Sociaal isolement voorkomen Aanleg van de WOV begonnen VLIEGER Koppengeld krijgt duidelijke plaats Niercollectanten gehuldigd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I Botsing door beperkt zicht Hardrijders betrapt Kop-staart aanrijding Zierikzee Nog vier tot zes maanden wachten op bedrijvenloket r HOE KNOOPT GEMEENTE ZELF DE TOUWTJES AAN ELKAAR? L dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 18 NOVEMBER 1997 1 S3e JAARGANG NR 26285 WAARIN OPGENOMEN OE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 y 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 -64 15 62 autotel. 06 53 32 88 09 Armoedenota: Gemeente ivil armoede en sociale uitsluiting bestrijden ZIERIKZEE - Voorkomen dat mensen als gevolg van geldgebrek in een sociaal isolement terechtko men- Dat heeft de gemeente Schouwen-Duiveland - zo blijkt uit de nota 'De touwtjes aan elkaar kno pen' - zich ten doel gesteld. „Armoede en sociale uit sluiting moet op Schouwen-Duiveland voorkomen en bestreden worden," aldus de nota. Ook in het rijke Nederland wordt - soms stille - armoede geleden en Schouwen-Duive land is geen uitzondering. Mensen die langere tijd van een minimuminkomen moe ten rondkomen moeten vaak geld lenen om kapot gegaan huisraad of onmisbare zaken als een wasmachine te ver vangen. Kinderen kunnen niet mee op schoolreis en lid worden van de voetbalclub is ook te duur. En je kunt maar beter niet ziek worden, want medicijnen zijn duur en wor den lang niet altijd door het ziekenfonds vergoed. Omdat ze weinig geld heb ben komen veel mensen die van een minimum-uitkering moeten leven de deur niet meer uit. Ze vereenzamen en verliezen hun gevoel van ei genwaarde. Er zijn welis waar allerlei mogeli3kheden voor hen die het met weinig geld moeten doen, maar vaak kennen ze de weg niet en blijken de formulieren die ingevuld moeten worden voor bijvoorbeeld kwijt schelding van belastingen te ingewikkeld. Bij een sociaal noodfonds kloppen de mees te mensen liever niet aan om dat ze dat als vernederend er varen. Allemaal zaken waar de ge meente verandering in wil brengen. Op verschillende manieren. Zo denkt de ge meente aan het opzetten van activiteitenprojecten voor langdurig werklozen. Dat kan zijn bij een kringloop winkel, maar het kan ook dm dorpsbeheerprojecten gaan. „Vrijwilligerswerk is te be schouwen als een vorm van maatschappelijke partipa- tie," aldus de nota. De ge meente wil mede daarom de regels voor kinderopvang versoepelen zodat ook men sen die op het bestaansmini mum zitten hunkinderen naar een kinderopvang kun nen brengen. Fondsen De gemeente wil wie dat no dig heeft ook een financieel steuntje in de rug geven. Tot voor kort kon iemand ook wel financiële steun krijgen, maar werd het van geval tot geval bekeken. Tijdrovend en vervelend voor de aanvra ger die zich in een hokje ge duwd voelde. Nu wordt ge werkt met categorieën. Uitgangspunt daarbij is dat 'het aannemelijk is dat die (de aanvrager) zich in bijzon dere omstandigheden be vindt die leiden tot bepaalde noodzakelijk kosten van het bestaan'. Gemikt wordt op langdurige minimum-inko mens, alleenstaande ouders met minderjarige kinderen en alleenstaande ouderen. Het lijkt zo gewoon, maar een lidmaatschap van een vereniging - zoals op de foto een bridgeclub - is voor lang niet iedereen weggelegd. De gemeente gaat kijken of daar iets aan te doen is. (Foto: Joop van Houdt) In plaats van via de Volks kredietbank minima geld te lenen voor de aankoop van duurzame gebruiksgoederen als een wasmachine of een stofzuiger stelt de gemeente zich voor mensen die langdu rig van een minimuminko men moeten leven een was machine of stofzuiger