Tonnen schade door lek Willibrordusschool in actie voor straatkinderen Snackwagen niet welkom bij De Val Werk slachtofferhulp aanzienlijk verzwaard Vaststelling tarieven gemeentebelastingen AGENDA Provincie weigert toestemming Reparatie watertransportleiding Delta in volle gang Boos over transformatorhuisje Stichting Renesse daagt Delta Nutsbedrijven uit Sponsorloop en sponsorfietstocht WÊ*'- - i Meer beroep op hulp Met verwerking 3 procent verhoging Alleen nog goedkeuring raad nodig Opknappen schoolplein Bruinisse kan beginnen Veerhoek wil advies commissie Bezwaren tegen uitbreiding camping Kabbelaarsbank DONDERDAG 20 NOVEMBER 1997 NR 26286 ZIERIKZEE - L. Berrevoets uit Zierikzee krijgt van de provincie geen toestemming om op het parkeer terrein bij De Val een snack-friteswagen neer te zet ten. Met speciale apparatuur wordt een nieuwe - stalen - leiding geboord en wel over een lengte van RENESSE - „Bij de wilde spinnen af," zo oor deelt bestuurslid A. Padmos van de Stichting Rennesse over het ongevraagd plaatsen van een transformatorhuisje door de Delta Nutsbedrij- ZIERIKZEE - Een lek in de watertransportleiding van Haamstede naar Zierikzee kost Delta Nutsbe drijven NV naar schatting 400.000 gulden. De repa ratie is in volle gang en wordt begin volgende week afgerond. Het lek in de transportlei ding werd gesignaleerd door een boer die de grond langs de N59 ter hoogte van Kerk- werve wel erg nat vond wor den. Spoorslags werd een onder zoek ingesteld door beheer der Delta en dat onderzoek bracht aan het licht dat het gedeelte van de transportlei ding dat daar onder de wa tergang doorloopt lek was geraakt. ,,We hebben toen eerst con tact gezocht met de mensen die de leiding in 1979 hadden aangelegd," vertelt L. Gijzel, districtschef gas en water van Delta. „Toen bleek dat die leiding heel diep ligt, zo'n vijf meter onder de grond. De grond is daar erg zacht en om ZIERIKZEE - De leerlingen van de Willibrordus school uit Zierikzee trotseerden gisteren, woensdag, de kou en de nattigheid voor een sponsorloop en een sponsorfietstocht. Doel van de actie: geld bijeen sprokkelen voor straatkinderen in Brazilië. Volgens de wet is het verbo den om op een weg - en daar hoort een parkeerterrein ook bij - een standplaats in te richten voor de verkoop van producten. De provincie kan ontheffing verlenen, maar doet dat richting Berrevoets niet. Volgens de provincie is het parkeerterrein in de eerste plaats bedoeld voor het par keren van auto's van bezoe kers van het daar al jaren ge vestigde restaurant. „Bovendien heeft het een be- Het college van Schouwen- Duiveland wil hiervoor 55.000 gulden beschikbaar stellen. De gemeenteraad moet hier op 18 december nog wel zijn goedkeuring aan ge ven'. Het meeste geld is bestemd voor het schoolplein van De Meerpaal. Voor 44.000 gul den wordt het plein herbete- geld en zullen speeltoestellen worden geplaatst. Ook wil len B&W er doeltjes neerzet ten voor de voetballiefheb bers onder de schoolkinderen. De overige 11.000 gulden is gereserveerd voor het herbestraten van het schoolplein van Öp Dreef. Het opknappen van de De Stichting Renesse kreeg een brief van de Delta waarin het bedrijf aankon digt naast hotel De Zeeuw se Stromen op grond van de stichting een transforma torhuisje te willen plaat sen. Stichtingsvoorzitter C. Veerhoek: „Dat ding staat er al, zo werkt het toch niet. langrijke functie voor het omleiden van het wegver keer indien de Zeelandbrug vanwege calamiteiten of werkzaamheden is afgeslo ten." „Wij zijn van mening dat de ruimte van de parkeerterrei nen uitsluitend bestemd die nen te blijven voor het ge bruik dat bij de aanleg ervan voor ogen stond. Daarin past geen medegebruik voor com merciële doeleinden," oor deelt de provincie. schoolpleinen zou eigenlijk eerder beginnen, maar de verbouwing van de Albert Heijn in Bruinisse, zou het werk hebben opgehouden. Vorige week werd de romme lige situatie op het school plein nog onder de aandacht gebracht door een verontrus te ouder. De losse stoeptegels en losse draden van de ijze ren hekken die het bouwge- bied afschermen, zouden ge vaar opleveren voor de schoolkinderen. Nu de verbouwing van de naastgelegen Albert Heijn zo goed als afgerond is, kan het schoolplein worden opge knapt en kunnen