Zonetarief voor VVV-leden Onenigheid over opvang van rot- en brandganzen Lichte aanpassingen in Poortambacht en Malta Asielzoekers Ouwerkerk vertrokken naar Zutphen Burgers klagen meest over onbeantwoorde brieven Themabijeenkomst GGD geneesmiddelen vrouwen TV Zeeland in de ether Huwelijksparen in't zonnetje Jubilarissen CNV vloerbedekking AGENDA VRIJDAG 21 NOVEMBER 1997 NR 26287 3 Na ruim twee weken in Hubertushoeve OUWERKERK - De achttien asielzoekers die de af gelopen weken in de Hubertnshoeve in Ouwerkqrk waren ondergebracht, zijn overgeplaatst naar het opvangcentrum in Zutphen. De mensen zijn maan dag vertrokken en hebben 18 dagen in Ouwerkerk doorgebracht. In de vakantiehuisjes van de familie Van Damme zaten gezinnen uit Afghanistan en Joegoslavië en mannen uit Irak en Libië. De verhuur verliep via het Rotterdamse bureau Zeeland Recreatie Charter die verder nog geen projecten voor asielzoekers in Zeeland heeft uitstaan. ,,Het COA zat met een be hoorlijke krapte en heeft daarom een beroep op ons ge daan," aldus een woordvoer der. Hubert van Damme toonde zich positief over hét project. ,,De begeleiding was correct. Het is uitstekend gegaan. Al kon je wel merken dat de mensen wat gespannen* wa ren, maar dat is ook logisch in hun situatie. Het is voor die mensen natuurlijk alle maal wat vreemd." Wat meegespeeld heeft bij de opvang is dat de vrouw van Hubert lid is van Amnesty International, een organisa tie die zich inzet voor hulp aan politieke gevangenen en vluchtelingen. Van Damme: ,,Je kunt hulp alleen met je mond beleiden, maar zo kun je daadwerkelijk wat doen." Van Damme sluit niet uit dat er in de toekomst opnieuw een beroep op de verblijfs mogelijkheden in de Huber tushoeve wordt gedaan. Na hoorzittingen verkeersveiligheid ZIERIKZEE - Er komt waarschijnlijk geen ver keersdrempel in de Haringvlietstraat voor de RSG. Het college zegt hier geen geld voor te hebben. De drempel was een wens van de bewoners van Poort ambacht op de inspraakavond over de verkeersvei ligheid. Naar aanleiding van de hoor zittingen in Poortambacht en Malta zijn de voorgenomen maatregelen licht gewijzigd. Het college wil voor de beide wijken samen in totaal 120.000 gulden beschikbaar stellen. Dat is 20.000 gulden meer dan begroot. De raad moet in december nog met het voorstel instemmen. In het voorjaar 1998 moet met de werkzaamheden worden begonnen. In Malta begint de 30-kilome- terzone, komende vanaf 't Sas, al op de Scheepstimmer- dijk en deze loopt door tot de kruising bij de Grachtweg. Ook op de Grachtweg zelf mag in het vervolg niet har der dan 30-kilometer worden gereden. Voor het hele ge bied geldt dat borden plaat sen niet genoeg is. Op korte afstanden zullen verhogin gen worden aangebracht. Die zijn volgens VVD-wethouder Veerhoek verplicht. „Als je een 30-kilometerzone instelt, moet je ook maatregelen ne men, zodat het ook lastig wordt om inderdaad harder te rijden." Bij gemeente Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Bij de gemeente Schouwen-Duive- land werd in de periode van 1 mei tot 15 oktober 1997 het meest geklaagd (zeven keer) door inwo ners over brieven die niet beantwoord werden. In totaal kwamen 21 klachten binnen. Dat blijkt uit de managementsrapportage van de gemeen te. Verder klaagde de bevol king over behandeling door ambtenaren (5), niet nage komen toezegging (1), af wikkeling subsidieaan vraag woningverbetering (1), benoemingsbeleid amb tenaren burgerlijke stand (1), bereikbaarheid weg (1), parkeervergunning (1), de poneren grof vuil (1), opha len grof vuil (1), geen ver melding in gemeentegids (1) en onderhoud openbaar groen (1). Alle klachten werden bin nen de daarvoor gestelde periode van zes weken afge handeld. Als een klacht niet binnen die termijn kan worden afgerond, wordt de klager hiervan op de hoogte gesteld. Over bestuurders - wethouders of burgemees ter - werd in bovengenoem de periode niet geklaagd. Voor klachten over be stuurders geldt een afhan delingstermijn van tien we ken. In dit geval fungeert de commissie Algemene en Interne Zaken als klachten commissie. De gemeente Schouwen- Duiveland heeft twee klachtenregelingen. De ge meenteraad stelde op 27 maart 1997 de klachtenre geling over ambtenaren vast. Deze regeling is op 10 april in werking getreden. Sinds 10 september geldt de klachtenregeling over be stuurders. Deze regeling is op 4 sep tember dit jaar door de ge meenteraad vastgesteld. GOES - De Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) Zeeland houdt donderdag 27 november de themabijeenkomst 'Vrouwen hoeven niet alles te slikken' in haar onderkomen aan de Westwal 37 in Goes Vrouwen gebruiken in verge lijking met mannen .vaker geneesmiddelen. Volgens de GGD gebruiken ze genees middelen vaker onjuist en in gevallen waarin dat niet echt nodig is. Dat kan samenhan gen met de gezondheidssitu atie van vrouwen, maar het kan ook liggen aan de com municatie tussen hulpverle ner en patiënte. Op de thema bijeenkomst wordt verteld wat de patiënte kan ver wachten van geneesmidde len en hoe zij kan overleggen met arts en apotheek. Geneesmiddelen Aan de orde komen onder werpen als werking en bij werking van geneesmidde len, het combineren van me dicijnen en het gevaar van gewenning. Ook inzicht in de kosten van geneesmiddelen is een aandachtspunt. Verder is er aandacht voor door vrouwen veel gebruikte mid delen zoals hormoonprepara ten en middelen tegen bo- tontkalking. Naast allerlei informatie krijgen de bezoekers tips over het bewaren en weg doen van geneesmiddelen en het opvolgen van de aanwij zing op het etiket. Verder is er gelegenheid om vragen te stéllen. Belangstellenden kunnen zich opgeven voor de bijeenkomst, die om 10.30 uur begint, via telefoon 0113- 249434. Nieuwe VW moet meer inkomsten genereren pe VVV vraagt via een tarief systeem volgend jaar een hogere contributie aan haar leden. ZIERIKZEE - De meeste leden van de VVV op Schouwen-Duiveland kunnen per 1 januari 1998 een contributieverhoging tegemoet zien. Dit als gevolg van de hogere kosten die de nieuwe VVV krijgt na de fusie tussen de huidige vijf VVV's op het eiland. Dit blijkt uit een door de fusiecommissie verspreide nieuwsbrief. De verhoging is een direct ge volg van de wens van de ei- landelijke recreatieonderne mers om te komen tot een goed gestructureerde VVV met een bedrijfsmatige aan pak. „De ondernemer^ op Schouwen-Duiveland heb ben aangegeven hoe zij vin den dat de nieuwe VVV er uit moet zien. Als dat gehono reerd wordt, moet je ook je schouders eronder zetten," aldus H, van Oost, woord voerder van de Vereniging Camping Bedrijven. In to taal moet er komend jaar volgens Van Oost 30 procent meer geld aan contributie bij de VW binnenkomen. Dit betekent overigens niet dat elk van de ruim 900 VVV- leden op Schouwen-Duiven- land volgend jaar bijna een derde meer gaat betalen. Naast een vast basisbedrag per bedrijf of onderneming komt er een toeslag voor ver schillende diensten. De prijs voor die toeslagen is op het