Netwerk brandweervrouwen nodig Aardappeloogst goed ondanks hitte augustus ■m Arbeidsvoorwaarden in scheepvaart verbeteren BIBLIOTHEEK Brand in gevangenis Kapelle nog in Duiveland KERKBERICHTEN Winterserie orgelconcerten DONDERDAG 20 NOVEMBER 1997 NR 26286 Nederland tweede producent VOORBURG (ANP) - De productie van aardappelen heeft niet te lijden gehad onder de hittegolf van au gustus. Met een opbrengst van bijna acht miljoen ton aardappelen in 1997 blijft Nederland de tweede .aardappelproducent van de Europese Unie. De op brengst is dit jaar vrijwel gelijk aan vorig jaar. Dat heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) berekend. De beteelde opper vlakte was dit 'jaar lager, maar dankzij een gemiddeld drie procent hogere op brengst per hectare bleef de totale opbrengst stabiel. In Nederland wordt 180.000 hectare land gebruikt yoor de teelt van consumptie-, poot- en fabrieksaardappe len. De opbrengst van con sumptieaardappelen is lager dan vorig jaar. De oogst van fabrieksaardappelen ligt 8 procent hoger, zo raamt het CBS. Met de graanproductie is het beduidend minder ge steld. De opbrengst bedraagt dit jaar bijna 1,4 miljoen ton. Dajt is 12 procent minder dan vorig jaar, maar dat was dan ook een recordjaar. Vooral de wintergranen deden het minder, ook uitgedrukt in opbrengst per hectare. De op brengst van stro nam met dertien procent toe tot 740.000 ton Bieten De opbrengst van peulvruch ten bedraagt volgens de ra ming 16,8 miljoen kilo. Een terruggang van tien procent. Alleen de veldbonen deden het goed. De opbrengsten van de handelsgewassen koolzaad en karwijzaad lig gen lager dan vorig jaar. De productie van suikerbie ten is met drie procent toege nomen. De opbrengst van zaai-uien komt 8 procent la ger uit. Meer personeel aantrekken AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse zee scheepvaart doet er verstandig aan meer oog te hebben voor de wensen van zijn werknemers. De arbeidsvoorwaarden moeten verbeterd worden en de rederijen moeten hun werknemers meer ze kerheid en perspectief bieden. Het was niet een vakbonds man die dit pleidooi don derdag hield op de jaarver gadering van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders. Drs. A. de Korte van orga nisatiebureau Berenschot hield de reders voor dat een beter personeelsbeleid no dig is om in de zeescheep vaart voldoende personeel te kunnen aantrekken. De rederijen kampen, met een groot verloop aan per soneel en hebben juist extra mensen nodig door de toe name van het aantal sche pen dat weer onder Neder landse vlag vaart. Dit laatste is het gevolg van het succes van het maritieme beleid dat minister Jorrits- ma van Verkeer en Water staat vorig jaar inzette. Er dreigt een tekort aan ge kwalificeerd personeel in de zeescheepvaart. Tot 2001 verwachten onderzoekers een tekort van 300 officie ren per jaar. In samenwer king met het ministerie van Verkeer en Waterstaat is er inmiddels een campagne gestart om de populariteit van maritieme opleidingen te vergroten. Als gevolg van het verbe terde maritieme klimaat in ons land hebben zich inmid dels twintig nieuwe rede rijen in Nederland geves tigd. Vanaf de invoering van het nieuwe beleid op het gebied van de zee scheepvaart is de vloot van koopvaardijschepen onder Nederlandse vlag toegeno men met 20 procent. Het pakket maatregelen van Jorritsma behelst naast aantrekkelijke fisca le maatregelen ook moge lijkheden voor rederijen om meer buitenlanders aan boord van Nederlandse schepen te werk te