COMMENTAAR Belasting drie procent hoger Vrijwilliger moet goede kans behouden bij de brandweer GOED KOOP ik» Gewapende overval Brief Groenlinks naar gemeente Roep om duurzame bouw van nieuwe gemeentehuis Mosselrapers uit regio lokken proefproces uit Begroting 1998 gemeente Schouwen-Duiveland Certificaten, jubilea en afscheid Motie behoud kraamkliniek NU AGENDA MAANDAG 17 NOVEMBER 1997 NR 26284 3 Soberheid en voorzichtig heid kenmerken de begroting 19,98 van de gemeente. Voor nieuwe plannen is eigenlijk geen geld. Voor eenmalige onvoorziene uitgaven is on geveer anderhalve ton be schikbaar, iets meer als 3,5 ton ligt op de plank voor an dere onvoorziene uitgaven. Dat is op een totale begro ting van 171 miljoen gulden bijzonder weinig. Wethouder G. J. van der Salm en zijn ambtenaren moeten een zware taak gehad hebben aan het sluitend maken van de begroting. Meldde Van der Salm in oktober nog een verwacht tekort van twee tot drie miljoen, enkele weken geleden liet de wethouder weten dat hij de boeken kon sluiten met een klein over schot. Voorzichtig is het college ook in de besteding van het geld. Volgend jaar wordt 12,5 mil joen uitgegeven voor afdek king van de voormalige1 stortplaats en 4,8 miljoen voor een centrale gemeente werkplaats in Zierikzee. Hoognodige investeringen in de verkeersveiligheid en de hoogwerker voor de brand weer zijn doorgeschoven naar 1999. Besluiten over wat nu echt prioriteit ver dient, neemt het college nog niet. Dat gebeurt pas in de tweede helft van volgend jaar als de jaarrekening over dit jaar bekend is. Voor re serves en voorzieningen heeft de gemeente de be schikking over ruim 58 mil joen gulden. De indruk be staat dat uit deze pot al stevig is gesnoept, gezien de 64 miljoen die vorig jaar nog besteedbaar was. Het kon natuurlijk niet uit blijven: Alle gemeentelijke belastingen met uitzonde ring van de toeristenbelas ting, gaan volgend jaar drie procent omhoog. Met uitzon dering van enkele tienden procenten gaat het hierbij om een trendmatige verho ging, die vorig jaar uit kon blijven. Geen reden dus om op de achterste benen te gaan staan. Het tijdelijk gemeentehuis is - zoals bekend - aanzienlijk duurder uitgevallen als ge pland en drukt nog steeds zwaar op de begroting. Met die gedachte in het achter hoofd wordt het politiek moeilijk te verkopen dat de verzameling porto-cabins op het Hatfieldpark na één jaar gebruik alweer te klein is. ZIERIKZEE - GroenLinks roept de gemeente Schou wen-Duiveland in een brief op om het nieuwe ge meentehuis in Zierikzee op duurzame en energiezui nige wijze te realiseren. Dit onderwerp komt eveneens aan de orde in de nieuwsbrief De Groene Link van de partij. De gemeente heeft een conve nant duurzaam bouwen afge sloten. Hierin zijn afspraken gemaakt over milieu-eisen waaraan nieuwe gebouwen dienen te voldoen. Groen Links onderschrijft elke stap in de goede richting, maar het convenant is volgens haar toch wat aan de magere kant. Zeker als dit afgezet wordt tegen tal van voor beeldprojecten van duur zaam en energiezuinig bou wen die inmiddels gerealiseerd zijn. Gemiddeld bedragen de meerkosten van deze projecten circa tien pro cent. Een deel van deze extra kos ten kan op termijn weer wor den terugverdiend met lage re energielasten en een lager ziekteverzuim, aldus Groen Links. Dit laatste is volgens de partij te danken aan het betere leef- en werkklimaat. Materialen die de gezond heid belasten zijn namelijk zoveel mogelijk vermeden. Minister G. Weyers van Eco nomische Zaken en staatsse cretaris D. Tommei van Vrom hebben inmiddels aan zo'n vijftig nieuwbouwpro jecten de status 'Voorbeeld- project duurzaam en energie