Sloop dreigt kleine AWZI's Gevaarlijke situatie voor kinderen op schoolplein' Lezing over yoga in MFC Expositie omvangrijke collectie van Boutens Dijkgraaf W. Gosselaar: 'Eén afvalwaterzuivering zou nogbeter zijn' Slipgevaar in De Pul Auto in sloot Losse stoeptegels en modder bij De Meerpaal Surfcentrum Brouwersdam gaat zeillessen verzorgen In de Zeeuwse Bibliotheek STREEKNIEUWS MUZIEKAGENDA DONDERDAG 13 NOVEMBER 1997 NR 26282 5 ZIERIKZEE - Van de vijf afvalwaterzuiveringsin stallaties (AWZI's) op Schouwen-Duiveland staan er twee op de nominatie voor sloop. Het dagelijks be stuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden wil de AW ZI's bij Den Osse en bij Dreischor slopen. De capaciteit van AWZI De Verseput in Kerkwerve wordt - als het algemeen be stuur van het waterschap ak koord gaat met de plannen - uitgebreid en AWZI Mastgat bij Oosterland wordt gereno veerd. Dat blijkt uit de be- leidsproductenbegroting 1998 van het waterschap. De met de sloophamer be dreigde kleine AWZI's zijn volgens dijkgraaf A. Gosse laar van Zeeuwse Eilanden te oud en te klein. ,,En kleine afvalwaterzuiveringsinstal laties hebben naar het milieu toe een slecht rendement. Ei genlijk zou het het beste zijn als er op Schouwen-Duive land maar één AWZI zou zijn. maar dat zou ons zo'n 100 miljoen gulden kosten en dat is voor ons waterschap niet haalbaar." aldus Gosselaar. Daarom werd gekozen voor een goedkoper alternatief: twee AWZI's slopen en twee aanpassen. In het geval van De Verseput in Kerkwerve gaat het om een uitbreiding van de capaciteit. Voor de Mastgat zit een complete re novatie in het vat. De AWZI in Westerschouwen kan on gemoeid worden gelaten. Volgens Gosselaar is nu nog met geen mogelijkheid te zeggen wat dat alle bij elkaar gaat kosten. „De plannen zijn in zo'n vroeg stadium dat daar nog niets van valt te zeggen. Daar moeten we eerst nadere studies voor verrichten. En de plannen moeten trouwens ook eerst nog in het algemeen bestuur besproken worden en dat zal toch pas in de eerste helft van volgend jaar gebeuren." Vooropgesteld dat het alge meen bestuur van Zeeuwse Eilanden akkoord gaat met de plannen van het dagelijks bestuur van het waterschap moet eerst het watertrans- portstelsel aangepast wor den eer het verantwoord is om de AWZI's in Dreischor en Den Osse te slopen. Tot die tijd wil het waterschap liefst niet meer doen dan de voor sloop genomineerde AWZI's draaiende houden. „Als een elektromotor de geest geeft moet die natuur lijk vervangen worden," al dus Gosselaar. Transportstelsel In totaal heeft Waterschap Zeeuwse Eilanden 91 rioolge malen en 310 kilometer af valwatertransportleiding in beheer. Van deze afvalwater leidingen is 21 kilometer vrijvervalleiding en de rest persleiding. Deze voorzie ningen verzorgen het trans port van afvalwater naar de vijftien AWZI's die het wa terschap momenteel in be heer heeft. Deze hebben een gezamenlijke capaciteit van 454.100 zogenaamde inwo ner-equivalenten (I.E.'s). De grootste afvalwaterzuive ringsinstallatie op Schou wen-Duiveland is die in Wes- De kleine afvalwaterzuiveringsinstallatie bij Den Osse staat samen met die bij Dreischor op de nominatie voor sloop. De Ver seput (foto) moet worden aangepast. (Archieffoto) terschouwen met een capaci teit van 100.000 I.E.'s). Als voorbereiding voor het ontwikkelen van een strate gisch plan voor de afvalwa terverwerking is dit jaar ge start met een inventarisatie van zowel de staat waarin het transportstelsel verkeert als de capaciteit ervan. Deze inventarisatie wordt in 1998 afgerond. Doel van die in ventarisatie is het in beeld brengen van mogelijke knel punten. Tevens dient het als basis voor een meerjarenin- vesteringsprogramma. Op