Streekvervoer Noorden plat Autopremies fors omhoog door overheidsmaatregelen Vuist tegen Verstheater Reeks huiszoekingen companen Etiënne U. Stevige aanpak van fraude kinderbijslag Wethouder niet langer lid van gemeenteraad Premier verliest steun Jeruzalem en Washington Moordaanslag op fietser WATERSTANDEN Dode bij spoorwegwerk Winnie Mandela voor de rechter E. Rechter verbiedt acties havenpool 2 ZIERIKZEESCHE NI Vervolg van pagina 1 „Dus hoe zit het met de leef baarheid daar? In de zomer zal dat vast geen problemen opleveren, maar de meeste maanden van het jaar wordt het dan in Haamstede knap stil." Volgens de voorzitter van •Vrienden van Westerschou- wen zit het met de bedrijfs economische uitgangspunten wel goed. ,,Ik geloof best wel dat daar over is nagedacht en dat dat allemaal is beargu menteerd, maar hoe zit dat nu met die leefbaarheid? Ik heb het idee dat Burgh- Haamstede steeds meer wordt gereduceerd tot een decor voor toerisme en dat inwoners alleen nog maar als figuranten gelden." Overigens komen de plannen wat vierkante meters betreft niet overeen met het vastge legde maximum. Wat de maximaal toegestane ver koopvloeroppervlakte voor dagelijkse goederen in de kern van Burgh betreft, be ogen de plannen een over schrijding met 100 m2 tot een totaaloppervlak van 1600 m2. De vloeroppervlakte voor totale detailhandel in het boodschappengebied van Burgh bedraagt nu maxi maal 2400 m2. Het nieuwe winkelgebied levert een overschrijding op van 500 m2. Senior beleidsmedewer ker ROEZ van de gemeente K. Uitterhoeve lichtte toe waarom het college van B&W bereid is de maxima te overschrijden. De impuls aan de hoofdwinkelstruc- tuur is het belangrijkste ar gument. De dorpsraad is vooralsnog niet bereid een uitspraak te doen, zo bleek tijdens de bijeenkomst. Bij monde van K. Boogerd werd bekend gemaakt dat eerst onderzoek naar het stand punt van niet-aanwezigen zou worden gedaan. Justitie op spoor miljoenen AMSTERDAM (ANP) - Justitie heeft maandagoch tend zeventien huiszoekingen verricht, onder meer in de woningen van drie verdachten die momenteel in Amsterdam terechtstaan met Etiënne U., ver meend leider van een omvangrijk drugssyndicaat. De zoekingen vonden plaats in het kader van het straf rechtelijk fincancieel onder zoek (SFO) dat tegen de man nen wordt verricht. Dit maakten de officieren van justitie F. van Straelen en P. Bender maandagoch tend bij de voortzetting van het proces-U. bekend. Behalve in de woningen van de drie verdachten (in Am sterdam en Nederhorst den B^rg), zijn invallen gedaan bij boekhouders, accoun tants en „financiële instel lingen". Ook bij pornobaron Charles G. is huiszoeking ge daan. G. heeft volgens de of ficieren hypotheken ver strekt- aan de verdachten C.C. en L.C. Het SFO vindt afzonderlijk van de strafzaak plaats. De officieren hebben besloten tot invallen over te gaan voordat zij de verdachten meedeelden dat er een vorde ring ter ontneming van hun criminele winsten zou wor den ingesteld. Hiermee moest worden voorkomen dat de verdachten bewijsma teriaal zouden laten verdwij nen zoals vorig jaar. Toen waren zij tevoren op de hoog te van invallen. Vele miljoenen Het Openbaar Ministerie is recentelijk op twee afge schermde Zwitserse bankre keningen met een saldo van vele miljoenen gestuit, aldus de officieren. De rekeningen zijn volgens justitie van ver dachte L.C. en inmiddels ge blokkeerd. De Zwitserse au toriteiten zijn eveneens een onderzoek gestart. Kritiek Netanyahu zwelt aan JERUZALEM (AFP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu dreigt zowel in eigen land als in de Verenigde Staten alle steun te verlie- Zondag nam zijn steun en toeverlaat achter de scher men, kabinetschef Avigdor Lieberman, ontslag. Tot overmaat van ramp bleek ook nog eens dat Netanyahu het vertrouwen heeft verlo- pen van de Amerikaanse pre sident, traditioneel Israels tróuwste bondgenoot in het buitenland. De zondag afgetreden Lie berman geldt als het eerste slachtoffer van de opstand binnen de Likud-partij. Hij bekleedde vanaf het aantre den van de regering-Net any- ahu in juni 1996 zijn advi seursfunctie. Hij kreeg de laatste tijd steeds meer kri tiek te verduren van minis ters en Likud-leden. Top stukken van de partij proberen Netanyahu af te zetten omdat hij teveel macht naar zich toe zou trek ken. Zij zien Lieberman als zijn handlanger. Ondertussen lijken de rela ties tussen. Netanyahu en Clinton op een dieptepunt beland. Had Clinton onlangs geen tijd om Netanyahu te ontvangen, hij had dit week einde wel alle tijd voor diens voorganger Shimon Peres en de weduwe van de vermoor de ex-premier Yitzhak Ra bin, Lea. Israëlische kranten schreven zondag dat Clinton de Israëlische premier niet meer vertrouwt. De president vindt boven dien dat Netanyahu de Ame rikaanse belangen in het Midden-Oosten schaadt. ZAANDAM (ANP) - Een 29-jarige Zaandammer heeft zondag bekend dat hij op 17 november een 47- jarige man uit Westzaan heeft neergeschoten. Het slachtoffer overleed dit weekeinde in een Amster dams ziekenhuis aan zijn verwondingen. De man uit Westzaan reed vo rige week maandag op zijn fiets, toen hij twee maal on der vUur werd genomen. Hij werd getroffen in zijn hoofd en hals. De politie tast nog in het duister over het motief van de dader, die afgelopen woensdag werd aangehou den. Tijden cn standen volgens gctijdctabcl Hydro-metcoccntrum Zeeland t.o.v, NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand lijd stand ZIERIKZEE 25 nov. II.55 118 05.40 - 98 18.10 -123 ROOMPOT BUITEN 25 nov. II.10 Ill 04.50 -91 23.35 134 17.25 -115 'BkUlNlSSE 25 nov. 12.10 130 05.35 -105 18.10 -129 WEMELDINGE 25 nov. 12.05 130 05.45 -109 18.20 -134 Springtij: 2 december Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Banenverlies gevreesd door toenenemende concurrentie GRONINGEN (ANP) - Het streekbusvervoer in Gro ningen, Friesland en Drenthe is maandagmorgen om tien uur plat gegaan. Chauffeurs van de bus maatschappijen Veonn en Gado hebben het werk tot drie uur 's middags massaal neergelegd uit protest tegen dreigend banenverlies als gevolg van toene mende concurrentie in het streekvervoer. In de loop van maandagoch tend bleek, dat vrijwel alle chauffeurs aan aan de werk onderbreking deelnemen. Vanaf de busstations in Gro ningen, Leeuwarden en As sen vetrokkken vanaf tien uur nagenoeg geen streek bussen meer. Stakende bus chauffeurs blokkeerden va- naochtend het NS-station Groningen geblokkeerd, zo dat eventuele werkwillige chauffeurs de weg niet op kunnen. Volgens woordvoerder Bruins Slot van de Fries/Drentse streekvervoerder Veonn re den er aanvankelijk nog wel enkele bussen, maar die maakten slechts hun rit af. „We kunnen de passagiers bezwaarlijk midden tussen de weilanden uit de bus zet ten." De leden van de Vervoers- bond FNV-Noord besloten zondagavond tot de werkon derbreking tijdens een druk bezochte ledenvergadering in Groningen. Dé Vervoers- bond van het CNV is solidair met de actie. De bonden eisen harde werk- gelegenheidsgaranties bij de