kracht) vanaf 1 ja nuari 1996 tot en met 31 de cember 2001. Het een en an der betekent dat in voorkomende gevallen reeds opgelegde aanslagen vermo gensbelasting van 1996 als nog door de fiscus zullen worden verminderd. Van Anjerfonds Zeeland BROUWERSHAVEN/OOSTERLAND - De Brouwse muziekvereniging Apollo en de Ooster- landse zangvereniging Vooruitgang Zij Ons Stre ven (VZOS) krijgen een financiële bijdrage van het Anjerfonds Zeeland. Apollo wordt voorzien van 2250 gulden als bijdrage in de aankoop van nieuwe mu ziekinstrumenten. De christelijke gemengde zangvereniging VZOS krijgt een bedrag van 2050 gulden als bijdrage in de kosten voor een piano. In totaal stelt het Anjerfonds Zeeland 52.250 gulden be schikbaar. Dat bedrag wordt verdeeld onder vijf tien Zeeuwse organisaties die actief zijn op het gebied van zang of muziek. Bijna 180 overtredingen Z1ERIKZEE - Bij snelheidscontroles op Schouwen- Duiveland zondag zijn in totaal 179 overtredingen gesignaleerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 127 kilometer per uur. Met name over de Weg naar de Val bij Zierikzee reden heel wat snelheidsduivels. Van de 980 passerende voer tuigen waren 131 bestuur ders in overtreding. Gecon troleerd werd op deze locatie tussen 14.00 en 16.00 uur. De hoogst gemeten snelheid be droeg hier 125 kilometer per uur. Daarvoor - tussen 12.05 en 13.30 uur - werd gecontro leerd op de Rijksweg N50 bij Oosterland. Van de 635 voer tuigen gingen er vierentwin tig te hard. De 127 kilometer per uur werd op dit punt als hoogste snelheid gemeten. Bij Nieuwerkerk is gecontro leerd tussen 10.30 en 12.00 uur. Vierentwintig van de in totaal 655 passerende auto mobilisten reden te hard. De hoogst gemten snelheid be droeg 111 kilometer. ZIERIKZEE - Bij de gemeente komen wekelijks meer dan vijf aanvragen binnen van burgers voor de aankoop van eén groenstrook. De gemeenteraad be sliste kortgeleden dat er een actief beleid op dit ge bied gevoerd zal worden. Een woordvoerder van de ge meente bevestigde dat er 're delijk veel' aanvragen bin nenkomen. De meeste aanvragen betreffen groen stroken in nieuwbouwwij ken. „Maar niet alles komt voor verkoop in aanmer king," aldus de woordvoer der. Alle aanvragen zullen uit voerig door de verschillende afdelingen binnen het ge meentehuis worden beke ken. Pas dan zullen de eerste groenstroken daadwerkelijk worden verkocht. Begin vol gend jaar verwacht de ge meente de eerste stroken te verkopen. Van verhuur kan slechts in het uiterste geval sprake zijn. VICE-VOORZITTER ZIERIKZEE - Mevrouw R. Geluk uit Nieuwerkerk is ge kozen tot nieuwe vice-voor- zitter van de belangenvereni ging van het midden- en kleinbedrijf (MKB) in Zee land. Geluk is onder meer ei genaar van de Gekroonde Suikerbiet in Zierikzee. D. Meulblok uit Burgh-Haam- stede werd herkozen als be stuurslid. Gesprek Landinrichtingcommissie met gedeputeerden Gedeputeerde G. de Kok onthult 'Het Groene Hart van Schouwen', het voorontwerpplan voor de inrichting van Schouwen- Oost. (Foto: Marieke Mandemaker) SCHARENDIJKE - Om de herinrichting van Schou- wen-Oost tot een succes te maken, dienen enkele we gen te worden aangepast en maatregelen voor ver keersveiligheid te worden genomen. De landinrichtingscommissie Schouwen-Oost heeft daar op 30 januari een gesprek over met de gedepu teerden G. de Kok (landinrichting) en J. Hennekeij (verkeer). Geld wordt er echter nog niet toegezegd. Gedeputeerde De Kok deed vrijdagmiddag bij de aanbie ding van het voorontwerp- plan Schouwen-Oost in de Putmeet in Scharendijke dan ook geen enkele toezegging. Het is dus nog lang niet zeker of de krachtig bepleite in frastructurele maatregelen door de provincie in de meer jarenplanning worden mee genomen. De Kok kwam vrijdagmid dag naar Scharendijke om het eerste exemplaar van het