Tholen staat één AWZI - bij Poortvliet - op de nomina tie voor sloop. Bij Sint Maar tensdijk wordt dan een nieu we AWZI gebouwd. Wat er op Noord-Beveland precies met de AWZI's gaat gebeuren is nog niet bekend. Hgt hangt ervan af welke keuze Roompot Recreatie BV maakt: voor het waterschap of voor concurrente Delta Nutsbedrijven NV. Wel vast staat voor het dagelijks be stuur dat de AWZI bij Kort- gene op termijn moet ver dwijnen. BRUINISSE - De Schou- wen-Duivelandse band Slipgevaar geeft vrijdag 21 november een concert in jeugdsociëteit De Pul in Bruinisse. Met covers van onder an deren Bryan Adams en Jimi Hendrix proberen de bandleden de zaal op z'n kop te zetten. Slipge vaar speelt ook eigen nummers die het best be stempeld kunnen wor-" den als 'boerenrock'. Hoogtepunten van de band waren de optredens tijdens Koninginnedag 1997 in Sirjansland en het schuurfeest van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ). Slipgevaar is in de herfst van 1992 op gericht en speelt sinds 1996 in de huidige bezet ting: Wim van der Have (zang/basgitaar), Jan Poot (zang/drums), Pim de Jonge (gitaar) en John Bolier (gitaar). Het op treden begint om 21.00 uur. De zaal gaat om 19.30 uur open. HAAMSTEDE - Als gevolg van een eenzijdig ongeval op de Bouwmansweg in Haam stede is een 80-jarige Brouw- se man met zijn auto in de sloot beland. De man. die als enige in de auto zat, bleef ongedeerd. Bij aankomst van de auto trof de politie niemand aan. De be stuurder was inmiddels door omwonenden thuis gebracht. De Brouwenaar verklaarde als gevolg van de mist in de linkerberm te zijn beland, waarna de auto in de ^loot rolde. Hij reed volgens eigen zeggen met geringe snelheid. De auto werd door De Jonge weggetakeld en in Zierikzee gestald. FOTOWEDSTRIJD ZIERIKZEE - In het kader van 8 maart Internationale Vrouwendag roept het 8 Maart-team vrouwen op om deel te nemen aan een foto wedstrijd. Het team daagt vrouwen uit een foto te maken van 'een vrouw om trots op te zijn.' "~ftt motto van Internationa- rouwendag in 1998 is dan 1'Vrouwen in beeld.' gezonden foto's worden ongesteld in de grote /an het MFC en de win- 2 foto dingt mee naar de .ïjkse wisselprijs: het dje Neeltje Spijker, een e van het beeld dat in de ^an het MFC staat. Voor informatie kan men n naar: 415433 of 402024. BRUINISSE - „Het schoolplein is één grote puin hoop. Er liggen losse stoeptegels, modder en er staan ijzeren hekken om bouwgebied af te zetten waarvan ijzeren draden zijn losgetrokken. Ook zou den weggehaalde bomen in oktober teruggeplaatst worden. Ze zijn nu nog niet teruggeplaatst" Dat zegt mevrouw A. Fric- kus uit Bruinisse. Deze ou der van drie schoolgaande kinderen is verontrust over de toestand van het plein van openbare basisschool De Meerpaal in Bruinisse. Vol gens haar is er een gevaarlij ke situatie voor de kinderen ontstaan. „Kinderen pakken de stenen op en gaan er mee gooien," aldus Frickus. De voormalige gemeente Bruinisse heeft vorig jaar toegezegd dat het school plein opgeknapt zou worden. Leerlingen van de school hebben toen op verzoek van die gemeente tekeningen en maquettes gemaakt hoe het plein er volgens hen uit zou moeten zien. Frickus zegt dat de huidige gemeente Schouwen-Duive land niets onderneemt om de toestand van het plein te ver beteren. Verantwoordelijk wethouder D. van der Wek ken wil niet reageren. „Ik kan op dit moment niet over zien hoe ernstig de situatie is." A. Fluijt, directeur van De Meerpaal, kan zich de ver ontrusting van de ouders voorstellen en onderkent de gevaarlijke situatie voor de kinderen. „Ik kan me voor stellen dat de ouders het heel vervelend vinden. In de pau zes wordt toezicht gehouden. Na