Wethouders knippen loods open if Drukte bij open dag van bejaardensoos Dreischor Pleidooi aanleg N57 Ruim 200 hardrijders tegen de lamp gelopen STREEKNIEUWS Scouting Grevelingengroep viert dubbelfeest Met optreden fanfare Crescendo Brief GS aan Kamercommissie Zwarte Pieten bij 'De Punt' Vergadering VW Schouwse Kust Bibliotheek en ouderen PARA-NORMA MAANDAG 17 NOVEMBER 1997 NR 26284 5 ZIERIKZEE Groei en Bloei De afdeling Groei en Bloei Schóuwen-Duiveland houdt woensdag 26 november een bijeenkomst in restaurant Mondragon P. Dirks, ex landbouw-docent, houdt een inleiding over kamerplan ten. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Filmmiddag De ANBO afdeling Zierikzee houdt donderdag 27 novem ber in het eigen gebouw aan de Paternosterstraat een filmmiddag. Voor de pauze wordt de film 'Schouwen- Duiveland na 1953' vertoond. Na de pauze staat de film 'Zierikzee' uit de serie Ste den des tijds op het program ma. De filmmiddag begint om 14.00 FNV-spreekuur In het Multi Functioneel Centrum in Zierikzee houdt de FNV woensdag 3 decem ber gratis spreekuur, tussen 10.00 en 12.00 uur. Bij ziekte of geen vervoer bestaat de mogelijkheid thuis bezocht te worden. Een afspraak kan gemaakt worden via tele foonnummer 414263 Kerstmusical Een jeugdgroep van het Le ger des Heils voert in decern-, ber een kerstmusical op. De opvoeringen zijn: woensdag 17 december in verzorging?-, huis In 't'Opper in Bruinisse'r 14.30 uur; zondag 21decem- ber in zorgcentrum Borren- damme in Zierikzee, 15.00 uur; woensdag 24 december om 10.00 uur in dagverblijf voor verstandelijk gehandi1 capten Brugzicht in Zierik zee; 24 december tijdens dé volkskerstzangdienst ortf 19.30 uur in de Grote Kerk in Zierikzee en donderdag 25 december om 16.00 uur in de zaal van het Leger des Heils aan de Poststraat NIEUWERKERK Collecte De collecte ten bate van het Diabetes Fonds heeft in Nieuwerkerk 1387,85 gulden opgebracht. In Ouwerkerk werd 592,75 gulden ingeza meld en de opbrengst in Sir- jansland bedroeg 194 gulden. KERKWERVE - Naast alcohol werd zondag op Schouwen-Duiveland ook op snelheid gecontro leerd. Voor 205 mensen pakte dit verkeerd uit. Dat was onder meer het ge val voor 55 bestuurders die het controlepunt bij Nieu werkerk tussen 10.00 en 11.45 uur passeerden. In totaal kwamen er 800 voertuigen voorbij. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 115 kilome ter per uur. Op de Provincialeweg bij Kerkwerve werd gecontro leerd tussen 12.45 en 14.00 uur. Van de 498 passerende voertuigen gingen er 50 te hard. De hardst rijdende au: tomobilist bereikte een snel heid van 121 kilometer. Het controlepunt werd daar1 na naar Serooskerke ver plaatst, waar gecontroleerd werd tot 16.00 uur. In totaal kwamen 940 voertuigen voorbij. Honderd bestuur ders bleken in overtreding". Hoogst gemeten snelheid be droeg 117 kilometer per uur. BROUWERSHAVEN - De twee vrouwelijke wet houders in het college van de gemeente Schouwen- Duiveland knipten zaterdagmiddag de poort open, die toegang bood tot de nieuwe botenloods van de Scouting Grevelingengroep. Wethouder P. Berrevoets- Ringelberg deed dat als por tefeuillehoudster en wethou der G. van de Velde-de Wilde was speciaal hiervoor uitge nodigd, omdat zij als wet houder van de voormalige gemeente Brouwershaven aan de wieg heeft gestaan van deze botenloods. De uit te knippen poort was onderdeel van een mooi de corstuk: een drieluik