'Je moet het een beetje spannend opschrijven' 'Midwinterschouw' in Slot Moermond Thuis sportief bezig zijn Trinity 'Pastoraal op weg' Sfeervolle Midwinter Schouw '97 99,— pp. Op vrijdag 28, zaterdag29 en zondag 30 november POPCORN PARTY! SÏÏZ Ontmoetirigsavond WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 Leerlingen afdeling Speciaal Onderwijs Beatrixschool verdiepen zich in 'de krant'. ZIERIKZEE - Ze vouwden papieren hoedjes, knip ten krantekoppen uit, interviewden elkaar en brachten een bezoek aan de Zierikzeesche Nieuws bode. Voor de leerlingen van de afdeling Speciaal Onderwijs (SO) van de Beatrixschool in Zierikzee is de krant al weken een 'hot item'. De leerkrachten van de school kozen voor een krantenproject omdat dit onderwerp zoveel verschillende mogelijkheden biedt. „Kinderen van verschillende niveau's kunnen er elk op hun eigen wijze mee aan de slag," aldus groepsleidster M. A. de Jong-van Loo. Het idee voor het project ont stond vorig jaar, toen de leerlingen van de afdeling Voortgezet Speciaal Onder wijs (VSO) van de Beatrix school een projectkrant maakten. „We realiseerden ons toen dat het onderwerp ook heel geschikt was voor de afdeling Speciaal Onder wijs." Interview Een boek over de opzet van een krantenproject op school diende als basis voor de voor bereidingen en in oktober gingen de leerlingen aan de slag. Met veel plezier, zo blijkt uit de reacties. „Als de krant niet bestond, hadden we veel dingen niet gewe ten, "aldus de twaalf-jarige Leander Berrevoets. Lean- der zit in de hoogste groep die zich onder meer verdiept in het werk van journalisten. „We hebben elkaar geïnter viewd en hebben een brief geschreven naar de wethou der van onderwijs om te vra gen of we hem ook mogen in terviewen." Krantenwinkeltje Het draaiboek voor dat vraaggesprek is al helemaal gereed. „We gaan naar hem toe met drie journalisten. Eén zorgt ervoor dat alles wordt opgenomen op een bandje. Eén stelt de vragen en één schrijft alle vragen en antwoorden op. We hebben geoefend in de klas, Joeri was de wethouder." Vragen die de wethouder boven het hoofd hangen zijn 'Waarom bent u wethouder van onder wijs geworden?' en 'Hoeveel kinderen heeft u?". In de groep jongste leerlin gen leven andere ambities. Daar werden hoedjes van krantenpapier gemaakt en kranten in stroken ge scheurd, die heel geschikt bleken voor creatieve doel einden. De kinderen speel den 'krantenwinkeltje' en besteedden aandacht aan de bezorging van de krant. Er kwamen een heleboel nieu we woorden de klas binnen die besproken moesten wor den, zoals journalist en re dactieruimte. „Door het be- zoek aan de Zierikzeesche Nieuwsbode kunnen ze zich daar ook wat bij voorstel len," aldus M. de Jong. De jongste groep tekende ook krantefoto's na, waarop een afbeelding stond die ze herkenden. „Ik heb het inge pakte huis op Oude Haven nagetekend. Dat stond in de krant en we hebben het ook gezien toen we naar het zwembad gingen," aldus de acht-jarige Peter van Strien. In de krant lezen ziet hij niet zo zitten. „Omdat ik nog niet alle lettertjes ken." Plaatje puzzelen De negen-jarige Matthijs van de Velde leest wel in de krant. „Alleen sport en de kinderstripverhalen." Tij dens het bezoek dat hij met zijn groep bracht aan de Zie rikzeesche Nieuwsbode zag hij hoe die sportberichten en strips in de krant komen. „De journalisten zitten op de computer te tikken en dan doen anderen al die verhalen op een plaatje puzzelen. Dat wordt geprint op een foto en daar maken ze een plaatje van staal van. Er staat van alles en nog wat op." Hij heeft ook goed onthouden dat op een rol krantenpapier veertien kilometer papier zit. „Even lang als van Zie rikzee naar Oosterland." Leander uit de hoogste groep heeft aan het bezoek aan de