Servicecomplex op 'stronthoop' Luctor et Emergo maakt uitwisselingscirkel rond GOED KOOP Kerstbazaar Ouwerkerk brengt 3000 gulden op Ideeën te over voor toerisme in Zeeland Kwartje voor lenen van bibliotheekboek I» Voor orgelrestauratie Actiekrant Zee van Cultuur Door verdubbeling van leenrecht De Saele in Oosterland vrijdagmiddag geopend Lange middag vol muziek in Renesser dorpshuis ^FRITES AGENDA MAANDAG 24 NOVEMBER 1997 NR 26288 OUWERKERK - Het draaide dit weekend op Schou- wen-Duiveland niet alleen 0111 Sinterklaas. De Her vormde Gemeente in Ouwerkerk keek zaterdag met een kerstbazaar alvast wat verder vooruit. De kerst bazaar heeft een kleine drieduizend gulden opge bracht. „Zo'n kerstbazaar, dat kon bij ons wel, want Sinter klaas is hier vrijdag al aan gekomen," lichten de dames I. Timmermans en A. Krijger toe. ,,We doen dat altijd zo te gen het einde van november. Je kunt op de bazaar cadeau tjes kopen voor kerst én sin terklaas." De bazaar werd gehouden in de kerk zelf. Een mooi decor voor de in hoofd zaak zelfgemaakte goederen die er stonden uitgestald. Kerstrozen, zelfgemaakte kerstaccessoires en gebreide sokjes en wanten behoorden tot de te kopen waar. Zo'n twintig vrijwilligers zetten zich jaarlijks in om de kerst- bazaar op poten te zetten. Mevrouw Smits bijvoor beeld is het hele jaar aan het breien. Ze is onze superbrei ster," typeren Timmermans en Krijger één van de actie- velingen binnen de kerk. ,,Het team dat hier helpt, is echt heel gezellig en we doen het deels ook omdat je de mensen weer eens bij elkaar krijgt." Naast heel veel zelf gebakken lekkernijen kon den snuffelaars ook voor tweedehandsboeken terecht. Een gedeelte daarvan is af komstig uit nalatenschap. Restauratie Met de kerstbazaar probeert de Hervormde Gemeente geld bijeen te krijgen voor restauratie van het kerkor gel. Daar is een bedrag van 18.000 gulden meegemoeid. Hoewel dat niet op één dag wordt verzameld, zijn beide dames enthousiast over de getoonde belangstelling van de - al dan niet kerkelijke - dorspbewoners. ,,Het is een kleine en loyale gemeen schap. Saamhorigheid is heel tekenend voor Ouwerkerk. Ook als mensen niet kerke lijk zijn, vinden ze toch dat de kerk er wel bijh'oort." ZIERIKZEE - Het Bureau voor Toerisme Zee land heeft een tweede actiekrant, getiteld Zee van Cultuur, uitgebracht. Met een catamaran kusthoppen of het inrichten van een voormalig booreiland voor de Zeeuwse kust zijn enkele van de ideeën die bij zouden kunnen dragen aan ver nieuwing en verbetering van het toeristisch pro duct. Deze ideeën zijn te lezen in de-actiekrant, die recent is aangeboden aan staatsse cretaris economische zaken mevrouw Van Dok-van Weele. De plannen zijn voortgekomen uit het in het voorjaar gepresenteerde ac tieplan Zee van Cultuur. Aan de hand van reacties daarop is de krant samen gesteld. In Zeeland zijn in de zomer onder meer drie regio-bijeenkomsten ge houden. Bovendien zijn ge sprekken met individuele ondernemers gevoerd. Ele menten daarvan zijn terug te vinden in de actiekrant. Belangrijk aandachtspunt als het om kwaliteit gaat, is de toeristische mobiliteit. Na de Zeeuwse pontjes is de bron nog niet opgedroogd, zo blijkt. Er zijn tal van ideeën om het - zelfs inter nationale - kusthoppen te realiseren. Zoals het varen per moderne catamaran van bijvoorbeeld Vlissin- gen naar Scheveningen. Vernieuwing en uitbrei ding van het fjetspadennet is een ander punt. Een net van mini-transferia, opge sierd met Zeeuwse kunst werken, moet de toerist overstapmogelijkheden en