geschil derd door de welpen en enke le leidinggevenden. Op de bovenste strook prijkten de boten van de zeeverkenners, het middenstuk toonde het eigen clubgebouw en onder op was een tafereeltje uit Ru- dyard Kiplings 'Junglebook' geschilderd. De activiteiten van de welpen zijn ook geba seerd op het bekende Jungle book. Wensen De meeste wensen van de Grevelingengroep lijken ver vuld met de bouw van de bo tenloods, waarin de vier vletten, accessoires en ge reedschap zijn onderge bracht en waar 's winters de reparaties nu dus binnen uit gevoerd kunnen wo2'den. De officiële opening van de loods was onderdeel van de viering van het 12,5 jarig ju bileum. Het gaat goed met deze scoutingafdeling in Brouwershaven. Er zijn ruim vijftig leden verdeeld over de welpen, de zeehonden, de zeeverkenners en de wilde vaart. Bovendien is er een specifieke groep voor ver standelijk gehandicapten on der de naam De Plawa's. Twee grote bouwketen van Dosbouw, die op Neeltje Jans waren gebruikt, kreeg de Grevelingengroep bij de oprichting cadeau. Ze bieden nog steeds een prima accom modatie, zo ruim dat zelfs jeugdsoos The Trump er sinds vorig jaar ook in onder gebracht kon worden. Met het bieden van ruimte aan de soos, ontving de Grevelin gengroep in ruil van de ge meente een financiële bijdra ge voor de aanschaf van bouwmateriaal voor de bo tenloods. Zelfwerkzaamheid van de eigen vrijwilligers en een bijdrage van Jantje Be ton maakten verder de reali sering mogelijk. Leiding' Enige zorg is er wel over het gebrek aan leiding, zei scou ting voorzitter G. Kiviet, voorafgaand aan de officiële opening. ,,Er dreigen door te weinig leidinggevenden zelfs wat speltakken verloren te gaan." Wethouder Berrevoets ging in het kort in op de proble men, die zijn gerezen door vernielingen aangebracht door leden van jeugdsoos The Trump. „Gezamenlijke bewoning van een gebouw vergt nou eenmaal veel over leg. Dat is een leerproces, dat je met vallen en opstaan moet ondergaan," aldus de wethouder. Zij prees de Grevelingen groep voor hun vele activi teiten en creatieve vondsten, zoals de Sinter-kerstviering in'september. Bram Lonnekes, bestuurslid van de Regio Scouting Zee land, feliciteerde de Brouw- se scouting met jubileum en nieuwe aanwinst. Hij deed dat ook namens de Admirali teit Zeeuwse Stromen, de or ganisatie waar alle zeever- De wethouders P. Berrevoets-Ringelberg (l) en G. van de Velde-de Wilde knippen de poort van de botenloods open. (Foto: Marieke Mandemaker) kennersgroepen in zijn verte genwoordigd. „Jullie hebben een grahdioze plek, een grandioze vereni ging en een grandioze boten loods," aldus Lonnekes. Winteronderhoud Daarna was het de beurt aan de beide dames wethouder om met vaardige hand de poort open te knippen. Met deze botenloods zijn de scouts niet meer afhankelijk van de weersomstandighe den voor het schuren, schil deren of lassen aan de vlet ten. Het winteronderhoud werd voorheen buiten ver richt, maar met een loods van tachtig vierkante meter ruimte kan dat nu op comfor tabeler manier. Om de middag toch te begin nen zoals voor scouts gebrui kelijk is, werden alle aanwe zigen uitgenodigd op het grasveld voor het clubge bouw. Daar werden ondanks de miezerige regen met veel enthousiasme de openingsri tuelen afgewikkeld en werd de vlag in top gehesen. Voor de middag stonden er verder spelletjes op het pro gramma, zoals gewichtshef- fen en blikgooien. 