komende aanbestedingen in het noorden. Die aanbeste dingen stellen binnen- en buitenlandse vervoerbedrij ven in de gelegenheid om in te schrijven voor exploitatie van het openbaar vervoer. Dat leidt volgens de bonden tot concurrentie en tot fors banenverlies. Het stadsvervoer in Hooge- veen en het streekvervoer in het Groninger Oldambtge- bied worden de komende we ken opengesteld voor die concurrentie. Volgend jaar zijn het zuidoosten en zuid westen van Drenthe aan de beurt. Volgens FNV-districtsbe- stuurder R. Hoekzema moet al het personeel in de aanbe- stedingsgebieden worden overgenomen als het vervoer naar een nieuw bedrijf gaat. „Dat was twee jaar geleden ook het advies van de com missie-Laan die door de mi nister was ingesteld. Maar Jorritsma weigert de bepa lingen van de commissie op te nemen in de ontwerp-ver- voerswet", aldus de FNV-be- stuurder. In de bestekken bij de aanbe stedingen hebben de provin cies de aanbevelingen niet verwerkt. De provincies vin den dat het Burgerlijk Wet boek voldoende garanties biedt. De Vervoersbond wil dat de provincies de voor stellen van de commissie- Laan voor woensdag overne men. Zo niet, dan volgen er stakingen van 24 uur. Rover De reizigersvereniging Ro ver is tegen de werkonder breking. Die staking dupeert de reizigers en niet minister Jorritsma, tegen wie het pro test is gericht. Rover onder schrijft de bezorgdheid van de werknemers over de ont wikkelingen in het openbaar vervoer. Toenemende con currentie en marktwerking kunnen nadelig zijn voor de reizigers. Maar de bonden zijn volgens Rover rijkelijk laat met hun protest. De Tweede Kamer heeft in het voorjaar al ingestemd met regionale aanbestedingen. Automobilisten zijn binnenkort altijd, aansprakelijk bij letsel van fietsers of voetgan gers. Daardoor moeten de verzekeringspremies omhoog. (Archieffoto) DEN HAAG (ANP) - De premies van autoverzeke ringen zullen drastisch omhoog moeten als gevolg van nieuw overheidsbeleid. De gemiddelde pre mie van een WA-verzekering voor motorvoertui gen ligt riii op 600. Het Verbond van Verzeke raars verwacht dat daar binnenkort ruim 100 bijkomt. Het plan van het kabinet om automobilisten te verplich ten schade van fietsers en voetgangers te vergoeden ongeacht de vraag wie gehuld heeft, maakt volgens de verzekeraars een pren- mieverhoging met 55 per jaar nodig. De uitbreiding van het verhaalsrecht in de arbeidsongeschiktheidsver zekering, die op 1 januari in gaat, maakt een premiever hoging van ongeveer 48 per polis nodig. De verzekeraars erkennen dat een goede bescherming van zwakke verkeersdeel nemers van belang is. Aan de andere kant wijst het ver bond erop dat consumenten er moeite mee hebben dat fietsers en voetgangers na een ongeval altijd schade loos worden gesteld. Met een dergelijke aanpak heeft 84 procent van de Nederlan ders moeite, zo is volgens het Verbond van Verzeke raars uit onderzoek geble ken. De verzekeraars vin den dat in de aanpak die het kabinet voor ogen staat niet duidelijk is in hoeverre fiet sers en voetgangers verant woordelijk zijn als zij auto mobilisten letselschade .toebrengen. In het wets voorstel wordt dit aan de rechter overgelaten. De au tomobilist moet dus maar afwachten of hij schadever goeding ontvangt voor letsel dat hij buiten zijn schuld heeft opgelopen. In het wetsvoorstel staat dat een zwakke verkeersdeelne mer aan wie opzet of bewus te roekeloosheid is te ver wijten niet voor vergoeding van letselschade in aanmer king komt. Het Verbond van Verzeke raars