te geven in plaats van hen daar geld voor te lenen. Een le ning, zo wordt geredeneerd, moet afgelost worden en dat is bijzonder moeilijk als je weinig geld hebt. Ook wordt het idee geopperd te bekij ken of zoiets ook kan voor een telefoonabonnement, een abonnement op een re gionale of lokale krant of een bibliotheekabonnement. Veel ouderen maken gebruik van Tafeltje-dek-je, maar niet alle ouderen kunnen het betalen. De gemeente wil dat er een ander tarievensys- teem komt voor deze warme- maaltijdvoorziening. Voor wat betreft de gemeentelijke belastingen wil de gemeente toe naar een kwijtschelding snorm van 100 procent. Nu geldt nog- een norm van 95 procent. Mensen moeten hulp krijgen bij het invullen van formulieren en er moet veel beter uitgelegd worden welke regelingen er bestaan en hoe ze werken. Totaalbedrag van 142.000gulden ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duive land heeft voor 1998 een duidelijke bestemming gegeven aan het 'koppengeld', de bijdrage be stemd voor de opvangfaciliteiten van asielzoe kers op Schouwen-Duiveland. Het gaat om een totaalbedrag van 142.000 gulden. Gemeentelijk beleid ont brak tot dusverre. Asiel zoekers verblijven steeds langer in asielzoekerscen tra voordat een beslissing over hun toekomst wordt genomen. Werden tot dus verre subsidieverzoeken ten behoeve van asielzoe kers ondergebracht bij de post onvoorzien, de bedoe ling is nu te komen tot een duidelijke bestemming van de beschikbare gelden. Arbeidsgebied Van het totaalbedrag wordt 25.000 gulden gere serveerd voor incidentele subsidieverzoeken. Een zelfde bedrag is uitgetrok ken voor het stimuleren van projecten op arbeidsge bied. Door een recente wijziging van het Besluit Arbeid Vreemdelingen heb ben asielzoekers de moge lijkheid als vrijwilliger aan de gang te gaan. Het COA start in overleg met arbeidsinstanties in 1998 enkele projecten op. In het verlengde hiervan wil de gemeente bovendien geld uittrekken voor formatieve inzet. Hiertoe staat 45.000 gulden gereserveerd. De resterende 47.000 gulden wordt apart gezet met het oog op een toekomstige her structurering van de pro fessionele begeleiding op het brede terrein van vluch telingen. Het koppengeld is zowel bedoeld voor de be woners van het AZC in Burgh-Haamstede als ook voor de bewoners van het Huis van Nassau in Zierik- ZIERIKZEE - Het beperkte zicht op de kruising bij de Nobelpoort in Zierikzee was gisterenmiddag mede oor zaak van een botsing tussen een snorfiets en een auto. Er vielen geen gewonden. Een 70-jarige Zierikzeeënaar op snorfiets kwam uit de richting van de Nobelpoort gereden. Hij verleende op het kruis'punt Korte Nobel- straat met de Waterpoort straat geen voorrang aan de van rechts komende 36-jarige Zierikzeese automobilist. Een botsing was het gevolg. De snorfietser werd in zijn zicht belemmerd omdat hij uit de poort kwam gereden. De kruising is daar direct achter gelegen. ZIERIKZEE - Bij controles op de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee en de N59 bij Nieu- werkerk werden 109 wege- hruikers betrapt op te hard rijden. Van 16.15 tot 18.15 uur stond de apparatuur opgesteld langs de Nieuwe Kooiweg. Negenhonderdenzeventig voertuigen werden gecontro leerd. Zestig bestuurders reden te hard. De hoogst ge meten snelheid was 125 kilo meter per uur. Van 19.15 tot 21.00 uur werd gecontroleerd langs de N59 ter hoogte van Nieuwerkerk. In totaal 475 voertuigen pas seerden de radarapparatuur. waarvan 49 te snel. De hoogst gemeten snelheid was hier 106 kilometer per uur. Met opbouw van twee diepwandmachines TERNEUZEN (ANP) - In Terneuzen zijn maandag de werkzaamheden voor de aanleg van de