ook de tij delijk verwijderde bomen weer worden teruggeplaatst. reageerde A. Padmos. Er gernis was er ook over het hotel, dat door Delta Nuts ten onrechte wordt aange merkt als eigenaar van de grond. „En dan willen ze voor die 200 gulden ook nog het recht van overpad," gooide Veerhoek nog wat olie op het vuur. De Willibrordusschool werd benaderd door de heer Door nebal, vertegenwoordiger van een Nederlandse organi satie die probeert verbete ring te brengen in het lot van straatkinderen uit Brazilië. „Wij doen elk jaar een pro ject met alle kinderen en dit leek ons bijzonder geschikt," aldus groepsleidster Didi Pesser. Sponsorloop Al snel werd het idee gebo ren voor een sponsorloop van 1 of 7 kilometer voor de kin deren uit de groepen 1 tot en met 5 en een fietssponsor- tocht voor de kinderen uit de groepen 6 tot en met 8. De kinderen moesten zelf spon- Moe maar voldaan keerden sors zien te werven die be reid waren hen voor elke ge lopen of gefietste meter of ki lometer te sponsoren. Dat lukte volgens Pesser won derwel. Geschokt Voorafgaand aan de eigenlij ke actie werd op de school de nodige tijd uitgetrokken om de kinderen over het hoe en waarom van de actie te ver tellen. De leerlingen kregen een diaserie voorgeschoteld en vooral de wat oudere kin deren waren volgens Pesser behoorlijk geschokt door wat ze zagen. „De straatkin deren in Brazilië hebben vaak geen ouders meer, le ven van de vuilnisbak en sla- ren terug van hun fiets er onder die watergang bij te komen is al helemaal moei lijk." Bypass Daarom werd besloten om de oude leiding gewoon te laten liggen en er een nieuwe naast te boren. Met een speciale boormachine werd over een lengte van 230 een gestuurde boring uitgevoerd, waarna een 'pilot' met een diameter van 7,5 centimeter door het aldus ontstane gat werd ge trokken. „Dat is heel goed gelukt. Op één meter van de oude leiding," meldt Gijzel. pen in kartonnen dozen. De kinderen hier hadden echt zoiets van 'daar moeten we iets aan doen'. De schoolleiding vond het belangrijk om dat gevoel op te pakken en het door middel van spelletjes en liedjes nog te versterken. „Toen ze terug kwamen van hun fiets- of wandeltocht waren ze moe, hadden het koud en last van zere voeten. Maar die pijn tjes verdwenen toen ze besef ten hoe het met hun leeftijds genootjes in Brazilië is gesteld," aldus Pesser. De actie was een actie van de complete school, inclusief onderwijzend personeel en een aantal oudei-s. Zij bleven niet achter de kachel zitten, maar liepen en fietsten mee. Wat de actie op gaat leveren wordt voor iedereen een ver rassing, volgens Pesser. „Ik heb werkelijk geen idee. Ik weet alleen dat de kinderen heel veel werk hebben ge maakt van het zoeken van sponsors." iaucitui iu. (Foto: Marijke Folkertsma) - NA: i '0 meter. (Foto: Marijke Folkertsma) Vervolgens moest een 406 millimeter dikke buis door het gat worden getrokken en die operatie verliep minder florissant. „Alles ging goed tot dinsdagmiddag de boor- stang brak. Toen hebben we 's avonds door moeten wer ken om de pijp er weer uit te halen en de boorstang te re pareren." Voor alle zekerheid is de uit het gat getrokken buis met een camera inwendig gecon troleerd op beschadigingen. Deze bleken niet aanwezig Vandaag, donderdag, wordt een laatste test gedaan. De VVD-Wethouder C. Veer hoek, heeft bezwaar tegen de uitbreiding omdat hij vindt dat die onevenredig groot is. „Voor Schouwen-West geldt dat uitbreiding slecht is voor het gebied. Hier gaat het om een camping in een buurtge- meente, dus zijn we terug houdend met ingrijpen. Toch telt het voor mij zwaar. Cam pings die opgeknapt worden en betere voorzieningen krij gen, kunnen er, als het echt niet anders kan, enkele een heden bijkrijgen. Maar als je die beredenering los laat op natuurcamping Kabbelaars- bank, klopt dat van geen kant. Het gaat hier om een gigantische hoeveelheid ex tra eenheden. De berekening klopt volgens mij ook niet. Ze zijn omgekeerd gaan tel len. Ze zijn uitgegaan van 200 ZIERIKZEE - In vervol B&W de belastingtarievc verhogen, adviseert de maandagavond 24 noven aanpassingen. De tarieven voor de onroe- rendzaak belasting worden 5,56 gulden voor gebruikers en 6,95 voor eigenaren voor elke 5000 gulden van de waarde van het te belasten