Kanoroute bij Den Osse krijgt twee vertakkingen Kijk es die clown.... Maatregelen gevraagd door 27 omwonenden Maraps moeten meer helderheid scheppen 't Mêêtje prijswinnaar tekenwedstrijd INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS MUZIEKAGENDA DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 NR 26290 5 Vrijwilligers met prijs beloond voor jarenlang werk Dreischor Kern met Pit DREISCHOR - Dreischor verdient volgens de Ko ninklijke Nederlandse Heidemaatschappij de kwa lificatie Kern met Pit. Dit vanwege de inspanningen van een enthousiaste groep vrijwilligers ten gunste van het in die kern gevestigde streek- en landbouw museum Schouwen-Duiveland. Met de wedstrijd - die voor de zevende achtereenvolgen de keer gehouden wordt - wil de Heidemij een bijdrage le veren aan verbetering van het woon- en leefmilieu. Uit gangspunt daarbij is dat deelnemers aan de wedstrijd zelf moeten bepalen wat goed is voor hun eigen woon omgeving. Dat is de vrijwilligers die zich inzetten voor het Schou- wen-Duivelandse streek- en landbouwmuseum in de ogen van de jury goed gelukt. Het museum zelf werd in juni 1996 door staatssecretaris A. Nuis geopend. Op het erf van de monumentale boerderij was echter nog veel te doen. Er moest een heemtuin met landbouwgewassen komen, er moest goede bewegwijze ring komen en de aanleg van een parkeerplaats stond ook hoog op het verlanglijstje van de Stichting Streek- en Landbouwmuseum Schou wen-Duiveland. De vrijwilli gers hebben daar met man en macht aan gewerkt, waarbij zij zich niet uit het veld lie ten slaan dóór een koude winter en een nat voorjaar. In ijzige vrieskou werden de schelpenpaden aangelegd. Overtroffen In hun enthousiasme over troffen de vrijwilligers vol gens de jury van Kern met Pit zelfs hun eigen plannen. Er kwam niet alleen een boerderijtuin, maar er werd ook een boomgaard met hoogstamfruit aangelegd. Een smid maakte een fraai hek en als kroon op het werk werd op het terrein een mo del van een windmolen ge plaatst. ,,Er kan gesteld wor den dat het doel meer dan gehaald is," aldus het jury rapport. ,,Het 'Verrassend Streek- en Landbouwmuse um' maakt zijn naam waar. Zeker nu ook het terrein om de boerderij er pico bello uit ziet. Dreischor heeft het pre dikaat Kern met Pit dan ook verdiend." J. Slager, die het werk van de vrijwilligers bij Goe- manszorg coördineerde, zegt 'zeer verguld' te zijn met de prijs. „We hadden wel ver wacht dat we bij de eerste drie zouden eindigen, maar alleen maar stilletjes ge hoopt dat we deze prijs ook zouden winnen," aldus Sla ger. Hij schat dat vrijwilli gers ongeveer zevenduizend uren werk gestoken hebben in de restauratie van de schuur, het inrichten van het museum en het werk op het erf. Hij werkte met een vaste kern van zo'n elf vrijwilli gers. L. Nederhoed-Zijlstra, be- Veel werk aan de monumentale schuur waar het streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in is gevestigd werd verricht door vrijwilligers. (Foto: Joop van Houdt) stuurslid van de Stichting Streek- en Landbouwmuse um Schouwen-Duiveland, is ook blij met de prijs. ,,In stil te is er heel veel werk ver richt. Ik denk dat er in totaal toch wel zo'n dertig a veertig vrijwilligers bij betrokken zijn geweest. Deze prijs is voor hen toch een vorm van waardering voor het vele werk." Verder mogen Eede, Goes- West, Klarenbeek, Kloetin- ge, Nieuwdorp, Serooskerke (W), Terneuzen Lievenspol- der, Terneuzen binnenstad en Schoondijke zich een kern met pit noemen. De prijzen - een certificaat en een geldbe drag van duizend gulden - worden dinsdagmiddag 2 de cember uitgereikt tijdens een bijeenkomst in het pro vinciehuis in Middelburg. De bijeenkomst begint om 15.00 ELLEMEET - De tienja rige