voorontwerpplan Schouwen- Oost in ontvangst te nemen. Dat draagt als titel 'Het groe ne hart van Schouwen.' Voorzitter van de landinrich tingscommissie mevrouw A. de Haan had de presentatie van dit plan graag gelijktij dig laten plaatsvinden met de aanbesteding van de eer ste twee werken van het landinrichtingsproject: de rotonde op de Heuvels- weg/Kakkersweelweg en het fietspad tussen de jachtha ven Scharendijke en den Os- se langs de karrevelden. Dat bleek echter niet mogelijk. De commissie vindt dat jam mer, want voortvarendheid staat hoog in het vaandel van deze groep. Knel De gedeputeerde complimen teerde de commissie voor die voortvarendheid. De werk wijze van Schouwen-Oost heeft, volgens De Kok, lan delijk de aandacht op zich ge vestigd en geldt als voor beeld voor herijking van landinrichting. Door het tempo echter waar mee projecten voor uitvoe ring worden ingediend, komt het ministerie van LNV in de knel, daar de middelen er voor niet toereikend zijn. Een gesprek met minister Van Aartsen moet op korte termijn daar enig soelaas in bieden. „Als de minister be reid is extra inspanningen te leveren zal de provincie lo pende en voorbereide projec ten met verhoogde snelheid screenen," aldus De Kok. Bij dat screenen gaat het om het opschonen van projecten in relatie met verouderde be stemmingen en achterhaald beleid. De herinrichting van Schou wen-Oost moet 675 ha nieu we natuur opleveren. Verde re speerpunten zijn: agrarische structuur, recre atief landschap en verkeers veiligheid. In Schouwen- Oost zijn onveilige punten in het wegennet. Het verbete ren daarvan heeft een hoge prioriteit bij de landinrich tingscommissie. Zij heeft dan ook een uitgebreid pak ket met maatregelen in haar plan opgenomen: rotondes bij de kruisingen van drukke doorgaande wegen, wegmar keringen en asverleggingen. Uitgangspunt is dat de maat regelen voor het landbouw- verkeer niet al te veel hinder mogen opleveren. Langs een aantal doorgaande wegen zo als Delingsdijk, Elkerzeese Weg en Langendijk komen 3 losliggende fietspaden. Status Schouwen-Oost is, evenals de Regiovisie-West, onder deel van het uitgestrekte nieuw in te richten natuurge bied langs de Oosterschelde. Beide onderdelen zijn aange wezen als zogenaamd Strate gisch Groen Project (SGP), een status die pleit voor voorrang bij de uitvoering van de plannen. Door de ontwikkeling van 675 ha nieuw natuurgebied zal een aantal agrarische be drijven ter plaatse in de knel komen te zitten. Het landin richtingsproject biedt aan vijf bedrijven de mogelijk heid om op vrijwillige basis hun bedrijf te verplaatsen. Die boerderijverplaatsing, wordt aantrekkelijke ge maakt met subsidies en fi nanciële toelagen. De nieuwe locatie van het bedrijf kan zowel binnen als buiten Schouwen-Oost liggen. Vol gens De Haan is inmiddels ruim 400 ha agrarische grond verworven ten behoeve van het natuurgebied. Zowel zij als gedeputeerde De Kok be nadrukten vrijdagmiddag nogmaals dat het hier om vrijwillige verkaveling gaat. Het voorontwerplan Schou wen-Oost wordt op donder dagavond 11 december voor belangstellenden gepresen teerd en toegelicht in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven. Op maandag 15 en woensdag 17 december zijn er zogenaamde inloopda- gen met een tentoonstelling over het Groene Hart van Schouwen in het dorpshuis 't Zuudende in Kerkwerve. Burgemeester op de hres voor brandweerlieden: OOSTERLAND - „We moeten het hier hebben van vrijwilligers, en betere en meer gemotiveerde men sen kun je niet hebben." Burgemeester J. Assel- bergs was vrijdagavond bijzonder complimenteus over de post Oosterland van de vrijwillige brand weer. Kritiek als zou het oplei dingsniveau van de vrijwilli ge brandweerlieden te wen sen over laten neemt Asselbergs voor kennisge ving aan. „Ik denk dat we daar