schooltijd weet je niet wat er gebeurt." De direc teur heeft de ouders tijdens een vergadering uitgelegd wat de redenen van de ver traging zijn. Volgens hem is het plein nog niet opgeknapt, omdat Al- bert Heijn eerst uitgebreid werd. „Doordat bij Albert Heijn ook nieuwe riolering aange legd werd, moesten de grote bomen uit de grond. Pas, in november als alle bladeren eraf zijn, kunnen de bomen teruggeplaatst worden." Hij vindt het vrij logisch dat uitbreiding van Albert Heijn voorkeur krijgt boven op knappen van het school plein, omdat in omgekeerde volgorde machines weer het plein zouden beschadigen. Speeltoestellen. Fluijt verwacht dat volgende week de bomen de grond in kunnen, waarna nieuwe te gels gelegd worden en de pro blemen met modder en ka potte tegels tot het verleden behoren. De directeur heeft verder bij de gemeente Schouwen-Dui veland subsidie aange vraagd voor speeltoestellen én een zithoekje op het plein. De losse stoeptegels op het schoolplein leveren volgens een verontruste ouder een gevaarlijke situatie op voor de kinderen. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE Yogalerares Bharathi Devi geeft zondag 23 november een lezing over 'de vreugdevolle betekenis van klassieke yoga, muziek en taal (Sanskriet)' in bet MFC aan de De Huybert- straat in Zierikzee. Zij gaat in deze lezing dieper in op de muziek, taal, klank en woord vanuit,de kennis in de klassieke yo'gastijl. Bha rathi Devi zal met enkelë yo- galeerlingen verschillende Sanskriet padyams, teksten met uitleg, zingen. Ook ver zorgt de yogalerares een kor te zangrecital, waarbij zij uitleg geeft over haar eigen teksten en melodie. De lezing begint om 14.00 en duurt tot 16.00 uur. Voor na dere inlichtingen: telefoon 414018. Vergunning voor stallen vaartuigen BROUWERSDAM - Het surfcentrum Brouwers- dam op de Kabbelaarsbank heeft van het Na tuur- en Recreatieschap De Grevelingen toe stemming gekregen om uit te breiden. trek van de vaste zeilin- structeur niet meer moge lijk. De stalplaats voor de vaar tuigen is ongeveer 800 vier kante meter groot. De toe stemming is gegeven voor tien jaar en gaat in op 1 ja nuari 1998. Er mogen maxi maal twintig vaartuigen gestald worden. Het surf centrum mag aanlegstei gers plaatsen en een jollen- helling voor het te water laten van kleinere draagba re zeilboten. Er is een vergunning afge geven voor het stallen van vaartuigen. Hierdoor kan het surfcentrum beginnen met het geven van zeilles sen. Tot en met dit jaar richtte het surfcentrum zich vooral op het verzorgen van sur- flessen en verhuren en ver kopen van materialen aan surfers. Met Gran Dorado Port Zélande bestaat al di verse jaren een samenwer kingsovereenkomst voor het verzorgen van surfles- sen aan de gasten van dit park. Met de uitbreiding kan het surfcentrum ook te gemoet komen aan de wens voor zeillessen. Bij Port Zé- lande was dat door het ver- De opslag van voertuigen en materialen en het plaat sen van opstallen is niet toegestaan. MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg exposeert van 21 november tot en met 10 ja nuari haar omvangrijke Boutens-collectie. Ze heeft ter gelegenheid van deze tentoonstelling een boek vervaardigd. De bibliotheek slaagde er vo rig jaar zomer in tal van boe ken te bemachtigen uit de na latenschap van de in Middelburg geboren dichter P.C. Boutens, die van 1870 tot 1943 leefde. Behalve schrijver was Boutens ook een enorme boekengek. Hij verzamelde met name fraai gedrukte of gebonden exem plaren. Onlangs kon de bi bliotheek met behulp van sponsors en particulieren nog een pöar bijzondere boe ken, waaronder een uiterst zeldzame uitgave van de Beatrijs uit 1908, aan de ver zameling toevoegen. De