hele eiland verschillend. Hiertoe heeft de fusiecom missie onder leiding van no taris W. Klaassen een tarief differentiatie ontworpen. Hierbij wordt gekeken naar de ligging, de aard en de grootte van het bedrijf. Een groot vakantiepark in de Westhoek zal op deze manier flink meer gaan betalen dan een kleine sigarenwinkel in Archieffoto Bruinisse. De besturen van de huidige VVV's zullen zich op korte termijn over het ta- rievenvoorstel buigen. Van Oost verwacht van de VCB-ondernemers geen te genstand en ook D. Meulblok van ondernemersfederatie FOS verwacht dat zijn leden maandag op de algemene le denvergadering met het voorstel instemmen. „Maai de nieuwe organisatie moet wel een professioneel karak ter krijgen. Er wordt om ho gere investeringen gevraagd. Dat kan, maar op voorwaar den. De VW krijgt van ons twee jaar om zich waar te maken, lukt dat niet dan hebben ze een probleem," al dus Meulblok. De contribu tieverhoging is een van de middelen die de VW wil aanwenden om tot meer in komsten te komen. Ook wil de VVV zijn commerciële ac tiviteiten uitbreiden en is er om een hogere gemeentesub sidie gevraagd. De gemeente heeft zich hiertoe bereid ver klaard op voorwaarde dat de fusie ook daadwerkelijk op 1 januari tot stand komt. Dat lijkt te lukken, al zal formeel gezien de fusie pas in maart van het volgend jaar beklon ken kunnen worden. „Maar het fusievoorstel zal in de cember worden gedepo neerd. Daarna is het aan de leden om ja of nee te zeggen," aldus Klaassen. Uit de gemeentekas vloeit in volgend jaar 530.000 gulden naar de nieuwe VW. De daaropvolgende drie jaar wordt dat telkens met 40.000 gulden verminderd tot aan het bedrag van 410.000 gul den dat in 1997 voor de toe ristenservice werd uitge trokken. Tegen die tijd moeten ook de leden een zelf de bedrag ophoesten. De nieuwe WV neemt alle rechten en plichten van haar vijf voorgangers over. Het personeel gaat op in de nieu we organisatie. Bovendien zullen drie of vier extra per soneelsleden worden aange trokken. Zij zullen met name worden ingezet bij promotie- en marketingactiviteiten. Meelstraat Het hoofdkantoor van de nieuwe VW krijgt zijn plaats in Zierikzee. Daar wordt ruimte gehuurd in het voormalige gemeentehuis aan de Meelstraat. 'De ko mende fusie moet niet gezien worden als een noodzakelijk en eigenlijk niet-gewenst ge volg van de gemeentelijke herindeling, maar als een uitdaging, een buitenkans, die mogelijkheden schept...,' aldus Klaassen in zijn nieuwsbrief. Boeren versus Zeeuwse Milieu Federatie KERKWERVE -.Binnen de landinrichtingscommis sie Schouwen-Oost is onenigheid ontstaan over de opvang van rot- en brandganzen. Tijdens de verga dering donderdag van de commissie stonden boeren en de Zeeuwse Milieu Federatie lijnrecht tegenover elkaar. De ganzenopvang kwam ter sprake tijdens de behande ling van het concept-pro gramma van eisen voor na tuurontwikkelingsgebied Prunje. Een deel van dat ge bied wordt in de toekomst gebruikt voor de opvang van rot- en brandganzen. Op die pianier hoopt men te voorko men dat de dieren elders de velden kaalvreten en daar mee boeren overlast en scha de bezorgen. Commissielid P. de Koeyer pleitte tijdens de vergade ring voor aanpassing van het beheer van het gebied als in de praktijk blijkt dat de op vangcapaciteit van het ge bied onvoldoende is. Dat kan 'het geval zijn als de popula tie ganzen sterk toeneemt, maar volgens De Koeyer kan het ook voorkomen dat de ganzen het hun aangeboden voedsel in het natuurgebied niet