onroerendgoed. Bij de forensenbelasting, waarbij de tweede woning als het belaste object geldt, wordt, na de verhoging, uit gegaan van 155 gulden bij een waarde van 27.000 gul den of minder. Bij een waar de van meer dan 27.000 gul den is het tarief 100 gulden vermeerderd met 0,21 pro cent van de heffingsgrond slag van 155 gulden. Het to taal te betalen bedrag aan forensenbelasting zal per ob ject per belastingjaar echter nooit meer dan 2000 gulden bedragen. I Wie 1 één hond bezit moet pijp wordt onder tien atmos feer druk- meer dan twee keer zoveel druk dan de lei ding normaal moet kunnen weerstaan - gezet en eventu ele lekkages komen dan vol gens Gijzel zeker aan het licht. Vrijdag wordt opnieuw begonnen met het door het gat trekken van de buis en begin volgende week wordt de oude leiding uit- en de nieuwe in bedrijf genomen. Normaal gesproken gaat een watertransportleiding 60 a 70 jaar mee. „En deze ligt er nog geen twintig jaar. Eigen lijk had die veel langer mee moeten gaan," aldus Gijzel. Wat de oorzaak is van de lek kage is niet bekend en vol gens Gijzel ook niet te ach terhalen. „Dat heeft trouwens ook geen zin, want we kunnen de kosten niet verhalen." De nieuwe pijp is gemaakt van staal: inwendig bekleed met beton en uitwendig be kleed met een speciale kunst stof. „Als je een stalen buis op die manier beschermd moet hij gewoon heel lang mee kunnen," stelt Gijzel. „Een stalen leiding is veel sterker en minder kwetsbaar dan die oude stenen leidin gen." Haast Enige haast is bij de repara tie wel geboden want elke dag stroomt nu 200 kubieke meter water weg. Gijzel schat dat alles bij elkaar on geveer 3000 kubieke meter water verloren gaat, hetgeen overeenkomt met een schade van naar schatting 6000 gul den. „Op het totaalbedrag is het een kleinigheid, maar als lekkage niet tijdig ontdekt wordt kan het schadebedrag natuurlijk wel behoorlijk oplopen," aldus Gijzel. De techniek van de gestuur de boring in combinatie met een stalen buis is eerder met succes toegepast bij Bruinis se voor de aanleg van 1275 meter transportleiding. eenheden en vervolgens te rug gaan rekenen welke voorzieningen daarvoor no dig zijn om de exploitatie rendabel te houden. Op Schouwen-Duiveland zijn een heleboel campings die een maximum van tachtig eenheden hebben. Die zijn al lemaal rendabel." Vorige week stemde de raad van bestuur van waterschap de Grevelingen wel in met de uitbreiding. Daar is echter een artikel 19 procedure voor nodig. Veerhoek: „Daarte gen kunnen we in beroep gaan, maar ik wil eerst we ten of de commissieleden RO daar hetzelfde over denken." Veerhoek vermoedt dat ook de Zuid-Hollandse Milieu Fe deratie in ieder geval beroep zal aantekenen tegen de uit breidingsplannen. op liet voornemen van 1998 niet drie procent te nnmissie AIZ/Financiën er over de noodzakelijke voortaan 62 gulden per jaar gaan betalen en voor iedere meerdere hond krijgt de be zitter een rekening van 92,50 gepresenteerd. De drie procent tariefsverho ging wordt verder doorge voerd bij de legesverorde ning, lijkbezorgingsrechten, markt- en standplaatsengel- den, scheepvaartrechten/jachtha ven/haven- en zategelden. De (water)toeristenbelasting valt niet onder de drie pro cent verhoging maar wordt verhoogd van 1 gulden tot 1,05 per etmaal/overnach ting. De vergadering van de com missie AIZ/Financiën wordt gehouden in het stadhuis in Brouwershaven en begint om 19.30 uur. Donderdag 20 november Zierikzee Opvoering 'Circus Cornelia'. Theater Mondragon. 15.00 en 20.00 uur. Vrijdag 21 november Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 15.00 uur. Opvoering 'Circus Cornelia'. Theater Mondragon. 15.00 en 20.00 uur. CJV-Zierikzee. Huis-aan- huis-verkoping 'Peen mee Juun'. 15.30-21.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering Vrienden van Westerschouwen. Dorpshuis De Schutse. 20.00 uur. Renesse Rolluiken informatiedag. Hubo-Decorette. Tijdens winkelopeningstijden. Brouwershaven Oliebollenverkoop ASV Brouwershaven, vanaf 12.00 uur in Brouwershaven, Drei- schor en Zonnemaire. Oosterland Opening servicecomplex de Saele. 