Rosanne Koppert van openbare basis school 't Mêêtje in Elle- meet is een van de prijs winnaars van de tekenwedstrijd Kind en verkeersveiligheid 1997. Zij sleept hiermee 750 gulden in de wacht voor haar school. Bovendien wordt haar tekening af gebeeld op de kalender 1998 van het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ), de initiatiefnemer van de tekenwedstrijd. De prijs in de vorm van een oor konde wordt maandag 8 december om 9.00 uur uitgereikt op de school in Ellemeet. Doelstelling van de wedstrijd is dat leerlingen op een speelse manier bezig zijn met verkeersveiligheid en het eindresultaat via de kalender van het ROVZ als verkeersveiligheids- boodschap wordt gepre senteerd aan jong en oud. In totaal honderdtwintig scholen hebben ieder tien tekeningen ingestuurd. Een onafhankelijke jury koos de twaalf winnaars. De tekenwedstrijd is on derdeel van de actie om 25 procent minder ver keersslachtoffers in het jaar 2000 te bewerkstelli gen. WHIPLASH WOUW - De Nederlandse Stichting Whiplash Patiën ten houdt zaterdag 29 novem ber een regiobijeenkomst in Motel de Wouwse Tol in Wouw. Er worden lezingen gegeven over whiplash en fy siotherapie en de psychologi sche gevolgen van het whi plashsyndroom. Na afloop kunnen vragen gesteld wor den. Het whiplashletsel of nekverstuiking kan ont staan als het hoofd hevige slingerbewegingen maakt ten opzichte van de romp, meestal als gevolg van een verkeersongeval. Hierbij kunnen beschadigingen op treden aan de spieren en ge wrichten in de nekstreek en in het gebied van de ruggen merg. De bijeenkomst is van 13.00 tot 16.00 uur. Voor na dere inlichtingen: telefoon 0346-553129. OZB-BELASTING ZIERIKZEE - In het artikel over de OZB-belasting is een fout geslopen. De SGP/GPV steunt het collegevoorstel dat een verhoging van drie procent van de OZB inhoudt en niet zoals vermeld de RPF. Deze partij schaart zich achter de commissiemeer derheid die een verhoging van slechts 2,4 procent wil. Naar Prommelsluis en de Luchtenburgseweg DEN OSSE - Een kanoroute die als vertrekpunt Den Osse heeft en twee vertakkingen kent van respectie velijk tien en zeveneneenhalve kilometer. Een werkgroep moet zich vanaf begin volgend jaar bui gen over de precieze uitvoering. In augustus 1998 moet het plan klaar zijn. Zoals de plannen nu zijn, heeft de kanoroute Den Osse als vertrekpunt. Het gaat om één kanoroute met twee ver takkingen, waarvan één de richting uitgaat van de Flaauwersinlaag en de ande re meer in westelijke rich ting naar de Serooskerkse- weg. De ene waterloop mondt uit bij de Prommel sluis en heeft in totaliteit een lengte van zeveneneenhalve kilometer. De tweede water loop zou eindigen bij de Ser- ooskerkseweg ter hoogte van de Luchtenburgseweg en vormt in totaal een parcours van tien kilometer. De werkgroep heeft als doel de tot nu toe geformuleerde plannen verder te gaan con cretiseren, vertelt een woordvoerster van de ge meente. Gekeken moet worden of de route realiseer baar is, waar eventueel opge stapt kan worden, welke ne venactiviteiten mogelijk zijn en waar natuurvriendelijke oevers komen." Een strandje met steiger vormt het ver trekpunt. .Gekeken wordt ook of twee kleinschalige kampeerterreinen hier op in kunnen springen met over nachtingsmogelijkheden. Het gaat om infrastructurele maatregel. De bedoeling is dat hier meer initiatieven uit voortkomen," licht zij toe. Deelnemers aan de werk groep zijn gemeente, provin cie, de Nederlandse Kano- bond, Waterschap Zeeuwse Eilanden en de betrokken ondernemer Den Boer Servi ce Verhuur Vakantiewonin gen uit Brouwershaven. Ook de VW is potentiële mee denker in het proces. De be doeling is in januari met de werkgroep van start te gaan. Er is 150.000 gulden beschik