Kleurige takken, kleurige schors Nieuwe Corolla bij autobedrijf Mol Maaskant Shipyards bouwt 'snorrekotter' Nieuwe wet op Ouderschapsverlof SPORTSPONSOR WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD BRUINISSE/STELLENDAM - Maaskant Shipyards uit Bruinisse bouwt voor het Urker zeevisbedrijf T. de Boer en Zn een 'snorrekotter'. Het innovatieve vissersschip komt in april volgend jaar in de vaart onder nummer UK 774. De snorrevisserij is een scho ne visserij waarbij kilome ters lange touwen en netten op de zeebodem worden uit gevierd. De vis wordt pas bij het inhalen in het trawlnet gedreven. Slechts een vaar tuig van de Urker vloot vist momenteel op deze wijze. De opdracht voor de bouw van een snorrekotter korryt van de gebroeders De Boer uit Urk. Maaskant Shipyards in Stel lendam gebruikt als basis voor de kotter een casco van Poolse makelij die het be drijf al geruime tijd in voor raad heeft. Het model heeft een afmeting van ruim 33,55x7,50x3,90 meter. Perso neel van Maaskant begon di rect na de ondertekening van het koopcontract met het verwijderen van het stuur huis, de portaalmast en de buiskap van het schip. Stuurhuis Voordat de brug op het mid denschip kan. worden ge plaatst wordt dit aan de ach terzijde grondig aangepast. Het stuurhuis wordt naar vo ren geplaatst om op het ach terschip ruimte te creëren voor de lieren en het visge- rei. Er wordt een uitgebreide verwerkingsinstallatie aan gebracht en er wordt reke ning gehouden met de moge lijkheid om aan boord vis te sorteren, te wegen, te ver pakken en coderen. De trawler wordt voorzien van drie trawllieren voor de bordenvisserij op rondvis en een hoofdmotor van duizend pk om de verstelbare schroef in de machinekamer aan te drijven. De opdrachtgevers maakten ter voorbereiding van het project samen met vertegenwoordigers van Maaskant een studiereis naar Ijsland, het land waar snorrevisse'rs de toon aange ven. CONTACTMIDDAG GOES - De zelfhulporganisa tie 'Ouders van een overle den kind' houdt zaterdag 29 november een contactmid dag in gebouw De Tiende in nieuwbouwwijk Overzuid in Goes. De organisatoren willen deze dag ouders die een kind heb ben verlm'en, kennis laten maken met hun zelfhulpor ganisatie en met elkaar. Na een korte inleiding is er gele genheid om met andere ou ders en grootouders te praten over ervaringen bij en na het overlijden van een kind of kleinkind. De bijeenkomst begint om 13.30 uur. Tijd voor de kinderen ZIERIKZEE - Met een baan èn kinderen, kom je re gelmatig handen tekort. Er gebeurt zoveel dat je soms niet weet waar je het eerst moet beginnen. Veel ouders zouden dan ook graag eens een tijdje minder werken. En dat kan. Als je even méér tijd en energie aan de kinderen wilt besteden, ga je met ou derschapsverlof. Dat is een in de wet vastgelegd recht waarop iedere werknemer, man of vrouw, een beroep kan doen. ROLLUIKEN INFORMATIEDAG RENESSE - In Renesse wordt vrijdag 21 en zaterdag 22 november een rolluiken informatiedag gehouden bij Hubo-Decorette. Daarbij worden verschillende soor ten rolluiken gepresenteerd, onder meer met ronde kap en bedieningsmogelijkheden met behulp van een elektro motor en tijdschakelaar. Me dewerker afdeling zonwe ring R. de Munnik laat dit alles zien. FOTOGRAFIE ZIERIKZEE-Inhet MFC aan de De Huybertstraat in Zie- rikzee wordt zaterdag 22 no- vember een workshop foto- grafie voor vrouwen gehouden met de titel 'Moet een portret altijd mooi zijn?' De leiding is in handen van docente fotografie Ine Bloe men. Aan de orde komen vra gen als 'moet er geposeerd worden?' en 'maak je ge bruik van een flitser?'