vermaak bieden. Ook het doortrekken van een smal spoor stoomtram van Port Zélande naar Renesse en Middelburg en Ouddorp be hoort tot de gelanceerde plannen. Wat de verdere in vulling van het toeristisch product betreft lijkt vooral authenticiteit sleutelwoord te zijn. Bovendien zou meer uit de grote kerken van on der meer Zierikzee en Goes kunnen worden gehaald. Cultuurpaleizen, aldus het persbericht van het Bureau voor Toerisme. Haalbaarheid Hamvraag is de haalbaar heid van alles wat uit het brainstormen tevoorschijn gekomen is. „Samenwer king tussen de verschillen de organisaties en de ver schillende overheden", geeft het bureau aan. Wat financiële ondersteuning betreft, wordt naar het be drijfsleven verwezen. Het projectbureau van het Bu reau voor Toerisme biedt ondersteuning aan diege nen die projecten willen re aliseren. Meer informatie kan worden aangevraagd bij: 0118-659967. ZIERIKZEE - Vanaf 1 januari moeten leners van bi bliotheekboeken een kwartje per boek gaan beta len. Dit als gevolg van een verdubbeling van de leen rechtvergoeding die aan de bibliotheken gevraagd wordt. De bibliotheken op Schou- wen-Duiveland zeggen dat deze verhoging binnen de ei gen begroting niet is op te brengen. De wettelijke leen rechtvergoeding is bedoeld voor de auteurs, illustrato ren, makers van cd's en vi deo's en uitgevers. Bijdrage De invoering van het leen geld geldt voor de bibliothe ken van Bruinisse, Burgh- Haamstede en Zierikzee en is bestemd voor iedereen boven de 18 jaar. Het kwartje per boek dient bij het lenen be taald te worden. Ook voor het verlengen van boeken zal een bijdrage van 25 cent wor den gevraagd. De maatregel geldt niet voor de bibliobus. De contributie blijft overi gens gehandhaafd. Met ingang van 1 januari 1998 mogen leners in de Schouwse bibliotheken zes boeken naar keuze meene men en daarnaast nog twee tijdschriftafleveringen. Boete De Zeeuwse openbare biblio theken gaan bekijken of er andere mogelijkheden zijn voor de nu bestaande tarie venstructuur van contribu tie, boete en leengeldvergoe ding. Dit als onderdeel van het project Lenen Loont, waar bij kwaliteitsverbetering van de dienstverlening door de Zeeuwse bibliotheken voorop staat. De Vlissingse Openbare Bibliotheek fun geert hierbij als proeflocatie. Deze bibliotheek zal in het najaar van 1998 van start gaan met een geheel nieuwe aanpak. Alle bibliotheken in Neder land moeten voor het uitle nen van schiftelijke materia len in 1998 21,5 miljoen gulden betalen. Mevrouw I. Dekker, directeur van Oosterschelde Thuiszorg heeft met een druk op een knop de fontein in werking gezet. Ach ter haar directeur Ph. van Doorne en uiterst rechts wethouder P. Berrevoets-Ringelberg. (Foto: Marij/ce Folkertsma) OOSTERLAND - Beter Wonen-voorzitter F.K. Vos hield het op 'stronthoop' als oorspronkelijke bete kenis van Saele. Wethouder P. Berrevoets-Ringel berg had in de boeken 'burcht' gevonden. In de toe komst zal De Saele echter bekend staan als een fraai servicewoningencomplex voor senioren in Ooster land. Met het inwerkingstellen van een fontein in de binnen tuin van het complex ver richtte mevrouw I. Dekker, directeur van Oosterschelde Thuiszorg, vrijdag de officië le opening van het miljoe nenproject, dat 41 huurwo ningen, een servicecentrum en 16 koopwoningen bevat. De eerste bewoners arriveer den overigens al in juli van dit jaar. In De Saele kunnen senioren terecht die staan op een grote mate van zelfstan digheid, maar die als het echt nodig mocht zijn professio nele hulp bij de hand willen