zo smakelijk vinden en alsnog hun heil - ongewenst - op de boerenakker zoeken. Commissielid T. Kramer, vertegenwoordiger van de Zeeuwse Milieu Federatie, wilde daar niets van weten. Afspraak is, zo hield hij De Koeyer voor, dat opvangca paciteit wordt gecreëerd voor hetzelfde aantal ganzen en andere wintergasten als nu Schouwen-Duiveland aandoet. „Als er meer komen dan verwacht kun je daar niet op inspelen. Ik ben geen voorstander van uitbreiding van de opvangcapaciteit van ganzen. Het gaat in het ge bied meer dan om alleen £et opvangen van ganzen. Beheerskwestie „Dan hebben we toch een se rieus probleem," reageerde De Koeyer. „Want de af spraak is ook dat overlast door ganzen voor de land bouw voorkomen wordt." Dat laatste werd beaamd door commissievoorzitter mevrouw A. de Haan. Kra mer was echter onwrikbaar. „Je kunt bij deze plannen geen rekening gaan houden met oorzaken die buiten het gebied liggen. U kunt niet van ons verwachten dat wij eventuele groei van de gan- zenpopulatie opvangen." L.Jobse van de Grontmij - die het programma van eisen voor het natuurontwikke lingsgebied Prunje opstelde - probeerde de gemoederen tot bedaren te brengen met de opmerking dat in het nieuw te ontwikkelen natuurge bied plaats is voor meer rot en brandganzen dan er ooit op Schouwen-Duiveland ge weest zijn. Hij voegde daar aan toe dat eventuele extra opvang geen kwestie is van een andere inrichting van het gebied maar van een andere manier van beheren. Hij schaarde zich achter de stel ling van De Koeyer dat in het natuurgebied omringende landbouwgrond straks geen schade mag ontstaan door vraat van ganzen." Voorzitter De Haan kon niet anders dan constateren dat De Koeyer en Kramer princi pieel van mening verschil den over de ganzenopvang. „Misschien kunnen we aan de Grontmij vragen zich hier nog eens over te buigen," sloot zij de discussie. Voor het overige kwam er slechts op details kritiek op het concept-programma van eisen Natuurontwikkelings gebied Prunje dat uiteinde lijk met algemeen stemmen aangenomen werd. Rot- en brandganzen bezorgen boeren veel overlast. Gewassen zijn vaak niet veilig voor de vraatzucht van de dieren. (Archieffoto) Advertentie Zierikzee wordt een beetje Seharendijke. Want naast Driekleur Makelaars vestigt nu ook Driekleur Verzekeringen zich in 's Landskainer in Zierikzee. Op 28 november sluit hel Driekleur kantoor in Seharendijke om op 1 december weer te open in Zierikzee. Samen en praktisch met.Driekleur Makelaars. Op 19 december presenteren beide bedrijven zich gezamenlijk tijdens een open huis van 16.00 tot 21.00 uur en staat 's Landskamer voor u open. aars driekleur verzekeringen Havenpark 40. 's Landskamer, 4301 CE Zierikzee Postbus 404 4300 A K Zierikzee Tel. 0111 416888 Fax 0111 416880 OOST-SOUBURG Omroep Zeeland Televisie is vanaf maandag ook in de ether. Voorlopig alleen niet een testbeeld. De echte uitzendingen zijn vanaf 1 december met een an tenne te ontvangen. Dit bete kent dat mensen zonder ka belaansluiting de program ma's nu ook kunnen zien. De Nozema heeft een zender geïnstalleerd in dc radio- en tv-toren te Goes. Omroep Zeeland TV zendt uit via het kanaal 54 in de UHF-band op de frequentie 735,25 Mhz. ZIERIKZEE - Een feestmid- dag in theater Mondragon. Dat krijgen alle 85 echtparen die in 1997 hun 50-jarig huwe lijks-jubileum vieren door de gemeente voorgeschoteld. In de voormalige gemeenten was het gebruikelijk dat de burgemeester deze echtparen persoonlijk feliciteerde met deze