. Ook de technische aspecten van het fotograferen en het ge bruik van de camera worden besproken. De workshop is een initiatief is van het 8 Maart-Team en wordt gehouden van 13.30 tot 16.30 uur. Voor nadere inlich tingen of aanmelding: tele foon 0111-415433. YOGA-LEZING ZIERIKZEE - Yogalerares Bharathi Devi geeft zondag 23 november een lezing over 'de vreugdevolle betekenis van klassieke yoga, muziek en taal (Sanskriet)' in het MFC aan de De Huybert straat in Zierikzee. Ook ver borgt zij een korte zangreci tal. Aanvang 14.00 uur. Voor nadere inlichtingen: telefoon 0111-414018. VERKOPING BRUINISSE - In de kerkzaal van de Gereformeerde Ge meente Nederland in Brui nisse wordt maandag 24 no vember een verkoping gehouden tep bate van de ge handicaptenzorg. Het betreft een initiatief van de organi satie Schutse. Aangeboden wordt onder meer linnen goed, ondergoed, babyarti kelen, speelgoed en gebreide sokken. Er is ook een tafel met Swipe artikelen. Van 19.00 tot 21.00 uur. Van sponsor Jan P. Boogert kregen de voetballers van het tweede elftal van de sv Duiveland nieuwe trainingspakken. Jan en Mieneke Boogert staan rechts op de foto. Het derde elftal van de sportvereniging Duiveland werd door schoonmaakbedrijf De Jong voorzien van nieuwe trainings pakken. Staand geheel rechts: Henk de Jong. Sinds afgelopen zomer geldt een andere, verbeterde rege ling van het ouderschapsver lof. Nieuw is bijvoorbeeld dat zij nu ook geldt voor mensen met een kleine deel tijdbaan, van minder dan twintig uur per week. Het verbeterde verlof is boven dien flexibeler: je stemt het af op je eigen behoeften en omstandigheden. Een andere vooruitgang ten opzichte van de oude situatie is de verho ging van de leeftijdsgrens. Vroeger gold het recht op verlof alleen voor de verzor ging van kinderen tot vier jaar, nu tot acht. Vaders, moeders en verzorgers kun nen per kind één keer met verlof. Minder of helemaal niet Iedere ouder met een baan ■kan een poosje minder, of zelfs helemaal niet, werken. Direct na afloop van het zwangerschapsverlof, bij voorbeeld. Of in een periode dat een kind een beetje meer aandacht nodig heeft; als het vóór het eerst naar school gaat, of na een verhuizing. Waarom en wanneer je verlof opneemt, dat bepaal je zelf. pe werkgever is altijd ver plicht het verlof toe te ken nen. Maar hij hoeft over de vrije uren geen salaris te be talen. Voor iedere werknemer geldt dat hij een half jaar lang vrijaf krijgt over de helft van de gebruikelijke arbeidstijd. Iemand die nor maal 36 uur per week werkt, krijgt dus achttien uur. Wie doorgaans zestien uur per week werkt, krijgt acht uur vrij. Je bespreekt met de werkgever hoe je de vrije NIEUWERKERK - De natuur en de racewereld. Dat Het voetbalteam WIK 3 van de gelijknamige sportvereniging in Kerkwerve werd door haar sponsors Lederwerken Den Boer Goudzwaard en Transportbedrijf Van de Velde voorzien van een nieuw out-fit. Op de foto bovenste rijd van links naar rechts: L van de Sluis, J. van de Panne, R. Meerdink, C. Ver wijs en S. van der Wekken. Voorste rij: sponsor J. Goud zwaard, J. Schoone, O. de Boer, M. de Boer, B. Bevelander, sponsor A. den Boer, K. Kooman, D. Scheele, K. Fondse, J. van der Linde en sponsor H. van de Velde. Het tweede elftal van de sportvereniging Duiveland werd door autobedrijf Ista uit Oosterland voorzien van nieuwe shirts. Staande geheel rechts: sponsor Anton Ista. uren precies over de week verdeelt. Wat het nieuwe ou- derschapsverlof aantrekke lijk maakt, is dat het zo flexi bel is. Het mag namelijk ook korter of juist langer duren dan zes maanden. Als de werkgever daarmee akkoord gaat, kan men er bijvoor beeld voor kiezen om minder uren verlof per week op te» nemen. Maar dan uitge smeerd over een langere pe riode dan een half jaar. Of je kiest ervoor om het totaal aantal uren in één keer te ge bruiken. Dan neem je het verlof op in een kortere pe riode. Het is dus mogelijk om direct na het zwangerschaps verlof nog eens drie maan den ouderschapsverlof op "te nemen. Minister A. Melk eft van So ciale Zaken is blij dat de nieuwe wet is ingevoerd. Hij vindt het belangrijk dat er meer aandacht komt voor de 'organisatieproblemen' van werkende ouders. De zorg voor huishouden en gezin is vaak lastig te combineren met een baan. Door het opne men van ouderschapsverlof kunnen ouders hun taak in ieder geval tijdelijk een beet je verlichten, zegt hij. De nieuwe wet is vooral be langrijk voor mensen zonder CAO, en voor mensen die vallen onder een CAO waar ouderschapsverlof niet in is geregeld. De wet bepaalt in de meeste gevallen het mini mum. Daarop kan iedere werknemer zich beroepen. Uitgebreider ouderschaps verlof dan in de wet staat mag. Het is nog niet eens zo lang geleden dat een vrouw stopte met werken zodra er een kind kwam. Dat is stukken minder geworden. Vaak is het gewoon nodig dat ouders Het