baar voor het project. Dat is inclusief een bijdrage voor plattelandsvernieuwing van het ministerie van LNV. Bezwaren Een eerder plan voor een kanoroute tussen Ouwer- kerk en Nieuwerkerk liep stuk op bezwaren van het waterschap. „Daar was het technisch onmogelijk," licht gebiedsgezworene van Schouwen-Duiveland L. Klompe toe. Onder meer de afmetingen van de waterlo pen en de te lage bruggen speelden een rol. Voor zover Klompe nu kan overzien is dit bij deze route niet het ge val. Het is aan het waterschap ge deeltes van de natte verbin dingszones natuurvriende lijk in te richten, maar volgens Klompe is dat niet bij voorbaat tegenstrijdig met het realiseren van een kanotraject. „Het is geen ge sloten natuurgebied, er is juist sprake van een zeer open karakter. In principe staan we er open voor - mits het technisch mogelijk is, de verkeersveiligheid niet in geding komt en onderhouds- machines nog overal gewoon bij kunnen." Eerder dit jaar werd duide lijk dat de provincie welwil lend tegenover de plannen staat het kanovaren met na tuurvriendelijke oevers te combineren, mits de realise ring in nauw overleg met het waterschap tot stand komt. De natuurvriendelijke oe vers zouden een meerwaarde aan het kanovaren geven, waardoor sprake van een we derzijdse versterking kan zijn. In de provinciale nota Natte ecologische verbin dingszones in Zeeland staat onder meer de waterloop tus sen Den Osse en Burghsluis aangeduid als nattë ecologi sche verbindingszone. Hun functie is een verbinding te leggen tussen verschillende soorten natuurgebieden, waardoor diersoorten de mo gelijkheid krijgen een 'over steek' te maken. Wat criteria betreft wordt uitgegaan van de hoge eisen die een otter aan zijn omge ving stelt. Voldoet een ver binding aan de eisen die een otter stelt, dan kunnen ook andere diersoorten met een dergelijke verbinding uit. de voeten. De werkgroep hoopt dat ondernemers met nieuwe initiatieven inspringen op de nieuwe kano route met Den Osse als vertrekpunt(Foto: Marijke Folkertsma) Bernhardstraat in Burgh-Haamstede 'BURGH-HAAMSTEDE - Zeventwintig omwonen den van de Bernhardstraat in Burgh-Haamstede hebben een brief ondertekend waarin de gemeente wordt gevraagd maatregelen te nemen tegen de ver keerssituatie op deze locatie. Met de bedoeling het verkeer af te remmen is enkele jaren geleden het asfalt op ver schillende kruisingen door klinkerverhogingen vervan gen. Bovendien zijn rode stroken aangebracht. De omwonenden stellen nu in hun brief aan het college van B&W dat deze maatrege len niet afdoende zijn. Ster ker nog, zij vinden dat er aan de huidige obstakels bepaal de nadelige gevolgen kleven. De obstakels schrikken niet af en veroorzaken trillingen en daardoor schade aan hui zen. Ook bevriezen de ver nieuwde straatgedeeltes sneller dan het asfalt, waar door mensen op de fiets of te voet onderuit gaan. Het voorstel van de briefschrij vers is 'goede' wegversmal lingen aan te brengen - naar het model dat bijvoorbeeld in Middelburg wordt gehan teerd.De gemeente heeft schriftelijk laten weten het niet eens te zijn met de stel ling dat de verhoogde kruis ingen niet zouden helpen het verkeer af te remmen. Wel geeft de gemeente aan dat het effect niet hetzelfde is als een 30-kilometerzone. Ook de Bernhardstraat is in het integraal verkeers- en ver voersplan betrokken. Het _plan is voor alle wegen bin nen de bebouwde kom een 30 kilometerregime te hante ren. Dit houdt infrastructu rele ingrepen in, aldus de ge meente. De toezegging dat dit op korte termijn wordt gerealiseerd, kan in verband met het kostenplaatje, niet worden gedaan. ,',We\ zullen wij op korte termijn snel heidsmetingen en tellingen laten uitvoeren," staat in de brief. Aan de hand