'Zeeuws Meisje in ere herstellen' Meerderheid achter Borst voor reclameverbod tabak Landelijke prijs voor Deltawind Blaadjes rijgen De rechter verbiedt blokkades Greenpeace Kamer ongerust over bijverdienende leraar Commissie luchtvaartstudies: Fokker verantwoordelijk voor vliegramp Brazilië Eén van drie Iraniërs Diplomaten vinden graf afgewezen asielzoeker Dwangsom van een ton per dag Schouwen-Duiveland basis voor project Utrechter Rob Jansen 'Moeder India' speelt in Goes Concert van Hans Duif er Stem minister doorslaggevend in Europa VRIJDAG 28 NOVEMBER 1997 NR 26291 RÏO DE JANEIRO (DPA/EFE) - Fokker is verant woordelijk voor het neerstorten van de Fokker-100 van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij TAM, op 31 oktober vorig jaar bij de Braziliaanse stad Sao Paulo. Tot deze conclusie komt de commissie voor internatio nale luchtvaartstudies (Cer- nai). Bij de ramp kwamen 99 mensen om het leven. Volgens de commissie crash te het toestel door een tech nisch mankement aan het aërodynamische remsys- teem. Om onverklaarbare re denen trad het remsysteem in werking toen het toestel aan het opstijgen was. De commissie, waarin ook deskundigen van de vlieg tuigbouwer zitten, verwijt Fokker niet genoeg tests te hebben uitgevoerd om te voorkomen dat het remsys teem bij een start in werking trad. De vliegtuigbouwer zou deze tests alsnog moeten uitvoeren en maatregelen moeten nemen om herhaling van een soortgelijk ongeval te voorkomen. Woonwijk Het vliegtuig, dat zou vlie gen naar Rio de Janeiro, stortte een minuut na de start in Sao Paulo neer op een dichtbevolkte woon wijk. Alle 96 inzittenden en drie mensen op de grond kwamen om het leven. Het was de op één na grootste vliegramp in Brazilië. De cu ratoren van Fokker konden vrijdagochtend nog geen re actie geven op de uitkomsten van het onderzoek. DEN HAAG (ANP) - Nederlandse diplomaten in Teheran hebben het graf gevonden van één van de drie Iraanse asielzoekers die indertijd door Nederland zijn teruggestuurd en daar volgens de mensenrechtenorganisatie Prime zijn gedood of opgesloten. Dat heeft een woordvoer ster van het ministerie van Buitenlandse Zaken vrij dag bevestigd. De Iraniër in kwestie is Re- za Hashemy, wiens asiel aanvraag indertijd door Justitie werd afgewezen. Volgens Prime is hij na thuiskomst in Iran onder verdachte omstandigheden overleden. De organisatie gaf aan ook te weten waar de man begraven is. Dat blijkt te kloppen, hebben Nederlandse diplomaten nu zelf gezien. Over de doodsoorzaak van Hashe my valt volgens Buiten landse Zaken echter nog he lemaal niets te zeggen. Het ministerie kijkt momenteel met Prime of er aanknoops- punten zijn te vinden voor nader onderzoek. Onderzoek Over de andere twee Ira niërs is niets nieuws te mel den, aldus een woordvoer ster van Buitenlandse Zaken. De ambassade in Te heran doet ook daar nog on derzoek naar. AMSTERDAM (ANP) - Greenpeace Nederland mag een half jaar lang geen acties organiseren tegen nu cleaire transporten tussen de kerncentrale Dode- waard en het Engelse Sellafield. Overtreedt Greenpeace dit verbod, dan krijgt de organi satie een dwangsom opge legd van 100.000 gulden per dag. De Amsterdamse rechtbank president mr. W. Tonkens- Gerkema heeft dat donder dag bepaald in een kort geding dat de opwerkingsfa briek Sellafield en de kern centrale Dodewaard hadden aangespannen. Dodewaard voert splijtstof staven af naar de opwer kingsfabriek Sellafield. De ze scheidt bij de opwerking uranium en plutonium van afvalstoffen. Het transport gaat over de weg tot Duin kerken en vandaar per schip naar Engeland. Greenpeace heeft in maart een transport verhinderd. Dat werd de aanleiding voor het geding. De rechter vindt dat Green peace de nucleaire transpor ten niet mag verhinderen, omdat het huidige beleid van de regering gericht is op op werking. Het gaat om legale transporten op basis van de mocratisch genomen beslui ten, aldus de rechter. Dodewaard had de rechter om een onbeperkt verbod ge vraagd. De rechter ging daar niet op in, omdat de Tweede Kamer misschien terugkomt op het huidige beleid, en zich dan dus niet meer achter de transporten zou scharen. 