's Avonds werd er een mosselmaaltijd opgediend en het dubbele feest van de Grevelingen groep werd afgesloten met een kampvuur. DREISCHOR - 'Met stralend oog en blijde zin', ze zongen het allemaal mee, de regels uit de jeugdklas- sieker "De paden op, de lanen in". Zaterdag 15 no vember hield de Bejaardensoos van Dreischor haar jaarlijkse open dag in het Dorpshuis. De 55-plussers, die van hein de en ver waren gekomen, vulden de gehele zaal. Soos- voorzitter J. Dorst verwel komde ze met koffie en cake. Wethouder P.W.Berrevoets- Ringelberg kwam namens het gemeentebestuur een kijkje nemen. Reissense dag Bij zo'n Reissense dag hoort de eigen fanfare Crescendo, die dan ook de eerste helft van de middag verzorgde. Het is opmerkelijk dat uit een kleine gemeenschap als Dreischor zd veel enthousias te én bedreven muzikanten komen. Dirigent Johan de Witte weet samen met het bestuur een repertoire samen te stellen dat klassieke en eigentijdse muziek in evenwicht houdt. Met name een stuk als 'Mo ment for Morricone' van filmcomponist Enrico Morri cone, is daar een duidelijk bewijs van. Muzikaal vraagt het om gedegen oefening, de muzikanten krijgen gelegen heid voor kleine solo-partij- en en tenslotte is het muziek van vandaag, niet uit een ver verleden. Terecht dat Cres cendo dan ook een aantal jeugdige muzikanten telt en er nog meer kan gebruiken. Ze komen volop aan hun trekken. Potpourri Een vondst was het spelen van de potpourri 'Hollands Glorie' (W.Kalischnig) waar in vele bekende wijsjes uit de klassieke schoolbundel 'Kun je nog zingen', zing dan mee'. De zaal zong gretig mee met de 'Zilvervloot', 'In een blauw geruite kiel' en 'Op de grote stille heide' waarin 'de herder, te vree met karig loon roept: hoe schoon is mijn hei de'. Een tekst destijds moge lijk ingegeven door zijn libe rale werkgevers. Evenmin werd de enthou siaste zaal gehinderd door de historische onjuistheid van 'In naam van Oranje doe open de poort'. Hierin stellen de geuzen dat ze 'terstond zonder moord' bezit nemen van de vesting den Briel. Een belofte die niet werd gehou den. Koekoek De toneelgroep de Komedi anten uit Bruinisse, regis seur Luuk Ottens, kwam na de pauze met een volleerde komedie 'er zit een koekoek in ons nest'. Alom bekende spelers zorgden voor een vlotte voorstelling waarin de lach niet van de lucht was. Dat het om een bekend huise lijk probleem ging als behan gen droeg daar zeker aan bij. 'Met stralend oog en blijde zin' kwamen de 55-plussers naar het dorpshuis in Dreischor. (Foto: Marieke Mandemaker) MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft in een brief aan de leden van de Vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer aangedrongen op het tijdig doorzetten van de aanleg van de N57 op Walcheren. De commissie vergadert vandaag. Het Meerjarenprogramma Infrastructuur en Transport staat geagendeerd. Gedepu teerde Staten van de provin cie springen hierop in, door opnieuw te wijzen op de noodzaak van een snelle uit voering van de aanleg. Uit stel brengt andere plannen in het nauw, zoals bijvoorbeeld de VTNEX-taakstelling. Uit stel van de aanleg van de Walcherse snelweg heeft een direct effect op de ontwikke ling van het VINEX-stadsge- west, in verband met ontslui ting. Bovendien is de ontwikkeling van bedrijf sterreinen en daarmee de mogelijkheden voor econo mische ontwikkeling van zo wel regio als stadsgewest af gestemd