Zierikzeesche Nieuwsbode vooral het idee overgehou den dat journalisten 'best veel' werk hebben. „Je wordt opgebeld en dan moet je ergens heen en een beetje vragen stellen. Dan moet je het allemaal zo opschrijven, dat er ook nog een beetje - spanning in zit." Toch lijkt het beroep hem wel wat. „Dan heb je ook wat sensatie in je leven." Verschil In de middengroep werd on der meer aandacht besteed •aan het verschil tussen een Leerlingen uit de groep van Magda Renden bezig met het krantenproject. boek en een krant. „Een boek heeft een harde kaft en veel meer mensen lezen een krant. Maar wat daarin staat is na een paar dagen niet meer interessant, als het oud nieuws is. Dan gebruiken we de krant voor het caviahok. En een boek wordt in de kast gezet." In de middengroep werd de inhoud van verschillende kranten nauwkeurig beke ken, waarbij ook de adver tenties en het weerbericht de nodige aandacht kregen. „Besproken werd waarom die berichten in de krant staan en de kinderen maak ten* ook zelf advertenties," aldus groepsleidster De Jong. Door middel van een videoband werd aandacht besteed aan recycling van krantenpapier. Overeenkomst De leerlingen van de hoogste groep kregen opdracht om naar het televisiejournaal te kijken en na te gaan of de be richten die ze daar zagen ook in de landelijke kranten stonden. „Zo krijgen ze in de gaten dat die media met el kaar te maken hebben. En dat het heel fijn te om een krant in huis te hebben, van wege de veelzijdigheid er van. Dat zegt heel veel over de waarde van de krant." Op dinsdag 25 november (Foto: Marieke Mandemaker) wordt op de Beatrixschool een ouderavond gehouden, waarbij het krantenproject wordt afgesloten met een tentoonstelling. Daarbij worden kranten en andere werkstukken gepresenteerd, die de leerlingen in het kader van het krantenproject maakten. Leerkrachten geven een toe lichting op de manier waar op het onderwerp in de ver schillende groepen werd uitgewerkt. DRUGS ZIERIKZEE - Het Jonge ren Advies en Informatie Bureau (JAIB) in de Driehoek aan het Kerk hof Noordzijde in Zierik zee besteedt deze maand aandacht aan het thema drugs. Jongeren kunnen hier binnenlopen voor een folder of eventueel een gesprek over dit on derwerp. Op deze ma nier worden zij op een neutrale manier geinfor- meerd over alle aspecten van drugs. PRIJSKLAVERJASSEN ZIERIKZEE - In sportcafé Onderdak in Zierikzee wordt zondag 23 november prijs- klaverjassen gehouden. Het evenement begint om 13.00 uur. OLIEBOLLEN BROUWERSHAVEN - De Algemene Sportvereniging Brouwershaven houdt vrij dag 21 november voor de zesde keer een oliebollenac tie. Vanaf 12.00 uur komen de verkopers in Brouwersha ven, Zonnemaire en Drei- schor aan de deur. Wie niet thuis is, kan de olie bollen vanaf 10.30 uur ook af halen bij vishandel Van Be- veren. Telefonisch bestellen is ook mogelijk bij mevrouw Van Beveren-Maes: 691244 of via de kantine op donderdag 20 november, telefoon: 695056. De telefonische be stellingen dienen voor 18.00 uur afgehaald te worden bij Poortdijkstraat 21. De olie bollenactie wordt gespon sord door bakkerij Kik en Vishandel Van Beveren. Advertentie VAN 1-11 T/M 21-121997: OhUfokt Vette jbee|f eW VOOR IN EEN FEESTELIJK KREEFTENMENU. NIEUWE HAVEN 21. ZIERIKZEE TEI£F00H 0W-4t2156 f&mttó RENESSE - Een huiselijke en gezellige fair, waarop onder meer woninginrichting, mode, cadeau-artike len, bloemsierkunst, antiek, oude ambachten, deco raties en beeldende kunst worden gepresenteerd. Zo omschrijft organisator Hans van den Assem de 'Midwinterschouw' die vanaf vrijdag 28 november gedurende drie dagen wordt gehouden in en om het monumentale Slot Moermond in Renesse. Van den Assem, die direc teur/gastheer is van Slot Moermond, ziet de Midwin terschouw als een uitsteken de