Tweetalig onderwijs begaafde kinderen De eerste prijs Politie adopteert obs Stellegors dier in het vizier Mooie, slanke poes pjzzelrubriek Broodjesactie Hartenmikje Gouden schoen voor Sint Problemen voor B&W Goedereede WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Contact leerlingen en politie verbeteren STELLENDAM - 'Doe effe normaal' is de titel van een school-adoptieplan, waarbij de regionale politie nauw samenwerkt met basisschool Stellegors in Stellendam. De onderwijskrachten én po litie informeren daarbij leer lingen over maatschappelij ke problemen. Zo wordt gepraat over normen en waarden en het streven om de politie dichter bij de be volking te brengen. Specifie ke onderwerpen die aan bod komen zijn: vuurwerk, dief stal, verkeer, vandalisme, geweld, drugs, verslaving en milieu. Wijkagent H. van Dijk komt gedurende dit schooljaar een aantal keren naar de Stellegors om les te geven aan de groepen 7 en 8. De politieman kwam reeds op school om kennis te ma ken met de leerlingen. De kinderen bezochten het poli tiebureau. Daar werden zij enthousiast gemaakt voor het 'school-adoptieplan'. Zij kregen een 'Doe effe nor maal' map, waarin de lessen kunnen worden opgeborgen. Het is de bedoeling dat de po litie in het kader van het school-adoptieplan een aan tal jaren lessen gaat verzor gen op de Stellegors. DIALEZING SOMMELSDIJK - Ds. Berve- ling, Remonstrants predi kant in Breda, geeft woens dag 26 november een dialezing over de tweede Eu ropese Oecomenische Assem- bleete Graz in Oostenrijk. De bijeenkomst in de Remonst rantse kerk aan de Voor straat in Sommelsdijk be gint om 20.00 uur. (Foto: Marijke Folkertsma In het dierenasiel in Zierikzee verblijft momenteel de mooie, slanke, cyperse poes Juanita. Dit twee jaar oude dier is soci aal ingesteld. Zij komt bezoekers van het onderkomen aan de Zandweg belangstellend tegemoet en vraagt om aandacht. Juanita zou dan ook het beste af zijn bij een nieuwe baas, die haar geregeld aanhaalt en vertroetelt. Met soortgenoten kan de rustige poes goed opschieten. Belangstellenden die Juani ta in het gezin willen opnemen, kunnen terecht bij de beheer ster van het asiel, telefoon 0111-417013. Er verblijven twee honden en 21 katten. Boxer Tessa, die vorige week in de krant stond, is geplaatst. Nieuw initiatief penta college Jacob van Liesveldt De prijswinnaar van de puzzel van woensdag 5 november is: Een waardebon van 25,-: M. Leijdekker, Fonteine 3, Zierikzee CONCERT FANFARES OUDE-TONGE - De fanfare- orkesten Vooruit uit Oude- Tonge, OVM uit Oud Vosse- meer en Euterpe uit Heinkenszand geven zater dag 22 november een uitwis selingsconcert in de Grut- terswei in Oude-Tonge. Het idee voor dit concert ent- stond doordat oud-leden van deze korpsen hun fanfare graag willen voorstellen aan het publiek op Oostflakkee. Aanvang 20.00 uur. Vooruit houdt woensdag 26 novem ber een oliebollenactie voor het instrumentenfonds en aankoop van bladmuziek. De fanfare kan nog nieuwe le den gebruiken. Voor inlich tingen: telefoon 0187-642020. KAARTDAG OUDE-TONGE - In het SWOO-Infocentrum aan de Bernhardstraat in Oude- Tonge wordt maandag 24 no vember een kaartdag voor 50-plussers gehouden. Deelnemers kunnen klaver jassen of jokeren. De dag is een initiatief van de Stich-1 ting Welzijnswerk voor Ou deren Oostflakkee. Aanvang 9.30 uur Voor nadere inlich tingen of aanmelding: 0187- telefoon 641344. SCHILDERIJ MIDDELHARNIS - Het schilderij van Goeree-Over- flakkee, dat Jaap Reedijk schilderde in opdracht van de werkgroep Flakkee van SOS-Kinderdorpen, wordt verkocht ten bate van SOS- Kinderdorpen in Bulgarije. Het schilderij, waarvan de afbeelding ook is verwerkt tot legpuzzel, is te zien in ga lerie De Parterre, Belang stellenden kunnen er een bod op doen, dat wordt genoteerd waarna het doek naar de hoogste bieder gaat. De werkgroep Flakkee kan nog vrijwilligers gebruiken. Voor nadere inlichtingen of aanmelding: telefoon 0187- 612094. UITVOERING MUZIEKSCHOOL MIDDELHARNIS - In de grote zaal van het Diekhuus geven leerlingen van de Mu ziekschool Goeree-Overflak- kee vrijdag 21 november een uitvoering. Dit jaar werken ook de fanfareopleidingen van het eiland mee aan het evenement. In totaal zijn zeventig leer lingen betrokken bij de uit voering. Muziekleraar Hugo Verwey treedt aan met zijn koperblazers. Docente Elly Bakker bereidde zich met de blokfluitisten voor op het evenement en Piet Westhoe ve met de pianoleerlingen. Het concert begint om 19.30 uur en is gratis toegankelijk. 