Kc^stve^sie^incfen wiet aaw te di*agew ftierikee, winkelhart van Schouwen-Duivelcmd De veHsoi'ging van onae kevstboom zoc KERSTAKTIE KRANT 3 Twee tot vier weken een frisgroene boom in de kamer. Het lijkt moeilijker dan het is. Maar we moeten alleen van tevoren weten wat voor een boom we moeten aanschaffen. Dat wil zeggen mèt of zonder kluit. Het is natuurlijk belangrijk je van tevoren af te vragen of je de boom gewoon weg wilt gooien of dat je hem in de tuin wilt planten. Vooral dan is het belangrijk om voor een goede vochtvoorziening te zorgen. Gelukkig zijn er tegenwoordig verschillende constructies in de handel die er voor zorgen dat uw boom niet wankelt en tevens zijn stevi ge dorst kan lessen. Een aantal jaren geleden waren er nog mensen die geen kerstboom wilden plaatsen omdat ze het zonde vonden dat al die jonge bomen werden gekapt. Nou, daar hoeven we tegenwoordig geen wroeging meer over te hebben, want alle kerstbomen worden speciaal voor de huiskamer gekweekt. Net zoals andere kamerplanten en hees ters dus. Het verschil is alleen dat dit gewas slechts enkele weken in onze huiskamer mag vertoeven. Een deel wordt in Nederland geteeld, maar vooral Denemarken, Duitsland en Luxemburg zijn grote kerstboomleve ranciers. Als we onze sfeermaker voor de kerstdagen gaan kopenmoeten we er op letten dat de boom een goede vorm heeft. De mooiste boom is regel matig van vorm. Ook de kleur en de dikte van de takken zijn belangrijk. Naast de gewone fijnspar zien we te genwoordig veel de blauwspar. Deze geeft een andere sfeer. Hij ziet er niet zo frisgroen uit als de fijnspar maar doet het vooral goed in moderne interieurs. Hoe kunnen we voorkomen dat onze kerstboom voortijdig zijn naalden laat vallen? Door te zorgen dat hij voldoen de water krijgt. Ook een opstelling te dicht bij een warmtebron is natuurlijk funest. Als we een gekapte boom kopen is het belangrijk om er voor te zorgen dat de boom voldoende water kan opzuigen. Het is verstandig om net zoals we bij onze rozen doen thuis nog een stukje van de stam af te zagen. Daarna halen we nog een stukje van de bast van de onderkant af. We verwijde ren eveneens de onderste takken en zetten hem dan in een emmer met flink nat zand. Dit zand regelmatig nat maken, vooral als het koud is en de ver warming hard brandt. U kunt ook gebruik maken van specia le kerstboomklemmeh in een emmer. U hoeft de emmer dan niet per se met zand te vullen, maar in verband met het voorkomen van omvallen is het toch raadzaam om dat wel te doen. Het is natuurlijk ook zo dat een frisse, niet uit gedroogde boom; ook veiliger is. omdat hij minder snel in brand raakt, vooral als u in uw boom échte kaarsjes brandt. De kerstbomen met wortelkluit zijn over het algemeen watduurderdan de gekapte. Dat is natuurlijk logisch want de oogst brengt veel meer werk met zich mee. Vooral als de wortels in- gegaasd zijn zodat als de boom uit de grond gehaald wordt de wortels slechts minimaal beschadigd worden. Deze bomen zijn natuurlijk het ge schiktst om later in de tuin te planten. De kans dat de boom het hele avontuur overleeft is fifty-fifty. Dat planten kan altijd, mits het maar niet vriest. Laat het weer het niet toe om meteen te planten dan kunt u de boom nog enige tijd binnen op een vorstvrije plaats in de emmer laten staan. Niet vergeten waterte geven. Als u uw boom met kluit gaat optuigen snijd dan niet per onge luk (uit gewoonte) de top eruit voor de piek. Hij gaat er niet dood van maar een spar zonder top in de tuin is natuurlijk niet zo fraai. Hoe wij onze boom optui gen, hangt helemaal af van onze per soonlijke smaak. Er zijn natuurlijk wel1 bepaalde trends waar te nemen. Het is heel erg in om de hele versiering in één of twee tinten te houden. De tijd is een beetje voorbij om elk jaar dezelfde ver sieringen in de boom te hangen. Ook wat de kerstboom betreft zijn velen steeds op zoek naar iets nieuws. Voor al jonge mensen hebben vaak de echte kerstbal afgezworen en hangen alter natieve dingetjes in de boom. We zien wat dat betreft vele mogelijkheden. Bij voorbeeld, pakjes, vogeltjes, trosjes namaakvruchten; engeltjes en sterre tjes, driehoekjes en kransjes enz. Ook zien we een steeds grotere variatie in materialen. De kerstboomversieringen worden gemaakt van hout, papier, tex tiel, kunststof, metaal en natuurlijk het aloude glas. Of we nou een boom mét of zonder kluit nemen. Of we hem nou modern of klassiek optuigen. De heer lijke geur van hars en dennengroen is dezelfde. Elk jaar worden er