denkt dat het er in de praktijk op neer zal komen dat in nagenoeg 100 procent van de gevallen de schade zal worden vergoed. Het Verbond denkt dat de rech ter een zwakke verkeers deelnemer niet snel in de kou laat staan, zelfs al is het een dronken fietser die door rood licht rijdt. De uitbreiding van de ver- haalsmogelijkheden bij uit keringen wegens arbeidson geschiktheid zal in ieder geval volgend jaar al tot een premieverhoging leiden. Het Verbond adviseert zijn leden tot een verhoging met 8 procent, in de praktijk on geveer 48. In de toekomst kunnen uitkeringsinstan ties de hele uitkering verha len, terwijl dat nu alleen nog kan voor het deel dat boven de hoogte van de AAW-uit- kering uitgaat. Voor een verplichte ver- keersverzekering voor iede re verkeersdeelnemer voe len de verzekeraars niet veel. Dit ideetje van ANWB en Veilig Verkeer Neder land zou volgens het Ver bond neerkomen op een be drag van f 1250 per jaar voor een gemiddeld gezin. De ge dachte erachter is dat ieder een voor zijn eigen schade verzekerd is. Volgens de verzekeraars is de naleving van zo'n verzekeringsplicht zonder legitimatieplicht niet te controleren. Niet bestaande Turkse kinderen DEN HAAG (ANP) - De fraude met kinderbij slag, die afgelopen weekeinde aan het licht kwam, blijkt betrekking te hebben op in Neder land verblijvende Turken, die het ten onrechte doen voorkomen dat ze kinderen hebben in Tur kije. De Sociale Verzekerings bank zal dan ook het Neder landse Openbaar Ministe rie inschakelen als ver denkingen bestaan tegen bepaalde mensen. Bovendien heeft het minis terie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid maan dagmorgen met de Sociale Verzekeringsbank afge sproken dat overleg zal worden gevoerd met het ministerie van Buitenland se Zaken en met de Turkse autoriteiten over het' inten siever bestrijden van frau de. Nederland heeft een ver drag gesloten met Turkije dat voorziet in afspraken over bestrijden van sociale fraude. Het bijbehorende handhavingsprotocol zal binnenkort worden onder tekend, aldus het ministe rie. Wetsvoorstel Bovendien gaat er maan dag een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer dat be paalt dat alleen uitkerin gen kunnen worden ver strekt aan mensen die in Nederland verblijven of die verblijven in landen waar mee ons land een handha- vingsverdrag heeft afgeslo ten om fraude tegen te gaan. DEN HAAG (ANP) - Wethouders moeten niet langer tevens gemeenteraadslid zijn. Dat adviseert de Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB) aan minis ter Dijkstal van Binnenlandse Zaken. gemeente burgermeester en wethouders) qua bevoegdhe den en zelfstandigheid een afgeleide van het algemeen bestuur (de gemeenteraad). Wethouders maken nu deel uit van de gemeenteraad en stemmen dus mee over hun eigen voorstellen. Ze zijn niet alleen invloedrijk, maar controleren zo ook zichzelf. Als een gemeenteraadslid wethouder wordt, zou die uit de gemeenteraad moeten stappen. Zo ontstaat een si tuatie die enigszins verge lijkbaar is met die in de Tweede Kamer, waar de mi nisters geen deel uitmaken van de Kamer en dus ook niet meestemmen. De ROB vindt dat deze moge lijkheid nog past binnen het huidige zogeheten monis tisch bestel. In zo'n bestel is het dagelijks bestuur (in de Niet in bestel Het kiezen van wethouders van buiten de raad, mensen die dus niet eerst gekozen zijn door de bevolking van de gemeente, past niet in ons monistisch bestel. Boven dien blijkt het in de praktijk mogelijk, althans in Amster dam