stellen. Vrijdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Kerkwerve Christelijke Bibliotheek Tolle Lege. In Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat. 19.00-20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 10.00-12.00 en 19.00-21.00 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae- te. 14.00-17.00 en 18.30-20.30 Zaterdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00 uur. Maandag Zierikzee Openb. bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 en 19.00-21.00 uur. Dinsdag Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Oosterland Bibliotheek in consistorie Hervormde kerk. 19.00-19.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek DeZaete. 10.00-12.00 en 18.30-20.30 uur. Strip-o-theek (in De Zaete). 18.30-19.30 uur. Woensdag» Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae te. 14.00-17.00 uur. Donderdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00, 14.00-17.00 en 18.30-20.00 uur. Nieuwerkerk Bibliotheek Rehoboth. 18.30- 19.15 uur. ROOSTER BIBLIOBUS Maandag Ren esse Mauritsweg 13.15-14.45 uur. Scharendijke Dijkstraat 15.15-16.30 uur. Dinsdag Brouwershaven Schuitkade 12.45-13.45 uur. Ellemeet Deensestraat 14.05-14.35 uur. Zonnemaire I. M. v. d. Bijlstraat 15.15-16.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis 16.15-17.30 uur. Woensdag Sirjansland Lageweg 11.30-12.00 uur. Oosterland Sporthal 12.45-14.00 uur. Ouwerkerk Ring 14.15-15.00 uur. Schuddebeurs Donkereweg 15.30-16.00 uur. Donderdag Noordgouwe Vijverbergstraat 13.00-13.45 uur. Kerkwerve Vloedstraat 14.00-14.45 uur. Noordwelle Ingridstraat 15.20-15.50 uur. Serooskerke Dorpsplein 16.00-16.30 uur. Renesse Oude Moolweg 16.45-17.30 uur. Brouwershaven Markt 18.30-19.30 uur. Vrijdag Nieuwerkerk Burg. v. Eetenstraat 13.00-14.15 uur. Dreischor Nieuwe Schoolstraat 14.30-15.30 uur. Oosterland Markt 16.00-17.00 uur. Geen breikransje, maar zinvol zolang niet tenminste eenderde personeel een vrouw is AARDAPPELTEELT OUWERKERK - Agrarisch Schouwen-Duiveland houdt donderdag 27 november een bijeenkomst over aardappel teelt in het dorpshuis van Ouwerkerk. C. van Loon ver telt over de Agro Milieu Keur, N.-bemesting, drup- pelbevloeiing, phytophtora- bestrijding en onderwaterge wicht. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. MAASTRICHT (ANP) - In de penitentiaire inrichting Overmaze in Maastricht heeft donderdagochtend een korte brand gewoed in één van de cellen van paviljoen D. De brand is aangestoken I door een gedetineerde. i In verband met de forse rookontwikkeling en de be- I perkte ventilatieruimte heb ben het bewakingspersoneel en de brandweer alle 21 gede tineerden uit het paviljoen moeten evacuei-en. Een aan tal bewakers is met ademha lingsmoeilijkheden ter ob servatie opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Maastricht.Een aantal perso neelsleden is inmiddels weer aan het werk gegaan, enkele anderen verblijven nog in het ziekenhuis. Volgens di recteur J. Gorissen hoefde niemand van de gedetineer den ter observatie naar het ziekenhuis. vrouw is. Dat zegt voorzitter Gerrie Ruijs, elf jaar geleden de eei*- 'ste vrouwelijke brandweer officier en in het dagelijks le ven hoofd van de afdeling preventie van de brandweer in Almere-Stad. Het Net werk komt volgende week dinsdag voor het eerst offi cieel bijeen in Den Bosch. Eerder dit jaar bleek tijdens een door het ministerie van Binnenlandse Zaken speci aal voor hen belegd symposi um, dat de behoefte aan een eigen netwerk onder de brandweervrouwen groot is. ,,We willen een