-Haamstede bv 'Inspelen op denkwereld buitenkerkelijke zoekers' Sjanie Flikweert terug op haar vroegere stek Trinity Kwartje voor lenen van bibliotheekboek DEURLOO Sfeervolle Midwinter Schouw '97 CASINO PARTY! CD-presentatie van Duivelands Mannenkoor Rosetti Ensemble geeft concert in Noordgouwe Onkfokt vwe Ito u(t eten! November- aanbieding WOENSDAG 26 NOVEMBER 1997 KEUKENS TEGELS BADMEUBELEN SCHOONMAAKMIDDELEN WITGOED SAUNA'S LOSSE INBOUWAPPARATUUR FINANCIERING mm KEUKENSTUDIO GOEDKOPER EN BETER KAN NIET! Openingstijden: ma. t/m vr. van 09.00-17.30 wr. Zo. van 09.00-17.00 uur. Koterij J5 Burgh-Haamstede Tel. 0111-655455 Fax 0111 655456 Advertentie KflonsBcsOs Café Renesse Zaterdag 29 november Free play for free drinks!!! Advertentie PUNTENAKTIE IN RENESSE RENESSE - Op initiatief van de Ondernemersver eniging Renesse wordt in deze kern een 'Puntenac- tie' gehouden. Het winkelend publiek krijgt bij elke vijf gulden die wordt besteed in deze kern één punt. Twintig punten kunnen in een en veloppe worden gedaan, waarop naam, adres en telefoonnummer worden vermeld. Wanneer deze enveloppe in een speciale bus wordt gedaan fun geert ze tot 2 januari als een lot. Op 29 november, 6, 13 en 20 december wor den vijf taarten verloot en vrijdag 2 januari is de grote prijstrekking, waarbij onder meer een midweek in een bunga lowpark, drie dinerbon nen en een CD-speler zijn te winnen. De bussen waarin de enveloppen kunnen worden gedepo neerd staan bij bloe- menshop Melody, bakke rij Everaers, C1000 en Meermarkt Krijnse Loc ker. TENTOONSTELLING BRUINISSE - Vogelvereni ging De Nachtegaal houdt donderdag 27, vrijdag 28 en zaterdag 29 november haar jaarlijkse tentoonstelling in het Durpsuus in Bruinisse. Naast de vele vogels die be zichtigd kunnen worden, zijn er ook verlotingen. De ope ningstijden zijn: donderdag 19.00 tot 22.00, vrijdag 16.00 tot 22.00 en zaterdag van 14.00 tot 20.00 uur. Advertentie VAN 1-11 T/M 21-121997: VOOR 99,-pp IN EEN FEESTELIJK KREEFTENMENU. NIEUWt HAVEN 21. ZIERIKZEE TELEFOON 0111-412156 FESIMiOK In Nederlands Hervormde kerk te Kapel Ie OOSTERLAND - 'Kind ons geboren' is de titel van de nieuwe kerst-cd, die is opgenomen door het Dui velands Mannenkoor onder leiding van Henk Week hout en zangvereniging Met Hart en Stem uit Ter- neuzen onder leiding van Johan de Rijke. Deze kerst-cd zal zaterdag 29 november worden gepresen teerd tijdens een zangavond in de Nederlands Hervormde kerk in Kapelle. De aanvang van de presentatie is 19.30 uur. Behalve deze koren, met hun vaste organisten Bram van Wijck en Stephan Folmer, hebben ook sopraan Neleke de Kok en de trompettist Pe ter Rouw hun bijdrage gele verd an deze geluidsdrager. Voor deze gevarieerde opna me is gebruik gemaakt van de Nieuwe Kerk in Zierik- zee. Behalve de fraaie akoes tiek draagt ook het veel ge roemde Kam Van der Meu- lenorgel bij aan het geheel. De cd bevat naast de bekende ook minder bekende kerst liederen. De muziek is tevens op cassette verkrijgbaar. Bond tegen het vloeken De initiatiefnemers van de kersopname hopen aan het eind van het jaar een behoor lijk bedrag over te kunnen maken aan de Bond tegen het vloeken. De cd is telefonisch te b.estellen via nummer 0111-641985. Door verdubbeling van leenrecht ZIERIKZEE - Vanaf 1 januari moeten leners van bi bliotheekboeken een kwartje per boek gaan beta len. Dit als gevolg van een verdubbeling van de leen rechtvergoeding die aan de bibliotheken gevraagd wordt. De bibliotheken op Schou- wen-Duiveland zeggen dat deze verhoging binnen de ei gen begroting niet is op te brengen. De wettelijke leen rechtvergoeding is bedoeld voor de auteurs, illustrato ren, makers van cd's en vi deo's en uitgevers. De invoering van het leen geld geldt voor de bibliothe ken van Bruinisse, Burgh- Haamstede en Zierikzee en is bestemd