mogelijkheid om het Slot met al zijn mogelijkheden te presenteren en vele mensen een interessant dagje uit te bieden. „Tijdens het Open Huis, dat vorig jaar april in Slot Moermond werd gehou den, kregen we zo'n 1800 be zoekers binnen; een enorme toeloop. De mensen waren verbaasd over de veelzijdige gebruiksmogelijkheden van het slot en de Oranjerie, on der meer als congrescen trum, hotel en accommodatie voor feesten, partijen en bruiloften. Zowel Slot Moer mond als de Oranjerie zijn prachtige historische gebou wen. Veel bezoekers waren van mening dat deze te wei nig toegankelijk zijn voor publiek." Van den Assem kwam op het idee voor een Midwinter- Hans uan den Assem; „De Midwinterschouw is een uitsteken de mogelijkheid om Slot Moermond te presenteren. schouw door een collega van hem, op de Veluwe, die met Kerstmis een zogenaamde 'X-mas Fair' hield. „Een soort beurs waar van alles te doen was, een zeer geslaagd en gezellig evenement. Door de enorme belangstelling voor de Open Dag en de op merkingen van de mensen dacht ik dat zo'n evenement ook wel iets voor Slot Moer mond zou zijn. Met deze ge dachte zijn wij aan de slag gegaan", aldus de directeur. Het resultaat was de Mid winterschouw '97 die op vrij dag 28, zaterdag 29 en zondag 30 november wordt gehou den in de zalen van het slot, de oranjerie,'de paardestal, de kasteeltuin en op het kas teelplein. „Hoewel de Midwinter- schouw niet speciaal ter gele genheid van Kerstmis wordt gehouden, verwacht ik toch dat een aantal produkten, dat wordt gepresenteerd, wel in het teken daarvan zal staan. Het zal bijvoorbeeld te merken zijn aan de aankle ding en presentatie van be paalde cadeaus." De Mid winterschouw omvat een gevarieerd programma en biedt daardoor een dagje uit voor het hele gezin. „Omdat iedere ruimte overdekt is, zijn we niet afhankelijk van het weer". Programma In de Witte van Haamstede zaal van het slot laten mede werkers van boerderij de Stelle uit Ouwerkerk zien hoe op ambachtelijke wijze jam wordt gemaakt. Mede werkers van mosterdmake rij d' Hooge Molen uit Zierik zee produceren op authentieke wijze mosterd en Boonman's wijnmakerij uit Nieuwdorp presenteert eigengemaakte wijn van zwarte'bessen. In de stand van Paauwe Inte rieur uit Zonnemaire worden adviezen gegeven op het ge bied woninginrichting. Op het looppad tussen het kas teel en de paardestal staan bronzen, granieten en beton nen kunstwerken opgesteld van de kunstenaars Eric Odi- not uit Zierikzee en Marian van Puyvelde uit Burgh- Haamstede, terwijl Tuincen trum Janse uit Zierikzee voor de aankleding van de oranjerie zorgt. In de Ridder zaal van het kasteel toont Nonius Jachtverkoop uit Co- lij nsplaat kleding en artike len. Yvonne de Kramer uit Vlissingen presenteert brooddeegartikelen. Koetsen Op het terras laat Scottish Pimpernel uit Enkhuizen al les zien op het gebied van de Schotse Ruit en bakkerij Sonnemans uit Burgh is aan wezig met kerstbrood, cake en diverse speciale brood soorten. Koetshuis 't Gareel is present met twee koetsen. De Regentenkamer is gere serveerd voor Edwin's Quality Shop uit Wemeldin- ge die met diverse kasten, meubels en cadeau-artikelen zijn opwachting maakt. In de Yan Tuyll van Serooskerk- ezaal staat Frank Kadoshop uit Renesse met trendy ca deaus, terwijl in de paarde stal Harry van Wetering aan wezig is met houten tuinartikelen. Op het kas teelplein presenteert Fleur Fleur uit Delft bloemstuk ken. „Tevens is het natuur lijk mogelijk om het 600 jaar oude Slot te bekijken en de historische oranjerie, die vroeger in gebruik was ais kas. En natuurlijk is ieder een welkom om wat te eten of te drinken in het restau rant." Soort open huis „De Midwinterschouw is ei genlijk een Open Huis van Slot Moermond gecombi neerd met de