vraagbaak zijn, zowel naar buiten toe, als voor onze eigen leden. Daarnaast kunnen we een bijdrage leveren aan een ver dere integratie van vrouwen bij de brandweer", zegt Ruijs. Hoewel de eerste vrouwen al in het begin van de jaren tachtig hun intrede deden bij de brandweer, zijn ze nog ver in de minderheid. In totaal gaat het om ruim vijfhon derd vrouwen, slechts twee procent van het totaalaantal brandweerlieden. Het me rendeel daarvan werkt bij de vrijwillige brandweer. De afgelopen jaren vertoon de het aantal vrouwen dat een baan ambieerde bij de brandweer nog een stijgende lijn. Nu is die groei er vrijwel uit, zegt voorzitter Ruijs. „We zien het ook als onze taak om vrouwen te stimule ren in deze sector een baan te zoeken." Brandweervrouwen zijn vooral te vinden in de lagere rangen. Het aantal officieren is beperkt. Ruijs schat dat het er niet meer dan twintig zijn. Vrouwelijke comman- ZIERIKZEE - De verwarring rond buurtschap Ka pelle duurt voort. Alle plaatsnaamborden in de ge meente hebben inmiddels als ondertitel 'gemeente Schouwen-Duiveland'. Kapelle niet. Dat blijkt vol gens de borden nog tot de gemeente Duiveland te be horen. Dat is overigens niet het eni ge euvel. Het begint al met de naam van het buurtschap. Kapelle met een K staat er dus op de borden, maar ter plekke ligt wel de Capelle- weg met een C en de buurt schapbewoners zelf houden ook liever een C dan een K aan. De telefoonnummers in K/Capelle beginnen met een 4, gelijk aan die in Zierikzee. In het telefoonboek echter staat het buurtschap onder Nieuwerkerk opgenomen. De postcode voor K/Capelle is 4306, gelijk aan die van Nieuwerkerk, maar....Ou werkerk ligt dichterbij en de bewoners voelen zich ook veel nauwer bij deze kern be trokken. Ze willen overigens ook graag tot de bevolking van Schouwen-Duiveland behoren en belden derhalve al enkele keren naar een ambtenaar op het gemeente huis met het verzoek ook het plaatsnaambord van hun buurtschap aan te passen. ,,Ja, dat zullen we doen hoor," luidde de belofte. Tot nu toe echter is die belofte niet ingewilligd. 'Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Maartensdijk: M. van Kooten te Montfoort. Bedankt voor 't Harde: (2e pred. plaats) J. de Jong te Nijkerk; te Kamerik: M. Messemaker, kandidaat te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Harmeien: C. H. Bax te Ede. Gereformeerde Kerken Benoemd te Grijpskerk: (parttime) als kerkelijk wer ker mevr. T. Sikkema- Stiensma, kerkelijk werker te Woldendorp (SoW), die de ze benoeming heeft aangeno men. Beroepen te Maassluis: E. H. van der Weide te Nijverdal. Aangenomen naar Hauler- wijk: C. A. D. van der Meu- len te Ruinerwold- Koekan- ge. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Zuidwol- de (Gr.): M.A. van Leeuwen, kandidaat te IJmuiden, die bedankte voor Bruchterveld; naar Mariënberg: J. van Tuil teNieuwleusen. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Doesburg en Doetinchem en Nijmegen: drs. A. Wagenaar te Aalten. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Alblasserdam: M. Kareis te Werkendam Drs. A. P. Spaa nam beroep aan BROUWERSHAVEN/ZON- NEMAIRE - Drs. A. P. Spaa, Gereformeerd predikant in Brouwershaven/Zonnemai- re, heeft het beroep dat door Spijkenisse op hem was uit gebracht aangenomen. In Spijkenisse was hij beroepen in de vacature die daar vorig jaar ontstond door het ver trek van drs. H. E. Smit naar Voorburg. Drs. Spaa werd geboren op 25 augustus 1966 en is sinds 1994 predikant in Brouwers- haven/Zonnemaire. BRIDGE