voor iedereen boven de 18 jaar. Het kwartje per boek dient bij het lenen be taald te worden. Ook voor het verlengen van boeken zal een bijdrage van 25 cent wor den gevraagd. De maatregel geldt niet voor de bibliobus. De contributie blijft overi gens gehandhaafd. Met ingang van 1 januari 1998 mogen leners in de Schouwse bibliotheken zes boeken naar keuze meene men en daarnaast nog twee tijdschriftafleveringen. De Zeeuwse openbare bibli otheken gaan bekijken of er andere mogelijkheden zijn voor de nu bestaande tarie venstructuur van contribu tie, boete en leengeldvergoe ding. Dit als onderdeel van het project Lenen Loont, waarbij kwaliteitsverbete ring van de dienstverlening door de Zeeuwse bibliothe ken voorop staat. De Vlis- singse Openbare Bibliotheek fungeert hierbij als proeflo catie. Deze bibliotheek zal in het najaar van 1998 van start gaan met een geheel nieuwe aanpak. Alle bibliotheken in Neder land moeten voor het uitle nen van schiftelijke materia len in 1998 21,5 miljoen gulden betalen. Zie advertentie elders in deze krant W INTER-/WEUBEL Haringvlietplein 4 - Zierikzee - Tel. 0111 -456161 BURGH-HAAMSTEDE - 'In de kerk gaat het niet over mij'. 'Het is een wereld uit het verleden'. 'De kerk is op mijn geld uit'. 'De kerk probeert de men sen een schuldgevoel aan te praten'. Enkele reacties uit een onderzoek, waaruit blijkt dat veel mensen wel een religieus gevoel hebben, maar daaraan geen vorm (meer) geven via kerkbezoek. „Kennelijk spreekt de manier waarop kerken inhoud geven aan het geloof een grote groep gelovigen niet aan," aldus ds. Arnoud van der Deijl uit Burgh. Hij is predikant van de Ne derlands Hervormde Kerk in Burgh én voorzitter van het comité 'Windkracht 8'. Een comité, waarin vijf prote stantse kerken uit de West hoek en de Rooms-Katholie- ke parochie Schouwen-Duiveland zich hebben verenigd. Dit met het doel zich in te leven in de denkwereld van buitenker kelijken en contact met hen te zoeken op een manier die hen aanspreekt. Het comité 'Windkracht 8' is bezig met het voorbereiden van een bij eenkomst op het grasveld rondom de Nederlandse Her vormde Jacobuskerk in Re- nesse op zaterdag 1 augustus 1998. Laat zien Een bijeenkomst die, vol gens comitélid Hans Karei Krijger uit Renesse, een heel andere opzet heeft dan de kerkdiensten, die regelmatig worden gehouden in de zes kerken die in het comité zijn verenigd. „Het thema van de bijeenkomst is: 'Laat zien wat je beweegt'; een uitnodi ging aan mensen om het ach terste van hun tong te laten zien. Dat doen we door eerst een kort stukje toneel of ca baret te presenteren, waarin de hedendaagse tijdgeest centraal staat. -Daarna wordt op het grasveld, of bij slecht weer in de kerk, een talk show gehouden, waarbij be kende mensen én het publiek hun zienswijze naar voren kunnen brengen." De bijeen komst wordt opgeluisterd met goed in het gehoor lig gende gospelmuziek, die live wordt gepresenteerd. De basis voor de comité 'Windkracht 8' werd gelegd toen alle predikanten uit de Westhoek vorig jaar een con ferentie in Utrecht bezoch ten. Tijdens die bijeenkomst stonden de ervaringen cen traal van een kerkelijke ge meente in Chicago, die in twintig jaar uit groeide tot de grootste van de Verenigde Staten. Dat gebeurde omdat de kerkleiding erin slaagde buitenkerkelijken tegemoet te komen op een manier die hen aansprak. Door middel van 'marketing' werd eerst nagegaan wat die mensen wilden. Op basis daarvan werden kerkdiensten verle vendigd met toneel, muziek en discussie. „Mensen die wel interesse hadden in het geloof, maar daar geen vorm meer voor konden vinden omdat de traditionele kerk diensten hen niet aanspra ken, werden weer enthou siast." aldus Arnoud van der Deijl. Naar buiten richten Naar aanleiding van de con ferentie in Utrecht vormden predikanten en