van de uitkomsten hiervan zal wor den bekeken of het wenselijk is extra voorzieningen in de betreffende straat aan te brengen. Kritische geluiden vanuit commissie BROUWERSHAVEN - De managementrapportages (Maraps) moeten meer inzicht geven in ontwikkelin gen, afwijkingen en plannen. Helderheid is het sleu telwoord. In de commissievergadering Grondge biedzaken gisteravond in Brouwershaven namen P. van der Meide (SGP) en mevrouw R. Geluk (D66) de tweede Marap kritisch onder de loep. Van der Meide had zich gede gen over het concept gebogen en formuleerde vijf eisen waaraan de Marap in zijn vi sie zou moeten voldoen. Het rapport zou moeten weerge ven hoe het met formatie en inzet van personeel is ge steld, belangrijke afwijkin gen van de begroting moeten signaleren, de stand van za ken weergeven met betrek king tot belangrijke beleids voornemens en zicht geven op de beslispunten. Ook de verwachte ontwikkelingen op korte en lange termijn zouden onderdeel van de Ma rap moeten zijn. Zie dit als suggesties in een leerproces," aldus Van de Meide. Geluk sloot zich bij hem aan. „Ik heb het gevoel dat de gemeente nog te wei nig grip heeft." Ze haakte met name in op de opmerkin gen binnen de Marap zelf die de waarde van de notitie al bij voorbaat relativeren. Gesteld wordt dat de Marap in korte tijd is opgesteld en dat niet altijd over de juiste informatie kon worden be schikt. De status van de Ma rap zou dan ook niet als actu eel en volledig mogen worden betiteld. „Dan denk ik als je het niet goed doet, doe het dan maar niet," al dus Geluk. Wethouder G. van de Velde - de Wilde kon in zekere zin aansluiten bij de sprekers, maar legde het accent op het leerproces. „En de Marap is altijd een mo mentopname," stelde zij. Al leen al de tijd tussen het tot stand komen van de Marap en de bespreking ervan zorgt voor een 'wazig gebied'. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Dat 'gewone' mensen 'bui tengewoon' en kwetsbaar zijn werd op een schitterende wijze zichtbaar en voelbaar in Circus Cornelia. Wij wa ren allemaal even Nelia, het ene moment staan we vrolijk en vol verwondering midden in het leven, het andere mo ment slaat het leven toe en ben je letterlijk gevloerd. En dan begint het hele 'circus'. Verbeelding en werkelijk heid liepen inderdaad (zoals Marzas schreef) door elkaar heen. Het leven voltrok zich op het toneel en om je heen. De humor was soms pijnlijk, dan weer bevrijdend raak. Het leven - in dit geval een dag in een verpleeghuis - te verbeelden als een circus met zijn clowns, acrobaten, stal meester, dressuur-act, mu ziek en de figuranten was een gouden vondst. Want het was tegelijkertijd een spiegel waar elk weldenkend mens zichzelf in kon zien. De oude mevrouw met haar poppekind en al die andere lieve oude mensenkinderen waren levensecht. Ik herken de in hen 'eigen geliefden'. Lieve makers, spelers en zan gers van Circus Cornelia mijn oprechte complimenten en heel hartelijk bedankt voor dit bruisende en liefde volle feest. JESSICA PRAGER-STEIN Noordgouwe ZIERIKZEE Diefstal Het kantinepersoneel van voetbalvereniging Zierikzee treft geen blaam voor wat be treft de diefstal afgelopen zondag van een portemon nee. De politie laat dat weten na getuigenverhoor. De por temonnee verdween uit een taS die achter de bar in bewa ring was gegeven. De tassen worden voorzien van een la bel. De eigenaar van de tas krijgt een duplicaat. Het per soneel controleert bij afgifte van de tas of beide labels in overeenstemming zijn. Ook zondag is dat gebeurd. Blijde dienst In de Gereformeerde kerk in Zierikzee wordt zondag 30 november een blijde dienst gehouden. Het thema is: 'Als God mensen gaat verande ren'. Een speciaal voor deze gelegenheid gevormd