expositie, met als titel Daar is niet één die eenzaam gaat als ik..., bestaat verder uit handschriften, oorspron kelijk en vertaald werk van Boutens, muziekstukken die componisten op werk van Boutens baseerden en aller lei varia. Pièce de résistance is een Liber Amoricum, een vriendenboek, dat Boutens in 1940 ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag ontving. Deze in zacht oranje met gouddecoratie uitge voerde band bevat onder meer met de hand geschre ven bijdragen van bekende schrijvers als Willem Kloos, J.C. Bloem en Adriaan Ro land Holst. Geopend De expositie wordt officieel geopend vrijdag 21 novem ber om 15.00 uur. De biblio theek is dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 21.00 uur, maandag van 17.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. RINGDAG BRUINISSE - De Hervormde Vrouwengroepen op Schou wen-Duiveland hielden on langs de Ringdag in Bruinis se. J. van Leerdam gaf een lezing over het thema 'In de leerschool van het gebed'. Hierover stelden de vrouwen enkele vragen. Dagverblijf voor verstandelijk gehandi capten Brugzicht uit Zierik zee presenteerde zich onder meer met eigengebakken lekkernijen en kaarsen. De dames Zeijl^r en Zwart uit Oosterland verzorgden enke le humoristisfhe voordrach ten en versjes. ZIERIKZEE Geslaagd Alle veertien kandidaten van de afdeling Zierik- zee/Kerkwerve van het Rode Kruis behaalden het diplo ma Reanimatie. Het examen werd afgenomen door de Ne derlandse Hartstichting. Excursie NBvP De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) ging onlangs op excursie naar de Volkssterrenwacht in Middelburg. De dames maakten kennis met de won deren van het heelal: de on voorstelbare afstanden in ons zonnestelsel, het ont staan van sterren en de klein heid van onze aarde ten op zichte van de zon en andere planeten. Na de pauze werd een diaserie vertoond, ge maakt met de allernieuwste telescopen en satellieten. Op dinsdag 18 november is er een koffieochtend in gebouw 'de Vismarkt' aan de Sint Domusstraat, waarbij het thema 'omgaan met kritiek' centraal staat. Aanvang 9.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Oliebollenactie De leden van zangvereniging Nu met Hope verkopen za terdag 15 november zelfge bakken oliebollen in Burgh- Haamstede. Zij komen vanaf 9.00 uur langs de deuren. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuwe dames kleding. Themamiddag PCOB De Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) Schouwen-Duiveland houdt donderdag 20 november in een zaal van de Gereformeer de kerk een themamiddag over vakantiebestemmin gen. C. van der Maas, reislei der van de Nederlandse Christelijke Reis-Vereniging vertoont een diaserie over verschillende Europese lan den. De aanvang is om 14.15 uur. In een onlangs gehouden vergadering werd een collec te gehouden voor de Stich ting Opvang Ontheemden voor de ouderen in Tuzla in het voormalige Joegoslavië. Deze heeft honderd gulden opgeleverd. NOORDWELLE Koffieochtend NBvP De afdeling Noordwelle en omstreken van de Neder landse Bond van Platte landsvrouwen hield onlangs een koffieochtend bij be stuurslid Nel van Oosten. Hierbij waren 33 dames aan wezig. Het wel en wee bin nen de afdeling kwam aan de orde. Voorgesteld werd een vierde leeskring op te star ten. Verder werd gesproken over het kerstprogramma en geven de dames de voorkeur aan middagreisjes. De heer Van der Broek geeft donder dag 13 november in het dorpshuis van Noordwelle Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 14 november: Theater Mondragon, Zierikzee. Zeeuwse Accordeonvereniging Concertina m.m.v. Oosterlands Fanfare. 15 november: Lutherse kerk, Zierikzee. Concert door docenten van de Zeeuwse Muziek school. Ars Musica 1. (16.00). 