en Rotterdam, om ook mensen van buiten de lokale politiek aan te trekken als wethouder, aldus de ROB. BREDA (ANP) - Een baan- werker is maandagochtend bij werkzaamheden langs de spoorlijn Breda-Prinsenbeek door een trein aangereden en overleden. Volgens een woordvoerder van de politie was het slacht offer samen met twee colle ga's bezig om in opdracht van de NS kabels te trekken. Over de toedracht is verder nog niets bekend. Het trein verkeer op de lijn Lage Zwa- luwe-Breda ligt in verband met het onderzoek stil. JOHANNESBURG (RTR/ANP) - Winnie Man- dikezela-Mandela, de ex- vrouw van president Nelson Mandela, is maandagmorgen voor de Waarheids- en Ver zoeningscommissie in Jo hannesburg verschenen. Zij moet zich verantwoorden voor de moord op de jonge Stompie Seipei in 1988. Winnie Mandela, gekleed in een mantelpak met parelket ting, werd bij haar aankomst voor het gebouw van de com missie Mandela omhelsd door aanhangers. Suske en Wiske 'DE MOMPELENDE MUMMIE' door Willy Vandersteen WEERSVOORUI Woensdag Zonneschijf Kans op net Min.temp.2j, Mid.temp. 6 g« Windkracht zJH Donderdag Zonneschijn 1(^1 Kans op neerslat I Min.temp. 2 grad I Mid.temp. 7 grade H Windkracht zuid 31 I Vrijdag Zonnescbijn710% Kans op neerslag 141 I Min.temp.4graden Mid.temp. 9 graden H Windkracht z.west 3 v I ZON- EN MAANSTANDEN 25 nov. Zon op 08.17, onder 16.36 Maan op 02.53, onder 14.54™ Nieuwe maan: 30 november (03.15) HETWEEROVERZICHT DE BILT - In grote delen van het land hangt een grijze wolkendeken. Soms is de bewolking wat dikker en valt er wat lichte motregen, op ande re momenten is ze dunner en klaart het voorzichtig op. Ook vannacht kunnen zich wat opklaringen voor doen en de temperatuur daalt op die momenten in het binnenland tot dichtbij het vriespunt. Vlak aan zee is het minder koud. Bovendien waait het daar vrij krachtig, vanuit het zuid oosten, boven land staat een over wegend matige wind. Morgen ver andert er weinig aan het weer. Rond een hogedrukgebied boven Scandi navië handhaaft zich bij ons een zuidoostelijke stroming. De wolken bepalen het weerbeeld en op de meeste plaatsen is het droog, 's Middags loopt het kwik op tot een graad "of 6. Na morgen lijkt de kans op neerslag met een naar zuidwest draaiende wind wat groter te wor den. Bovendien is de aanvoer van over zee wat minder koud en zitten er maxima van zo'n 9 graden in. ROTTERDAM (ANP) - Werk nemers van SHB mogen geen acties meer voeren bij het containeroverslagbedrijf ECT. Dat heeft rechtbankpresi dent mr. J. Mendlik maan dag bepaald in een kort ge ding dat ECT tegen actievoerende SHB'ers had aangespannen. ECT eiste een verbod op met name poortblokkades door SHB'ers die- zo protesteren tegen de reorganisatie van de vroegere havenpool. De ECT is al verschillende keren het doelwit geweest van acties. Afgelopen vrijdag nog blok keerden actievoerders uren lang de Deltaterminal op de Maasvlakte BOTLEKTUNNEL ROTTERDAM (ANP) - De Botlektunnel in Rotterdam is als gevolg van een ongeval afgesloten in de richting van het Europoortgebied. Het verkeer wordt omgeleid. Rond 10.45 uur klapten twee vrachtwagen op elkaar. Een van de chauffeurs raakte licht gewond. De tunnel is vervuild met dieselolie. ZIERIKZEESCHE RH NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag lot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11 -30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakftarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?%B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2