heel nuchter tegenaan moeten kijken," aldus de burgemeester vrijdagavond tijdens de jaarlijkse feest avond van de Oosterlandse brandweer. Volgens Assel bergs wordt door de brand weer een .behoorlijke sterke wissel getrokken op de vrij- wiligers. „Als het alarm gaat kunnen zij zich niet nog eens op de andere zij draaien. De vrijwilligers bij de brand weer worden heel zwaar be last." De burgemeester van de vroegere gemeente Duive- land vreesde dat het bij de brandweer allemaal anders en minder zou worden door de gemeentelijke herinde ling. Onterecht volgens As selbergs. „Ik ben er vast van overtuigd dat er voor de post Oosterland zo goed als niets veranderd is. De brandweer commandanten zijn nu post- commandanten geworden en wellicht is het voor hen even slikken dat zij nu niet meer 'eigen baas' zijn, maar het klikt goed tussen de post- commandanten en de nieuwe commandant en wij hebben er als gemeente ook steeds al les aan gedaan om het draag vlak wat dat betreft zo groot mogelijk te maken." De nieuwe commandant, zo omschreef Asselbergs, is geen regent die van bovenaf aan alle touwtjes trekt. „Ik ben dan ook heel optimis tisch over de toekomst van de brandweer." De burge meester memoreerde in zijn toespraak verder het relatief grote aantal ernstige ver keersongelukken van de laatste tijd op Schouwen- Duiveland, maar constateer de tegelijkertijd dat deze zich niet in het werkgebied van de brandweerpost Oos terland hebben voorgedaan hoewel daar de door hem als 'gevaarlijk' betitelde N59 dwars doorheen loopt. Vervolgens ging Asselbergs, geassisteerd door postcom- mandant H. van der Maas, over tot het huldigen van vier jubilarissen en het uit reiken van verschillende di ploma's en certificaten. Han Goudzwaard (hoofdbrand wacht en chauffeur/pompbe diende) en Hans Goud zwaard (hoofdbrandwacht en persluchtmaskerdrager) vierden beiden hun vijfen twintigjarig brandweerjubi- leum. Kees van Beek (hoofd brandmeester en plaats vervangend postcomman- dant) en Wim Ista (onder brandmeester, mede kader lid en bevelvoerder) werden in het zonnetje gezet vanwe ge hun 20-jarig brandweerju bileum. Verder werden diploma's uitgereikt aan: André van Dijke (onderbrandmeester), Wim Ista (onderbrandmees ter), Erlin Louwerse (hoofd brandwacht), Arjan Steen- poorte (brandwacht) en waren er certificaten voor Ad van den Berge, René Da ne en Chris Dane. Asselbergs liet hierbij niet na de brand- weervrijwilligers te compli menteren met hun inzet en de hoge cijfers die zij behaal den. „Want dat heb ik ook weieens anders gezien." Voor de brandweervrouwen (Asselbergs: 'De stille kracht op de achtergrond") waren er bloemen.- De jubilarissen en de geslaagden poseren samen met postcommandanl H. van der Maas en burgemeester J. Asselbergs voor de fotografe. (Foto: Marieke Mandemaker) Met optreden Jannekee en Wannes ZIERIKZEE - De nieuwjaarsreceptie van de ge meente Schouwen-Duiveland wordt dit jaar gehou den op woensdag 7 januari 1998. Plaats van hande ling is Theater Mondragon in Zierikzee. Tussen 19.30 en 21.30 uur kunnen burgers voor hun nieuwjaarswens terecht in Zierikzee. De gemeente ver wacht opnieuw veel belang stelling en kiest daarom in 1998 voor een iets andere aanpak dan in 1997. Dit om lange rijen te vermijden. Na de nieuwjaarstoespraak van burgemeester J. Assel bergs zal een optreden wor den verzorgd door Jannekee en Wannes. Die zullen vooral het politieke beleid van het afgelopen jaar doornemen. De nieuwjaarsreceptie wordt verder muzikaal on dersteund door Maarten Bruijnes uit Bruinisse. RENESSE - De Westhoekzan- gers onder leiding van Elvira Vos-Simons en de koper- groep van Luctor et Emergo onder leiding van Henk Blom geven zondag 14 de cember een Adventsconcert in het Dorpshuis in Renesse. De zangers brengen Kerstlie deren uit diverse Europese