hebben. Dit is geregeld in de vorm van een aan de woning gekoppeld zorgcontract. De bewoners betalen hiervoor allemaal zestig gulden per maand bovenop de huur en de servicekosten. „Er is soms kritiek op ons vanwege deze verplichting, want nog niet iedereen heeft de zorg mo menteel nodig, maar alleen zo is die zorg, geboden door 't Opper in Bruinisse en de Oosterschelde Thuiszorg, mogelijk," stelde directeur Ph. van Doorne van Beter Wonen. Hij was een van de acht sprekers die de bewo ners en genodigden ruim twee uur aan hun stoel ge bonden hielden. In zijn openingswoord gaf Beter Wonen-voorzitter, de heer Vos, enkele demografi sche cijfers. De gemiddelde leeftijd van de bewoners is 74 jaar. Van de 40 woningen zijn er 37 verhuurd, waarvan 28 aan eilandelijke bewoners. Zestien van hen waren al huurder bij de woningbouw vereniging. De negen huur ders van buitenaf hadden wel al binding met Schou- wen-Duiveland. Vos: „En zo beantwoordt het complex aan ons doel om te bouwen voor de eigen bevolking.". Slaaf De Saele heeft al een bewo nerscommissie en in M. Steenpoorte heeft die een mondige ^voorzitter. Steen poorte kaartte tijdens zijn toespraak enige punten van kritiek aan. Tegen wethou der Berrevoets klaagde hij bijvoorbeeld over het loop pad van De Saele naar de Sint-Joostdijk. „Wethouder, een voetpad van slik en kok kelschelpen, dat kan toch niet. We hebben al genoeg rotzooi in het gebouw gehad. De conciërge wordt zo een slaaf van de stofzuiger en voor mensen die moeilijk ter been zijn of met boodschap- penwagentjes lopen, is dit toch niet te doen?" Tevens hief Steenpoorte ook een waarschuwende vinger naar zijn medebewoners. Hij deed zogezegd een beroep op verdraagzaamheid. „Ieder mens heeft een plus en een min. Houd dat in de gaten en kijk eerst naar je eigen min, voordat je naar een ander wijst. Het moet niet zo zijn dat je eigen huisje heilig is, en dat de buren zich maar moeten aanpassen. Laten we een voorbeeld zijn voor onze omgeving." Steenpoorte doelde hiermee op situaties die hem ter oren zijn geko men in vergelijkbare com plexen in Zierikzee en Brui nisse. „Daar claimen bewoners vaste plaatsen aan vaste tafels en ontstaat er on enigheid als er eens iemand anders op een 'gereserveer de' stoel gaat zitten. Ook is daar sprake van groepjesvor- ming onder de bewoners," zo vindt hij. „Nu gaat het hier goed, laten we het ook zo houden." Net als zijn medebewoners is Steenpoorte verder uiterst tevreden over het senioren- complex dat fraai ontwor pen, kundig gebouwd en fraai gelegen is. Voor een van zijn problemen kreeg hij namens de wethou der bovendien al een toezeg ging. Berrevoets denkt dat het haar weinig moeite zal kosten om haar collega-wet houder G.J. Van de Velde-De Wilde te overtuigen van de noodzaak van een verhard voetpad. Toestemming Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voordat De Saele er uiteindelijk stond. In eerste instantie wilde de eigenaar van de grond, baron Schimmelpenninck van der Oije, geen toestemming ge ven voor de bouw. Hij wilde liever dat er op de grond iets voor de jeugd gedaan zou worden. Door inspanning van veel mensen en met na me van de voormalig waar nemend burgemeester G. Hokken van Duiveland, ging de baron overstag. Door de lagere subsidies kreeg Beter Wonen vervolgens te maken met hogere kosten (een mil joen gulden meer). „Maar dat wisten we van te voren en we konden niet meer terug, want we willen een betrouw bare partner zijn," aldus di recteur Van Doorne van de woningbouwvereniging. Be ter Wonen heeft