op de aanleg van de N57. Uitstel zou daarnaast de be steding van de De Boer-gel- den in gevaar brengen. Deze gelden zijn toegezegd binnen het ontwikkelingsproject van het stationsgebied tot knooppunt van openbaar vervoer, kantoor- en pu blieksfuncties. De mogelijk heid tot besteding van deze gelden loopt tot uiterlijk 2000. Tot slot speelt ook ruil verkaveling een rol. Ook dit is afgestemd op de wegen plannen. Uitstel betekent twee keer overlast voor dit Walcherse gebied. De provin cie heeft weinig vertrouwen in de onduidelijkheid die is ontstaan. De geloofwaardig heid van de overheid en het vereiste draagvlak voor de verschillende projecten komt in het geding. ZIERIKZEE - Zwarte Pieten brengen zaterdag 29 novem ber een bezoek aan kinder boerderij De Punt. Zij komen met paard en wagen en zul len snoepgoed uitdelen aan de kinderen. De Zwarte Pieten arriveren rond 13.00 uur en blijven tot ongeveer 15.30 uur. Leden van de kinderboerde rij kunnen 's middags om 15.30 uur cadeautjes ophalen BURGII-HAAMSTEDE - De VVV Schouwse Kust houdt dinsdag 25 november de alge mene najaarsledenvergade ring in zaal Tavenu van Hotel Bom in Burgh- Haamstede. De avond bestaat uit een huishoudelijk deel voor de pauze, gevolgd door een in leiding door notaris mr. W. Klaassen, voorzitter van de fusiecommissie over het on derwerp 'Op weg naar een nieuwe WV.' Aansluitend is er gelegenheid tot discussie. De vergadering begint om 20.00 uur. VECHTPARTIJ GOES - Op de Koningstraat in Goes heeft zich zondag nacht rond 5.00 uur een vechtpartij voorgedaan, waarbij een 23-jarige Goese- naar aan zijn gezicht is ver wond. Hij werd met een ka pot bierflesje in zijn gezicht gestoken, waarna hij voor behandeling naar het Ooster- scheldeziekenhuis in, zijn woonplaats is vervoerd. De man heeft aangifte gedaan van mishandeling. De politie heeft de zaak nog in onder zoek. MIDDELBURG - In de Mid delburgse bibliotheek heeft donderdag 20 november een themamiddag plaats gewijd aan 'Veranderingen in de Ou derenzorg'. De middag duurt van 13.45 tot 16.30 uur. De middag is in eerste in stantie bedoeld voor biblio theekmedewerkers en activi teitenbegeleiders. De bibliotheek wil door dit the ma meer inzicht geven in de mogelijkheden in samenwer king tussen deze twee vakge bieden. De bibliotheek kan dit ondersteunen door het le veren van geschikt materi aal. De zoete geur van wierook, de gelukzalige glimlach van therapeuten, de mystieke klan ken van Indiase bergen. Welkom in het MFC. Hier kun je terug naar je vorige leven, hier vertelt het kaartspel jouw toekomst, hier kun je je concentreren op de mystieke klanken van de Himalaya klankschalen. En dat in Zeeland waar tot voor kort slechts juun verbouwd werd en de mensen stamp pot met spek aten. Het is rustig in de grote zaal. Een dame met blonde haren staart in de ogen van een helderziende. Ik voel me een aftandse heiden bij dit ritueel. Een plat vloers iemand die alleen bij Coen Honig en na een glas wijn de wereld helderder ziet. In een kring staan tafels opgesteld en bij elke tafel heb je de kans dieper inzicht in jezelf te krijgen. 'Wat wil je weten?' vraagt Joke Plant/ 'In zicht in jezelf met behulp van je geleidegids, hulp van een arts uit de sferen of terug naar een vorig leven om een eventueel trauma te verwerken?' 'Heb ik dan een vorig leven gehad?' reageer ik verbaasd. 