Actie 'Daarom, de gordel om' 'Nieuw' thema van Kunstbende 1998 dier in het vizier Lezen door de jeugd Lieve, rustige Rocky Esselink vernieuwt haar wagenpark Country westernmuziek tijdens 'Back to the sixties' Botsing zonder de autogordels om is als een duik in een leeg zwembad Heilige Mis voor jubileum Nieuwe cd/mc mannenkoor Jaarlijkse wedstrijd voor creatieve jongeren WOENSDAG 26 NOVEMBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD OUDE-TONGE - Het jubileum honderd jaar Rooms- Katholieke Kerk in Oude-Tonge wordt zaterdag 29 november geopend met een Gregoriaanse Heilige Mis. Sint Cecilia uit Zierikzee werkt aan deze Eucharistie viering mee. Dit koor ver zorgt in de )Villibrorduspa- rochie in Zierikzee regelmatig de diensten met Gregoriaanse gezangen. Pa ter Gerrit van de Arend is de voorganger. De Eucharistie viering begint om 18.30 uur. DIRKSLAND - Het Dirkslands Mannenkoor pre senteert ter gelegenheid van zijn vijftienjarig be staan de nieuwe cd/mc 'Heilig is de Heere'. De opname is gemaakt in de Sint Maartenskerk in Tiel. De cd/mc bevat psalmen en geestelijke liederen, waaron der Psalm 25, Psalm 100; U bid ik aan; Heer' wees mijn Gids; Psalm 136, Heilig is de Heere. Frans Cornet is de di rigent, Michel de Wit de orga nist. Óp de opname zijn ook trompettist Max van Middel koop, trombonist Ton Plie- ger en bariton-solist Frans Cornet te horen. De cd/mc kan besteld worden via tele foonnummer 0187-483017. OUDE-TONGE/OOLTGENSPLAAT - De Stichting Openbare Bibliotheek Oostflakkee heeft een twee tal acties opgezet om het lezen door de jeugd en het gebruik van de bibliotheek te bevorderen. Kinderen tot en met twaalf me voor de jeugd is er een jaar kunnen zich gratis in- keur van cd-roms te vinden, schrijven in de bibliotheken variërend van elektronische in Oude-Tonge en Ooltgens- prentenboeken tot informa- plaat. Verder mogen zij een tie over het leven van walvis- cd-rom lenen voor de helft sen. De acties-lopen tot Kei van de normale prijs. Met na- eind van het jaar. (Foto: Marijke Folkertsma) De twee jaar oude, kruising Duitse herder Rocky uit het die renasiel in Zierikzee is nogal onzeker. De reu heeft behoefte aan een consequente baas, zodat hij weet waaraan hij toe is. De hond verkeert in een prima conditie; hij is slank en heeft een hele mooie vacht. Rocky vindt het prettig als hij geregeld aandacht krijgt. De vrij rustige viervoeter kan niet overweg met soortgenoten en katten. Rocky gaat graag naar buiten. Hij is een hele lieve hond die het beste geplaatst kan worden bij een baas die hem voldoende ruimte kan bieden. Belang stellenden die Rocky een plaatsje in het gezin willen geven, kunnen contact opnemen met de beheerster van het asiel aan de Zandweg, telefoon 0111-417013. Er zitten vier honden en achttien katten. Poes Juanita, die vorige week in de krant stond, is geplaatst. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Met het gebruik van de autogordels gordel gaat het volgens deskun digen nog lang niet goed genoeg. Daarom voeren het ministerie van Verkeer en Waterstaat, het Verbond van Verzekeraars, de Politie, (\e ANWB, Veilig Ver keer Nederland (VVN), de BOVAG en de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) een campagne oin met name het gordelge- bruik \n de bebouwde kom te verhogen. De titel van de actie is: 'Daarom, gordel om' en het doel is het draagpercentage met vijf procent te verhogen tot 70 procent. De politie zal de komende tijd actief con troleren op het gordelge- bruik, zowel voor- als achtei-- in de auto. Terwijl iedereen meent dat autogordels een beschermende werking heb- bén, twijfelt maar liefst 20 procent van de automobilis ten erover of het zinnig is om de gordels altijd te gebrui ken. Wanneer mensen hun veilig heidsgordel niet dragen, heeft dat vaak te maken met vergeetachtigheid. Verder acht, volgens een recent SWOV-onderzoek, zo'n ne gen procent van de bestuur ders van personenauto's en een even groot percentage bestuurders van bestelauto's het dragen van de gordel on