KORTGENE - Xn dorpshuis De Pompweie in Kortgene wordt vrijdag 12 december een bridgedrive gehouden. De aanvang is 19.30 uur. In schrijven kan uiterlijk tot woensdag 10 december. Meer informatie is verkrijgbaar bij: 0113-301703. BERGEN OP ZOOM - In de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom gaat zondag 23 novem ber de winterserie orgelcon certen van start. Het spits wordt afgebeten door de Middelburgse organist Bram Beekman. Zijn hele programma werkt hij af op het Ibach-hoofdor- gel uit 1864. Te beluisteren zijn werken uit de Duitse ro mantiek en composities van Nederlandse en Belgische componisten uit de 20e eeuw. Muziek van Brahms, Peeters en Rheinberger passeert de revue. Beekman geldt als goed improvisator en ook dat is tijdens het concert te horen. Het concert begint om 16.00 uur. De deur aan de Kerkstraat verschaft toe gang tot de kerk. DEN BOSCH (ANP) - Het Netwerk voor Brandweer vrouwen is zeker geen breikransje of een pretentie loos koffieuurtje. Het voorziet nadrukkelijk in een behoefte. Het netwerk is nodig en zinvol zolang niet ten minste eenderde van alle brandweerlieden een danten bij gemeentelijke korpsen zijn er niet. Alleen bij de bedrijfsbrandweer van Heineken in Den Bosch staat een vrouw aan het hoofd. Afzien Brandweervrouwen zien vaak meer af dan de manne lijke collega's, denkt Ruijs. Niet omdat ze minder goed zouden zijn opgewassen voor het werk, maar simpelweg omdat ze veel meer in de kij ker lopen. „Zolang we een minderheid vormen, vallen we meer op. Ook bij de brandweer zijn alle ogen ge richt op Kwatta. Als een vrouw een foutje maakt, valt dat meteen op. Overkomt het een man, dan trekt dat veel minder aandacht." Vrouwen kunnen in beginsel alle functies binnen een brandweerkorps vervullen, zegt Ruijs. „Natuurlijk is een man gemiddeld genomen fysiek sterker, maar dat zegt niet alles. De meest ideale uitrukeeneid is een groep mensen met zoveel mogelijk verschillende disciplines en kwaliteiten. Dus ook man nen en vrouwen.11 Ruijs heeft niet het gevoel dat ze de afgelopen elf jaar een kruistocht heeft moeten ondernemen. „Het is wel zo, dat je als vrouw bij de brand weer geen lange tenen moet hebben. Ook moet je flexibel zijn en er begrip voor hebben dat sommige mannen het maar niks vinden:" Buiten de deur Er zijn nog steeds korpsen die vrouwen heel bewust buiten de deur houden, zegt Ruijs heel stellig. Voorbeel den wil ze niet noemen. „Dat heeft geen zin, het zou toch ontkend worden." Daar naast zijn er ook korpsen waar vrouwen het geweldig naar hun zin hebben. „En er zijn plaatsen waar ze vrou wen het leven behoorlijk zuur maken. Dat die niet weglopen komt enkel en al leen omdat ze het werk zo ge weldig vinden. Voor mannen is het vaak de jongensdroom die uitkomt. Nou, iets derge lijks geldt natuurlijk ook voor vrouwen." Ruijs is optimischtisch over de toekomst. „Waar een wil is, is een weg. Ook voor vrou wen bij de brandweer." Som mige mannelijke collega's staan sceptisch tegenover het netwerk. „Die denken dat we verschrikkelijk over ze gaan klagen. Dat is natuur lijk nonsens", zegt Ruijs. Tijdens de eerste officiële bijeenkomst praten de deel neemsters vooral over zwan gerschap en de vraag hoe lang een aanstaande moeder deel mag blijven uitmaken van een uitrukeenheid. „Dat is voor veel vrouwen een heet hangijzer. Daarom staat het als eerste op onze agen da." Schouwen-Duivelands eerste brandweervrouw Anja Boerkoel uit Burgh-Haamstede. (Archieffoto) I A k v y

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7