'Op de hele wereld zijn er denk ik wel honderd Pieten' MAANDAG 24 NOVEMBER 1997 NR 26288 5 Smt en zijn Pieten passen zich aan moderne tijd aan In laatstgenoemd dorp be gon zaterdag het feest al vroeg. Om kwart voor tien 's ochtends werd vanaf het dorpshuis een rondrit ge maakt, waarbij muziekver eniging Oefening en Uit spanning voor de nodige sfeer zorgde. In alle dorpen en steden waar Sinterklaas dit weekend langskwam, speelden de plaatselijke mu ziekverenigingen een be langrijke rol. Vergezeld van een aange naam zonnetje deden de le den van onder meer het Zie- rikzeese Kunst en Eer, de Witte van Haemstede en het Brouwse Apollo hun best het Sinterklaas nog eens extra naar de zin te maken. Ook verschillende majoretten- verenigingen lieten zich van hun beste kant zien. Zo ga- ven op de Markt in Brou wershaven een paar leden van majorettevereniging Apollonia een speciale dans- demonstratie. Die markt zag er in verband met herinrichtingswerk zaamheden een beetje rom melig uit, maar dat kon Sin terklaas niet veel schelen. Het standbeeld van vadertje Cats stond er tenminste nog en daar was de oude man blij om. „Het is prettig om Jacob Cats nu eens recht in zijn ge zicht te kunnen kijken, want hem kennen we nog wel," al dus Sinterklaas. Doofheid Hoewel de kinderen geno ten, viel het bezoek aan Schouwen-Duiveland voor Sint en zijn Pieten niet altijd mee. In Bruinisse kreeg Sin terklaas te kampen met plot selinge doofheid en in Brou wershaven bleek één van de Pieten tot schoenendief ge bombardeerd te zijn. Voor het publiek in Renesse dat het is opgevallen dat de oude man wat moeizaam liep: dat klopt, hij had last van een knieblessure. Daar kon niets aan worden gedaan, maar de problemen in Brouw en Bru werden gelukkig wel opge lost. In Bru begon de ellende met de constatering van Sinter klaas dat zijn Pieten eigen lijk verkeerde technieken gebruiken bij het dragen van de zakken en het strooien van snoepgoed. De hoofdpiet stelde voor dan maar aan het gymnastieken en oefenen te slaan. Zo gezegd, zo gedaan. Met een oefenschoorsteen probeerden het knechten team het pepernoten gooien wat beter onder de knie te krijgen. Na het nodige gooi en smijtwerk gedroeg Sin terklaas zich opeens wat raar. Op eenvoudige vragen van de hoofpiet, gaf hij vreemde antwoorden terug. Sintvoelt u zich wel okay?." „Nee jongen, er is hier geen w.c„" aldus Sinter klaas. Gelukkig bracht dorpsdok ter Van de Valk uitkomst. Hij ontdekte dat een peper noot in het oor van Sint de boosdoener van zijn plotse linge doofheid was. Als dank daarvoor kreeg de dokter een oorkonde uitgereikt: een groot schuimrubberen oor op blok met daarop het woord 'konde'. In Brouwershaven moest Sinterklaas het pro bleem met zijn Pieten en met de aanwezige kinderen zien op te lossen. Daar bleek, na aankomst, dat de schoenen van de Pieten en van ver schillende moeders waren verdwenen. Één van de Pie ten probeerde schoenen te verkopen aan de mensen op straat. „Koop een grotere schoen dan je zelf hebt, daar kan veel meer in," luidde zijn advies. Deze rommelpiet werd gelukkig ontmaskerd. Voor straf moet hij voortaan de schoenen en laarzen poet sen van alle Pieten en van de Sint. Naast de verwikkelingen waar de goedheiligman mee te maken kreeg, bleken ook clowns het op Schouwen- Duiveland goed te doen. Clown Karei Kluts bracht een bezoek aan Renesse. Het clownsduo de Kneppols ver maakte de kinderen in Zie- rikzee. En in Nieuwerkerk konden de jeugdige bezoe- kertjes genieten van de grap pen van clown Flappie. Hij zette de kinderen onder meer aan tot het zo hard mogelijk zingen van Zie ginds komt de stoomboot. Na een keertje oefenen, wonnen de talenten in Nieuwerkerk met hon derd punten uiteindelijk de eerste prijs, 's Middags kon den de dorpsbewonertjes zelf aan de slag in een play- backwedstrijd. In Ouwerkerk gaven de leer lingen van groep vijf en zes van obs 't Stoofje een opvoe ring van de musical 'Sinter klaas in Hummedumme- dum.' De Sint zou in dat dorp dit jaar geen bezoek brengen en daarom besloten de dorpsbewoners dan maar voor een nep-Sint te zorgen. Net toen die op het podium verscheen, stapte de echte Sint het dorpshuis binnen. In Ouwerkerk kwam Sinterklaas op het sportveld aan. Niet om een potje te voetballen, maar omdat de helicopter daar veilig kon landen. In Bruinisse stapte de Sint over van de boot in een kever cabriolet. Op dat moment wist hij nog niet welke avonturen hem in het vissersdorp te wachten stonden. Met vlaggetjes verwelkomde het Zierikzeese publiek Sint en zijn Pieten. Sint koos voor een houten bootje, maar zijn Pieten waagden zich onder meer aan een jetski. In Brouwershaven nam Sint uitgebreid de tijd alle kindertjes een handje te schudden. SCHOUWEN-DUIVELAND - Hij mag dan behoor lijk op leeftijd zijn, Sinterklaas weet zich anno 1997 nog altijd goed te redden. In anderhalve dag tijd bracht hij een bezoek aan zeven plaatsen op Schou wen-Duiveland. De Sint en zijn Pieten lieten daar bij zien prima