ouderschapsverlof biedt ouders de mogelijkheid om in moeilijke periodes minder of helemaal niet te werken. samen het gezinsinkomen verdienen. En veel moeders vinden het prettig om te blij ven werken, al is het maar parttime. - Corinne van Noorloos (30), directiesecretaresse uit Zie rikzee, is zo'n vrouw. "Een fulltime carrière als huis vrouw? Nee, dat ligt me niet." Toch nam Corinne ont slag. Ze kwam niet in aanmerking voor ouderschapsverlof. Haar zoon is ruim drie maan den geleden geboren, voor dat de nieuwe wet in wer king trad. En Corinne had een parttime baan van twin tig uur per week volgens de oude regels te weinig om in aanmerking te komen voor ouderschapsverlof. Na afloop van haar zwanger schapsverlof dacht Corinne dus weer gewoon voor 20 uur per week aan de slag te gaan. Peter ging naar een kinder dagverblijf. Ze hield het een week vol. ,Ik vond het gewoon te moei lijk. Om zes uur op, dan met een huilende baby van net elf weken naar de crèche. Het was afschuwelijk. Als ik nog eens drie maanden verlof had kunnen opnemen, was het waarschijnlijk beter ge gaan. Peter zat net in een las tige periode, daar had hij dan rustig doorheen kunnen groeien. Onder de huidige omstandig heden had Corinne recht ge had op in totaal 260 vrije uren. Daarmee had z,e nog, eens dertien weken aan 'haar zwangerschapsverlof kun nen plakken. Waarschijnlijk net genoeg om langzaam te wennen aan haar rol als wer kende moeder. Peter zou dan pas met zes maanden naar de crèche zijn gegaan. Of zelfs pas met negen maanden, als haar man John ook nog eens van zijn recht op ouder schapsverlof gebruik had ge maakt. Goed informeren Corinne vindt het jammer dat ze naast het net viste. "Als ik mijn baby nu nog moest krijgen, had ik geen ontslag genomen". Ze raadt iedereen aan zich goed over de mogelijkheden te laten in formeren. "Ik wist bijvoor beeld niét dat er een betere Regeling aan kwam.-Nu hoor- (Archieffoto) de ik pas achteraf dat ook ik, als parttimer, tot aan Peters achtste jaar met verlof had kunnen gaan. Er zat maar één week tussen mijn ontslag en de nieuwe wet. Die had ik eventueel nog wel kunnen overbruggen." In de brochure 'Tijd voor Ar beid en Zorg: Ouderschaps verlof' van het ministerie van Sociale Zaken en Werk- gelegenheid staat alles over het nieuwe ouderschapsver lof Over hoe de omvang van het verlof precies wordt be rekend, bijvoorbeeld. En hoe het verlof moet worden aan gevraagd. De brochure is te bestellen via de Postbus 51- infolijn, telefoon 0800-8051 die op werkdagen gratis te te bereiken is van 9.00 - 21.00 uur. heeft als extra attractie wit te bloemen in mei, gevolgd door zwarte bessen. De win tertakken zijn ongelijkmatig gekleurd: aan de schaduw kant zijn ze geel, aan de zon zijde oranjerood. Van Cornus alba zijn ook nog mooie soorten te krijgen met anders gekleurd blad: 'Au- rea', met geel tot geelgroen blad; 'Elegantissima', met zilverwit gerand blad; 'Gouchaultii', met blad dat eerst geel met roze en later alleen geel gevlekt is; 'Sibiri- ca Variegata', zilvergerand blad; 'Spaethii', bronskleu rig uitlopend, later goudge- vlekt en -gerand blad, soms geheel goudgeel. Een mooie kleine vorm van Cornus sto- lonifera is nog 'Kelseyi', die slechts 75 cm hoog wordt en purperbruine takken heeft. Alle genoemde Cornus-soor- ten worden uiteindelijk zo'n 2-3 meter hoog. De jongere takken hebben echter de fel ste kleur, zodat de oudere takken het best regelmatig weg gesnoeid kunnen wor den, tegén eind maart, voor dat het nieuwe blad ver schijnt. Wat grondsoort betreft zijn ze niet kieskeu rig, ze doen het zowel op vochtige als wat drogere grond. De gekleurde takken zijn erg leuk in boeketten te verwerken en vallen het hele jaar op door hun gekleurde bast, maar in de winter springt die pas echt in het oog. Betula ufilis 'Dooren- bos' is een soort die uitgroeit tot een goedgevormde, matig hoge boom. De boomkroon is ovaal, het blad eveneens. De witte afbladderende bast ziet eruit als papier. 