19, 20, 21 en 22 november: Concertzaal, Zierikzee. Musical 'Circus Cornelia'. 21 november: Verenigingsgebouw De Oosterhof, Oosterland. Najaarsconcert Oosterlands Fanfare. (19.30). 22 november: Gereformeerde kerk, Zierikzee. Presentatieconcei't cd - koor Adonai. 28 november: De Schutse, Burgh-Haamstede. Uitvoering Zangvereniging Nu met Hope m.m.v. Strijkers Ensemble Zeeuwse Muziek school en W. Boer, piano. (19.45). 29 november: Ned. Herv. kerk, Noordgouwe. Rosetti Ensemble (fluit, hobo, klarinet, hoorn, fagot). 13 december: Ned. Herv. kerk, Nieuwerkerk. Vocaal Ensemble Cantiona Musicum, m.m.v. Harrie van de Velde, orgel. 14 december: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Kerstconcert Stichting Musi Voca; Vocaal Eh- semble Sint Laurens en Oosterlands Fanfare. 14 december: Dorpshuis, Renesse. Adventconcert, De Westhoekzangers m.m.v. Kopergroep Luctor et Emergo. (14.00). 19 december: Nieuwe Kefk, Zierikzee. A Ceremony of Christmas Carols m.m.v. Ge- ref. Kerkkoor, Cantare, vocaal ensemble. Prins Mauritskoor, Prosper Sevestre, orgel. 20 december: Lutherse kerk, Zierikzee. Kerstconcert bij kaarslicht, door de Ars Musi ca bestuursleden. Ars Musica 2. 31 januari: Zeeuwse MuzieKschool, Zierikzee. Karin Dolman en Ceacile Boschman (altviool en piano). Ars Musica 3. 7 maart: Sint Willibrorduskerk, Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na hei bekend xvorden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee. een diapresentatie over de li keur Grand Marnier. Hij de monstreert ook hoe de likeur in recepten verwerkt kan worden. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Ook in troducés zijn welkom. KERKWERVE Vrouw en islam De afdeling Kerkwerve van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond houdt woens dag 19 november een leden vergadering, waarbij het on derwerp 'vrouw en islam' centraal staat. Mevrouw Op 't Hof vertelt over het vluch telingenwerk en de rol van de islam in het leven van vluchtelingen. Ook een be woonster van het Asielzoe kerscentrum in Burgh- Haamstede is op de bijeenkomst in het dorpshuis aanwezig. De aanvang is om 19.45 uur. BROUWERSHAVEN Jeugddienst In de Gereformeerde kerk in Brouwershaven wordt zon dag 16 november een geza menlijke jeugddienst gehou den. Het thema is 'new age'. Het koor Esperance uit Krabbendijke en jongeren van de jeugdsoos Libertas verlenen hun medewerking. De voorganger is ds. A. P. Spaa. De aanvang is om 18.30 uur. Voorafgaandaan de dienst is er om 17.00 uur een broodmaaltijd voor de jeugd vanaf twaalf jaar. NOORDGOUWE Activiteiten NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) afdeling Noordgouwe houdt dinsdag 9 december een cre atieve kerstmiddag in het Verenigingsgebouw in Noordgouwe. Ter voorberei ding van de kerstdagen wor den kerststukjes opgemaakt. In verband met de verwachte opkomst wordt dit op twee verschillende tijden gedaan. Eén groep gaat aan de slag tussen 13.00 en 15.00 uur, de ander van 15.00 tot 17.00 uur. Deelnemers moeten zelf hun schaal of mandje meenemen. De NBvP viert kerstavond op dinsdag 16 december. De ze avond vindt eveneens plaats in het Verenigingsge bouw. Deze viering begint 18.00 uur. Mensen die willen deelnemen aan de voorberei ding van de maaltijd kunnen contact opnemen met Anne- rpiek Strik-Koot: 402340. OOSTERLAND Collecte De collecte ten bate van het Diabetes Fonds heeft in Oos terland 1062,30 gulden opge bracht. Met de opbrengst van de collecte maaktliet fonds verder wetenschappe lijk onderzoek rond diabetes mellitus (suikerziekte) en complicaties die ten gevolge van diabetes kunnen ont-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5