gelovigen in de Westhoek-een praatclubje om na te gaan wat ze met die Amerikaanse ervaring kon den in de eigen gemeenten. „Het is belangrijk dat ker ken zich meer naar buiten richten en vernieuwend be zig zijn, onder meer om jon geren te blijven aanspre ken." Om dat doel te bereiken werd het comité 'Windkracht 8' opgericht. Een comité waarin mensen zitten van de Nederlandse Hervormde Kerken in Burgh, Haamstede en Renes se, de Gereformeerde Kerk Haamstede, de Christelijk Gereformeerde Kerk Haam stede en de Rooms-Katholie- ke parochie Schouwen-Dui veland. Hans Karei Krijger en Arnoud van der Deijl be nadrukken dat het comité er niet in de eerste plaats is om nieuwe leden te winnen voor de eigen kerken. „Je kunt van het standpunt uitgaan dat je het binnen je eigen clubje goed hebt met el kaar en zo door wilt gaan. Of je kunt je als geloofsgemeen schap richten op zoekenden. Wij denken dat we moeten proberen om te communice ren met mensen buiten de ei gen groep. Dat het goed is te leren denken op de manier van mensen die buiten de kerk staan en zo te ontdek ken hoe ze te bereiken zijn." Arnoud van der Deijl organi seert in zijn kerk al langere tijd 'experimentele diensten' om ook mensen te inspireren die niet zo geneigd zijn kerk diensten te bezoeken. „Als we iets speciaals doen is het altijd wat drukker in de kerk." Verrassen Het is volgens Arnoud van der Deijl en Hans Karei Krij ger van belang mensen te verrassen. „Zodat ze denken: Rondom of in de Nederlands Hervormde Jacobuskerk. in Renesse wordt volgend jaar de eerste bijeenkomst gehouden in het kader van de actie Windkracht 8'. (Archieffoto) Hé, ik dacht dat het geloof niets voor mij was. Maar op deze manier wil ik wel met kerk en geloof bezig zijn." Het comité 'Windkracht 8' richt zich in eerste instantie op het grote publiek op straat. Daarom werd geko zen voor een bijeenkomst in de open lucht, midden in het toeristenseizoen op zaterdag 1 augustus. ,,,Er is een kente ring gaande in het denken over het geloof. De tijd waar in veel mensen zich afzetten tegen het geloof lijkt voor bij. Er is weer ruimte voor plezier in en inspiratie door God."Behalve met de bij eenkomst, volgend jaar au gustus bij de Jacobuskerk, probeert 'Windkracht 8' mensen ook te inspireren met de uitgave van een krant. „Ook daarin staat het thema 'Laat zien wat je beweegt' centraal. Er komen onder meer interviews in waarin mensen vertellen wat dit the ma voor hen betekent. En na tuurlijk het programma van de bijeenkomst op 1 augus tus. Het is ook de bedoeling om op die manier een discus sie over het onderwerp op gang te brengen onder de be volking." Het krantje ligt naar verwachting volgend jaar juni bij de eilandelijke VVV's. De leden van het co mité 'Windkracht 8' gaan zich de komende maanden intensief bezig houden met de voorbereidingen van de krant en de bijeenkomst bij de Jacobuskerk. Wind De naam 'Windkracht 8' heeft verschillende beteke nissen. „Wind is een van de elementen die toeristen naar Zeeland trekt. Maar het is ook symbolisch voor de geest, de onzichtbare kracht die mensen in beweging zet." Arnoud van der Deijl eri Hans Karei Krijger zijn er van overtuigd dat het comité 'Windkracht 8' zich willen in zetten met de kracht die van de naam uitgaat. „We willen niet actief zijn als een zachte bries, maa als een krachtige wind. We hebben de intentie langere tijd door gaan met onze activiteiten, zeker wanneer ze aanslaan bij de mensen." Albert en Sjanie Flikweert nemen 't Swarte Schaep over NOORDGOUWE - Het Rosetti Ensemble geeft zater dag 29 november een uitvoering in de Nederlandse Hervormde kerk in Noordgouwe. Dit ensemble bestaat uit tien blazers (twee fluit, twee hoorn, twee fagot, twee hobo en twee klarinet) en één con trabas en de dirigent: de ho boïst Ernest Rombout. De sopraan Christl