Westerschel- de Oever Verbinding (WOV) begonnen. Eerst wordt de eerste van twee diepwandmachines opgebouwd. Die moeten beton tot dertig meter diepte de grond ingieten voor de wanden van de tunnelinrit. Het daadwerkelijke boren van de tunnel begint in 1999. combinatie van Belgische, Nederlandse en Duitse aan nemers. Het gaat om een in vestering van 1,7 miljard gulden. Al zo'n veertig jaar zijn er in Zeeland plannen gemaakt voor een vaste verbinding over de Westerschelde. Plan nen die meermalen voorgoed in de la leken te verdwijnen. Ondernemend Zeeland bleef aandringen op een vaste ver binding. Wachttijden bij de De ruim 6,5 kilometer lange Westerscheldetunnel, de langste geboorde tunnel in Nederland, moet in 2002 Ter- neuzen en Ellewoutsdijk met elkaar verbinden. Daarmee komt een einde aan de laat ste autoveerverbindingen in Zeeland, tussen Vlissingen- Breskens en Kruiningen- Perkpolder. De tunnel wordt aangelegd door de Kombinatie Middel plaat Westerschelde, een veren zou blijkens onderzoek het bedrijfsleven 53 miljoen gulden per jaar kosten. En kele jaren geleden bleek de provincie opnieuw de finan ciering niet rond te kunnen krijgen. Heft in handen De ministers Jorritsma van Verkeer en Zalm van Finan ciën besloten toen het heft in handen te nemen met het op richten van de N.V. Wester scheldetunnel. Het rijk par ticipeert daarin voor 95 procent, de provincie Zee land voor vijf procent. Ge bruikers van de tunnel moe ten, in elk geval de eerste dertig jaar, tol betalen. Er is uitgegaan van een aanbod van 12.500 voertuigen per dag. De tunnel krijgt twee buizen met elk twee rijstro ken, het diepste punt ligt op zestig meter onder NAP. Enkele maanden geleden begonnen voorbereidende werkzaamheden, zoals het aanleggen van laad- en losfa- ciliteiten aan het kanaal van Gent naar Terneuzen voor zand, grind en wegenbouw materialen. Op het zeventien hectare grote bouwterrein in Terneuzen wordt de komen de tijd verder een beton- fabriek gebouwd waar de tunnelwanden worden ge produceerd. Wegens de di'ukke agenda van minister Jorritsma heeft het officiële startsein voor de aanleg van de tunnel pas over enkele maanden plaats. Speldjes, bloemen, hangertjes en oorkondes. In verpleeghuis Corneliastichting in Zierik zee kregen jubilarissen van de Nierstichting tijdens de algemene ledenvergadering een beloning voor hun inzet gedurende tien. twintig of vijfentwintig jaar voor het goede doel. Aanleiding om Zierikzee aan te doen was het feit dat hier vijfentwintig jaar gele den de collecte is begonnen. ,,Dat stond toen allemaal nog op een laag pitje, maar heel langzaam is die collecte - via mond-tot-mond- reclame en ondersteuning door de omgeving - t gegroeid," vat secretaris van district Zee land/Zuid-Hollandse Eilanden mevrouw E. Ramstijn de ontwikkeling samen. ,,In plaats van uitbreiden waar we ons in het begin op richtten, moeten we nu veel meer ons best doen die inzet op peil te houden," geeft zij de verandering aan. Mevrouw E. Asselbergs zegde na afloop toe zich als bestuurslid in te willen zetten voor de organisatie. „Hartstik ke fijn, want we misten nog iemand van Schouwen-Duiveland," aldus Ramstijn. (Foto: Marijke Folkertsma) i ZIERIKZEE - In het Janne- wekken in Zierikzee vond gisteren rond het middaguur een kop-staartaanrijding plaats. De schade was be perkt.. Een 33-jarige vrouw uit Zie rikzee reed met haar auto achter een 37-jarige Goese automobilist. Beiden stop ten voor de kruising met de Lange Nobelstraat. De Goe- senaar reed vervolgens ach teruit, waardoor hij met zijn achterbumper de voorbum per van de Zierikzeese raak te. De auto van de vrouw liep enkele lichte krassen op. De