zuinig bouwen' toegekend. Het gaat hierbij om zowel woning- als utiliteitsbouw, waaronder Rijkswaterstaat in Terneuzen. De voorbeeld projecten tonen volgens GroenLinks aan dat er op dit moment veel mogelijk is op het terrein van duurzaam en energiezuinig bouwen. Veel meer dan in de convenanten staat beschreven, aldus de partij Inzet is vergunning Waddengebied ZIERIKZEE - Vier handmatige mosselrapers, onder meer afkomstig van Schouwen-Duive land, hebben in aanwezigheid van de AID in een natuurgebied onder Ameland een proefproces uitgelokt. Zij willen hiermee een vergunning af dwingen. De mannen uit Bruinisse, Nieuwerkerk en Yerseke willen een vergunning voor het beroepsmatig meer dan tien kilo mosselen rapen per dag. Zij vinden het niet in de haak dat het rapen van meer dan tien kilo mos selen onder Ameland ver boden is. Volgens het mi nisterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij zijn de activiteiten van de rapers niet toegestaan op basis van artikel 8 Beschik king Visserijzone, Zeege bied en Kustwateren. De rapers zijn van mening dat voor het bewuste ge bied niet de Visserijwet en de Natuurbeschermingswet van toepassing kunnen zijn. Zij claimen nu op grond van historische rech ten een ontheffing in het kader van de Natuurbe schermingswet. Een rede natie die men op het minis terie van LNV niet kan rij men, omdat er volgens be leidsmedewerker A. Kou- wenhoven geen historische rechten zijn. Afgelopen voorjaar nog is het ministerie van LNV de rapers tegemoet gekomen door hen een (eenmalige) schikking van 4.000 ton mosselzaad toe te kennen, een tonnage dat door enke le reguliere vaartuigen in het diepe werd gevist. Buit De handmatige mosselra pers zijn verbaliseerd met elk vijftien kilo mosselen in hun bezit. In overleg met de officier van justitie in Leeuwarden werd de buit teruggezet. De raadsman van de rapers, mr. H. van Pijkeren, geeft in het be lang van de zaak (nog) geen commentaar. VLISSÏNGEN - In een café aan de Bosjëslaan in Vlissingen is zaterdagnacht rond 1.45 uur een gewa pende overval gepleegd door drie mannen. Zij gin gen er met een nog onbekend geldbedrag vandoor. af te géven. Daarna gingen de - allen Nederlands spre kende - overvallers ervan door. De mannen kwamen binnen op een moment dat er nog cafébezoekers aanwezig wa ren. Zij bedreigden één van de bezoekers door een mes op diens keel te zetten. Een an dere bezoeker werd tegen de grond gegooid. Vervolgens werd de eigenaresse van de kroeg met een mes bedreigd. Zij zag zich genoodzaakt geld Het signalement van de man nen is bekend.Alle drie de mannen droegen militaire camouflage pakken. Ze zijn rond de 1,80 meter lang en droegen maskers. Voor het afdekken van de stortplaats aan de Hoosjesweg staat voor 1998 een bedrag van 12,5 miljoen gulden op de begroting. (Archieffoto) ZIERIKZEE - In de begroting 1998 van de gemeente Schouwen-Duiveland wordt uitgegaan van een ta riefstijging voor de belastingen van drie procent. Belangrijke uitgaven voor volgend jaar zijn de af dekking van de stortplaats Hoosjesweg (12,5 mil joen) en de bouw van de gemeentewerkplaats van 4,8 miljoen. Er zijn geen nieuwe investe ringen en ruimtevragende maatregelen opgenomen. Voor onvoorziene uitgave staat er een bedrag van 370.000 gulden vermeld. Evenals in 1997 is er o<$k voor volgend jaar 400.000 gulden aan eenmalige besteedbare ruimte opgenomen. Daar wordt nog een bedrag van 279.042 gulden aan toege voegd. Voor de uitvoering van de vervanging- en uit breidingsinvesteringen is een bedrag van 538.150 gul den nodig. Hierna resteert dus nog 140.892 gulden voor onvoorzien eenmalig. De toe voeging van 279.042 komt vrij door over de