'Gemuilkorfd' Greenpeace is teleurgesteld over het verbod, aldus woordvoerder D. Samson. „Wij zijn gemuilkorfd." Aan de andere kant is de milieu organisatie tevreden dat het verbod slechts tijdelijk geldt. Mocht de Tweede Ka mer zich in januari tegen nieuwe transporten uitspre ken, dan zal Greenpeace de rechter in kort geding vragen om het verbod op te heffen. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer is ongerust over de positie van oudere werkloze leraren die een bijbaantje hebben. Zij worden gekort op hun uitke-« ring, maar de Kamer vindt dat ze juist gestimuleerd zouden moeten worden voor hun ijver. Vooral bij leerkrachten met een mager eindsalaris en een 'slecht betalend bijbaantje kunnen zich problemen voor doen, constateerde de Twee de Kamer donderdag bij een debat over wachtgelden in het onderwijs. De partijen wezen minister Ritzen van Onderwijs eens gezind op zijn eerdere uit spraak dat niemand onder het minimum mag komen. Dat betekent dat iedere le raar die na zijn 55e werkloos is geworden, tot zijn pen sioen recht heeft op 70 pro cent van het laatst verdiende salaris. De Kamer zei dat dit in de praktijk niet waar blijkt te zijn. PvdA-Kamerlid Liem- burg wees bijvoorbeeld-op de vrouwelijke leerkrachten die kinderen hebben gekre gen, tijdelijk zijn gestopt met werken en later opnieuw zijn gaan lesgeven. Ritzen zei echter geen reden te zien de zogenoemde 70- procent-regeling aan te pas sen. „Dit is een regel die geldt in alle sectoren, niet al leen bij het onderwijs. Ik heb gesteld dat niemand onder de 70 procent kan zakken en dat vind ik heel redelijk. Je moet nu niet allerlei toeters en bellen aan deze regel gaan hangen." GOES - Het Internationaal Danstheater speelt woens dag 3 december in de Prins van Oranje in Goes de voor stelling 'Moeder India, dans van goden en mensen' De Soetra dhara (draaddra ger) leidt het publiek door de voorstelling aan de hand van eeuwenoude verhalen. Het wordt een indringende reis door de rijke wereld van In diase dans en muziek.' Dans, muziek, kleur en klank ver binden hemel en aarde en Moeder India koestert allen. Speciaal voor de rol van Soetra dhara is de Indiase ac teur Adil Hussain uitgeno digd. De aanvang is om 20.00 uur. Voorafgaand aan de uit voering zal regisseur Martin Geels om 18.45 uur een lezing geven met videobeelden over de totstandkoming van deze productie. VLISSÏNGEN - Hans Dulfer geeft zaterdag 13 december een concert in De Piek aan de Hellebardierstraat in Vlis- singen. Hij treedt voor het vierde achtereenvolgende jaar op in De Piek. Dulfer is een artiest die al heel lang meedraait in het vak. Tot enkele jaren ge leden wilde hij nooit lp's of cd's maken. Inmiddels heeft de muzikant de cd's 'Big Boy' en 'Dig' op zijn naam staan. Dulfer blijft ondanks druk van de business in klei ne zalen spelen, omdat hij dan het meeste contact heeft met het publiek. De deuren van De Piek gaan om 21.00 uur open. DANSAVOND GOES - Vriendenkring Kapasi houdt zaterdag 6 de cember een dans- en ontmoe tingsavond voor alleenstaan den vanaf 25 jaar. Deze avond in wijkcentrum De Spinne in Goes begint