weer meer kerstbomen verkocht en we zien dat ze ook langer blijven staan. De boom is een symbool vangezelligheid en saamhorigheid. Vooral in een tijd dat alles steeds sneller en harder moet, is het heerlijk om eind december een paar dagen tot bezinning te kunnen komen. Bij de boom. cember elkaar weer te ontmoeten met de daarbij behorende'gezellige dineet jes. ofschoon deze herfst de trend in de kleding bruin was wordt er vooral tij dens het kerstdiner veel zwart gedra gen. De bloemisterijen beleven in decem ber ook gouden tijden. De peperdure kerstcreaties gaan vlot over de toon bank. De traditionele kersttakken en kerststerren worden met de meest uit eenlopen bloemen en vruchten ge combineerd tot ware kunstwerken. Was men vroeger tevreden met één kerststukje, tegenwoordig zoeken velen gewoon een plekje extra in huis om een kerststukje heer te zetten. Kaarsen en glaswerk Kaarsen en kaarsen houders zijn ook niet aan te slepen, leder jaar zien we dat er weer nieuwe vondsten gedaan zijn door de cratieve geesten bij de fabrikanten. We zien kandelaars van allerlei materialen en in vele vormen. Vooral de zeer grote kaarsen met meer dan één pit is een vondst. Ze zijn prijzig maar worden vlot verkocht. Het ongekleurde wijnglas wordt vaak vervangen door een gekleurd. Voor witte wijn is een groen glas zeer geliefd en het is tegenwoordig zelfs gewoon om rode wijn in een blauw gekleurd glas te schenken. Het geeft aan de kersttafel in elk geval een kleurrijk effect wat een positieve bijdrage kan le veren tot de gezelligheid van het huise lijk gebeuren. Het Kerstfeest is bij uit stek de gelegenheid om de beslommeringen van alledag eens even te vergeten en ons over te geven aan de geneugten van het leven samen met familie en vrienden. Steeds vroeger gaan we de versieringen kopen waarmee we de sfeer in onze woningen met de kerstdagen willen verho gen. Elk jaar zijn er wel weer nieuwe trends te ontdekken en die vinden gretig aftrek bij de consument. In de tuincentra kunnen we al vanaf half oktober snuffelen tussen oude en nieuwe creaties en velen kopen dan al vast wat in om te voor komen dat de door hen gewilde objecten op een later tijdstip uitverkocht blijken te zijn. De grote warenhuizen komen wat later met hun kerstartikelen omdat zij weer wat meer aan dacht aan Sinterklaas zijn gaan besteden. Maar ook hier con stateren we een steeds grotere keuzemogelijkheid in sfeer artikelen. Voor de creatieve tafeldekker is er dus voldoende materiaal te koop. Ook de toegenomen welvaart is er na tuurlijk debet aan dat we zoveel geld aan het 'kerstgebeuren' zijn gaan be steden. Vroeger werd elk jaar de doos met ballen van zolder gehaald. Maar de meeste mensen willen er nu toch elk jaar weer iets bijzonders van maken. De fabrikanten zorgen dan weer dat aan deze honger naar kerstnoviteiten tegemoet gekomen wordt. Het is ook de maand van kerstgratificaties en uit betalingen van de dertiende maand. Dus veel mensen kunnen zich met een welgevulde portemonnee in het kerst- gewoel storten en schromen dan ook niet om flink in de buidel te tasten. Kapitalen worden er ook uitgegeven aan kleding, ledereen wil er op zijn "kerstbest" uitzien en we zien daarom dat het kerst feest steeds vaker in 'stijl' ge vierd wordt. De kleu rencombinaties van de kerst versieringen moeten chic zijn en Er is een hang naar knusheid en gezel ligheid waar te nemen. We zien ook al lerlei artikelen opduiken die huiselijk heid en knusheid symboliseren. We zien hele collecties van huisjes met een lampje erin zodat de ramen verlicht worden. Minikunstkerstboompjes, die we overal in huis neer kunnen zetten en kerstmannen die vrolijke kerstmelo dietjes laten horen. Ook de tradtionele kerststallen zien we weer in allerlei soorten en maten en die worden dan vaak onder de kerstboom geplaatst. Ook voor de aankleding van de tafel is er voor dekerst- vierende" Nederlander van alles te koop. Tafellakens met bijbehorende servetten, serviesgoed en ook theedoeken en handdoeken met kerst- motie- Wat is de oorzaak van dat verlangen naar huiselijke gezelligheid? Het is na tuurlijk niets nieuws. Al vele eeuwen lang zijn in onze streken midwinter feesten gevierd alleen wordt er in de Misschien is daardoor een grotére behoefte ontstaan om speciaal in de donkere dagen van de- moderne tijd eerder mee begonnen. We zijn het gehele jaardruk en het is al gemeen bekend dat er de afgelo pen decennia een grote individu alisering heeft plaatsgevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 17