'Laat onze kruimels niet zwerven' OUDDORP - 'Laat onze kruimels niet zwerven'. Dat is het motto van een landelijke campagne voor zwerfjongeren, die wordt gehouden op initiatief van de Sint Martinusstiehting en waaraan ruim 3300 hakkers meewerken. Een van hen is brood- en ban ketbakkerij K. Akershoek in Ouddotp. In de zaak aan de Stations weg in Ouddorp is het 'har tenmikje' te koop; een meer- granenbroodje van vierhonderd gram. Een kwartje van de prijs, die voor dit broodje wordt be taald, komt ten goede aan projecten voor zwerfjonge ren. Met de campagne 'Laat onze kruimels niet zwerven' wil de Sint Martinusstieh ting aandacht vragen voor de problemen van de ongeveer 7000 zwerfjongeren in Neder land. Bijna negentig procent van de zwerfjongeren, die zich meldt bij de stichting Zwerf jongeren Amsterdam, heeft geen inkomen en geen ziekte kostenverzekering. Bijna de helft van hen kampt met psy chische of andere gezond heidsproblemen en één op de twee zwerfjongeren is met justitie in aanraking ge weest. Volgens de secretaris van de Sint Martinusstiehting S. Schoor kost de opvang en be geleiding van deze kinderen de samenleving 36000 gulden per jaar. Velen belanden in de criminaliteit. Wanneer zij na hun achttiende worden opgepakt kosten ze jaarlijks 150.000 gulden. De stichting wil de overheid stimuleren om meer geld te investeren in preventie, zodat dit alles voorkomen kan worden. Armoede De Sint Martinusstiehting werd begin dit jaar opgericht door mensen die zich aange sproken voelden door de op merking van bisschop Mus- kens van Breda over armoede. De bisschop zit zelf in de Raad van Advies van de Sint Martinusstiehting. De campagne 'Laat onze krui mels niet zwerven' lijkt suc cesvol te worden. Enkele da gen na het begin van de actie kon de Sint Martinusstieh ting al een cheque van 12.500 gulden overhandigen aan de stichting Zwerfjongeren Am sterdam. SPONSORLOOP OOLTGENSPLAAT - De lei ding van de twee basisscho len in Ooltgensplaat, cbs De Hoeksteen en obs De Regen boog, heeft besloten jaarlijks een sponsorloop te houden ten bate van onderwijsvoor zieningen. Het besluit werd genomen naar aanleiding van het suc ces van de eerste sponsor loop, die onlangs werd ge houden. De leerlingen vap de onderbouw liepen een par cours van één kilometer rondom de scholen, terwijl de oudere leerlingen een par cours van drie kilometer af legden. Via stempelposten werd bijgehouden hoeveel kilometer zij in totaal liepen. De opbrengst van de eerste sponsorloop is nog niet be kend. Leerlingen Beatrixschool maken Sinterklaasetalage ZIERIKZEE - In de etalage van Boekhandel De Vries aan het Zierikzeese Havenplein is te zien dat Sinterklaas welkom is. De etalage werd gemaakt door leerlingen van de afdeling ZMLK (Zeer Moei lijke Lerende Kinderen) van de Beatrixschool in Zierikzee. Onder leiding van groeps leidster Hilda de Groot schil derde de oudste groep van de ZMLK-afdeling in de klas een aantal oude schoenen goudkleurig. Verder werden van brooddeeg letters ge maakt voor Sinterklaas. Met die attributen ging de groep kinderen naar boek handel De Vries om er op cre atieve wijze en met veel ple zier een Sinterklaasetalage mee te maken. HELLEVOETSLUIS- Het penta college Jacob van Liesveldt in Hellevoetsluis geeft vanaf volgend schooljaar onderwijs in twee talen: Nederlands en Engels. De lessen zijn bedoeld voor goede vwo-leer- lingen, die wat extra's in hun mars hebben en liefst ook een