investerin gen van de structurele ruim tevragende, vervangings- en uitbreidingsmaatregelen niet een vol jaar maar een half jaar rente te berekenen. De staat van reserves en voorzieningen vermeldt een totaal van 58, 3 miljoen. De raming van de algemene uitkering uit het gemeente fonds bedraagt 49,8 miljoen gulden en is gebaseerd op 33.000 inwoners per 1 januari 1998. De verfijningsuitke- ring gemeentelijke herinde ling daalt dit jaar opnieuw met ongeveer 400.000 gulden. Vooralsnog is in verband met toekomstige opvang van de terugloop van de uitke ring tot nihil in 2002 ook dit jaar een raming opgenomen van 400.000 gulden die een malig ter dekking ingezet kan worden. Inflatie Met de tariefsverhoging van drie procent voor de belas tingen, met uitzondering van de toeristenbelastingen wordt de inflatiestijging van 2,4% opgevangen, alsmede een klein deel van de infla tiestijging in 1996 (2,1%). Voor de toeristenbelasting wordt uitgegaan van een stij ging van 1 gulden tot 1,05. De opbrengst van de rioolbe lasting bedraagt in 1997 2,5 miljoen. Ook voor 1998 is daar rekening mee gehou den. Deze opbrengst zal de kosten voor riolering niet te boven gaan. De totale begroting omvat een bedrag van 171,6 mil joen. De sector Maatschappe lijke Aangelegenheden drukt op de begroting met een kleine 25 miljoen gulden (69,4 aan uitgaven en 44,9 aan inkomsten). Binnen de sector Algemene Interne Zaken wordt 20,8 miljoen aan uitga ven begroot en 79 miljoen aan inkomsten. Grondge biedzaken staat voor 35,7 miljoen aan uitgaven en voor 18,4 miljoen aan inkomsten op de begroting. Externe Contacten wordt begroot op 37 miljoen uitgaven en 25,9 miljoen aan inkomsten. Voor de staf wordt 8,5 miljoen uit gaven en 3,1 miljoen inkom sten begroot. Produktbegroting De vormgeving van de huidi ge begroting wijkt af van het model dat voor 1997 door de gemeente werd gepresen teerd. Dit houdt verband met de wens om op termijn te komen tot een produktbegro ting. Hiervoor is nu een eer ste aanzet gegeven. Evenals bij het samenstellen bij de begroting voor 1997 was ook bi j het opstellen van de begroting 1998, vol gens de toelichtingsnota, het ontbreken van ervaringscij fers een grote handicap. „Ge tracht is echter met de erva ring die de afgelopen maanden is opgedaan een zo zuiver mogelijk beeld te scheppen," zo staat in de toe lichting. Op korte termijn zal een aan zet worden gegeven om te ko men tot een meerjarenbegro ting, die zowel op beheers- als beleidsmatig gebied als volwaardig instrument ge bruikt kan gaan worden. De gemeente geeft aan dat dat van de thans gepresenteerde meerjarenraming nog niet kan worden gezegd. Het gaat om een traject dat een aantal jaren in beslag zal nemen. Vooruitlopend wil het colle ge van B&W in het tweede kwartaal van 1998, nadat de cijfers van de rekening van 1997 voorhanden zijn, een voorstel doen voor een prio riteitsstelling van de vervan gingsinvesteringen, ruimte- vragende maatregelen en uitbreidingsinvesteringen. Belangrijke uitgaven, die voor 1998 op de meerjarenra ming voorkomen zijn: eind- afdekking van de stortplaats aan de Hoosjesweg (12,5 mil joen) en de de nieuwe werkplaats in Zie rikzee voor de Dienst Ge meentewerken (4,8 miljoen). Hoogwerker Voor het oplossen van ver keersknelpunten prijkt voor 1999 een bedrag van 11,5 mil joen gulden op de meerjaren raming en voor de aanschaf van een hoogwerker voor de brandweer 1,2 miljoen ook voor 1999. De gemeente wil de komende jaren toegroeien naar het op vangen van de lasten van de definitieve huisvesting bin nen de begroting. De kosten van de tijdelijke huisvesting en andere met de herindeling verband houdende kosten worden volledig