nodig. Sommige mensen dra gen bewust geen gordel van wege de angst om in het water te belanden. Maar de klap, die de inzitten den maken als de auto op het water terecht komt in plaats van in de berm, is even hard als de klap tegen een auto of tegen een boom. Als de be stuurder dan met zijn hoofd tegen het dashboard of dak van de auto slaat, omdat hij geen gordel om heeft en be wusteloos raakt, is de kans levensgroot dat hij of zij in het water verdrinkt. Grote risico's Drie procent van de bestuur ders vindt de gordel zelfs ge vaarlijk. Bij bestelwagenbe stuurders is dat 6 procent. Statistisch is echter aange toond dat wieeen gordel draagt wanneer hij of zij bij een verkeersongeval betrok ken is, zo'n 40 procent min der kans heeft om te sterven aan de gevolgen ervan. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat schat dat er circa 100 verkeersdoden per jaar vallen door het niet dragen van de gordel en zo'n 10.000 gewonden. Wie géén gordel draagt, neerpt dus grote risico's. Wie wel een gordel draagt, ver mijdt daarmee tevens het ri sico dat hij of zij bij een bot sing uit de auto wordt geslingerd. Statistisch blijkt het namelijk levensgevaar lijk om uit de auto te worden geslingerd: het risico om ge dood te worden is dan .zes maal groter dan wanneer men in de auto kan blijven. Wie uit de auto vliegt, komt soms onder zijn eigen of een ander rijdend voertuig te recht, of slaat tegen een boom of muur aan. Gordel 'vergeten' Binnen de bebouwde kom 'vergeten' mensen hun gor del vaker dan erbuiten. Dit is dikwijls ingegeven door het idee: "Ach, het is zo'n kort ritje, wat kan me gebeuren?" of "Ik ken deze buurt op mijn duimpje" en "Ik blijf dat ding niet om en af doen!" Na het verplicht stellen van de autogordel, steeg het ge- De poster die werd gemaakt in het kader van de actie Daaromgordel om' laat aan duidelijkheid niets te wensen over. bruik ervan eerst tot zo'n 80 procent buiten de bebouwde kom en 70 procent er binnen. Daarna is dit teruggelopen tot 77 procent buiten de be bouwde en 63 procent er bin nen. Ruim de helft van de ernstige verkeersslachtoffers (dood en letsel met ziekenhuisop name) valt echter bij een on geval op een 50 km-weg. Per kilometer weglengte zijn er 2,17 ongevallen met letsel op wegen binnen de bebouwde kom tegen 1,97 op autosnel wegen met vier of meer rij stroken. Per miljoen voer tuigkilometers vallen er tussen de 0,27 en 1,33 ver keersslachtoffers, tegen 0,07 tot 0,15 op de auto(snel)we- gen. Duik in leeg zwembad Bij het al dan niet bewust 'vergeten' de gordel om te doen, tarten deze mensen ook de natuurwetten. Zij on derschatten de effecten van lage snelheden op het mense lijke lichaam. De krachten, die bij een botsing van 50 ki lometer per uur tegen een muur of ander obstakel in werken op het menselijk li chaam, zijn enorm. Volgens de natuurkunde zijn deze krachten vergelijkbaar met een val van 10 meter hoogte uit een flat-gebouw, of met een duik van een 10 meter ho ge duikplank in een zwem bad zonder water. Gordel redt levens De autogordel heeft een le vensreddende en letselbe- sparende werking. Ook in de auto's waar airbags zijn aan gebracht moeten gordels ge dragen worden. Wie een gor del draagt, heeft bij een verkeersongeval 40 procent minder kans om te sterven aan de gevolgen ervan. Uit internationaal onderzoek en ongevalsanalyse blijkt ook $at letselrisico bij frontale botsingen aanzienlijk af neemt door gebruik van vei ligheidsgordels. Verminderingen van 30 tot 80 procent in het aantal ern stig gewonde of overleden slachtoffers worden hierbij genoemd. Volgens de Hoge Raad is de bestuurder of pas sagier die zijn gordel niet draagt mede schuldig aan zijn eigen verwondingen. Op grond hiervan wordt zijn of haar vergoeding voor letsel schade vaak met een kwart gekort. ROCKBAND SOMMELSDIJK - De Engel se rockband The Legendary Undertakers geeft vrijdag 28 november een concert in jon gerencentrum Jailhouse in Sommelsdijk. Zij brengt een mysterieuze, muzikale theatershow die onder meer in 1996 op het