auto van de Goesenaar bleef onbeschadigd. VERLICHTING ZIERIKZEE - Controle in het kader van 'We gaan weer naar school' kwam gisteren tien fietsers en bromfietsers op een proces-verbaal te staan. Zij werden aangehou den in verband met het niet voeren van verlichting. De controles hadden plaats op de parallelweg ter hoogte van Ouwerkerk, op de weg richting Zierikzee. Het gemis van goederen is te herstellen, doch armoede des harten is hope loos. Montaigne Perioden met zon HET WEER Vannacht weinig bewolking. Min. temp. 2 graden en op beschutte plaatsen kans op vorst aan de grond. Overdag perioden met zon, in het westen ook wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemp. 5 graden. Zuidoosten wind, matig, 3 tot 4, overdag af en toe vrij krachtig, 5. Aan de kust krachtig, 6. 2 FRAUDE Onregelmatigheden, fraude en laksheid kosten Europese Unie miljoenen. 3 INVESTERINGEN Begroting 1998 biedt de gemeente 1.6 miljoen gulden voor investeringen. 5 TAFELTJE-DEK-JE Gemeente streeft volgend jaar naar harmonisatie vier Schouwen-DuivelandseTafeltje-dek-jes. 6 MOSSELLOOP Delta Sporter Rachid Ben Meziane wint dertigste uitvoering Mosselloop. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Personele bezetting aan krappe kant ZIERIKZEE - Ondernemend Schouwen-Duiveland moet nog vier tot zes maanden wachten op het toege zegde speciale bedrijvenloket bij de gemeente. De personele bezetting van de betreffende afdeling is volgens wethouder C. Veerhoek: „Aan de krappe kant." Al geruime tijd vraagt het bedrijfsleven om een eigen loket in het gemeentehuis, waar het met alle vragen en wensen terecht kan. „We hebben negen maanden no dig gehad om intern wat structuur te krijgen. Dat was nodig. Maar we staan nu op het punt van bevallen. Voor het kindje loopt, zijn we weer een maand of vijf, zes verder. Maar dan kan het lo ket open. Dat zullen trou wens eerder 'vier dan zes maanden worden," aldus de wethouder. Bedoeling is dat het loket wordt bemand/-vrouwd door een vaste ambtenaar, die op den duur een bekend gezicht wordt voor de ondernemers. De ambtenaar tekent het verzoek of opmerking van de ondernemer op en gaat ver volgens 'winkelen' langs de afdelingen in het gemeente huis. Ondernemers hebben dan niet langer het gevoel van het kastje naar de muur te worden gestuurd. Dan gaat het om grond-, pacht- en huurzaken, maar ook om bouw- en milieuzaken. Provincie en Kamer van Koophandel zijn bezig met een onderzoek naar de in richting van een éénbedrij- venloket. Het resultaat daar van wordt begin volgend jaar verwacht. De gemeente wil hierbij aanhaken, maar vaart - zolang het nog niet zo ver is - haar eigen koers. Het nog te bouwen bedrij- venverzamelgebouw op in dustrieterrein de Zuidhoek krijgt een dependance van het bedrijvenloket. De dien sten hier blijven - mede op aanraden van de Onderne merskring Schouwen-Duive land - beperkt tot inzage in kadaster of bestemmings plannen en het verstrekken van formulieren. HENNEPKWEKERIJ HANSWEERT - Maandag heeft de politie van het dis trict Oosterscheldebekken in een woning in Hansweert een hennepkwekerij aange troffen. In totaal werden on geveer 200 hennepplanten in beslag genomen. Tegen de 35-jarige eigenaar van de professioneel aangelegde kwekerij is proces-verbaal opgemaakt. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19.00 KW ARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonneirient zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw f l I I I J I I I I J J J r~J I J bank-/gironummer vermelden: J II II I II IIII 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. SEfln ijKVld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1