opgevangen binnen de verfijningsuitke ring gemeentelijke indeling. DREISCHOR - „Er moet voor gezorgd worden, dat elke brandweerman zijn prachtige baantje kan blij ven vervullen. Het moet niet zo zijn, dat je straks minstens ingenieur of meester in de rechten moet zijn om bij de brandweer te kunnen functioneren." Aan het woord burgemeester J.. Asselbergs vrijdagavond in het dorpshuis in Dreischor tijdens de jaarvergadering van het brandweerkorps Brouwershaven, bestdande uit de blusgroepen Dreischor en Brouwershaven. Asselbergs plaatste met zijn opmerking een kanttekening bij het Project Versterking Brandweer. Een goede zaak vond de burgemeester, maar hij voegde eraan toe: „We moeten wel met twee poten in de Zeeuwse klei blijven staan en niet gaan luchtfiet sen." Daarmee doelde hij op de zeer zware eisen, die te genwoordig aan elke vrijwil lige brandweerman worden gesteld. Uitval van vrijwilligers bij de korpsen wordt steeds gro ter en het vinden van opvol gers kost vaak heel veel moeite. Asselbergs ziet hier in een groot probleem voor de toekomst voor de vrijwil lige korpsen. Begroting Van de gevraagde vier mil joen investeringen voor de brandweer op Schouwen- Duiveland, heeft de gemeen te 25 procent kunnen honore ren, zo blijkt uit de kersverse begroting 1998. Een bedrag van ruim een miljoen gulden wordt besteed aan de aan schaf van twee tankauto spuiten voor de korpsen Zie rikzee en Kerkwerve, aan vervanging van de adem tucht apparatuur en aan de aanschaf van een draagbare motorpomp. „Aanschaf van kleding en nieuwe piepers zit er niet in," aldus Asselbergs. Ten aanzien van de reorgani satie van de brandweer in de nieuwe gemeente, ziet het er volgens de burgemeester naar uit, dat de huidige structuur van negen blus groepen kan worden gehand haafd. Voor Asselbergs was Brou wershaven het laatste korps waar hij bij deze gelegenheid officieel mee kennismaakte. Als burgemeester van zes korpsen wordt hij tegen woordig wat vaker uit zijn bed gepiept. Niet voor elke kat op het dak of schoor steenbrandje. „Maar, een mooie brand, vind ik net als Burgemeester J. Asselbergs spreekt de scheidende brandweerlieden C. van Velsen (links) en C. Kloet toe. (Foto: Marieke Mandemaker u, heel aardig." Hij uitte zijn respect ook voor de inzet bij de overige taken, zoals hulpverlening bij ongelukken. In dit ver band memoreerde hij enkele recente ongelukken met do delijke afloop. „Dan hoor je meteen klachten over het slechte wegennet, maar bij nadere analyse blijken vaak toevallige omstandigheden en fouten van de bestuurders de oorzaak te zijn," aldus de burgemeester Hulde De avond stond verder in het teken van de huldeblijken aan een groot aantal leden van de blusgroepen. Zo wer den er aan zeven leden diplo ma's en certificaten uitge reikt als tastbaar bewijs van met goed gevolg afgelegde brand weeropleidingen. Waarderende woorden wa ren er zowel van de burge meester als van korpscom mandant M. de Boer voor A. van den Hoek en F. Koster, beiden uit Brouwershaven voor hun 25 jaar trouwe inzet voor de brandweer. Felicita ties waren er ook voor twee leden die 12,5 jaar bij het korps betrokken zijn: C. Bot- bijl en J. Beuzenberg. Allen mochten een onder scheiding en een aantrekke lijk gevulde blusemmer in ontvangst nemen. Met veel spijt moest het korps afscheid nemen van twee trouwe leden, die om gezondheidsredenen de brandweer verlaten: C. Kloet uit Dreischor en C. van Velzen uit Zierikzee. Asselbergs gaf een opsom ming van de grote verdien sten van beide mannen en commandant De Boer sprak zijn waardering uit voor de wijze van betrokkenheid en wenste Kloet en Van Velzen veel sterkte in de toekomst. Het