gospel koor, dat uit zo'n zestig per sonen bestaat, verzorgt een uitvoering. De muzikale lei ding is in handen van Lies- beth Franken. Het koor wordt begeleid door een com bo bestaande uit Kees Groen- leer (piano), Gerard van Wag- tendonk (slagwerk), Henk Franken (gitaar), Wim Bom en Arend-Jan Baakman (bas gitaar). Ds. Aarnoud Jobsen is de voorganger. De dienst begint om 18.30 uur. Bloemschikken De Zeeuwse Volksuniversi teit houdt bij voldoende be langstelling dinsdag 16 de cember en/of woensdag 17 december de workshop bloemschikken met als the ma: kerst. De bijeenkomst in het schoolgebouw aan het Jannewekken 19 is van 19.00 tot 21.30 uur. Voor nadere in lichtingen of aanmelding: te lefoon 0118-634800. BURGH-HAAMSTEDE Zangdienst In de Gereformeerde kerk van Burgh-Haamstede wordt zondag 30 november voor de veertiende keer de zangdienst Haamstede Zingt gehouden. Een dergelijke dienst kenmerkt zich door het zingen van liederen, schriftlezingen en gebeden. Er wordt niet gepreekt. Het thema is: 'Licht in het duis ter'. Het mannenkoor de Westhoekzangers onder lei ding van Elvira Vos- Simons verleent zijn medewerking. Wim Boer bespeelt het orgel, ds. L. J. Lingen is de liturg. De dienst begint om 19.00 OUWERKERK NBvP Zeven oud-bestuursleden van de afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) verzorgden onlangs een avond in het dorpshuis van Ouwerkerk. Zij speelden sketches en zongen liedjes in Zeeuws dialect voor de leden en introducees. Het koor van de afdeling bracht een zang en bloemenhulde aan diri- gente L. Veltman in verband met haar tachtigste verjaar dag. NIEUWERKERK Oud papier In gebouw Salem aan de Mo lenstraat in Nieuwerkerk wordt zaterdag 29 november van 9.30 tot 11.00 uur oud pa pier ingezameld.De op brengst is bestemd voor de zending. Tenzij anders vermeldbeginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 28 november: De Schutse, Burgh-Haamstede. Uitvoering Zangvereniging Nu met Hope m.m.v. Strijkers Ensemble Zeeuwse Muziek school en W. Boer, piano. (19.45). 29 november: Ned. Herv. kerk, Noordgouwe. Rosetti Ensemble (fluit, hobo, klarinet, hoorn, fagot). 13 december: Ned. Herv. kerk, Nieuwerkerk. Vocaal Ensemble Cantiona Musicum, m.m.v. Harrie van de Velde, orgel. 14 december: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Kerstconcert Stichting Musi Voca; Vocaal En semble Sint Laurens en Oosterlands Fanfare. 14 december: Dorpshuis, Renesse. Adventconcert, De Westhoekzangers m.m.v. Kopergroep Luctor et Emergo. (14.00). 19 december: Nieuwe Kerk, Zierikzee. A Ceremony of Christmas Carols m.m.v. Ge- ref. Kerkkoor, Cantare, vocaal ensemble. Prins Mauritskoor, Prosper Sevestre, orgel. 20 december: Lutherse"kerk, Zierikzee. Kerstconcert bij kaarslicht, door de Ars Musi- ca bestuursleden. Ars Musica 2. 20 december: Ned. Herv. kerk, Sirjansland. Kerstzangavond m.m.v. Duivelands Mannen koor. (19.30). 24 december: Volkskerstzangdienst m.m.v. Koninklijke Harmonie Kunst en Eer. Grote Kerk. 19.30 uur. 10 januari: Jacobuskerk, Renesse. Triplum-concert St. Willibrorduskoor (Grego riaans), Sietse van Wijgerden, orgel. (20.15). 24 januari: Tonnenmagazijn, Brouwershaven. Uitvoering Muziekvereniging Apollo. (19.30). 31 januari: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Karin Dolman en Ceacile Boschman (altviool en piano). Ars Musica 3. 7 maart: Sint Willibrorduskerk, Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. 21 maart: Theater Mondragon. Jaaruitvoering Kunst en Eer. 25 april: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Ronald Slager, hoorn (met pianobegeleiding). Ars Musica 5. Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12. 4301 WG Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5