om 21.30 uur. Voor nadere inlich tingen: telefoon 0113-230616. ONDERNEMERS MIDDELBURG - In hotel Ar- neville in Middelburg wordt dinsdag 9 december een star- tersbijeenkomst voor onder nemers gehouden. Aan bod komen onder meer het op stellen van een commercieel en financieel plan, vergun ningen en andere wettelijke taken, de rechtsvorm en be lastingen. Deelnemers moe ten bekend zijn met het Star- terspakkket. De bijeenkomst is van 13.30 tot 17.00 uur. Voor nadere in lichtingen of aanmelding: te lefoon 0118-673540. ZIERIKZEE - Zeeuwse meisjes portretteren op rol len verpakkingsmateriaal van het gelijknamige bo- termerk. Dat is de grote wens van de Utrechtse kun stenaar Rob Jansen. Hij was gisteren aanwezig bij de opening van een kersttentoonstelling in Stubbs Art Gallery en Atelier Noordhavenpoort in Zierik- zee. Jansen maakte eerder de muurschildering bij de meestoof Willem III in Noordgouwe. In zijn nieuwe project wil hij zestien ver schillende Zeeuwse meisjes portretteren in evenzovele verschillende klederdrach ten. En dat tegen de achter grond van verpakkingsmate riaal dat zo van de boterfabriek komt. „Maar het liefst wel op de oude ver pakking, met de lichtblauwe achtergrond en niet die van nu met een gele streep er door." Jansen (39) schildert met dik ke lijnen, zijn handelsmerk. „Ik ga de kappen niet gede tailleerd weergeven. Het gaat om het volume en het beeld. Met weinig middelen het verschil aangeven, daar gaat het om." Met de portretten alleen houdt de wens van Jansen niet op. „Het mooiste zou zijn als de boterfabriek van Zeeuws Meisje de portretten vervolgens zou gebruiken om op de pakjes boter te zet ten, zodat ze een soort verza melobject worden. Ik hoop hiermee Zeeuws Meisje en de verschillende klederdrach ten uit de vergetelheid te ha len. Zeeuws Meisje moet net zo'n begrip worden als tul pen en molens." Jansen, in Vlaardingen gebo ren maar op zijn derde naar Utrecht verhuisd, kent de boter vanuit zijn jeugd. Toen stond het herkenbare pakje altijd op tafel. „Maar het idee van het portreteren van Zeeuwse meisjes is ontstaan toen ik in Noordgouwe aan het werk was. Ik had veel contact met mensen die goed op de hoogte waren van de historie van de klederdrach ten. Je krijgt dan steeds meer informatie over de verschil lende kappen en gaat het ver schil in kleding zien." Serieus En als Jansen een Zeeuws project wil, moet het voor hem ook echt Zeeuws zijn. „Ik kon een atelier krijgen op Goeree-Overflakkee, maar dat wil ik niet. Ik wil wel serieus genomen wor den. En waarom zou ik daar gaan zitten als ik een eiland verder wel in Zeeland ben." Volgend jaar juli wil Jansen, die tien jaar geleden voor het eerst met Schouwen-Duive land kennismaakte, begin nen. Tot die tijd werkt hij aan andere projecten en wil hij dit nieuwe project voor bereiden. Dat begint met het zoeken naar een atelierruim te al kan hij eventueel in de meestoof in Noordgouwe te recht. Als hij ruimte heeft kah hij naar modellen gaan zoeken. Hij denkt daarbij DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Twee de Kamer steunt de plannen van minister Borst (Volksgezondheid) om tabaksreclame te verbieden. De Europese ministers zullen daar volgende week waarschijnlijk toe besluiten. EDE - De coöperatie Deltawind heeft vorige week in Ede de Duurzame Energieprijs 1997 gekregen. Aan de prijs is een geldbedrag van 2500 gulden verbon den. De coalitiepartijen zijn ver deeld over het plan: PvdA en D66 steunen de minister, de WD is fel tegen.' Het CDA, dat het voornemen donder dag als opportunistisch kwa lificeerde, redt de meerder heid voor de verdeelde coalitie. Als de Europese