Borstrockfesti- val te zien was. Hun repertoi re past in de sfeer van ZZ- Top, AC/DC en Dr Feelgood. Aanvang 22.00 uur. BINGO DIRKSLAND - Buurtvereni ging West houdt donderdag 27 november een Sint Nico- laas geldbingo in de Victoria- hal in Dirksland. Er worden acht rondes en een superron- de gespeeld. Aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - 'Nieuw' is het the ma van Kunstbende-wedstrijden voor jongeren, die in het voorjaar van 1998 worden gehouden tijdens veertien voorronde-festivals, verspreid over heel Nederland. Jongeren van dertien tot ne gentien jaar kunnen het the ma invullen door middel van de categorieën dans, muziek, taal, ontwerpen, theater of fotografie en video. Ze wor den door de organisatoren van het jaarlijkse evenement uitgedaagd om hun eigen 'nieuwe' draai te geven aan alles wat hen op cultureel ge bied bezig houdt. Tijdens de regionale voor ronden laten jongeren hun nieuwe en zelfgemaakte in zendingen aan het publiek zien en horen. Dit gebeurt zo wel op professioneel geoutil leerde podia als in de speci aal ingerichte exposities met beeldend werk. Óp zondag 26 april is een voorronde in Middelburg en zaterdag 16 mei in Rotterdam. De winnaars van de zeven ca tegorieën uit alle regio's ne men het vervolgens tegen el kaar op tijdens de landelijke Kunstbende-finale op zater dag 20 juni. Deze wordt tra ditiegetrouw gehouden in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Daar laten de fi nalisten nog een keer zien wat hun kunst is. Aanslui tend maakt de jury bekend wie dé winnaars van de Gou den, Zilveren en Bronzen Ratjes zijn. Op televisie De TROS zendt inv april en mei 1998 een aantal Kunst- bende-programma's uit, waarin onder meer verslag wordt gedaan van de voor ronden. Naast het organise ren van de landelijke wed strijd in kunst wordt in opdracht van en in samen werking met andere organi saties het doel van de Kunst bende nagestreefd: het stimuleren van iedereen tus sen 13 en 19 jaar om hoe dan ook iets met kunst en cultuur te doen. Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. Politie en milieu (V) Wat zou er gebeuren als iedereen het gewone dagelijkse huisvuil eens twee maanden niet opruimde? Stel je eens voor dat we plastic zakjes, papieren dozen, weggooifles- sen, groenteblikken enz. zomaar in huis lieten rondslin geren? Er komt steeds meer afval omdat er steeds meer produk- ten worden gemaakt. Al dit afval moet weg. Dit gebeurt onder andere door de gemeentelijke vuilniswagen. De ge meente bepaalt waar, wanneer en hoe je het vuil aan mag bieden. Als je bijvoorbeeld het huisvuil te vroeg buiten zet, loop je de kans op een bekeuring. Want als iedereen zomaar zijn vuilnisbak neerzet wanneer die wil, wordt het een rommeltje. Ook is het verboden afval op straat te gooien (bijv. blik jes, lege frietzakjes en dergelijke). Het zelf verbranden van afval is verboden. Dit geeft overlast, maar kan ook de bodem en de lucht vervuilen. Daarom zijn er bij veel gemeenten ook mensen aangesteld die naar dit soort din gen kijken. Er zijn vier manieren om van ons afval af te komen: 1 storten (via vuilniswagen op de stortplaats) 2 verbranden (in dure verbrandingsinstallaties) 3 kompostverwerking (GFT-afval) 4 hergebruik of recycling (van oude kranten wordt wc- papier gemaakt bijvoorbeeld) De laatste manier, het hergebruiken, lukt niet altijd, maar is natuurlijk wel de beste manier om met ons afval om te gaan. Advertentie Zierikzee wordt een beetje Scharendijke. Want naast Driekleur Makelaars vestigt nu ook Driekleur Verzekeringen zich in 's Landskamcr in Zierikzee. Op 28 november sluit het Driekleur kantoor in Scharendijke om op I december weer te openen in Zierikzee. Samen en praktisch met Driekleur Makelaars. Op 19 december presenteren beide bedrijven zich gezamenlijk tijdens een open huis van 16.00 tot 21.00 uur en staat 's Landskamcr voor u open. driekleur makelaars driekleur verzekeringen Havenpark 40. 's Landskamcr. 