15.00 uur. Bruinisse Presentatie Kroniek 1997 Stad en Lande tijdens na jaarsvergadering. Dorps huis. 19.30 uur. Concert Slipgevaar. Jeugd- sociëteit De Pul. 21.00 uur. Zaterdag 22 november Zierikzee Aankomst Sinterklaas. Nieuwe Haven 11.00 uur. Workshop fotografie voor vrouwen. MFC. 13.30 tot 16.30 uur. Leerlingenconcert Rinus Verhage in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. 19.30 uur. CJV disco voor de jeugd. Gebouw De Driehoek. 19.30-22.00 uur. Opvoering 'Circus Cornelia'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Concert en CD presentatie interkerkelijk koor Adonaï. Gereformeerde kerk, St. Do- musstraat. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Mosselavond Big S, 20.00, met optreden The Amazing Stroopwafels, 22.00 uur. Renesse Rolluiken informatiedag. Hubo-Decorette. Tijdens winkelopeningstijden. Sinterklaasintocht. Parkeer terrein Laone. 13.00 uur. Noordgouwe Jaaruitvoering muziekver eniging Con Amore voor ou deren. Dorpshuis. 14.00 uur. Bruinisse Country dansavond voor linedansers. Jeugdherberg De Stoofpolder. 20.00 uur. Zondag 23 november Zierikzee Prijsklaverjassen. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur. Lezing De vreugdevolle be tekenis van klassieke yoga muziek en taal. MFC. 14.00 tot 16.00 uur. Haamstede Optreden van Not James Dean and company in mu ziekcafé Brandenburgh. 15.00 uur. Renesse Uitwisselingsconcert Luctor et Emergo in het dorpshuis. 13.30 tot 18.00 uur. Maandag 24 november Zierikzee Algemene ledenvergadering van de Federatie van Onder nemersverenigingen Schou wen-Duiveland (FOS) in de foyer van Theater Mondra gon. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie AIZ in het stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Verkoping ten bate gehandi captenzorg. Kerkzaal Gere formeerde Gemeente in Ne derland. 19.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 25 november Zierikzee Hoorzitting over bestem mingsplan Poortambacht II in het gemeentehuis. Aan vang 16.30 uur. Openbare steunfractieverga- dering GroenLinks. Gemeentehuis, kamer 74 (achteringang). 19.30 uur. Ontmoetingsbijeenkomst Pastoraal op weg met ver standelijk gehandicapten. MFC. 19.45 uur. Bovendien krijgen we daar eenmalig een vergoeding van tweehonderd gulden voor. Ik denk dat we dat maar eens niet moesten doen. Ik stel voor dat we een brief sturen waarin we zeggen dat dit niet kan." Verontwaardigd Het algemeen bestuur re ageerde verontwaardigd. C. Verton: „Dat hebben ze ook al eens met de aanleg van kabels gedaan." „Een nette brief sturen, want dit is bij de wilde spinnen af," Dwars Na afloop van de vergade ring verklaarde admini strateur D. Kooman van de stichting dat het hartgron dig 'nee' tegen het transfor matorhuis niet uitgelegd moet worden als een poging om de hoteldirectie dwars te zitten. Zoals bekend heb ben de' strichting en het ho tel onenigheid over de hoogte van de erfpacht van de grond en de hoeveelheid te bebouwen grond. De zaak is nog 'onder de rech ter'. MIDDELBURG - Het werk van de vrijwilligers van de Stichting Slachtofferhulp Zeeland is het vorig jaar aanzienlijk verzwaard. Dit blijkt uit het pas uitgekomen jaarverslag 1996. De hogere belasting van de medewerkers wordt veroor zaakt door de toenemende vraag om hulp bij zware cri minaliteit. zelfdoding, ver keersdoden en seksueel ge weld. Met name de nabestaanden van verkeers doden doen steeds vaker een beroep op dc vrijwilligers van de slachtofferhulp. Gedichtenbundel Vorig jaar werd ook de ge dichtenbundel Geen Ant woord gepresenteerd, die in eigen beheer werd uitgege ven. Deze bundel vraagt op een indringende manier aan dacht voor de nabestaanden van verkeersslachtoffers. Vorig jaar deden ruim dui zend verkeersslachtoffers een beroep op medewerkers van de stichting. In 1994 wa ren dat er nog 216. Toeristen vroegen 250 keer om hulp. Daarnaast werden 138 slachtoffers geholpen bij de brand van de Zeeuwse Stro men in Renesse. Ook werd de stichting steeds vaker gecon sulteerd door scholen en in stanties die advies wilden over groepsopvang. BRUINISSE - Als het aan B&W ligt kan begin 1998 begonnen worden met het opknappen van de school pleinen van Op Dreef en De Meerpaal aan de Dreef in Bruinisse. BROUWERSDAM - De commissie Ruimtelijke Or dening moet beslissen of de gemeente Schouwen-' Duiveland in beroep gaat tegen de uitbreiding van camping Kabbelaarsbank van 80 naar 200 eenheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3