lan den tot een verbod besluiten, zal dat pas begin 2002 ingaan. Borst krijgt vandaag, vrij dag, van de ministerraad de finitief toestemming in Brus sel tegen tabaksreclame te stemmen. Een verbod ziet zij als logische stap inhet ont moedigingsbeleid dat het ka binet heeft gevoerd. Volgens de minister zal een verbod op reclame ertoe leiden dat het aantal rokers met 10 tot 20 procent daalt. De industrie, die zich verzet tegen een ver bod, heeft altijd gesteld dat reclame vooral tot doel heeft, mensen van merk te la ten veranderen. Volgens Borst zit Nederland bij het plan om tabaksrecla me te verbieden op de wip. De stem van Borst zal in Eu ropa beslissend zijn. Om die reden heeft het kabinet een standpunt bepaald. „Roken zie ik als een epidemie. Ver gelijk het met de pokken. Ik geloof werkelijk dat je long kanker kunt uitroeien"., al- ,&us de bewindsvrouw. 'Het Kamerlid Kamp (WD) vreest een lawine van rechts zaken tegen de maatregel. De liberalen vinden dat een ver bod niet in Europees ver band moet worden. Boven dien bestrijdt zij de rechtmatigheid van verbod op reclame van producten, die niet verboden zijn. Net als Kamp voelt Lansink (CDA) veel meer voor voort zetting van zelfregulering van de tabaksbranche. Bij de invoering verivacht Borst nog wel problemen. Het Verenigd Koninkrijk be pleit een uitzondering voor de reclame voor Formule 1- evenementen. Die leveren veel geld op. Het kabinet voelt daar niets voor. Ook de Kamer acht het bij voorbaat maken van uitzonderingen onwerkbaar. Deltawind verdient de prijs volgens de jury vanwege haar niet aflatende inzet om te komen tot een duurzame ontwikkeling van.de maat schappij Deze inzet heeft in middels geresulteerd in de plaatsing van elf windturbi nes met een gezamenlijk ver mogen van 4,6 megawatt. Dat is voldoende om circa 3500 gezinnen van schone electriciteit te voorzien. Opmerkelijk Ook vond de jury het zeer op merkelijk dat Deltawind er toe was overgegaan om een gedeelte van de winst be haald met windenergie te ge bruiken voor het toepassen van zonne-energie. Tot slot speelde bij de beslissing van de jury de overweging dat dit alles tot stand gekomen is door de inzet van vrijwilli gers. In een kort dankwoord zei Deltawind-voorzitter La Fleur het gegeven dat inmid dels 460 inwoners en instel lingen lid zijn van Deltawind te beschouwen als bewijs voor de stelling dat er wel de gelijk draagvlak bij de be volking is voor het duur zaam opwekken van schone energie. De 2500 gulden wordt - zo vertelde La Fleur - besteed aan de aankoop van een data-videorecorder die gebruikt kan worden bij voorlichting en presentaties. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Rob Jansen uit Utrecht 'wil in juli volgend, jaar aan het project Zeeuws Meisje beginnen. aan Zeeuwse meisjes tussen de 16 en 25 jaar. Daarmee verwacht hij geen proble men, net als met het vinden van de verschillende kappen. „Die kan ik huren bij een stichting." Naast schilderijen van Jan sen zijn op de verkoopten toonstelling in Zierikzee ook werken te zien van Joke Blom en Rijnhard Schregar- dus uit Zierikzee en beeld houwster Samia uit Zonne- maire. Voor Samia is het de eerste keer dat ze exposeert. „Eens moet je met je werk naar buiten. Ik vind het heel spannend, want eigenlijk is het moeilijk om ergens af- "stand van te nemen." Met de verkoop van haar werk wil ze nieuwe materialen aan schaffen. De tentoonstelling in Stubbs Art Gallery en Atelier Noordhavenpoort duren nog tot 11 januari. De schilderij en en beeldhouwwerken zijn van donderdag tot zon dag te zien van 14.00 tot 17.30 uur. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7