presentatie van cadeau-artikelen en een aan tal extra bezienswaardighe den", aldus Van den Assem. Het is volgens hem zeker de bedoeling dat de Midwinter schouw een jaarlijks evene ment wordt. „Dat is mede af hankelijk van de publieke belangstelling voor deze eer ste Midwinterschouw. Wel licht dat het evenement in de toekomst wordt verplaatst naar een andere datum, maar op dit moment blijft de voor keur uitgaan naar eind no vember." De route naar de Midwinter schouw in en om Slot Moer mond wordt aangegeven via speciale bordjes. Het evene ment is vrijdag 28 november geopend van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag 29 en zondag 30 november van 10.00 tot 17.00 uur. Advertentie Op vrijdag 28 november van 11.00 tot 21.00 uur, zaterdag 29 en zondag 30 november van 10.00 tot 17.00 uur. Toegang 5,00 per persoon, per dag, inclusief parkeren en plattegrond, kinderen tot 12 jaar Rratis. SLOT MOERMOND - RENESSE Advertentie IMIonsficsOs Café Renesse Zaterdag 22 november ZIERIKZEE - 'Pastoraal op weg- met verstandelijk gehandicapten'. Dat is het thema van een ontmoe tingsavond, die dinsdag 25 november wordt gehou den in het Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zie rikzee. Het betreft een initiatief van de Commissie Vorming en Toerusting Gereformeerd- Hervormd Schouwen-Duive- land. De avond is bedoeld voor iedereen flie door be roep of familierelatie inte resse heeft voor de omgang met verstandelijk gehandi capten. Het gesprek wordt ingeleid door voorgangster in de Her vormde gemeente Ouwer kerk pastor T. Teüsink-Mey- er. Zij spreekt vanuit haar eigen ervaring met verstan delijk gehandicapten. Tij dens de bijeenkomst is ruim te voor het uitwisselen van gedachten en initiatieven. Aanvang 19.45 uur. Nadere informatie via telefoonnum mer 0111-415947. BURGH-HAAMSTEDE - Fitness is een goede ma nier om de conditie te verbeteren of gewicht te ver liezen. De sport kan thuis worden beoefend, wat de nodige voordelen met zich meebrengt en de drempel om te gaan sporten een stuk lager maakt. De Nederlander wil steeds vaker thuis sporten. Produ cent van fitnessapparatuur BH/Pro Action komt aan de ze behoefte tegemoet. Bij de verbetering en ontwikkeling van bestaande en nieuwe produkten werden de wen sen van de consument nauw betrokken. Veiligheid en comfort staan daarbij cen traal. Fitness wordt niet al leen beoefend om de conditie verbeteren. Het is ook een manier om gewicht te verlie zen en het figuur te perfectio neren. Met de stepper kunnen plaat sen worden getraind waar het vet zich graag ophoopt, zoals dijen, billen, heupen en kuiten, terwijl tijdens het steppen ook veel calorieën worden verbrand. De nieuw ste stepper, R02 Ascent, heeft een ergonomische vormgeving. Er is gelet op een goede houding en gelei delijke bewegingen van de gebruiker, waardoor de kans op blessures klein is. Het ap paraat is voorzien van een computer om de prestaties nauwkeurig bij te houden. Nieuw is ook de loopband Meridian. Bij training op de loopband richt men zich met name op conditieverbetering en vetverbranding. De loop band G601 'Meridian' biedt veel trainingscomfort door een veilig afgeschermd me chanisme, een antislip-laag, een schokabsorberend loop- vlak en een duurzame coating. Bij aankoop van ëen fitnes stoestel krijgt de consument een fitnessgids waarin staat hoe men het beste kan trai nen, zodat ook thuis op een veilige en verantwoorde ma nier kan worden gesport. BH/Pro Action heeft ook ho metrainers, roeiers en multi- trainers. De produkten wor den aangeboden door de firma Gebroeders Verton in Burgh. Advertentie Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Burgh-Haamsledie 0111-6512371 Bedrijf- en kantoorverhuizingen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1