tweede deel van de jaar vergadering bestond uit een informeel samenzijn onder de titel 'team building.' ZIERIKZEE - Wethouder volksgezondheid P. Berre- voets-Ringelberg biedt woensdag 19 november in het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee een motie van de gemeenteraad aan ter be houd van de kraamkliniek. De motie werd in de gemeen teraadsvergadering van 30 oktober ingediend door de CDA-fractie als reactie op de overweging de kraamkli niek in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierik zee te sluiten. Deze motie werd door de gemeente raadsleden unaniem onder steund. Wethouder Berrevoets biedt de motie woensdag aan om 12.30 uur aan C. Breedeveld, lid van de Raad van Bestuur van de Stichting Ooster- schelde Ziekenhuis. Advertentie HAK POTGROENTEN diverse soorten pot 370 ml. &9 KIPFILET 500 gram NU fc, NU pak 250 gram van AirStrwretev tel 03$W»3 ELKE DAG GOED NIEUWS Maandag 17 november Zierikzee Commissievergadering Maatschappelijke Aangele genheden in het MFC. 19.30 uur. Dinsdag 18 november Zierikzee Koffieochtend 'omgaan met kritiek'. NBvP afdeling Schouwen. Gebouw 'de Vis markt'. 9.30 uur. Start informaticacursus voor beginners in RSG Professor Zeeman. 19.30 tot 21.30 uur. Ren esse CD A-Ledenvergadering. Dorpshuis Renesse. Aan vang 20.00 uur. Vergadering Stichting Re- nesse. Kantoor Jan van Re- nesseweg 25. 20.00 uur. Woensdag 19 november Zierikzee Praise- en ontmoetings avond van de EO in sporthal Onderdak. 19.30 uur. Begin oriëntatiecursus chris telijk geloof. MFC. 20.00 tot 22.00 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB over 'vrouw en islam'. Dorpshuis. 19.45 uur. Ouwerkerk Bijeenkomst NBvP afdeling Duiveland in het dorpshuis. 19.30 uur. Bonte avond plattelands vrouwen. Dorpshuis. 19.30 Donderdag 20 november Zierikzee Opvoering 'Circus Cornelia'. Theater Mondragon. 15.00 en 20.00 uur. Haamstede Themamiddag PCOB over vakantiebestemmingen. Ge reformeerde kerk. 14.15 uur. Vrijdag 21 november Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 15.00 uur. Opvoering 'Circus Cornelia'. Theater Mondragon. 15.00 en 20.00 uur. CJV-Zierikzee. Huis-aan- huis-verkoping 'Peen mee Juun'. 15.30-21.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering Vrienden van Westerschouwen. Dorpshuis De Schutse. 20.00 uur. Oosterland Opening servicecomplex de Saele. 15.00 uur. Bruinisse Presentatie Kroniek 1997 Stad en Lande tijdens na jaarsvergadering. Dorps huis. 19.30 uur. Concert Slipgevaar. Jeugd- sociëteit De Pul. 21.00 uur. Zaterdag 22 november Zierikzee Aankomst Sinterklaas. Nieuwe Haven 11.00 uur. Workshop fotografie voor vrouwen. MFC. 13.30 tot 16.30 uur. Leerlingenconcert Rinus Verhage in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. 19.30 uur. CJV disco voor de jeugd. Gebouw De Driehoek. 19.30-22.00 uur. Opvoering 'Circus Cornelia'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Concert en CD presentatie interkerkelijk koor Adonaï. Gereformeerde kerk, St. Do- musstraat. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Mosselavond Big S, 20.00, met optreden The Amazing Stroopwafels, 22.00 uur. Noordgouwe Jaaruitvoering muziekver eniging Con Amore voor ou deren. Dorpshuis. 14.00 uur. Bruinisse Country dansavond voor linedansers. Jeugdherberg De Stoofpolder. 20.00 uur. Zondag 23 november Zierikzee Lezing De vreugdevolle be tekenis van klassieke yoga muziek en taal. MFC. 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 24 november Zierikzee Algemene ledenvergadering van de Federatie van Onder nemersverenigingen Schou wen-Duiveland (FOS) in de foyer van Theater Mondra gon. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3