'Jazeker. En ik weet nu al wat dat trauma is geweest. De drank, veel drank. Ik zie dat je in je vorige leven journalist in Zierikzee was. Regelma tig werd je lallend in de goot gevonden na een zoveelste kroegentocht. Over eerlijke mensen schreef je gemene stukken in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Kijk, daar zie ik je. Een lelijke vent die zijn kop uit het cachot steekt. Zo zie je maar wat er van worden kan.' 'Hoe weet u dat allemaal?' vroeg ik verbaasd. 'Ik zie ik zie wat jij niet ziet' sprak de Plant. 'Maar ik zie niet dat jij ziet wat ik niet zie' sputterde ik. 'Nee, ik zie dat jij niet ziet dat ik zie wat jij niet .ziet.' 'Nee,' ant woordde ik. 'Ik zie dat jij niet ziet dat ik zie dat jij nietLaat maar. Ik zie wel verder.' 'Kunt u echt de toekomst vertellen?' vroeg ik aan de helderziende. 'Bewijs dat dan eens.' 'De toekomst zelf zal het bewijzen,' sprak hij, maar daar had ik nu niets aan.' Laat ik u eens aankijken. Aha. ik zie het al. Kijk es een clown.' 'Over welk leven heeft u het?' 'Hier en nu' sprak de ziende helder. U wordt een clown. Ik zie veel suc ces voor u. De mensen lachen en huilen om u. O wacht. Nu zie ik u ergens heen gaan. Waar komt u nu terecht? 'In het circus zeker?' probeerde ik. 'Ja, in circus sprak de man langzaam 'Het is wel een vreemd circus. Wacht, ik zie een naam... Cornelio 'Cornelia?? Kom ik in de Cor nelia terecht? Dat huis waar je liever voorbij rijdt? Dat gebouw waar mensen aftakelen en nooit meer uitkomen? Waar je je privacy verliest, je geheugen en je decorum. Waar grote mensen eten als een kind dat morst en wegkwijnen als een plantje.' 'Klopt', zei de helderziende. 'Ik zie u op de grond lig gen, languit. Dit is je einde, man.' 'Geklets, gezwets. Hoe kunt u nu zien dat ik die clown ben? Het gezicht van die clown is toch een masker?' 'Ja, nu u het zegt. Eigen lijk kan iedereen die clown zijn.' 'Dus u ook, helderziende?' 'Wellicht', zei hij, 'maar men sen denken meestal dat de ander de èlown is die in dat circus terechtkomt.' Leuk dat toekomst voorspellen. Leuk dat je weet dat je over zoveel jaar met een beroer te in de Cornelia ligt. Het aantal buitenland se vakanties zal ik snel moeten opvoeren. En we zulke elke dag nog maar een fles wijn opentrekken, nu het nog kan. 'Dag, helder ziende.' 'Even wachten, hoor! Ik zie nog wat,' zei de man. 'Ik zie u in een rolstoel zit ten. Dan kunt u toch nog wat van de wereld zien.' 'Verder niets? Alleen een clown in een rolstoel? Ziet u ergens ook een hand van een verpleger, een familielid, een vrijwilliger die die rolstoel in beweging wil brengen? Hoort u iemand zingen: vergeten, vergeten, doen wij je niet?' 'Ik hoor en zie niets' zei hij. 'De stoel staat stil. Wij zien alleen wat uw lot is, niet hoe anderen dat kunnen voorko men.' Na het MFC rijd ik naar de Cornelia. Ik wacht in de hal. De deur klapt open en een stoet oude dames schommelt arm in arm van de ochtendsoos naar de afdeling. Ik denk aan de folders van para-norma. Ze draaien allemaal om één ding 'jezelf, jezelf'. Ondersteun eerst een verlamde en pas daarna je eigen voetreflexzonetherapie toe. Neurie eerst een liedje in iemands oor en luister dan naar Himalayaanse klanken. Geef eerst een ander een toekomst en laat pas dan je eigen toekomst voorspellen. Warm eerst een ander en je zult zelf niet meer in de kou staan. Wie zich om anderen bekommert heeft geen para-norma meer nodig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5