landen en negro spirituals die in de Kerstsfeer passen, zoals 'Deep River' en 'Go teil it on the Mountain'. De ko- pergroep speelt arrangemen ten van Henk Blom, muziek uit de vijftiende eeuw van J. Olbrecht, gospels en moder ne Kerstliederen waaronder 'Candle in the wind' van El- ton John en 'Hey Jude' van John Lennon. De zangers en de kopergroep treden ook sa men op. In de pauze verzor gen Elvira Vos en Sally Henkes vierhandig piano spel. Het concert begint om 14.00 uur en gratis toeganke lijk. GELDKISTJE NIEUWERKERK - Van een 91-jarige vrouw uit Nieuwer kerk is een geldkistje met in houd gestolen. De diefstal uit haar woning moet ge pleegd zijn ergens in de pe riode vanaf 22 november. De hoogbejaarde vrouw merkte tot haar ontzetting dat haar geldkistje weg was. Sporen van braak zijn niet aangetroffen, waardoor het vermoeden bestaat dat ie mand de woning binnenge slopen is. OPENGEBROKEN DREISCHOR - Twee auto's, die geparkeerd stonden aan de Langeweg in Dreischor, zijn zaterdag opengebro ken.Uit de auto's zijn ver schillende goederen van waarde en kleding weggeno men. Advertentie 500 gram zak 300 gram van^A5 MAITRE PAUL LUXE SCHNITTEN ^00 diverse smaken m. f per stuk van >r3 ELKE DAG GOED NIEUWS 5 Maandag 1 december Zierikzee Workshop stempeltechnie- ken. Goudswaard Cadeaus. Leden/huurdersvergadering Beter Wonen. Kantoor Calandweg 51.19.30 uur. Dinsdag 2 december Zierikzee Verkoping handwerken. Zorgcentrum de Wieken. 14.00-16.00 uur. Woensdag 3 december Zierikzee Gratis spreekuur van de FNV in het MFC. Van 10.00 tot 12.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Kerkwerve Sinterklaasintocht. Ring. 14.00 uur Donderdag 4 december Zierikzee Spreekuur GroenLinks in kamer 22 van het gemeente huis in Zierikzee. 17.30-19.00 uur. Spreekuur GroenLinks ih kamer 74 van het gemeente huis. 17.30 tot 19.00 uur. Zaterdag 6 december Zierikzee Advents zang- en orgelavond m.m.v. mannenkoor Elim. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Zondag 7 december Zierikzee De Keizer van slag. MFC. 15.00 uur. Maandag 8 december Serooskerke ZVU-cursus Een kijkje in de keuken van restaurant De Schelphoek. 18.30 uur. EUemeet Uitreiking prijs tekenwed strijd ROVZ. 't. Mêêtje. 9.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommis sie nieuwbouw gemeente huis. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 9 december Zierikzee Openbare steunfractieverga- dering GroenLinks. Gemeentehuis, kamer 74 (achteringang). 19.30 uur. Noordgouwe NBvP maakt kerststukjes in het Verenigingsgebouw van af 13.00 en 15.00 uur. Woensdag 10 december Zierikzee 'Glück, wieso Glück?', to neelsolo door Sylvia de Leur; Theater Mondragon; 20.00 uur. Donderdag 11 december Burgh-Haamstede Lezing beroepsfotograaf Frank Husslage over reizen Oost-Afrika. Dorpshuis De Schutse. 13.30-15.30 uur. Vrijdag 12 december Zierikzee The Glory of Gospel. Theater Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 13 december Zierikzee Fietsenkijkdag. Politiebu reau. 10.00-12.00 uur. Verkoping tweedehands feestkleding; korpsgebouw Leger des Heils Poststraat 37. 10.00-13.00 uur. PJZ Schouwen-Duiveland verzamelt op Weg naar de Val in Zierikzee voor ski-fes tijn. 13.15 uur. Renesse Bijeenkomst voor donateurs van de Stichting Vakantie huis Thuredriht in het CJV- jongerenkamp. 11.30 uur. Kinderdisco. Discotheek Pinky's. 14.00 tot 17.00 uur. Zonnemaire Kerstmarkt. Dorpshuis. 13.00-17.00 uur. Zondag 14 december Zierikzee Yogalezing/dans. MFC. 14.00 tot 16.00 uur. Renesse Adventsconcert met de West hoekzangers en kopergroep Luctor et Emergo. Dorpshuis. 14.00 uur. Maandag 15 december Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 16 december Noordgouwe Kerstviering van de NBvP in het Verenigingsgebouw vanaf 18.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3