'Dooren- bos' wordt ook voor lanen ge bruikt. Betula nigra, de zwarte berk, komt oorspron kelijk uit de VS. Het wordt een boom met een breed pira midevormige kroon, die op droge en vochtige gronden wil groeien. Het ruitvormige blad is van boven donker groen en aan de onderkant grijzig. De schors van de zwarte berk is niet wit, maar heeft de kleur van melkcho colade! zijn enkele elementen waardoor het internationale ontwerpteam van Toyota zich liet inspireren bij het ontwerpen van de nieuwe Toyota Corolla. driekleur makelaars driekleur verzekeringen Havenpark 40. 's Landskamer, 4301 CE Zierikzee Postbus 404 4300 AK Zierikzee Tel. 0111 416888 Fax 0111 416880 THUREDRIHT BRUINISSE - De inzame ling, die de stichting CJV Bruinisse hield voor de stich ting vakantiehuis Thured- riht, bracht bijna 900 gulden op. Dé inzameling werd ge houden tijdens het Open Huis dat de CJV hield ter ge legenheid van de opening van haar nieuwe clubhuis 'De Kazerne'. Het geld wordt besteed aan de vakantiehuis jes van Thuredriht in Renes se. ZIERIKZEE - Wanneer het laatste blad van bomen en struiken is gevallen, kan de tuin een nogal uitge klede indruk maken. Dan wordt het geraamte van de tuin zichtbaar, waarvan overigens ook de skelet ten van dode vaste planten een belangrijk deel uit maken. Snoei daarom vooral de stengels van hoge re, stevige vaste planten en grassen niet te snel af, ze kunnen het winterbeeld van de tuin zoveel interes santer maken wanneer er rijp of sneeuw op ligt. Ook eventuele misser zijn nu veel beter te zien. Het is daarom een goede tijd om bo men en struiken te planten of te verplanten. En het is een gelegenheid om de soorten aan te planten, die juist nu op hun mooist zijn door de kleur van takken of schors. In de Kornoelje-familie (Cor nus) zijn struiken te vinden met bijzonder opvallend ge kleurde takken. Door de laagstaande zon komen ze in dit jaargetijde extra goed uit. We noemen hieronder de vier mooiste soorten. De cornus alba 'Sibirica' is een struik met groen blad, dat in de herfst schitterend rood verkleurt. De kale tak ken die daarna zichtbaar worden hebben de kleur van rood koraal. Een klassieke combinatie is die van 'Sibiri ca' met de volgende twee cul- tivars. Cornus alba 'Kessel- ringii' heeft blad dat opvallend purperbruin uit loopt. Later wordt het groen. De twijgen zijn in de winter heel donkerrood tot purper- zwart gekleurd. Cornus stolonifera 'Flavira- mea' is een breed uitgroeien de struik die wat lager blijft dan de andere. De naam geeft aan dat de takken fel groen geel getint zijn. Cornus san- guinea 'Midwinter Fire' Cornus alba Sibirica Boumanstraat in Nieuwer- kerk. Belangstellenden kun nen een proefrit maken in de Corolla en zich door mede werkers van het bedrijf laten informeren over alle moge lijkheden van het nieuwe model. Het thema van de nieuwe Corolla is 'comfort, geïnspireerd op de combina tie mens en natuur'. Die na tuur komt onder meer tot ui ting in de elipsvormige koplampen met ovale knip perlichten, waarvoor de ogen van de bij model stonden. Dit licht- en reflectorconcept zorgt tevens voor een hogere lichtopbrengst. De honingraat van bijen stond model voor de grille van de nieuwe auto, terwijl ook het dashboard-ontwerp in de Corolla G6 zijn basis vond in deze natuurlijke oer- structuur. De racewereld, waar alles draait om de ge raffineerde combinatie van efficiëntie en design, inspi reerde de ontwerpers tót de stroomlijn van de Corolla- modellen en de aluminium/ lederen versnellingspook in de G6. Behalve trendsettend is de Corolla ook betrouw baar en veilig. De internatio nale vaktribune riep het mo del opnieuw uit tot 'kwalitatief beste en meest betrouwbare auto'. Het com fort van de Corolla komt on der meer tot uiting in de stoe len die een optimale ergonomie hebben en uitge breid versteld kunnen wor den. En het ventilatiesys teem dat is voorzien van een 'pollenfilter'. De auto staat siiids kort in de showroom van autobedrijf Mol aan de Burgemeester Advertentie Zierikzee wordt een beetje Scharcndijkc. Want naast Drie kleur Makelaars vestigt nu ook Driekleur Verzekeringen zich in 's Landskamer in Zierik/ec. Op 28 november sluit liet Drie kleur kantoor in Scharcndijkc om op 1 december weer te open in Zierikzee. Samen en praktisch met Driekleur Makelaars. Op 19 december presenteren beide bedrijven zich gezamenlijk tijdens een open huis van 16.00 tol 21.00 uur en staal 's Landskamer voor u open.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 9