plannen om ook in andere kernen derge lijke complexen neer te zet ten. Twee daarvan, in Renes se en Scharendijke, zijn al in' een vergevorderd stadium. RENESSE - De cirkel is rond. Luctor et Emergo uit Renesse en de muziekverenigingen uit Oosterhout en Hoogmade brachten een bezoek aan elkaar. Dit weekend trad de Renesser muziekvereniging - als laatste in de rij - als organisator op. Met een om vangrijk programma presenteerden de drie vereni gingen hun kunnen aan het publiek in het dorpshuis van Renesse. „Het is begonnen met een oud-Renessenaar die naar Oosterhout verhuisde en daar bij de harmonie ging," schetst Luctor et Emergo- voorzitter Adri Padmos de ontstaansgeschiedenis van de uitwisseling. „Hij kwam een keer met een dweilband naar de Renessedag en toen onstond min of meer het idee een uitwisseling te organise ren. Maar het heeft nog jaren geduurd voor het uiteinde lijk iets serieus werd." Één van de leden van de har monie in Oosterhout trouw de met een muzikant uit Hoogmade. Een drieëenheid was het resultaat. In 1995 vond het eerste gezamenlijke concert plaats in Oosterhout en vorig jaar reisde Luctor et Emergo af naar Hoogmade. Dit jaar was Renesse aan de- beurt. Of de reeks uitwisse- lingsconcerten volgend jaar opnieuw van start zal gaan, is niet zeker. „Er liggen meer verzoeken tot uitwisseling, bijboorbeeld met Tholen," vertelt dirigent van het Luc tor et Emergo-orkest H. Blom'. „En het is een kostba re zaak," vult Padmos later aan. Oosterhout moet nieu we kostuums' aanschaffen, dat kost een hoop geld. Ga je met de hele vereniging op pad, dan leg je flink wat geld neer. Dus het is ook een prio riteitenkwestie." Voorlopig was het voor de muziekliefhebber zaterdag nog even genieten. Het aan geboden programma duurde van half twee tot zes. „Het aardige van zo'n uitwisse ling is dat je als korps ook eens ergens anders komt. En je hoort anderen spelen, waardoor je kunt denken: hé, we zijn zo gek nog niet of zij zijn veel beter," somt Blom de voordelen op. Een echte vergelijking is echter niet te trekken, geeft hij aan. „Want de andere orkesten zijn allebei harmonieën en wij zijn een fanfare." Grote finale De verschillende orkesten en slagwerkgroepen lieten van zich horen. Ook trad het jeugdorkest uit Oosterhout voor het voetlicht. Een geza menlijk optreden vormde de grote finale. Gekozen was voor Big City als afsluitende tune. „Ik kies altijd bewust voor een programma dat toe gankelijk is voor het pu bliek. Niet per se makkelijk, want nummers "als Miss Sai gon en Samba de Janeiro zijn moeilijk om te spelen, maar dat hoort als het goed is het publiek niet," aldus Blom. Bijzonder aan het optreden van Luctor et Emergo was de inzet van zanger Wim Voogt. Hij vertolkte My way. „Dat is wel afwijkend van andere korpsen. Het is ook een spe ciaal arrangement, want je moet ervoor zorgen dat je de zanger niet wegblaast. Hij kan het goed," beoordeelt Blom. Advertentie zak 1000 gram van J245" De slagwerkgroep van Luctor et Emergo bracht korte ritmische nummers ten gehore. Bij de wat jongere luisteraars viel dat goed in de smaak. (Foto: Marijke Folkertsma) EDET ULTRA KEUKENPAPIER met kerst/nieuwjaars decoratie 4^ a pak a 3 rollen J JLy vanjWB' Êm KRENTENBOLLEN OF VLOERKADETTEN zak 10 stuks NU ELKE DAG GOED NIEUWS 5 Advertentie Zierikzee wordt een beetje Scharendijke. Want naast Driekleur Makelaars vestigt nu ook Driekleur Verzekeringen zich in 's Landskamer in Zierikzee. Op 28 november sluit het Driekleur kantoor in Scharendijke om op l december weer te open in Zierikzee. Samen en praktisch met Driekleur Makelaars. Op 19 december presenteren beide bedrijven zich gezamenlijk tijdens een open huis van 16.00 tot 21.00 uur en staal 's Landskamer voor u open. aars driekleur verzekeringen Havenpark 40. 