talenknobbeltje. Vanaf de eerste schooldag ge ven docenten de helft van het aantal vakken in het Engels en de andere helft in het Ne derlands. De leerlingen die hiermee in 1998 starten krij gen tot en met de vierde klas dit tweetalig onderwijs. De tweetalige opleiding wordt afgesloten met een Cam- bridge-certificaat. De laatste twee jaar wordt doorge werkt voor het gymnasium- of VWO diploma, waarbij de leerlingen extra Engelse les sen krijgen tot het niveau van het International Bacca laureate, een internationaal erkend diploma. Enige in verre omtrek Er zijn slechts ongeveer twintig scholen in Neder land, die volgens dit systeem lesgeven. De Hellevoetse scholengemeenschap is de enige school in verre omtrek, waar dit onderwijssysteem vanaf volgend jaar gevolgd kan worden. De schoollei ding verwacht dat het nieu we onderwijssysteem, behal ve uit Voorne Putten, ook veel leerlingen zal aantrek ken uit Goeree-Overflakkee en Zeeland. Zij is van mening dat de behoefte aan een der gelijke opleiding steeds meer toeneemt, omdat de samenle ving internationaler wordt en de behoefte aan mensen die hun talen goed beheersen toeneemt. Een VWO-leerling, die tweet alig onderwijs volgde, heeft uitstekende perspectieven voor een studie of een loop baan in het buitenland. Vol gens Anja Bijlsma, docente Engels aan het Jacob van Liesveldt college en mede- coordinator van het project, zijn reeds docenten gevonden voor de vakken, die in het Engels worden gepresen teerd. Het betreft biologie, geschiedenis, aardrijkskun de, lichamelijke opvoeding, godsdienst en beeldende vor ming. Op niveau De docenten van deze vak ken zijn momenteel volop be zig hun kennis van de Engel se taal op het gewenste niveau te brengen. Dat ge beurt door middel van lessen die worden gegeven door An ja Bijlsma en via een inten sieve taalcursus waarvoor men twee weken naar Enge land gaat. Vervolgens wordt nog een cursus gevolgd aan de Universiteit van Nijme gen. ,,Het enthousiasme om mee te werken is groot." Volgens de docente worden de brugklassers, die volgend jaar aan de tweetalige oplei ding op het Jacob van Lies veldt college beginnen, niet direct in het diepe gegooid. ,,Zij leren door middel van twee extra introductiedagen De oplossing van de puzzel van 5 november is: Jachtluipaard De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een 'vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat ver meld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 28 november in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1belemmerd in de ademhaling; 5. goochelen; 9. bedorven; 10. op volksoverlevering berustend verhaal; 11. tennisterm; 12. gesloten; 14. bemind; 16. wilde haver; 17. lafhartig mens; 18. bevestiging; 19. (staande) klok met slinger; 21morsen; 23. boom; 24. afdeling in een dag blad of periodiek; 25, voordeel; 26. boom; 28. vrouw die regeert; 30. oude lap; 31rijstgerecht; 32. aas om een dier te lokken met de bedoeling het te vangen. Verticaal: 1schoonmaakgerei; 2. vochtig; 3. nachtroofvogel; 4. krant; 5. strekking; 6. redeloze dieren; 7. vlug; 8. aantekening; 13. wat iemand na laat; 14, tandemail; 15. vlag; 16. (zoveel mogelijk) sparen; 19. handelaar in geslacht gevogelte en wild; 20. belemmering van internationaal verkeer in vredestijd voor economische doeleinden; 21. waterhelder, gekristalliseerd kwarts; 22. openbaar ambtenaar; 27. legitimatiebewijs; 28. weldoorvoed; 29. opperste rand van een dak; 30. stuk textiel. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes: 28, 16, 14, 23, 17, 1, 13,21,4,26, 20, 9. Het penta college Jacob van Liesveldt. een aantal basiszinnen, waaronder 'pak je boek' en 'wees stil'. Daarnaast krij gen deze leerlingen extra les uren spreekvaardigheid. De verwachting is, dat de brug klassers via muziek en tele visie al zoveel elementaire kennis van de Engelse taal hebben, dat deze extra lessen wel zullen meevallen." De schoolleiding is ook bezig met de organisatie van uit wisselingen met Engelse scholen, waarbij Engelse do centen korte tijd les komen geven op het Jacob van Lies- houdt college. Verder wor den voor de leerlingen cultu rele uitstapjes naar Engeland georganiseerd. Be gin december worden de di recties van de basisscholen in de regio, via een speciale bijeenkomst geïnformeerd over de nieuwe tweetalige wijze van lesgeven. In december houdt het colle ge een aantal informatie avonden" in de regio. Op 19 januari wordt vanaf 20.00 uur een speciale voorlich tingsavond gehouden over het tweetalig onderwijs, in het gebouw van Jacob van Liesveldt aan de Fazanten laan in Hellevoetsluis. Ook tijdens het Open Huis op za terdag 24 januari kunnen leerlingen uit groep zeven en acht en hun ouders in het schoolgebouw terecht om zich te laten informeren over de opleidingsmogelijkheden die het Jacob van Lieshoudt college biedt. Van 9.30 tot 12.30 uur. GOEDEREEDE - Het college van B&W van Goede reede heeft zich in een wat moeilijk parket ge manoeuvreerd door een fout in de procedure voor een bouwaanvraag aan de Achterweg in Ouddorp. De familie Verboom wil daar een boerderijtje bou wen. Daarvoor is een bestem mingsplanwijziging nodig. B&W waren zo positief over de plannen, dat de aanvraag twee keer werd behandeld in de Commissie Ruimtelijke Ordening, die echter beide keren afwijzend beschikte. Pas toen het onderwerp in de gemeenteraadsvergadering werd behandeld bleek dat sprake was van een procedu refout. Het college heeft, zo bleek, zelf de bevoegdheid om de bestemming van het gebied te wijzigen. Gezien het negatief advies van de commissie besloot het colle ge niet de 'vrijmoedigheid' te nemen van deze bevoegdheid gebruik te maken, maar de zaak nogmaals aan de com missie voor te leggen. Wellicht zou die, gezien deze ontwikkelingen, ditmaal an ders besluiten. De meningen bleken echter niet gewijzigd. WD en RPF zien de bouw van een boerderijtje als een verbetering van de omge ving, SGP en PvdA toonden zich tegenstander van bou wen van woningen in dit ge bied. De CDA-fractie is ver deeld, zo deelde Van Ooster- om ter vergadering mede. Hijzelf was, gezien eerdere en afgewezen aanvragen, geen voorstander. Peter Gr- inwis van de VGB was afwe zig. Het college moet nu beslis sen nu of zij het advies van de commissie volgt of van haar wijzigingsbevoegdheid gebruik maakt. Naar ver wachting zal de beslissing echter negatief uitvallen voor de familie Verboom. VINOLOOG MIDDELHARNIS - Vinoloog Wim Schoordijk van Domai- ne Guillaume uit Ooltgens plaat is zaterdag 22 novem ber aanwezig bij de VW/ANWB Ovefflakkee in Middelharnis. Belangstel lenden kunnen tussen 11.00 en 16.00 uur bij hem terecht met vragen over verschillen de wijnen, champagnes, whisky's en likeuren. SOMMELSDIJK - De twee oudste leden van majo- rettenkorps 'De Somi Girls' uit Sommelsdijk, Heidi van Es en Daniëlle Hokke, behaalden tijdens een so listenconcours in Eindhoven een eerste prijs. De twee majorettes zijn sinds vorig jaar actief als duo. Na een aantal positieve beoordelingen op verschei dene festivals namen zij de stap om deel te nemen aan een landelijk concours. Zij presenteerden in Eindhoven een show die ze zelf in elkaar zetten. Het optreden viel in goede aarde. Heidi en Da niëlle kregen van de jury 48,8 punten. Dat was goed voor een eerste prijs. De majorettes Heidi van Es en Daniëlle Hokke. FOTO'S OM TE ETEN MIDDELHARNIS - Een eet- bare afbeelding van een fa milielid, lievelingsdier, stripfiguur of bruidspaar op een taart. Het is sinds kort mogelijk bij banketbakkerij Van Helden in Middelharnis. De bakker schafte als een van de eersten in Nederland een speciaal systeem aan, dat het mogelijk maakt een plaatje, logo, foto of andere afbeelding om te zetten in een goed lijkende kopie die tevens een lekkernij is. Die kan verwerkt worden op ge bak, maar ook op andere pro- dukten, die op die manier een zeer persoonlijk tintje krijgen. Nadere informatie via 0187-482065.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 15