heuglijke dag. Gezien het grote aantal is persoon lijk bezoek door burgemees ter Asselbergs niet meer mo gelijk. Daarom is gekozen voor één groot feest in Mon dragon en wel op woensdag 26 november. Na de ontvangst met koffie, thee en gebak om 14.00 uur spreekt Asselbergs de gou den huwelijksparen toe. Om 15.00 uur volgt een optreden van de Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt. KAPELLE - Het CNV Rond- om de Oosterschelde houdt zaterdag 29 november haar jubilarissenmiddag in ge meenschapscentrum de Vroone in Kapelle. Leden die 25, veertig, vijftig en zelfs zestig jaar lid zijn worden deze middag in het zonnetje gezet. De zaal is om 13.30 uur open. Advertentie van: van besouw, vorwerk, louis de poortere, tretford. cotton club. bonaparte, etc. 't lange uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zienkzee 0111 413727 Vrijdag 21 november Zierikzee Opvoering 'Circus Cornelia'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering Vrienden van Westerschouwen. Dorpshuis De Schutse. 20.00 uur. Renesse Rolluiken informatiedag. Hubo-Decorette. Tijdens winkelopeningstijden. Brouwershaven Oliebollenverkoop ASV Brouwershaven, vanaf 12.00 uur in Brouwershaven, Drei- schor en Zonnemaire. Bruinisse Presentatie Kroniek 1997 Stad en Lande tijdens na jaarsvergadering. Dorps huis. 19.30 uur. Concert Slipgevaar. Jeugd- sociëteit De Pul. 21.00 uur. Zaterdag 22 november Zierikzee Aankomst Sinterklaas. Oude Haven. 10.30 uur. Workshop fotografie voor vrouwen. MFC. 13.30 tot 16.30 uur. Leerlingenconcert Rinus Verhage in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. 19.30 uur. CJV disco voor de jeugd. Gebouw De Driehoek. 19.30-22.00 uur. Opvoering 'Circus Cornelia'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Concert en CD presentatie interkerkelijk koor Adonaï. Gereformeerde kerk, St. Do- musstraat. 20.00 uur. Serooskerke Mossel-dansantavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Mosselavond Big S, 20.00, met optreden The Amazing Stroopwafels, 22.00 uur. Renesse .Rolluiken informatiedag. Hubo-Decorette. Tijdens winkelopeningsti j den. Sinterklaasintocht. Parkeer terrein Laone. 13.00 uur. Noordgouwe Jaaruitvoering muziekver eniging Con Amore voor ou deren. Dorpshuis. 14.00 uur. Bruinisse Country dansavond voor linedansers. Jeugdherberg De Stoofpolder. 20.00 uur. Zondag 23 november Zierikzee Prijsklaverjassen. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur. Lezing De vreugdevolle be tekenis van klassieke yoga muziek en taal. MFC. 14.00 tot 16.00 uur. Haamstede Optreden van Not James Dean and company in mu ziekcafé Brandenburgh. 15.00 uur. Renesse Uitwisselingsconcert Luctor et Emergo in het dorpshuis. 13.30 tot 18.00 uur. Maandag 24 november Zierikzee Algemene ledenvergadering van de Federatie van Onder nemersverenigingen Schou wen-Duiveland (FOS) in de foyer van Theater Mondra gon. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie AIZ in het stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Verkoping ten bate gehandi captenzorg. Kerkzaal Gere formeerde Gemeente in Ne derland. 19.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 25 november Zierikzee Hoorzitting over bestem mingsplan Poortambacht II in het gemeentehuis. Aan vang 16.30 uur. Openbare steunfractieverga- dering GroenLinks. Gemeentehuis, kamer 74 (achteringang). 19.30 uur. Ontmoetingsbijeenkomst Pastoraal op weg met ver standelijk gehandicapten. MFC. 19.45 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3