met hun tijd mee te gaan. De intocht ging onder meer per helicopter, brandweerwagen en jet-ski. Het spits werd vrijdag al af gebeten in Ouwerkerk. Om dat de kreken rondom dit dorp weinig mogelijkheden bieden voor de stoomboot, werd naarstig naar een alter natief gezocht. Een helicop ter bracht uitkomst. Sint en een aantal van zijn zwarte Pieten werden op sensatio nele wijze Ouwerkerk bin nengevoerd. Twee Pieten crossten op een tandem de Ring van Ouwer kerk op en riepen de kinde ren toe direct naar het sport veld te gaan. „Zou Sinterklaas aan het voetbal len zijn?" vroegen de klein sten zich af. Maar het voet balveld lag er stil en verlaten bij. Spannend werd het toen er tussen de bomen door plotseling een helicop ter naar beneden kwam. Voor de Sint uitstapte, moest hij wel eerst even zijn mijter opzette, want die pas te niet in de helicopter. „Pas op voor de wieken Sinter klaas," waarschuwden de Pieten. Dat deed Sint wel en hij genoot zichtbaar van deze eerste stappen dit jaar op Schouwen-Duivelandse bo dem. In Zierikzee was het de vol gende dag niet minder span nend. Door het lage tij was - het lange tijd onzeker of de Spaanse gasten dit jaar wel naar Zierikzee zouden ko men. Dankzij de inzet van de kinderen werd ook hier een oplossing gezocht. In ver schillende kleine bootjes voeren Sint en zijn knechten uiteindelijk toch de Muse umhaven binnen. Groot opzien baarde vooral de Piet op jet-ski. Met een flink vaartje stuntte hij door de haven. Zelfs burgemees ter J. Asselbergs vertrouwde de Sint later toe dat dit beeld grote indruk op hem had gemaakt. In Renesse kroop de Goedheiligman in een brandweerauto. Zijn Pieten klommen op het dak. Met een ouderwetse sirene reed deze bonte verzameling door het dorp, waarna de op tocht met een pakjeskoets werd afgemaakt. Cabriolet En ze konden er geen genoeg van krijgen. Want in Burgh- Haamstede wilde Sint per se vervoerd worden in een ca briolet, bestuurd door de scheurpiet. Uiteraard nadat hij eerst met een versierde boot de haven van Burgh- sluis was binnengekomen. Ook werd het Boemeltrein tje nog ingezet, zodat ook hier een opmerkelijke stoet te bewonderen viel. In Brou wershaven werd met kleine roeibootjes de spanning op gevoerd. Met elk bootje kwam er weer een nieuwe la ding Pieten het centrum van de smalstad binnen. Sinter klaas kwam als laatste aan. Om even op adem te kunnen komen, had hij toch maar het comfort van een jacht bo ven andere transportmidde len verkozen. In Bruinisse werd uiteraard ook gebruik van de haven gemaakt. Iets dat in Nieuwerkerk niet mo gelijk was. Volgens het alou de beeld kwam Sint op een paard naar dit Duivelandse dorp gereden. Overigens was deze intocht niet minder spectaculair. Sinterklaas bleek gekozen te hebben voor een ontembaar paard. In Bruinisse werd na de spannende avonturen in de muziektent de groep in tweeën opgedeeld. De kinde ren tot en met groep vier ver trokken naar het dorpshuis waar zij vermaakt werden met poppenkast. Een sinter klaaspop ging in discussie met een echte Zwarte Piet. De ouderen kregen het wat ruigere werk voorgescho teld. In de Pul was er disco en een danswedstrijd. Ook in de Schutse in Burgh- Haamstede stond disco op het programma. In Nieuwer kerk was gekozen voor een playbackwedstrijd en in Zie rikzee was er de mogelijk heid aan karaoke mee te doen. Burgemeester Asselbergs zei het 's ochtends al in Zierik zee: „Ik vind het elke keer weer een wonder dat u bijna overal tegelijk kunt zijn." En voor wie goed keek, was bovendien te zien dat de Sint en zijn Pieten af en toe tus sendoor ook nog even kans hadden gezien zich om te ver kleden. Volgens de Nieuwer- •kerkse Celine (7) en haar evenoude Tilburgse nichtje Nina is er echter meer aan de hand. „Ik had Sinterklaas al gezien, bij mij thuis," vertelt Nina. „Maar dat was een an dere Sinterklaas, hij praatte ook anders. Die bij mij thuis is de echte en ik denk dat dit een hulpsinterklaas was," beoordeelt ze de helemaal naar Nieuwerkerk afgereis de goedheiligman. De nicht jes zijn eensgezind als het om het aantal 'echt bestaande' Pieten gaat. „Op de hele we reld zijn er denk ik wel hon derd," berekenen ze snel. De in Bru aanwezige Sinter klaas kan - door zijn respec tabele leeftijd - over kinder logica een aardig woordje meepraten. „Een dag of veertien voor aankomst van Sinterklaas vroeg een meisje aan haar moeder of Sinter klaas al op de boot zou zit ten. Ja, dat denk ik wel, ant woordde haar moeder, want het is best een lange reis van uit Spanje. Waarop het meis je vraagt: En zou Zwarte Piet nu dan ook al ge schminkt zijn?," vertelt de Bruse goedheiligman. Gelukkig blijft hij met zijn Pieten nog een paar weken op Schouwen-Duiveland. Volgend weekend bezoekt het populaire stel Zonnemai- re, Noordgouwe, Seroosker- ke, Oosterland en Dreischor. In de overige dorpen zijn de schoentjes afgelopen week end al gezet. Tekst: Ësme Soesman Foto's: Marijke Folkertsma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5