4301 CE Zicrik/cc Postbus 404 4300 AK Zierik/ec Tel. 01II 416888 Fax 01II 416880 Esselink Bouwmaterialen beschikt nu over drie trucks met city-trailers. Eén truck wordt ingezet in het werkgebied Schouwen-Duiv eland. MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - Het wagenpark van Esselink Bouwmaterialen in Middelharnis werd uitgebreid met een derde truck met city trailer. Het 8,5 meter lange voertuig wordt ingezet in het werkgebied Schouwen-Duiveland De vernieuwing van het wa genpark van het bedrijf be gon in de zomer van 1996 met de aanschaf van twee trucks met citytrailers. Beide com binaties werden uitgerust met een 'meeneemheftruck' (een cangaru) en ingezet in de gebieden Goeree-Overflak- kee, Voorne-Putten en de Hoekse Waard. Vanwege de positieve erva ringen met deze trucks be sloot de directie van het be drijf om een derde combinatie aan te schaffen om in te zetten op Schouwen- Duiveland. De klanten in dit gebied kunnen daardoor be ter worden bediend. De vier- wielaangedreven cangaru kan de bouwmaterialen pre cies plaatsen zoals de klant het wenst. Doordat het principe van vervoer van ruwbouw- en af- bouwmaterialen werd los ge laten kan het bedrijf haar produkten nu binnen 24 uur leveren. In het hele werkge bied wordt dagelijks een vas te route gereden. Alle vracht wagens zijn voorzien van een GSM-telefoon. ORGELSHOW MIDDELHARNIS - In kerk- zaal de Hoeksteen in Middel harnis wordt vrijdag 28 en zaterdag 29 november een klassieke orgelshow gehou den. Twee medewerkers van de firma Joh. De Heer geven bezoekers advies. Nieuwe modellen van de orgelmer- ken Content en Domus zijn te zien en bezoekers mogen de instrumenten ook zelf bespe len. De show is vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en zater dagvan 10.00 tot 17.00 uur. 'Back to the Sixties' festival volgend jaar op zaterdag 7 8 april rykringen behoort West Verginian Railroad tot de ab solute top. Het is voor de eer ste keer dat tijdens het Six- tiesfestival een band optreedt die dit genre mu ziek maakt. The Doors De legendarische popgroep The Doors stond aan de wieg van de Engels/Amerikaanse popgroep 'The L. A. Doors'. De band presenteert het re pertoire van zanger Jim Mor rison en de andere leden van The Doors, compleet met de licht- en geluidseffecten die daarbij horen. De vierde band, waarmee Van der Welle afspraken maakte, is The'Clarks, de po pulaire Haagse band die in 1995 ook met veel succes opt rad tijdens het Back to the Sixties festival. De formule van het festival laat toe dat jaarlijks een band op herha ling mag komen. Op veelvul dig verzoek werd gekozen voor The Clarks. Kaarten Naar verwachting wordt rond de jaarwisseling be kend welke bands nog meer optreden tijdens het Back to the Sixties Festival. De kaartverkoop begint zater dag 10 januari in De Staver. Vanaf 12 januari zijn ook kaarten verkrijgbaar bij de VVV Overflakkee in Middel harnis. Het festival wordt gesteund door tien regionale sponsors en georganiseerd door vrijwilligers. MIDDELHARNIS - 'Country westernmuziek door de jaren heen' is een nieuw element, dat wordt ingebracht bij het 'Back to the Sixties' festival 1998. Organisator Sam van der Welle is reeds druk bezig met de organisatie van het festival, dat volgend jaar wordt gehouden op zaterdag 18 april. Hij verwacht dat minimaal zes bands zullen optreden tij dens het evenement, dat wordt gehouden in de grote zaal van sport- en recreatie centrum De Staver. Vier bands zijn reeds bekend. Vanuit Engeland komt 'The Troggs' naar Middelharnis. Een legendarische popgroep die wereldberoemd werd met het nummer 'Wild Thing'. Reg Presley en de an dere bandleden presenteren een show, waarbij ze al hun hits de revue laten passeren. 'West Verginian Railroad' brengt tijdens het Back tot the. Sixties festival een country westernshow, compleet met square-dan- cers. In Nederlandse count- Het 'Back to the Sixties' festival trok vorig jaar meer belang stellenden dan ooit tevoren. Ook voor 1998 Wordt een lucra tief programma georganiseerd. (Foto: Joop van Houdt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 15