's Landskamer, 4301 CE Zierikzee Postbus 404 4300 AK Zierikzee Tel. 0111 416888 Fax 0111 416880 GEWOND SINT MA ARTENSDIJK - Bij een aanrijding tussen een fietser en een automobilist is een 56-jarige Tholenaar ge wond geraakt. Hij botste bij het oversteken tegen een te gemoetkomende auto, be stuurd door een 30-jarige Tholenaar. Vermoedelijk heeft de fietser, die achter een tractor reed, de auto niet aan zien komen. Hij liep een hoofdwond, een hersen schudding en een gebroken pink op. Maandag 24 november Zierikzee Algemene ledenvergadering van de Federatie van Onder nemersverenigingen Schou- wen-Duiveland (FOS) in de foyer van Theater Mondra- gon. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie AIZ in het stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Verkoping ten bate gehandi captenzorg. Kerkzaal Gere formeerde Gemeente in Ne derland. 19.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 25 november Zierikzee Hoorzitting over bestem mingsplan Poortambacht II in het gemeentehuis. Aan vang 16.30 uur. Openbare steunfractieverga- dering GroenLinks. Gemeentehuis, kamer 74 (achteringang). 19.30 uur. Ontmoetingsbijeenkomst Pastoraal op weg met ver standelijk gehandicapten. MFC. 19.45 uur. Bijeenkomst Commissie Vorming en Toerusting Ge reformeerd Hervormd Schouwen-Duiveland. MFC. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergadering VW Schouwse Kust. Hotel Bom. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie ex terne contacten in het stad huis. 19.30 uur. Bruinisse Tijdrede SGP, ds. J. van dér Sleen uit Scherpenisse. Ge reformeerde Gemeente in Nederland. 19.30 uur. Woensdag 26 november Zierikzee Kreaclub De Lichtboei; emailleren. MFC. 13.30 uur. Bijeenkomst Groei en Bloei. Theater Mondragon. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering commissie GGZ/OWMIL in het stad huis. 19.30 uur. Donderdag 27 november Zierikzee Workshop schilderen op tex tiel, De Lichtboei. MFC. 9.00-11.00 uur ANBO-Filmmiddag in ge bouw Paternoster. Paternos terstraat 1.14.00 uur. Lezing met dia's over de Steentijd in het stadhuis. 19.00 uur. Voorlichtingsavond Vrij metselarij. Sint Domus- straat 68.19.30 uur. Burgh-Haamstede Lezing beroepsfotograaf Frank Husslage over reizen Oost-Afrika. Dorpshuis De Schutse. 13.30-15.30 uur. Bruinisse Tentoonstelling vogelvereni ging De Nachtegaal. Dorps huis. 19.00-22.00 uur. Vrijdag 28 november Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 15.00 uur. Klucht 'Wat te doen met twee miljoen?', Eddy van der Schouw Theaterproduk- ties; Theater Mondragon; 20.00 uur. Haamstede Jaarlijkse uitvoering van ge mengd koor Nu met Hope in dorpshuis De Schutse. 19.45 uur. Scharendijke Presentatie voorontwerp plan herinrichting Schou- wen-Oost in de Putmeet. 14.00 uur. Ouwerkerk Opvoering toneelstuk Thuis door Toneelgroep Ouwer kerk. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Tentoonstelling vogelvereni ging De Nachtegaal. Dorps huis. 16.00-22.00 uur. Zaterdag 29 november Zierikzee Bezoek Zwarte Pieten aan kinderboerderij De Punt. 13.00-15.00 uur. HardcoreNight. Brogum. 22.00 uur. Burgh-Haamstede Concert metalband Over the Edge. Big S. 22.00 uur. Noordgouwe Aankomst Sinterklaas, 13.00 uur. Playbackshow in dorps huis. 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3