Briels treedt op als gastsolist. Allen zijn jonge getalenteerde musici, de meesten met een voltooi de conservatoriumopleiding en met een passie voor mu ziek. Op het programma staat: 'Parthia in D' van Fransesco Antonio Rosetti, 'Thé sweetest lad was Ja- mie', 'Music, love and wine' en 'Come, fill fill my good fellow', alle van Ludwig van Beethoven. Na de pauze speelt het ensemble: 'Chans on et Danses' van Vincent d'Indy, 'Nanna's lied', 'You- kali: Tango Habanera' van Kurt Weill en een bewerking van 'Carmina Burana' van Carl OrffHet concert begint om 20.00 uur. Advertentie Op vrijdag 28 november van 14.00 tot 21.00 uur, saterdag 29 cn zondag 30 november van 10.00 tot 17.00 uur. Toegang 5,00 per persoon, per dag, inclusief parkeren en plattegrond, kinderen tot 12 jaar gratis SLOT MOERMOND - RENESSE BROUWERSHAVEN - „Ik ben weer terug op mijn oude plekje. Ik heb het in 't Swarte Schaep altijd goed naar mijn zin gehad en ik ken in Brouwersha ven nog best veel mensen." Sjanie Flikweert-de Ko ning is weer terug in eetcafé/hotel 't Swarte Schaep in Brouwershaven. Aan het eind van de tachtiger jaren was zij daar in dienst als werkneemster. Nu is zij samen met haar echtgenoot, Albert Flikweert, eigenaar van het horecabedrijf aan de Oude Haven Zuidzijde in Brouwershaven. Het is allemaal volgens Sja nie Flikweert allemaal heel snel gegaan. Zij en haar man zijn goede vrienden van Nel Evers en haar zoon Hans Schoon, die voorheen 't Swarte Schaep runden. „We hebben het altijd een leuke zaak gevonden. Toen Hans Schoon vertelde dat hij de zaak wilde verkopen hadden we direct het gevoel: 'nu of nooit', want zo'n kans krijg je maar af en toe." Het echtpaar Flikweert runt al bijna vier jaar eetcafé Marktzicht aan het Zierik- zeese Havenplein en blijft dat ook doen. „We hebben de taken nu opnieuw verdeeld. Albert is vooral actief in Marktzicht en ik kom dage lijks naar Brouwershaven om 't Swarte Schaep te run nen." Omdat het eetcafé aan de Brouwse Oude Haven ook zeven hotelkamers heeft, houdt dat in dat Sjanie Flik weert in het horecabedrijf leiding geeft aan zeven per soneelsleden, waaronder een aantal part-timers. De hotelkamers zijn de enige ruimten in 't Swarte Schaep, waaraan Sjanie en Albert Flikweert een opknapbeurt hebben gegeven. ,,Ze zijn ge schilderd en voorzien van nieuwe vloerbedekking." Het café/restaurantgedeelte van het horecabedrijf willen zij houden zoals het is. „In 't Swarte Schaep heerst een he le gemoedelijke, gezellige sfeer. Dat moet zo blijven, want het is de bedoeling dat de mensen zich hier prettig voelen. We zullen in de loop van de tijd wellicht wat klei ne veranderingen aanbren gen, maar geen grote ingre pen." Het echtpaar Flikweert heeft een ruime ervaring in de horeca. Sjanie werkt al haar hele leven in deze be drijfstak. Albert Flikweert was vroeger lasser. Onge veer acht jaar geleden koch ten zij hun eerste eigen hore cazaak, de Egelantier in de Lange Nobelstraat in Zierik zee. Bijna vier jaar geleden ruilden Sjanie en Albert Flikweert dat in voor café/restaurant Marktzicht. Sinds 14 november zijn zij eveneens eigenaar van 't Swarte Schaep. De jazzmiddagen, die elke tweede zondag van de maand in dit Brouwse horecabedrijf worden gehouden, gaan door tot en met het voorjaar van 1998. „Het hangt een beetje van de publieke belangstel ling af of we er ook daarna mee doorgaan. Hans Schoon helpt de eerste periode nog mee met het organiseren van de jazzmiddagen. Hij heeft besloten 't Swarte Schaep te verkopen om zich helemaal toe te kunnen leggen op de organisatie van muziek-eve- nementen." Albert Flikweert en Sjanie Flikweert-de Koning in hun nieuwe horecabedrijf 't Swarte Schaep. (Foto: Marijke Folkertsma) Kerken Westhoek nemen initiatief voor actie Windkracht 8'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1